sobota, 17 lutego 2018

Na co do kina?
* luty 2018 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery lutego.


Potwierdza się to, co ostatnio pisałam Wam na stronie bloga na Facebooku. Jestem najgorszą blogerką świata. (😂 <-- Z wrażenia aż zilustrowałam to emotką).

Moje zakręcenie weszło w nową fazę. Pierwszy raz zdarzyło mi się zapomnieć o wrzuceniu zapowiedzi filmowych na kolejny miesiąc. Brawo ja! Zorientowałam się już w połowie lutego, że nie umieściłam (ba! nawet nie stworzyłam) wpisu z lutowymi premierami kinowymi. Nadrabianie zaległości ma w tym wypadku niewielki sens, ale dla porządku wpis wrzucam, a sama chyba ruszę do apteki po zapas Bilobilu, Lecytyny, Ginkofaru czy co tam mi uczynny farmaceuta podsunie...



2 lutego

Martin McDonagh Trzy billboardy za Ebbing, Missouri 

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (nagrodzona Oscarem Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i maluje na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (nominowany do Oscara Woody Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Sam Rockwell) – niezrównoważony, porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.
(opis dystrybutora)

Andriej Zwiagincew Niemiłość

Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spivak), mieszkańcy wielkiego miasta we współczesnej Rosji, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Oboje żyją na niezłym poziomie. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza. Rodzice nie mają z nim kontaktu. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.
(opis dystrybutora)

Andy Serkis Pełnia życia

Życie Robina było jak marzenie. Przystojny, błyskotliwy, odnoszący sukcesy młody mężczyzna, przykuwający uwagę kobiet, stojący u progu życiowego sukcesu. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko przekreślić może jedna diagnoza brzmiąca jak wyrok: polio. Wyniszczająca choroba przykuwa Robina do szpitalnego łóżka, a w końcu doprowadza do paraliżu. Jak w takiej sytuacji odnaleźć siłę do walki? Gdzie szukać nadziei?
(opis dystrybutora)



Kinga Dębska Plan B

Bohaterów poznajemy kilkanaście dni przed walentynkami, w chwili gdy w ich życiu wydarza się coś całkiem nieoczekiwanego - coś, co wywraca je do góry nogami. Sytuacje, z którymi się konfrontują, prowadzą do zaskakujących rozwiązań. Natalia, Mirek, Klara i Agnieszka spotykają na swojej drodze ludzi (i zwierzęta!), którzy dają im nadzieję na to, że trudne początki nieraz prowadzą do odnalezienia prawdziwych uczuć i autentycznych więzi, a w życiu zawsze jest jakiś plan B!
(opis dystrybutora)


Michel Hazanavicius Ja, Godard

Paryż 1968. Jean-Luc Godard, najsłynniejszy reżyser swojego pokolenia, kręci film „Chinka”. Główną rolę powierza o 17 lat młodszej, eterycznej piękności Anne Wiazemsky. Zafascynowani sobą, zakochani po uszy i nie mogący oprzeć się swojemu magnetyzmowi - biorą ślub. Jednak praca nad filmem i jego późniejszy odbiór przez widzów uwalniają u Jean-Luc’a procesy głębokiej rewizji i samooceny swojej dotychczasowej twórczości. Wydarzenia maja 1968 roku pogłębiają ten proces. Postępujący kryzys wartości wstrząsa Godardem zmieniając go na zawsze. Nierozumiany i krytykowany, odsuwa się coraz dalej od swoich bliskich, jak i wiernej publiczności.


