sobota, 29 kwietnia 2017

Co w wydawnictwach piszczy
(maj 2017 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)


Agora / Wydawnictwo Czarme

Ziemowit Szczerek Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wymyśloną Europę Środkową - 10.05

Ziemowit Szczerek rusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię.

Autor zabiera nas w intrygującą podróż po pograniczach dawnych imperiów i religijnych wpływów, czujnie wypatrując, czy „międzymorskie” państwa i ich obywatele są faktycznie połączeni nierozerwalną siecią podobieństw i zażyłości.

Dygresje o architekturze. Rozmowy na ulicach, dworcach i w barach. Setki przejechanych kilometrów. To wszystko składa się na fascynującą opowieść i złożony obraz rozhuśtanej gwałtownymi przemianami współczesnej Europy, która próbuje na nowo zdefiniować swoje korzenie.





Albatros

Alex Marwood Najmroczniejszy sekret - 10.05

Najnowszy thriller psychologiczny zdobywczyni prestiżowej nagrody Edgar Award oraz Macavity Award for Best Mystery Novel 2015.

Opowieść o narcystycznym zaburzeniu osobowości luźno oparta na pewnej prawdziwej historii… Mówili, że Coco zaginęła w nocy. K ł a m a l i.

Sean Jackson hucznie obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Impreza kończy się jednak katastrofą i wielkim skandalem, gdy jedna z jego córek, Coco, w tajemniczych okolicznościach znika w środku nocy. Dwanaście lat później, po nagłej śmierci Seana, człowieka niezwykle zamożnego i wpływowego, na pogrzebie spotykają się Mila, córka z pierwszego małżeństwa, i Ruby, nastoletnia siostra bliźniaczka zaginionej przed laty Coco. Gdy docierają do domu, gdzie ich ojciec mieszkał ze swoją czwartą żoną, orientują się, że wszyscy obecni byli również gośćmi na pamiętnym tragicznym przyjęciu sprzed lat. Nagle są o krok od rozwiązania zagadki, która zaważyła na całym ich życiu. Mroczne sekrety z przeszłości wreszcie ujrzą światło dzienne. Jakie tajemnice kryją się za zamkniętymi drzwiami domu Jacksonów?

Graham Masterton Pogrzebani - 10.05

Domek robotnika obok starej przędzalni wełny w Blarney w hrabstwie Cork pilnie strzeże sekretu sprzed lat. W 1921 roku zamieszkująca go rodzina: matka, ojciec i dwoje dzieci zniknęła bez śladu w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziewięćdziesiąt lat później ich zmumifikowane zwłoki wydobyto spod podłogi.

Rany postrzałowe w czaszkach wydają się wskazywać na egzekucję przeprowadzoną przez IRA, ale w toku śledztwa Katie Maguire trafia na trop zadawnionych zatargów, które po latach odżywają na nowo.

W tej części Irlandii ludzie nie zapominają i nie wybaczają, a przeszłości nie da się po prostu pogrzebać…

Amber


Ragnar Jonasson Milczenie czasu - 9.05

Prawdy nie pogrzebie czas. Ani zbrodnia…

Siglufjörður – mroczne miasteczko na krańcu Islandii. Tu nikt nie ufa nikomu, a samotność przytłacza jak arktyczna noc. Ari Thór, młody policjant, niedoszły ksiądz z bolesną przeszłością, musi tu walczyć ze zbrodnią równie często, jak z samym sobą… A teraz Siglufjörður zaatakował zabójczy wirus. Jest odcięte od świata kwarantanną. Ludzie zamknęli się w domach, na pustych, zalanych deszczem ulicach wyje wiatr. Ari Thór jest sam wobec niepokojącej tajemnicy: pewien mężczyzna przyniósł mu starą rodzinną fotografię. Chciał się dowiedzieć, kim jest jedyna nieznajoma postać.

Ari Thór musi wydostać się z miasta, by odkryć, co stało się pół wieku temu nad odludnym fiordem, w odosobnionym domu, gdzie mieszkały dwa małżeństwa. Pomóc mu może tylko Ísrún, dziennikarka, która już kiedyś mu pomogła. Lecz Ísrún jest w dalekim Reykjaviku i prowadzi własne, coraz bardziej przerażające śledztwa w sprawie porwania dziecka i zabójstwa syna polityka. Mimo to angażuje się w zagadkę śmierci młodej kobiety sprzed lat. Trzy sprawy, trzy zbrodnie... I ta sama pewność, że dawne winy nie umierają i mają dramatyczny ciąg dalszy…


Burda Książki

Allen Eskens Niebiosa mogą runąć - 10.05

Detektyw śledczy Max Rupert i mecenas Boady Sanden są przyjaciółmi, lecz nadchodzące wydarzenia poddadzą więzy ich przyjaźni bolesnej próbie.

