poniedziałek, 1 stycznia 2018

Nie będę za tobą tęsknić...Ta notka częściowo powstała podczas powrotu z najdziwniejszych Świąt Bożego Narodzenia, jakie przyszło mi spędzić. Wracałam przez most zanurzony we mgle. I tak sobie wtedy pomyślałam, że tak właśnie wyglądał miniony rok. Błądziłam we mgle, nie widząc wokół żadnych wskazówek i nie wiedząc dokąd zmierzam i co mnie czeka.

Kończyłam ją na tarasie mieszkania Bárbary, u której mieszkałam przez kilka dni podczas pobytu w Walencji. Temperatura powietrza przekraczała 20 stopni, a drzewa uginały się od pomarańczy.

Myślałam o minionym roku. Najgorszym, jaki przyszło mi przeżyć. Roku, za którym zdecydowanie nie będę tęsknić.
Kiepsko było od początku, bo już od drugiego stycznia. Co miesiąc pocieszałam się, że przecież nie może tak być bez końca, że po złym zawsze przychodzi dobre, a zła passa wreszcie zostanie przerwana. Nadzieja okazała się złudna, a w końcu przyszedł lipiec i świat rozpadł mi się na kawałki. Niektórych nie posklejam pewnie nigdy. 

Bywały takie poranki, kiedy już samo wstanie z łóżka było wyzwaniem. Bywały takie wieczory, których dziś nie pamiętam. Lub nie chcę pamiętać. Pomiędzy nimi ciągnęły się dni, które były nieustanną walką z własnymi słabościami. Nie zawsze mogłam odtrąbić sukces.

Nie dałabym rady, gdyby nie tych kilka osób, na które mogłam liczyć w chwilach, kiedy sama najchętniej zwinęłabym się w kłębek i zniknęła dla świata. Wtedy nauczyłam się, że czasem warto prosić o pomoc czy radę.

Ten rok był cholernie trudny, ale był też cenną lekcją. O sobie dowiedziałam się czegoś bardzo ważnego. Że tak naprawdę sama nie znam siebie ani swoich możliwości. I dopiero, gdy przychodzi moment próby, odkrywam w sobie cechy, których do tej pory nie dostrzegałam.
Sylwestra spędziłam w Walencji. Wybrałam się w tę podróż sama. Kiedy okazało się, że mąż nie będzie mógł mi towarzyszyć, długo biłam się z myślami. Zawsze przecież podróżowaliśmy razem i mam nadzieję, że jeszcze niejeden wyjazd przed nami. To nie była łatwa decyzja, ale potrzebowałam czasu dla siebie. Odpoczynku, możliwości przemyślenia pewnych kwestii z dala od codzienności. A gdzie miałabym do tego lepsze warunki niż w kraju, który pokochałam od pierwszej wizyty? W kraju, w którym czuję się jak w domu? 

Przeszłam w Walencji i okolicy wiele kilometrów, zrobiłam setki zdjęć. Mam "swój" bar, w którym kelnerka przytula mnie na powitanie i już nie pyta czy chcę do piwa szklankę. Wie, że nie chcę. Wciąż się gubię, ale niekoniecznie chcę znaleźć. Najciekawsze zakątki odkrywa się błądząc. Niezliczonej rzeszy Azjatów pomogłam uwiecznić rodzinne wakacje. Kalecząc hiszpański zyskiwałam sympatię i załatwiałam u tubylców kolejne sprawy. I nie, droga pani kasjerko, nie mam jeszcze karty stałego klienta w markecie Dia, ale kiedyś... Kto wie?

Cudownie jest znać teksty hiszpańskich kawałków puszczanych w czasie sylwestra. Zadawać pytania po hiszpańsku i czasem nawet rozumieć odpowiedzi. To daje kopa do nauki i dodaje wiary w siebie, a tego ostatniego bardzo potrzebuję. 

