wtorek, 15 sierpnia 2017

Co w wydawnictwach piszczy
(sierpień 2017 - cz. 2)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)Agora

Krzysztof Miller Fotografie, które nie zmieniły świata - 30.08

Najważniejsze zdjęcia zmarłego tragicznie przed rokiem Krzysztofa Millera, klasyka fotografii wojennej. Osobista historia pasji, radości z wykonywania zawodu, ale także ocierania się o śmierć, gorzkie rozliczenie z etosem fotoreportera dokumentującego najdramatyczniejsze wydarzenia najnowszej historii. Opatrzony autorskim komentarzem zbiór fotografii, nie tylko wojennych, z których wiele stało się ikonami współczesności, a także opowieść o doświadczeniach na granicy emocjonalnej wytrzymałości i próbie przezwyciężenia związanej z tym traum
Albatros

Peter May Na gigancie - 30.08

Pięciu nastolatków z marzeniami. Pięć dekad strachu. Jedna mroczna prawda.

Glasgow, 1965 rok. Jack Mackay, nieustępliwy, uparcie dążący do celu nastolatek, nie wyobraża sobie życia, które miałoby być nudne i przewidywalne. Chłopak ma tylko jedno marzenie, a jest nim przeprowadzka do Londynu. Udaje mu się przekonać czterech muzyków ze swojego zespołu, by wyjechali do Wielkiej Brytanii, gdzie czeka ich kariera muzyczna.

Glasgow, 2015 rok. Sześćdziesięciosiedmioletni Jack Mackay nie ma odwagi spojrzeć wstecz na życie pełne niepowodzeń i przeciętności. Wciąż nękają go obrazy tego, co wydarzyło się przed pięćdziesięciu laty. Dręczą go wspomnienia, przed którymi tak uciekał.

Londyn, 2015 rok. Martwy mężczyzna leży w jednopokojowym mieszkaniu. Nad jego ciałem stoi bezlitosny zabójca. Nie odczuwa żadnych wyrzutów sumienia. To, co pięć dekad temu zaczęło się jako niewinna pogoń nastolatków za marzeniami, dziś stało się koszmarem na jawie, gotowym zniszczyć życie wszystkich pięciu mężczyzn.

"Na gigancie" jest trzymającym w napięciu thrillerem, przedstawiającym losy trwającej półwiecze przyjaźni między pięcioma chłopakami, których połączyły wspólna pasja i wspólne marzenia, a wszystko to na tle dwóch wyjątkowo klimatycznych miast.


Czarne

Dariusz Rosiak Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha - 30.08

Sat-Okh – Długie Pióro, syn wodza Szewanezów i Polki, która uciekła z zesłania na Syberii. Stanisław Supłatowicz, żołnierz AK, marynarz, autor poczytnych książek, w środowisku polskich miłośników amerykańskiego folkloru postać kultowa. Tyle wiedzieliśmy do tej pory, tyle sam o sobie mówił. Swoim życiorysem mógłby obdarować kilka osób. Nic więc dziwnego, że wciąż fascynuje, chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat. Gdy Dariusz Rosiak, wytrawny reporter, postanowił przypomnieć tę legendarną postać, która dla młodych czytelników w czasach PRL-u była symbolem fascynującej przygody i bohaterstwa, sentymentalna podróż w przeszłość przerodziła się jednak w drobiazgowe śledztwo.


Autor ruszył w podróż tropem „polskiego Indianina”, zadając pytania o jego pochodzenie, życie i twórczość. Odpowiedzi uzyskał tyle, ile osób, do których udało się dotrzeć w Polsce, w Rosji i w Kanadzie. Badając dokumenty, odkrywał kolejne tajemnice, które złożyły się w historyczny thriller.

Sat-Okh to jedno potrafił na pewno – wodzić swoich tropicieli za nos. I robi to do dziś, wiele lat po odejściu do krainy wiecznych łowów.


Czwarta StronaRobert Małecki Porzuć swój strach - 30.08

Marek Bener, właściciel i dziennikarz lokalnego tygodnika, podejmuje się odnalezienia zaginionej maturzystki. Znużony sierpniowym upałem odkrywa kolejne tajemnice rodziny Żelaznych, a im więcej wie, tym trudniej rozwikłać mu prostą z pozoru zagadkę. Przeżyje jednak wstrząs, kiedy okaże się, że dziewczyna może mieć coś, co przed laty należało do jego zaginionej żony. Nowy trop przeczołga go przez podziemia hazardu i zmusi do spojrzenia w przeszłość. To w jej cieniu kryją się najgorsze koszmary. Pytanie tylko, czy porzuci swój strach i znajdzie w sobie dość siły, by się z nimi zmierzyć.Wojciech Nerkowski Spisek scenarzystów - 30.08

Zaskakująca i nieoczywista rozrywka, prawdziwa Superprodukcja!

