czwartek, 30 listopada 2017

Co w wydawnictwach piszczy
(grudzień 2017)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)


Kobiece

Laura Thompson Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford - 13.12

Fascynująca biografia sióstr Mitford – grzesznic w tweedzie, które popijały herbatkę z mlekiem.

Najstarsza była przenikliwą pisarką o nieskazitelnych manierach. Druga była miłością brytyjskiego poety. Trzecia stała się zagorzałą faszystką, poślubioną finansowemu baronowi. Czwarta ubóstwiała Hitlera, a gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Trzeciej Rzeszy, z rozpaczy usiłowała popełnić samobójstwo. Piąta była członkinią Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i żoną bratanka Winstona Churchilla. Najmłodsza poślubiła lorda Cavendisha, zostając najsłynniejszą księżną Wielkiej Brytanii.

Siostry Mitford – Nancy, Pamela, Diana, Unity, Jessica i Deborah – dzięki swym niewiarygodnym życiorysom stały się postaciami kultowymi, których skrajne poglądy i pasje świetnie oddawały polityczne i społeczne kontrowersje okresu międzywojennego.

Stylowa historia życia sześciu sióstr wypełniona skandalami i opowiedziana po mistrzowsku przez Laurę Thompson to zdumiewająca biografia, która jest idealnym odzwierciedleniem życia angielskiej klasy wyższej przed II wojną światową.
Prószyński i S-ka

Marek Grechuta Pani mi mówi niemożliwe - 5.12

Najpiękniejsze i najpopularniejsze wiersze oraz piosenki barda poetyckiej nuty.

W drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy na scenie królowało mocne brzmienie, pojawił się tajemniczy chłopak. Marek Grechuta zaskoczył wszystkich rozpoznawalnym głosem i lirycznymi tekstami. Jego wiersze natychmiast stawały się przebojami, które nuciła cała Polska: "Świecie nasz", "Dni, których nie znamy", "Będziesz moją panią" czy "Wiosna, ach to ty". Od dziesięcioleci śpiewają je kolejne pokolenia, a ostatnio na nowo przypomniał je, między innymi, Kamil Bednarek.

Barbara Hollender Od Muńka do Maślony - 7.12

Trzeci tom spotkań z polskimi reżyserami.

Niezwykli artyści, niezwykłe spotkania i opowieść o polskim kinie.
Munk, Jakubowska, Chęciński, Żuławski, Stuhr, Kijowski, Wosiewicz, Wojtyszko, Szulkin, Krzystek, Kwieciński, Pasikowski, Jabłoński, Rosa, Kapeliński, Jakubik, Borcuch, Sadowska, Kazejak, Smoczyńska, Matuszyński, Zariczny, Kowalski, Domalewski, Maślona.
"Od Munka do Maślony" to historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom. Ich artystycznych wyborach, wolności i poczuciu spełnienia.


Rebis


Jeffrey Archer Dzienniki więzienne - 6.12

Autor bestsellerów za więziennym murem!

W 2001 roku Jeffrey Archer został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości – proces był echem skandalu z roku 1987, kiedy Archer walczył w sądzie z gazetą "The Daily Star", która oskarżyła go o korzystanie z usług prostytutki.

Pisarz nie byłby sobą, gdyby czasu w więzieniu – ostatecznie dwóch lat z zasądzonych czterech – nie poświęcił na stworzenie nowego dzieła. Już pierwszego dnia zaczął prowadzić dziennik. Opisywał swoje doświadczenia z poznawania zupełnie mu obcego świata, kontakty z innymi więźniami, procedury, zdarzenia, przelewał na papier własne refleksje. Tak powstały "Dzienniki więzienne" – w trzech częściach, odpowiadających zakładom, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – Piekła, przez łagodniejsze Wayland – Czyściec, po więzienie otwarte North Sea Camp – Niebo.

Zagłębianie się w "Dzienniki więzienne" Archera to jak wejście w zaklęty krąg na co dzień zamknięty przed naszymi oczami.


Warbook

Marcin Cieszewski Mgła - 6.12

Polska. Nadchodzi zmiana.

Wybory wygrywa partia opozycyjna. Podinspektor Jakub Tyszkiewicz, szef Biura Zwalczania Terroryzmu CBŚ, nie był ulubieńcem urzędującego ministra, a już na pewno nie będzie nowego... Tymczasem podczas lądowania na Okęciu rozbija się samolot wiozący ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Dzień wcześniej ludzie podinspektora aresztują dwóch pochodzących z Bliskiego Wschodu terrorystów, którzy zamierzali dokonać zamachu na terenie Warszawy. Zeznają oni, że w mieście przebywa jeszcze jedna podobna im grupa. Tyszkiewicz stara się znaleźć połączenie pomiędzy katastrofą rosyjskiego samolotu a terrorystami. Musi się śpieszyć, bo w kolejnym tygodniu do Polski ma przylecieć prezydent Stanów Zjednoczonych... Nie zdaje sobie także sprawy, że jego żona, światowej sławy malarka, pada ofiarą szantażu...22 komentarze:

 1. No, nie. Ja się tu z herbatą nastawiłam na dłuższe przeglądanie, a tu tak malutko tych premier ;). A tak już na serio, to mnie z ostatnich skusił jedynie dodruk "Cinder".

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście w grudniu będę mogła poczytać moje czekające na półkach zbiory :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem aż tak szalenie nic mnie nie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też tak sobie. Szału nie ma. Czas przeczytać zaległe lektury. :)

   Usuń
 4. ,,Dzienniki więzienne " i ,,Mgła " bardzo mnie zainteresowały :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzienniki wiezienne chętnie przeczytam.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze, że nie widzę tu pozycji, które konieczne muszę mieć, bo może uda mi się dotrzymać swojego postanowienia i nie kupię już żadnej książki dla siebie do końca roku;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię piosenki Grechuty, dlatego niebawem sięgnę po "Pani mi mówi niemożliwe".

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie najbardziej kuszą ''Siostry'' i ''Dzienniki więzienne''. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, że wychodzi nowa książka Ciszewskiego, poprzednie z tej serii przypadły mi do gustu, więc chętnie sięgnę po "Mgłę".

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że nie ma wielu premier, spokojnie będę mogła nadrobić zaległości w czytaniu listopadowych nowości ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Będzie co czytać.... a te "Siostry" wyglądają całkiem całkiem...

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...