poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Co w wydawnictwach piszczy #52
(wrzesień 2015 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***

Na wstępie chciałam przypomnieć, że dziś ostatni dzień zgłoszeń do konkursu!
*** KLIK ***


A teraz zapraszam do lektury właściwiej notki.


Agora

Beck Weathers Everest na pewną śmierć - 9.09

Prawdziwa historia uczestnika najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest i bohatera filmu Everest.
Dziesiątego maja 1996 roku, wysoko w Strefie Śmierci na Mount Everest, w straszliwej burzy śnieżnej zginęło dziewięć osób. Następnego dnia jedna z nich dostała szansę na drugie życie. Kiedy ratownicy dotarli do Becka Weathersa uznali, że umiera i zostawili go bez pomocy.
12 godzin później ślepy, bez rękawic, okryty lodem, dotarł jednak do obozu. Przeżył mimo ciężkich odmrożeń i utraty nosa. Jego książka to wstrząsający pamiętnik ocalałego uczestnika najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest. To także poruszająca opowieść o tym, do czego może być zdolny człowiek kiedy dostaje od życia drugą szansę.
Gdybyście wiedzieli, że za godzinę umrzecie, o czym byście myśleli? Co zaprzątałoby was w tych ostatnich chwilach? Nic dziwnego, że widziałem wtedy przed sobą moją żonę, Peach, i dwoje moich dzieci. Oczami wyobraźni widziałem ich tak wyraźnie, jakby naprawdę stali tuż obok mnie. (…) Jakaś siła we mnie w ostatniej chwili odrzuciła śmierć i prowadziła mnie, ślepego i ledwie trzymającego się na nogach, byłem prawdziwym żywym trupem – do obozu i do nowego życia
fragment książki

Czarne

praca zbiorowa Hawaikum. W poszukiwaniu piękna - 2.09

Książka wydana wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Autorzy tekstów: Dariusz Czaja, Hubert Francuz, Monika Kozień, Marta Miskowiec, Marcin Smerda, Jan Sowa, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Józef Tischner, Marta Urbańska

Autorzy fotografii: Agata Pankiewicz, Marcin Przybyłko

Kraj egzotyczny jest z definicji ciekawy, niezwykły i osobliwy. Cechuje się odmiennym klimatem i kulturą. Możemy go podziwiać, śmiać się z niego, ale nigdy nie zrozumiemy go w pełni, choćbyśmy nawet bardzo chcieli. Jest nam obcy i taki już pozostanie. Autorzy tekstów i fotografii składających się na niniejszą publikację nie szukali egzotyki daleko, dla nich jest nią Polska. Obserwują i pokazują krzykliwe i kłujące w oczy otoczenie. Dla jednych będzie to kicz, dla innych tandeta. Autorzy książki nazywają to „hawaikum”.

Czwarta Strona

Maria Paszyńska Warszawski Niebotyk - 9.09

Warszawski Niebotyk to epicka, niezwykle poruszająca opowieść o losach pięciu młodych mężczyzn, którzy przyjaźnią się, uczą, pracują i kochają z pasją, z właściwym ludziom młodym poczuciem wszechmocy i nieśmiertelności. Spotykamy ich późną jesienią 1933 roku, w przededniu rozejścia się ich życiowych dróg. W chwili, gdy świat stoi przed nimi otworem, gdy są przekonani, że mogą osiągnąć wszystko czego zapragną, stojąc na ziemi dosięgnąć nieba. Miłość postrzegają jako piękną przygodę, ślepi na niebezpieczeństwa, które niosą ze sobą ich decyzje. W ciągu kilku kolejnych miesięcy życie weryfikuje ich sposób myślenia, prowadząc ku dojrzałości, na którą nie zawsze chcą się zgodzić, a która jest nieunikniona.

Romantyczne wzloty, bolesne upadki, tragedie burzące świat, rozstania i powroty, a wszystko to na tle Warszawy połowy lat trzydziestych, uwodzącej swym ogromnym wdziękiem i urokiem. Warszawy, nazywanej Paryżem Wschodu, w której na placu Napoleona kończy się budowa najefektowniejszego drapacza chmur ówczesnej Europy. Warszawa, której już nie ma, a za którą tęskni każdy z nas.

Muza

Amanda Maciel Tease - 9.09

Książka inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, którą trzeba przeczytać, i o której należy rozmawiać

Powieść, która porusza aktualny problem przemocy psychicznej w szkole

Sara i troje innych uczniów liceum zostało oskarżonych o psychiczne znęcanie się nad swoją koleżanką, które w konsekwencji pchnęło ją do popełnienia samobójstwa. Sara jest napiętnowana i uznana za winną przez swoich kolegów, miejscową społeczność i media. 

