piątek, 12 października 2012

Wyzwanie: "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!"

Czytam właśnie "Bez wybaczenia" Ewy Ostrowskiej, wspaniałą i wstrząsającą powieść, której recenzja na pewno niedługo się tutaj pojawi. Wczoraj, gdy zgasiłam już światło i ułożyłam się do snu, przyszła mi do głowy taka myśl, że po tę naszą rodzimą literaturę, wielu czytelników sięga niechętnie. Podobnie jest z polskimi filmami, o których często mówi się z niesmakiem, że głupie, płytkie, że wstyd przynoszą i w ogóle w naszym kinie od dawna nie pojawiło się niczego godnego uwagi. Śmiem się z tym nie zgodzić i mam nadzieję, że nie jestem w tym osamotniona.

Wróćmy jednak do książek. Wielokrotnie spotkałam się z opiniami pojawiającymi się pod recenzjami polskich powieści (u mnie i na innych blogach), mówiącymi "nie czytam polskiej literatury", "nie lubię polskich książek". Dlaczego? Tego te komentarze nie tłumaczą. Do tej pory trafiłam na jedno sensowne uzasadnienie. Polska literatura opisuje polską rzeczywistość, tę w której żyjemy, tę którą dobrze znamy (albo tak nam się wydaje) i gdy sięgamy po jakąś powieść, chcemy czytać o świecie zupełnie nam obcym. Doskonale rozumiem ten argument. Sama często sięgam po dzieła zagranicznych pisarzy właśnie dlatego, że kusi mnie to, co nieznane, egzotyczne, inne. Nie uważam jednak, by historie z naszych polskich podwórek były gorsze, mniej ciekawe. Pod każdą szerokością geograficzną człowieka spotykają rzeczy niesamowite. Dobry pisarz stworzy z nich pasjonującą historię, bez względu na to czy jest Polakiem, Szwedem czy Brazylijczykiem.

Dostrzegam też jeszcze jeden powód sprawiający, że niektórzy z góry skreślają książki autorów znad Wisły. Większość lektur szkolnych to literatura polska. Opasłe tomy "Trylogii" Sienkiewicza, niełatwy w odbiorze Joseph Conrad, czy słynne długaśne opisy przyrody z "Nad Niemnem" Orzeszkowej mogą na wiele lat zniechęcić do sięgania po publikacje polskich autorów. Głupi argument? Niekoniecznie. Przypadki oceniania całości po jej wycinku nie należą do rzadkości.

Przejdę do sedna, zanim zapomnę po co właściwie zaczęłam pisać tę notkę. Pomyślałam sobie, że znajdą się wśród Was chętni, do wzięcia udziału w wyzwaniu "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!". Na górze bloga pojawiła się zakładka z nazwą wyzwania. Tam pojawią się nicki uczestników zabawy oraz linki do ich recenzji.

Warunki wzięcia udziału:
 1. Wyzwanie trwa od 12 października 2012 do 30 września 2013.
 2. W tym czasie należy przeczytać przynajmniej 12 książek polskich autorów.
 3. Do wyzwania można przystąpić w każdym momencie. Zgłaszamy chęć uczestnictwa pod tą notką lub zakładką "Polacy nie gęsi" podając nick i adres bloga.
 4. Na swoim blogu zamieszczamy recenzję lub przynajmniej krótką opinię na temat każdego przeczytanego utworu biorącego udział w wyzwaniu.
 5. Za każdym razem, gdy taka recenzja się u Was pojawi, dajecie mi o tym znać, a ja w zakładce "Polacy nie gęsi" zamieszczę do niej link.
 6. U dołu recenzji napiszcie, że bierze ona udział w wyzwaniu - może zachęcicie innych do wzięcia udziału w projekcie?
 7. Na górze notki jest baner z tytułem wyzwania, który możecie umieścić u siebie na blogu w notce recenzującej książkę lub w jednej z blogowych ramek. Nie jest to warunek obowiązkowy, ale będzie mi miło jeśli taki baner się u Was pojawi.
 8. Dla uczestnika wyzwania, który spisze się najlepiej (czyli przeczyta najwięcej polskich książek, ale i będzie potrafił o nich ciekawie napisać, przewidziany jest drobny upominek)
 Jeżeli macie jakieś sugestie co do zasad - piszcie. Równie mile widziane będą wszelkie wskazówki co do nazwisk autorów, po których książki warto sięgnąć. Mam nadzieję, że znajdą się chętni do zabawy i dzięki temu każdy z nas odkryje wartościowe pozycje, których z pewnością w polskiej literaturze nie brakuje.

