sobota, 27 lutego 2016

Co w wydawnictwach piszczy
(marzec 2016 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***


Albatros


Peter May Jezioro tajemnic - 2.03

Hebrydy Zewnętrzne to mroczne i surowe miejsce, gdzie w ciągu jednej nocy może zniknąć jezioro, ukazując wrak awionetki ze zwłokami zaginionego przed laty słynnego rockmana. I nie ma w tym żadnej magii. Są za to głęboko skrywane konflikty zamkniętej purytańskiej społeczności, jest podłość i chciwość. I jest mur milczenia.

Jeśli Fin Macleod go nie zburzy, nie odkryje, co naprawdę zdarzyło się na wyspie Lewis przed siedemnastu laty. A musi to zrobić, bo chociaż nie pracuje już w policji, to wciąż myśli jak inspektor.



Kazuo Ishiguro Okruchy dnia - 11.03

Uhonorowana Bookerem trzecia powieść Ishiguro. Ogromny rozgłos przyniosła jej ekranizacja z Anthonym Hopkinsem, wyróżniona 8 nominacjami do Oscara. Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia, że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.

Amber


Sebastian Fitzek Pasażer 23 - 2.03

Najbardziej przerażający thriller psychologiczny od czasu "Milczenia owiec".

Ta książka najpierw zmrozi twoje serce. A kiedy dojdziesz do siebie, już się od niej nie uwolnisz…

Pięć lat temu żona i synek Martina Schwarza popłynęli na wakacje statkiem wycieczkowym. I na pełnym morzu zaginęli… Od tego czasu Martin, policyjny detektyw i psycholog, żyje na dnie rozpaczy. Jedyne, co mu zostało, to ściganie zła. Podejmie się każdego, nawet najbardziej szaleńczego zadania, bo własne życie nie ma już dla niego żadnej wartości. Łamie wszelkie zasady i regulaminy, ale jest przerażająco skuteczny… Po 5 latach Martin nagle dowiaduje się, że na tym statku znikali również inni pasażerowie. Wśród nich była mała dziewczynka, która teraz się odnalazła. Miała ze sobą misia synka Martina. Ale dziecko milczy…

"Popularność Fitzka wynika z jego niepowtarzalności i wyjątkowości. Znakomita literacko narracja, umiejętność budowania napięcia, dojrzałość i obrazowość języka, panowanie nad całością materii (wszystko się zgadza, wszystkie wątki zbiegają się logicznie) – to jego stałe zalety. A »Pasażer 23« ma wszystko, co w Fitzku najlepsze."
"Der Spiegel"

Burda Publishing

Monika Lipińska, Sylwia Mokrysz Herbaciarz. Gdy życie staje się podróżą - 3.03

Rzym. Młody Marco Guarioli zaczyna karierę w sklepie z herbatą swojego dziadka. Jego droga zawodowa jest jasno nakreślona – wkrótce ma objąć stery rodzinnej firmy. Jednak niespodziewane spotkanie z piękną Julią zmienia ten plan. Marco nie wie jeszcze, że przecięcie się ich dróg nie było dziełem przypadku. To misternie utkana intryga…

Ta powieść jest jak filiżanka herbaty. Dobrej, aromatycznej, wciągającej zaskakującym bukietem wyrafinowanego smaku. Epatuje spokojem nieśpiesznego wieczoru, kiedy sprawy minionego dnia stają się już mniej ważne i mamy w końcu czas dla siebie.

Erich Segal Akty wiary - 11.03

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.








Czarna Owca


Milena Busquets I to przeminie - 2.03

Blanca po utracie matki przyjeżdża do Cadaqués, miasteczka na wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie zawsze spędzała w dzieciństwie wakacje. Tam prowadzi dialog ze zmarłą matką, najważniejszą miłością jej życia. Seks, przyjaźń, dzieci, bliskość, miłość, to wszystko, co dla Blanki było i jest ważne, stają się remedium na jej smutek.





Czarne


Elizabeth Pisani Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu - 2.03

Indonezja to nie tylko jedno z największych państw świata, zwane azjatyckim tygrysem, ale także zapierająca dech w piersiach mozaika języków, ludów i tradycji. Rozrzucona na ponad 13 tysiącach wysp oszałamia turystów kolorytem, gościnnością, różnorodnością, ale przede wszystkim niezwykłym sposobem bycia Indonezyjczyków.

Elisabeth Pisani przez blisko 25 lat była dziennikarką Reutersa i prowadziła w Indonezji badania dotyczące epidemii HIV. Zdobywała informacje od ulicznych sprzedawców i transseksualistów, rozmawiała z członkami władz i elitami kraju. Przejechała ponad 26 tysięcy kilometrów, docierając do zapadłych wiosek, gdzie w cieniu drzew goździkowych wciąż wróży się z wnętrzności kur, gości zaprasza się na herbatę w towarzystwie zmarłej babci, a kobiety sprzedawane są mężowi za kilkanaście sztuk bydła.

Powstała fascynująca książka o jednym z najmniej znanych krajów świata.

"Indonezja itd." znalazła się na liście najlepszych książek non-fiction 2014 roku „The Economist” oraz „The Wall Street Journal”.

