wtorek, 14 czerwca 2016

Co w wydawnictwach piszczy
(czerwiec 2016 - cz. 2)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***


Agora

Jerzy S. Majewski Spacerownik. Warszawa w filmie - 23.06

Kiedy przecinasz rondo Czterdziestolatka, jesteś dokładnie w tym miejscu, w którym tonął w błocie inżynier Karwowski, budując Dworzec Centralny w kultowym serialu Jerzego Gruzy. Zakupy w Złotych Tarasach robisz w miejscu, gdzie rozgrywała się pamiętna scena z „Bruneta wieczorową porą” Stanisława Barei: robotnicy sprzątają

śnieg ze ślimaków al. Marchlewskiego (dziś Jana Pawła II) i łopatami wrzucają go na wywrotki, a te zwalają ładunek kilkadziesiąt metrów dalej. „Jak słońce przyjdzie, to śnieg i tak stopi. Siły przyrody w służbie człowieka” – słychać z ekranu. Takich historii i miejsc znajdziecie w tej książce mnóstwo. Bo kiedy tylko jej autor zauważył w filmowym kadrze fragment fasady czy szyldu, już wdrażał śledztwo, by ustalić, w który zakątek Warszawy zapędził się operator z kamerą. Dzięki niemu odkrywamy ponownie zarówno Warszawę nieodbudowaną, jak też znane obiekty, a nawet całe kwartały, czy dzielnice w odsłonie sprzed lat, często zaskakującej, nieoczekiwanej.

Jakie tramwaje i autobusy kursowały przed laty po mieście?

Jak wyglądał Pałac Brühla, zanim zniknął bezpowrotnie wysadzony przez hitlerowców?

W jakim tempie panoramę Warszawy zapełniały kolejne wieżowce?

To wszystko i wiele innych niezwykłych migawek ze stolicy można obejrzeć w przywoływanych przez autora filmach fabularnych, dokumentach i serialach – od „Zakazanych piosenek” czy „Przygody na Mariensztacie” po „Prawo Agaty” czy „Drogówkę”. Jak sam przyznaje, nie wszystkie są dziełami wybitnymi, ale wiele z nich to prawdziwe perełki dla każdego zakochanego w swoim mieście warszawiaka. Krok po kroku, kadr po kadrze dowiadujemy się, jak bardzo zmieniło się miasto przez ponad sto lat.Albatros

Erich Segal Absolwenci - 24.06

Znakomita powieść obyczajowa autora takich bestsellerów, jak "Ostatni akord", czy "Akty wiary". Wciągające studium ludzkich ambicji, pragnień oraz zderzenia marzeń z brutalną rzeczywistością.

Harvard, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Na zjeździe absolwentów rocznika 1958 spotyka się pięciu mężczyzn, niegdyś wybitnych studentów, teraz dorosłych ludzi. Uroczystości są okazją, by porównać osiągnięcia, dokonać resume, pochwalić się sukcesami. Co pozostało z pełnych ambicji i wiary młodzieńców? I jaką cenę przyszło im za płacić za realizację najskrytszych marzeń.

Powieść Segala jest obszerną kroniką życia kilku rodzin, które możemy obserwować na przestrzeni ćwierćwiecza, opowieścią o poszukiwaniu prawdy o sobie, zagubieniu i o tym, jak trudno jest żyć z piętnem sukcesu. Z właściwą sobie wnikliwością autor obnaża sekrety bohaterów, uwielbianego przez kobiety milionera Danny'ego, nieśmiałego i spolegliwego Andrew oraz innych, by ukazać ich niekończącą się walkę z rzeczywistością i zadać ważkie pytanie - jak daleko wolno się posunąć, by odnieść sukces, nie gubiąc po drodze tego, co najważniejsze.

Czarna Owca

Joanna Opiat-Bojarska Bestseller - 15.06

Emilia Sienkiewicz, 35-letnia niepozorna księgowa, wygrywa telewizyjny literacki talent show. Z dnia na dzień zyskuje ogromną sławę i popularność.