9 lutego


James Franco Disaster Artist 

Film „The Disaster Artist” opowiada prawdziwą, tragikomiczną historię początkującego twórcy filmowego i niesławnego wyrzutka Hollywoodu, Tommy’ego Wiseau — artysty, który realizował swoją pasję w co najmniej dyskusyjny sposób. Reżyser James Franco („Kiedy umieram”, „Dziecię boże”) uczynił z niej afirmację przyjaźni, ekspresji artystycznej i pogoni za marzeniami na przekór przeciwnościom losu. Komediodramat „The Disaster Artist” oparty jest na bestsellerze Grega Sestero opisującym proces powstawania kultowego „najgorszego filmu na świecie” Tommy’ego Wiseau„The Room”. Ta niesamowita i przezabawna historia udowadnia, że legendą można zostać z różnych powodów. Nawet nie mając pojęcia o tym, co się robi, można zajść bardzo daleko.
(opis dystrybutora)

Michel Boujenah Miłość pisana Brailem

12-letnia Marie, dobra uczennica i utalentowana wiolonczelistka ma pewien sekret - cierpi na nieuleczalną chorobę oczu. I chociaż na razie jeszcze w miarę normalnie funkcjonuje w życiu, to wie że wkrótce będzie zmuszona do życia w całkowitej ciemności. Rodzice zamierzają przenieść ją do szkoły dla niewidomych lecz Marie ma inne plany - zamierza zdać egzamin do prestiżowej szkoły muzycznej. Aby zrealizować ten plan prosi o pomoc nieśmiałego Victora - kolegę z klasy. Krok po kroku Victor stanie się oczami Marie a oboje przekonają się, że uczuć nic i nikt nie może zatrzymać.
(opis dystrybutora)



16 lutego


Guillermo del Toro Kształt wody

Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.
(opis dystrybutora)

Steven Spielberg Czwarta władza 

Dwoje wydawców dziennika „The Washington Post” Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) staje na czele bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA.
(opis dystrybutora)




Urszula Antoniak Pomiędzy słowami

Michael, 28-letni prawnik z Berlina, w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałem. W życiu Michała zachodzą zmiany, gdy spotyka się ze swoim nigdy nie widzianym ojcem – Stanisławem. Stanisław wkracza do świata syna bardziej jako symbol Ojca niż prawdziwy ojciec. Jest ostatnią więzią łączącą Michaela z Polską – krajem, z którym świadomie zerwał kontakt. Obaj są sobie właściwie obcy. Mężczyźni spędzą ze sobą weekend, co odciśnie silne emocjonalne piętno na Michaelu, który zda sobie sprawę ze swego wyobcowania.
(opis dystrybutora)

Xavier Legrand Jeszcze nie koniec

Miriam i Antoine Besson są po rozwodzie. Miriam chciałby uzyskać wyłączną opiekę nad synem Julienem, aby ochronić go przed ojcem, który - jak twierdzi - jest brutalny. Z kolei Antoine przedstawia siebie jako lekceważonego rodzica. Przydzielony do sprawy sędzia zarządza wspólną opiekę nad dzieckiem. Julien staje się zakładnikiem narastającego konfliktu pomiędzy rodzicami. Przyparty do muru stara się zapobiec najgorszemu.
(opis dystrybutora)



Tarek Boudali Mąż, czy nie mąż?

Cała rodzina oraz wszyscy przyjaciele i sąsiedzi Yassine’a złożyli się, aby młody mężczyzna mógł studiować architekturę w Paryżu. Jego przyszłość zapowiadała się doskonale. Do czasu… W przeddzień najważniejszego egzaminu Yassine bierze udział w szalonej imprezie. Następnego dnia jego głowa pęka, ciało odmawia posłuszeństwa, a na domiar złego okazuje się, że kompletnie zapomniał o teście. To oznacza koniec studiów oraz deportację z kraju. Yassine w żadnym razie nie może sobie na to pozwolić. Jedynym ratunkiem jest ślub i przyjęcie francuskiego obywatelstwa. Po gorączkowych poszukiwaniach okazuje się, że pomóc może mu tylko Fred – znajomy ze studiów. Plan z pozoru wypala i Yassine unika deportacji. Jednak sprawą podejrzanego ślubu zaczyna interesować się dociekliwy inspektor policji. Od tego momentu wszystko zaczyna się sypać. Śledztwo rusza, matka Yassine’a przyjeżdża z niezapowiedzianą wizytą, a miłość jego życia – Claire, postanawia powrócić. Pozornie idealny plan na pozostanie w kraju sprawia, że dwóch kumpli z każdą sekundą popada w coraz większe tarapaty.
(opis dystrybutora)

Simone Godano Żona czy mąż?

