środa, 14 maja 2014

Co w wydawnictwach piszczy #22
(maj 2014 - cz. 2)

W miejsce tej notki, miała być zupełnie inna, ale się nie napisała (a właściwie zdjęcia się nie wybrały i nie wykadrowały, leniwe gadziny). Będą więc zapowiedzi wydawnicze, niektóre naprawdę ciekawe. A foto-notka pojawi się jutro.

Czarna Owca

Unni Lindell Słodka śmierć - 21.05

Inspektor Cato Isaksen ma do rozwiązania trudną sprawę z własnego podwórka. Szef policji kryminalnej ulega wypadkowi, w śpiączce trafia do szpitala i umiera. Okazuje się jednak, że jego śmierć nie nastąpiła z powodu komplikacji powypadkowych. Cato bierze sobie do pomocy Marian Dahle, która była blisko zaprzyjaźniona z ofiarą. Szereg posunięć Marian staje się z czasem dość podejrzanych...Lambook

Tariq Ali W cieniu drzewa granatu - 21.05

Granada, schyłek panowania władców muzułmańskich w Hiszpanii. Trwająca od kilku wieków harmonijna egzystencja muzułmanów i chrześcijan dobiega właśnie końca. Pasjonująca powieść historyczna ukazująca losy Maurów w czasach hiszpańskiej rekonkwisty. Historia rodziny, która będąc świadkiem upadku własnej epoki musi dokonać najtrudniejszych wyborów. Intrygi, władza, pożądanie i głęboko skrywana rodzinna tajemnica na tle walki religijnej i kulturowej a wszystko osadzone w ujmującej scenerii arabskiej Hiszpanii.


Literackie

Ignacy Karpowicz Sońka - 21.05

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana.
Powiernikiem Sońki zostaje Igor — wzięty reżyser teatralny — który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć… 
Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.

Muza

Haruki Murakami Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973 - 21.05

Słuchaj pieśni wiatru i Flipper roku 1973 to dwie najwcześniejsze powieści Harukiego Murakamiego nigdy niepublikowane dotąd w Europie ani Stanach Zjednoczonych. Są to również dwie pierwsze części tak zwanej „tetralogii Szczura”, do której należą Przygoda z owcą i Tańcz, tańcz, tańcz. Ukazanie się ich w Polsce to prawdziwa gratka dla miłośników Murakamiego. Po raz pierwszy pojawia się w nich bezimienny bohater dobrze znany z kolejnych powieści, jego przyjaciel Szczur, chiński barman Jay, a także Naoko z Norwegian Wood. 

Akcja obu utworów toczy się we wczesnych latach siedemdziesiątych. W pierwszym, bohater jest studentem i spędza letnie wakacje w rodzinnym mieście w okolicach Kobe, w drugim ma dwadzieścia kilka lat i prowadzi z kolegą firmę tłumaczeniową. Jak zwykle u Murakamiego obie powieści przepełnione są muzyką popularną i klasyczną, aluzjami do filmów i książek, ale znajdziemy też cytat z ewangelii wg św. Mateusza, historie o Trockim, o tajemniczych bliźniaczkach, opowieść o konstruktorze flippera i stosunkach społecznych panujących na planecie Wenus...

Katarzyna Bonda Pochłaniacz - 21.05

Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.

Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł "Buli" Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.

Oficynka

Eva Brandt Tajemnica domu pod lasem -  19.05

Skąd przychodzi zło…

Anna i jej mąż przeprowadzają się do nowego domu. Powoli przyzwyczają się do nowego stylu życia i poznają sąsiadów. Wreszcie chyba znaleźli swoje miejsce na ziemi. Niestety, sielanka nie trwa długo. Jeden z sąsiadów Michał Niemirski umiera nagle, a jego śmierć zapoczątkowuje całą serię dramatycznych wydarzeń. Zdesperowana Anna rozpoczyna śledztwo na własną rękę. 


Paweł Pollak Zbyt krótkie szczęście - 22.05

Życie śledczego to nie literatura kryminalna.