Kilkanaście dni przed premierą swojej książki zostaje odnaleziona martwa we własnym mieszkaniu.

Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet – Burzyński i Majewski – zagląda za kulisy telewizyjnego talent show i odkrywa pełen cynizmu, intryg i nieczystych gier świat popkultury.

Tymczasem tajemnicza kobieta, która wie zbyt dużo, zaczyna bać się o swoje życie. Pracę policjantom utrudniają zainteresowanie opinii publicznej oraz obecność drobiazgowej antropolog sądowej Anity Broll.

Literackie


Hanna Kowalewska Cztery rzęsy nietoperza - 16.06

Matylda postanawia zmienić Zawrocie – urokliwą posiadłość i jednocześnie azyl, w którym dotąd lubiła się czasami schować – w prawdziwy dom dla siebie, Pawła i dziecka, którego się spodziewa. Jeden wspólny miesiąc, ślubne plany… i niespodziewane rozdzielenie, bo ukochany mężczyzna musi nagle lecieć do Stanów. Przed nimi nauka trudnej sztuki miłości na odległość.

Sytuację komplikuje fakt, że wiele osób z najbliższego otoczenia nie akceptuje ich związku i chce ich skłócić oraz rozdzielić na zawsze.

Ktoś w dodatku straszy Matyldę. Zagadkowe tropy prowadzą nie tylko do zamieszkujących osadę nad jeziorem ekscentrycznych przyjaciół Pawła, ale i warszawskich znajomych Matyldy oraz najbliższych jej osób. Nawet sam Paweł zdaje się coś ukrywać.

Kim jest prześladowca? Czy decyzja o ślubie nie była przedwczesna? Jak poradzić sobie z niechęcią otoczenia i całym bagażem relacji z przeszłości?

Jedno jest pewne – Matylda, ku rosnącemu niezadowoleniu otoczenia, nadal robi wszystko po swojemu, zadziwia nietuzinkowymi pomysłami na życie i na pewno nie należy do kobiet, które łatwo się poddają. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które zaczyna przynosić zaskakujące rezultaty...

Karl Ove Knausgård Moja walka. Tom 4 - 16.06

Czwarta dawka literackiego narkotyku.

Karl Ove ma osiemnaście lat. Właśnie przeprowadza się na norweską prowincję, aby tam pracować jako nauczyciel. Zajęcie to ma nie przysparzać mu nadmiaru obowiązków, a jednocześnie podreperować stan finansów. Wszystko po to, by aspirujący prozaik mógł się w pełni skupić na pisaniu. Proste? Tak mogłoby się wydawać.

Życie młodego Knausgarda w małej, odizolowanej od świata rybackiej wiosce szybko zostaje jednak zdominowane przez seksualność. Im dłuższe i ciemniejsze są noce, tym mroczniejsze staje się też życie chłopaka. Usilne próby realizacji erotycznych pragnień przeradzają się bowiem w dokumentne porażki.

Osobista wiwisekcja, literacki ekshibicjonizm, prozatorski majstersztyk. Walka wciąż trwa!

Nasza Księgarnia


Agnieszka Wojdowicz Niepokorne. Judyta - 22.06

Trzeci tom trylogii „Niepokorne” – opowiadającej o wyjątkowych kobietach, których zawiłe losy splatają się w scenerii młodopolskiego Krakowa. Eliza, Klara i Judyta spełniają swoje marzenia kosztem trudnych kompromisów, płacąc wysoką cenę za szczęście.