497 komentarzy:

 1. Jakoś nie mogę zrozumieć tych osób, które nie czytają polskiej literatury "dla zasady". Spotkałam się nawet na blogach ze stwierdzeniem, że polska literatura to dno. Najśmieszniejsze jest to, że napisała to osoba, która deklaruje, że jej nie czyta, więc skąd wie?? Ach, wzburzają mnie takie teksty ilekroć się z nimi spotykam.
  Popieram pomysł. Czytajmy polską literaturę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to. Nie czytam, ale jestem takim znawcą, że wiem iż czytać nie warto. Jakie to mądre. =/

   Cieszę się, że nie tylko mnie to irytuje. :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to ogromnie i oby było jak najwięcej myślących podobnie. :)

   Usuń
 3. Ja już parę razy posprzeczałam się w blogosferze na ten temat :) Dlatego rzecz jasna przyłączam się do akcji :) Co do ciekawych polskich autorów, zajrzyj na mojego bloga, sporo ich tam się przewija :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Już Cię zapisuję. :)
   A bloga przejrzę, możesz być tego pewna. :)

   Usuń
  2. Nie raz już zaglądałaś :) Baner wrzuciłam.Zdecydowanie popieram.

   Usuń
  3. Wiem, ale na przejrzenie całości nigdy nie było czasu. Zwykle czytałam tylko ostatnie notki. A teraz mam dodatkową motywację. :)

   Usuń
 4. Trafiłam z polecenia (patrz Honorata :) ) i bardzo mi się pomysł podoba. Z chęcią się zgłaszam i na pewno niedługo podrzucę pierwsze linki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się przeogromnie (swoją drogą, Honorata sprawiła mi tym wpisem wspaniałą niespodziankę). Już dopisuję Cię do listy. :)

   Usuń
 5. Się zgłoszę, a co. Zazwyczaj w tego typu zabawach czy wyzwaniach nie biorę udziału - zazwyczaj, znaczy nigdy - ale co mi tam, braki i tak miałam nadrobić, a jak ostatnio mądrze sobie wyliczyłam spędzam ponad osiem godzin tygodniowo w autobusach, równie dobrze mogę spędzać je produktywnie ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! W ciągu ośmiu godzin w komunikacji można sporo przeczytać. Coś wiem na ten temat (no dobra, u mnie wychodzi nieco mniej, ale nadal dużo). :P

   Usuń
  2. Cóż, w przypadku MPK zawsze wychodzi dużo, nie ma rady. Szczególnie kiedy trzeba kursować do centrum o 7 i 16 i 20-minutową trasę pokonuje się w sumie w ponad 40 minut ^^

   Usuń
  3. O, to też znam! Zwłaszcza jak zamknęli torowisko i część trasy do pracy muszę pokonać autobusem. A te, jak wiadomo, potrafią w korku utknąć na amen.

   Usuń
 6. Fajna akcja. Napisałabym coś o sytuacji polskiej literatury, ale...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu nie? Może warto? Zwłaszcza, że znasz ten temat od drugiej strony.

   Usuń
 7. A ja czytam polskie książki. I to nawet sporo - w ubiegłym roku tak pół na pół było. I do wyzwania się zgłaszam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pół na pół to rewelacyjny wynik!
   Dziękuję za chęć wzięcia udziału w wyzwaniu. :)

   Usuń
 8. Popieram akcje. Sama uwielbiam twórczość polskich autorów, co zresztą staram się pokazywać na moim blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ogromnie. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zachęcić innych do sięgania po polską literaturę.

   Usuń
 9. Takiego wyzwania mi brakowało! Cieszę się, że również doceniasz polską literaturę. Mam nadzieję, że przeczytam więcej niż 12 książek polskich autorów, co myślę, że jest prawdopodobne, ponieważ to właśnie polska literatura króluje u mnie. :)
  Banner do wyzwania znajduje się w odpowiedniej zakładce na moim blogu.
  Oczywiście zgłaszam się do wyzwania. Mój nick to Sylwuch. A adres bloga: http://sylwuch.blogspot.com
  Dodaję do obserwowanych i linków, żebym cały czas była na bieżąco z tym wyzwaniem oraz Twoimi recenzjami. Może napiszesz o jakiejś ciekawej książce, która i mnie zainteresuje? :)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Im nas więcej, tym ciekawiej i mam nadzieję, że wspólnie odkryjemy wielu interesujących autorów. :)

   Usuń
 10. Czytam polską literaturę i bardzo ją sobie chwalę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie mnie to cieszy. Tym bardziej, że wcale nie mamy się czego wstydzić. Nie brak u nas wartościowych pozycji.

   Usuń
 11. Hmmm świetny pomysł.
  Chętnie się zgłoszę.
  Może nie czytam aż tak dużo książek naszych rodaków, jednak zdarza mi się to. A sądzę, że w wyznaczonym przez Ciebie czasie zdołam sięgnąć po kolejnych 12 tytułów.
  Jak spojrzysz na mojego bloga, to nie jest aż tak tragicznie, jeśli chodzi o polską literaturę. Na dzień dzisiejszy jest na nim 77 recenzji książek z literatury obcej oraz 29 z polskiej. Więc chyba nie aż tak źle :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super!

