sobota, 14 września 2013

Co w wydawnictwach piszczy #8
(wrzesień 2013 - cz. 2)

Pierwsza połowa września minęła bardzo szybko, co wydawnictwa szykują na drugą? Poniżej zastawienie najciekawszych moim zdaniem premier, jak zwykle głównie z literatury faktu, kryminalnej oraz obyczajowej. Daty premier/wznowień są niestety nie do końca zgodne z rzeczywistością. W poprzednim zestawieniu pisałam Wam m.in. o książkach Barcelona jazz club (wyd. Albatros) i Rajska dolina (wyd. Amber), a tymczasem daty premiery w tej chwili zostały przesunięte na drugą połowę miesiąca.

Albatros

W pierwszej scenie książki Dexter, pełniący funkcję narratora, dokonuje wiwisekcji pedofila o nazwisku Steve Valentine, znanego jako klown Puffalump, który gwałcił i dusił małych chłopców. Kiedy Dexter przygotowuje rozczłonkowane zwłoki Valentine’a do usunięcia, w pustym domu, gdzie miała miejsce wiwisekcja, nagle pojawia się anonimowy mężczyzna i widzi całą scenę, po czym ucieka i odjeżdża samochodem. Dexter zauważa, że jest to honda ciemnego koloru z rdzawą plamą na bagażniku. Kilka dni później w Miami policja znajduje zmasakrowane zwłoki inspektora Kleina leżące w samochodzie pozostawionym na poboczu autostrady; ktoś połamał mu wszystkie kości ciężkim młotem kamieniarskim, dbając, by ofiara żyła, gdy ją tłuczono. Śledztwo w tej sprawie prowadzi siostra Dextera, sierżant Deborah Morgan, która prosi go o pomoc. Po jakimś czasie policja znajduje zwłoki kolejnego policjanta zatłuczonego ciężkim młotem w identyczny sposób; tym razem chodzi o szeregowego funkcjonariusza o nazwisku Gunther.
(16 września)
Amber

Seria przerażających wydarzeń w bogatej dzielnicy Los Angeles. Podczas porządkowania podwórka odkopane zostaje ciało niemowlęcia, pogrzebane przed sześćdziesięciu laty. Wkrótce potem w pobliskim parku ma miejsce kolejne wstrząsające odkrycie...

Genialny psycholog Alex Delaware pomaga detektywowi Sturgisowi ustalić, co łączy te przerażające przypadki. Ale nawet ogromne doświadczenie lekarza - kliniczne i kryminalne - może okazać się niewystarczające, żeby dotrzeć do sedna tej mrożącej krew w żyłach sprawy i ujawnić niepokojącą prawdę.

Kiedy Alex cofa się o sześć dekad, wydobywa na światło dzienne historię pięknej pielęgniarki i jej tajemniczego kochanka; przystojnego, bogatego lekarza, zbyt idealnego, by mógł być prawdziwy, i szpitala o złej sławie. Wszystko to dawno odeszło w przeszłość wraz z archiwami dokumentacji medycznej. Ale widmo rozgłosu podnosi głowę, kiedy dochodzenie nieoczekiwanie kieruje się w stronę najsłynniejszych, najbardziej uprzywilejowanych celebrytów.

Wkraczając w ten zamknięty świat, Alex nie wyobraża sobie, jaki koszmar kryje się tuż pod jego powierzchnią.

Zanim zakończy śledztwo, stanie wobec fanatycznego, obłąkanego umysłu, tak przewrotnego, że zadrżałby najbardziej zdeprawowany szaleniec...
(24 września)
Czarna Owca

Napisana barwnym językiem, momentami absurdalna, chwilami brutalna i obsceniczna powieść o Jerzym Kosińskim – zaskakująca niczym sam autor Malowanego ptaka.

Wciągająca i przyprawiająca o zawrót głowy podróż między Nowym Jorkiem i Florencją, Moskwą i Londynem. Wytworne przyjęcia w nowojorskich wyższych sferach, których ulubieńcem był przez pewien czas „Jurek”, spotkania z angielską rodziną królewską, orgie w klubach SM, plan zdjęciowy filmu „Wystarczy być”, nocny Harlem, liche mieszkanko Kosińskiego na Manhattanie – to tylko niektóre z niezwykłych scenografii powieści. Szczególny los Kosińskiego to nie tylko europejskie salony. To także historia żydowskiego chłopca, który musi stracić tożsamość, aby przeżyć. Dlatego już na zawsze pozostanie wyobcowany – bez względu na środowisko i szerokość geograficzną.

Czy przedstawione w powieści czasy II wojny światowej to prawdziwa historia wojennych losów Kosińskiego? Co dokładnie wydarzyło się na polskiej prowincji podczas wojny? Podobnie jak prawdziwe oblicze pisarza, ukrywającego się pod maskami i kostiumami, jego polskie dzieciństwo pozostaje intrygującą tajemnicą.

