piątek, 19 maja 2017

Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru - zagłosuj i Ty!

najlepsze polskie kryminały


Jak już zapewne wiecie, niebawem ruszy Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Na finałowej gali, któryś z ośmiu autorów nominowanych do nagrody głównej, ucieszy się z tego, że doceniło go jury. Zostanie także wręczona Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej (cieszę się ogromnie, że tradycja będzie podtrzymywana, mimo iż Przewodniczącej jury niestety z nami już nie ma).

Ale na tym nie koniec, bo i czytelnicy mogą sprawić radość któremuś z nominowanych, oddając na niego swój głos i przyczynić się do tego, że to właśnie on zostanie szczęśliwym posiadaczem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru.



A oto lista nominowanych:



1. Artur Baniewicz, Pięć dni ze swastyką (Znak)

Opis fabuły:
Szlachetni Polacy kontra podli Niemcy? Nie tym razem.

Jesień 1942 roku. W lesie pod Kielcami zostaje znalezione ciało niemieckiego żandarma. Krwawy odwet na polskich cywilach jest nieunikniony. W tym samym czasie lwowski ekspolicjant Paweł Bujnicki wykonuje wyrok na konfidencie – nie dla idei, po prostu mu zapłacono. Wkrótce na jego drodze staje przełożony zamordowanego żandarma. Chce, by Bujnicki pomógł w rozwiązaniu tajemnicy, której stawką jest życie wielu ludzi. Śmiertelni wrogowie mają tylko pięć dni na odkrycie prawdy.

Herosi okazują się łajdakami, a zagrożenie przychodzi z najmniej spodziewanej strony. Intrygujący bohaterowie, skomplikowana zagadka oraz dwie kobiety, czyli… podwójna dawka kłopotów. W tej książce nic nie jest oczywiste.

Powieść Artura Baniewicza jest propozycją zarówno dla fanów kryminałów Jo Nesbø czy Zygmunta Miłoszewskiego, jak i czytelników powieści historycznych.

2. Wojciech Chmielarz, Osiedle marzeń (Czarne) - RECENZJA

Opis fabuły:
Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic…

3. Mariusz Czubaj, R.I.P. (Albatros)

Opis fabuły:
Marcin Hłasko – ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach – dostaje intratną propozycję: ma odnaleźć siostrzenicę wpływowej pani mecenas, Magdę Wolską. Ostatni ślad prowadził na Mazury, do Starych Kiejkut. Hłasko odrzuca ofertę, natrafia natomiast na nowy trop dotyczący zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Zaginięcie dziewczyny i Hłaski-seniora zdają się łączyć z tą samą osobą. Do Starych Kiejkut przybywa jednak ktoś jeszcze, by szukać odwetu za dawne występki.


4. Ryszard Ćwirlej, Śliski interes (Muza) - RECENZJA

Opis fabuły:
Akcja powieści rozgrywa się w zimą 1983 roku. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Chorąży Teofil Olkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zupełnie przypadkowo i wbrew swojej woli zostaje oficerem prowadzącym śledztwo w sprawie zwłok znalezionych na ulicy w pryzmie śniegu. Szybko okazuje się, że to ciało wykradzione z grobu na jednym z poznańskich cmentarzy. Czyżby w mieście grasował nekrofil?

Partner i kolega Olkiewicza, podporucznik Mirosław Brodziak, dzięki swoim rozległym kontaktom w świecie przestępczym dowiaduje się, że jego przyjacielowi z dzieciństwa, cinkciarzowi Rychowi Grubińskiemu, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Konkurencyjna grupa cinkciarzy chce go zlikwidować. Na domiar złego, wiedzą gdzie Grubiński się ukrywa. Brodziak nie ma czasu do stracenia. Musi ostrzec przyjaciela. Wyrusza do zagubionego pośród lasów gospodarstwa ze świadomością, że w tym samym kierunku podążają bandyci.
 
5. Marta Guzowska, Chciwość (Burda) - RECENZJA

Opis fabuły:
Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego.

Simona to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu. Pracuje na największych wykopaliskach na całym świecie. Ma też oryginalne hobby, kradzieże dzieł sztuki. W tym też jest świetna i podobnie ceniona. Różnica tylko taka, że kto inny ceni ją za pierwszy fach, a kto inny za ten drugi. No i ci drudzy zazwyczaj lepiej płacą.

Pewnego dnia dostaje zlecenie kradzieży legendarnego złotego diademu pochodzącego ze skarbu Priama. Przyjmuje to zlecenie bez wahania. Honorarium jest warte ryzyka. Opracowuje inteligentny plan i wprowadza go w życie. Jak się okazuje nie ona jedna dostała to zlecenie.

