czwartek, 26 stycznia 2017

Na co do kina? * luty 2017 *


Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery lutego.

3 lutego

Pablo Larraín Jackie

Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładany świat Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, powraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża. W ciągu kilku dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię... Jackie.
(opis dystrybutora)John Lee Hancock McImperium

Ray Kroc (Keaton) to charyzmatyczny biznesmen, który od lat walczy o swoje pięć minut sławy. Jednak każdy jego pomysł przeradza się w klęskę, a szanse na realizację marzeń maleją z dnia na dzień. Niespodziewanie otrzymuje zamówienie od nieznanej mu restauracji w Kalifornii. Poznaje braci McDonaldów, którzy wymyślili nowatorski system serwowania jedzenia w 30 sekund od złożenia zamówienia. Ray, zachwycony rewolucyjnym pomysłem, namawia braci do stworzenia sieci restauracji w całych Stanach Zjednoczonych. W miarę rozrastania się fastfoodowego imperium, Ray chce mieć coraz więcej władzy. Jak wiele poświęci, aby zbudować najbardziej rozpoznawalną markę na świecie i stać się jedną z największych osobowości XX wieku?
(opis dystrybutora)

Doris Dorrie Fukushima, moja miłość
Młoda Niemka, Marie, wyjeżdża do Japonii, aby uciec przed problemami. Przyłącza się do organizacji Clowns4Help, która stara się wnieść trochę radości do życia mieszkańców Fukushimy, dotkniętej trzęsieniem ziemi, tsunami i awarią elektrowni jądrowej w 2011 roku. Marie trafia do schroniska, gdzie mieszkają głównie starsi ludzie. Wkrótce przekonuje się jednak, że nie nadaje się do tej pracy. Już zbiera się do wyjazdu, gdy na jej drodze staje Satomi, jedna z mieszkanek schroniska, która uparła się wrócić do zrujnowanego domu w dawnej "strefie zero". Marie pomaga jej sprzątać i urządzać się na nowo. Dwie kobiety nie mogłyby bardziej różnić się od siebie, a jednak w miarę jak stopniowo się poznają, nawiązują więź, która sprawi, że obie w końcu będą musiały stawić czoła duchom z przeszłości.
(opis dystrybutora)

Audrey Estrougo Skazana

Mathilde dowiaduje się, że jej ukochany mężczyzna popełnił morderstwo. Aby go ratować, przyznaje się do popełnienia tej zbrodni i pozwala skazać się za niego. Jej syn Adrien nie widzi sensu tej decyzji. Wraz z prawniczką Nadège Rutter próbują jej uświadomić, że bez współpracy z policją może pozostać przez wiele lat w więzieniu. Mathilde jednak nadal milczy. Tygodnie mijają, a kobieta wciąż czeka na informację od ukochanego, który od momentu wyjścia na wolność nie daje znaku życia.

Odizolowana od świata, z synem jako jedynym wsparciem, staje się więźniem numer 383205-B. Teraz, winna czy nie, jest już tylko skazaną - tak jak reszta więźniów. Musi nauczyć się żyć w nowej, opresyjnej rzeczywistości, którą sama sobie stworzyła.
(opis dystrybutora)


10 lutego


Chad Stahelski John Wick 2

Legendarny super zabójca John Wick znów musi porzucić spokojną emeryturę. Jego dawny wspólnik potrzebuje pomocy w walce z podziemną organizacją włoskich zabójców. Związany ślubami krwi John nie może odmówić. A to znaczy, że znów będzie się działo. Pojawienie się na włoskiej ziemi Johna Wicka będzie dla mafii jak wybuch Wezuwiusza. Krew poleje się niczym lawa, a najwięksi twardziele będą błagać o litość. W tej grze John Wick znów przeniesie nas o poziom wyżej.
(opis dystrybutora)


Xavier Dolan To tylko koniec świata

Po 12 latach nieobecności uznany pisarz Louis wraca do domu. Ma zamiar powiadomić rodzinę, że umiera. Powitanie odbiega jednak od jego wyobrażenia. Jego matka, młodsza siostra i szczególnie starszy brat są zbyt zajęci sobą i swoimi sprawami, by przejąć się Louisem. Wygląda na to, że odbierają powrót syna marnotrawnego jako jego sposób na pochwalenie się sukcesami. Każdy znajduje powód, by go oskarżyć o coś, co zrobił kiedyś. Mimo prób Louisa do pojednania, czas mija na kolejnych falach sporów i oskarżeń.
(opis dystrybutora) 
Apichatpong Weerasethakul Cmentarz wspaniałości