Kryminalna komedia na najwyższym poziomie!

Producentka serialu kryminalnego, zwana przez współpracowników Palomą, popełnia samobójstwo. Dwójka scenarzystów nie wierzy w oficjalną wersję zdarzeń. Zbyt wiele osób z ekipy filmowej miało motyw, żeby ją zabić. Scenarzyści rozpoczynają prywatne śledztwo, w którym pomaga im znany aktor celebryta. Krok po kroku odsłaniają sieć powiązań w show-businessie, skrzętnie skrywane skandale i namiętności. Rzeczywistość miesza się bohaterom z serialową fikcją, a wszystko pół żartem, pół serio. Policja nie traktuje ich poważnie, do czasu aż w ekipie serialu dochodzi do kolejnego morderstwa.

Czy trójka detektywów amatorów okaże się skuteczniejsza od policji?


Kobiece

Maat Rees Ostatnia aria Mozarta - 17.08

Niezwykła barokowa opowieść, w której piękna muzyka jest tłem dla szalonych salonowych intryg i sensacyjnych zwrotów akcji.

Grudzień, 1791 rok. Przebywająca w malutkiej austriackiej wsi Nannerl, siostra Mozarta, otrzymuje szokujący list z informacją o śmierci brata. Zgodnie z relacją żony dwa miesiące przed śmiercią Mozart zwierzył się jej, że ktoś podał mu truciznę, a jego życie niechybnie dobiegnie końca. Nannerl bez wahania udaje się do Wiednia, aby odkryć mroczną tajemnicę morderstwa. Otoczona oprószonymi śniegiem barokowymi pałacami i urokliwymi kawiarniami rzuca się w wir podejrzeń i intryg, które ukazują mroczne sekrety Mozarta. Zazdrosne kochanki, złowieszczy wierzyciele oraz masoni – im bardziej Nannerl zgłębia przeszłość wirtuoza, tym mocniej przeklęty los brata splata się z jej życiem.

"Ostatnia aria Mozarta" to fascynująca opowieść, która przenosi czytelnika na wystawne salony oraz do monumentalnych sal koncertowych XVIII-wiecznej Austrii. To również owiana historyczną nutą intrygi książka, w której króluje ponadczasowa muzyka, ognista namiętność i moc tajemnic.

Jason Donald Dalila - 24.08

Irene Dalila Mwathi to Kenijka z ciężkim bagażem doświadczeń. Kiedyś pragnęła zostać dziennikarką, teraz marzy jedynie o bezpieczeństwie. Musi uciekać z ojczyzny, która ukazała jej swoje najgorsze oblicze. Trafia do Londynu, gdzie w końcu ma nadzieję odnaleźć spokój. Tam jednak zostaje zaatakowana przez ludzi, którym zapłaciła, aby ją ochraniali. Nie ma wyboru i całkiem sama musi wkroczyć w zupełnie obcy świat. Wpadając w wir przesłuchań, spotkań z prawnikami i doświadczeń z ośrodkami dla imigrantów, uświadamia sobie, że musi zmierzyć się z czymś równie niebezpiecznym jak przemoc, której doświadczyła w Kenii.

Napisana z wdziękiem, wyczuciem i pasją opowieść prowokuje do myślenia i w bardzo subtelny sposób porusza niewygodny temat imigrantów. To literackie dzieło o potężnej mocy oddziaływania ukazujące, w jaki sposób ludzie potrafią traktować słabsze, zdane na łaskę innych osoby. "Dalila" pozostawia czytelnika głęboko wstrząśniętego.


Od Deski Do Deski

Agnieszka Korzeniewska Witraż - 17.08

Co mogą mieć ze sobą wspólnego młoda dziewczyna pracująca jako sprzątaczka i dojrzała kobieta zarządzająca renomowaną kliniką chirurgii plastycznej? Obie wybrały emigrację, choć jedna szuka swojego miejsca w życiu, a druga uważa, że znalazła je raz na zawsze i że szczęście już jej nie opuści. Ale losy ludzkie są jak witraże – ciemne szybki sąsiadują z jasnymi, kolorowymi. Z bliska widać jedynie poszczególne szkiełka i dopiero, kiedy zaświeci słońce, a my będziemy w stanie stanąć wystarczająco daleko, zobaczymy obraz, który nas zachwyci.