Beata Szady Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy - 9.03

Współczesna Lima to miasto kontrastów. Biel sąsiaduje z szarością, smutek z uśmiechem, niedostatek z nadmiarem. Z jednej strony – bogate, położone nad oceanem dzielnice, drogie samochody i szklane wieżowce. Z drugiej – biedne, niebezpieczne, brudne, w którym rozwalające się domy „kleją się do siebie jak ciasto drożdżowe do rąk”, dzieci pracują na ulicach odurzają się terokalem, a zdobycie dowodu osobistego graniczy z cudem. Beata Szady przedstawia poruszające historie osób, które od najmłodszych lat zmagają się z „wołaniem ulicy”. To wstrząsający reportaż o tym, jak ciężko jest rozpocząć życie na nowo, zwłaszcza kiedy jest się niewidzialnym dla państwa.


Czwarta Strona

Karolina Wilczyńska Dasz radę, Nataszo - 2.03

Nikt nie może być gwarantem twojego szczęścia.
Szczęście jest w Tobie…

Natasza rozpoczyna kolejny rozdział w swoim życiu. Kobieta nie może mieć jednak pewności, że los pisze dla niej szczęśliwe zakończenie.

Po rozliczeniu z przeszłością bohaterka załamuje się. Jest samotna, nie ma siły, by zmobilizować się do działania. Kiedy jest o krok od powrotu do nałogu, otrząsa się z marazmu. Postanawia nie zostawiać przyszłości w rękach losu i zawalczyć o siebie. Rzuca się w wir pracy, zakłada fundację, która ma pomagać kobietom. Skleja połamane życie: odnajduje dawne znajome, nawiązuje nowe przyjaźnie. Jednocześnie będzie jednak musiała odpowiedzieć sobie na pytania: Czy związek z eksmężem może się udać? Czy warto dwa razy wchodzić do tej samej rzeki?

Książka Karoliny Wilczyńskiej to kontynuacja bestsellerowej powieści „Jeszcze raz, Nataszo”, którą pokochały polskie czytelniczki.

Dolnośląskie

Reinhold Messner Naga góra. Relacja z tragicznej wyprawy - 2.03

Naga Góra, czyli Nanga Parbat od lat przyciągała ludzi gór, stając się dla wielu z nich miejscem triumfu, ale i śmierci. Wejście na Nagą Górę do dziś jest sprawdzianem nie tylko umiejętności wspinaczkowych, ale także odporności psychicznej i sił duchowych.





Jennifer Jordan Okrutny szczyt. Kobiety na K2 - 2.03

Choć nie tak wysoki jak Mount Everest, K2 jest znacznie bardziej niebezpieczny. Warunki wspinaczkowe na położonym na granicy Chin i Pakistanu masywie należą do najcięższych na świecie. Wejść na szczyt próbowało 90 kobiet, udało się to tylko sześciu - trzy spośród nich straciły życie w drodze powrotnej, a dwie zginęły w trakcie innych wypraw.

W "Okrutnym szczycie" Jennifer Jordan opowiada o tragicznych, inspirujących niecodziennych losach garstki kobiet, które rzuciły wyzwanie bezwzględnej górze i zginęły, pragnąc dogonić swoje marzenia.


Erica

Ewa Budrewicz Olgierd Budrewicz dżentelmen w podróży - 9.03
 
"Jest to książka o harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK i warszawskim powstańcu. Niedoszłym prawniku, dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu i varsavianiście. Wreszcie o podróżniku, który jak głosi tytuł jednej z jego książek – był wszędzie. Jego reportaże i książki podróżnicze, programy radiowe i telewizyjne ukazywały się niegdyś w ogromnych ilościach.

Michał Ogórek napisał we wspomnieniu, że przez wiele lat był przekonany, że Olgierd Budrewicz nie istnieje, że to musi być jakiś zbiorowy pseudonim, bowiem niemożliwe, żeby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie. Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych – patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z dalekiego świata. Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami innych: przyjaciół, znajomych, a czasem ludzi nim zafascynowanych, przez wspomnienia kolegów z piłkarskiego boiska podczas niemieckiej okupacji, z AK-owskiej podchorążówki i z Powstania, kolegów dziennikarzy i ludzi, o których pisał, wreszcie licznych przyjaciół i znajomych. Wyłania się z tych wspomnień postać człowieka szczęśliwego, ciekawego, twórczego, przyjaznego ludziom i na pewno niebanalnego. Zresztą przekonajcie się Państwo sami".

Grzegorz Micuła

"Podróże Budrewicza były dla mnie zawsze wojażami gentlemana z »W 80 dni dookoła świata«, żadne tam trekkingi, plecaki, biwaki, turystyczne kuchenki. To były podróże cywilizowane, z całym możliwym komfortem, służące nie sprawdzaniu siebie, nie przemaganiu własnych słabości. Tyle tylko, że balon, parowce i parowozy Phileasa Fogga Olgierd zamienił na klimatyzowane boeingi".

Maciej Kuczyński


Justyna Krajewska Warszawa w rozmowach - 9.03

Sięgając w przeszłość dociera się do esencji świata i wartości, które kształtowały pokolenia. Pewność własnej tożsamości buduje to kim jesteśmy, jest częścią składową własnego jestestwa. Poznać historię miasta, które się kocha to zgłębianie własnego ja.

Warszawa to serce artystycznego świata przeszłości. Warszawa to dusza niezłomnych jej bohaterów, walczących o nią bezkompromisowo. Warszawa to umysł szybujący ponad ulicami, wznoszący się w otchłań niekończącej się inspiracji, błyszczącej w połaci Wisły, spadającej na ulice wraz z pyłkami wiosennego kwitnienia.