   29 to bardzo dobry wynik. Wspaniale by było, gdyby i u innych pojawił się podobny. Niecierpliwie czekam na Twoje pierwsze recenzje wyzwaniowe. :)

   Usuń
  2. Będą się powoli pojawiać :) Choć nie wiem kiedy, bo sięgam po książki spontanicznie, zależnie od tego, na co najdzie mnie ochota :)
   Na blogu już sobie nawet dodałam do zakładki "Wyzwania" info o tej :) A w najbliższym czasie zamieszczę również notkę odwołującą się do tego tematu, aby zachęcić większe grono do przystąpienia :)

   Usuń
  3. Na realizację zadania jest całe mnóstwo czasu, a znając Twoje tempo - skończysz przed terminem. :)

   Bardzo, bardzo dziękuję za wszelkie informacje o wyzwaniu na Twoim blogu. Im nas więcej, tym ciekawiej. :)

   Usuń
 12. Mnie ogólnie irytuje narzekanie na to, co polskie. :) O właśnie, "Konopielkę" sobie muszę pożyczyć, bo gdzieś w którejś książce o fotografii znalazłam info, że wstęp napisał Redliński. ;)
  Powodzenia w krzewieniu miłości do naszej rodzimej literatury. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też. Złe, bo polskie, to raczej kiepski argument.
   "Konopielki" nie czytałam. Dla siebie powinnam dopisać jeszcze jeden punkt w regulaminie: czytanie klasyki (wg definicji jednej z BiblioNETkowiczek: książek wydanych przed moimi urodzinami).

   Usuń
  2. Koleżanka mnie kiedyś chciała wyciągnąć na jakieś wykłady dotyczące lit. klasycznej. Chyba jej umknęło to, że miałam z nią kontakt przez 5 lat. ;)

   Usuń
  3. Cóż znaczy pięć lat na przeciw tym setkom, w których powstawała literatura? :P

   Usuń
  4. To, że mam jej powyżej uszu? :P

   Usuń
  5. Dobrze, że nie poszłaś na jakieś studia związane z fotografią. :P

   Usuń
  6. Są inne sposoby obrzydzenia jej... :P Ale dzielnie się trzymam. :P

   Usuń
  7. Czyżby kolejna grupka szóstoklasistów? :P

   Usuń
 13. Zamysł szczytny i życzę powodzenia w realizacji :-)
  Ja nie biorę udziału, bo z założenia czytam to, co lubię i to, co mnie interesuję. Nie do końca pojmuję podział na to, co polskie i nie-polskie. Jeśli mnie coś zaciekawi to czytam i już.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :)

   Też nie rozumiem takiego podziału. Tak jak w każdym innym kraju tak i u nas trafiają się rzeczy wybitne, świetne, przeciętne i grafomańskie. Wystarczy poszukać, by znaleźć coś wartego uwagi.

   Usuń
  2. Mam podobne odczucia jak Scarlett, akcja świetna i oby przyczyniła się do poznania uroków polskiej literatury.
   Czytam dużo książek z rodzimej literatury i bardzo je sobie chwalę, polscy autorzy w niczym nie ustępuję topowym zagranicznym pisarzom.
   Jednak tak jak wspomniałam akcja bardzo dobra i zapewne nie miałabym problemów z pokonaniem magicznej dwunastki tym bardziej, że w październiku przeczytałam już cztery polskie tytuły, ale wszelkie czytelnicze akcje nie działają na mnie zbyt dopingująco, wybacz.
   Życzę powodzenia :)

   Usuń
  3. Wybaczam. ;)
   Cieszy mnie zainteresowanie akcją, pozytywne opinie i sam fakt, że są tacy, którzy naszej literatury nie skreślają. Udział w wyzwaniu ma być przyjemnością, a nie przymusem. :)

   Usuń
 14. Mamy sporo osiągnięc w tej dziedzinie, wyzwanie popieram i czytam polskich autorów. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak, dopisać Cię do listy? :)

   Usuń
  2. Tak, jak najbardziej, już nawet napisałam recenzję "Siedem dalekich rejsów":)

   http://ksiazkioli.blogspot.com/

   Twój pomysł popieram gorąco, banerek wkleję jak tylko rozgryzę jak się to robi, haha
   serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Pierwsza wyzwaniowa recenzja! Cieszę się przeogromnie. :)

   Usuń
 15. Bardzo lubię naszą polska literaturę, chętnie ją czytam, zresztą jakby nie popatrzyć u mnie polskiej literatury jest trochę :)

  Chętnie się zgłoszę.

  Melania, http://bibliotekamelanii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale! Witam na pokładzie i życzę samych udanych wyborów książkowych. :)

   Usuń
 16. Ja ostatnio czytam mnóstwo naszej rodzimej literatury, więc również się zgłaszam. Pierwsza recenzja już w niedzielę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się ogromnie i oczywiście dopisuję do listy. :)

   Usuń
 17. bardzo ciekawy pomysł. ja w ostatnim czasie zaczęłam przekonywać się do polskich autorów - jestem w trakcie czytania jednego z nich. Jednak lektury szkolne tworzą mur, który ciężko obalić. ja przynajmniej tak mam. pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lektury szkolne wielu potrafią zniechęcić. Też jestem tego przykładem, bo choć książki uwielbiam, to do tej pory nie przeczytałam całej masy lektur. Co prawda powoli nadrabiam zaległości, ale w tym tempie potrwa to pewnie do osiemdziesiątki. :P