W wakacje poprzedzające klasę maturalną, między spotkaniami z prawnikami i sądową psychoterapeutką, Sara musi się zastanowić nad wydarzeniami, które doprowadziły do tej tragedii. Jaką rolę w niej odegrała? Czy znajdzie sposób, aby pójść dalej mimo poczucia, że jej życie się skończyło? 

Marcos Chicot Zabójstwo Pitagorasa - 9.09

Wspólnota pitagorejska w Krotonie, rok 510 p.n.e. Pitagoras, czując zbliżającą się śmierć, postanawia wybrać następcę spośród swoich najzdolniejszych uczniów. Zmuszony jest jednak odłożyć decyzję, gdy najpoważniejszy kandydat na następcę filozofa Kleomenides zostaje otruty. Pitagoras prosi Egipcjanina Akenona, syna swego dawnego przyjaciela o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa.
Nasza Księgarnia

Johana Basford Zaczarowany las - 9.09

Kontynuacja bestsellerowego Tajemnego ogrodu – najpopularniejszej książki do kolorowania na świecie.

Witaj w zaczarowanym lesie!

Znajdziesz tu rysunki do wypełnienia kolorem, niezwykłe stworzenia i magiczne przedmioty – w tym dziewięć symboli potrzebnych, by odkryć tajemnicę zamku.

Nieważne, ile masz lat. Nieważne, kim jesteś – artystą, królem tej krainy czy poszukiwaczem przygód. Wpadnij do króliczej nory i odkryj czarno-białą magię...

Johanna Basford jest rysowniczką i entuzjastką tuszu oraz atramentu. Tworzy na papierze skomplikowane, bogate w szczegóły ilustracje inspirowane florą i fauną szkockiej wsi, czyli okolic, w których dorastała.

Prószyński i S-ka


Michael Finkel Złodziej tożsamości. Historia prawdziwa - 3.09

Ukradziona tożsamość, okrutne zbrodnie - historia relacji między dziennikarzem a mordercą.

Michael Finkel snuje urzekającą opowieść o morderstwie, miłości i oszustwie.
Historia ma swój początek w lutym 2002 roku, kiedy reporter z Oregonu skontaktował się z dziennikarzem New York Times Magazine, Michaelem Finkelem, i przekazał mu sensacyjną wiadomość. Młody, wybitnie inteligentny mężczyzna, Christian Longo, widniejący na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych osób za wymordowanie całej swojej rodziny, został ostatnio ujęty w Meksyku, gdzie podawał się za Michaela Finkela z New York Timesa.
Finkel stara się ustalić, co naprawdę stało się z rodziną Longo, a jego poszukiwania przemieniają się z pracy stricte reporterskiej w psychologiczną zabawę w kotka i myszkę – czasami bezwzględnie szczerą, kiedy indziej chytrze podstępną. Upór Finkela przyniesie efekt – Longo, oszukujący przez całe życie, ostatecznie mówi mu to, do czego nigdy nie przyznałby się w sądzie – wyznaje całą prawdę. Albo przynajmniej tak się zdaje. 

Smak Słowa

Jørn Lier Horst Poza sezonem - 9.09

Jesienna mgła spowija nadmorski krajobraz. Ove Bakkerud zamierza spędzić ostatni spokojny weekend w domku letniskowym przed końcem sezonu. Jednak, gdy przybywa na miejsce, odkrywa, że dacza została splądrowana i wywrócona do góry nogami, a w sąsiednim domku znajduje mężczyznę pobitego na śmierć.

W.A.B.

Majgull Axelsson Kwietniowa czarownica - 9.09

Najważniejsza w tej książce jest prawda, która tnie jak brzytwa.

Według skandynawskich wierzeń ludowych „wiosenne” czarownice potrafią wcielać się w inne istoty i działać za ich pośrednictwem. Taką moc ma dotknięta porażeniem mózgowym Desirée. Skazana na szpitalny żywot bohaterka stopniowo uczy się porozumiewać z otoczeniem i wykorzystywać swoją nieprzeciętną inteligencję. Pod koniec życia nawiązuje osobliwy kontakt z przybranymi siostrami, by zrozumieć swój los i zarazem wpłynąć na ich życie.