Prószyński i S-ka

Lizzie Enfield Dawka życia - 24.08

Kiedy jedna decyzja zmienia wszystko…

Isobel postanawia nie szczepić swoich dzieci. Podjęła tę decyzję pod wpływem doniesień o poszczepiennych przypadkach autyzmu, aby chronić tych, których kocha najbardziej. Konsekwencje tego wyboru poniosą jej przyjaciele i ich córeczka. Maleńka Iris zaraziła się odrą od nastoletniej córki Isobel. Dziewczynka wyzdrowiała, ale całkowicie straciła słuch. Obie rodziny muszą zmierzyć się z odpowiedzialnością, poczuciem winy i pragnieniem zemsty. Z sytuacją, gdy udane z pozoru życie rozsypuje się jak domek z kart. Lizzie Enfield tak jasno i przekonująco wyłożyła argumenty obu stron, że czytelnik czuje się rozdarty. Komu bardziej współczuć? Poruszająca historia, która skłania do refleksji i budzi wiele emocji.Rebis

Deborah Moggah Tulipanowa gorączka - 29.08

Wznowienie bestsellerowej powieści Deborah Moggach w nowym przekładzie!

Sztuka, piękno, pożądanie, chciwość, oszustwo i kara za niegodziwość – a wszystko to rozgrywa się w scenerii XVII-wiecznego Amsterdamu owładniętego tulipomanią.

Historia zaczyna się niewinnie – oto zamożny kupiec pragnie zyskać nieśmiertelność dzięki utrwalonemu na płótnie portretowi, na którym znajdzie się wraz ze swą młodą żoną. Zadanie powierza wziętemu malarzowi, nawet przez chwilę nie podejrzewając, jaki ciąg zdarzeń uruchomi.

Na podstawie tej przepełnionej namiętnościami powieści Justin Chadwick (m.in. "Kochanice króla" i "Mandela: Droga do wolności") nakręcił film – autorem scenariusza jest sam Tom Stoppard, a wśród obsady znaleźli się Christoph Waltz, Judi Dench i Alicia Vikander!

Deborah Moggech Przemilczane tajemnice - 29.08

"Nikt na świecie nie zna naszych tajemnic… nie wie, że ja zrujnowałam życie Bev, a ona moje".

Życie uczuciowe Petry zawsze było katastrofą i nawet teraz, kiedy skończyła sześćdziesiąt lat, tak nim kieruje, że w dalszym ciągu układa się ono dramatycznie. Mimo to Petra nieoczekiwanie zakochuje się w Jeremym, dobrym znajomym z dawnych lat, który przyjeżdża w odwiedziny z zagranicy. Czyżby fatalne zrządzenie losu? Jeremy jest bowiem mężem Beverly, jej najlepszej przyjaciółki.

Ledwie Petra zaczyna się czuć komfortowo w swoim najszczęśliwszym dotychczas związku, a nagle z powodu nadzwyczajnych okoliczności musi wyjechać do Afryki Zachodniej, do Beverly, którą od pewnego czasu w sposób oczywisty oszukuje.

Jednocześnie w dwóch zupełnie innych częściach świata, dwie kobiety również próbują unieść na barkach ciężar zakłamania: w Teksasie Lorrie podejmuje decyzję o udziale w największej w swoim życiu mistyfikacji, a w Chinach Li-Jing stara się dociec, co właściwie robi jej mąż podczas swoich służbowych podróży do Afryki Zachodniej…

Okazuje się, że każdy, niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie żyje, nosi w sobie przemilczane tajemnice. Czy zatem można wierzyć Bev, czy w ogóle komukolwiek można ufać?


Smak Słowa

Jørn Lier Horst Felicja zaginęła - 16.08

Już 1327 osób uznano w Norwegii za zaginione. W Polsce każdego roku ginie 17–20 tysięcy osób. 2 tysiące z nich nigdy nie zostają odnalezione. Za każdym zniknięciem kryje się tajemnica. „Felicia zaginęła”opowiada jedną z takich historii. I choć jest to literacka fikcja, „nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe” –przyznaje sam Horst. W „Felicii...” komisarz William Wisting otwiera dawną sprawę niewyjaśnionego zaginięcia. W tym samym czasie zostaje znalezione ciało anonimowej kobiety. Dwie sprawy tylko pozornie nic ze sobą nie łączy. Wisting przeczuwa jednak, że to powiązanie istnieje. Najdrobniejsze, błahe szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie dla śledztwa, w którego wir autor wciąga czytelnika.W.A.B.

Colm Toibin Nora Webster - 30.08

Najnowsza powieść Colma Tóibína to nie tylko poruszające studium żałoby, lecz również kolejny w dorobku pisarza doskonały portret intrygującej kobiety.