Fabuła "Cmentarza wspaniałości" skupia się wokół dawnego budynku szkoły, w którym został utworzony szpital do opieki nad żołnierzami pogrążonymi w tajemniczej śpiączce. Jenjira, także mająca problemy ze zdrowiem, zgłasza się do placówki jako wolontariuszka. Jest szczególnie zainteresowana żołnierzem o imieniu Itt i to jemu poświęca najwięcej uwagi. Z czasem Jenjira zauważa, że nawiązuje z nim kontakt, a niedługo potem żołnierz odzyskuje świadomość. Prosta narracja skrywa wielowymiarową opowieść, niepoddającą się łatwym i jednoznacznym interpretacjom. Inspiracją dla tej historii mógł być incydent sprzed kilku lat, kiedy w niejasnych okolicznościach 40 żołnierzy musiało przejść kwarantannę w szpitalu na północy Tajlandii. Reżyser, posługując się metaforami, opowiada o sytuacji w swoim kraju: o politycznej zawierusze, zamachach stanu, przemocy i wywołanym protestami paraliżu rządu. Dzieło Weerasethakula to nie tylko alegoria polityczna, ale również podróż do lat dzieciństwa i rodzinnej wioski reżysera, gdzie rozgrywa się akcja jego opowieści. 
(opis dystrybutora)

Jan Hřebejk Nauczycielka

Wczesne lata 80. w Czechosłowacji. Dyrektor szkoły podstawowej zwołuje nadzwyczajne zebranie rodziców. Stawiane są zarzuty przeciwko miłej, empatycznej nauczycielce pani Drazděchovej. Oskarża się ją o wykorzystywanie uczniów do manipulowania rodzicami. W ten sposób miała sobie ponoć zapewniać darmową pomoc w pracach domowych, naprawy sprzętów czy nawet romans. Czy ktokolwiek z rodziców sprzeciwi się oskarżeniom dyrektora? Czy zmowa milczenia pogrąży nauczycielkę?
(opis festiwalowy)


Rafi Pitts Soy Nero

Nero żyje amerykańskim snem. Marzy o obywatelstwie i kraju, który da mu szansę. Co prawda urodził się w Stanach, ale po atakach na World Trade Centre został deportowany do Meksyku. Postanawia nielegalnie przekroczyć granicę i wstąpić do armii, by dostać amerykańskie obywatelstwo. Czy to wystarczy, aby nie patrzono na niego podejrzliwie? Czy przypadkiem nie jest ofiarą politycznej rozgrywki?
(opis dystrybutora)
17 lutego


Martin Scorsese Milczenie

XVII wiek. Dwaj młodzi misjonarze (Garfield i Driver) przedostają się potajemnie do Japonii, gdzie za wszelką cenę usiłują odszukać swojego zaginionego mistrza (Neeson). W kraju, gdzie wiara chrześcijańska jest karana śmiercią, ich przekonania i umiejętności przetrwania zostaną poddane najcięższej próbie.
(opis dystrybutora)
Barry Jenkins Moonlight

Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. "Moonlight" jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca.

Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan. 
(opis dystrybutora)

Lasse Hallström Był sobie pies

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, to fakt. A kto jest najlepszym przyjacielem psa? Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Gdy obaj są szczeniakami, wszystko sprowadza się do zabawy. Gdy dorastają, Ethan zamiast za piłką ugania się za dziewczynami, czasem wdaje się w bójkę – wtedy trzeba gryźć wroga w kostkę, a gdy zbije szybę sąsiadów, ktoś musi wziąć winę na siebie. Bailey jest więc szczęśliwy, bo jak każdy pies chce czuć się w życiu potrzebny. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę.
(opis dystrybutora)

German Kral Ostatnie tango

"Ostatnie tango" to niezwykła opowieść o miłości i namiętności najsłynniejszej pary w historii tanga argentyńskiego: Maríi Nieves Regi i Juana Carlos Copes. 
(opis dystrybutora)


Ash Brannon Rock Dog

Bono należy do dumnej rasy mastifów tybetańskich. Jego ojciec bardzo chce, aby wstąpił w szeregi elitarnej straży, która strzeże osady przed stadem żarłocznych wilków. Ale kiedy pewnego dnia w łapy Bono trafia radio, wyrzucone z samolotu i młody pies po raz pierwszy słyszy dźwięki rock’n’rolla, już wie, jakie jest jego przeznaczenie. Przekonuje ojca, by dał mu szansę i rusza do wielkiego miasta, aby spełnić marzenie i zostać gwiazdą rocka.
(opis dystrybutora)24 lutego


Theodore Melfi Ukryte działania

Niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.
(opis dystrybutora)Agnieszka Holland Pokot