We wrocławskiej dzielnicy Biskupin zostaje zastrzelonych dwoje licealistów. Dziewczyna i chłopak będący parą. Śledztwo, które podejmuje komisarz Marek Przygodny, toczy się mozolnie, brak podejrzanych, brak jednoznacznych tropów. Przeszkadzają też kłopoty osobiste: policjant nie może otrząsnąć się po rozwodzie, niemal popada w depresję, choć sam odszedł od żony.

Zbyt krótkie szczęście stanowi drugą powieść z cyklu o komisarzu Przygodnym, po entuzjastycznie przyjętej pierwszej części Gdzie mól i rdza. I karty książki zaludniają te same barwne postaci: cyniczny dziennikarz Kuriata, patolog Małecki ze swoimi sarkazmami, aspirant Gajda mający predylekcję do zbyt długich wstępów, nierozgarnięci posterunkowi Wójcik i Wojtkiewicz oraz ekscentryczny pisarz Sobieski.

Prószyński i S-ka

Grażyna Jeromin-Gałuszka Długie lato w Magnolii - 20.05

W oddalonym od głównych dróg bieszczadzkim zakątku znajduje się pensjonat Magnolia. Jego niepowtarzalną atmosferę tworzą niezwykłe kobiety: Czesia Gawińska, wspaniała kucharka, malująca obrazy Doris, kelnerka Małgorzata, Marlena, która zagląda tu codziennie na kawę. Pewnego dnia do Magnolii przyjeżdża autor popularnych niegdyś kryminałów Maurycy Murawski. Pragnie odszukać miejsce, które dawno temu zaczarowało go niezwykłą aurą, inspirując do napisania pierwszej powieści. 

Maurycy poznaje emerytowanego komendanta policji, który każdemu, kto zatrzymuje się pod sklepem na środku wsi, pokazuje fotografię zaginionej dziewczynki. Robi to już od dwunastu lat. Autor powieści kryminalnych i były policjant pochylają się nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, z którymi teraźniejszość, z kobietami z Magnolii w roli głównej, zdaje się nie mieć nic wspólnego. Ale tylko do pewnego momentu.

Anne Holt W cieniu zdarzeń - 22.05

W deszczowe piątkowe popołudnie w lipcu 2011 roku ośmioletni jedynak Sander Mohr umiera we własnym domu. Rodzice są zdruzgotani. Inger Johanne Vik, psycholog zajmująca się kryminalistyką, uważa, podobnie jak wszyscy inni, że chłopczyk zginął na skutek tragicznego wypadku. Jedynie młodziutki Henrik Holme, policjant, który zaledwie przed sześcioma tygodniami ukończył szkołę, zaczyna podejrzewać, że być może nie wszystko wyglądało tak kolorowo w zamożnej i pozornie świetnie funkcjonującej rodzinie mieszkającej pod jednym z najlepszych adresów w Oslo. Bez doświadczenia, za to z ogromną siłą woli i intuicją angażuje Inger Johanne w śledztwo, które przynosi nieoczekiwany wynik. W cieniu narodowej katastrofy na wyspie Utøya, która dotknęła Norwegię w dniu śmierci Sandra, tych dwoje usiłuje rozwikłać najbrudniejsze tajemnice rodziny chłopca. Pogoń za prawdą o śmierci ośmiolatka staje się brutalną konfrontacją z uprzedzeniami i znieczulicą, ze wstydem, upokorzeniem i kłamstwami...

Sonia Draga

Erik Axl Sund Trauma - 21.05

Detektyw Jeanette Kihlberg musi przerwać śledztwo w sprawie zamordowanego chłopca imigranta, kiedy ginie wpływowy sztokholmski biznesmen. Zbrodnia ta nosi znamiona rytuału, a wiele wskazuje na to, że mógł to być również akt zemsty. Policja prosi o pomoc w przygotowaniu portretu psychologicznego sprawcy psycholog Sofię Zetterlund. Jeanette nie zaprzestaje pracy przy starym dochodzeniu i poszukiwań zaginionej Viktorii Bergmann. Ślady prowadzą do ekskluzywnej szkoły z internatem w Sigtunie, do Danii oraz wydarzeń z dalekiej przeszłości.

