sobota, 20 listopada 2021

Iva Procházková "Zagraj mi na drogę"
Polubiłam się z czeskimi kryminałami, więc ucieszyła mnie wiadomość o pojawieniu się w Polsce kolejnego tomu serii z Holiną autorstwa Ivy Procházkovej. Zagraj mi na drogę przenosi czytelników do Pragi, która żyje festiwalem muzycznym. Niestety, gdy jedni żyją muzyką, innym przynosi ona śmierć.


Śmierć klarnecistki


 
Festiwal Praska Wiosna i dramatyczna śmierć znanej klarnecistki. Tak zaczyna się kryminalna wyprawa za kulisy muzycznego, praskiego świata. Tam, gdzie na widowni siedzi podekscytowanie, a na scenę wychodzi obietnica muzycznej uczty, za kulisami królują nie zawsze dobre emocje.

Iva Procházková w Zagraj mi na drogę, trzeciej odsłonie kryminalnej serii z Mariánem Holiną, zabiera czytelników do świata artystów. Ludzi, którzy kochają muzykę i występy przed publicznością. To świat pełen nie zawsze zdrowej rywalizacji, artystycznych przesądów, dużej wrażliwości, a jednocześnie bezwzględności na drodze do osiągnięcia celu. To świat hermetyczny, rządzący się własnymi prawami. Nie brak tu intryg, romansów, zazdrości, plotek. Śmierć klarnecistki sprawi, że Holina będzie musiał wejść w to środowisko i poznać je od środka. I trzeba przyznać, że jest to zadanie, które dla niego będzie wyzwaniem, a dla czytelnika intrygującą możliwością przyjrzenia się środowisku praskich artystów.


Śledztwo i astrologiaZagraj mi na drogę to sprawnie opisana historia. Może nie wywoła nerwowego obgryzania paznokci czy przyspieszonego oddechu, ale jej czytanie daje sporo frajdy. Duża w tym zasługa wspomnianego środowiska, w jakim Czeszka osadziła fabułę, a także kreacji postaci. Interesujących, nierzadko zagadkowych.

Ciekawą jest też sama postać Holiny, świetnego śledczego, któremu w rozwiązywaniu spraw kryminalnych pomagają nie tylko doświadczenie i inteligencja, ale i... znajomość tajników astrologii. Tak, to zdecydowanie nieszablonowy bohater.

Nie ma tu brutalnych scen. To kryminał z rodzaju tych lżejszych, z bohaterami żywcem wyjętymi z codzienności. Ich problemy nie są wydumane, ich sylwetkom nie brak autentyczności ani wyrazu. Przyznaję, że Mężczyzna na dnie i Roznegliżowane mocniej zadziałały na moją wyobraźnię, ale i ten tom przeczytać warto.Iva Procházková
Zagraj mi na drogę
przeł. Julia Różewicz
Wyd. Afera
2021
376 stron


Zobacz też:21 komentarzy:

 1. Raczej nie dla mnie, aczkolwiek pewne wątki , które wyłuskałem w recenzji są ciekawe. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja chętnie dałabym tej książce szansę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię całą serię z Holiną. Według mnie to świetnie wykreowana postać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Doskonała książka. Rewelacyjna i ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka o naprawdę fajnym zabarwieniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Twoje polecenia zawsze biorę w ciemno, bo masz świetny gust czytelniczy. A przynajmniej zawsze się u mnie sprawdza. Nie znałam wcześniej tego cyklu, więc zacznę od Mężczyzny na dnie. I jest na legimi, więc zaraz wyląduje na moim czytniku:D
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Śledcza korzystająca z astrologii brzmi intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka naprawdę ciekawa. Warto ją sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mocna i ciekawa książka. Zdecydowanie polecam. Uważam, że warto ją pozyskać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po prostu - książkę można polecić. Ostatnio przeczytałem i zdecydowanie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ileż razy już sobie obiecywałam, że przyjrzę się bardziej czeskiej literaturze, szczególnie, że jest co najmniej kilka książek, które bardzo mnie intrygują. Przypomniałaś mi swoim wpisem o tym postanowieniu, Aniu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mocna, ciekawa i przekonywująca książka. Warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa książka. Jedna z najlepszych, jakie czytałem. Zdecydowanie mogę ją polecić.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dobrze napisana książka. Zdecydowanie warto - uważam, że dobrze się ją czyta.

  OdpowiedzUsuń
 15. Autorkę znam. Naprawdę doskonale się ją czyta. Rewelacyjnie, sprawnie napisana.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...