Max, jeden z głównych bohaterów poprzednich dwóch powieści Allena Eskensa, jest przekonany że Jennavieve Pruitt została zamordowana przez swojego męża Bena. Mecenas Sanden jest równie silnie przekonany, że Ben, jego klient, jest niewinny. W toku śledztwa i związanych z tym dramatycznych wydarzeń obaj zmuszeni będą do zweryfikowania swoich osądów i stawienia czoła osobistym demonom.

Max wciąż nie może dojść do siebie po śmierci żony, choć minęły już cztery lata, a sprawa Pruitt przywoła dawne bolesne wspomnienia. Mecenas Sanden nie przyjął żadnej sprawy od śmierci swego klienta, niewinnego człowieka, którego Boady mógł uratować, jednak tego nie zrobił. Teraz wraca do sądu z przeświadczeniem o niewinności swojego klienta, pragnąc odkupić dawną porażkę. Towarzyszy mu młoda asystentka, studentka Lila Nash, znana z debiutanckiej powieści Eskensa "Pogrzebane życie".

W miarę jak ujawniane są kolejne szczegóły, dotyczące tej bulwersującej sprawy, Max i Boady, ugruntowani w swych przekonaniach, z wolna poznają zaskakującą prawdę o tragicznej śmierci Jennavieve Pruitt.

Kolejna powieść Allena Eskensa to powrót Lili Nash, bohaterki debiutanckiej powieści "Pogrzebane życie", a równocześnie rozwinięcie wątków rozpoczętych przez autora w drugiej powieści, w której dowiadujemy się o bolesnych bliznach skrywanych przez detektywa śledczego Maxa Ruperta i dramatycznych wydarzeniach z jego przeszłości. Miłośnicy kryminałów, ale także dramatów sądowych i psychologicznych na pewno będą zachwyceni.

Czarna Owca

S.K. Tremayne Dziecko ognia - 10.05

Mrożący krew w żyłach thriller psychologiczny autora bestsellerowych Bliźniąt z lodu.

Kiedy Rachel wychodzi za mąż za Davida, jej życie wydaje się bliskie ideału. Niczego jej nie brakuje – zyskuje nie tylko bogactwo i miłość, ale także przybranego syna – Jamiego.

Pewnego dnia zachowanie Jamiego diametralnie się zmienia. Chłopiec zaczyna przewidywać przyszłość. Twierdzi, że nawiedza go duch zmarłej matki, poprzedniej żony Davida. Czy przeżył dużo większą traumę, niż wszyscy sądzili?

Rachel powoli odkrywa, co wydarzyło się w przeszłości i zaczyna nabierać podejrzeń w stosunku do męża. Dlaczego David wciąż unika rozmów o tym, co się dzieje z Jamiem? I co przydarzyło się jego żonie dwa lata wcześniej?



Czwarta Strona

Piotr Bojarski Biegacz - 10.05

Bogdan Popiołek jest zwykłym czterdziestoczteroletnim nauczycielem historii, który w imię walki z nadwagą zaczyna biegać. W czasie oglądania wiadomości bohater rozpoznaje na materiale filmowym mężczyznę, którego spotkał podczas treningu. Okazuje się, że został on zamordowany.

Popiołek zdaje sobie sprawę, że jest prawdopodobnie ostatnim człowiekiem, który widział go żywego. Może również mieć wskazówki, które pomogą w ujęciu mordercy. Ku zdumieniu Popiołka jego informacje zostają całkowicie zignorowane przez policję i uznane za bezwartościowe. Sprawa śmierci mężczyzny nie daje mu spokoju. Coraz bardziej zaintrygowany sprawą nauczyciel postanawia sam dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się tego feralnego dnia w poznańskim lasku. Nie ma pojęcia, że w ten sposób ściąga na siebie uwagę nieodpowiednich ludzi...