Sophie McKenzie Zamknij oczy - 21.05

Geniver Loxley urodziła martwą córkę, Beth i po ośmiu latach wciąż nie może się z tego otrząsnąć. Podczas gdy jej mąż Art z powodzeniem rozwija swoją firmę, ona ani na chwilę nie przestaje myśleć o Beth, nie może też ponownie zajść w ciążę… Pewnego dnia świat Gen zostaje przewrócony do góry nogami. Na progu jej domu staje obca kobieta i przekazuje wiadomość, której pragnęła najbardziej na świecie: że Beth żyje. Że czeka gdzieś na matkę, by ją odnalazła…
To szalone. Niewiarygodne. Ale po co ktoś miałby wymyślać takie historie? Ignorując ostrzeżenia męża i przyjaciółki, Gen pozwala sobie na nadzieję – nadzieję, która wpędza ją w obsesję. Ma w głowie zupełny chaos, czuje jednak, że musi dotrzeć do prawdy.
Tylko komu może zaufać? I dlaczego Art nie chce jej pomóc? Chce oszczędzić jej cierpień czy czegoś groźniejszego? Czy Beth naprawdę żyje? I jeśli tak, to kto i dlaczego odebrał ją matce?

Charlotte Link Ciernista róża - 21.05

Karin Palmer, była nauczycielka z Berlina, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, decyduje się wyjechać na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed laty spędziła cudowne wakacje.Na miejscu okazuje się niestety, że pokój, który zarezerwowała, został oddany komu innemu i kobieta nie ma się gdzie podziać. Przez przypadek trafia do uroczego domu z ogrodem pełnym róż, który należy do 71-letniej Beatrice Shaye. Karin ulega urokowi staruszki, jej pięknego ogrodu i eleganckiego, przytulnego domu. Między kobietami szybko nawiązuje się serdeczna przyjaźń mimo dzielącej je różnicy wieku. Ich rozmowy stają się coraz bardziej intymne i szczere. Beatrice powoli zaczyna opowiadać o przeszłości. Nie mówi jednak wszystkiego. Jednak w chwili, gdy policja zacznie znajdować zwłoki kolejnych zamordowanych osób, Beatrice będzie musiała komuś zaufać. Jej wybór pada na Karin…

Świat Książki

Michał Witkowski Zbrodniarz i dziewczyna - 21.05

Tego jeszcze nie było! Michał vel Michaśka, ogolony na łyso i w bluzie z kapturem? Podróżujący drugą klasą TLK? Tak, a w dodatku prowadzi śledztwo niczym rasowy detektyw w otoczeniu najprawdziwszych policjantów, w szczególności jednego seksownego Bartka, zwanego Studencikiem… Nowa powieść Michała Witkowskiego, autora książek „Lubiewo”, „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”, „Margot” i „Drwal” to swoista kontynuacja tej ostatniej, bo w „Zbrodniarzu i dziewczynie” pojawiają się niektóre postaci z „Drwala”. Intryga jest jednak zupełnie nowa i niezwykła – oto tajemniczy zbrodniarz, zwany Przedwojennym Mordercą, stylizuje swe ofiary na przedwojenną modłę i pozostawia w upiornych okolicznościach. Śledztwo zatacza kręgi, kto naprawdę jest ofiarą, a kto mordercą nie jest pewne, ale pewne jest jedno: śmierć Michaśki ma uwieńczyć dzieło mordercy. Książka nie jest jednak typowym kryminałem – to proza olśniewająco dygresyjna, pełna osobliwego (i w tym przypadku wyjątkowo czarnego) humoru, zaskakujących obserwacji, niespodziewanych puent. Innymi słowy „Zbrodniarz i dziewczyna” to być może jedyny kryminał na świecie, w którym dygresje nie tylko nie przeszkadzają, ale przeciwnie: chcemy jeszcze!

Jonas Jonasson Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął - 21.05 - POLECAM!!!

Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem

Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...

