sobota, 31 maja 2014

Co w wydawnictwach piszczy #23
(czerwiec 2014 - cz. 1)

Ogromnie intryguje mnie Sanato Marcina Szczygielskiego. Chciałabym przeczytać Lemaitre, Sebalda, no i oczywiście Rudnicką. Zresztą, zobaczcie sami, co ciekawego udało mi się wyłowić z zapowiedzi na pierwszą połowę czerwca.

Czarne

Hugh Thomson Biała skała. W głąb krainy Inków - 9.06

Hugh Thomson po raz pierwszy pojechał do Peru w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Miał dwadzieścia lat i chciał odnaleźć inkaskie ruiny Llactapata, które już kiedyś odkryto, a potem znów ślad po nich zaginął. Zarosła je dżungla i od kilkudziesięciu lat nikt nie potrafił ich odnaleźć. Tak się zaczęła jego fascynacja kulturą Inków i historią Ameryki Południowej. W ciągu następnych lat wielokrotnie wracał na ten kontynent, przemierzał kolejne szlaki, poszukiwał zagubionych osad i starał się dociec, ile prawdy jest w powszechnych wyobrażeniach na temat cywilizacji Inków.
Biała skała to także porywająca historia zdobywców i odkrywców, konkwistadorów, awanturników i podróżników, którzy próbowali poznać i opanować ten najbardziej dziki i niedostępny zakątek ziemi.


Latarnik

Marcin Szczygielski Sanato - 1.06

Jesień 1931 roku. Do luksusowego sanatorium w Zakopanem przyjeżdża młody niemiecki lekarz Matys Dresler ze swoją narzeczoną, a zarazem pacjentką Irą, która ma być dowodem na skuteczność jego rewolucyjnej metody leczenia gruźlicy zastrzykami z płynnego złota. Ośmioro pensjonariuszy wyraża zgodę na udział w eksperymentalnej kuracji - wśród nich jest także młoda mężatka Nina. Ryzykowna chryzoterapia przynosi dobre wyniki... Przynajmniej do chwili, gdy w umysłach pacjentów nie zaczynają się ujawniać przerażające efekty uboczne, które wywołuje.

Autentyczne zapiski Niny Ostromęckiej, które prowadziła podczas tragicznego w skutkach medycznego eksperymentu, stały się podstawą powieści 

Marcina Szczygielskiego odsłaniającej mroczną tajemnicę krwawych wydarzeń nazwanych przez polskie gazety w 1932 roku "złotą gorączką Sanato".

Marcin Szczygielski stworzył horror, którego lektura wywołuje lodowaty dreszcz i przerażenie, niczym nie ustępujące tym, których możemy doświadczać czytając książki mistrzów tego gatunku.

Literackie

Michael Katz Krefeld Wykolejony - 5.06

Głównym bohaterem "Wykolejonego" jest przebywający na przymusowym zwolnieniu detektyw Thomas "Ravn" Ravnsholdt. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki. Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę... Pewnego dnia zapadła się pod ziemię.

Czytelnik wraz z detektywem, podążając śladami Maszy, wchodzi coraz głębiej w mroczny świat i odkrywa kolejne jego warstwy oraz innego, na pierwszy rzut oka niewidocznego, lecz przerażającego bohatera - przemoc, która czai się zarówno w ciemnych zaułkach miasta, jak i w domowym zaciszu.

Akcja "Wykolejonego" rozgrywa się w Danii i w Szwecji. Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w "Wykolejonym" Sztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie.

Anna Gavalda Billie - 5.06

Najnowsza, poruszająca powieść bestsellerowej autorki, Anny Gavaldy. Historia przemiany pod wpływem miłości i przyjaźni, ale też bólu, rozpaczy, bezsilności. Głos w sprawie budzenia serc w czasach automatycznego, bezrefleksyjnego życia. Przypominająca fabuły kina niezależnego, brutalna i wzruszająca historia współczesnych dwudziestolatków, została przyjęta entuzjastycznie przez czytelników francuskich.Muza