Polityczne brudy i przekręty, ekologiczna afera i mroczne tajemnice z przeszłości. "Biegacz" to trzymający w napięciu kryminał, którego akcja wraz z postępami tytułowego biegacza z każdą stroną nabiera tempa. Czy dotrzymasz mu kroku?


Filia


Remigiusz Mróz Deniwelacja - 10.05

Gdzie jest Wiktor Forst?

To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło.

Żadna wycieczka nie zaginęła zimą na szlakach, a wszystkie ofiary wypadków w górach zostały odnalezione. W dodatku na ciałach nie ma żadnych śladów świadczących o tym, by doszło do zabójstw. Kiedy w Zakopanem znikają jednak kolejne kobiety, nie ma wątpliwości, że na Podhalu pojawił się seryjny zabójca.

Policja odkrywa ślad prowadzący do Wiktora Forsta. Problem polega na tym, że nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz…


Fundacja Sąsiedzi


Andrzej Strumiłło Tajga. Niedźwiedzim tropem - 9.05

Tajga, to fotograficzno-reporterska opowieść o wyprawie, jaką profesor Andrzej Strumiłło odbył w 1958 r. do Kraju Chabarowskiego - egzotycznej, azjatyckiej części Rosji graniczącej od północy z obwodem magadańskim, od zachodu z Jakucją i obwodem amurskim, na południu z Żydowskim Obwodem Autonomicznym, Chinami i Krajem Nadmorskim, a od wschodu oblewanej wodami Morza Ochockiego. Wyprawa Strumiłły przypomina wielkie wędrówki Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego do "kraju ludzi, zwierząt i bogów".

Od wyprawy minęło ponad pół wieku, wiele się w tej części świata zmieniło, upadały państwa, reżimy, ale jedno nie zmieniło się na pewno: dzika, nieujarzmiona, syberyjska przyroda i fantastyczni ludzie, jakich Strumiłło na swym szlaku spotkał wówczas, lecz spotkać mógłby i teraz. Tajga to zapis wędrówki przez surową krainę i opowieść o odwiecznym związku natury i kultury, człowieka i przyrody, i o trwaniu w nim, na przekór wszelkim wiatrom historii... Notatki z tej myśliwsko-reporterskiej wyprawy ilustruje kilkadziesiąt znakomitych fotografii, oddających klimat i niezwykłego ducha syberyjskiej tajgi...

Karakter

Susan Sontag O fotografii - 15.05

Najważniejsza w historii książka poświęcona 
fotografii. Wybitna amerykańska intelektualistka bada znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Czym w swej istocie jest fotografia? Jakie są jej związki z malarstwem i sztuką? Jak zjawisko fotografii zmieniło nasz sposób
 postrzegania świata? W jakim stopniu fotografia interpretuje rzeczywistość? Jaka jest relacja między fotografem i obiektem oraz między zdjęciem a patrzącym? Na czym polega współczesny heroizm widzenia? Z jakich powodów sięgamy po aparat fotograficzny? Dlaczego skłonni 
jesteśmy przechowywać zdjęcia bliskich nam osób?

Autorka analizuje prace wybitnych fotografów, przytacza teksty pisarzy i filozofów, ale pisze również o fotografowaniu jako części codziennego życia, swoistym społecznym rytuale,
starając się zrozumieć jego funkcję i sens. Głośna książka Susan Sontag to nie tylko zbiór błyskotliwych esejów o fotografii, lecz też pasjonująca, wnikliwa analiza współczesnego świata. Bo przecież, jak sama pisze, „zbierać fotografie to zbierać świat".


Marginesy


Jaume Cabré Agonia dźwięków - 10.05

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Ràpita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru.

Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki, oazy swojej samotności. W imię zdrowego rozsądku prowadzi także ambicjonalną wojnę ze zgorzkniałą matką przełożoną, niespełnioną poetką. Brat Junoy jest zdania, że umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje.

Po proteście przeciw surowej karze nałożonej na dwie nowicjuszki – z których jedna umiera, druga zaś opuszcza klasztor – popada w ostry konflikt z matką przełożoną, trafia do aresztu i staje przed sądem diecezjalnym oskarżony o herezję, nadużycia i samowolę. Rozpoczyna się proces, podczas którego wszystko zdaje się przemawiać przeciw bratu Junoyowi… W świecie, który nie podziela jego pasji, pada ofiarą nietolerancji.