W nowy rok weszłam z dala od bliskich, ale paradoksalnie dzięki temu doceniłam to, jak dobrze jest mieć ich w swoim życiu. Weszłam weń z mocnym przekonaniem, że wyciągnę z niego ile się da. Nie mam wielkich planów ani oczekiwań. Nie zamierzam jednak marnować okazji, odpuszczać, uciekać, unikać. 

Najważniejsze jest to, by wstać tyle razy, ile się upada. I wyciągać wnioski, bo każdy upadek czegoś nas uczy.

Taki mam plan.Xàtiva, jeszcze w 2017

49 komentarzy:

 1. Oby ten rok przyniósł wiele radości, siły i wiary na każdy kolejny dzień

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę aby ten rok był po prostu lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Życzę Ci Roku pełnego dobrych chwil, radości i pomyślności. Mam nadzieję, że sprawy Ci się ułożą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja taki kiepski koniec roku miałam rok temu, a ten miniony był konsekwencją poprzedniego. A jeszcze 2 pogrzeby w rodzinie. Więc naprawdę rozumiem co to znaczy, że się nie chce wstawać z łóżka. I życzenia żeby ten rok był lepszy nie są czczą gadaniną.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :)
   I trzymam mocno kciuki za to, żeby ten 2018 choć trochę nas oszczędził.

   Usuń
  2. Mam nadzieję, bo już mam dość nieszczęść.

   Usuń
  3. Doskonale Cię rozumiem. :/

   Usuń
 5. Aniu, w takim razie życzę Ci, aby ten rok nie doświadczał Cię tak mocno jak ten poprzedni. Dużo siły i wytrwałości!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że 2018 rok przyniesie Ci zdecydowanie więcej radości i mniej zmartwień i niepowodzeń niż 2017. Trzymaj się ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie rok był pod wieloma względami pechowy, ale zakończył się pozytywnie i świetnym Sylwestrem. Udanego 2018!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli i początek nowego roku miałaś udany, a to chyba dobra wróżba. :)

   Dziękuję. :)

   Usuń
 8. Życzę Ci z całego serca wszystkiego najlepszego w tym nowym roku, niech marzenia się spełnią, niech otacza Cię tyle pozytywnych wydarzeń, ludzi, wyjazdów i fantastycznych książek, żeby wszelkie ewentualne rozczarowania przeszły niezuważone :) Chyba domyślam się o czym piszesz, w kazdym razie brzmi to znajomo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Jeśli choć część się spełni, będę przeszczęśliwa. :)

   Usuń
 9. Trzymam kciuki, aby ten rok był lepszy!

  OdpowiedzUsuń
 10. Aniu, nigdy nie jest aż tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Wiem coś o tym. Życzę Ci siły, wytrwałości, umiejętności wyciągania pozytywnych aspektów z negatywnych wydarzeń, oczywiście jak najmniejszej ilości tych negatywnych zdarzeń, bo całkiem ich się uniknąć nie da:) Podnosimy głowę do góry i przemy do przodu z nadzieją, pokorą i wiedzą, że nie zawsze będzie z górki. Dasz radę, wierzę w Ciebie i Twoją optymistyczną, serdeczną naturę:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że może być gorzej, ale nawet nie chcę o tym myśleć. Oczywiście, nie da się uniknąć tych negatywnych i wcale mi o to nie chodzi, bo to właśnie to co złe nas wzmacnia i pozwala docenić to co dobre. Ale ten miniony rok to było jednak za dużo i mam nadzieję, że kolejny przyniesie choć odrobinę ulgi i pozytywnych chwil. :)

   Dziękuję za słowa wsparcia. No to do przodu! :)

   Usuń
 11. Nie wiedziałam, że ten rok był dla Ciebie tak trudny i naprawdę mi przykro, że spotkało Cię wiele złych chwil. Mam jednak nadzieję, że od dzisiaj będzie już tylko lepiej. Z całego serca życzę wszelkiej pomyślności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się nie jęczeć i nie narzekać publicznie, więc tylko od czasu do czasu coś mi się wymsknie. ;)
   Dziękuję. :)