Wartka akcja i fascynująca lektura nie tylko dla wielbicieli pisarza.
(25 września)

Elektryzujący portret psychologiczny, który bezwzględnie obnaża ciemne strony ludzkiej osobowości.

Vera Mattson nie znosi, kiedy uczniowie pobliskiej szkoły obierają drogę na skróty przez jej ogródek. Mimo ostrzeżeń, dzieci z uporem przebiegają pod jej oknami, a wiek Very nie pozwala jej na to, aby w końcu je pogonić. Pewnego dnia jeden z chłopców nie wraca do domu. Ostatnią osobą, która go widziała była Vera.

Kilka dni później policja znajduje ciało młodej Łotyszki. Późnym wieczorem kobieta wyszła z pracy i została potrącona przez samochód. Lecz niektóre obrażenia z pewnością nie mogły być spowodowane przez jadące auto.

Pozornie te dwa przypadki nie mogą mieć ze sobą coś wspólnego. Z czasem jednak wychodzą na jaw pewne fakty, które sugerują możliwy związek między ofiarami. Podczas gdy policja w Oslo boryka się z wewnętrznymi problemami, Cato Isaksen i jego współpracownicy muszą odnaleźć powiązania między wydarzeniami. Policyjne przepychanki o władzę nie pozostają jednak bez wpływu na przebieg sprawy – niebawem katastrofa może stać się faktem…
(25 września)
Czarne

Tabor Süden znalazł się na rozstaju dróg. Odszedł z policyjnej sekcji do spraw poszukiwań, by wieść zwyczajne, bezproblemowe życie. Ale pewnego dnia jeden telefon burzy cały spokój, który komisarz z takim trudem budował. W słuchawce słyszy głos swojego ojca, którego od dawna uważał za zmarłego. Lecz połączenie zostaje zerwane, zanim Süden zdąży się czegokolwiek dowiedzieć. Wraca więc do rodzinnego Monachium i krąży po dobrze znanych ulicach w nadziei, że przypadkowo natknie się na ojca. Z planów na nową przyszłość nici — dawne sprawy wciągają go coraz bardziej. Postanawia zatrudnić się w biurze detektywistycznym. Na początek ma rozwiązać zagadkę zniknięcia Raimunda Zacherla, szefa lokalnej restauracji, który w Wielką Sobotę dwa lata wcześniej wyszedł do sklepu po żarówki i nigdy nie wrócił.
(17 września)

ROSYJSKI BOOKER 2009 (nagroda dla najlepszej książki w języku rosyjskim 2009 roku)

Los Antoniny to okrutna parafraza historii bohaterki lubianego we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego filmu „Moskwa nie wierzy łzom”. Zwyczajna kobieta, pracownica jednej z socjalistycznych fabryk, zachodzi w ciążę. Rodzi córkę, którą zajmują się trzy starsze sąsiadki z komunałki. Jedna jest arystokratką, a jej w domu rodzinnym mówiło się po francusku, druga ukończyła zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej, trzecia to chłopka, która miała romans z hrabią... Łączy je wspólne doświadczenie oblężenia Leningradu i żałoba po utraconych bliskich.

Czas kobiet to powieść o przypadkowej rodzinie złożonej z pięciu kobiet, która okazuje się dużo prawdziwsza i silniejsza od niejednej „normalnej” radzieckiej rodziny.
(30 września)

Dolnośląskie

Gdy BBC ogłasza redukcję etatów, David i Geoff, dziennikarze po pięćdziesiątce, decydują się odejść dobrowolnie. Jednak zamiast spokojnie przejść na emeryturę, kupują samochód terenowy i wyruszają do Mongolii, by na miejscu sprzedać auto, a pieniądze przeznaczyć na cele charytatywne. Udają się na tę szaloną eskapadę, choć żaden z nich nie ma pojęcia o podstawowych naprawach… W pełnej wyzwań podróży przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Syberię oraz pustynię Gobi czyhają na nich skorumpowani policjanci, nieuczciwi pogranicznicy i koszmarne drogi, ale także serdeczni i ciekawi świata tubylcy.

Zabawna opowieść o niezwykłej wyprawie, w trakcie której przyjaciele poznają kawał świata, a o sobie dowiadują się więcej,niż przez całe lata spędzone w jednym pokoju redakcyjnym.
(16 września)
G+J

Od kilku miesięcy na terenie San Antonio nieuchwytny morderca porzuca zmasakrowane ciała kobiet. Wszystkie ofiary są młode, niektóre od dawna uznane za zaginione i niemal całkowicie zapomniane.

Śledczy Logan Raintree nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. Staje na czele elitarnej jednostki dochodzeniowej i jednocześnie wraca do aktywnego wykorzystania swojego niebywałego daru – umiejętności nawiązywania kontaktu ze zmarłymi. W grupie Logana jest agentka Kelsey O’Brien, która słynie z nadzwyczaj wyostrzonej intuicji i – pomimo delikatnej urody – zdumiewająco twardego charakteru.