Majgull Axelsson Lód i woda, woda i lód - 9.09

Pod grubą warstwą lodu buzują najsilniejsze emocje.

Historia bliźniaczek, które z wiekiem stają się sobie obce, i matek odrzucających swoje dzieci. Elsie i Inez w dzieciństwie są nierozłączne. Później ich drogi się rozchodzą. Elsie buntuje się przeciwko tradycyjnej roli kobiety i wybiera pływanie na dalekich rejsach. Inez rezygnuje z marzeń o studiach literaturoznawczych i całe życie podporządkowuje wychowaniu Björna, syna Elsie. Nie potrafi natomiast kochać własnej córki i męża.


Majgull Axelsson Ta, którą nigdy nie byłam - 9.09

Jestem nią, a ona jest mną, dzieli nas tylko chwila.

MaryMarie, wychowana w małym szwedzkim miasteczku, w rodzinie ofiary Holocaustu, osiąga sukces zawodowy – staje się uznaną dziennikarką, a następnie ministrem. W jej życiu osobistym brakuje jednak szczęścia. Mąż, notoryczny kobieciarz, jest sparaliżowany po tym, jak w jednym ze wschodnioeuropejskich miast zostaje wyrzucony przez okno, najprawdopodobniej przez nieletnią prostytutkę. Gdy MaryMarie czuwa przy łóżku chorego, zastanawia się, co w tej sytuacji zrobiłaby Mary, a co Marie. Odpowiedź nasuwa się sama. Jedna pozwoliłaby mu żyć, druga – odłączyłaby od respiratora... W tym miejscu drogi Mary i Marie rozchodzą się, ich losy – choć pozostają ze sobą w ścisłym związku – biegną w całkiem przeciwnych kierunkach…

Majgull Axelsson Droga do piekła - 9.09

Sądzę, że powinniśmy czytać tylko ten rodzaj książek, które nas ranią i przeszywają… Potrzebujemy książek, które wpływają na nas jak katastrofa, które głęboko nas zasmucają, jak śmierć kogoś, kogo kochaliśmy bardziej niż siebie samych, jak wygnanie go do lasu z dala od kogokolwiek, jak samobójstwo. Książka musi być siekierą dla zamarzniętego morza wewnątrz nas. F. Kafka

Czterdziestokilkuletnia Cecylia jest pracownikiem szwedzkiej ambasady na Filipinach. Katastrofa – wybuch wulkanu Pinatubo – zmienia gwałtownie jej życie i skłania do rozrachunku z przeszłością: latami dzieciństwa i młodości w szwedzkim miasteczku, nieudanym małżeństwem, pracą charytatywną w Indiach, śmiercią matki. Tłem tej doskonale skomponowanej, zaskakującej głębią psychologiczną powieści jest skomplikowana sytuacja społeczna i polityczna Filipin oraz losy uwikłanych w nią ludzi. Droga do piekła, wydana po raz pierwszy w 1994 roku, to powieściowy debiut Axelsson, nagrodzona między innymi prestiżową nagrodą Moy Martinson.

Majgull Axelsson Ja nie jestem Miriam - 9.09

Nieznane oblicze najbliższej osoby.

Kiedy członkowie rodziny zbierają się przy łóżku Miriam, żeby uczcić jej osiemdziesiąte piąte urodziny, odnoszą wrażenie, że jubilatka zapadła na demencję. Bo dlaczego mówi, że nazywa się inaczej, niż się nazywa? O jej przeszłości świadczy przecież numer wytatuowany na lewym przedramieniu. Ale prawda jest inna. Najwyższy czas, żeby ją poznała wnuczka Camilla. Prawdę o Auschwitz i Ravensbrück. O ludziach najbardziej pogardzanych. O Anuszy i Didim. I o tym, jak mieszkańcy spokojnego Jönköpingu dziesięć lat po nocy kryształowej wyszli na ulice, żeby przepędzić z miasta obcych.

Majgull Axelsson Dom Augusty - 9.09

Pomocy nie wolno odkładać na później. Choćby nawet miało się dobre wymówki.

Augusta, Alicja i Andżelika to przedstawicielki różnych pokoleń tej samej rodziny. Łączą je nie tylko więzy krwi, lecz także podobne losy – dwie z nich to matki nieślubnych dzieci, trzecia jest niechcianą córką. Nieświadomie wszystkie popełniają błędy swoich poprzedniczek. Przekazywany z pokolenia na pokolenie dom Augusty, w którym szukają schronienia, staje się świadkiem rozpaczy, radości, poszukiwania prawdziwego uczucia oraz walki o niezależność i samodzielność.