   Usuń
 18. Chętnie dołączę. U mnie się polscy autorzy pojawiają, z rzadka, ale jednak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! :)
   Może dzięki temu wyzwaniu polscy pisarze pojawia się u Ciebie częściej. Coś czuję, że wiele ciekawych książek jeszcze przed nami. :)

   Usuń
  2. Na pewno przy okazji pisania pracy ich liczba wzrośnie, ale nie wiem czy są to książki, o których ktoś chciałby czytać :P
   Mam pierwszą recenzję (nie wiem gdzie się wkleja linki do nich więc wkleję ją tu) http://damawsalonie.blogspot.com/2012/10/na-szczyty-od-poczatku-do-konca.html
   I mam prośbę: w liście uczestników przy mnie zakradł się błąd. Tam jest la, a nie le na początku (wiem, że gramatycznie nie poprawnie :D), mogłabyś poprawić?

   Usuń
  3. Ciekawe, o czym jest ta praca. :)

   Błąd poprawiony, a linki możesz wklejać tu, pod zakładką z wyzwaniem, najnowszą notką lub na maila.

   Usuń
 19. Zgłaszam się :)
  Nick: magdalenardo
  Blog: www.biblioteczkamagdalenardo.blogspot.com

  P.S. Pytanie techniczne: Czy w wyzwaniu można zgłaszać jakąkolwiek literaturę polską (także dla dzieci czy podróżniczą) czy chodzi tylko o powieści?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam na pokładzie! :)

   Liczy się każda książka. I dla dzieci, i podróżnicza, i tomik wierszy też może być. W końcu chodzi o ideę czytania polskiej literatury. Nie ma sensu ograniczać się do jednego gatunku. :)

   Usuń
  2. To ja jeszcze pytanko, czy można jedną książkę przeczytać w dwóch wyzwaniach np. "Boczne drogi" w wyzwaniu "z półki" i tu ?

   Usuń
  3. No pewnie! Grunt, żeby czytać. :)

   Usuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z miłą chęcią dołączę do wyzwania:)

   Usuń
  2. Z miłą chęcią Cię do niego dopiszę. :)

   Usuń
  3. Tomek Michniewicz "Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów".

   http://mysliczytelnika.blogspot.com/2012/10/goraczka-w-swiecie-poszukiwaczy-skarbow.html

   Usuń
 21. W 100% popieram tę akcję i chętnie się do niej przyłączę. Polskich autorów lubię i cenię, choć staram się nie dzielić pisarzy na rodzimych i zagranicznych, a na utalentowanych i talentu pozbawionych :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie. :)
   Ja też wolę podział na "utalentowanych i talentu pozbawionych", ale nieco mnie zaskoczyły teksty w stylu "nie lubię polskiej literatury, bo nie" i stąd pomysł na wyzwanie.

   Usuń
  2. Niestety często można przeczytać takie opinie, choć nie rozumiem, skąd się one biorą... Przykre to i smutne, więc tym bardziej popieram Twój pomysł :)

   Usuń
  3. Dzięki takim opiniom, a właściwie przez nie, powstało wyzwanie. Nie ma tego złego... ;)

   Usuń
 22. świetny pomysł, ja niestety należę do tych osób, które chętniej sięgają po zagraniczną literaturę, choć nie odrzucam całkowicie naszej, polskiej. Dzięki Twojemu wyzwaniu na pewno poznam wiele niesamowitych książek! Dołączam, aktualnie czytam książkę p. Kasi Michalak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I właśnie takich niesamowitych książek Ci życzę. Mam nadzieję, że szybko się okaże, że nasza polska literatura jest równie ciekawa co zagraniczna. :)

   Usuń
 23. Nie mogłam nie wziąć udziału w takim wyzwaniu:) Co chyba zresztą nikogo nie zdziwi, bo do znudzenia zachwalam polskich autorów, którymi się zaczytuję. Bardzo się cieszę, że wpadłaś na taki pomysł:)
  Zgłaszam się z wielką chęcią i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale. :) Im nas więcej, tym większa szansa, że przekonamy do polskiej literatury także tych najbardziej opornych. :)

   Usuń
 24. Czytałam te książkę Ostrowskiej i jeszcze inne .Lubię czytać naszą literaturę, gdyz najbardziej odpowiada mi mentalnie.Dlatego chętnie przystąpię do projektu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie się cieszę. :)
   To moja trzecia ostrowska, jak trochę ochłonę po tej lekturze, to na pewno sięgnę po kolejne.

   Usuń
  2. Dodaje namiary:
   natanna:http://natanna-mojezaczytanie.blogspot.com/
   Banerek już umieszczam.

