niedziela, 30 czerwca 2013

Co w wydawnictwach piszczy #4
(lipiec 2013)

Ostatni dzień czerwca (czy Wam też czas tak szybko płynie?), czas więc na subiektywne zestawienie najciekawszych premier przewidzianych na lipiec.

Albatros
Lorentz Block pracuje w warsztacie złotniczym teścia. Jest doskonały w zawodzie, ale zawsze marzyła mu się inna kariera. Mając dwanaście lat stanął do egzaminu w skryptorium Nikolasa Fischera, gdzie powiedziano mu, że mańkut – był prawo i leworęczny - nigdy nie będzie kopistą. Ale o książkach nie zapomniał. Kiedy przypadkiem widzi odbitą w mokrym piasku literę, wpada na pomysł, żeby znaleźć sposób na odbijanie liter na papierze. Wykorzystuje wiedzę złotnika i drogą prób i błędów tworzy formy dla pierwszych czcionek. Pracuje w domu, po nocach, gdzie jedynym świadkiem jest jego córka, Erika. Z czasem dowie się o tym zaprzyjaźniony księgarz Buchmann i spotykający się u niego profesorowie i światli kolończycy…
(3 lipca)

Amber
Smutny i dziwny zbieg okoliczności… Taka jest pierwsza reakcja doktor Kacey Lamert na wiadomość o śmierci dwóch kobiet, niezwykle do niej podobnych. Bo przecież pomiędzy nią a aktorką filmów klasy B i nauczycielką z podstawówki nie ma żadnego związku. Jednak prowadzące śledztwo policjantki, Selena Alvarez i Regan Pescoli, podejrzewają, że jest inaczej.

Wkrótce Kacey dostrzega, że coś ją jednak łączy z zamordowanymi. Były w podobnym wieku. Urodziły się i wychowały w tej samej okolicy. I wszystkie znały mężczyznę, z którym Kacey właśnie zaczęła się spotykać...

Im bardziej zagłębia się w te sprawę, tym bardziej zaczyna się bać. Bo odkrywa, że może być następna na liście urodzonych dla śmierci…
(23 lipca)

Mary dorastała w latach 70. w Oakland w Kalifornii. Rodzice działali w ruchu Czarnych Panter, ojciec latami siedział w więzieniu za postrzelenie policjantów, starsza siostra była nastoletnią prostytutką, a porywcza matka nie potrafiła wychowywać samotnie sześciorga dzieci...

Kiedy Mary ma trzynaście lat, dostaje zaproszenie na wakacyjny obóz dla dzieci prowadzony przez Jane Fondę i jej męża. Na obozie rozkwita, a podczas kolejnych wakacji zaczyna zwierzać się Jane. Wyjawia jej, że przeżyła koszmar molestowania. Jane zapewnia jej opiekę i leczenie, a potem proponuje, żeby zamieszkała w jej posiadłości.

Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki z ulic Oakland Mary trafia do Santa Monica – miasta gwiazd. Jane Fonda staje się dla niej matką, jakiej nigdy nie miała. Z dala od błysku fleszy i hollywoodzkich bankietów jest cudowną mamą, pomaga Mary odrabiać lekcje, wysłuchuje obaw nastolatki, świętuje jej sukcesy i wspiera na każdym kroku - inspiracją i zachętą.

Dzięki Jane życie Mary zmienia się w sielankę. Poznaje najsławniejszych ludzi, ogląda z bliska pracę na planie filmowym. Zafascynowana stylem życia Jane Fondy i jej męża Teda Turnera, którzy angażują się w pomoc, gdziekolwiek mogą, sama zaczyna pomagać innym.

Jej życie staje się pasmem przygód: odpracy w Maroku, przez założenie fundacji Zaginieni Chłopcy Sudanu i samotną wędrówkę Szlakiem Appalachów, po zamieszkanie na skutych lodem krańcach Antarktydy. Podróżuje i ucieka - przed sobą samą.

Ale jej najbardziej odważną podróżą będzie powrót do Oakland i spotkanie z biologiczną matką i światem, z którego się wyrwała.
(18 lipca)
Czarna Owca
Dziewiąty tom cyklu kryminalnego z komisarzem Erikiem Winterem w roli głównej.