Jarosław Kret Mój Madagaskar - 21.05

Popularny dziennikarz i podróżnik zabiera nas, po Indiach i Egipcie, w podróż po dużo mniej znanym zakątku świata. Madagaskar - czwarta co do wielkości wyspa na naszej planecie, niezwykły ląd między Azją i Afryką oraz jedyna w swoim rodzaju azjatycko-afrykańsko-polinezyjska mieszanka etniczna. Wyjątkowe miejsce, zaskakujące specyficzną florą i ogromną liczbą endemicznych gatunków zwierząt. Eksplorowana przez badaczy i turystów wyspa nadal ma swoje mroczne sekrety. Książka "Mój Madagaskar" pozwoli odkryć wiele z nich, bowiem autor słynie nie tylko z gawędziarskiego, potoczystego stylu, ale też z ciekawości ludzi, ich obyczajów i kultury, wnikliwych obserwacji i antropologicznej pasji. Po lekturze tej książki (i obejrzeniu zawartych w niej zdjęć) zupełnie inaczej będziesz myślał o owianym aurą tajemnicy Madagaskarze.

Wielka Litera

Janusz L. Wiśniewski Grand - 21.05

Pewnego lipcowego deszczowego poranka, przed wschodem słońca, na plaży przed sopockim Grand Hotelem bezdomny mężczyzna znajduje śpiącą tam znaną warszawską dziennikarkę...

Tak zaczyna się nowa powieść Wiśniewskiego. Obrosły historią i legendami sopocki Grand Hotel staje się miejscem wydarzeń szczególnych, a autor, jak Anioł Podpatrywacz, towarzyszy ludziom, którzy spędzają w tym hotelu jeden krótki letni weekend. Niezauważony wchodzi do ich pokoi, prześwietla ich biografie, zasypia i budzi się w ich łóżkach. Opowiada o ich snach, porażkach, tęsknotach, marzeniach i cierpieniach. Hotel to często miejsce przemienienia. I o tym także jest ta książka. Dziennikarkę porzucił mężczyzna niepogodzony z jej sukcesem, dziadek niemieckiego pastora z sąsiedniego pokoju zabijał Polaków w pobliskim Stutthofie, nieutalentowany naukowiec z pokoju na trzecim piętrze najmuje autora do napisania habilitacji, rosyjski nowobogacki z apartamentu na drugim piętrze zakochuje się w ukraińskiej sprzątacze z hotelu. Atmosfera anonimowości hotelu pozwala bohaterom zrzucić swoje maski, a śledzący ich czytelnik na końcu dowie się prawdy, którą sam już dawno znał. Że wszystkim chodzi o miłość.

Marek Niedźwiedzki Radiota, czyli skąd się biorą niedźwiedzie - 21.05

Jeden z najlepszych radiowców wszech czasów w szczerej, chwilami bolesnej, ale zazwyczaj pogodnej i zabawnej książce, która wyjaśnia, skąd się biorą Niedźwiedzie.

Wszyscy znamy głos Marka Niedźwieckiego. Dla wielu to wzorzec radiowego brzmienia. Jest jednym z niewielu mistrzów tworzenia nastroju wyłącznie za pomocą dźwięku.

Ale nie wszyscy wiedza, jaka cenę ten chłopak z Szadku zapłacił za popularność. W swojej nowej książce Marek Niedźwiecki opowiada nie tylko o drodze, jaką rozpoczął w prowincjonalnym miasteczku, ale też o samotności z wyboru, w której żyje w Warszawie.

Mówi też dużo o muzyce, która nie odstępuje go na krok. W 'Radiocie' gra w piłkę na cmentarzu, mieszka w zapluskwionym akademiku, w lesie nadaje audycję dla samego siebie, skręca autem tylko w jedną stronę, odkrywa, że Australia to jego ląd wymarzony. Ucieka…

Znak

Sylwia Chutnik W krainie czarów - 21.05

Kątem oka widzę kadr, zielono i coś pomarańczowego obok. Działka. Leżak. Widoczki.On. Brakujący widok w moim życiu. Jestem jak Alicja. Tylko z deficytem czarów.
Śmierć, strata, ból. Kiedy ostatecznie wychodzimy z bezpiecznego ogrodu dzieciństwa? Stajemy się dorośli, odpowiedzialni, dojrzali? Kiedy i od kogo uczymy się jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak radzić sobie ze sobą?