Pierre Lemaitre Ofiara - 4.06

Mierzący zaledwie 145 cm wzrostu paryski komisarz Camille Verhoeven jest diabelnie inteligentny, odważny i bezkompromisowy.
(...)
Cztery lata po tragicznej śmierci żony w życiu komisarza Verhoevena niespodziewanie pojawia się nowa kobieta i nowa miłość. Niestety, wkrótce zostaje brutalnie pobita, gdy przypadkowo staje się świadkiem napadu rabunkowego. By móc samodzielnie prowadzić śledztwo, Verhoeven używa podstępu, łamiąc przy tym wszelkie zasady, za co grozi mu komisja dyscyplinarna i usunięcie z policji. Choć ofiara rozpoznaje sprawców, ich ujęcie wcale nie jest proste. Komisarz ze zdziwieniem odkrywa, że wskazani przestępcy nie są faktycznymi sprawcami, a sama ofiara nie jest osobą, za którą się podaje.
Dlaczego kobieta pojawiła się w życiu komisarza? Jaką rolę odegrała w całej sprawie?

Kathleen Tessaro Kolekcjonerka perfum - 11.06

Powieść obyczajowa z wątkiem romansowym i detektywistycznym
Lata 20. - 50. XX wieku
Grace ma dwadzieścia siedem lat, mieszka w Londynie i jest nieszczęśliwą mężatką, która dusi się w świecie konwenansów, sztywnych manier i przepychu.
Jej los się odmienia, gdy nieoczekiwanie otrzymuje w spadku wspaniały apartament w centrum Paryża.
Kto zapisał jej taki spadek? Kim jest tajemnicza Eva d'Orsey - niegdyś pokojówka w nowojorskim hotelu, potem bohaterka licznych skandali i romansów, hazardzistka, muza największego kreatora perfum tamtych lat? Co ją łączy z Grace?


Rafael Estrada Co mówią umarli  - 11.06

Czarny kryminał, w którym ślady policyjnego śledztwa prowadzą do dziwnego klubu miłośników powieści Nabokova.
Na jednej z plaż nieopodal Kartageny zostają odnalezione przez policję zwłoki kilkunastoletniej Susany. Nieopodal policja odnajduje również spitego do nieprzytomności i pokrwawionego chłopaka. Wszystko wskazuje na to, że to on jest mordercą, więc szef policji w Cartagena powierza, w swoim mniemaniu błahą, sprawę młodemu i niedoświadczonemu inspektorowi, Juanitowi Proezie.
Inspektor prowadzi śledztwo zgodnie z przyjętymi normami - żmudnie i po kolei. W trakcie przesłuchań, badań i poszukiwań dochodzi do wniosku, że zabójstwo dziewczyny jest jednym z wielu morderstw wcześniej

Fiona McFarlane Nocny gość - 11.06

"Nocny gość", hipnotyczna powieść Fiony McFarlane, nie jest zwykłą historią o popełnionej zbrodni i rozwiązaniu jej zagadki. To historia, która wykracza poza swój suspens, by z wyjątkowym wdziękiem i wyczuciem opowiedzieć nam o starzeniu się, miłości, zaufaniu, zależności od drugiej osoby i o strachu; o procesach kolonizacyjnych; a także o rzeczach (i osobach), które znajdują się nie tam, gdzie powinny. Oto pisarka, która objawia nam się w pełni ukształtowana, czyniąc cuda z językiem i odnawiając naszą wiarę w moc literatury, w jej zdolność do opisywania tajemniczych wędrówek naszych umysłów.


Pascal

Naomi Wood Wszystkie żony Hemingwaya - 4.06

Cztery kobiety. Cztery historie. Jeden mężczyzna.

Lato 1926 roku. Ernest Hemingway i jego pierwsza żona spędzają wakacje w willi we Francji. Pływają w morzu, grają w brydża, piją wino i cieszą się sobą. Trwałości związku zagraża jednak piękna i kusząca Fife? Czy można pogodzić stabilność małżeństwa z potrzebą przygody? Spokój z ekscytacją? 

Niezwykła opowieść o tym, jak kochać i być kochanym przez jednego z najsłynniejszych pisarzy. 

Osiem lat starsza od męża Hadley Richardson, pochodząca z zamożnej katolickiej rodziny Pauline Pfeiffer, korespondentka wojenna Martha Gellhorn i dziennikarka Mary Welsh. 

