niedziela, 25 września 2016

Na co do kina?
* październik 2016 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery października.7 października

Tim Burton Osobliwy dom Pani Peregrine

Podążając za wskazówkami, które zostawił mu ukochany dziadek, Jake odkrywa, że istnieje niezwykły świat poza czasem i przestrzenią, a w nim niezwykłe miejsce, zwane "Osobliwym domem pani Peregrine". Jake poznaje niesamowite moce mieszkańców domu i dowiaduje się, że mają oni potężnych wrogów. Wkrótce przekona się, że jeśli chce ocalić swych nowych przyjaciół, musi nauczyć się korzystać z "osobliwości", którą sam został obdarzony.
(opis dystrybutora) 


Tate Taylor Dziewczyna z pociągu

Każdego dnia dokładnie o 8.04 wsiada do podmiejskiego pociągu i jedzie do pracy w Londynie. Każdego dnia spotyka tych samych ludzi i mija te same domy. Obserwuje. Rachel to samotna, uzależniona od alkoholu kobieta. Podczas podróży zaczyna obsesyjnie podglądać pewną parę i snuć ich wymyśloną historię. Pewnego dnia odkrywa, że w obserwowanym przez nią domu wydarzyła się tragedia... 
(opis dystrybutora)


Wojciech Smarzowski Wołyń

Akcja filmu Wołyń rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.
(opis dystrybutora)

Felix Van Groeningen Belgica

Film opowiada historię dwóch braci: charyzmatycznego i wybuchowego Franka, męża, ojca i nieuleczalnego kobieciarza oraz jednookiego Jo, właściciela speluny o nazwie Belgica. Gdy Frankowi udaje się uczynić z baru modne miejsce dla miłośników dobrej muzyki, pięknych ludzi i rozpasanej rozrywki, bracia zostają partnerami w biznesie i pracują nad jego rozwojem. Belgica szybko się rozrasta i wydaje się, że bohaterowie odkryli perfekcyjny przepis na sukces. Do momentu, gdy odkryją, że prowadzenie biznesu na tę skalę to coś o wiele bardziej skomplikowanego niż im się wydawało, a ich wzajemna relacja i życie prywatne mocno na tym cierpi. Precyzyjnie skonstruowana, opowiadana w szybkim tempie historia pokazuje braci na upajającej drodze na szczyt i następujące po niej upadek i wypalenie. 
(opis dystrybutora)


14 października
Ron Howard Inferno

Supertrio: Tom Hanks, Ron Howard i Dan Brown przedstawia ekranizację najlepiej sprzedającej się książki 2013 roku - "Inferno".
Światowej sławy profesor w dziedzinie symboliki Robert Langdon (dwukrotny laureat Oscara Tom Hanks) śladami poematu Dantego usiłuje rozwikłać zagadkę symbolu, który znajduje w marynarce, kiedy budzi się - pogrążony w amnezji - w jednym z włoskich szpitali. Będzie to najtrudniejsze zadanie w karierze Langdona, na którego zewsząd czeka niebezpieczeństwo.
(opis dystrybutora)

Nicholas Stoller, Doug Sweetland Bociany

Bociany przynoszą dzieci... A przynajmniej tak było kiedyś. Teraz bowiem zajmują się dostarczaniem przesyłek dla światowego giganta sprzedaży internetowej Cornerstore.com. Junior to najlepszy kurier w firmie, który na dodatek spodziewa się awansu. Przypadkowo jednak uruchamia Maszynę Produkującą Dzieci. W efekcie na świat zupełnie bezprawnie przychodzi śliczna dziewczynka. Junior nie ma wyjścia — musi podrzucić komuś ten kłopotliwy prezent, zanim szef się zorientuje. Wraz z Tulip, jedyną dziewczyną na Bocianiej Górze, wyrusza na pierwszą w życiu misję „narodziny”. Szalona podróż może sprawić, że powiększy się niejedna rodzina, a bociany odzyskają właściwą rolę w świecie. 
(opis dystrybutora)

Ryszard Bugajski Zaćma

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana "Krwawą Luną", to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska). 
(opis dystrybutora) 

Petr Zelenka Zagubieni

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji... papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu. 
(opis dystrybutora)

21 października

Ken Loach Ja, Daniel Blake

Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń. 
(opis dystrybutora) 

Danis Tanović Śmierć w Sarajewie

Najlepszy w Sarajewie Hotel Europa, 28 czerwca 2014 roku. Rocznica stulecia zamachu, który doprowadził do I wojny światowej. Dziś również ktoś zginie. Głosy dyplomatów nawołujących do porozumienia między narodami nie dotrą do wszystkich. Nieopłacani od miesięcy pracownicy hotelu planują strajk. Czy uda im się osiągnąć cel? Czy oczekują tylko wypłaty zaległych wynagrodzeń? Jak bardzo Princip z Hotelu Europa podobny jest do Gawriło Principa sprzed stu lat?
(opis dystrybutora)