   Usuń
  3. Dopisuję. :)
   Dziękuję za umieszczenie banera! :)

   Usuń
 25. Ostatnio zwróciłam uwagę na polską fantastykę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat na fantastyce się nie znam, ale fajnie by było zobaczyć recenzje takich książek na liście tych biorących udział w wyzwaniu. ;)

   Usuń
 26. Do wyzwania się raczej nie przyłączę, bo biorę udział już w dwóch, które sporo czasu zajmują. Niemniej pomysł fajny i warto propagować czytelnictwo książek pióra rodzimych autorów. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, co za dużo to niezdrowo. Jakby nie było, lepiej zrobić dobrze coś, czego się już podjęło. Ale czasu jest sporo, więc jakby co - zapraszam. :)

   Usuń
 27. Czytam bardzo dużo książek polskich autorów. Chętnie wezmę udział w wyzwaniu.
  Mój nick to Anne18
  Adres bloga:http://anne18-recenzentka.blogspot.com/
  Banner też umieściłam na pasku bocznym może w ten sposób ktoś dowie się o Twoim pomyśle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na moim blogu podobnie jak u Miłośniczki Książek pojawia się sporo recenzji książek polskich autorów. Jedną z nich właśnie czytam więc niebawem podrzucę pierwszy link.

   Usuń
  2. Bardzo się cieszę i dziękuję za umieszczenie banera. :)
   No i oczywiście już nie mogę się doczekać pierwszej recenzji.

   Usuń
  3. Pierwsza recenzja już jest : http://anne18-recenzentka.blogspot.com/2012/10/64-agnieszka-lingas-oniewska-szosty.html

   Usuń
 28. Co się tu dzieje? Tak beze mnie? Oj, oj!
  12 tylko? Hola, hola! 'Zaraz' to ogarniem! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 12 to minimum. A przecież nie powiesz mi, że takie minimum Cię zadowoli. :P

   Usuń
  2. Dwa razy tyle co najmniej ;) (choć, motyla noga, jak tak patrzę na czytelniczy grafik, to tych rodzimych niewiele...)

   Usuń
  3. Trzymam za słowo! Jak wyzwanie, to wyzwanie - poprzeczka dla niektórych musi iść do góry! (rym niezamierzony :P)

   Usuń
  4. ja też jeśli będę miała czas napiszę więcej niż 12 recenzji.

   Usuń
  5. Świetnie. Im więcej, tym lepiej. Przypomina, że dla osoby, która najlepiej wypełni zadanie, przewidziana jest mała nagroda. :)

   Usuń
 29. Również dołączam - jak można nie lubić polskiej literatury?! Nasz dorobek wcale nie jest gorszy niż autorów zagranicznych!
  Blanca, lecture-time.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety podobno można. Choć ci co tak twierdzą, deklaruję tez, że jej nie czytają. ;)

   Usuń
 30. Oczywiście jestem na TAK :-)
  alison2 - www.alison-2.blogspot.com
  Baner już wisi :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie się cieszę. I dziękuję za umieszczenie banera. :)

   Usuń
 31. Uwielbiam polską literaturę, będę ją polecać i już! W wyzwaniu oczywiście udział biorę, a nuż kogoś naszymi rodzimymi autorami zarazimy.

  bezrobotna.pl
  bezrobotna-pl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Na blogach już trąbią ludzie o tym, więc i ja się dołączam ;p. Adres bloga to: catalinka.blogspot.com, a recenzji będzie napewno więcej niż 12 ;). Ideę jak najbardziej popieram, wszelkie info zamieszczę u siebie w wolnej chwili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal jestem w szoku, że tylu jest chętnych, ale ile radości mi to przyniosło. Od dwóch dni sama mi się paszcza śmieje, jak wchodzę na bloga. :)

   Usuń
 33. Uważam, że Polacy nie mają się czego wstydzić, dlatego też dołączam do wyzwania:) Uwielbiam polską literaturę - czasami można w niej znaleźć perełki, jak np. Katarzyna Michalak lub Małgorzata Gutowska - Adamczyk.
  Mój nick: Czytelniczka,
  adres bloga: www.maniaczytania.blogspot.com
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki Katarzyny Michalak wciąż jeszcze przede mną. Może uda mi się którąś przeczytać przy okazji wyzwania. :)

   Usuń
 34. Oczywiście, że się przyłączam ;) Ostatnio czytam nieco mniej polskiej literatury, pora to zmienić! :D Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać nawet więcej niż dwanaście książek.
  http://ksiazkoville.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tego Ci życzę, żeby było więcej niż dwanaście i żeby każda z nich była warta poświęconego jej czasu. :)

   Usuń
 35. Ja i tak czytam polską literaturę, z wyzwaniem czy bez, zatem też się zgłoszę :)
  12 polskich przez rok się uda!
  mój blog to czytelnicza-dusza.blogspot.com - zapraszam, kilka polskich u mnie znajdziesz :)
  baner będzie w zakładce wyzwaniowej
  Mam pytanie techniczne: czy coś co przeczytałam na początku pażdziernika też podlinkować, czy dopiero od momentu zgłoszenia?

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może uda się i więcej? 12 to przecież naprawdę niedużo. :)

   Wpisałam do regulaminu dokładne daty ograniczające wyzwanie, więc jeśli masz recenzję z tego okresu to jak możesz ją podlinkować.

   Usuń
  2. Recenzja była wcześniej, zatem nie linkuję.
   Myślę, że uda się więcej, ale wolę nie obiecywać i zrobić, niż obiecać i nie wykonać

   Usuń
  3. Dobre podejście, nie tylko w przypadku wyzwania. W życiu też. :)

   Usuń
 36. Właśnie skończyłam wspaniałą polską powieść, zatem podaję link - http://sylwuch.blogspot.com/2012/10/janusz-majewski-maa-matura.html
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już linkuję. A na tę książkę mam ogromną ochotę. Widziałam film i bardzo mi się podobał.