Niezwykłe umiejętności i instynkt prowadzą Logana i Kelsey do Alamo, a także do świeżo odrestaurowanego Longhorn Inn & Saloon, który w czasach swojej świetności przyciągał bohaterów Teksańskiej Rewolucji trunkami, wdziękami kobiet i rozgrywkami pokerowymi. Jeżeli duchy owych dawno poległych Teksańczyków rzeczywiście ukazują się mordowanym kobietom na krótko przed śmiercią, tylko Logan i Kelsey są w stanie wyjaśnić dlaczego. I tylko oni mogą powstrzymać zło, które czai się w najmroczniejszych i najstarszych zakątkach miasta, zanim kolejne niewinne kobiety dołączą do grona niespokojnych duchów, nawiedzających ulice San Antonio.
(25 września)

Detektyw sierżant Helen Weeks jest przekonana, że ma przed sobą kolejny rutynowy dzień pracy. Jednak zakupy w sklepiku, który odwiedzała od dawna, kończą się inaczej niż zwykle. Policjantka staje się zakładniczką zdesperowanego sklepikarza, który przeżył osobistą tragedię. Jego syn trafił za zabójstwo do więzienia i tam niedługo potem popełnił samobójstwo. Zbolały ojciec nie wierzy w taką desperację syna i za wszelką cenę pragnie dociec prawdy. Zmusza Helen, aby skontaktowała się z detektywem inspektorem Tomem Thorne’em, i daje mu ultimatum – albo przyprowadzi mu osobę, która zamordowała jego syna, albo poleje się krew i Helen Weeks oraz jeszcze jeden zakładnik, młody pracownik banku, zapłacą życiem za nieudolność policji. Thorne nie ma wyboru, musi odnaleźć mordercę. Zadanie wcale nie będzie łatwe, a czasu jest coraz mniej...

Mark Billingham należy do czołówki autorów powieści kryminalnych. Od kilku lat otrzymuje najważniejsze brytyjskie nagrody literackie. Za postać inspektora Toma Thorne'a, uznanego za najciekawszego detektywa, został uhonorowany nagrodą Sherlocka. Wszystkie thrillery Billinghama trafiają na najwyższe miejsca bestsellerów "Sunday Timesa", m.in. Kokon, Mięczak, Ofiary, Podpalona, Zapomniani, Uprowadzony, Tajemnica, Naśladowca, Pułapka i Presja. Na podstawie powieści z Thorne'em nakręcono serial filmowy.
(25 września)

Jeden niszczycielski żywioł, 
trzej groźni zbrodniarze.

Potężna nawałnica, którą przyniósł prąd strumieniowy z Kanady, przetaczająca się przez USA, zyskała przydomek Alberta Clipper. Jest początek października, a burza z furią atakuje Stany Zjednoczone od Illinois po Florydę, gdzie zderza się z tropikalnym niżem, ponownie rusza na północ i sieje spustoszenie na Wschodnim Wybrzeżu. W samym centrum wichury, ulewy i śnieżycy detektyw Mary Catherine Riggio, agentka FBI Maggie O’Dell i porucznik Taylor Jackson muszą stawić czoło nie tylko żywiołom, ale przede wszystkim trzem groźnym zbrodniarzom.
(25 września)

Otaczają nas słowa. Opisujemy nimi to, co chcemy przekazać światu. Dzięki słowom staramy się zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. 

Każdy z nas ma swój własny świat, własny sposób jego postrzegania. Dlatego te same słowa mogą być inaczej rozumiane. Czasami warto wyjść poza swój schemat i „poczuć” świat słowami innych. Tak jak ja poznawałem świat słowami Jana Pawła II, Wittgensteina, Hemingwaya, Amundsena i wielu, wielu podobnych postaci. W Alfabecie znajdziesz to, co było i jest dla mnie najistotniejsze. To, co pomogło mi dojść na niejeden biegun. Te słowa to swoiste drogowskazy, które chcę postawić na drodze do twojego własnego bieguna.
(25 września)
Literackie

Pierwsza część cyklu z Rebeką Martinsson w roli głównej.
Młoda, utalentowana prawniczka, Rebeka Martinsson, otrzymuje telefon od koleżanki z lat dziecięcych, która desperacko prosi ją o pomoc. Wyjawia, że w nawie miejscowego kościoła znalazła ciało brutalnie zamordowanego brata, a teraz jest główną podejrzaną o dokonanie zbrodni. Rebeka, choć niechętnie, zgadza się pomóc dawnej znajomej. Opuszcza Sztokholm i przybywa do rodzinnego miasteczka, Kiruny, gdzie przyjdzie jej nie tylko rozwikłać sprawę morderstwa, ale także stawić czoła swojej przeszłości.
(25 września)