Pasjonująca powieść gotycka, która po raz kolejny udowadnia maestrię katalońskiego pisarza o niepodrabialnym stylu.


Od Deski Do Deski


Wojciech Kuczok Czarna - 10.05

Jeremi jest zamożnym, przystojnym mężczyzną, wspaniały ojciec i świetny przedsiębiorca. Tylko ma jeden problem – potrafi myśleć o Beacie już tylko jak o żonie i matce swoich dzieci. Maryśka miała być dla niego namiętną przygodą tylko na chwilę. Sam Jeremi gubi się w swoich uczuciach, nie przypuszczał też, że kochanka może go pokochać miłością aż do granic obłędu. Czarna jest małą miejscowością, plotki szybko docierają do rodziny Maryśki i rodziny Jeremiego.




Prószyński i S-ka


Olga Rudnicka Życie na wynos - 9.05

Emilia Przecinek, znana autorka powieści dla kobiet, w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, no cóż, jak to one, włażą z butami, gdzie tylko się da. W takiej sytuacji można albo załamać się nerwowo, albo popełnić morderstwo.
Mimo niesprzyjających okoliczności Emilia postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdyż mężczyźni, których spotyka, absolutnie nie przypominają wspaniałych bohaterów jej powieści.
Pech chce, że teściowa pisarki łamie nogę. Unieruchomiona na wózku, zaczyna obserwować sąsiadów, co okazuje się zajęciem na pełen etat, a nawet dwa, gdyż nie wszystko można zobaczyć przez okno, niektóre rzeczy trzeba podsłuchać. Przed wścibskimi staruszkami nic się nie ukryje. Ani kochanka o czerwonych włosach, ani skłonna do awantur żona, ani leżący w piwnicy trup, którego znajduje Emilia.

John Irving Uwolnić niedźwiedzie - 11.05

Ogromne pomieszanie - żałosne kulisy anszlusu i jego wpływ na mentalność Austriaków, dziwaczne frustracje młodych ludzi, idea wolności dla zwierząt zamkniętych w zoo, emocje pierwszej miłości, szalona wyprawa kultowym motocyklem, reminiscencje i antagonizmy wojennej zawieruchy - oto Austria drugiej połowy lat sześćdziesiątych, oto Wiedeń, w którego świeżej pamięci pozostaje jeszcze podział miasta na cztery strefy okupacyjne. Niespokojny rytm i burzliwa atmosfera powieści Irvinga tworzą doskonałe tło dla niecodziennych przeżyć młodych bohaterów.




Sonia Draga


Charlotte Link Oszukana - 10.05

Młoda londyńska rodzina wyrusza na wakacje. Jonas Crane, autor scenariuszy filmowych, w ciszy i spokoju samotnego domu na torfowiskach chce nie dopuścić do grożącego mu wypalenia zawodowego. Towarzyszą mu żona i mały syn. Żadne z nich nie ma pojęcia o tym, że w tym samym czasie pewien zbiegły zbrodniarz ucieka przed policją i szuka jakiejś dobrej kryjówki. Denis Shove podejrzewany jest o to, że w brutalny sposób zamordował policjanta, Richarda Linville. Kate Linville, córka ofiary i policjantka ze Scotland Yardu, traci jedyną bliską osobę. Ta samotna i już zgorzkniała kobieta uważa się za osobę, której los odebrał możliwość szczęśliwego i spełnionego życia. Kate na własną rękę próbuje rozwiązać zagadkę tej zbrodni. I odkrywa, że jej ukochany ojciec nie był tym człowiekiem, za którego ona go przez całe życie uważała. Bo i ona i jej matka były przez niego oszukiwane w ciągu wielu lat. Kate dowiaduje się o dramatycznej prawdzie – i nie wie, że w tym samym czasie dla rodziny Crane rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem.

Thomas Engström Na północ od raju - 10.05

Trzecia, niezależna część czterotomowej, znakomitej serii Thomasa Engströma o Ludwigu Lichcie, byłym agencie Stasi.