   Usuń
 37. Ja również zgłaszam się do wyzwania chociaż nie mogę zadeklarować ile książek przeczytam, bo mam też inne obowiązki.
  Nick: Szepty Duszy
  Mój blog: www.szeptyduszy.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ma być zabawa przy okazji zachęcająca do sięgania po twórczość polskich pisarzy, a nie przymus. Deklaracje nie są konieczne. :)

   Usuń
 38. Jak najbardziej popieram! Akurat czytam polską literaturę w znacznej ilości, więc to nie będzie dla mnie wyzwanie, ale z chęcią przyłączam się do akcji :) Trzeba promować naszych rodzimych autorów, mają naprawdę wiele do zaoferowania! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze możesz sobie podnieść poprzeczkę. Nie chciałam straszyć potencjalnych chętnych zbyt wysokim progiem. ;)

   Usuń
 39. No, to mam problem, bo samo wyzwanie mi się podoba, ale z powodów formalnych (mój blog jest "nierecenzyjny") nie mogę wziąć udziału... To chociaż pokibicuję uczestnikom wyzwania. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj. :(
   O takim problemie nie pomyślałam. =/

   Usuń
  2. Będę Wam kibicować. :-)

   Usuń
  3. Przy okazji czytając polską literaturę? :)

   Usuń
  4. Tak, postanowiłam Wam kibicować aktywnie. :-) Na stronie "2012" zamieściłam taką notkę:
   "- Cudze chwalicie. A swoje znacie? - zainspirowana wyzwaniem Ann RK "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!", wyzwaniem, w którym z powodów formalnych nie mogę wziąć udziału, postanowiłam pokibicować jego uczestnikom w sposób aktywny. Otworzyłam więc dla siebie siostrzaną akcję. :-)"
   Ann RK i nazwa wyzwania są linkiem, prowadzącym tutaj, do tego posta na Twoim blogu. Przy przeczytanych polskich książkach będę dodawać tę nazwę. Aniu, zgadzasz się na taką formę kibicowania?

   Usuń
  5. No pewnie! :)
   Świetny pomysł. Trochę mi nieswojo było, bo z jednej strony zależy mi na tym, żeby "wyzwaniowe" książki były recenzowane, a z drugiej strony, szkoda by osoby nierecenzujące, nie mogły się przyłączyć do akcji.
   Podlinkuję Cię do strony z wyzwaniem, Aktywny Kibicu. :)

   Usuń
  6. O, dziękuję! :-) W takim razie utworzę nową stronę i tam będę spisywać tytuły przeczytanych w czasie wyzwania polskich książek. Na tej nowej stronie też będzie link do Twojego wyzwania. :-)

   Usuń
  7. Super! :)
   Będę śledziła Twoją listę. Przy okazji wyzwania zorientowałam się, że tak naprawdę niewiele znam polskich pisarzy (zwłaszcza tych mniej popularnych), więc może podpatrzę u Ciebie coś ciekawego. :)

   Usuń
  8. No, strona gotowa, prawdziwa "loża kibica" powstała. :-)
   Życzę powodzenia i wielu miłych wrażeń z lektury!

   Usuń
 40. i ja się zgłaszam, jeśli można :) nie stronię od polskiej literatury więc chętnie wezmę udział w wyzwaniu, może zmotywuje mnie jeszcze bardziej do czytania rodzimych autorów, baner już umieściłam na swoim blogu, nie wiem tylko czy podlinkować go do tego posta, czy do zakładki? Na razie zrobiłam do posta, bo wiedzę, że już nawet Ola zamieściła tutaj link do pierwszej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że można. :)
   Dziękuję za umieszczenie banera. Właściwie wszystko jedno czy do posta, czy do zakładki. Z zakładki też bez problemu można trafić do notki o wyzwaniu. :)

   Usuń
 41. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 42. Właśnie dzisiaj skończyłam czytać polską książkę:) I natrafiłam na baner z tym wyzwaniem. Więc też się zgłaszam i od razu link zostawiam. Pozdrawiam:)
  http://gosia72.blogspot.com/2012/10/sklepik-z-niespodzianka-adela-katarzyna.html

  OdpowiedzUsuń
 43. To ja pierwszą książkę wrzucam :)
  http://ksiazkijaipankot.blogspot.com/2012/10/diabu-ogarek-czarna-wierzba.html?showComment=1350318365923#c2408910092067355088

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://ksiazkijaipankot.blogspot.com/2012/10/caa-zawartosc-damskiej-torebki.html

   I następna :)

   Usuń
  2. http://ksiazkijaipankot.blogspot.com/2012/10/tomek-na-tropach-yeti.html

   I następna

   Usuń
  3. http://ksiazkijaipankot.blogspot.com/2012/10/z-widokiem-na-castello.html

   I jeszcze jedna :)
   Ja naprawdę faworyzuję polskich autorów :)

   Usuń
  4. Myślę, że zagraniczni nie będą Ci mieli tego za złe. Dla mnie to fantastyczna sprawa, że są ludzie, którzy potrafią udowodnić, że nasze nie znaczy gorsze.

