środa, 30 marca 2016

Na co do kina?
* kwiecień 2016 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery kwietnia.


1 kwietnia

Jennifer Yuh, Alessandro Carloni Kung Fu Panda 3

Po spotyka swego dawno zaginionego ojca i obaj wyruszają do sekretnej krainy pand, gdzie poznają nowych, przezabawnych bohaterów. Gdy nadprzyrodzony złoczyńca Kai zaczyna pustoszyć całe Chiny, pokonując wszystkich mistrzów kung fu, Po musi dokonać niemożliwego - wytrenować całą wioskę swych rozbrykanych, niezdarnych współbraci, by utworzyli drużynę niepokonanych Kung Fu Pand!




Natalie Portman Opowieść o miłości i mroku

"Opowieść o miłości i mroku" to ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Amosa Oza. Przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa ukojenie znajdowała w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu stać się rzeczywistością… Jak bardzo zmieni to życie chłopca, który wkrótce zostanie światowej sławy pisarzem?

Joachim Trier Głośniej od bomb

Uznana fotoreporterka wojenna Isabelle Reed (Isabelle Huppert) ginie w wypadku samochodowym, pozostawiając męża Gene'a (Gabriel Byrne) oraz dwóch synów - Jonaha (Jesse Eisenberg) i Conrada (Devin Druid). Trzy lata po nagłej śmierci artystki zorganizowana zostaje retrospektywna wystawa jej prac. Wydarzeniu ma towarzyszyć wspomnieniowy artykuł Richarda Weissmana (David Strathairn) z "NY Timesa", ujawniający nieznane okoliczności wypadku Isabelle. Gene, świadomy wymowy publikacji, ma niewiele czasu na przygotowanie synów. Wraz z powrotem najstarszego Jonaha, cała trójka ponownie gromadzi się pod jednym dachem. Staje się to okazją do rozmowy, jednak wspomnienia o żonie i matce okazują się różne i trudne do pogodzenia. Dotychczasowe wyobrażenia i pozory zostają boleśnie zburzone, czego konsekwencje zaczynają wszystkich przerastać.

Kirk Jones Moje wielkie greckie wesele 2

Po kilkunastu latach od wesela Toula i Ian wciąż bezskutecznie próbują uwolnić się od wszędobylskich greckich krewnych. Gdy czasem zdobędą trochę wolności, zaraz nadarza się okazja, by kochający się rodzinny krąg ponownie zacisnął się jak pętla na szyi. Ich córka Paris wybiera się na studia, a rodzina oczywiście musi zatwierdzić wybór uczelni. Zanosi się na trzęsienie ziemi, bo dziewczyna pragnie opuścić rodzinne Chicago, a co gorsze jej nowy chłopak nawet nie udaje Greka. Jednak prawdziwe tsunami dopiero przed nami. Otóż rodzice Tulli - Maria i Gus - odkrywają, że ich małżeństwo jest nieważne, więc formalnie wciąż są do wzięcia, a to dopiero początek...


Xavier Giannoli Niesamowita Marguerite

Okolice Paryża, początek złotych lat dwudziestych XX wieku. Jak co roku, w imponującym zamku należącym do Marguerite Dumont zbierają się miłośnicy muzyki. Niewielu z nich osobiście zna bogatą właścicielkę posiadłości. Mówi się tylko, że całe życie poświęciła swojej największej pasji: muzyce. Jednak najsłynniejsze arie w interpretacji pozbawionej słuchu muzycznego Marguerite wprawiają w osłupienie zebranych melomanów. Aspirująca do miana divy kobieta staje się obiektem zakulisowych żartów. W ramach prowokacji, młody dziennikarz pisze pełną zachwytów recenzję jej występu. To sprawia, że bohaterka jeszcze mocniej zaczyna wierzyć w swój wrodzony talent i postanawia spełnić marzenie życia. Przy wsparciu sowicie opłaconego eks-gwiazdora opery, przygotowuje się do pierwszego recitalu przed prawdziwą publicznością.


8 kwietnia


Deniz Gamze Ergüven Mustang

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.


Werner Herzog Królowa pustyni

Pisarka, podróżniczka, archeolog, agentka brytyjskiego wywiadu. Niezwykła kobieta, która w czasach emancypacji stała się jedną z najważniejszych osób kształtujących politykę Imperium Brytyjskiego na Bliskim Wschodzie. Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę. Uwielbiała ryzyko i adrenalinę. Niektórzy mówili o niej "zarozumiała pannica z Oxfordu". Konsekwentnie udowadniała, że jest lepsza od mężczyzn. Osiągnęła pozycję w świecie arabskim, która wówczas wydawała się dla kobiety niemożliwa, nawet w Wielkiej Brytanii. Jej życie to przygoda, w której spełniały się wszystkie marzenia – poza jednym: miłością.


Yuriy Bykow Major

Tragiczny wypadek z udziałem majora milicji powoduje lawinę wydarzeń, które poddają w wątpliwość wiarę w najbardziej fundamentalne wartości. Ukazane w filmie działania służb mundurowych oparte na wewnętrznych układach, korupcji i przemocy, składają się na do bólu prawdziwy obraz świata, gdzie rację ma silniejszy, a pojęcie moralności dawno rozmyło się w mętnej brei wszechogarniającego fałszu. To mocne, dobrze zrealizowane kino, skłania do refleksji nad naturą człowieka. Czy w każdym z nas drzemie bestia? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby uniknąć odpowiedzialności? Gdzie leży granica człowieczeństwa?