Rok 2014. Przed legendarną restauracją Versailles w latynoskiej dzielnicy Miami wybuchają bomby podłożone pod dwa samochody. Ofiarami są czołowi działacze ruchu przeciwników Castro na wygnaniu. Angażując się w śledztwo mające wyjaśnić tę zbrodnię, Ludwig Licht wpada w mroczny labirynt zdarzeń.
Zadanie komplikuje dodatkowo fakt, że Licht nie ma pewności, dla kogo właściwie pracuje, a kto jest prawdziwym wrogiem. Żeby wykonać zlecenie musi stosować coraz bardziej drastyczne metody. W końcu dokonuje odkrycia, które może mieć katastrofalne skutki dla relacji USA z Hawaną i z Moskwą.
Zaczyna się prawdziwa walka o władzę na Kubie.


Świat Książki


Paula Hawkins Zapisane w wodzie - 10.05

„Alec, obudź się. Obudź się! Nel Abbott nie żyje. Znaleźli ją w wodzie. Skoczyła”.

„Julio, to ja. Musisz oddzwonić. Oddzwoń. Proszę. To ważne. Oddzwoń, jak tylko będziesz mogła, dobrze? Chcę… To ważne”.

Kilka dni przed śmiercią Nel Abbott dzwoni do swojej siostry.

Jules nie odbiera, ignorując jej prośbę o pomoc.

Nel umiera. Mieszkańcy miasteczka mówią, że „skoczyła”. A Jules musi wrócić do miejsca, z którego kiedyś uciekła – miała nadzieję, że na dobre – aby zaopiekować się swoją piętnastoletnią siostrzenicą.

Julia się boi. Tak bardzo się boi. Dawno pogrzebanych wspomnień, starego młyna, świadomości, że Nel nigdy by tego nie zrobiła

A najbardziej boi się wody i zakola rzeki, które miejscowi nazywają Topieliskiem.

W tym samym dynamicznym stylu i z tym samym dogłębnym zrozumieniem kierujących człowiekiem instynktów, jakie pochłonęły miliony czytelników jej debiutanckiej powieści, Paula Hawkins przedstawia nowy porywający thriller, w którego tle czają się historie z przeszłości i drzemie siła, z jaką potrafią one zniszczyć ludzkie życie.


W.A.B.


Jonathan Safran Foer Strasznie głośno, niesamowicie blisko - 4.05

Dziewięcioletni Oskar Schell wyrusza na tajną misję, która zabierze go w podróż przez pięć dzielnic Nowego Jorku. Jego celem jest znalezienie zamka pasującego do tajemniczego klucza, który należał do jego ojca, zmarłego w World Trade Center rankiem 11 września 2001. To z pozoru niemożliwe do wykonania zadanie i kontakt z ocalałymi z tamtych wydarzeń ludźmi stanie się dla Oskara niezwykłym, pełnym emocji, często zabawnym, a wreszcie uzdrawiającym doświadczeniem.

Na podstawie powieści nakręcono głośny film z Tomem Hanksem i Sandrą Bullock.

Arnaldur Indridason Ciemna rzeka - 10.05

Każdy ma mroczne sekrety. Niektórzy ukrywają je lepiej od innych.

Młody mężczyzna zostaje znaleziony martwy w kałuży krwi we własnym mieszkaniu. Brak śladów włamania. Ofiara jest ubrana w kobiecą koszulkę, zaś na stoliku obok leży fiolka po rohypnolu, inaczej nazywanym pigułką gwałtu. Sprawa trafia do detektyw Elinborg, która w toku śledztwa odkrywa, że zamordowany mógł być seryjnym gwałcicielem. Czy zdolna policjantka zdoła odkryć sekrety tajemniczego życia ofiary i rozwiązać zagadkę brutalnego morderstwa mimo bardzo nikłych poszlak?

Mec Waite Clayton Wyścig o Paryż - 10.05

Niezwykła, oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o kobietach, które miały odwagę złamać obowiązujące reguły i stanąć na wojennym froncie.

Francja, 1944 rok. Dwie młode reporterki Liv i Harper zostają wysłane do Normandii jako korespondentki wojenne. Spotykają się w przyszpitalnym obozie dla prasy. Ambitna i odważna Liv chce udać się na front, ale prośba spotyka się z odmową. Jednak mimo zakazu kobiety wyruszają w kierunku oblężonego Paryża. Będzie to dla nich wyprawa życia, która już na zawsze zapewni kobietom miejsce w reporterskim świecie. Wspaniała historia, w której pasja splata się z przygodą, miłością i oddaniem.


Wielka Litera

Katarzyna Tubylewicz Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach - 10.05

To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach.