   Usuń
  5. http://ksiazkijaipankot.blogspot.com/2012/10/fridtjof-co-z-ciebie-wyrosnie.html
   Następna:)

   Usuń
 44. Chętnie się zgłoszę, mam tylko pytanie jak informować o recenzjach ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Linki można podrzucać pod tą notką (jak wrzucisz od inną, to też na pewno go znajdę), pod zakładką z wyzwaniem, na maila - jak Ci wygodnie. :)

   Usuń
 45. To w końcu pierwsza recenzja jest gotowa. Miała być wczoraj, ale ostatecznie opublikowałam ją przed godziną :)
  http://kacikzksiazka.blogspot.com/2012/10/biaa-wiedzma-adam-zalewski_16.html

  OdpowiedzUsuń
 46. Pierwsza książka zaliczająca się do wyzwania przeczytana :) recenzja tutaj: http://www.poprostuksiazki.eu/2012/10/recenzja-paskuda-co-magdalena-kozak.html

  OdpowiedzUsuń
 47. U mnie polska literatura jest jedną z dominujących, kilka tytułów czeka na półce:) Zgłaszam się oczywiście i popieram !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy. Witam w gronie miłośników polskiej literatury. :)

   Usuń
 48. zgłaszam pierwszą recenzję:

  http://mojaksiazkolandia.blogspot.co.uk/2012/10/dziewczyny-wojenne-ukasz-modelski.html

  OdpowiedzUsuń
 49. Wstawiam pierwszy link: http://parechwilwytchnienia.blogspot.com/2012/10/lekarz-czy-skrzypek-ktory-okaze-sie.html

  OdpowiedzUsuń
 50. http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2012/10/maria-kruger-karolcia.html

  mój pierwszy link

  OdpowiedzUsuń
 51. Jest i druga polska powieść :)
  http://kacikzksiazka.blogspot.com/2012/10/podroz-do-miasta-swiate-roza-z-wolskich.html

  OdpowiedzUsuń
 52. Chciałbym dołączyć do wyzwania:)
  Moje linki:
  http://gosia72.blogspot.com/2012/10/sklepik-z-niespodzianka-adela-katarzyna.html

  http://gosia72.blogspot.com/2012/10/tozsamosc-anioa-lidia-helena-zelman.html

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 53. Wyzwanie super! Właśnie zabieram się do czytania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! Witam na pokładzie. :)

   Usuń
  2. pierwsza recenzja już jest! http://aleksandraczyta.blox.pl/2012/10/Spitsbergen-szpiedzy-i-niedzwiedzie-polarne.html

   Usuń
 54. Podoba mi się inicjatywa, a co za tym idzie dołączam do wyzwania. Linki podam jak coś przypasuje do wyzwania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę i oczywiście niecierpliwie czekam na pierwszą recenzję. :)

   Usuń
 55. Przyłączam się do akcji, póki jeszcze czas;) Pozdrawiam gorąco autorkę wspaniałej inicjatywy i całą resztę, która ją współtworzy;)

  OdpowiedzUsuń
 56. Mam jeszcze jedną lekturkę

  http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2012/10/krystyna-siesicka-wielki-jarmark.html

  OdpowiedzUsuń
 57. Dopiero zaczynam przygodę z blogowaniem, ale bardzo chętnie przyłączyłabym się do akcji.
  Nick: Halinka
  blog: http://mojeksiazeczkidopoduszeczki.blogspot.com/

  A jeśli można od razu podłączę link do mojej dzisiejszej recenzji
  http://mojeksiazeczkidopoduszeczki.blogspot.com/2012/10/maria-ulatowska-pensjonat-sosnowka.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi Cię powitać zarówno w blogowym świecie, jak i wśród wielbicieli polskiej literatury. :)

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za serdeczne przyjęcie i cieszę się, że jestem z Wami.

   Usuń
  3. Ależ proszę. Każda czytelnicza dusza mile widziana. ;)

   Usuń
 58. Bardzo fajny pomysł! Z chęcią wzięłabym udział (głównie oczywiście dla drobnej niespodzianki :D ) ale chyba nie dam rady czasowo. Choć niespodzianka kusi ;) ciekawy problem. Ja wybieram książki raczej pod względem interesującej mnie tematyki, a nie narodowości autora. Myślę, ze jest wiele naprawdę dobrych polskich książek i polskich filmów. Ja koncentruje się głównie na zagranicznych pozycjach, ale to tak przez przypadek wychodzi. Chyba, ze to jakaś podświadoma niechęć ;) skoro dopisać się można w każdym czasie, może jak kiedyś się zorganizuje, znajdę się na tej liście :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eee... Dwanaście książek to tyle co nic, a jak sobie wybierzesz jakiś temat, to na pewno okaże się, że Polacy mają na jego temat dużo do powiedzenia, więc i książki się znajdą. Nooooo... Daj się namówić! :P