Każda pani Hemingway miała nadzieję, że jej małżeństwo będzie trwało wiecznie. Każda z nich się myliła...

Prószyński i S-ka

Tanya Valko Okruchy raju - 3.06

Tym razem Tanya Valko umieściła akcję powieści w Indonezji i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Dramatyczne dzieje bohaterów możemy śledzić od roku 1965, okresu „komunistycznego upuszczenia krwi” poprzez czystki wśród ludności chińskiej, aż po okrucieństwo czasów współczesnych, pełnych kontrastów pomiędzy bogactwem a życiem na skraju nędzy w dżakarckich slumsach. Książka ukazuje pasje i uczucia oraz podłoże psychologiczne ludzkich czynów, które tak często różnią się od europejskich motywacji i znanych nam stereotypów.
Do Azji przybywają również Dorota, która w młodości poślubiła Libijczyka, oraz jej córka Marysia, która sama jest już matką. Tym razem ich losy splatają się z życiem typowych Azjatów, dzięki czemu poznajemy Azję „od kuchni”, przedstawioną z perspektywy nie tylko jej mieszkańców, ale również Europejek.
Jak Dorota i Marysia odnalazły się w Azji? Co zmieniło się w ich życiu? Jak przeszłość wpływa na ich codzienność?

Olga Rudnicka Fartowny pech - 10.06

Posterunkowy Nadziany ma pecha. Po serii niefortunnych zdarzeń postanawia dobrowolnie przenieść się na niewielką placówkę, gdzie nikt go nie zna i może wszystko zacząć od nowa. Na miejscu spotyka kolegę ze szkoły policyjnej, Dzianego, który po wlepieniu mandatu żonie komendanta i pobiciu przez dwunastoletnią dziewczynkę dochodzi do wniosku, że praca w policji nie jest dla niego i zostaje prywatnym detektywem. Pomaga mu brat, Gianni, który właśnie wrócił do Polski i jest specjalistą od trudnych przypadków, a jego klientela jest dość specyficzna. Gianni pracuje bowiem dla bossów przestępczego półświatka. Pierwszym klientem Dzianego zostaje jeden z nich, niejaki Padlina, który dla odmiany zamiast płatnego zabójcy potrzebuje prywatnego detektywa, bo najpierw musi się dowiedzieć, kogo ma zabić.
Nic jednak nie toczy się tak jak powinno. Dziany zostaje postrzelony przez Nadzianego w stopę, oczywiście przypadkiem; Gianni, mimo postanowienia że będzie uczciwym człowiekiem, musi przyjąć kolejne zlecenie, a Padlina wywołuje wojnę gangów, przekonany, że konkurencja zaatakowała jego człowieka.

Sonia Draga

Jed Rubenfeld Instynkt śmierci - 11.06

1920 rok. To właśnie bomba, która zniszczyła Wall Street w 1920 roku, eksploduje na pierwszych stronach Instynktu śmierci . Weteran wojenny doktor Stratham Younger i kapitan James Littlemore z nowojorskiej policji znajdują się na Wall Street pamiętnego dnia wybuchu. Towarzyszy im piękna Colette Rousseau, francuska specjalistka w dziedzinie radiochemii, którą Younger poznał, walcząc we Francji podczas I wojny światowej. Kilka niewytłumaczalnych ataków na Colette, tajemnica schowana w jej przeszłości i tajemnicze fakty, odkryte przez Youngera stają się dla trójki bohaterów początkiem fascynującej podróży, która poprowadzi ich do Paryża i Pragi; z salonu wiedeńskiego domu Zygmunta Freuda zabierze ich na korytarze władzy w Waszyngtonie, by w końcu odkryć przed nimi ukryte pokłady naszych najokrutniejszych instynktów.

W.A.B.

W.G. Sebald Campo Santo - 11.06

Olśniewający erudycją zbiór esejów o literaturze. Ostatnia książka W.G. Sebalda, wydana tuż przed jego tragiczną śmiercią. Wielki niemiecki prozaik był przez wiele lat wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla.