"Warszawa w rozmowach" to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika do świata wielkiej, niezłomnej stolicy. Wehikuł, który pozwala spojrzeć na miasto oczyma ludzi, warszawiaków i bohaterów, w których ustach nazwa miasta nabiera mistycznego znaczenia.


Fabryka Słów

Janet Evanovich Smakowita piętnastka - 4.03

Przepis na katastrofę: Znany kucharz Stanley Chipotle przyjeżdża do Trenton, aby wziąć udziału w konkursie kulinarnym i traci głowę - dosłownie. Dodaj przyprawy: Lula jest świadkiem przestępstwa. Podkręć ogień: Milion dolarów nagrody dla każdego, kto dostarczy informacji pomocnych w schwytaniu zabójców. Zamieszaj: Lula rekrutuje łowczynię nagród Stephanie Plum, aby szybciej znaleźć morderców i zgarnąć forsę. Dodaj tajny składnik: Babcia Mazurowa. Tyle w temacie. Doprowadź do wrzenia: Stephanie Plum dostaje również zlecenie od Komandosa. Ma wyśledzić zdrajców, którzy starają się doprowadzić do bankructwa jego agencję ochrony. Tym razem zniszczeniu ulegają co najmniej 4 samochody, w tym dwa Komandosa.


Filia

Steve Cavanagh Obrona - 2.03

Eddie Flynn ma 48 godzin aby wygrać tę sprawę. W przeciwnym razie jego córka straci życie.

Eddie Flynn, niegdyś działał jako artysta oszust i kanciarz, po latach został prawnikiem. Uznał, że między tymi dwoma zawodami nie ma wielkiej różnicy.

Minął ponad rok od czasu, gdy Eddie przysiągł sobie, że więcej jego noga nie postanie w sali sądowej. Jednak teraz nie ma wyboru. Oleg Wołczek, niesławny szef nowojorskiej mafii rosyjskiej kazał założyć na plecy Eddiego bombę i uprowadził jego dziesięcioletnią córkę, Amy. Eddie ma tylko 48 godzin żeby wybronić Wołczeka w niemożliwym do obrony procesie o morderstwo - musi wygrać i ocalić życie córki.

Działając pod okiem mediów i nadzorem FBI, Eddie, broniąc swego klienta, musi wykazać maksimum sprytu i wykorzystać dawno nabyte umiejętności cwaniaka i kanciarza. Czy z tykającym na plecach zegarem detonatora, uda się Eddiemu przekonać sędziów przysięgłych?

Przegrać proces to stracić wszystko.

Literackie


Luca Dotti, Luigi Spinola Audrey w domu - 2.03

Odkryj prywatny świat Audrey Hepburn w niezwykłej bestsellerowej biografii napisanej przez syna aktorki!

Dziecięce wspomnienia, rodzinne anegdoty, cytaty z prywatnych listów, rysunki, skrupulatnie spisywane i gromadzone przez gwiazdę Hollywood przepisy na ulubione dania, które zapewniły jej doskonałą sylwetkę i przeszło 250 niepublikowanych wcześniej fotografii z domowego archiwum! To wszystko składa się na wyjątkową książkę, którą porównać można jedynie z głośnymi przed kilku laty „Fragmentami” Marilyn Monroe.

Tym bardziej niezwykła to lektura, że ukazuje osobę zupełnie inną niż ekranowa Audrey-trzpiotka, którą wielbiły tłumy. Lucca Dotti tworzy portret spełnionej matki i żony, doskonałej kucharki, wielbicielki domowego ogniska, która gotowa była porzucić czerwony dywan dla rodzinnych kolacji i przyjęć w ogrodzie. Trzon książki stanowią osadzone w rodzinnym kontekście przepisy kulinarne. Są one jednak smakowitym, ale tylko pretekstem, niecodziennym sposobem na bezprecedensowe pokazanie prawdziwego życia legendy kina, poczynając od dzieciństwa spędzonego w Holandii podczas II wojny światowej, przez karierę w Hollywood, życie aktorki, matki i żony w Rzymie, aż po ostatnie lata spędzone na podróżach po świecie w roli ambasadora UNICEF.

„Audrey w domu” to rodzaj intymnego albumu, barwnego patchworku pokazującego świat aktorki i tych, których kochała najbardziej – jej dzieci, przyjaciół, zwierzęta. To wyrafinowana i piękna opowieść, która rozwija się od śniadania do lunchu, od lunchu do kolacji, od kolacji do przyjęcia w ogrodzie. Książka, która pozwala nam zajrzeć do domu Audrey przez dziurkę od klucza.

MG

John Galsworthy Posiadacz - 2.03

Przejmująca, pełna namiętności opowieść o miłości, zdradzie, posiadaniu i śmierci.

"Posiadacz" to najsłynniejsza powieść w całym dorobku Johna Galsworthy’ego. Pierwotnie wydana pod tytułem "Saga rodu Forsyte’ów", osiągnęła ogromną popularność (autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla), doczekała się kontynuacji i wtedy tytuł ten rozciągnął się na cały cykl.

Akcja rozpoczyna się w 1886 roku w Londynie, a rodzina Forsyte’ów stanowi symbol mieszczaństwa epoki wiktoriańskiej. Żona jednego z braci, Irena, staje się burzycielką porządku ustalonego przez rodzinę.

