niedziela, 20 marca 2016

Kryminalna Piła po raz czwarty,
czyli Jørn Lier Horst w Polsce!Wygląda na to, że Festiwal Kryminału Kryminalna Piła, na dobre wrósł w grafik imprez literackich. W tym roku impreza odbędzie się po raz czwarty, a po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej. 

Do tej pory nie miałam okazji stawić się w Pile, ale wśród tegorocznych gości pojawiło się nazwisko pisarza, na którego spotkaniu bardzo, ale to bardzo chcę się znaleźć.


W tym roku Kryminalna Piła trwa od 30 marca do 2 kwietnia. Festiwalowy rozkład jazdy znajdziecie na plakacie poniżej. Oprócz spotkań autorskich, w planie są gra miejska, seanse filmowe oraz wręczenie wspomnianej nagrody, do której nominowani są:

1. Katarzyna Bonda Okularnik
2. Mariusz Czubaj Piąty Beatles
3. Ryszard Ćwirlej Tam ci będzie lepiej
4. Tomasz Konatkowski Bazyliszek
5. Krzysztof Koziołek Furia rodzi się w Sławie
6. Maurycy Nowakowski Plagiat
7. Marek Stelar Twardy zawodnik

Chętnie wzięłabym udział w całym Festiwalu, ale niestety nie jest to możliwe. Za to na pewno nie odpuszczę spotkania z norweskim gościem Kryminalnej Piły. 

Jørn Lier Horst pojawi się 1 kwietnia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile (Pl. Staszica 1). Jeśli jeszcze nie znacie twórczości tego autora, to zachęcam do lektury jego cyklu z Williamem Wistwigiem. 

Do tej pory w Polsce ukazały się trzy tomy (klikając na tytuł, przeniesiecie się na stronę recenzji):

14 kwietnia w ręce polskich czytelników trafi najnowszy tom tego cyklu - Ślepy trop.Polski wydawca o tym kryminale pisze tak:

Nowy klasyk kryminału policyjnego powraca z powieścią okrzykniętą jego najwybitniejszym dziełem. Ślepy trop Jørna Liera Horsta, autora bestsellerowej serii kryminalnej o Williamie Wistingu, to pochłaniająca opowieść o śledztwie prowadzonym w dobie dyktatury mediów. Premiera najnowszej książki byłego szefa wydziału kryminalnego już 14 kwietnia.

Samotna matka, Sofie Lund wprowadza się wraz z roczną córką do domu odziedziczonego po dziadku. Mroczna przeszłość rodziny wkrótce da się jej we znaki. W piwnicy domu Sofie znajduje sejf. To, co w nim odkryje, doprowadzi do ponownego otwarcia sprawy, która od lat nie daje spokoju Wistingowi. Pozornie niezwiązane ze sobą dochodzenia – zaginięcie taksówkarza i zabójstwo młodej dziewczyny połączą się w jedną, zaskakującą całość. By dotrzeć do prawdy Wisting będzie musiał stoczyć prawdziwą walkę – złamać policyjną solidarność i podważyć zaufanie do instytucji, którą sam reprezentuje.

Najnowsza powieść mistrza norweskiego kryminału wprowadza czytelnika w sam środek policyjnego świata. Merytoryczna dokładność i wiarygodność w powieściach Horsta wynosi je wysoko ponad przeciętną – pisał Torbjørn Ekelund z dziennika Dagbladet. Znakomicie poprowadzona akcja i realistyczne opisy zmagań głównego bohatera ze światem przestępczym składają się na autentyczny obraz pracy. detektywa To wielki powrót do najlepszych tradycji klasycznego policyjnego kryminału.

Jørn Lier Horst (ur. 1970) – autor bestsellerowej serii o Williamie Wistingu sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy. Norweski pisarz i dramaturg. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Przez wiele lat był szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Rivertona, Martina Becka oraz Szklanego Klucza za najlepszą powieść kryminalną. Jego książki przetłumaczono na blisko 20 języków. W Polsce ukazały się jak dotąd trzy powieści Horsta: Jaskiniowiec (2014), Psy gończe (2015) oraz Poza sezonem (2015).

***

Wam życzę udanej niedzieli, a sama niecierpliwie czekam na kwietniowe spotkanie. Może i Wy się na nie wybieracie?

19 komentarzy:

 1. Horst jest też autorem detektywistycznej serii dla dzieci "Tiril i Oliver".
  Niestety, mnie kryminał w Pile ominie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej serii akurat nie znam.

   Mnie właściwie też. Wybieram się tylko na to jedno spotkanie. :(

   Usuń
 2. Czytałam "Plagiat" oraz "Twardego zawodnika" i przyznaję, że nawet w tych dwóch pozycjach trudno byłoby mi się zdecydować :) Spotkanie z Horstem sama z chęcią bym zaliczyła, ale Piła jest jednak zbyt daleko. Będę oczekiwać relacji, a autora muszę zacząć czytać :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo... To mnie zaciekawiłaś. :)

   Usuń
 3. Świetny pomysł na festiwal! Szkoda, że mam tak daleko, bo z chęcią bym się wybrała ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam jakieś 100 km, więc się wybiorę. Bardzo jestem ciekawa tego spotkania.

   Usuń
 4. Szkoda, że nie będę mogła być. Bardzo ciekawe wydarzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może uda Ci się przyjechać na wrocławski MFK lub poznańską Grandę?

   Usuń
 5. Cudowne wydarzenie dla fanow ;) ja nie znam żadnej książki autora i obawiam się, że szybko tego nie zmienię ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym się tam wybrać, ale niestety nie dam rady w tym terminie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę czekać cierpliwie na twoją relację ze spotkania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio pisanie relacji marnie mi idzie, ale się postaram. :)

   Usuń
 8. Ja mam wyjątkowo dosyć blisko, więc planuję się zjawić. :)
  Zobaczymy, jak będzie z realizacją.
  Wybieram się tylko na Horsta, bo w tygodniu ciężko jest mi się wyrwać. Szkoda, że cała impreza nie jest w weekend.
  Mam nadzieję, że do zobaczenia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! W takim razie, mam nadzieję, że uda nam się spotkać. :)

   Usuń
 9. Fajny artykuł ale pobierz sobie program antyplagiatowy ze strony www.antyplagiat.net bo widziałem że ktoś kopiuje twoje teksty

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...