W 1975 roku piętnastoletnia dziewczyna znika bez śladu z obozu młodzieżowego na wyspie Brännö. Trzydzieści lat później w Göteborgu pozornie zwykłym ludziom zaczynają przytrafiać się dziwne rzeczy. Jedna z osób zostaje zamordowana w wyjątkowo brutalny sposób. Śledztwo długo stoi w miejscu, lecz z czasem komisarz Erik Winter i jego współpracownicy krok po kroku zbliżają się do przerażającej prawdy.
(17 lipca)Mira
Pięć lat temu w małym miasteczku w Illinois zostały zamordowane trzy dziewczynki – wszystkie we własnych sypialniach, wszystkie w tym samym wieku. Na miejscu zbrodni nie znaleziono żadnych śladów. Sprawa Mordercy Śpiących Aniołków, jak nazwała go prasa, stała się obsesją detektyw Kitt Lundgren. Dochodzenie zakończyło się klęską, co Kitt przypłaciła zdrowiem i załamaniem kariery zawodowej. Teraz morderca wraca, by kontynuować makabryczne dzieło. Śledztwo prowadzi ambitna detektyw Riggio, która niechętnie przystaje na pomoc Kitt. Jednak to właśnie Kitt jako pierwsza dostrzega niuanse różniące dzisiejszą zbrodnię od morderstw sprzed lat.
(26 lipca)


Nasza Księgarnia
W życiu Helen Brown panuje ogromne zamieszanie. Jej syn się żeni, najstarsza córka postanawia zostać buddyjską mniszką na pogrążonej w wojnie Sri Lance, a ona sama dochodzi do siebie po poważnej operacji i usiłuje skończyć opowieść o Kleo… Wyraźnie widać, że nie da sobie rady bez pomocy. Na szczęście pomoc nadchodzi – pod postacią szalonego błękitnookiego kociaka… Wprawdzie Helen przysięgała, że już nigdy nie weźmie kota, ale co z tego? Koty – jak wiadomo – zjawiają się same. I, podobnie jak córki, robią tylko to, co chcą…

Ciepła i mądra historia przyjaźni Helen i Jonasza podbije serca tych, którzy kochają koty. Oraz tych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą…
(10 lipca)

Oficynka
Porucznik Joe Leaphorne zostaje wezwany do rezerwatu Zuni, w którym zaginęło dwóch chłopców: Ernesto Cata z plemienia Zuni oraz George Bowgles z Nawaho. W miejscu porzucenia roweru przez jednego z nich znaleziono dużo krwi. Funkcjonariusz policji plemiennej spodziewa się najgorszego i wie, że walczy z czasem, jednak zagadka zaginięcia chłopców nie będzie łatwa do rozwikłania… Aby dojść prawdy, Leaphorne musi podążyć tropem pradawnych wierzeń indiańskich, zbliżyć się do zespołu antropologów i archeologów badających dzieje Człowieka z Folsom i stanąć na granicy śmierci.

Niezrównana atmosfera indiańskich kultur plemiennych, zajmująca intryga kryminalna i wspaniale odmalowane krajobrazy Nowego Meksyku – to najważniejsze cechy twórczości Tony’ego Hillermana.

„Jakkolwiek Hillerman nie był pierwszym pisarzem podejmującym w powieściach kryminalnych motyw etniczności, to jednak właśnie on stał się tym autorem, który z drgań tektonicznych kultury uczynił samoistny temat kryminałów. Bez wątpienia też wyprzedził swoje czasy. Dziś – w czasach niekończących się debat o płynności kultur, granicach i ich zaniku, tożsamości i jej braku – kryminalna pieśń szamana z Albuquerque rozbrzmiewa głośniej niż kiedykolwiek”. Mariusz Czubaj
(13 lipca)

Ostatnia książka Ewy Ostrowskiej…

Przejmująca historia miłości, zdrady i rozpaczy. Powieść o ładunku emocjonalnym porównywalnym z Szeptami i krzykami I. Bergmana. Trudna, bolesna i do bólu prawdziwa.

Ewa Ostrowska (1938-2012) – pisarka i dziennikarka, znakomita autorka kilkudziesięciu książek, w tym wielu opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży, powieści obyczajowych oraz kryminałów i thrillerów. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, w tym też mieście rozpoczynała karierę dziennikarską. Znana z takich powieści, jak Pamiętaj o róży, Sidła ze strachu, Gra ze śmiercią w tle i wielu innych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.
(26 lipca)
Otwarte
Bestsellerowa książka o zwykłych niezwykłych kobietach

Poznajcie Celię, Toni, Jane, Kattie, Virginię i wiele innych pięknych, młodych kobiet. Przyjechały z odległych zakątków Ameryki do pracy w mieście, które nie istniało na mapach.

Nie wolno im było mówić o tym, co robią.
Rozpoczęły wyścig z czasem, aby uratować swój kraj.
Zmieniły losy wojny i świata. Na zawsze.
Czas, by wszyscy usłyszeli ich historię.
(3 lipca)

Papierowy Księżyc
„Mali książęta” to niezwykła i prawdziwa opowieść o przebudzeniu, wielkich życiowych zmianach i małych gestach, które zmieniają świat...