Kiedy wiosną 1905 roku Judyta Schraiber, Klara Stojnowska i Eliza Wiebracht po latach rozłąki spotykają się w Krakowie, każda z nich wydaje się wieść spokojne życie. To jednak tylko pozory. Judyta nie potrafi odpędzić wspomnień. Czuje się rozdarta: sądzi, że Wiedeń nie jest jej miejscem na ziemi, lecz boi się, by zawiedziony w swych uczuciach Max, którego miłości nie potrafi odwzajemnić, nie odebrał jej córki. Przełom przyjdzie w Zakopanem, gdzie malarka pozna nowe prądy artystyczne swojej epoki… i spotka się z Maurycym. Klara również nie czuje się szczęśliwa. Nie pogodziła się z ojcem, jej niekonwencjonalny związek z Andrzejem i bunt przeciwko konwenansom stanowią przeszkodę w osiągnięciu porozumienia. Klara skrywa też pewną polityczną tajemnicę. Z jej powodu, mimo trudnej sytuacji w Kongresówce, wciąż musi odwiedzać Warszawę, choć jest to coraz bardziej niebezpieczne. Czy to możliwe, aby los sprzyjał jedynie Elizie?

Prószyński i S-ka

Nicky Pellegrino Weneckie lato - 16.06

Czy miasto może być kluczem do szczęścia?

Addolorata Martinelli wie, że powinna być szczęśliwa. Teoretycznie ma wszystko, czego do szczęścia potrzeba: męża, dziecko i ukochaną pracę w restauracji przejętej po ojcu. W domu nie wszystko układa się jednak tak, jak powinno, a kiedy za sprawą nieprzychylnego krytyka kulinarnego ostatni filar jej świata zaczyna się chwiać, siostra namawia ją na wakacje… w Wenecji.

Addolorata, jadąc do Wenecji, postanawia, że stworzy listę dziesięciu rzeczy, które mogą jej dać w życiu szczęście. Krótki pobyt przedłuża się na całe lato, a ona poznaje na miejscu nowych ludzi i buduje nowe życie, naznaczone nową pasją. Czy zrezygnuje z tego wszystkiego, gdy lato dobiegnie końca?

Joanna Szwechłowicz Siła wyższa - 16.06

Marzec 1939 roku. Poznański proboszcz, ksiądz Wojciech Kalinowski, znika w tajemniczych okolicznościach. Aby uniknąć skandalu, zamiast policji śledztwo mają poprowadzić benedyktyni − ojciec Aleksander Herbst, dyskretny i obdarzony umiejętnością rozwiązywania zagadek, oraz ojciec Florian Myszkowski, przekonany, że ważniejsze od odkrycia prawdy jest „dobro Kościoła”.

Ślady prowadzą ich do Krynicy, do pensjonatu panien Malickich, które nie tracą wiary w zamążpójście i na każdego gościa płci męskiej patrzą z nadzieją. Zakonnicy w średnim wieku, którzy dla dobra śledztwa wchodzą w role urzędników państwowych, nie stanowią dla nich wyjątku.

We wspólnej przestrzeni pensjonatu bracia spotykają rozmaite indywidua. Jest wśród nich i sam ksiądz Wojciech, który przyjechał tu targany wyrzutami sumienia po śmierci swojego wikariusza, bratanka sióstr Malickich.

Zanim jednak sprawę udaje się wyjaśnić, benedyktyni stają w obliczu kolejnej zagadki – tym razem z morderstwem w tle...


Sonia Draga


Fred Vargas Uciekaj szybko i wróć późno - 22.06

Za pobicie armatora Joss Le Guern, kapitan trałowca, najpierw wylądował w więzieniu, potem w Paryżu jako bezrobotny. I tam reaktywował wymarłą profesję obwoływacza. Trzy razy dziennie wyjmuje ze specjalnej skrzynki wiadomości zostawione przez klientów razem z należnością i trzy razy dziennie z podwyższenia ogłasza je mieszkańcom dzielnicy. Ale wśród zwykłych wieści zaczynają się pojawiać inne, co najmniej dziwne, a na pewno niepokojące. Tak przynajmniej uważa Hervé Decambrais, siedemdziesięciolatek, który z umiejętnościami hafciarskimi łączy wyjątkową erudycję. A ponieważ dziwne wiadomości trafiają do skrzynki Jossa trzy razy dziennie, Hervé za wszelką cenę będzie próbował odczytać ich ukryte znaczenie...