Po niedawnej śmierci męża przedwcześnie owdowiała Nora Webster od nowa układa swoją codzienność. Z dnia na dzień musi stanąć na czele swojej rodziny, zadbać osobno o każde z czwórki swoich dzieci i zapewnić stabilność domowych finansów. Przede wszystkim jednak musi uporać się z własnym poczuciem pustki i straty.


Znak

Marek Krajewski Mock. Ludzkie zoo - 23.08

Ostatni krąg zła

Wrocław 1914. Maria – „narzeczona” Eberharda Mocka – co noc w swoim mieszkaniu słyszy potępieńcze jęki i płacz dzieci. Ebi myśli, że kobieta traci rozum, ale niebawem odkrywa szokującą prawdę, którą kryją piwnice nieczynnego dworca. Wkracza w sam środek piekła, choć nie wie jeszcze, że jego przeciwnik – Gad – ma potężnych mocodawców, którzy nie cofną się przed niczym.

Mock staje przed dramatycznym wyborem: ocalić matkę Marii czy niewinne dziecko? By ukarać bezlitosnych zbrodniarzy, narazi się na śmierć w męczarniach, a pogoń za złoczyńcą zaprowadzi go na granicę człowieczeństwa. Przekona się, że natura ludzka jest bardziej okrutna niż bezlitosna afrykańska dżungla.


43 komentarze:

 1. Czytałam dawno temu "Tulipanową gorączkę". A nowego Horsta już mam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Tulipanową gorączkę" i jakoś mnie nie zachwyciła. W przeciwieństwie do "Nory Webster", którą gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Tulipanową..." pewnie poznam w wersji filmowej. :)

   Usuń
 3. Na 100% May i Rosiak, pewnie też Horst. Krajewski - jeżeli będzie w bblio, to się może skuszę, inaczej nie. Jakoś tak niby jego ksiażki czytam, ale nie mogę się zdecydować, czy lubię, czy nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja muszę w końcu nadrobić lekturę książek Krajewskiego. Mam szalone zaległości.

   Usuń
 4. "Tulipanowa gorączka" - czytałam w starym tłumaczeniu, nic z tego nie pamiętam, nie zachwyca jakoś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie czytam "Dawkę życia", bo ta książka tematycznie najbardziej mnie intrygowała, jeśli chodzi o sierpniowe nowości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej jestem ciekawa trochę mniej, ale też mam w planach.

   Usuń
 6. Zainteresowała mnie ,, Na gigancie " i ,,Felicja zaginęła ". Myślę, że obie bardzo by mnie zaciekawiły.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawia mnie Dawka życia i jeśli się uda, to jak najszybciej po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ,,Na gigancie" chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że to będzie trafiony wybór. :)

   Usuń
 9. Nora Webster - wspaniała powieść. Szkoda, że musiała tak długo czekać na polskie wydanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grunt, że jest. Pomyśl, ile świetnych powieści nigdy do nas nie trafi. :)

   Usuń
 10. Wyjątkowo niewiele dla siebie widzę. Na szczęście:D

  OdpowiedzUsuń
 11. "Spisek scenarzystów" i "Dawka życia" brzmią ciekawie ^_^

  OdpowiedzUsuń
 12. Dawka życia kusi najmocniej. Zwłaszcza jeśli ma się małe dziecko i niedawno podejmowało wybór - kłuć częściej czy dać dziecku dawkę 5 czy 6 w 1.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie w pracy ostatnio była gorąca dyskusja na ten temat.

   Usuń
 13. Planuję lekturę książki Dariusza Rosiaka oraz Horsta. Ciekawe, czy jeszcze któreś z tych tytułów, które podajesz uda mi się poznać?

  OdpowiedzUsuń
 14. Horsta przeczytam na pewno :) Trochę też ciekawi mnie "Na gigancie", ale poczekam na kilka opinii i zobaczę czy warto sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dla mnie druga połowa sierpnia należy do Roberta Małeckiego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nooo... Ciekawa jestem co wymyślił tym razem.

   Usuń
 16. "Spisek scenarzystów" rzucił mi się "na oczy" ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam Tulipanową gorączkę :) świetna książka :) a zainteresowały mnie propozycje od Wydawnictwa Kobiece ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, w końcu jakaś pozytywna opinia o tej książce. :D

   Usuń
 18. "Spisek scenarzystów'' jest świetny, polecam. Ja natomiast mam chrapkę na ,,Felicja zaginęła''.

  OdpowiedzUsuń
 19. Na szczęście interesuje mnie tylko jedna pozycja, przynajmniej lista za bardzo się nie wydłuży :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Peter May zdecydowanie :) Może jeszcze Horst ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Maya. :/

   Usuń
 21. ,,Felicja zaginęła" chętnie wpiszę na swoją listę czytelniczą, która jest coraz dłuższa :D

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...