"Sedno całej tej sprawy, pomyślał, to własność, lecz wiele ludzi wolałoby nie stawiać jej na tej płaszczyźnie. W ich pojęciu idzie wyłącznie o »świętość węzłów małżeńskich«. Ale podstawą świętości węzłów małżeńskich jest świętość rodziny, a świętość rodziny oparta jest na świętości posiadania. A przecież wszyscy ci ludzie są wyznawcami tego, który nic nigdy nie posiadał na własność. Ciekawe!"

John Galsworthy
Noir Sur Blanc

William Dalrymple Miasto Dżinów. Rok w Delhi - 3.03

"Miasto dżinów", wydane w 1993 roku, to owoc sześcioletniego pobytu autora w Indiach. Z pasją, a zarazem skrupulatnością historyka Dalrymple odmalowuje obraz stolicy Indii - miasta "stanowiącego niewyczerpaną skarbnicę opowieści, podań starszych niż przekazy historyczne", miasta obfitującego we wspaniałości i okropieństwa, miasta-labiryntu usianego kopułami pałaców, miasta-śmietniska skąpanego w świetle przefiltrowanym przez misterne treliaże, miasta chaosu kipiącego ludźmi, rozkaszlanego od spalin i woniejącego przyprawami, miasta, w którym stulecia, a nawet milenia, przechowały się w stanie nienaruszonym, trwając obok siebie w doskonałej harmonii.

Warstwa po warstwie autor odsłania pokłady historii, ożywia ruiny, zaludnia mogolskie pałace, prowadzi czytelnika ciasnymi alejkami Starego Miasta, zgłębiając jego endemiczne hybrydy: średniowiecznych medyków, muzyków i kaligrafów, wyrusza z eunuchami (hidźra) "na jubel", pije herbatkę z ostatnią mogolską księżniczką, odwiedza wykopaliska w poszukiwaniu prawdy historycznej zawartej w Mahabharacie. Zafascynowany hybrydalnym splotem kultur, islamskiej i hinduistycznej, indyjskiej i angielskiej, tropi ich pozostałości w architekturze i języku.

Prószyński i S-ka


Beata Sabała-Zielińska Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak - 1.03

Opowieść o himalaizmie widzianym oczami żony. W marcu 2013 roku świat przeżywał wielki sukces czterech polskich himalaistów – pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Dzień później cała Polska zamarła. Dwóch wspinaczy rozpoczęło dramatyczną walkę o życie, a kiedy ją przegrali, rozgorzała narodowa dyskusja o etyce himalaizmu i partnerstwie w górach. Dysputy i oskarżenia ciągnęły się tygodniami, tymczasem w Zakopanem, z dala od zgiełku, została pogrążona w rozpaczy rodzina Maćka Berbeki – jego żona Ewa i czterech synów. Od ponad trzydziestu lat ich wspólnego życia Ewa bała się właśnie tego momentu. Choć byli jedną z nielicznych par w świecie alpinistów, których góry nie rozdzieliły, ostatecznie to one zabrały najważniejszą osobę w jej życiu. A mimo to syn Maćka, Franek, żegnając ojca, powiedział w imieniu całej rodziny: „Chciałbym podziękować Bogu za góry, które ukształtowały naszego tatę i towarzyszyły mojej rodzinie od bardzo dawna. I wciąż będą towarzyszyć”.

Ta książka to opowieść o miłości, pasji i akceptacji aż po grób.

Christina Ohlsson Pojedynek z Diabłem - 1.03

Nowa seria bestsellerowej szwedzkiej autorki.

Co tak naprawdę wydarzyło się w dniu, w którym czteroletni Mio zginął z przedszkola? Adwokat Martin Benner wbrew swej woli zostaje wciągnięty w poszukiwania chłopca. Dopóki go nie odnajdzie, przywódca bezwzględnej organizacji przestępczej nie da mu spokoju. Brenner stara się więc rozwikłać zagadkę zaginięcia chłopca i bada kolejne wątki. Ale to nie jedyny problem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć – musi też wyjaśnić, kto na podstawie fałszywych oskarżeń i sfingowanych dowodów próbuje wysłać go do więzienia za zbrodnie, których nie popełnił. Z czasem popada w coraz większą paranoję. Kim jest jego tajemniczy prześladowca i skąd tyle o nim wie?

W poszukiwaniu prawdy staje przed dylematem: czy jest w stanie uratować i chłopca, i siebie? A może musi dojść do kolejnego zabójstwa, żeby w końcu zaznał spokoju?

Wszystko zaczęło się w dniu, gdy nieznany mężczyzna zlecił mu obronę dobrego imienia swojej zmarłej siostry, Sary Tell, którą uznano winną kilku zabójstw. Badając sprawę, Benner wszedł w konflikt z amerykańską organizacją przestępczą. Od tej pory żyje w ciągłym strachu nie tylko o swój los, ale także o los swojej adoptowanej córki, Belle. Nie daje się jednak złamać. Ponownie leci do Teksasu i w końcu dowiaduje się, kim jest przywódca przestępczej organizacji, który ma na sumieniu śmierć wielu ludzi i od pewnego czasu prześladuje także jego. Prawda okazuje się tak niewiarygodna, że Benner do ostatniej chwili nie chce w nią uwierzyć...

