sobota, 27 października 2018

Na co do kina?
* listopad 2018 *

dobre filmy
Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery listopada.





2 listopada



Damian Nenow, Raúl de la Fuente Jeszcze dzień życia

Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.
(opis festiwalowy)



Marcelo Martinessi Dziedziczki

Chela (Ana Brun) całe dnie spędza w domu, malując, ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, których rytmu pilnuje bardziej przebojowa i harda Chiquita (Margarita Irún). Choć kobiety od dekad są parą, nauczyły się ukrywać swój związek przed wścibskimi oczami konserwatywnego paragwajskiego społeczeństwa. Gdy jednak wpadają w kłopoty finansowe, ich życie czeka rewolucja i nawet wyprzedaż drogocennego wyposażenia domu, będącego symbolem ich przynależności do elity, nie wystarczy, by utrzymać status quo. Chiquita trafia do więzienia za długi, a wycofana do tej pory Chela zmuszona jest wyjść ze skorupy i zmierzyć się z zewnętrznym światem.
(opis festiwalowy)

Assaf Bernstein Oblicze mroku

Maria to nieśmiała, wyalienowana licealistka, gnębiona i upokarzana przez rówieśników. Zdesperowana dziewczyna zwierza się własnemu odbiciu w lustrze. Okazuje się wkrótce, że jej bliźniaczy, wyrozumiały i okazujący wsparcie lustrzany obraz to w rzeczywistości bezwzględna i głodna przemocy Airam. Następuje zamiana miejsc, która doprowadza do nieoczekiwanych i przerażających zdarzeń. Czy Airam to osobna postać, czy inna twarz tracącej zmysły i coraz bardziej żądnej zemsty Marii?
(opis dystrybutora)


Jafar Panahi Trzy twarze

Znana aktorka Behnaz Jafari otrzymuje dramatyczną wiadomość od młodej dziewczyny z irańskiej prowincji. Wraz z Jafarem Panahim (reżyser ponownie gra samego siebie) postanawia wyruszyć na północny wschód kraju. Oboje chcą poznać prawdę o nastolatce, która miała popełnić samobójstwo, gdy rodzina nie pozwoliła jej studiować w szkole aktorskiej. Ta filmowa podróż, dyskretnie inspirowana kinem Abbasa Kiarostamiego, jest nie tylko przejmującą opowieścią o trzech pokoleniach kobiet z aktorskimi aspiracjami, na których realizację wpływ miała zmieniająca się polityczno-społeczna rzeczywistość Iranu. Dla Panahiego to także pretekst do skonfrontowania własnego wyobrażenia o społecznej roli artysty z tym, jak sztukę filmową postrzegają zwyczajni ludzie. Irański twórca patrzy i słucha, a gdy może - pomaga i dodaje otuchy, cieszy się szacunkiem i go odwzajemnia, ale do zmian, których on sam pewnie tak pragnie, droga dużo dalsza niż z Teheranu na peryferia.
(opis festiwalowy)


9 listopada

Albert Hughes Alfa

Czasy epoki lodowcowej, Europa 20 tys. lat temu. Młody mężczyzna wspólnie ze współplemieńcami wyrusza na swoje pierwsze polowanie. Kiedy zostaje ranny, ci porzucają go, skazując na pewną śmierć. Przerażony i samotny stara się przetrwać w bezlitosnym świecie dzikiej puszczy. Z obawą próbuje okiełznać odrzuconego przez stado wilka. Z czasem zaczynają sobie ufać, co więcej, mogą na siebie liczyć, tworząc niezwykłą parę sprzymierzeńców. Wspólnie pokonują niezliczone niebezpieczeństwa i pułapki losu, próbując odnaleźć drogę do domu zanim nadejdzie śmiertelna zima.
(opis dystrybutora)

Gustav Möller Winni

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia - były funkcjonariusz policji - z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie - irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.
(opis dystrybutora)