Muza

Już znacie Izrael? Ten z doniesień o wojnie, napięciu na Bliskim Wschodzie, aktach terroryzmu? Z thrillerów? Z powieści Amosa Oza, Meira Shaleva, Lizzie Doron, Eshkola Nevo wydawanych przez Muzę? A może od dawna jest na liście Waszych podróży?
Przeczytajcie jednak tę książkę, bo to naprawdę rzadka okazja!
Ela Sidi pokazuje Izrael taki, z jakim przyszło się oswajać właśnie jej, pochodzącej z Polski nie-Żydówce, która emigrację „otrzymała w podarunku wraz z mężem, Izraelczykiem”. Z humorem i nie bez autoironii opisuje dylematy, jakie nagle wtargnęły w jej życie. W jakim tu mówi się języku, czy raczej w ilu mówi się językach? Czy każdy Izraelczyk jest Żydem, kto jest, a kto nie jest Żydem i jakie w państwie żydowskim ma to znaczenie? Z kim zasiada się, a z kim nie przy jednym stole, co na nim postawić i jak to powinno być przyrządzone? Co jest sprawą tradycji i zwyczaju, a co zakazem i nakazem religijnym respektowanym przez prawo? A we wszystko to wplecione są ważne wydarzenia publiczne, historie konkretnych ludzi, anegdoty, popularne dowcipy.
Izrael Eli Sidi to kraj na wskroś nowoczesny, w którym tradycja ma zagwarantowane prawem miejsce, a w klimatyczne i krajobrazowe kontrasty zadziwiająco wpisują się skrajne różnice religijno-społeczne. Dla niej jest, jak sama pisze, fascynującym światem złożonym z tysięcy niepasujących do siebie, ściśniętych na małej przestrzeni kawałków, gdzie codzienność toczy się w sporach i kompromisach. Tu zawsze jest „i tak, i nie i dobrze, i źle. Lewiego Eszkola, premiera Izraela, spytano kiedyś: kawa czy herbata? Pół na pół – padła bardzo izraelska odpowiedź”.
(18 września)
Prószyński i S-ka

Wstrząsający obraz Bangladeszu widzianego oczami jego rdzennych mieszkańców, zderzony z bajecznym światem dyplomatycznych salonów.

Sofia Paulin, prawniczka specjalizująca się w kwestiach praw człowieka i równouprawnienia, obejmuje posadę przy ambasadzie szwedzkiej w stolicy Bangladeszu. W tym samym czasie w maleńkiej bengalskiej wiosce z rąk męża ginie młoda kobieta. Mina i Nazrin, siostry zamordowanej, postanawiają wziąć los w swoje ręce i uciec z rodzinnego domu, w którym nie mogą czuć się bezpiecznie, do Dhaki, gdzie zaczyna się ich dramatyczna walka o przetrwanie.
Konfrontacja z realiami życia w stolicy okazuje się równie trudna dla pary zamożnych Szwedów, co dla ubogich Bengalek. Mimo dzielących ich różnic, losy całej czwórki splatają się w zaskakujący sposób. 

Szokujący obraz europejskiego blichtru w zderzeniu z dramatem bengalskiej ludności, wykorzystywanej przez polityków i przedsiębiorców oraz budzącą przerażenie sytuacją kobiet nikogo nie pozostawi obojętnym. 
„Sydsvenskan”
(17 września)

Anna nigdy nie chciała mieć dzieci. Nie lubiła ich. Nie interesowały jej. Okazało się, że los zdecydował za nią. Kiedy w tragicznym wypadku ginie jej siostrzenica z mężem, okazuje się że Anna jest jedyną osobą, która może zająć się trzyletnią osieroconą Olą. Inaczej dziewczynka trafi do domu dziecka. 
Czy uzależniona od leków i alkoholu, borykająca się z traumą kobieta zdobędzie się na heroizm, stawi czoło słabościom, lękom i demonom przeszłości? Stawką jest szczęście dziecka, a w tej walce wszystkie chwyty – szantaż, manipulacja, przekupstwo – są dozwolone. I czy trzylatka będzie w stanie zaakceptować zupełnie nowe życie, na które nikt jej nie przygotował?

Niezwykle poruszająca, do bólu szczera opowieść o trudnej miłości, odpowiedzialności i odnajdywaniu szczęścia tam, gdzie nigdy się go nie szukało.

Książka Kasi Kołczewskiej jest prawdziwa do bólu. Nie ma tam lukrowanej opowieści o jednoznacznie dobrym rodzicu i jednoznacznie dobrym lub złym dziecku. Jest za to kobieta, która nie chciała być matką, i mała dziewczynka, która nie chciała się znaleźć w domu dziecka. Za tą opowieścią ukrywa się myśl, że rodzicielstwo to najtrudniejsze, a jednocześnie najpiękniejsze doświadczenie w życiu. Czytałam i płakałam. Autorce dziękuję, wszystkim innym polecam.
Małgorzata Ohme, psycholog, redaktor naczelna miesięcznika dla rodziców GAGA

Powieść Katarzyny Kołczewskiej mówi o nadziei, trudnych wyborach, empatii. O naszej małości i wielkości. O ludzkiej sile, która pozwala przetrwać i zrobić coś nie tylko dla siebie. Bohaterowie Kołczewskiej sprawdzają dokładnie, do czego zdolny jest człowiek. Okazuje się, ze wnioski są zaskakująco pozytywne. 
Jakub Winiarski, pisarz, krytyk, nauczyciel pisania
(17 września)

Historia młodzieńczej fascynacji i skrywanego pożądania, wpleciona w barwny życiorys słynnego pisarza.