Sebald pozostawił po sobie tylko jedną niedokończoną książkę. Jej fragmenty składają się na Campo Santo.  Pierwszą część zbioru stanowi zarzucony przez autora „projekt korsykański”, który przewijał się w twórczości Sebalda już od publikacji Pierścieni Saturna. W tych fragmentach pisarz jawi się jako badacz historii, natury, ludowych obrzędów i ich związków ze współczesną rzeczywistością. W drugiej części zebrano kilkanaście tekstów krytycznych, w których Sebald zajmuje się rozmaitymi dziełami sztuki – od teatralnych przedstawień Handkego, przez obrazy do utworów wybitnych pisarzy: Güntera Grassa, Wolfganga Hildesheimera czy Franza Kafki.

Zyska i S-ka

Chimamanda Ngozi Adichie Amerykaana - 2.06

Opowieść o miłości i problemach rasowych skupiona wokół młodego mężczyzny i młodej kobiety z Nigerii, którzy stają przed trudnymi wyborami i wyzwaniami, jakie stawiają im kraje, w których postanowili zamieszkać.

Ifemelu i Obinze zakochują się w sobie, gdy oboje chodzą do liceum w Lagos. Ich Nigeria jest pod rządami wojskowej dyktatury i każdy, kto może ucieka z kraju. Ifemelu - piękna, pewna siebie - wyjeżdża do Ameryki na studia. Odnosi tam porażki i sukcesy, nawiązuje i zrywa związki, znajduje i traci przyjaciół, a wszystko to pod nieznanym wcześniej w ojczystym kraju ciężarem: przynależności rasowej. Obinze - cichy, zamyślony syn profesorki uniwersyteckiej - ma nadzieję do niej dołączyć, ale nie otrzymuje zgody na wjazd do Ameryki po 11 września, wobec czego rzuca się w niebezpieczne życie nielegalnego imigranta w Londynie.

Po latach Obinze jest bogatym człowiekiem w nowej demokratycznej Nigerii, Ifemelu zaś odnosi w Ameryce sukcesy jako autorka bloga obnażającego prawdę o przynależności rasowej. Kiedy jednak Ifemelu wraca do Nigerii, w niej i Obinze ożywa łącząca ich niegdyś namiętność - do siebie nawzajem i do ojczystego kraju - i oboje stają przed najtrudniejszymi wyborami w życiu. Odważna, wciągająca, przesycona mrocznym humorem, ale też delikatna, rozgrywająca się na trzech kontynentach z udziałem licznych postaci, "Amerykaana" to wspaniale opowiedziana historia dziejąca się w dzisiejszym zglobalizowanym świecie: zdumiewająca i jak dotąd najlepsza powieść Chimamandy Ngozi Adichie.


J.B. Poznański Magda. Pożegnanie z pokoleniem - 9.06

Magda, urodzona w Anglii z polskich rodziców, wychowana przez babcię Helenę - sanitariuszkę w Powstaniu Warszawskim - mieszka i maluje we wschodnim Londynie. Zbiegiem okoliczności zjawia się na kilka dni w Warszawie z nadzieją spotkania ze Stefanem Wolskim, dowódcą jej babci podczas obrony Starego Miasta i ewakuacji kanałami. Również w Warszawie są towarzysze broni Stefana Wolskiego: Michał Praga, Jeremi Lange i Karol Modelski. Obecność Magdy zmusza ich do powrotu w przeszłość.
Czytelnik książki Magda. Pożegnanie z pokoleniem staje się współuczestnikiem apokaliptycznych walk powstańczych i świadkiem tajemniczego wydarzenia, które miało miejsce w kanałach przed laty. Jest to zarówno 

wstrząsający, jak i intymny portret najlepszego pokolenia Polaków. To także portret młodej kobiety zagubionej we własnych dramatach - miłości i zdrady.

39 komentarzy:

 1. Bardzo fajne propozycje.. Ale pewnie przeczytam je za pół roku, jak już inne nowości będą na topie, zawsze jestem do tyłu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znowu interesuje mnie większość wybranych przez Ciebie książek, ale najbardziej "Biała skała", "Sanato", "Wykolejony", "Ofiara", "Kolekcjonerka perfum", "Co mówią umarli" i "Wszystkie żony Hemingwaya" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo fajnych książek - chyba muszę obrabować bank :P

  OdpowiedzUsuń
 4. "Sanato" i kolejna powieść Rudnickiej? Chyba muszę dopisać do listy, obok nowej książki Kinga...