Bohaterowie najnowszej książki Sylwii Chutnik to zwyczajni ludzie, którzy muszą radzić sobie w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie pełne jest kontrastów i nie oczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe.
We wspaniałym literackim stylu, pisarka odkrywa przed czytelnikiem pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać.

Anna Herbich Dziewczyny z powstania. Historie prawdziwe - 21.05

W sukienkach na barykady

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. 
Halina urodziła synka tuż przed godziną „W” i cudem ocaliła mu życie. 
Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu.

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina „W” zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo – przeżyły.

Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.

Kalina Błażejowska Uparte serce. Biografia Poświatowskiej - 21.05

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.

Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.

Jacek Hugo-Bader Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak - 21.05

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.

Zysk i S-ka

Jarosław Jakubowski Oczy pełne strachu - 21.05

Było tutaj od zawsze, jeszcze zanim my się pojawiliśmy. Zło. Najpotężniejszy z żywiołów. Wszechobecne i nieogarnięte.

Oczy pełne strachu ukazują różne formy zła – jako zdarzenia dnia codziennego i zjawiska nadprzyrodzone; jako emocje znane każdemu, kto jest wrażliwy na otaczającą go rzeczywistość.

To historie zwykłych ludzi, którym przytrafiają się rzeczy niezwykłe. Opowieść o frustracji i nienawiści, która przybiera materialną formę. O tym, jak to jest naprawdę wejść w umysł innego człowieka i spróbować go poznać. Jak samotność i odrzucenie przez społeczeństwo prowadzą do tragedii. 

Poznaj ludzi, którzy szukają akceptacji, ciepła i miłości w szaleńczo pędzącym szarym tłumie. Odwiedź wymierające miasta na prowincji i wielkie bezosobowe blokowiska. Przeżyj spotkania z niezwykłym.

W starciu ze złem każdy z nas skazany jest na nierówną samotną walkę. Ale nie zdołasz przed nim uciec. Gdy ukaże swoje oblicze, będzie już za późno. A może jednak to właśnie tobie się uda? Spróbujesz?

49 komentarzy:

 1. Niestety, tym razem nic dla siebie nie znalazłam:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Jonas Jonasson - Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął i Anna Herbich - Dziewczyny z powstania. Historie prawdziwe mnie zainteresowały. Chętnie bym się z nimi zapoznała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Stulatka..." ogromnie polecam. Przezabawna książka. :D

   Usuń
 3. Dużo fajnych propozycji, ciężko wybrać najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Tajemnica domu pod lasem" - mam nadzieję, że to będzie naprawdę dobra książka;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bonda, Jeromin-Gałuszka i "Dziewczyny z powstania", to moje typy, bez których się nijak nie obejdę;) Pozostałe ze Znaku też bym chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki Wielkiej Litery i "Ciernista róża" są moimi faworytami :) U mnie zapowiedzi pojawią się jutro i będzie kilka zupełnie innych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To ja się rzucę na nową Link, na Hugo - Badera i na biografię Poświatowskiej:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tyle ciekawych książek, że aż ciężko wybrać :) Ale najbardziej zainteresowały mnie: "Pochłaniacz", "Zamknij oczy", "Ciernista róża" i "Dziewczyny z Powstania".

  OdpowiedzUsuń
 9. Tyle fajnych nowych książek wychodzi, a ja sobie postanowiłam, że na razie nie będę kupować. Mam zaległości we własnych zbiorkach. Ehh.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobnie. Też jakichś wielkich zakupów nie planuję, ale "Pochłaniacz" czy Murakami w najbliższym czasie na pewno się u mnie zmaterializują. ;)