Virginia C. Andrews Pamiętnik Christophera. Duchy Dollagagerów - 1.03
 
"Kwiaty na poddaszu" nie ujawniły wszystkich sekretów Foxworth Hall…

Kontynuacja bestsellerowego cyklu o rodzinie Dollangangerów.

Odnaleziony w ruinach posiadłości Foxworth Hall dziennik Christophera Dollangangera ma dziwny wpływ na rzeczywistość –jak gdyby duch uwięzionych tam niegdyś dzieci prześladował kolejne pokolenia. Nie przypadkiem przebudowy spalonego domostwa podjął się ojciec Kristin Masterwood, której przedwcześnie zmarła matka była daleką krewną Foxworthów?
Kristin zdradza sekret pamiętnika swojemu chłopakowi. Nieoczekiwanie Kane Hill proponuje jej wspólne czytanie na poddaszu, przemienionym zawczasu w poddasze Dollangangerów.
Odtąd wydarzenia biegną dwoma torami – z jednej strony ojciec Kristin z zapałem realizuje plany tajemniczego inwestora, który na miejscu dwukrotnie spalonego Foxworth Hall buduje nowoczesną posiadłość. Z drugiej strony dwójka młodych ludzi w sugestywnej scenerii poddasza coraz mocniej przeżywa tragiczne wydarzenia opisane w dzienniku. I stopniowo, nieświadomie, odgrywają historię, w której coraz większą rolę ma wątek zakazanego uczucia i budzącej się seksualności. Niepokojąca atmosfera coraz bardziej przenika życie młodych ludzi. Co zwycięży w tej dziwnej rozgrywce – obsesja przeszłości czy energia przyszłości? Rodzinna klątwa czy nowe życie?

Magda Rem Tysiąc róż - 3.03

Michał i jego żona Elżbieta wiodą spokojne życie w domu na uboczu. Regularnie włączają zraszacz, rozmawiają z sąsiadem, odwiedza ich listonosz, mają swoje nawyki i zwyczaje. O stałej porze słychać stukot maszyny do pisania. Bo Elżbieta jest pisarką popularnych romansów, Michał zaś grafikiem projektującym okładki. Tak było. Jeszcze do wczoraj. Bo już tak nie będzie.

Jedna chwila zmienia ich życie w teatr pozorów. Tylko kto w nim obsadza role?

Znakomicie skonstruowana powieść psychologiczna z elementami thrillera. Hitchcockowskie klimaty – atmosfera rodem z „Psychozy" i wyczekiwanie na pojawianie się matki Normana.

Olga Rudnicka Były sobie świnki trzy - 15.03

Bycie żoną swojego męża ma pewne zalety – pełne konto i nadmiar wolnego czasu. W zamian wystarczy tylko pilnować, by mąż nie zapominał, dzięki komu żyje pełnią szczęścia. Układ działa jak w zegarku, ale do czasu… Jolka, Martusia i Kama pewnego dnia odkrywają, że w metryce lat im przybywa, nie ubywa, pojawiają się kurze łapki, dodatkowe kilogramy, a w życiu ich mężów inne kobiety.

Przyjaciółki postanawiają zmienić swój stan cywilny, zanim zrobią to ich mężowie. Tylko te nieszczęsne intercyzy… W tej sytuacji można zrobić tylko jedno. Zostać bogatą wdową. Żeby to tylko było takie proste…

Rebis

Hanna Cygler Za cudze grzechy - 1.03

Europejska podróż pełna namiętności. Zwykłe i niezwykłe zdrady.

Kiedy zdrada wkrada się w codzienne życie!

Kontynuacja powieści „W cudzym domu” to prawdziwie europejska, pełna przygód podróż. Los nikogo nie oszczędza. Rozalia skazana jest na rodzinny areszt w Krakowie, Luiza i Joachim próbują dotrzeć do Ameryki przez Paryż. Pozostali zniknęli - czyżby bez śladu? Spiski, terroryści, wybuchające bomby i namiętności nie pozwalają bohaterom cieszyć się spokojem. Nie znajdują go nawet we własnym domu. I za co to wszystko?

Luis Montero Manglano Stół króla Salomona - 1.03

Pełna inteligentnego humoru i zagadek powieść osnuta tajemnicą, w której śmierć i niebezpieczeństwo czają się na uliczkach współczesnych miast i w podziemiach średniowiecznych zamków.

Tirso Alfaro, doktorant na wydziale historii sztuki, podczas praktyki w muzeum w Canterbury jest świadkiem kradzieży zabytkowej pateny. Po powrocie do Madrytu odpowiada na enigmatyczną ofertę pracy i bierze udział w osobliwym procesie rekrutacji, nawet nie podejrzewając, że na próbę wystawia go tajna organizacja – Narodowy Korpus Poszukiwaczy, którego celem jest odzyskanie cennych dzieł sztuki należących do dziedzictwa Hiszpanii. Wkrótce Tirso włączy się do szaleńczej pogoni za mitycznym Stołem Salomona, który wedle legend może przynieść tylko nieszczęście. Tym samym zostanie wciągnięty w oszałamiającą spiralę niebezpieczeństw, zdrady i śmierci.