Latem 1935 roku do domu państwa Hemingwayów na wyspie Key West wprowadza się młoda służąca, córka biednego amerykańskiego rybaka i Kubanki, Mariella Bennet. Znany ze słabości do młodych kobiet „Papa” traktuje Mariellę jak córkę, lecz także rozbudza w niej namiętność. Mirella jest rozdarta między pożądaniem zaborczego pracodawcy, a pragnieniem prostego szczęścia i miłości, które może jej dać weteran wojenny, Gavin Murray. Cieniem nad upalnym florydzkim latem kładzie się potężny huragan, grożący życiu nie tylko rodziny Marielli, ale i setek weteranów wysłanych na skraj Florydy do budowy mostu łączącego wysepki z lądem. Młoda służąca staje przed groźbą utraty najdroższych jej osób.
(19 września)
W.A.B.

Kinga, przejęta losem bezdomnych kotów miejskich, postanawia dołączyć do fundacji próbującej uporać się z tym problemem. Choć niewiele wie o działaniu schronisk, azylów czy organizacji prozwierzęcych, to dzięki wsparciu doświadczonych wolontariuszy, obserwacji Szarej, Ośki i Artura, a także innych kociąt wziętych na odchowanie poznaje tajniki pracy łapaczki, karmicielki, opiekunki czy zastępczej mamy. Nowe zajęcia stają się także okazją do przemyśleń na tematy wykraczające poza kocie sprawy. Książka Kingi Izdebskiej to również opowieść o sytuacji schronisk w Polsce, niespójnie działających aktywistach i odpowiedzialnej opiece nad zwierzętami.
(18 września)

Biografia Marka Grechuty autorstwa Marty Sztokfisz to książka zrodzona z międzypokoleniowej fascynacji, poświęcona nie tylko samemu artyście, ale też jego ponadczasowej twórczości, która do dziś łączy odbiorców w każdym wieku. Drobiazgowo i skrupulatnie badane są tu nawet najdrobniejsze i pozornie nieistotne fakty z każdego etapu życia Grechuty oraz często oszczędne i ostrożne relacje jego rodziny, przyjaciół, znajomych.

Grechuta malował szarobure, socjalistyczne życie kolorami liryzmu i łagodności. Żartował, wzruszał, dawał nadzieję - pisze autorka. Dzięki jej tytanicznej pracy powstał nie tylko portret wyjątkowego artysty, ale także doskonale zarysowane zostało tło historii jego życia, przenikliwy obraz epoki, która go ukształtowała, zapis miejsc i ludzi, którzy zdecydowali o jego losie.
(25 września)

Nierozwiązana sprawa śmierci Rose Mulvanney, jedyna taka w karierze inspektora Briana Macalviego wraca po 20 latach. Z pomocą Richarda Jury'ego ze Scotland Yardu uda się ją wreszcie rozwiązać, chociaż pochwycenie mordercy nie będzie już możliwe. Rozwiązanie przyjdzie „przy okazji” poszukiwania zabójcy trójki dzieci, których pocięte nożem ciała znaleziono w okolicach Dartmoor (każde w innym miasteczku).
(...)
W Przystani Nieszczęsnych Dusz najlepsze to, czego nie znajdziemy w klasycznych kryminałach – chociaż to Jury jest najważniejszym bohaterem, inni również mają prawo głosu, mają prawo pomóc mu w odkryciu prawdy (przy okazji opowiadając historyjki o sobie). Jury jest raczej tłem, postacią, która wzbudza zaufanie i uspokaja. 
Miłośników powieści Marty Grimes, ta część przygód Jury'ego nie zawiedzie. Ta powieść jest wielosmakowa i właśnie tę cechę należy doceniać w kryminałach, wiele z tego gatunku (jeśli nie większość) to smakowe fast-foody, po których niezdrowo się odbija i które równie szybko się wydala. Powieści Marty Grimes zostają w pamięci na dłużej.
(25 września)
Wielka Litera

Powieść polecana przez Toni Morrison i Jodi Picoult. 
Za kanwę powieści posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów zamkniętych w górskiej twierdzy Masada odpierało miesiącami ataki Rzymian. Ostatecznie ocalały jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci. Autorka opisuje losy czterech różnych bohaterek, z których każda ma dramatyczną historię i własne sekrety – teraz ich losy przecinają się w tych rozpaczliwych dniach zagłady. Tym, co je łączy jest walka o przetrwanie, a także opieka nad gołębiami pocztowymi, które stanowią jedyny łącznik oblężonej twierdzy ze światem zewnętrznym.
(25 września) - ogromnie POLECAM (recenzja)

Dlaczego Marcin Meller został uznany za asystenta generała wojska polskiego, jak udawał rannego oficera polskiego batalionu, dlaczego księgowość w "Polityce" nie rozliczyła mu skrzynki wódki z promu oraz dlaczego ważni politycy dzwonili do jego ojca, aby zmusił syna do wycofania tekstu z druku.

