czwartek, 19 sierpnia 2021

Isabel Allende "Córka fortuny"

 Córka fortuny Isabel Allende to opowieść o ucieczce młodej, zakochanej dziewczyny, która zostawia rodzinne Chile by w Nowym Świecie XIX wieku przeżyć przygody, o jakich większość jej rówieśniczek nawet nie śniła. Jest barwnie, jest ciekawie, jest intensywnie.


Miłość silniejsza niż wszystko


Oto miłość, która zdaje się być silniejsza niż wszystko inne. Niż rozsądek, poczucie przynależności do miejsca, przywiązanie do rodziny. Miłość, która każe rzucić oswojoną codzienność. Bezpieczny dom, kochających ludzi, dobrze znane otoczenie. Miłość, która wzywa do odnalezienia osoby, z którą tak niespodziewanie połączyła. Choćby poszukiwania wiązały się z narażeniem zdrowia i życia. Choćby nie było wiadomo gdzie jej szukać. Choćby miało się naście lat, a w sobie rozwijające się życie. 

Isabel Allende w powieści Córka fortuny przenosi nas do Chile XIX wieku, gdzie nastoletnia Eliza zdecydowanie i bez oglądania się na innych, postanawia zawalczyć o własne szczęście. Czy mężczyzna, którego pokochała i którego dziecko w sobie nosi wart jest wyrzeczeń, jakie ją czekają? To okaże się z czasem, a teraz powiem tylko tyle, że dziewczyna rusza za ukochanym, który uciekł do trawionej gorączką złota Ameryki. Ukrywając się nielegalnie pod pokładem statku jeszcze nie wie, że w Nowym Świecie czekają na nią ogrom wyzwań i przygody, które nierzadko okażą się niebezpieczne.


Barwa powieść, która wciąga w wir zdarzeń


Bez wątpienia Isabel Allende potrafi barwnie opowiadać. Ożywają tworzone przez nią obrazy i jest w jej opowieści działająca na wyobraźnię wielowymiarowość kadrów. Chilijska autorka dba o detale, o tło tak ważne dla snutej historii, dla losów bohaterów, których życie nie oszczędza. Wszystko tu tworzy spójną całość, od miejsca akcji i koloryt epoki przez sylwetki bohaterów po warstwę fabularną.

W Córce fortuny nie tylko Eliza skupia uwagę autorki, a tym samym czytelników. Sporo tu ciekawych postaci, których portrety reprezentują różnorodne postawy i pozycje. W powieści czasy mamy takie, że to w jakiej rodzinie człowiek się wychował znacząco determinuje jego życie. W barwnym orszaku bohaterów znajdziemy m.in. chińskiego medyka, zaradną burdel mamę, kaznodzieję-oszusta, dwumetrowego byłego kryminalistę czy angielską starą pannę w ukryciu piszącą powieści erotyczne. Spotkamy ludzi opanowanych gorączką złota, kobiety lekkich obyczajów, kupców, ludzi obrotnych, zepsutych, pełnych ideałów, rozpaczy, stale bogacących się i z dnia na dzień uboższych. Zmieszają się języki i kultury, choć rasizm i podział na klasy będzie wyraźny i obecny. Nie zabraknie trudnych tematów, jak choćby handel żywym towarem czy wojny opiumowe.

Porywająca powieść. Barwna, intensywna. Ogromną przyjemność sprawia śledzenie poczynań Elizy, jej zmagań z rzeczywistością i zmian, jakie zachodzą w niej na przestrzeni lat. Równie wielkich emocji dostarcza obserwowanie jak kształtuje się rzeczywistość opisywanych czasów, z jakimi wyzwaniami mierzyli się mieszkańcy Kalifornii, Chile i innych portretowanych przez Allende miejsc, wreszcie - jak zmieniał się świat i zmieniali ludzie.

Warto przeczytać. 


Isabel Allende
Córka fortuny
przeł. Marta Jordan
Wyd. Marginesy
2021
424 strony


Zobacz też:

Isabel Allende Dom duchów

Isabel Allende Długi płatek morza4 komentarze:

 1. Wspaniale przedstawiłaś tę książkę. Jak to się mawia - moje klimaty. W dodatku coś podobnego i mnie się w sumie przydarzyło - pewna wycieczka "na koniec świata". Serdeczne pozdrowienia - już piątkowe ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem komu polecić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że książka by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może to nie jest książka dla mnie na teraz, ale będę o niej pamiętać, bo takie barwne powieści z ciekawymi bohaterami bardzo cenię :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...