sobota, 18 maja 2019

Nagroda Literacka m.st. Warszawy - kto ją dostanie?

nagrody literackie
#nagrodaliterackawarszawyJuż niebawem poznamy odpowiedź na pytanie, kto otrzyma Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Cztery kategorie, dwanaście nominowanych, ważne książki, wielkie nazwiska. 9 czerwca poznamy zwycięskie tytuły.Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie zostanie przyznana po raz dwunasty, choć jego historia sięga czasów przedwojennych. Wówczas laureatami zostali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Maria Kuncewiczowa czy Leopold Staff. Na tym ostatnim lista przedwojennych laureatów się kończy. Wojna sprawiła, że 1939 roku nagrody nie przyznano, a reaktywowano ją dopiero w 2008 roku.

Tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod względem liczby zgłoszeń. Napłynęło ich aż 3800 i pojęcia nie mam jak z takiego ogromu literatury, jury zdołało wybrać dwunastu nominowanych (ja mam problem z wybraniem najciekawszych książek, jakie przeczytałam w ciągu roku). W każdym razie, jakoś im się udało i 23 kwietnia (data nieprzypadkowa i znana każdemu książkoholikowi) w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata jury ogłosiło listę nominowanych. W tym samym czasie, w kilku miejscach stolicy rozdawano gazetę stylizowaną na periodyki wydawane w Warszawie okresu międzywojennego. W niej znalazły się informacje o nominowanych książkach i ich autorach, a także mapa warszawskich bibliotek, do których miały one trafić.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy zostanie przyznana w kategoriach: proza, poezja, literatura dla dzieci oraz edycja warszawska. Dodatkowo, dla twórcy w szczególny sposób związanych z miastem, przewidziano przyznanie tytułu warszawskiego twórcy.

Listę nominowanych znajdziecie poniżej.
Jeśli macie za sobą lekturę nominowanych tytułów, koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy warto po nie sięgnąć. Może macie swoje typy wśród nominowanych?

7 komentarzy:

 1. Też ciekaw jestem zwycięzcy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zobaczymy jakie będą wyniki. Wszyscy czekamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa wyników. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie, że wznowiono przyznawanie tej nagrody :) Ja cały czas mam w planach prozę Wiesława Myśliwskiego. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że nie czytałam żadnego z nominowanych dzieł. Bardzo chętnie nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...