Od reportaży o wyprawie z kibolami Legii do Goeteborga po wojnę ducha świętego w Ugandzie – najlepsze teksty popularnego dziennikarza.

Marcin Meller potrafi w dwóch zdaniach dotrzeć do sedna spraw, ale też zuchwale tropi absurdy i paradoksy współczesnego świata, konfrontuje kulturę zachodnią z tradycjami krajów Wschodu, w zdarzeniach życia codziennego dopatruje uniwersalnych zasad. A wszystko opowiada z właściwym sobie humorem, dystansem, ciętym językiem. Uzupełnia historie o prywatne dygresje i komentarze przyjaciół i wrogów. Poza felietonami i reportażami publikowanymi w prasie, w książce znajdują się również teksty zdradzające kulisy pracy dziennikarza, nieznane fakty i "afery" związane z niektórymi kontrowersyjnymi wypowiedziami autora, inne historie mają swoją kontynuację "po latach" lub zostały skomentowane "świeżym okiem".
(25 września)

Reporterska opowieść o ruchach rebelianckich jednego z najznakomitszych amerykańskich reporterów.

Anderson opisał partyzantów z pięciu części świata: mudżahedinów w Afganistanie, Front Wyzwolenia Narodowego w Salwadorze, Karenów w Birmie, frontu Polisario w Saharze Zachodniej i grupie Palestyńczyków walczącej przeciw Izraelowi w Strefie Gazy. Autor był w każdym z tych miejsc, rozmawiał z członkami ruchów partyzanckich. Analizuje ich mity założycielskie, idee, opisuje sposoby działania, życie codzienne. Powstała znakomicie udokumentowana i porywająco napisana opowieść pełna zaskakujących szczegółów o społecznościach w trudnych czasach.

Anderson jest uznawany za jednego z najlepszych reporterów na świecie, a jego książki rozchodzą się w milionach egzemplarzy. Międzynarodową sławę przyniosła mu biografia Che Guevary. „Partyzanci” to jego pierwsza książka wydana w Polsce.
(25 września)
Znak

Amerykański romans Tyrmandów kończy się niespodziewanie 19 marca 1985 r. Autor „Złego”, jednej z najpopularniejszych polskich powieści XX wieku, umiera nagle podczas wakacji na Florydzie. Czteroletni Matthew z siostrą Rebbecą słyszą wszystko z sąsiedniego pokoju. Nie mają okazji dobrze poznać ojca – wybitnego pisarza i publicysty. Przez lata nie wiedzą też o skali jego popularności w Polsce. W 2008 r. Matthew zakłada profil na Facebooku i zasypują go wiadomości: Czytałem książki twojego ojca. Wspaniałe. Jak go pamiętasz? Mówisz po polsku?, Rany boskie! Matthew Tyrmand – Leopold, tylko bez okularów. Tak rozpoczyna się romans Matthew Tyrmanda z Polską.

Historia Matthew Tyrmanda to bardzo osobista opowieść o chłopcu wychowywanym przez kobiety. O chłopcu, który podświadomie postanawia spełnić amerykański sen swojego ojca i z Brooklynu ucieka na wymarzony Manhattan, by podbić Wall Street. To tym samym opowieść o Ameryce. O tej dawnej, której potęgę budowali emigranci z całej Europy i tej współczesnej – pogrążonej w kryzysie, uzależnionej zarazem od pobudzaczy i środków uspokajających. Ale przede wszystkim jest to historia poszukiwania prawdy o ojcu – w jego książkach, w Ameryce, w Polsce i w samym sobie. To książka dla Taty.
(25 września)

Anne Goscinny opowiada wzruszającą historię ojca, który jednocześnie jest i go nie ma – odszedł, ale żyje w świecie swoich postaci. Zatroszczył się o rodzinę książkowego Mikołajka, a osierocił własną. Autorka pisze o tym, jak próbowała poradzić sobie z utratą taty, odkrywając po drodze bolesne rodzinne tajemnice. Prawdziwe wspomnienia mieszają się z fikcją. Tylko tęsknota zostaje taka sama.
Nieznane oblicze René Goscinny’ego, najsłynniejszego francuskiego humorysty.
(25 września)


Poza tym pojawia się kolejne wznowienia książek Milana Kundery, po które oczywiście jak najbardziej warto sięgnąć. 

