sobota, 20 listopada 2021

Iva Procházková "Zagraj mi na drogę"
Polubiłam się z czeskimi kryminałami, więc ucieszyła mnie wiadomość o pojawieniu się w Polsce kolejnego tomu serii z Holiną autorstwa Ivy Procházkovej. Zagraj mi na drogę przenosi czytelników do Pragi, która żyje festiwalem muzycznym. Niestety, gdy jedni żyją muzyką, innym przynosi ona śmierć.


Śmierć klarnecistki


 
Festiwal Praska Wiosna i dramatyczna śmierć znanej klarnecistki. Tak zaczyna się kryminalna wyprawa za kulisy muzycznego, praskiego świata. Tam, gdzie na widowni siedzi podekscytowanie, a na scenę wychodzi obietnica muzycznej uczty, za kulisami królują nie zawsze dobre emocje.

Iva Procházková w Zagraj mi na drogę, trzeciej odsłonie kryminalnej serii z Mariánem Holiną, zabiera czytelników do świata artystów. Ludzi, którzy kochają muzykę i występy przed publicznością. To świat pełen nie zawsze zdrowej rywalizacji, artystycznych przesądów, dużej wrażliwości, a jednocześnie bezwzględności na drodze do osiągnięcia celu. To świat hermetyczny, rządzący się własnymi prawami. Nie brak tu intryg, romansów, zazdrości, plotek. Śmierć klarnecistki sprawi, że Holina będzie musiał wejść w to środowisko i poznać je od środka. I trzeba przyznać, że jest to zadanie, które dla niego będzie wyzwaniem, a dla czytelnika intrygującą możliwością przyjrzenia się środowisku praskich artystów.


Śledztwo i astrologiaZagraj mi na drogę to sprawnie opisana historia. Może nie wywoła nerwowego obgryzania paznokci czy przyspieszonego oddechu, ale jej czytanie daje sporo frajdy. Duża w tym zasługa wspomnianego środowiska, w jakim Czeszka osadziła fabułę, a także kreacji postaci. Interesujących, nierzadko zagadkowych.

Ciekawą jest też sama postać Holiny, świetnego śledczego, któremu w rozwiązywaniu spraw kryminalnych pomagają nie tylko doświadczenie i inteligencja, ale i... znajomość tajników astrologii. Tak, to zdecydowanie nieszablonowy bohater.

Nie ma tu brutalnych scen. To kryminał z rodzaju tych lżejszych, z bohaterami żywcem wyjętymi z codzienności. Ich problemy nie są wydumane, ich sylwetkom nie brak autentyczności ani wyrazu. Przyznaję, że Mężczyzna na dnie i Roznegliżowane mocniej zadziałały na moją wyobraźnię, ale i ten tom przeczytać warto.Iva Procházková
Zagraj mi na drogę
przeł. Julia Różewicz
Wyd. Afera
2021
376 stron


Zobacz też:5 komentarzy:

 1. Raczej nie dla mnie, aczkolwiek pewne wątki , które wyłuskałem w recenzji są ciekawe. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja chętnie dałabym tej książce szansę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię całą serię z Holiną. Według mnie to świetnie wykreowana postać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Doskonała książka. Rewelacyjna i ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka o naprawdę fajnym zabarwieniu.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...