Steven Saylor Gniew furii - 15.03

Rok 88 p.n.e. Nad rzymskim światem kłębią się czarne chmury. Na zachodzie buntują się italscy sprzymierzeńcy, Mitrydates wydziera republice kolejne prowincje w Azji. Nawet stosunkowo spokojną Aleksandrię przewrót pogrążył w chaosie. To tam młody Gordianus wraz z Bethesdą przeczekuje zamęt, gdy otrzymuje sekretną wiadomość od Antypatra. Dawny mentor i towarzysz podróży do siedmiu cudów świata, teraz członek dworu Mitrydatesa w Efezie, boi się, że jego dni są policzone.

Gordianus rusza mu na ratunek, za oręż mając jedynie brawurowy plan przedostania się za linie wroga i wydostania Antypatra z jaskini lwa. Nie wie jednak, że w grze są siły dalece potężniejsze, które napisały już dlań rolę w scenariuszu. Niepewny, kto tu jest graczem, a kto pionkiem, Gordianus musi rozwikłać zagadkę stojącą za tajemniczą wiadomością, by ocalić siebie i tych, którzy są tak bliscy jego sercu.

Sonia Draga

Chris Bohjalian Ruiny przeszłości - 9.03

Rok 1943. Wśród idyllicznych wzgórz na południe od Florencji mieszka rodzina Rosatich, włoski ród szlachecki, którego członkowie wierzą, że mury ich wiekowej rezydencji ochronią ich przed wojną pustoszącą całą Europę. Osiemnastoletnia Cristina spędza całe dnie na pływaniu w basenie oczy spacerach po należących do posiadłości ogrodach. Ale kiedy w willi Rosatich zjawiają się dwaj żołnierze, Włoch i Niemiec, aby obejrzeć starożytny cmentarz Etrusków, ten sielankowy spokój zostaje bezpowrotnie zburzony. Cristiną zaczyna się interesować młody niemiecki porucznik, naziści coraz śmielej nadużywają gościnności gospodarzy, a niegdysiejsze sanktuarium Rosatich powoli staje się ich więzieniem.

Rok 1955. Serafina Bettini, funkcjonariuszka wydziału dochodzeniowego florenckiej policji, zmaga się z własnymi demonami – piękna policjantka skrzętnie ukrywa blizny na swoim ciele, a także prześladujące ją wspomnienia z czasów wojny. Gdy zostaje jej przydzielone nowe, wyjątkowo makabryczne śledztwo – w sprawie seryjnego zabójcy, który morduje członków rodziny Rosatich – musi zagłębić się w tragiczną historię ofiar, ale przede wszystkim stawić czoło swoim traumatycznym przeżyciom.

„Toskania w czasie II wojny światowej była również krwawym potem bitwy – i tej niechlubnej historii nie można ukrywać. Książka Bohjaliana ukazuje ją w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym. Zapadająca w pamięć, ważna i przekonywująca powieść historyczna”. Historical Novel Society


Stara Szkoła


Evžen Boček Arystokratka w ukropie - 1.03
 
Najlepiej sprzedająca się czeska książka 2015 roku!
Pamiętnik surrealistyczny. Gwarancja czeskiego humoru!

Rodzina Kostków przybyła z USA do Czech do dawnej siedziby rodu - zamku Kostka. Lecz zamiast kultywować szlacheckie tradycje, Kostkowie muszą zmierzyć się z morawską rzeczywistością, która bardzo odbiega od ich wyobrażeń o życiu arystokracji. Kilogramy antydepresantów i hektolitry orzechówki nie rozwiązują pojawiających się problemów. Tymczasem na zamku nieuchronnie rozpoczyna się dochodowy sezon turystyczny, a nikt, łącznie ze służbą, nie przywykł do ciężkiej pracy...

Przeczytaj o wybornych perypetiach w czeskim stylu:
* jak fani Heleny Vondraczkowej demolowali zamkowe eksponaty,
* kto kolaborował z Himmlerem,
* czy szkolna wycieczka może napawać większą grozą niż martwa pokojówka w kominie?

Sorus

Agnieszka Paź-Kerner Zaczęło się od Kilimandżaro - 13.03

Rutynie można się poddać lub z nią walczyć. Jedni przegrywają, inni, jak Agnieszka Paź-Kerner autorka niniejszej książki, udowadniają, że można skutecznie pozbyć się nudy.

Autorka pewnego dnia postanowiła wyjść z kieratu dom-praca-dom i dokonać rzeczy niecodziennej: wejść na szczyt Kilimandżaro. To był jednak dopiero początek jej przygód z górami.


Wojciech Bobilewicz Trzy filiżanki Etiopii - 13.03
"Trzy filiżanki Etiopii" to książkowy debiut autora. Opisany w książce pobyt w Etiopii (2003 r.) był jego trzecią wizytą na Czarnym Lądzie. Przed wyjazdem opanował podstawy języka amharskiego. Czytelnik znajdzie w książce rozmówki w tym języku oraz użyteczne porady dla osób wybierających się do tego fascynującego kraj.

Trzy części książki smakują jak trzy filiżanki doskonałej etiopskiej kawy…

Pierwsza filiżanka, abol, jest jak zauroczenie, gwałtowne uczucie: rozgrzewa krew, otwiera serce i duszę, skłania do rozmowy. Można ją pochłonąć w jednej chwili lub rozkoszować się nią przez długi czas.

Druga filiżanka nazywa się t’ona. Jest jak spokojna kontemplacja, dlatego można się skupić na jej smakowaniu i zadumać nad sprawami tego świata.