   Usuń
 10. Tak wiele interesujących pozycji - tak mało czasu :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka Murakamiego ma wyjątkowo ładną okładkę ;) Po opisie najbardziej zaciekawiła mnie pozycja Erika Axla Sunda "Trauma" i pozycja Link - moje klimaty ;D Dawno nie czytałam dobrej powieści wątkiem kryminalnym tudzież grozy, więc ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się w ogóle okładki książek Murakamiego bardzo podobają. Zawartość też. :D

   Jak trafisz na coś ciekawego (tzn. groźnego) to krzycz. :D

   Usuń
 12. O, nie wiedziałam, że Wiśniewski wydaje nową książkę. Koniecznie będę się jej musiała przyjrzeć bliżej... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla mnie pozycje obowiązkowe to nowości z Soni Dragi. Poza tym już od dłuższego czasu mam zamiar zapoznać się z ofertą wydawnictwa Lambook, prezentuje się wyjątkowo interesująco:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale teraz poleci lista... Murakami - dla mnie obowiązkowo. Długi film o miłości - przeczytałam darmowy fragment i chcę poznać więcej. Dziewczyny z powstania - to nie jest moje ,,muszę mieć", ale chętnie przeczytam, jeśli będzie okazja. Na Stulatka polowałam jeszcze w starej szacie graficznej i nawet nie wiedziałam, że nadchodzi ekranizacja. Może uda się teraz zdobyć ,,słoniowe" wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie jestem ciekawa tej ekranizacji. Może wyjść całkiem niezła komedia. Książka jest obłędna. :D

   Usuń
 15. Oj wszystkie bym chciała.

  A te Jonas Jonasson Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął - KOCHAM, UWIELBIAM , NAJLEPSZA EVER!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że nie tylko ja się ubawiłam podczas tej lektury. :D

   Usuń
 16. Osobiście mam jedynie chęć poznać ,,Traumę'', bo zapowiada się mega mrocznie i przerażająco.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ojj widzę mnóstwo książek, które mnie oczarowały : ) Nie znam stylu pisania danych autorów, ale mam chrapkę to zmienić : >

  OdpowiedzUsuń
 18. "Trauma" jest już - z tego, co wiem - w drodze do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale niektóre świetne propozycje. Skąd brać czas na to wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam trochę życzeń literackich - "Sońka", "Zbrodniarz i dziewczyna", książka Badera, Chutnik - to takie minimum...

  OdpowiedzUsuń
 21. Najnowsza ksiazka Hugo-Badera to z pewnoscia cos dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zbankrutuję ! I Murakami, i Wiśniewski, i Karpowicz, i tyle ciekawie zapowiadających się kryminałów....

  OdpowiedzUsuń
 23. Poświatowska i HUgo-Bader to moje must read :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Na pierwszy rzut oka Dziewczyny z powstania na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 25. Zatrzymałam się tylko przy "Zamknij oczy". Reszta chyba nie dla mnie :]

  OdpowiedzUsuń
 26. Recenzja do wyzwania:
  "Ciekawe, co będzie jutro?" - Renata Piątkowska
  http://magicznyswiatksiazki.pl/ciekawe-co-bedzie-jutro-renata-piatkowska-recenzja-470/

  OdpowiedzUsuń
 27. Lubię przeglądać takie zestawienia :)
  Bonda i Charlotte Link to autorki, które muszę poznać koniecznie. Wiśniewskiego też jestem ciekawa, ale mam jego nieprzeczytaną książkę w domu, więc na razie z nią się zaznajomię. A Panu Witkowskiemu mówię nie za "Lubiewo bez cenzury".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też. I niby dość dokładnie przeglądam informacje o zapowiedziach, a i tak na cudzych listach znajduję ciekawe tytuły, które sama przeoczyłam.

   Usuń
 28. Sporo ciekawych pozycji i niektórych jestem ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Jest kilka ciekawych książek, jednak braki w portfelu dają o sobie znać :D

  OdpowiedzUsuń
 30. ,,W cieniu drzewa granatu" zapowiada się wspaniale!