Majgull Axelsson Pępowina - 9.09

Czy brak miłości się dziedziczy? I czy da się od tego uciec?

Małe szwedzkie miasteczko. Jesienny sztorm. Nadciąga powódź. Grupa mieszkańców znajduje schronienie w restauracji Minny. Z czasem aż trudno uwierzyć, że to przypadek ułożył listę przepełnionych trwogą gości... Restauracja staje się dla nich więzieniem. Schwytani w pułapkę, z godziny na godzinę coraz bardziej rozpaczliwie wypatrują ratunku. Stres wyzwala w nich skrajne emocje, uwalnia demony przeszłości, na jaw wychodzą coraz mroczniejsze tajemnice...

Zbigniew Zawadzki Przetwórnia - 9.09

Każdy z nas jest przetwórnią, w której z „prawdy”, opowieści, mitu, znaku, legendy powstaje ludzki los.

Poprzez zagmatwane losy swej rodziny bohater Przetwórni ociera się o zjawiska, które zdecydowały o kształcie XX wieku: wojnę, komunizm, Zagładę, życie w PRL-u, antysemityzm, opozycję demokratyczną, Solidarność, nową Polskę. Pośród tych żywiołów przyszło mu szukać własnej tożsamości.

Opowieść jest zbudowana z krótkich, sprawnie napisanych scen, które ukierunkowują fabułę i prowadzą do odkrywania rodzinnych tajemnic: zmiany małżonków, dzieci, które okazują się pasierbami, odkrywanie (ukrywanie) prawdziwej narodowości.

Znak

Michael Dobbs House of Cards. Ograć króla - 9.09

Seria, która zainspirowała twórców najpopularniejszego serialu XXI wieku.

Opowieść-fenomen, nazywana współczesnym Makbetem.

Francis osiągnął swój cel – w wyniku politycznej gry stanął na czele rządu. Teraz jednak musi umocnić pozycję i utrzymać władzę, stawić czoła kolejnym wyzwaniom. 
Tymczasem stawka robi się coraz wyższa: w grze o władzę będzie się musiał zmierzyć z samym królem Anglii, który okaże się jego zaciekłym wrogiem. Czy uda mu się ograć króla?

House of Cards. Ograć króla to kolejna odsłona mrocznej opowieści o chciwości, korupcji i nienasyconej ambicji na najwyższych szczeblach władzy. Seria powieści Sir Michaela Dobbsa, byłego doradcy Margaret Thatcher, stała się podstawą słynnego serialu i światowym bestsellerem.

Znajdziesz w niej to, czego nie zobaczysz w serialu!


***

Poprzednio

31 komentarzy:

 1. Uwielbiam prozę Majgull Axelsson! Super, że wydawnictwo zdecydowało się na ponowne wydanie jej powieści!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! Choć nie wszystkie jej książki zdążyłam przeczytać.

   Usuń
 2. Kusi mnie "Warszawski niebotyk" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój typ to "Warszawski niebotyk".
  W starych wydaniach czytałam niektóre Axelsson, specyficzna proza, ale interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytałabym "Poza sezonem". A gdzie "Turniej cieni" Cherezińskiej? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm... Gdzieś się ten "Turniej..." zawieruszył przypadkiem. :P

   Usuń
 5. Majgull Axelsson jest fantastyczna pisarka. Fajnie, ze wznawiaja jej powiesci, ale bardziej podobaly mi sie okladki poprzednich wydan, haha. No i widze, ze hiszpanskie badziewie dalej zalewa Polske- Marcos Chicot, król autopublikacji Amazona po polsku! Niech zyje tandeta!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki słaby ten Chicot? Czym zawinił?
   A skoro jesteśmy już przy temacie hiszpańskich książek, to co polecasz z dostępnych na polskim rynku?