71 komentarzy:

 1. Sporo z tego chciałabym przeczytać. Moim absolutnym numerem jeden są "Gołębiarki". Poza tym jeszcze "Służąca Hemingwaya", "Partyzanci", "Przystań nieszczęsnych dusz", "Ludzie za ścianą" i "Miodowa pułapka".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na lekturę "Gołębiarek" ogromnie namawiam. Genialna książka. Reszta, mam nadzieję, też okaże się niezła. :)

   Usuń
 2. Moja półka się ugina od książek nieprzeczytanych, więc na razie na pewno po nic nie sięgnę, ale ciekawi mnie "Czas kobiet" - kiedyś pewno do mnie przywędruje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i "Gołębiarki", kiedyś, kiedyś, na pewno.

   Usuń
  2. Moje półki wyglądają podobnie. :/
   A na "Gołębiarki" ogromnie namawiam.

   Usuń
 3. Jest parę książek, które mnie zainteresowały, ale najbardziej czekam na ,,Misję Mongolię":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, to może być bardzo ciekawa książka. Dla mnie jedna z bardziej interesujących z tego zestawienia.

   Usuń
 4. G+J oraz Prószyński jak zwykle dla mnie idealne pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z G+J jest różnie, ale u Prószyńskiego zawsze coś znajdę.

   Usuń
 5. Poluję na Czas kobiet, Gołębiarki i młodego Tyrmanda :D dzięki Tobie dowiedziałam się, że ma się pojawić nowa biografią Grechuty, którą też zapewne kupię z miłości do jego piosenek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę się obawiam tej książki o Grechucie, ale pewnie do niej zajrzę. :)

   Usuń
 6. Czytam właśnie "Dekalog Dextera" jak do tej pory szału nie ma. Czekam na wielkie wow!
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm... Ja jeszcze do tych książek nie podchodziłam, ale ciekawa jestem jak wypadają na tle serialu.

   Usuń
 7. Opowieść o Kosińskim, "Służąca Hemingwaya", Martha Grimes, Izrael oczami Polki, Mongolia w wydaniu byłych dziennikarzy BBC, "Gołębiarki"...kilka tytułów wartych zainteresowania:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na "Miodową pułapkę" się czaję a "Burza słoneczna" już za mną. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiedzi
  1. O, dobrze wiedzieć. W takim razie czekam na opinię. :)

   Usuń
 10. Jak zwykle Prószyński króluje:) Poza tym dwie pierwsze z W.A.B, a po Twojej recenzji wzrosła też chęć na "Gołębiarki". Jako że coraz bardziej mnie ciągnie do szeroko rozumianej literatury faktu, to i biografiami ze Znaku bym nie pogardziła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po dużej dawce beletrystyki, mnie też coraz częściej ciągnie do literatury faktu. :)

   Usuń
 11. Odpowiedzi
  1. Ja też! Już się nie mogę doczekać tego momentu, kiedy książka wpadnie w moje ręce. Ogromnie jestem ciekawa co on tam naskrobał. ;)

   Usuń
 12. Pewnie sięgnę po "Tato". Uwielbiałam Mikołajka. Teraz wracam do jego przygód, bo czytam córce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam ten cykl, a o autorze wiem niestety niewiele.
   A czytałaś "Jaśki"? Porównanie do Mikołajka jest trochę na wyrost, ale to całkiem zabawna książka. Może córce się spodoba?

   Usuń
 13. Same ciekawe propozycje! Normalnie aż mi oczy zogromniały:) ale mnie tutaj uwiodła jedna z moich ulubionych autorek Heather Graham!!:) muszę zapolować na tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heather znam z jednej książki, ale dobrze ją wspominam. Kurcze, brakuje mi czasu na wracanie do autorów, by poznać resztę ich twórczości. =/

   Usuń
 14. Z jednej strony uwielbiam takie posty, bo mogę się dowiedzieć o wielu fajnych książkach. Z drugiej jednak strony.. ech. Te puste kieszenie i leciutkie jak piórko portfele :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano. Samo ich tworzenie boli. ;)
   Ale chcę mieć na blogu takie listy, żeby czasem do nich wracać i polować na te tytuły w bibliotekach czy na wyprzedażach. Nie chcę, żeby mi zaginęły w powodzi innych.

   Usuń
 15. Gołębiarki bym przygarnęła ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie wzięłabym się za "Presję" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie przeczytałabym "Cień Dextera" :)
  PS. Otagowałam cię w zabawie "Zaksiążkuj nazwę bloga". Jeśli chcesz wziąć udział, szczegóły u mnie.
  Pozdrawiam,
  My Paper Paradise

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem o co chodzi, ale zaraz do Ciebie zajrzę. ;)

   Usuń
 18. "Partyzanci" tak. Cholerka nawet te kryminały tym razem jakoś mnie do siebie dziś nie przekonują. Może poza "Presją" Billingama, bo reszta jakoś tak średnio...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do kryminałów, to kilka zapowiada się nieźle, ale faktycznie - żaden nie jest tzw. must have.
   A "Partyzantów" ogromnie chcę przeczytać.