Szwecja była przez lata niedoścignionym wzorem państwa dobrobytu. Mitem. Gdyby nie istniała, należałoby ją wymyślić. Nowoczesna i zsekularyzowana, kraj Astrid Lindgren i IKEI.

W ostatnim czasie Skandynawię dopadły jednak te same problemy co resztę Europy. Wśród bohaterów rozmów i reportaży Tubylewicz znajduje się wielu zwykłych ludzi o niezwykłych doświadczeniach, m.in. policjant-Afgańczyk, który ma odwagę mówić o różnicach kulturowych, kuratorka wystaw, która została pracowniczką biura pogrzebowego oraz Polka, która zdecydowała się ze swoją dziewczyną na tęczowe rodzicielstwo. Tubylewicz rozmawia też ze znanymi i opiniotwórczymi Szwedami takimi jak pisarka Elisabeth Åsbrink, biskup Eva Brunne czy reporter Niklas Orrenius.

Moraliści to opowieść o szwedzkich marzeniach, ideałach, pomyłkach i wątpliwościach. To książka uniwersalna, a zarazem bardzo na czasie – mówi o tym, co dzieje się z wartościami w czasach migracji, populizmu i nacjonalizmu.


Wydawnictwo Literackie


Andrea De La Barre DeNanteuil Historia Mademoiselle Oiseau - 10.05

Pięknie ilustrowana opowieść o przyjaźni, marzeniach, dorastaniu i bajkowej paryskiej modzie

Aleja Minionych Czasów. Serce Paryża. To tutaj, na ostatnim piętrze starej kamienicy mieszka elegancka i bardzo osobliwa Mademoiselle Oiseau. Ile ma lat? Nie pytajcie, tego nie wie nikt. Prawdę mówiąc, sąsiedzi z rzadka tylko widują ją na balkonie, gdzie wystrojona w perłowy naszyjnik pokazuje się w towarzystwie swoich kotów i ptaszków. Piętro niżej mieszka dziewięcioletnia Isabella, dziewczynka tak zwyczajna, że aż niewidzialna. Tak, nikt jej nie dostrzega, nikt z nią nie rozmawia, nie chce się z nią bawić. Pewnego dnia po powrocie ze szkoły Isabella naciska zły guzik windy i przez pomyłkę wjeżdża do mieszkania panny Oiseau… Tak zaczyna się historia niezwykłej, pełnej magii i przygód przyjaźni.


Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Herve Ghesquiere Sarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie - 4.05

Reportaż, który otwiera oczy!

Bośnia i Hercegowina dochodzi do siebie od dwudziestu lat i nadal liże wojenne rany. Dzień po dniu kraj niszczeje, trawiony przez chorobę zwaną nacjonalizmem, i staje się czarną dziurą pośrodku naszego kontynentu.

Hervé Ghesquière to dziennikarz, który zawsze dociera do serca konfliktu. W 2009 roku był jednym z dwóch francuskich dziennikarzy porwanych przez talibów w Afganistanie i spędził w niewoli prawie półtora roku. Kiedy z Sarajewa relacjonował wydarzenia z ogarniętej wojną Jugosławii, był świadkiem zbrodni, okrucieństwa, ogromu nieszczęść i ludzkich tragedii, które odcisnęły na nim niezatarte piętno.

Po dwudziestu latach powraca do Bośni, by z właściwym sobie temperamentem korespondenta wojennego opisywać wciąż niezabliźnione wojenne rany. Przemierza tysiące kilometrów, rozmawiając z bośniackimi muzułmanami, Serbami i Chorwatami. Próbuje w ten sposób dociec tego, co tak naprawdę się wydarzyło i przewidzieć, jaka przyszłość czeka ich kraj. Ghesquière nie ukrywa emocjonalnego zaangażowania w historie swoich rozmówców. Relacjonuje je tak, jakby rozgrywały się na naszych oczach.

Problemy aspirującej do Unii Europejskiej współczesnej Bośni, która zmaga się z korupcją, nepotyzmem i narastającą groźbą terroryzmu, dają się we znaki większości społeczeństwa, jednak nadzieję na pokonanie dawnych urazów daje młode pokolenie, które z optymizmem patrzy w przyszłość mimo wciąż tlącego się nacjonalizmu.

"Sarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie" to reporterski zapis podróży, dotykający wciąż jeszcze bolących miejsc, niewygodnych prawd i przemilczanych faktów. Dzięki tej książce możemy je odkryć i zrozumieć.