Jean-Pierre Améris Historia Marii

Przełom XIX i XX wieku. Głuchoniema i niewidoma od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zachowuje się jak dzikie zwierzę – boi się otaczającej ją rzeczywistości, której nie jest w stanie zobaczyć ani usłyszeć. Lekarze uznają ją za upośledzoną, ale ojciec Marie umieszcza ją w Instytucie Larnay pod Poitiers – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Wbrew woli Siostry Przełożonej, Marie trafia pod skrzydła młodej Siostry Marguerite, która dostrzega w niej niezwykły potencjał. Za wszelką cenę stara się jej pomóc i wydobyć z otchłani, w jakiej przebywa od urodzenia. Pomimo momentów zwątpienia i popełnianych błędów osiąga wreszcie sukces.
(opis dystrybutora)

Chanya Button Burn Burn Burn

Cześć! Mam na imię Dan i umieram... Tak zaczyna się jedna z najlepszych i najzabawniejszych filmowych przygód, jakie powstały w 2015 roku. Film opowiada losy przyjaźni trójki młodych bohaterów. Tym co ich połączy będzie podróż po Wielkiej Brytanii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Dan - jedyny mężczyzna z tej trójki - podróżuje w plastikowym pudełeczku, ukrytym w dedykowanej mu skrytce auta. Dan nie żyje, a jego najlepsze przyjaciółki robią to, o co je poprosił - zabierają go w jego ostatnią podróż. Dan ciągle jest z nimi, nie tylko w postaci prochów. Przede wszystkim dzięki filmom, jakie nagrał dla nich przed śmiercią. Ta podróż to nie tylko kolejne miasta i miasteczka. To wejście w świat onirycznej rzeczywistości przedziwnych, pogubionych i często "odklejonych" od rzeczywistości postaci. To także rodzaj, nie tyle "rozgrywki" pomiędzy trójką przyjaciół, co konfrontacja z tym, przed czym zawsze uciekali. Jaki jest finał tej podróży? Co Dan ma do powiedzenia przyjaciółkom? Czy umarłym można więcej i więcej im się wybacza?
(opis dystrybutora) 

28 października

Gavin O'Connor Księgowy
Affleck wciela się w postać Christiana Wolffa, geniusza matematycznego, którego więcej łączy z liczbami niż z ludźmi. Pod osłoną małomiasteczkowego biura rachunkowego pracuje dla najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie w charakterze niezależnego księgowego. Kiedy Wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu, prowadzony przez Raya Kinga (Simmons), zaczyna się nim coraz bardziej interesować, Christian podejmuje współpracę z legalnym klientem - nowoczesną firmą specjalizującą się w dziedzinie robotyki. Jej księgowa (Kendrick) wykryła niezgodność opiewającą na miliony dolarów. Jednak, kiedy Christianowi udaje się uzyskać prawdziwy obraz sytuacji finansowej firmy i zbliżyć się do odkrycia prawdy, liczba ofiar zaczyna niebezpiecznie wzrastać. 25 komentarzy:

 1. "Wołyń" będzie na pewno ciężkim filmem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach "Osobliwy dom Pani Peregrine", "Dziewczynę z pociągu" (oby film był lepszy od książki) i "Księgowego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa pierwsze filmy chciałabym najpierw poznać w wersji książkowej. ;)

   Usuń
 3. Osobliwy dom Pani Peregrine, Inferno i Dziewczyna z pociągu na pewno wkrótce obejrzę w kinie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja pewnie nie tak szybko, bo wolałabym najpierw przeczytać książki.

   Usuń
 4. Kurcze nie mam czasu na kino, nie wyrabiam się z czytanie - co jest z tym czasem? Interesujące zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, ale to samo pytanie zadaję codziennie.

   Usuń
 5. Ja zamierzam znaleźć czas, żeby udać się na "Wołyń" i na "Inferno" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Wołyń" na pewno będę chciała obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Wołyń" i "Dziewczyna z pociągu" to obowiązkowe wypady do kina. W dalszej kolejności czaję się na nową część "Pitbulla", "Ostatnią rodzinę" i "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie widziałam żadnej części "Pitbulla". Tyle zaległości... :/

   Usuń
 8. Szykuję się na "Osobliwy dom", ewentualnie tez na "Wołyń".

  OdpowiedzUsuń
 9. "Inferno" i "Bociany", może "Wołyń"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkiem nieźle zapowiada się ten filmowy październik.

   Usuń
 10. No to wiadomo, na "Osobliwy dom" pójdę na pewno. Zastanawiałam się nad "Dziewczyną z pociągu", nie czytałam książki (ach te sprzeczne opinie), więc ma szansę mnie zaskoczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie czytałam. I "Osobliwego...", i "Dziewczyny...". I tak sobie myślę, że jednak wolałabym najpierw sięgnąć po książki.

   Usuń
 11. Jak dla mnie zbyt ładną aktorkę wzięli do dziewczyny z pociągu, a mnie kupi Osobliwy dom ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam, więc trudno mi się wypowiedzieć.

   Usuń
 12. Chyba w październiku postawię na ekranizacje :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Byłam na ,,Wołyniu", wstrząsnął mną, ale dobrze ukazano trudną historię...

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...