W wyniku niewiarygodnego eksperymentu Andrea (Pierfrancesco Favino), utalentowany neurochirurg, i jego żona Sofia (Kasia Smutniak), ambitna prezenterka telewizyjna, zamieniają się ciałami. Od teraz muszą prowadzić życie swojej drugiej połówki. Nowa sytuacja sprawi, że nie tylko lepiej poznają szczegóły z codziennej egzystencji małżonka, ale będą mogli również inaczej spojrzeć na swój związek. Czy niespodziewana zamiana ról to uratuje ich związek? A może zakochają się na nowo?
(opis dystrybutora)


Dechen Roder Miód dla dakini

Mrukliwy Kinley prowadzi śledztwo w sprawie zaginionej przeoryszy ukrytego w bhutańskich lasach klasztoru. Podejrzenia lokalnych mieszkańców kierują uwagę policjanta w stronę mieszkającej samotnie pięknej przybyszki, której przypisują demoniczne zdolności. Kinley podąża jej śladem, coraz bardziej zaintrygowany tajemniczą postacią i jej opowieściami, pochodzącymi z tej strony rzeczywistości, którą do tej pory z cynizmem lekceważył.
(opis dystrybutora)



23 lutego


Paul Thomas Anderson Nić widmo

Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. 

Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.
(opis dystrybutora)

Fatih Akin W ułamku sekundy

W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina w trakcie żałoby próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.
(opis dystrybutora)


Mark Burton, John O'Farrell Jaskiniowiec

W zamierzchłych czasach, gdy nie było facebooka, prądu i ciepłej wody, a w zagrodzie za jaskinią pasły się dinozaury, rozgrywa się pełna szalonych przygód historia dzielnego Duga, który musi zjednoczyć swą jaskiniową ferajnę przeciw nadchodzącemu zagrożeniu. W świecie, w którym zamiast psa każdy mógł mieć mamuta, a zaostrzony kamień był gadżetem na miarę dzisiejszego smartfona, nadejście pulsującej hałaśliwą nowoczesnością Epoki Brązu zwiastuje nieuniknione kłopoty.
(opis dystrybutora)


Paolo Genovese The Place

Tajemniczy mężczyzna codziennie siedzi przy tym samym stoliku w tej samej restauracji, rozmawiając z osobami, które przychodzą do niego po nietypową pomoc. Każdy z gości okazuje się czegoś pragnąć, ma marzenie trudne w realizacji, jeśli w ogóle nie niemożliwe. Jednak dla mężczyzny wszystko jest wykonalne. „Możesz to osiągnąć”, powtarza każdemu. Ale warunkiem jest wykonanie specjalnego zadania, dzięki czemu spełni najskrytsze życzenie. Kim właściwie jest ten człowiek i kto wyznacza reguły dziwnej gry przy stoliku?
(opis dystrybutora)

Teresa Villaverde Gniazdo

Z pozoru zwyczajna rodzina: ojciec, matka i córka. Jednak z każdym subtelnym ruchem kamery opada kotara powierzchowności. Mąż nie pracuje i całymi dniami przesiaduje w domu, coraz bardziej tracąc kontakt z rzeczywistością. Żona pracuje na dwóch etatach. Córka Marta przeczekuje do nadejścia wieczoru, by móc znowu snuć się gdzieś po nocy wraz z najbliższą koleżanką, Júlią. W ich życiu dzieje się jednak sporo. Zakompleksiony ojciec panicznie boi się odejścia żony, matka spotyka się na obiadach z obcymi mężczyznami, a jedna z bliskich koleżanek Marty zachodzi w niechcianą ciążę. Ciąża jest przełomem dla wszystkich. Każdy znajdzie sobie rolę u boku przerażonej dziewczyny. Ojciec w końcu poczuje, że może być dla kogoś oparciem. Matka po raz pierwszy od dawna będzie zazdrosna. A Marta? Marta ma ptaszka w klatce, który pewnego dnia umrze. Niezauważenie. Bez efekciarskiej dramaturgii. Jak ona.
(opis dystrybutora)