   Usuń
 12. I oby tak było jak piszesz! Wszystkiego dobrego i spełnienia marzeń (w szczególności tych najbardziej skrytych)

  OdpowiedzUsuń
 13. Cóż, ja też za minionym rokiem nie będę tęsknić. Dal popalić, ale pokazał, że umiem walczyć o siebie. Jedną z moich maksym życiowych są słowa Wisławy Szymborskiej: "Tyle o nas wiemy, ile nas sprawdzono".
  Lepszego 2018!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, Szymborska ma 100% racji.

   No to walczymy dalej, może tym razem będzie łatwiej!

   Dziękuję. :)

   Usuń
 14. Życzę Ci w takim razie, by nowy rok był lepszy i pełen życzliwości! Wszystkiego dobrego :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nowy Rok powinien być lepszy-tego Ci życzę:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Może dziwnie to zabrzmi, ale podziękuj losowi za te lekcje z 2017. Dałaś rade, wstałaś z łóżka i jesteś, trzymasz się. A teraz zamknij za sobą te drzwi i mądrzejsza o te doświadczenia wejdź w 2018.
  Ten rok był okropny również dla mnie, tez chyba mogę powiedzieć że najgorszy w życiu. I dla kilku bliskich mi osób również. Ale minął. Bez względu na to jak źle jest w danym momencie - to tylko moment.
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie brzmi dziwnie, tylko mądrze. Choć wolałabym, by tego wszystkiego nie było, to nie mogę się z Tobą nie zgodzić. I mam nadzieję, że faktycznie po tym wszystkim jestem mądrzejsza.

   Pozdrawiam również i życzę lżejszego 2018!

   Usuń
 17. Oby było lepiej Aniu, dużo siły życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam nadzieję, że 2018 będzie lepszy, dużo lepszy. Trzymam za Ciebie kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 19. Pomyślności! Ważne, że masz przy sobie oddanych ludzi. 2018 będzie lepszy - tego Ci życzę 🙂

  OdpowiedzUsuń
 20. Aniu, niech te rok będzie dobry i szczęśliwy :*

  OdpowiedzUsuń
 21. Aniu, ściskam i dobre myśli ślę, z życzeniami, żeby ten rok był lepszy!

  OdpowiedzUsuń
 22. Aniu, życzę Tobie, aby ten nowy rok wynagrodził Tobie wszystkie smutki i łzy z poprzedniego :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo wiele osób wspomina zeszły rok jako jeden z najgorszych w całym życiu. Ja również.
  Ten rok po prostu MUSI być dobry. Musi!

  OdpowiedzUsuń
 24. Człowiek ma w sobie mnóstwo siły i przekonuje się o tym właśnie w takich najgorszych momentach, bo nawet jeśli są chwile, gdy zgina się z bezsilności, to prędzej czy później faktycznie się podnosi i idzie dalej. Cieszę się Aniu, że mimo wszystko dałaś radę i wierzę, że kolejny rok przyniesie Ci więcej powodów do uśmiechu, wiele literackich i nie tylko literackich podróży i poczucia, że warto zaczynać kolejny dzień i sprawdzać, co dla nas przygotował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i w pełni się zgadzam z tym, co napisałaś. :)

   Usuń
 25. Życzę Ci, żeby ten rok był dla Ciebie dobry i oszczędził smutnych chwil! <3 Ja mam jakieś obawy dotyczące tego i strasznie się boję nadchodzących miesięcy, mam nadzieję, że jakoś uda mi się przejść ten rok bez totalnego załamania ;/ Tymczasem odliczam dni do festiwalu kryminalnego we Wrocku i mam nadzieję do zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ślicznie i życzę Ci, żeby ten strach był bezpodstawny.
   Do zobaczenia! :)

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...