Kiedyś budowała mosty w Syrii, teraz uczy angielskiego w wiejskiej szkole, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami. Pewnej śnieżnej nocy Janina Duszejko odnajduje ciało sąsiada-kłusownika. Jedyne ślady wokół jego domu to tropy saren...
W niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne lokalne osobistości. Wszystkich łączyła ta sama pasja - polowanie. Policja szuka sprawcy. Duszejko rozpoczyna swoje własne śledztwo, które prowadzi ją do zaskakujących wniosków. Czy to możliwe, że myśliwi stali się zwierzyną?
(opis dystrybutora)
Rebecca Zlotowski Planetarium

Piękne i tajemnicze siostry Laura (Natalie Portman) i Kate (Lily-Rose Depp) posiadają nadprzyrodzone zdolności i potrafią komunikować się z duchami. Na zakończenie swojego tournée po Europie ruszają do Paryża, gdzie spotykają pewnego charyzmatycznego producenta filmowego (Emmanuel Salinger). Laura i Kate odkryją przed nim klimatyczny świat pełen magii i zmysłowości. I nieodwracalnie zmienią jego życie.
(opis dystrybutora)

Boo Jufreng Praktykant

Młody Aiman znajduje zatrudnienie w malezyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Zaangażowanie i sumienność 28-latka zwracają uwagę Rahima, więziennego kata w wieku przedemerytalnym. Kiedy asystent Rahima nagle rezygnuje z pracy, kat zwraca się do Aimana z propozycją objęcia stanowiska. Sprawy się komplikują, gdy wychodzi na jaw, że obu mężczyzn łączy mroczna tajemnica z przeszłości...
(opis dystrybutora)
21 komentarzy:

 1. Tutaj akurat nie widzę, ale ja zdecydowanie chcę się wybrać na film "Lekarstwo na życie" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc to nic mnie do końca nie przekonuje, ale przed Oscarami pewnie obejrzę "Jackie", "Ukryte działania" i "Moonlight".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a ja znalazłam sporo dla siebie. :)

   Usuń
 3. Ja jak co roku mam zamiar obejrzeć wszystkie produkcje nominowane do Oscarów w kategorii najlepszy film. Widzę w tym zestawieniu jednak parę filmów, które zasługują na uwagę. "Jackie" zapowiada się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taki zamiar. Na razie za mną trzy produkcje. :)

   Usuń
 4. Ja się już czaję na ,,Był sobie pies" ponieważ książkę już przeczytałam i kocham ją, więc nie mogę się doczekać filmu ♥ Lost in my books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jeszcze przede mną, ale już niebawem biorę się za lekturę. :)

   Usuń
 5. "Był sobie pies", "Ukryte działania" i "Jackie" to moi faworyci w lutym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że seanse będę udane. :)

   Usuń
 6. Jak filmów prawie wcale nie oglądam, tak w tym poście zainteresowało mnie ich zbyt dużo :D Po pierwsze "Fukushima, moja miłość" - wiadomo, Japonia. Po drugie "Był sobie pies", bo ciekawi mnie zarówno książka, jak i film. Po trzecie "Milczenie", ponieważ widziałam ostatnio opis książki i stwierdziłam, że "to będzie dobre". I jeszcze kilka innych tytułów zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja staram się co tydzień coś obejrzeć. Choć jeden film. Sporo mnie kusi. :)

   Usuń
 7. Na Jackie czekam od dawna, koniecznie muszę się wybrać do kina! Był sobie pies także brzmi super :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Luty zapowiada się naprawdę filmowo. Na cel obieram sobie "Moonlight" oraz "Jackie" :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że obejrzę "Moonlight" przed rozdaniem Oscarów.

   Usuń
 9. Ciekawe jak się skończy ten film o kobiecie, która przyznała się do morderstwa za męża. Jakiś podobny film juz leciał w telewizji. Okazało się, że mąż miał kochankę i uknuł spisek. W każdym razie zaciekawiłam się....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zakończenie będzie mocno zaskakujące. :)

   Usuń
 10. Na pewno wybiorę się na drugą część "Johna Wicka" - taki plan walentynkowy. :) Pierwszy film z serii bardzo mi się podobał - niby rąbanka, ale bardzo spójna, utrzymana w konwencji i pełna ciekawych smaczków. Chętnie obejrzę też "Jackie", ale chyba poczekam na wersję DVD, bo nie dam rady się wybrać do kina, kiedy będzie grana. Ale uwielbiam Natalie Portman, więc nie odpuszczę, poza tym podoba mi się ścisłe umiejscowienie czasowe akcji zamiast pokazywania całego życia bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszej części nie widziałam, ale wszystko przede mną.

   Ciekawa jestem roli Portman i czuję, że to może być całkiem niezły film.

   Usuń
 11. W lutym byłam w kinie na ,,Konwoju" - dobry film z Gajosem, byłam pod wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...