Czy można okraść złodzieja? Ile można poświęcić, gdy kieruje tobą żądza zysku? Czy warto ufać innym?

6. Anna Kańtoch, Łaska (Czarne) - RECENZJA

Opis fabuły:
Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Na odzieży i ciele ma plamy zaschniętej krwi. Jak dziewczynce udało się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska.

Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w miejscowej podstawówce. Pewnego dnia jej nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przestawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Tego samego dnia zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi.

Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…

7. Bartosz Szczygielski, Aorta (W.A.B.)

Opis fabuły:
Pruszków spokojnie żyje w cieniu niedalekiej Warszawy. Mało kto pamięta o mafii pruszkowskiej, która rządziła miastem w latach dziewięćdziesiątych. Byli mafiosi albo odsiadują wyroki, albo zakamuflowali się i zeszli do podziemia…

Kiedy w mieszkaniu na luksusowym osiedlu dwóch tragarzy znajduje zmasakrowaną kobietę, wszyscy są zszokowani. Sprawa trafia do komisarza Gabriela Bysia z Komendy Stołecznej. Byś musi ją szybko rozwiązać – po ostatniej wpadce to jego zawodowe „być albo nie być”. Tymczasem ma tylko niezidentyfikowane okaleczone zwłoki z wyłupionymi oczami. Niebawem okazuje się jednak, że to morderstwo jest wierzchołkiem góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do pewnego niebezpiecznego człowieka… Czy Byś wypowie otwartą wojnę mężczyźnie, który rządzi podziemnym Pruszkowem?

8. Marcin Wroński, Portret wisielca (W.A.B.)
Opis fabuły:
Dwie religie, dwie uczelnie, dwóch samobójców i… jeden motyw. Ósmy kryminał historyczny z lubelskiego cyklu.

Lublin, połowa lat trzydziestych XX wieku, napięcia społeczne i trudne czasy sanacji. Zyga Maciejewski prowadzi najdziwniejsze dochodzenie w swojej karierze... Uczniowie jesziwy buntują się przeciw rabinowi Ajzerowi, który objął władzę. Komisarz Maciejewski wraz z oddziałem ma uciszyć strajkujących młodych Żydów. W tym samym czasie w mykwie zostaje odkryte ciało studenta, prawdopodobnie samobójcy. Z pozoru proste śledztwo komplikuje się, gdy samobójstwo popełnia kolejny młody człowiek, tym razem student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Akta policyjne zawierają informacje o obu denatach - pierwszy był ofiarą antysemickiej napaści, drugi - jednym z napastników. W toku dochodzenia na jaw wychodzą zagadkowe fakty. Władze obu lubelskich uczelni chcą zatuszować sprawę. Ambicje uczonych, tajne seminaria, polityczne porachunki i legendarny starodruk... - czy Maciejewskiemu uda się odkryć niewygodną prawdę?


***


Instrukcję głosowania wklejam za Portalem Kryminalnym:

Czytelnicy mogą głosować na najlepszą według nich powieść, wysyłając SMSy na numer 797 679 295 według następującego wzoru: numer nominowanej książki spacja tytuł spacja dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres). Przykład: 6 Łaska Jan Nowak ul. Główna 1 00-000 Warszawa. Pamiętajcie: każdy może wysłać tylko jeden sms! Opłata za sms: według taryfy operatora.

Na zgłoszenia czekamy do północy 26 maja 2017. Nazwisko zdobywcy Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru zostanie ogłoszone podczas Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru, która odbędzie się 27 maja 2017 roku.

Spośród wszystkich głosujących zostanie rozlosowanych 15 osób, które otrzymają kryminały-niespodzianki. Nazwiska wygranych zostaną ogłoszone na łamach Portalu Kryminalnego do 5 czerwca.
 



Ja jeszcze nie wiem, na kogo oddam swój głos, bo rozdarta jestem między dwoma tytułami. A Wy? Macie swojego faworyta?

8 komentarzy:

  1. Niestety żadnej z nominowanych książek nie czytałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Więc kilka niezłych lektur przed Tobą. :)

      Usuń
  2. Z prezentowanych książek znam tylko Osiedle marzeń, które bardzo mi się podobało. Może uda mi się jeszcze przeczytać którąś z tych książek :). Nie mogę doczekać się już MFK :).

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  3. Aż wstyd się przyznać, ale nie czytałam żadnej z nominowanych książek!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. E tam, wcale nie wstyd. Ale są tu tytuły, które po prostu warto poznać. :)

      Usuń
  4. O większości z tych książek słyszałam,ale jeszcze niestety nie miałam okazji się z nimi zapoznać.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...