29-letni Conor Grennan daleki jest od pomysłu ustatkowania się i założenia rodziny. Pragnie przeżyć przygodę życia. Rzuca więc pracę i wyrusza w podróż dookoła świata. Chcąc zaimponować znajomym, zwłaszcza kobietom, rozpoczyna swoją wyprawę od trzymiesięcznej pracy w charakterze wolontariusza w nepalskim domu dziecka. Nie ma pojęcia o opiece nad dziećmi, a informacje o trwającej w Nepalu wojnie domowej traktuje z przymrużeniem oka – jak się szybko przekonuje – niesłusznie. Trzy miesiące spędzone z najmłodszymi jej ofiarami wywierają na Conorze ogromne wrażenie i zaczynają zmieniać jego spojrzenie na życie...

Po zakończeniu swojej wyprawy dookoła świata wraca do Nepalu, by raz jeszcze odwiedzić swoich byłych podopiecznych. Przypadkiem odkrywa, że większość z nich nie jest sierotami, ale padła ofiarą handlu, a ich rodziny żyją w odciętych od świata himalajskich wioskach. Odnajduje też grupę dzieci, którymi nie zaopiekowała się dotychczas żadna instytucja. Próbuje zorganizować dla nich tymczasowy dom, lecz zmuszony do ucieczki wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamierza rozpocząć normalne życie i cieszyć się dobrobytem zachodniej cywilizacji. Dostaje jednak wiadomość, która przewraca jego świat do góry nogami...

„Mali książęta” – mimo wagi poruszanych w niej problemów – to książka pełną optymizmu, humoru i nadziei. Nie jest ckliwą historią o ludzkiej dobroczynności, a prostą i szczerą opowieścią człowieka, który nie pozostał obojętnym...
(lipiec 2013)

„Dom służących” autorstwa Kathleen Grissom, to jeden z największych bestsellerów na rynku amerykańskim w ostatnich latach. Powieść przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, a prawa do jej sfilmowania wykupiła wytwórnia Lonetree Entertainment.

„Dom służących” w pasjonujący sposób łączy powieść historyczną z elementami obyczajowymi, kreśląc fascynującą historię pełną tajemnic i emocji, która z pewnością trafi w gusta tych czytelników, którym podobały się „Służące”.

***

Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.

Siedmioletnia Lavinia zostaje osierocona na pokładzie statku płynącego z Irlandii. Na plantacji tytoniu, do której zostaje zabrana i gdzie ma pracować, trafia do domu niewolników. Będąc pod opieką Belle, nieślubnej córki właściciela, Lavinia zżywa się ze swoją przybraną rodziną, chociaż dzieli ich kolor skóry.

W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice zostają wyciągnięte na światło dzienne, a ludzkie życie znajduje się w niebezpieczeństwie.

„Dom służących” to trzymająca w napięciu powieść o tym jak ważna jest rodzina, w której miłość i lojalność triumfują.
(lipiec 2013)

„Moja siostra mieszka na kominku” Annabel Pitcher to jeden z największych bestsellerów angielskiej prozy ostatnich lat, sprzedany do kilkunastu krajów. To niezwykła powieść, która z perspektywy 10-letniego chłopca opisuje dramat, który dotknął jego rodzinę i to, w jaki sposób te wydarzenia odbiły się piętnem na wszystkich członkach tej rodziny i ich wzajemnych relacjach. Powieść urzeka niezwykłym typem narracji i emocjonalnością, która sprawia, że „Moja siostra mieszka na kominku” na długo pozostaje w sercach wrażliwych czytelników.

***

Od tamtego wydarzenia dziesięcioletni Jamie nie płakał ani razu.

Chłopiec wie, że powinien – przecież Jasmine płakała, i mama, a tacie zdarza się to do dziś. Roger wprawdzie nie uronił ani jednej łzy, ale to w końcu kot, poza tym nie znał Rose aż tak dobrze.

Wszyscy dookoła zapewniali, że czas leczy rany, tylko że to jedno z tych kłamstw powtarzanych przez dorosłych, gdy nie wiedzą, co powiedzieć. Minęło już pięć lat, a jest jeszcze gorzej: tata wciąż pije, mama zniknęła, a Jamie został z pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć.

Ta historia to właśnie jego opowieść. To niewyobrażalnie prawdziwa i wzruszająca relacja z wysiłków małego chłopca, próbującego zrozumieć tragedię, która rozbiła jego rodzinę.
(lipiec 2013)
Prószyński i S-ka
Pasjonująca powieść oparta na losach dziennikarki Emily Hahn w okupowanym Hongkongu w czasach drugiej wojny światowej, uznana przez „Spectator” za książkę roku.