Trzecia ma nazwę baraka. Słowo to oznacza błogosławieństwo. I jet błogosławieństwem w drodze, można ją chłonąć w milczeniu. Gdy opadną emocje po pierwszej, gdy znuży nas kontemplacja po drugiej, przy trzeciej można po prostu odpocząć.

"W książce tej dotykamy Etiopii widzianej oczami człowieka z Polski. Wątki historyczne ciekawie przeplatają się z osobistymi wrażeniami i emocjami ze spotkań z ludźmi o odmiennej kulturze i obyczajach oraz fascynacją wielowiekowymi zabytkami. Wojtek podjął trud napisania relacji ze swego pobytu w tym kraju, przez co choć trochę przybliży czytelnikom jego piękno, religię i zwyczaje oraz starą kulturę i historię."

Mersha Woldu, Stowarzyszenie Etiopsko-Polskie "Selam"

Alicja Kubiak, Jan Kurzela Oczami dos gringos. Meksyk i Gwatemala - 13.03


Tytułowi gringos – Alicja Kubiak i Jan Kurzela – cierpią na poważną, nieuleczalną dolegliwość, która uniemożliwia im przebywanie przez dłuższy czas w jednym miejscu. Przypadłość ta zwana jest podróżowaniem. Pod jej wpływem małżeństwo podróżników przez kilkanaście lat wspólnego życia odwiedziło najróżniejsze miejsca na świecie. Ala i Janek przemierzyli wiele tysięcy kilometrów, korzystając z najdziwniejszych środków lokomocji, nawiązując liczne znajomości, poznając inne kultury, sposoby życia oraz punkty widzenia. Tym razem zapraszają do wspólnej podróży przez Meksyk i Gwatemalę. Co to oznacza dla czytelnika?

Po pierwsze tequilę: dla jednych napój bogów, dla innych zwyczajny samogon.
Po drugie bajeczną scenerię – chyba że to akurat epoca de lluvia, pora deszczowa.
Po trzecie i najważniejsze: ekscytującą przygodę w krainie Majów i Azteków!

Razem z Alą i Jankiem skosztujecie codziennego życia mieszkańców zarówno metropolii, jak i maleńkich wiosek, znajdujących się w trudno dostępnych górskich terenach. Zmierzycie się z potęgą dżungli w drodze do El Mirador, poznacie indiańskie sposoby leczenia oraz rzadko spotykane gatunki zwierząt, dowiecie się, kim jest wszędobylska Catrina, przejdziecie się na romantyczny spacer Aleją Pocałunku… A to tylko niewielka część atrakcji.

Książka dostarczy też użytecznych porad dla osób wybierających się w te rejony i wskaże oryginalne miejsca warte odwiedzenia.

Znak

Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz - 2.03

Fascynujący obraz Afganistanu − kraju, który wychował mudżahedinów i talibów.

Nieustannie aktualny, legendarny tom reportaży Wojciecha Jagielskiego.

Jak to się stało, że mudżahedini i talibowie dalej obchodzą cały świat? Mułła Omar czy Osama ibn Ladin stali się uosobieniem lęków Zachodu przed islamskim terroryzmem. Afganistan to kraj, który wychował mudżahedinów i talibów. "Modlitwa o deszcz" przybliża nas do zrozumienia jego fenomenu.

W Afganistanie ścierają się interesy wielu potęg świata. To w Afganistanie zaczął rozpadać się ZSRR. To Afganistan wystawił na szwank reputację USA jako najpotężniejszego światowego mocarstwa. Jagielski pisze: „Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem”. Obcy zrobili z ich kraju laboratorium i akademię terroryzmu - oni sami nie przyłożyli do tego ręki.

Książka nie tylko jest bestsellerem, otrzymała także wiele prestiżowych wyróżnień: nominację do Nagrody Literackiej Nike, „Bursztynowego Motyla” w VIII edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą roku oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

Maria Hawranek, Szymon Opryszek Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej - 2.03

Ameryki Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników. Niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom.

Tańczymy już tylko w zaduszkito mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu.

„Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów”.


39 komentarzy:

  1. "Oczami dos gringos" może być ciekawe, poza tym chętnie przeczytałabym też nowego Fitzka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fitzek od dawna za mną łazi. Jeszcze nie czytałam żadnej jego książki.

      Usuń
  2. Z powyższych pozycji najbardziej interesuje mnie "Modlitwa o deszcz" Jagielskiego. Przeczytałam tylko jedną jego książkę i ta musi być kolejną :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. W planach mam ''Pasażera''.

    OdpowiedzUsuń
  4. W planach mam "Pasażera 23", ale lista z pewnością się jeszcze wydłuży.