  OdpowiedzUsuń
 5. "Sanato", "Wykolejony", "Ofiara". Oprócz tego jeszcze jakiś tytuł by mnie zainteresował. Zapowiedzi w tym miesiącu bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Białą skałę" bym chętnie przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka się uzbierało: Rudnicka, Tessaro, Wood. Ja czekam jeszcze na nowego Kopra i nową Gregory:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam kilka faworytów, ale "Fartowny pech" chciałbym przeczytać najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Parę ciekawych tytułów widzę. Zainteresowała mnie "Kolekcjonerka perfum"

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja sie zaraz zabieram za "Sanato"- którego premiera była 24 maja (jak dobrze pamietam z rozmowy na Targach) - ale pewnie, jak to u mnie bywa z książkami Marcina Szczygielskiego, bedzie moją kolejną ulubioną ksiażką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 24 maja? Oj, to chyba się kiepsko doinformowałam. :D

   Usuń
 11. Nowa powieść Olgi Rudnickiej - nie mogę się doczekać ;-) Z chęcią przeczytałabym też "Białą skałę" oraz "Wszystkie żony Hemingwaya".

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie "Wszystkie żony Hemingwaya" i "Pożegnanie z pokoleniem" - po te książki z chęcią bym sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Wszystkie żony Hemingwaya" brzmią interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja jestem wierna serii Orient Express, więc będę polowała na ,,Białą górę".

  OdpowiedzUsuń
 15. Tfu, tfu, chodziło mi oczywiście o ,,Białą skałę".

  OdpowiedzUsuń
 16. Przegapiłam Lemaitre'a. Ale Instynkt śmierci z Soni Dragi to wznowienie. mam go od dawna :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak zwykle jesteś sługą zła i musisz mi takie książki pokazywać... Po Lemaitre sięgnę na pewno! Przed resztą będę uciekać, dla dobra moich finansów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to ja. Zło w czystej postaci (świeżo po kąpieli). ;)

   Usuń
 18. "Wszystkie żony Hemingwaya" to coś dla mnie, bardzo chciałabym przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapowiada się kolejny, obfity w premiery miesiąc. Z powyższych zainteresowała mnie zwłaszcza "Kolekcjonerka perfum".

  OdpowiedzUsuń
 20. "Wszystkie żony Hemingwaya" oraz najnowsza książka Rudnickiej- te tytuły zwróciły moją uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Już miałam nadzieję, że w czerwcu nie wydam pieniędzy na książki, a tu proszę! Nowa powieść Jeda Rubenfelda? Biorę w ciemno! :)))

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam ogromną chęć pośmiać się przy Rudnickiej :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetne pozycje! Ja na pewno skuszę się na "Ofiarę" i "Sanato". Rudnicka też kusi, bo można się nieźle przy niej ubawić:)

  OdpowiedzUsuń
 24. "Ofiara" na bank ;), może jeszcze "Co mówią umarli" i "Kolekcjonerka perfum" oraz "Wykolejony" (czytałam dwie pozytywne recenzje tej książki). :) A i jeszcze nową książkę Rudnickiej :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam inne typy ale dopiero na drugą połowę czerwca:) za to nie wiedziałam o Rudnickiej, a bardzo ją lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Książka "Billie" czeka u mnie w kolejce... Oprócz tego interesująca wydaje się być "Biała skała".

  OdpowiedzUsuń
 27. Ciekawie- moja faworytka to Rudnicka O. ale jestem ciekawa kolejnej jej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. "Wykolejonego" kończę, może jutro pojawi się recenzja. Na razie odgrzebuję się z relacji z MFK, jeszcze tylko sobota :P

  "Ofiarę" chcę przeczytać, gdyż podobała mi się "Alex" tego autora. Hugh Thomsona czytałam "Tequila Oil", ciekawe czy nowa książka jest równie zabawna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli książka jest dobra, to ustawiam się w kolejce!
   Ja chcę dziś napisać o gali, ale marnie mi idzie. :D

   Usuń
 29. "Magda. Pożegnanie z pokoleniem" to książka Zysk i S-ka a nie Prószyński i S-ka :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...