Lato 1940 roku. Stevie Steiber, młoda amerykańska dziennikarka w Hongkongu, nie przejmuje się trwającą w Europie wojną. Chociaż marzy o poważnym pisarstwie, dni upływają jej głównie na zbieraniu plotek i chodzeniu na przyjęcia. Jishang, jej chiński znajomy, próbuje przeciągnąć Stevie na właściwą stronę dziennikarskiej barykady i angażuje ją w działalność swojego opiniotwórczego, kontrowersyjnego pisma.
Major Harry Field został wysłany przez jej Królewską Mość do śledzenia podejrzanej aktywności na terenie kolonii. Intryguje go tajemniczy Jishang, lecz piękna korespondentka budzi w nim nie mniejszą fascynację. Z chwilą ataku Japończyków kipiący życiem, urokliwy i dekadencki Hongkong pokazuje swoje straszne wojenne oblicze. Jak daleko posuną się szpieg i dziennikarka, by zapewnić sobie bezpieczeństwo?
(2 lipca)

Każde małe miasteczko kryje swoje mroczne tajemnice.

W małym Gosztowie życie toczy się wolno i przewidywalnie. Policja nie ma zbyt wiele pracy. Ale pewnego dnia jedno – z pozoru błahe – wydarzenie pociągnie za sobą dużo bardziej poważne wypadki. Na zawsze zmienią one losy kilku rodzin, a sielska osada utraci swoje niewinne oblicze.
Maria, policjantka z lokalnego posterunku, oraz szkolna pedagog Anita znajdą się w samym centrum niepokojących zdarzeń. Kobiety będą musiały zmierzyć się także ze swoją przeszłością i poznać losy rodziny, w której wiele starano się ukryć. Bo w tej historii nic nie jest tym, czym się z początku wydaje.

Starannie skonstruowana powieść psychologiczno-obyczajowa, od której nie można się oderwać.
(9 lipca)

Annabelle, której choroba po kolei zabiera wszystkie wspomnienia, przekonuje się, że ich siła może ją wyzwolić… lub zniszczyć.

Niedawno owdowiała Annabelle Storm odnajduje list zmarłego męża, Stanleya, do ich córki, Lily. Mężczyzna pisze w nim o druzgocącej lekarskiej diagnozie: początkach choroby Alzheimera wykrytej u żony. Annabelle drze list na drobne kawałki. W jej głowie rodzi się niedająca spokoju myśl, że powinna jak najszybciej zniszczyć zawartość czerwonego pudełka, w którym umieściła swoje najmroczniejsze wspomnienia z dzieciństwa, zanim dotrze do nich Lily. Chociaż nie pamięta, co dokładnie znajduje się w pudełku, wie, że nie powinno się ono dostać w ręce córki. Poszukiwania skrytki stają się coraz bardziej chaotyczne i rozpaczliwe, choroba pochłania bowiem kolejne warstwy wspomnień Annabelle.

„Cień pamięci” to wstrząsające studium podstępnej choroby odzierającej człowieka ze wszystkiego, co kochał, wplecione w historię rodziny skrywającej mrożącą krew w żyłach tajemnicę.
(11 lipca)

W „Nieznanemu Bogu” i „Pastwiskach niebieskich” powraca temat dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców – farmerów, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, własnego kawałka ziemi, mierząc się z lękami i namiętnościami.
„Złota czara” natomiast to historia młodzieńca, który zafascynowany opowieściami o podróżach, przygodach i bogactwie, postanawia opuścić rodzinny dom i zostać korsarzem. Pewny siebie, z mnóstwem pomysłów, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek płynący do Indii. Oszukany, trafia w końcu na Barbados, gdzie jako niewolnik planuje swoją dalszą przyszłość. Za wszelką cenę pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę.
(11 lipca)

Porywająca historia o miłości i muzyce, o jedzeniu i o pasji.

Nie ma drugiego takiego miasta jak Rzym lat 50. Brukowane ulice, fontanny i klimatyczne place pełne życia podczas upalnych dni, kafejki i bary, z których nocą dobiega muzyka…
Serafina to młoda kobieta, która dorasta w malutkim mieszkanku na Zatybrzu. Dni upływają jej na opiece nad domem i siostrami, z którymi czasem śpiewa na pobliskim placu, by w ten sposób zarobić parę groszy na kino. Dziewczęta rozkochują się w bohaterach filmów wyświetlanych podczas popołudniowych seansów. Gdy wielki śpiewak przyjeżdża do Rzymu, Serafina ma okazję poznać jego świat od środka. Zrządzenie losu sprawia bowiem, że sława, przyjęcia i bogactwo znajdują się dla niej na wyciągnięcie ręki.
W jej życiu zmienia się prawie wszystko. Zakochuje się w dwóch mężczyznach o trudnych charakterach, przeżywa chwile uniesienia, ale i smutku. Musi też stawić czoła trudnym wyborom, od których zależy jej dalsze życie…
(16 lipca)

Koethi Zan "Siła strachu"
Przez lata najlepsze przyjaciółki Sara i Jennifer tworzyły coś, co nazwały „Listą Nigdy”: listę rzeczy, których ze względów bezpieczeństwa należy za wszelką cenę unikać. Ale pewnej nocy, sprzeniewierzając się własnym zasadom, wsiadają po imprezie do nieznanej taksówki. Skutki okazują się tragiczne i na zawsze odmieniają ich życie. Następne trzy lata spędzają wraz z dwiema innymi dziewczynami w betonowej piwnicy, więzione przez konesera sadyzmu.