    OdpowiedzUsuń
  5. Za dużo tych świetnych nowości ehh.. Ale jako pierwszą przeczytałabym ,,Pasażer 23" :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. ODRADZAM powiesc Busquets. W ogóle sie dziwie, ze takie badziewie sie wydaje w Polsce. Blanca Busquets jest córka znanej, sredniej klasy pisarki i celebrytki, Esther Tusquets, kiedys wlascicielki wydawnictwa Lumen. Zrobilo sie o niej glosno, gdy ponoc odreagowywala smierc matki podczas orgii narkotyczno-seksualnych w posiadlosci rodzinnej w Cadaqués na Costa Brava. Pozniej zarobila sporo pieniedzy opisujac te historie... Ksiazka miala fatalne recenzje w blogosferze (recenzjom prasowym to tu ufac nie mozna). Reklamowana byla jako fresk o zalobie, zas sami kupujacy przyznawali, ze szukaja rodzimej wersji Greya.
    Drugi Hiszpan na Twojej liscie to Luis Montero, rodzony brat Carli, autorki "Szmaragdowej tablicy". Dla jednych zacheta, dla drugich odwrotnie, haha. Kolejna wersja "Kodu Da Vinci".
    Ja natomiast na pewno skusze sie na pozycje Czarnego, jak zwykle zreszta, i na "Arystokratke w ukropie" Bocka. Ciekawie zapowiada sie tez "Miasto dzinów". A poza tym, to w marcu ma sie wreszcie ukazac "On"- druga powiesc genialnej Zoski Papuzanki, autorki "Szopki".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O ja, prawdziwi literaci z tych Monterów ;) dla mnie to antyreklama

      Usuń
    2. Dla mnie również. Niestety, wielu osobom się podoba...

      Usuń
    3. Toś mnie tą Busquet zmartwiła. Przyznaję, że książka znalazła się tu przede wszystkim ze względu na miejsce akcji, bo jeszcze nie czytałam niczego, co miałoby akcję osadzoną w Cadaques, a że akurat tam była, to... sama rozumiesz. Opis też wydawał się ciekawy.

      Co do Monterów (zwróciłam uwagę na nazwisko tego pana, ale nie wiedziałam, że to rodzeństwo), czytałam tylko "Złotą skórę" i to było dość duże rozczarowanie. Mam na półce "Szmaragdową tablicę", ale jakoś przestało mi się śpieszyć z lekturą, choć prędzej cy później, pewnie do niej zajrzę.

      Usuń
  8. Wszystkie tytuły o tematyce górskiej bym chciała przeczytać. No i oczywiście nową Rudnicką:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio jest jakiś wysyp książek o tematyce górskiej. :)

      Usuń
  9. Książkę Hanny Cygler bym z chęcią przeczytała. Lubię tę autorkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytałam tylko jedną jej książkę, ale mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać więcej. :)

      Usuń
  10. Jagielski, koniecznie! Zapisane! :) No i nadrabianie zaległości, bo trochę się ich uzbierało -_-

    OdpowiedzUsuń
  11. "Audrey w domu" to pozycja w sam raz dla fanów aktorki. Bardzo dużo w niej przepisów i prywatnych zdjęć autorki :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ile tu pozycji! Z pewnością podobają mi się dwie: "Pasażer 23" oraz "Obrona". Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Mam już "Audrey w domu", czeka na przeczytanie i recenzję :) Może jeszcze sięgnęłabym po "Ulica mnie woła".

    OdpowiedzUsuń
  14. Ha! A ja wyczekuję książki, o której nie było mowy w tym poście. :D Czekam na "Z otchłani", czyli tom zamykający "Trylogię grobiańską" Zajasa, który rzekomo ma premierę 16. marca. :)
    No i Rudnicka, oczywiście! :D

    OdpowiedzUsuń
  15. Rudnicka, "Jezioro marzeń", "Pasażer 23" - w pierwszej kolejności bym czytała.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jak na moje warunki to dużo za dużo w wydawnictwach piszczy :).
    „Modlitwę o deszcz” polecam wszystkim niezdecydowanym.

    OdpowiedzUsuń
  17. W pierwszej kolejności w planach mam "Audrey w domu" :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Oj, chyba nie "Jeioro tajemnic", bo ta książka została wydana w zeszłym roku - nowa powiesc Petera Maya, która wychodzi w marcu nazywa sie "Wyspa powrotów"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest dobrze. W zestawieniu są nie tylko premiery, ale też wznowienia. A ta książka bardziej mnie zaciekawiła niż "Wyspa...".

      Usuń
  19. Właściwie to każda książka, która znalazła się w poście, wydaje się interesująca, ale na pierwszy plan wysuwa się "Miasto Dżinów".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe, czy ukaże się w terminie, bo data premiery już się przesunęła. Książka miała wyjść w lutym.

      Usuń
  20. Ja znalazłam kilka ciekawych propozycji,ale najbardziej zainteresowała mnie Elizabeth Pisani Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu.Zapraszam do mnie http://bezczytanianiemoznazyc.blogspot.com.es/

    OdpowiedzUsuń
  21. "Stół króla Salomona" mnie kusi :) A "Arystokratka w ukropie" rewelacyjna! :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Wszystkie mi pasują ;) mam nadzieję, że połowa będzie w mojej bibliotece ;)

    OdpowiedzUsuń
  23. Jest w czym wybierać, Rudnicka obowiązkowo - uwielbiam autorkę :) Segala tej książki nie czytałam, ale "Absolwenci" zrobili na mnie ogromne wrażenie - jak nie czytałaś to gorąco polecam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytałam. Uwielbiam Segala. Największe wrażenie zrobili na mnie "Doktorzy".

      Usuń
  24. Nie jest tak źle, mam 3 z zaprezentowanych nowości ;)

    OdpowiedzUsuń
  25. "Były sobie świnki trzy" najbardziej nas zainteresowała. W ostatnim czasie Paulina zgłębia całą twórczość tej pisarki.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...