28 komentarzy:

  1. ,,Pomiędzy słowami" chciałabym zobaczyć najbardziej. Lubię grę Gierszała ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to może już odłożę na marzec :) Wczoraj zaliczyłam seans lutowy i wybrałam się na ,,Cudowny chłopak" :)

      Usuń
    2. I jak? Podobno świetny. :)

      Usuń
  2. Widzę, że zapowiada się dużo ciekawych filmów! Niestety, ja nie mam czasu, a czasem nawet siły na kino :/ Ale gdy już tam idę, to jestem rozanielona. Szczególnie, jeśli obejrzę dobry film. Ostatnio w kinie byłam na "Listach do M.3" i to było coś fantastycznego!
    Pozdrawiam cieplutko :* Dolina Książek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę obejrzeć drugą i trzecią część, bo jeszcze nie miałam okazji. :)

      Życzę częstszych wypadów na udane seanse. :)

      Usuń
  3. Ojej, ile filmów. Matko, życia mi nie starczy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wśród lutowych premier nie znalazłam żadnej, która spowodowałaby szybsze bicie mojego serca.

    OdpowiedzUsuń
  5. Sporo :). "Kształt wody" mnie najbardziej interesuje. Oglądałam zwiastun i cudny! Takie lekko francuskie klimaty, nie? I ta muzyka <3. Będzie super! Nawet już zamówiłam sobie książkową wersję przed premierą :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy francuskie, ale myślę, że będzie się pięknie prezentować na wielkim ekranie. :)

      Usuń
    2. A tego o przeoryszy to chyba widziałam ostatnio zwiastun na siłowni... Muszę sprawdzić :)

      Usuń
    3. No proszę. Chodzenie na siłownię dodatkowo ukulturalnia. :D

      Usuń
  6. Miłość pisana Brailem- mój typ :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Niezbyt często chodzę do kina - najczęściej z pociechami na filmy dla dzieci. Natomiast dla filmu "Trzy billboardy za Ebbing" zrobiłam wyjątek - i było warto. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też ostatnio byłam na dwóch filmach animowanych - "Coco" i "Fernando". Obydwa cudne.
      A o "Trzech billboardach..." czytałam same pozytywne opinie. :)

      Usuń
  8. Wczoraj byliśmy z mężem na filmie "To jeszcze nie wszystko" - świetnie stopniowane emocje, koniec niezwykle poruszający. Widziałam też już "Trzy billboardy..." - też świetny. Zrobiłabym z tego serial, żeby można było oglądać dłużej. Oba filmy rewelacyjne. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obydwa chętnie bym obejrzała. Zwłaszcza ten drugi.

      Usuń
  9. Ile tu kuszących tytułów! Słyszałam już sporo dobrego o "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", za jakiś czas chętnie go obejrzę :)

    OdpowiedzUsuń
  10. A ja bym poszła na "Jaskiniowca" :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Zdecydowanie najlepiej zapowiada się nowy film Zwiagincewa. Jestem bardzo ciekawa, co tym razem wymyślił. Jego Lewiatan i Powrót były świetne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widziałam obydwa. "Lewiatan" nie utknął mi w pamięci, ale "Powrót" był genialny!

      Usuń
  12. Tytuł najgorszej raczej należy do mnie - robię sobie przerwy (pół)roczne :D Mam nadzieję, że się poprawię...
    Obejrzałam już trzy oscarowe filmy z Twojej listy: Trzy billboardy... (ge-nial-ny!), Kształt wody (nie wiem co mam o nic myśleć) i Nić widmo (jeszcze bardziej niż genialny). Wiele z listy przede mną, bo wiele ciekawości tu podajesz ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O "Trzech billboardach..." słyszałam mnóstwo dobrego. Pozostałe też chcę obejrzeć.

      I... Popraw się! :P

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...