  OdpowiedzUsuń
 31. Wszystkie 3 książki z wydawnictwa Sonia Draga bym przeczytała. "Pochłaniacz" czeka już na swoją kolej :) Na kolację z twórczością Murakamim jednak się nie skusisz? ;)
  U mnie na blogu jest już recenzja książki "Cięcie" - pisałaś że chcesz przeczytać :) Zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na kolację się nie skusiłam, bo obawiam się, że menu jest nie z mojej bajki. Jest duża szansa, że w Japonii umarłabym z głodu. :P

   Usuń
 32. Kryminały czytuję dopiero wtedy, gdy mi same w ręce wlezą, wcześniej jakoś trudno mi się za nie zabrać, niemniej jednak znalazłam tutaj u Ciebie coś interesującego, o czym nie wiedziałam. "W cieniu drzewa granatu" - wygląda bardzo zachęcająco, dzięki za wynalezienie. "Stulatka..." polecam wraz z Tobą - czyta się to to chichrając się w głos niezależnie od tego, gdzie się to to czyta. Do "Dziewczyn z powstania" jakoś jestem od początku uprzedzona, jako że pamiętam "Wojenne dziewczyny", które były strasznie wtórne. Zdaję sobie z tego sprawę, że nie każdy czytał wcześniej tyle książek o wojnie co ja, więc dla większości ludzi pozycja jak znalazł, mnie jednak nudziła, bo nic w niej oryginalnego nie znalazłam i przypuszczam, że to samo będzie w "Dziewczynami z powstania". No ale jest jeszcze Poświatowska - cudownie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytałaś w ogóle coś wydawnictwa Lambook? Ja jeszcze nie, a zdaje się, że zapowiada się ciekawie. W każdym razie, to już kolejny ich tytuł, który może okazać się interesującą lekturą.

   Co do tematyki wojennej, to pewnie przeczytałam mniej niż Ty, ale też chyba sporo. Ja się na tę tematykę zawsze łapię. Książka musi być naprawdę słaba, żeby mnie nie poruszyła.

   Usuń
  2. Nie czytałam jeszcze nic tego wydawnictwa, nawet w ręku żadnej ich książki nie miałam, ale czas to zmienić, bo drzewo granatu kusi mnie opisem i nie daje spokoju:)

   Ciężko stwierdzić, która z nas czytała o wojnie więcej, to raczej nie w tym rzecz. To kwestia podejścia, no i rodzaju czytanych książek. Ja miałam bardzo długi okres, że czytałam wszystko, co możliwe - o wojnie, o powstaniu warszawskim, o gettcie, o obozach... Bardzo (naprawdę baaardzo) dużą część stanowiły wspomnienia i biografie. I dlatego teraz ciężko mnie zadowolić, książka musi być naprawdę odkrywcza, żeby mnie zadowoliła. A o odkrywczość w tym temacie ciężko... I dlatego, czytając "Dziewczyny wojenne" Modelskiego miałam wrażenie, że to wszystko już gdzieś było, nie znalazłam tam niczego, czego bym już gdzieś indziej wcześniej nie znalazła. Przypuszczam, że tak samo będzie z "Dziewczynami z powstania" - to kompilacja biografii poznajdywanych to tu, to tam. Nie zmienia to jednak faktu, że jak mi wpadnie w ręce, to na pewno przeczytam, choćby po to, by się przekonać, czy mam rację. No i może się zdziwię:):) Oby:)

   Usuń
  3. To ja jeszcze nie doszłam do tego momentu. Może dlatego, że samo zjawisko wojny (nie wiem, czy zjawisko to dobre określenie, ale chwilowo innego mi brak) nieustannie mnie zdumiewa. Może i w tej chwili nie jest łatwo mnie totalnie zaskoczyć i trzeba książki w stylu "Rzeź w Nankinie", by mi oczy wyszły na wierzch, ale tak czy inaczej - większość wojennej literatury mnie szokuje, nawet jeśli gdzieś, kiedyś, czytałam coś podobnego.
   Teraz mam na tapecie "Kresową opowieść" Łysiaka i choć nie jest to może idealnie napisana książka, to jest kolejną, którą przeżywam.

   A Tobie życzę, żebyś się jeszcze zdziwiła nieraz. :P

   Usuń
 33. Poluję na powieść "Grand", może dostanę ;)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...