Do komisarza Adamsberga, którego właśnie przeniesiono do delegatury Brygady Kryminalnej w XIII dzielnicy, zgłasza się młoda kobieta Maryse. Opowiada przerażona, że na prawie wszystkich drzwiach budynku, który jest jej własnością, odkryła wymalowaną dużą cyfrę 4 w lustrzanym odbiciu z dziwnymi literami. Policjant postanawia zająć się poważnie tą sprawą, kiedy napływają kolejne podobne zgłoszenia, zwłaszcza że znalezione zostają również zwłoki o skórze pokrytej węglem. Wkrótce tropy w tych dwóch sprawach zaczną się krzyżować.

Zysk i S-ka


Wojciech Wójcik Garść popiołu - 27.06

Jeden tajemniczy telefon rozpoczyna koszmarną wyprawę w przeszłość.

Podczas zebrania rady pedagogicznej ktoś odkrywa zwłoki nauczyciela geografii. Policja podejrzewa samobójstwo, ale nie wszyscy w to wierzą. Zwłaszcza że przed śmiercią geograf odebrał tajemniczy telefon.

Tomek, młody nauczyciel i przyjaciel zmarłego, rozpoczyna prywatne śledztwo. Wkrótce przekonuje się, że szkoła skrywa swoje drugie oblicze – nie jest bowiem tak bezpiecznym i przyjaznym miejscem, jakby mogło się zdawać. Na światło dzienne wychodzi mnóstwo wstydliwych faktów: od zakazanych romansów, skrywanych nałogów, po zatuszowane wypadki i finansowe przekręty. Niemal każdy z nauczycieli obarczony jest mrocznym sekretem. Jeden z nich skrywa prawdę o zabójcy i jego motywie.

Dążąc do rozwikłania zagadki, Tomek nie przebiera w środkach. Z zaskakującą sprawnością odczytuje ślady i wskazówki. Dołącza do niego tajemnicza nieznajoma. Czy można jej zaufać? Tymczasem bezlitosny mściciel pozostaje nieuchwytny i uderza kolejny raz. Z czasem przerażony Tomek uświadamia sobie, że coś ich łączy.

27 komentarzy:

 1. chyba tylko pozycja z Zysku mnie zaciekawiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem nic, ale i tak mam co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W pierwszej kolejności "Siła wyższa" oraz "Bestseller".

  OdpowiedzUsuń
 4. Warszawa może być ciekawa i "Bestseller" z chęcią przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się pomysł na tę warszawską książkę. :)

   Usuń
 5. Zaciekawił mnie Joanna Opiat-Bojarska Bestseller

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś wyjątkowo premiery, które najbardziej mnie interesowały był w pierwszej części miesiąca :) Zastanowię się nad "Moją walką". Pierwsza część nie do końca mnie zachwyciła, ale coś mnie jednak ciągnie w kierunku drugiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech. Ja jeszcze nawet pierwszej nie czytałam.

   Usuń
 7. Ja już "swojego" nowego Kinga z Albatrosa mam i póki go nie przeczytam- nie oglądam się za innymi książkami ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede mną jeszcze cały ten cykl, bo nawet pierwszego tomu nie przeczytałam. :/

   Usuń
 8. Kuszą mnie dwie pozycje: "Bestseller" oraz "Garść popiołu". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ile Zawrocie ma tomów......?
  Musze sprawdzić czy panie uzupełniają posiadane, które czytałam.
  I "Niepokorne" mnie intrygują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Absolwenci" mi się podobali.

   Usuń
  2. Ten będzie szósty.

   A "Absolwenci" też mi się podobali. :)

   Usuń
 10. Mnie też kusi "Bestseller", poprzednia książka autorki zrobiła na mnie duże wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja muszę nadrobić drugi tom tego cyklu. Leży i czeka na biurku.

   Usuń
 11. Z tych tytułów chyba się na nic nie skusimy.

  OdpowiedzUsuń
 12. ,,Garść popiołu" chyba najbardziej wpadło mi w oko :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...