Dekadę później trzydziestojednoletnia Sara wciąż stara się wrócić do normalnego życia. Przybrawszy nowe nazwisko, żyje w samotności i nadal nie może się pogodzić z faktem, że nie zdołała uratować Jennifer. Ich oprawca być może wkrótce zostanie zwolniony warunkowo, a Sara nie może dłużej ignorować pokrętnych listów, które śle jej z więzienia.

W końcu Sara postanawia stawić czoło swoim fobiom i byłym towarzyszkom niedoli, które pomimo upływu lat wciąż żywią do niej urazę. Kiedy wyrusza w podróż, która prowadzi ją przez perwersyjny świat BDSM, sekt i wyrafinowanych tortur, zaczyna odkrywać tajemnicę bardziej przerażającą, niż kiedykolwiek mogła sobie wyobrazić.

Ścina krew w żyłach od pierwszej strony. Genialny thriller psychologiczny.
Jeffery Deaver
(18 lipca)
 
Tragicznej kwietniowej nocy splatają się losy dwóch kobiet. Zaskakujące odkrycie i podjęta w ułamku sekundy decyzja raz na zawsze odmienią życie ich rodzin.

Dla May Smith, podróżującej z mężem i córeczką Ellen, wejście na pokład Titanica oznacza początek nowego lepszego życia. Zderzenie „niezatapialnego” statku z górą lodową przekreśla ich plany. Ratując własne życie, May traci z oczu Joe i Ellen. Ktoś wpycha ją do łodzi ratunkowej. Kilka minut później do szalupy podpływa sam kapitan Smith i wręcza May owinięte w kocyki niemowlę. Całą tę sytuację obserwuje Celeste Parkes, żona zamożnego amerykańskiego przedsiębiorcy. Obie przyglądają się katastrofie statku targane zgoła odmiennymi emocjami: May wie, że Joe nie uszedł z życiem, Celeste żałuje, że nie wybrała się w podróż ze znienawidzonym mężem. W oczekiwaniu na ratunek między kobietami nawiązuje się nić przyjaźni, lecz wtedy May odkrywa szokującą prawdę…

W swej epickiej sadze Leah Fleming połączyła literaturę najwyższej próby z mało znanymi faktami, opisując historię dwóch rodzin na przestrzeni ponad osiemdziesięciu lat.
„The Bookseller”
(23 lipca)
Sonia Draga
Dwudziestokilkuletni Waldemar postanawia po raz pierwszy wyjechać na wakacje za granicę, by trochę pozwiedzać, a także poszukać sezonowej pracy. Zwraca się więc o radę do swego sąsiada, pana Kuki – niegdyś turysty zarobkowego, który o krajach tzw. zachodu wie więcej niż niejeden przewodnik. Doświadczony znawca doradza Waldemarowi, gdzie przenocować, jak się zachować, na co się godzić, a czego unikać. To za jego namową Waldemar decyduje się za cel podróży obrać Wiedeń i wkrótce rozpoczyna swoją podróż w autobusie wiozącym Polaków trudniących się detalicznym przemytem i pragnących pracować we Wiedniu „na czarno”. Już pierwszy dzień pobytu na zachodzie będzie dla Waldemara początkiem rozczarowań, nieuchronnych zmian i zalążkiem dorosłego życia. Pełna humoru i ironii powieść Polaka mieszkającego w Wiedniu.
(3 lipca)

W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju którego mają posiadłość. Wraz z pojawieniem się tajemniczej pary cudzoziemców z miasteczka zaczynają nagle znikać małe dziewczynki, które policja odnajduje po czasie martwe i zgwałcone. Na mieszkańców pada strach. Ale do Virginii, matki kilkuletniej dziewczynki, wydaje się nie docierać groza sytuacji i niebezpieczeństwo czyhające na jej córeczkę. Całą jej uwagę pochłania Nathan, którym jest coraz to bardziej zafascynowana...
(3 lipca)

Porwana przez jedną z hord tureckich z rodzinnego dworu Florence von Sass zostaje wystawiona na sprzedaż na targu niewolników w Imperium Osmańskim. Właściciel młodziutkiej niewolnicy liczy, że sprzeda ją do sułtańskiego haremu, gdyż dziewczyna jest nie tylko piękna, lecz także bardzo inteligentna i wyjątkowo muzykalna. Los jednak chce inaczej i szesnastoletnia Węgierka staje się własnością angielskiego podróżnika, lorda Sama White’a Bakera, który bez namysłu płaci za Florence bajońską sumę z zamiarem darowania jej wolności. Nie przewiduje tylko jednego, że nie będzie w stanie rozstać się ze swoją niewolnicą. Zakochany po uszy podróżnik zabiera dziewczynę do Afryki na niebezpieczną wyprawę. Jej celem jest odnalezienie źródeł Nilu, jak dotąd nikt z takiej eskapady nie powrócił…
(17 lipca)