   Usuń
 19. Gdzie ten Kundera, kto go wznawia?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kundera? Nie wiem gdzie. Ostatnio mało się widujemy. :P
   W.A.B. go wznawia. ;)

   Usuń
 20. ostatnio nie mam czasu przeglądać zapowiedzi wydawniczych:( zaprezentowałaś interesujące książki, ale to raczej nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetne pozycje, podobają mi się niemal wszystkie:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak zwykle tyle interesujących książek, że nie dam rady wszystkich tytułów wypisać :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawi mnie ,,Presja''. Polecam natomiast ,,Kto jak nie ja''. Miałam okazję czytać ją przed premierą i uważam, że to naprawdę mocna, poruszająca historia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, takich poruszających historii poszukuję. Uwielbiam gdy lekturze towarzyszą mocne emocje. :)

   Usuń
 24. Chętnie bym się zapoznała z "Biurem kotów znalezionych", ale tak to nie widzę tu nic dla siebie. Choć może gdy zapoznam się z czyimiś recenzjami tych książek to się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudze recenzje bywają faktycznie bardzo pomocne, więc może jeszcze zmienisz zdanie. ;)

   Usuń
 25. Za dużo tych książek, które chciałabym mieć. Chyba muszę "przeprosić się" z bibliotekami. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chodzę raz w miesiącu, ale coraz mniej wypożyczam. =/

   Usuń
 26. Ewentualnie "Służąca Hemingwaya" - czekam głównie na historię Marii Stuart i Marii Antoniny - Książnica i Bukowy Las:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na dobrej drodze, by przez Ciebie (tak, tak, przez Ciebie) mocniej zainteresować się historią i powieściami historycznymi. ;)

   Usuń
 27. Z pewnością kilka książek bym wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Polecam Larsson, świetna, naprawdę świetna. Natomiast Czarna Owca staje się kolejnym wydawnictwem, którego polityki nie rozumiem, Lindell wydają od 7 tomu, a wcześniejsze to co?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, ale też mnie dziwi takie wydawanie książek nie po kolei. Nie wiem jak jest z Lindell, ale nieraz zdarza się tak, poszczególne tomy serii są naprawdę mocno ze sobą związane. =/

   Usuń
 29. 'Niewidzialne' za niedługo będę czytać, mam nadzieje, że mi sie spodobają, nie ukrywam, że mam co do tej książki wysokie wymagania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to tym bardziej jestem ciekawa Twojej opinii.

   Usuń
 30. Nie słyszałam wcześniej o "Cieniu Dextera", ale fabuła zaintrygowała mnie. Chętnie sięgnę również po "Winę", "Niewidzialne", "Kto jak nie ja?".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie najbardziej ciekawi jak serialowy Dexter ma się do powieściowego. ;)

   Usuń
 31. Bardzo interesująco ta lista wygląda, dla mnie najbardziej "Czas kobiet" i "Izrael oswojony".
  Ale przede wszystkim czekam na "Żółte ptaki" zapowiadane na 25 września. Nie wymieniłaś jej wprawdzie, ale mi wydaje się szczególnie interesująca, o ile sprawdzi się to, co o niej napisali, że "Zdaniem wielu krytyków debiut Kevina Powersa to arcydzieło literatury wojennej". Wydawnictwo Insignis na swojej stronie zamieściło taaaką długą listę wyróżnień i nagród dla książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej, przeoczyłam ją. Faktycznie, zapowiada się ogromnie interesująco. Pewnie przeczytasz przede mną, więc mam nadzieję, że załapię się na Twoją recenzję.

   Usuń
 32. Chętnie zgarnęłabym większość i oczywiście przeczytała :) Wrzesień jest bardzo obfity w nowości literackie , ciężko się zdecydować tak naprawdę, bo wybór jest ogromny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie każdy miesiąc jest obfity. Zawsze mam problem z wyborem. ;)

   Usuń
 33. Kryminały po opisach wyglądają mi na bardzo ciekawe i z chęcią przeczytam któryś z nich. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to czekam na to co wybierzesz i co o tym wyborze napiszesz. ;)

   Usuń
 34. Ja - podobnie jak kilka osób komentujących wcześniej - czekam na "Czas kobiet". :) Swoją drogą, seria wydawnicza, do której należy "Biuro kotów znalezionych", jest świetna! Ładna, pomysłowa i dopracowana. Rozważ(ał)am nawet, przeczytawszy wydaną w niej książkę Nałkowskiej, skompletowanie całości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż muszę sobie to "Biuro..." obejrzeć w księgarni, bo nie miałam żadnej książki z serii w ręce. Jak tak teraz spojrzałam na to, co do tej Biosfery należy, to sama zaczęłam się zastanawiać nad zakupami. :P Ale na pewno nie w najbliżsyzm czasie. ;)

   Usuń
 35. na Gołębiarki też niecierpliwie czekam. recenzje przedpremierowe były bardzo entuzjastyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, sama czytałam z wypiekami na ryjku. :)

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...