czwartek, 2 kwietnia 2020

Shirley Jackson & Miles Hyman "Loteria"

Miles Hyman LoteriaOpowiadanie Shirley Jackson, Loteria, doczekało się wydania, którym jestem wprost zachwycona. Miles Hyman, rysownik i jednocześnie wnuk pisarki, nadał mu formę opowieści graficznej. Jest klimatycznie, wyobraźnia pracuje, a napięcie rośnie ze strony na stronę. I to wydanie... Piękne

Wspaniała adaptacja!


Musiały minąć trzy dekady, nim powstała Loteria w interpretacji Milesa Hymana. Utalentowany ilustrator chciał nadać utworowi swojej babki taką formę, która nie tylko odda wiernie fabułę, ale i zbuduje odpowiedni klimat. Sam podkreśla, że warto było! A ja mogę tylko potwierdzić, że zdecydowanie było warto tyle się głowić nad materią i tyle nad nią pracować. 

Nie znam wprawdzie oryginału (nadrobię!), więc na temat wierności fabule nie mogę zabrać głosu, ale z całą stanowczością mogę powiedzieć, że klimat opowieści jest wspaniały, a zaskoczenie całością ogromne. Miles Hyman zadbał o to, by napięci stopniowo rosło, w pewnym momencie stając się niemal niemożliwym do wytrzymania. Gdy zorientowałam się na co się zanosi, kartki przewracałam jak szalona. Później musiałam wrócić do całości, by raz jeszcze przyjrzeć się fantastycznym ilustracjom.

Jestem ogromnie zaskoczona (pozytywnie rzecz jasna), jak niemal samym obrazem można wzbudzić tak silne emocje, przechodząc od sielskich, spokojnych obrazków do finału, który zwala z nóg.
Niepożądana wygrana


Akcja Loterii rozgrywa się w jednej z tych niewielkich, sennych amerykańskich miejscowości na prowincji, w których życie toczy się leniwie i przewidywalnie. Zamieszkuje ją ledwie trzystu mieszkańców, którzy raz w roku gromadzą się, by wziąć udział w tytułowej loterii.

Ta forma rozrywki kultywowana jest tu od wielu dekad. Bierze w niej udział każda z rodzina zamieszkujących osadę. Przyciąga młodych i starych, kobiety oraz mężczyzn. 

W dniu loterii wszyscy mieszkańcy gromadzą się na placu. Oczekując na jej rozpoczęcie rozmawiają o sprawach codziennych. Zasiewach, podatkach, pogodzie, poprzednich losowaniach. Dzieciaki dokazują, dorośli strofują je od czasu do czasu. Jest gwarnie, a całe to zamieszanie przywodzi na myśl dobrze nam znane prowincjonalne festyny. Nic nie wzbudza niepokoju i może w tym właśnie tkwi moc tej historii. 

To nie jest zwyczajny festyn. I to nie jest loteria, którą chce się wygrać.
Ogromne zaskoczenie!


Loteria to zdecydowanie jedna z najciekawszych powieści graficznych jakie wpadły w moje ręce. Oszczędnie w słowach opowiedzianej historii towarzyszą bardzo klimatyczne ilustracje. Napięcie narasta stopniowo w pewnym momencie stając się nie do zniesienia. To ten moment, w którym zaczynasz się orientować dokąd zmierza fabuła. I dopada cię przerażenie.

To niesamowite jakie emocje można zbudować obrazem! Napięcie rośnie, a finał uderza w przeponę. Później opada kurz, a czytelnik pozostawiony sam sobie, walczy z natłokiem myśli. 

Niech was nie zwiedzie pozorna sielskość miejsca akcji. Niech was nie zwiodą bohaterowie tak zwyczajni, że aż trudno uwierzyć, by mogli czymś zaskoczy

Shirley Jackson, Miles Hyman
Loteria
przeł. Mira Michałkowska
Wyd. Marginesy
2020
160 stron

8 komentarzy:

 1. Ja też jak Natalia - nie wiedziałem, że to komiks ! Niegdyś byłem w latach szkoły podstawowej ich wielkim fanem !

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie czytałam komiksów, chociaż bardzo je lubiłam. Ten ma naprawdę klimatyczne ilustracje, aż chce się po niego sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie przepadam za komiksami. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że ukazała się komiksowa interpretacja tego opowiadania... Teraz muszę dopisać kolejną pozycję do książkowej listy zakupów!:P A oryginał koniecznie przeczytaj. Wprawdzie już nie będzie tego elementu zaskoczenia, jednak to bardzo dobrze napisana historia (a autorka taka niepozorna, na zdjęciach wygląda jak nieszkodliwa bibliotekarka;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się interesująco.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...