   Usuń
  2. Chyba jestem za mało asertywna, bo dałam się namówić ;P
   Nick: Armalkolit
   adres bloga: http://armalkolit.blogspot.com/
   mam tylko nadzieję, że nie zawalę ;)

   Usuń
  3. Jupi! Olać asertywność! :P

   Usuń
 59. Dodaję następny link:)
  http://gosia72.blogspot.com/2012/10/nadzieja-katarzyna-michalak.html
  Udanego tygodnia:)

  OdpowiedzUsuń
 60. Bardzo dobry pomysł, sama ostatnio wracam do wielu polskich książek. Właśnie sobie po raz kolejny wróciłam na Dzikie Pola i czytam "Ogniem i mieczem" Sienkiewicza. Na razie poobserwuję, a potem może się zgłoszę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja, wstyd przyznać, wciąż nie przeczytałam Trylogii. =/

   Jakby co, to oczywiście zapraszam. :)

   Usuń
 61. Mam jeszcze dziecięcą książeczkę... i to nie koniec :) tylko muszę recenzje napisać
  http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2012/10/julian-tuwim-son-trabalski.html

  OdpowiedzUsuń
 62. Przyłączam się do wyzwania. Uwielbiam czytać Polaków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie i oczywiście dopisuję do listy. :)

   Usuń
 63. mówiłam, że wolę nie obiecywać :)

  http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2012/10/katarzyna-michalak-powrot-do-poziomki.html

  OdpowiedzUsuń
 64. Jeszcze jeden:)
  http://gosia72.blogspot.com/2012/10/wiadomosc-ze-sztokholmu-janusz-grabowski.html

  " Wiadomość ze Sztokholmu" - Janusz Grabowski
  Przyjemnego wieczoru:)

  OdpowiedzUsuń
 65. Mam takie pytanie techniczne. Jako, że Kosiński był pisarzem polsko-amerykańskim i pisał jednak swe powieści po angielsku, czy można je zaliczyć do literatury polskiej? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mnie teraz zagięłaś. :P
   Myślę, że możemy go przygarnąć. Czasami trudno to ocenić, ale dla mnie np. Kundera wciąż jest Czechem a Nobokov Rosjaninem, więc i Kosiński może pozostać polskim pisarzem, mimo zmiany obywatelstwa.

   Usuń
 66. jako że coraz bardziej podobają mi się Twoje komentarze do moich linków mam następną :)
  http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2012/10/katarzyna-michalak-sklepik-z.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tia. Jeszcze kilka linków i wyjdzie na jaw moja znikoma elokwencja. :P

   Usuń
 67. Przyłączam się do wyzwania, doskonała idea.
  A tutaj moja 1. wyzwaniowa recenzja:)
  www.pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com/2012/10/zaradna-beata-kepinska.html

  a tu od razu 2.
  www.pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com/2012/10/zycie-przestepcze-w-przedwojennej.html

  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rany, to tutaj miałam wklejać linki do recenzji...??? Jeżeli nie to przepraszam i obiecuję poprawę.

   Usuń
  2. Spoko, spoko - wszystko jest na właściwym miejscu.
   Witam wśród wielbicieli literatury polskiej. :)

   Usuń
  3. :) to dodam jeszcze jeden link do recenzji, świezutkiej:)
   www.pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com/2012/10/drzewo-morwowe-tomasz-biakowski.html

   Usuń
 68. Przesyłam następny link:
  http://gosia72.blogspot.com/2012/10/kupie-reke-agnieszka-szygenda.html
  "Kupię rękę" - Agnieszka Szygenda
  Udanego weekendu:)

  OdpowiedzUsuń
 69. Kolejna książka polskiej pisarki: http://parechwilwytchnienia.blogspot.com/2012/10/mroczny-swiat-wojny-zdrady-i-smierci.html

  OdpowiedzUsuń
 70. Ufff ale dużo tu komentarzy ;-) Dodaję Nadzieję Katarzyny Michalak :-) http://alison-2.blogspot.com/2012/10/nadzieja.html

  serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano. Coraz wolniej mi się strona wczytuje. =)

   Dopisana. :)

   Usuń
 71. W ramach propagowania lit. polskiej i polskich autorów, zapraszam do pracy przy wywiadzie z Tomaszem Białkowskim:)
  Rozpoczęłam serię wywiadów, w których czytelnicy zadają pytania pisarzom, można daną osobę lepiej wtedy poznać i rozpropagować polską lit.
  www.pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com/2012/10/zbieramy-pytania-wywiad-z-tomaszem.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł! Co prawda nie znam autora, ale trochę poczytam na jego temat i może uda mi się coś mądrego wymyślić.

   Usuń
 72. Książka Antoniny Kozłowskiej: http://maniaczytania.blogspot.com/2012/10/trzy-poowki-jabka-antonina-kozowska.html

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 73. Nowa recenzja w ramach wyzwania na moim blogu. Tym razem jest to książka Moniki Sawickiej "Kruchość porcelany": http://szeptyduszy.blog.onet.pl/2012/10/30/kruchosc-porcelany-moniki-sawickiej

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...