Dito Montiel Bulwar
Nolan (Robin Williams) i Joy (Kathy Baker) są małżeństwem od wielu lat. Od dawna jednak śpią w osobnych sypialniach, a w ich związku panuje rutyna. Pewnej nocy, wracając z biura, Nolan poznaje młodego chłopaka, który sprzedaje się na ulicy. Kiedy zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu, Joy zauważa, że stopniowo traci kontakt z mężem.






15 kwietnia



Ben Wheathley High-Rise

W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.



22 kwietnia


Joshua Oppenheimer Scena ciszy

Jak to jest ocaleć ze zbrodni ludobójstwa dokonanej przez brygady śmierci w latach 60. XX wieku w Indonezji? Jakie to uczucie żyć u boku bezkarnych morderców swojego rodzonego brata? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, zna odpowiedzi na te pytania. W końcu postanawia skonfrontować się z makabrycznymi czynami oprawców. Podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy. Reżyser Joshua Oppenheimer wzywa do przełamania ciszy zrodzonej z terroru.




James Vanderbilt Niewygodna prawda

W 2004 r. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes (Blanchett) pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem (Redford) emituje przełomowy reportaż o szokującej przeszłości prezydenta George'a W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?


Michał Rogalski Letnie przesilenie

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik maszynisty Leona, który transportuje puste wagony kolejowe z rampy dezynfekcyjnej znajdującego się w pobliżu obozu koncentracyjnego. Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. W domu okazuje się, że są w niej płyty jazzowe i patefon. Romek chce zaimponować swojej koleżance i puszcza jej muzykę. Słyszy to przechodzący nieopodal Guido. Niemiecki żandarm przekrada się przez płot i wchodzi przez okno do mieszkania przerażonego Romka. Obaj nie przeczuwają jeszcze, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie.

Nikita Michałkow Udar słoneczny

Najnowszy film Nikity Michałkowa to spektakularnie zrealizowana opowieść o wielkiej miłości oparta na motywach dziennika „Przeklęte dni” i opowiadania „Udar słoneczny” Iwana Bunina. Głównym bohaterem obrazu jest kapitan armii carskiej, który podczas rejsu parowcem po Wołdze przeżywa największa przygodę swojego życia. Granicząca z obłędem miłość do nieznajomej przeplata się ze smutną i ponurą rzeczywistością wojskowego obozu w Odessie.





29 kwietnia


Paul Weitz Babka

Elle Reid (Lily Tomlin) właśnie rozstała się z dziewczyną, z którą przez długi czas dzieliła życie. I właśnie wtedy w drzwiach jej domu pojawia się Sage (Julia Garner), ciężarna wnuczka, która do wieczora musi zebrać 600 dolarów, by nie wpaść w kłopoty. Wiecznie spłukana Elle wybiera się z Sage w podróż po znajomych, byłych znajomych, dawnych partnerach i partnerkach, przyjaciołach i byłych przyjaciołach, by zdobyć potrzebną sumę.




Michel Franco Opiekun

David jest pielęgniarzem, na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości. Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.







*wszystkie opisy, jeśli nie są opisane inaczej, pochodzą ze strony filmweb.pl





23 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o filmy to chyba jestem zbyt wybredna, bo żaden mnie jakoś mocno nie zaciekawił :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Kung Fu Panda 3, mój synek już zapowiedział, że chce obejrzeć:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja raczej oglądam filmy na lapku. Do kina daleko i drogo.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wiele jest ciekawych premier, ale do kina chodzę najczęściej pod wpływem chwili, chociaż nie powiem, mam i zaplanowane filmy, do nich zaliczę "Bulwar", o ile moje kino będzie miało ten film w repertuarze.
    Głupia sprawa, ale chyba podkradłam Twój Tytuł "Na co do kina?". Byłam pewne, że wykazuję się oryginalnością, a tu taki Zonk, wstyd mi, ale mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe, czemu "Bulwar" ma premierę dopiero teraz. O_o

      Spoko. Żaden problem. :)

      Usuń
    2. Zadziwiająca to sprawa, ale kto rozszyfruje intencje dystrybutorów.

      Dzięki, ale spróbuję wymyślić inny tytuł dla swojej serii, o ile znowu moja podświadomość nie wyłuska czegoś, co już jest. Bidna ta moja kreatywność.

      Usuń
    3. No to cóż... Pozostaje życzyć kreatywnej niedzieli. :D

      Usuń
  5. Z chęcią wybiorę się na Majora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zaciekawiła mnie tylko Kung Fu Panda 3 xD

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawie zapowiada się ten miesiąc w kinie. Zainteresowała mnie zwłaszcza druga pozycja.

    OdpowiedzUsuń
  8. Gdyby nie to, że w kwietniu jest Tydzień Kina Hiszpańskiego pewnie w tym miesiącu obeszłoby się bez wizyty w kinie, bo nic mnie nie zainteresowało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurcze, a ja chyba znów się nie wybiorę na TKH. :/

      Usuń
  9. Ja najbardziej jestem zainteresowana reżyserskim debiutem Natalie Portman :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też jestem ciekawa tego filmu i tego jak się sprawdzi w innej roli.

      Usuń
  10. ,,Letnie przesilenie" i ,,Mustang" widziałam już w tamtym roku :) A do kina najchętniej wybrałabym się na ,,Opowieść o miłości i mroku"!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Mustanga" też widziałam - świetny film. :)

      Usuń
  11. Kurczę, z opisów nic mnie nie zwaliło z nóg :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Chociaż to nie moja tematyka - uwielbiam Natalie Portman więc chciałabym obejrzeć film jej reżyserii. :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ręki sobie uciąć nie damy, że oglądałyśmy Udar słoneczny po rosyjsku. Jeśli nie, nadrobimy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie Wam, że możecie obejrzeć w oryginale. :)

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...