Znak
"Ten Inny" to zbiór wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu.
Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Pokazuje ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji. Inspiracją dla Kapuścińskiego są oczywiście jego niezliczone reporterskie podróże, ale także współczesna myśl filozoficzna, zwłaszcza koncepcje Innego stworzone przez Lévinasa i Tischnera. Lektura tej książki może być zaskoczeniem dla tych, którzy za Innych przywykli uważać tylko ludzi należących do innej kultury, o innym kolorze skóry czy posługujących się innym językiem. Książka została laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
(17 lipca)

Piękna historia o zakazanej miłości, pełna magii i alchemii smaków
Płatki róż należy obrywać bardzo ostrożnie, starając się nie ranić palców, bo oprócz tego, że jest to bardzo bolesne, zaplamienie płatków krwią może zmienić smak przepiórek. Jednak w tamtej chwili Tita zapomniała o bożym świecie i mocno ściskała róże, tuląc je do piersi. Pierwszy raz w życiu dostała kwiaty, poza tym – dostała je od Pedra! Ponieważ nie mogła ich zatrzymać, postanowiła wykorzystać je w potrawie, która – jak żadna inna – zaświadczy o jej uczuciach.

Tita kochała Pedra miłością gorącą i odwzajemnioną, niestety od początku było to uczucie skazane na niespełnienie. Jako najmłodsza córka w rodzinie, zgodnie z meksykańską tradycją, nie mogła wyjść za mąż. Jej obowiązkiem była opieka nad matką, a z czasem także rola głównej kucharki domu. Jedynie przez smak przyrządzanych potraw mogła wyjawić ukochanemu, co naprawdę czuje.

Przepiórki w płatkach róży to piękna opowieść o dwóch namiętnościach: do mężczyzny i sztuki kulinarnej. Miłość łączy się w niej z magią, a smak potraw budzi prawdziwe pożądanie.
(17 lipca) - POLECAM!

---

Dużo ciekawych zapowiedzi, oj, dużo. Od sierpnia chyba będę rozdzielać notkę z zapowiedziami na dwie części (premiery pierwszej i drugiej połowy miesiąca).

Zdecydowanie najciekawszą ofertę na lipiec znalazłam w wydawnictwie Prószyński i S-ka. Bardzo chciałabym też przeczytać ostatnią książkę Ewy Ostrowskiej. Niedługo zabieram się za powieść "Mali książęta", a Wam serdecznie polecam "Przepiórkę w płatkach róży".

Macie swoje typy wśród wybranych przeze mnie książek? Czego Waszym zdaniem zabrakło na tej liście?

74 komentarze:

 1. Z chęcią sięgnę po nową książki Lisy Jackson, kiedyś zaczytywałam się w thrillerach tej autorki. Wcześniej upatrzyłam już sobie "Córkę kapitana". Masz rację, dużo ciekawych zapowiedzi, będzie co czytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba się będzie zaopatrzyć w kilka nowych tytułów. Troszkę się naszukałaś. Ne pewno będą to wykłady Pana Ryszarda, Steinbeck oraz Niewolnica te książki w pierwszej kolejności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie szukanie to sama przyjemność. ;)
   Gorzej mi idzie dalsza selekcja, czyli lista książek, które kupię. ;)

   Usuń
 3. Lipiec upływa pod znakiem premier :) Ja najchętniej sięgnęłabym po książkę wydawnictwa Albatros, a jeśli ją przeczytasz to poproszę o recenzję :)
  zapraszam http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak każdy inny miesiąc. No, może w zeszłym było mniej ciekawie, ale ja jako zachłanny czytelnik zawsze coś wygrzebię. :P

   O tak, to może być ciekawa książka. Od jakiegoś czasu recenzuję wszystko co czytam, więc jakby co - możesz liczyć na recenzję. ;)

   Usuń
 4. Edwardson to mój numer jeden, do kolekcji o Winterze, a pomyślę jeszcze nad Ericą Spindler.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Edwardsona się dopiero przymierzam, za to Spindler bardzo lubię.