Znak

Michael Bond Londyn z Paddingtonem - 10.05

Odwiedź miasto Paddingtona! Nie musisz nawet pakować walizki, by wybrać się w podróż! Sam miś Paddington oprowadzi cię po swoim mieście. Wycieczkę zaczniemy od… stacji Paddington, a przewodnik opowie ci o największych atrakcjach miasta i pokaże swoje ulubione miejsca. Między podziwianiem Big Bena a spacerem po ogrodach pałacu Buckingham znajdzie się czas na niejedną ciekawą historię i obowiązkowo – kanapkę z marmoladą. Nowy film o przygodach Paddingtona wkrótce w kinach.



Katerina Diamond Belfer - 15.05

Bolesna. Porywająca. Makabryczna.

Myślisz, że wiesz komu ufasz? Myślisz, że potrafisz odróżnić dobro od zła? Mylisz się…

Ciało dyrektora ekskluzywnej szkoły w Devon zostaje znalezione powieszone w auli. Kilka godzin wcześniej nauczyciel otrzymał paczkę i jedynie on potrafił zrozumieć milczące przesłanie, jakie z sobą niosła. Brzmiało ono: koniec. Gdy Exeter nęka fala przerażających morderstw, detektywi Imogen Grey i Adrian Miles muszą rozwiązać tę zagadkę, aby znowu zapewnić miastu bezpieczeństwo. Kiedy jednak zagłębiają się w pajęczynę korupcji, kłamstwa i wymuszenia, z każdym krokiem zbliżają się do ponurych tajemnic w samym sercu ich społeczności. A kiedy poznają motywy zabójcy, czy rzeczywiście będą chcieli go powstrzymać?


Zwierciadło

Łukasz Orbitowski Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego - 10.05

Co łączy muzykę metalową, gry komputerowe, podróże, doświadczenie ojcostwa i świadomość tragizmu bycia w świecie? Literatura na najwyższym poziomie – i postać Łukasza Orbitowskiego.

"Rzeczy utracone" to zbiór wpisów z poczytnego internetowego bloga pisarza, mocno zabarwionych codziennością, osobistym doświadczeniem i obserwacją dnia codziennego. Felietony Orbitowskiego momentami są piekielnie dowcipne, momentami niebiańsko krzepiące, zawsze melancholijnie mądre i napisane lekko i ze swadą. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, czy w Internecie można pisać na najwyższym literackim poziomie, ta książka udzieli Wam na to odpowiedzi

15 komentarzy:

  1. Jest kilka ciekawych książek, ale chyba nic aż tak bardzo mnie nie kusi. Może skusiłabym się na "Dziecko ognia" i "Agonię dźwięków".

    OdpowiedzUsuń
  2. Nowa powieść Alex Marwood? To już wiem, co będę czytać (jak tylko dokończę obecne lektury)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja jeszcze nie znam jej poprzednich książek. :(

      Usuń
  3. Mróz, "Biegacz" i Rudnicka to moja trójka:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam w planach ,,Życie na wynos''.

    OdpowiedzUsuń
  5. "Dziecko ognia", "Belfer", "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" i "Ciemną rzekę" chętnie bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja bym zaczęła od "Belfra". :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Tyle kuszących nowości - jak tu spac spokojnie? Nie potrafiłabym ograniczyć siętylko do jednej, a szczególnie wodzą na pokuszenie powieści: "Agonia dźwięków" i "Historia Mademoiselle Oiseau". Za puszystym niedźwiadkiem Paddingtonem też nie sposób nie podążyć...
    Dodatkowo zaintrygowała mnie publikacja Katarzyny Tubylewicz - jako rozbijająca stereotypy i zwracająca uwagę na aktualne problemy poprzez filtr uniwersalności.
    Dziękuję za całe mnóstwo nowych książkowych snów! <3

    OdpowiedzUsuń
  8. Jest tu kilka ciekawych kąsków, ale jestem tak do tyłu, że chyba odpuszczę i na nic się nie skuszę, bynajmniej teraz

    OdpowiedzUsuń
  9. ,,Niedźwiedzim tropem" to może być ciekawa książka dal mnie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jaume Cabre to moj numer jeden:-) Poza tym nowa Charlotte Link zapowiada sie ciekawie:-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Alex Marwood Najmroczniejszy sekret mnie bardzo intryguje

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...