   Usuń
  2. Jest slaby, bo przewidywalny- jest po prostu taki sam jak setki innych powiesci napisanych przed nim i kolejne setki, które sie jeszcze ukaza. Ksiazki, które raczej nie doczekaja sie wznowien, jak Axelsson. Amazon.es zrobil z Hiszpanii kraine literatów- wszyscy pisza i autopublikuja na Amazon lub Casadellibro.es. Niektóre z tak wydanych pozycji calkiem niezle sie sciagaja- pisalam o tym mechanizmie w notatce o czytelnictwie w Hiszpanii na Tramwaj nr.4. Ale w wiekszosci sa to powiesci, których po kilku miesiacach juz nie pamietamy. Nie sa tak zle jak Grey, haha, ale do Literatury im daleko i pelnia funkcje wybitnie ludyczna. Jesli ktos potrzebuje sie rozerwac, lub zwyczajnie preferuje tego typu ksiazki, to ma duzy wybór. Mnie irytuje troche to zalewanie polskiego odbiorcy taka tandeta, choc zdaje sobie sprawe ze specyfiki rynku w Polsce.
   Co do literatury hiszpanskiej dostepniej w Polsce, to polecam klasyków XX w, których czytalas z pewnoscia czytalas: Carmen Laforet, Mercé Rodoreda (choc to Katalonka), Miguel Delibes (polecam bardzo goraco!). Z pisarzy wspólczesnych: Dulce Chacón, Rosa Montero, Víctor del Arbol (Smutek samuraja), Dolores Redondo (wyszly juz dwa tomy trylogíi z Baztán, bardzo ciekawa - bo inna- saga kryminalna). Jest poza tym cala rzesza na prawde dobrych pisarzy, których sie nie tlumaczy na polski jak Almudena Grandes, Ana María Matute (zmarla w 2014) czy JJ Millás, Nie rozumiem powodów, gdyz ich powiesci sprzedaja sie równie dobrze, co np. Chicot. I wole sie nie wypowiadac nt. Clary Sánchez, bo nóz mi sie w kieszeni otwiera, gdy sobie pomysle, ze wydano po polsku "Widok z nieba". Dostala za to cos Premio Planeta, chyba po to, zeby wiecej nie musiala juz pisac i oszczedzila nas, czytelników, od obcowania ze swoimi wypocinami.

   Usuń
 6. Kolejna część "House of cards" to książka, którą muszę przeczytać! Stanowczo! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w domu pierwszą część House of Cards. Serialu nie oglądałam, ale słyszałam, że jest dobry. Niemniej jednak wolę najpierw zapoznać się z książką, a jak okaże się dobra, to sięgnę po tom drugi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja tylko przeczytam I tom, to "Ograć króla" będzie moje!

  OdpowiedzUsuń
 9. "Warszawski Niebotyk" to książka która najbardziej mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale brzydkie okładki książek Majgull Axelsson! Super, że wydawnictwo postanawia wydać książki tej autorki, bo z tego co widzę to cieszy się sporym zainteresowaniem. Ale nie z takimi okładkami :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie, są całkiem ciekawe. Choć fakt, poprzednie były bardziej interesujące.

   Usuń
 11. Dorzuciłbym Jamesa Ellroya - premierowa "Perfidia" i wznowienie "Czarnej Dalii", obie Sona Draga 23.09.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest notka na pierwszą połowę miesiąca, więc jeśli te tytuły się tu pojawią, to dopiero za dwa tygodnie. Swoją drogą, "Czarną Dalię" chętnie bym przeczytała. I przy okazji odświeżyła sobie film.

   Usuń
  2. Książka jest świetna, właśnie pracuję nad recenzją poprzedniego wydania (odświeżyłem sobie w wakacje). Film niestety świetny estetycznie (zdjęcia, muzyka, kostiumy i scenografia), ale strasznie poszatkowany fabularnie i ogólnie w efekcie - nieudany. James Ellroy twierdzi, że wersja pełna, trzygodzinna, była znakomita, ale nie trafiła niestety do dystrybucji nawet na DVD. Szkoda, bo był potencjał - jego zdaniem był to poziom "Tajemnic Los Angeles" w reżyserii Curtisa Hansona. A ten ostatni film oglądam od lat mniej więcej co roku, bo jest po prostu w tym gatunku dziełem wybitnym, na miarę "Chinatown" i "Ścieżki strachu".

   Usuń
 12. Jedną z nielicznych premier września, które mnie ciekawią jest "Warszawski Niebotyk" :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Tease" już na mnie czeka, więc niedługo zabieram się za jej lekturę. Pewnie skuszę się również na kolejne kolorowanki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie obiecałam sobie nie kupować kolorowanek, ale nie wiem co z tego wyjdzie. :D

   Usuń
 14. Tease za mną i bardzo bardzo polecam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie wiem czemu, ale nie widzę nic dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Kolejne świetne zapowiedzi m.in. ,,Everest na pewną śmierć" i ,,Tease"

  OdpowiedzUsuń
 17. Planuję przeczytać "Tease" i "Zabójstwo Pitagorasa". I mam także "Poza sezonem" :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...