   Usuń
 5. Według mnie na tej liście zabrakło książek, które mogłabym dostać w bibliotece... :P
  A tak serio, nie wiem, czy kiedykolwiek będę w stanie kupować nowe książki... Jak kiedyś zgromadzę wymarzony sprzęt foto, w kolejce stoją płyty, które chciałabym mieć... Zdaje się, że zostałam zarażona potrzebą posiadania oryginalnych. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tyle promocji, że raz na jakiś czas można trafić ciekawą książkę w sensownej cenie. :)

   Wymarzonego sprzętu foto nigdy nie zgromadzisz. Zawsze będzie coś jeszcze. ;)

   Usuń
  2. Chyba jednak mam inne podejście. Nie kupiłabym książki w ciemno, nie wiedząc, że będę do niej wracać. A żeby do niej wracać, musiałabym ją najpierw przeczytać. No chyba, że zaufałabym którejś z Twoich recenzji. :P

   Pewnie tak, ale to chyba dobrze.

   Usuń
  3. Nie ufaj moim recenzjom. Nie chcę mieć na barkach takiej odpowiedzialności. =D

   Do książek rzadko wracam, za dużo jeszcze przede mną, żebym miała ochotę na powroty. Kupuję, bo lubię, jak mi się stosy w mieszkaniu przewracają. ;)

   Dobrze. :)

   Usuń
 6. Mnóstwo ciekawych nowości. Znalazłam tu sporo lektur, które z chęcią bym przeczytała w tym nowego Steinbecka, Atomowe dziewczyny i Moja siostra mieszka na kominku.

  OdpowiedzUsuń
 7. A myślałam, że to będzie sezon ogórkowy... U Ciebie tyle nowości, które chcę widzieć na swojej półce...i Steinbeck, Tam gdzie tańczą umarli i Warsztat zakazanych książek...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślałam. Na wielu stronach w ogóle nic ciekawego nie znalazłam i nawet sobie pomyślałam, że na wakacjach wydawnictwa robią sobie urlop, aż weszłam na stronę Prószyńskiego, a później już poszło z górki. No i sporo się nazbierało.

   Usuń
 8. Coś już czytałam w innych wydaniach, ale i tak wiele zostaje do przeczytania interesujących tytułów (np. pierwszy z wymienionych:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze starszych wydań czytałam tylko "Przepiórki...". Bardzo dobre, zresztą.

   Usuń
 9. Jest wiele pozycji, które chętnie bym przeczytała m.in. kolejna część Czarnej Serii (najpierw muszę przeczytać wcześniejsze) oraz ,,Odnalezioną córkę". Czuję, że ta powieść mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Prószyński, Znak i Otwarte - moje ulubione wydawnictwa i jak zwykle nie zawiodą nikogo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt. Trzeba przyznać, że mają naprawdę ciekawą ofertę.

   Usuń
 11. Ależ pracowita dziewczyna z Ciebie :) Mi szczerze mówiąc najbardziej rzuciła się w oczy książka "Tam gdzie tańczą umarli" ze względu na motyw indiański, ale Kapuścińskim też bym nie pogardził ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ty nie czytałam, więc nie do końca wiem o co chodzi, ale hasła "rezerwat Zumi" oraz "indiańskie kultury plemienne" wystarczyły, by mnie zaintrygować. :)

   Usuń
 12. "Urodzona dla śmierci" zapowiada się świetnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mam nadzieję, że ta książka będzie właśnie taka na jaką się zapowiada.

   Usuń
 13. Jest parę fajnych pozycji, najbardziej mnie ciekawią ,,Mali książęta" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za tę książkę biorę się w pierwszej kolejności, bo już na mnie czeka. :)

   Usuń
 14. Skusiłabym się na ,,Naśladowcę" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię Spindler, więc na pewno prędzej czy później po nią sięgnę.

   Usuń
 15. Co najmniej z połowę z chęcią bym przeczytała z tych zapowiedzi, ale pewnie będzie mi dane tylko kilka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To i tak dobrze. Tym bardziej, że za miesiąc będę na pewno kolejne ciekawe propozycje. :)

   Usuń
 16. Kilka książek z chęcią bym przeczytała - np. "Urodzona dla śmierci", "Tam, gdzie tańczą umarli", "Naśladowca", "Koty i córki robią tylko to co chcą". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przeczytaj, powiesz mi, czy warto. :P

   Usuń
  2. A będziesz za mnie spać? Bo na razie nie mam, kiedy przeczytać innych zaległości książkowych :P

   Usuń
  3. Najpierw ktoś musiałby się wyspać za mnie. =)

   Usuń
  4. Haha, to widzę mamy podobny problem. Tylko ja nie pracuję i nie wiem, kiedy mi ten czas ucieka ;)

   Usuń
  5. Czas tak ma. Wzięłam sobie dzisiaj dzień wolnego i nie bardzo mi się udało zrobić wszystko to, co chciałam. Zanim się obejrzałam, jest prawie 23. Kiedy to zleciało?

   Usuń
 17. Jako miłośniczka kotów chętnie sięgnę po "Koty i córki" :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, jak tylko zobaczyłam okładkę, to już wiedziałam, że książka musi znaleźć się na liście. :)

   Usuń
 18. nie będę wymieniać tytułów, bo byłoby za dużo tego komentarza :P
  ale sporo z tych propozycji mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Najbardziej ciekawi mnie oferta wydawnictwa Prószyński i S-ka. Nie będę wypisywac innych ciekawych tytułów - wybiorę jeden najciekawszy "O Zmierzchu" :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  www.filmowe-abecadlo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, Prószyński w lipcu wypuszcza mnóstwo dobrych tytułów. W notce jest tylko kilka, pozostałym również warto się przyjrzeć.

   Usuń
 20. Wiele książek z Twojej listy chciałabym mieć i przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Dużo interesujących zapowiedzi - szczególnie ciekawią mnie "Dom służących", "Moja siostra mieszka na kominku", "Prawie martwy", "Dziewczyny atomowe", "Niewolnica", "Córka kapitana", "Siła strachu" i książka Steinbecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w czym wybierać. Na razie chciałabym sobie kupić jeden, wybrany tytuł. Tylko który?

   Usuń
 22. Zdecydowanie najbardziej podoba mi się zapowiedź Czarnej Owcy.
  A do tego jestem nieco zdziwiona kolejnym wydaniem książki "Lekcje pana Kuki", ale w sumie to dobrze, bo jest to całkiem przyjemna lektura na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Lekcji..." nie czytałam, ale widziałam film i całkiem przyjemnie mi się oglądało.

   Usuń
 23. Rozglądam się za "Atomowymi dziewczynami":)

  OdpowiedzUsuń
 24. Jak zwykle książki kuszą, że hej :) Ucieszyłam się jak zobaczyłam książkę Link, ale zaraz do mnie dotarło, że to wznowienie tylko i powieść czytałam dawno temu :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem też się gubię w tym, czy to wznowienie czy nie. Zwłaszcza w przypadku kryminałów mniej znanych autorów, bo mi się wszystkie po czasie zlewają w jedną masę. :P

   Usuń
 25. Na pewno nie ma takiego drugiego miasta jak Rzym,ale w tę ksiązkę jakoś nie wierzę...

  Co do reszty, to jak zwykle, poczekam na recenzje blogerów i zobaczę, czy znajdę coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ot pewnie lekkie czytadło, ale i wśród nich bywają przyjemne lektury.

   Usuń
 26. Znowu załamka. Znowu co najmniej kilka książek, do których śmieją się oczy. Niestety wszystkie przegrywają z zaległościami z zeszłego miesiąca, ale może recenzje blogerów pomogą mi dokonać selekcji...
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że nie wszyscy blogerzy tak myślą, bo się nie doczekamy recenzji. :P

   Usuń
 27. Zapowiada się bardzo ciekawie, choć ja już tzeci miesiąc noszę się z zakupem pewnej książki i jakoś ciągle mi nie po drodze do empiku :(

  OdpowiedzUsuń
 28. Ile ciekawych książek! Ja kiedyś zbankrutuję, naprawdę. Jesteś wcieleniem szatana książkowego. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę wracać co miesiąc i siać spustoszenie w Waszych portfelach. =D

   Usuń
  2. Od dawna to robisz... Prószyński ma za dużo ciekawych książek! Wszystkie, dosłownie wszystkie z tego zestawienia zobaczyłabym u siebie na półce... Szkoda, że moje oszczędności są tak małe!

   Usuń
  3. Zło w czystej postaci. Na dodatek bez wyrzutów sumienia.

   A półek tyle masz? :P

   Usuń
 29. Ehh... znowu Aniu kusisz. Już widzę kilka pozycji dla siebie!!
  "Naśladowca", "Cień pamięci","Przystań na krańcu świata":):)

  OdpowiedzUsuń
 30. Widać, ze Wydawnictwa o nas dbają, bp tak dużo wspaniałych pozycji dawno nie widziałam. Najchetniej to przeczytałabym wszystkei :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż byłam zaskoczona, że pojawiło się tyle ciekawych tytułów.

   Usuń
 31. Nie wiem, po co ja do Ciebie wlazłam na zapowiedzi, zawsze potem jestem chora:P Koty i córki, O zmierzchu, Dziewczyny atomowe, Dom służących, Niewolnica, no i Lisa Jackson, bo swego czasu się zaczytywałam jej książkami - to bym chciała przeczytać. I do tego cała oferta Prószyńskiego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach ten nałóg, wiesz, że nie powinnaś zaglądać, a jednak... :P

   Usuń
 32. Już się nie mogę doczekać recenzji! Większość to kryminały, ale z chęcią z nimi bym się zapoznał. :) Okładki Prószyńskiego i S-ka są bardzo intrygujące i zachęcają do przeczytania książek. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy czekają na recenzje, a nikt nie chce kupić i samemu zrecenzować. :P

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...