16 listopada

Steve McQueen Wdowy

"Wdowy" to historia czterech kobiet, których nie łączy nic z wyjątkiem długu, pozostawionego im w spadku przez zmarłych mężów, uwikłanych w działalność przestępczą. Kobiety nie mają innego wyjścia, jak wziąć sprawy w swoje ręce i zawiązać spisek, który pozwoli im narzucić światu ich reguły gry.
(opis dystrybutora)




David Lowery Gentelman z rewolwerem

To wydarzyło się mniej więcej naprawdę. Forrest Tucker wiódł bardzo uporządkowane życie. W równie bezczelny, co sympatyczny sposób rabował banki, a kiedy czasem powinęła mu się noga i trafiał za kratki, uciekał z więzienia tylko po to, by dokonywać kolejnych napadów. Dopiero gdy spotkał na swej drodze wyjątkową kobietę, znalazł powód, by się ustatkować i schować swój rewolwer gdzieś na dno szuflady. Jednak mając siedemdziesiątkę na karku trudno jest zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Kiedy nadarzy się okazja, by zrobić ostatni skok, Tucker będzie musiał odłożyć planowanie emerytury na później.
(opis dystrybutora)

Erik Poppe Utoya, 22 lipca

22 lipca 2011 roku na norweskiej wyspie Utoya uzbrojony mężczyzna (prawicowy ekstremista) otworzył ogień do przebywającej na obozie młodzieży. W zamachu tym zginęło 69 osób. Reżyser Erik Poppe podjął się nakręcenia filmu poświęconemu zdarzeniu, które wstrząsnęło nie tylko Norwegią, lecz także całym światem. Jego dramat rozpoczyna się od dokumentalnego nagrania z Oslo, gdzie niedługo przedtem ten sam napastnik detonował bombę, zabijając osiem osób. Potem kamera podąża za 19-letnią Kają, spędzającą ze swoją młodszą siostrą kilka dni na wyspie. Nagle pada pierwszy strzał, po którym rozpoczyna się 72-minutowa rekonstrukcja wydarzeń, nakręcona w jednym ujęciu i z perspektywy ofiar.
(opis festiwalowy)


23 listopada



Steven Caple Jr. Creed II

Adonis Creed stara się pogodzić sprawy osobiste z treningami do najważniejszego bokserskiego starcia w karierze. Będzie musiał stanąć na ringu do walki z przeciwnikiem pośrednio związanym z tragedią, która dotknęła niegdyś jego rodzinę. Adonis ma jednak wciąż w swym narożniku Rocky'ego Balboę, który wspiera go we wszystkich trudnych chwilach. Razem stawią czoło demonom przeszłości, podadzą w wątpliwość wyznawane wartości i staną w obronie wspólnego dziedzictwa. Powrót do korzeni pozwoli im zrozumieć, dlaczego stali się bokserskimi legendami.
(opis dystrybutora)

Christophe Honoré Sorry Angel

"Życie zaskakuje bardziej niż filmy" – powiedział Arthur do Jacquesa, kiedy pierwszy raz przypadkiem spotkali się w kinie. Jacques jest znanym w Paryżu pisarzem, a Arthur to młody student, który dużo czyta. Spotkają się jeszcze wiele razy, a ich namiętność przeplatać się będzie z intelektualną i emocjonalną grą. Jednak choroba Jacquesa nie pozwala mu uwierzyć, że ma jeszcze szansę na prawdziwą miłość. Jest rok 1993.
(opis dystrybutora)



Meryem Benm'Barek-Aloïsi Sofia

Współczesne Maroko, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Dwudziestoletnia Sofia mieszka z rodzicami w Casablance. Jest w ciąży, ale nawet sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. Seks pozamałżeński jest w jej kraju karany więzieniem. Sofia musi podjąć decyzje, które uratują honor jej rodziny i zaważą na całym jej życiu.

Reżyserka Meryem Benm'Barek-Aloïsi, niczym Asghar Farhadi pokazuje obraz społeczeństwa przez pryzmat problemów i lęków swoich bohaterów. Choć życie Sofii determinuje miejsce urodzenia, to dziewczyna znajduje w sobie siłę, by pokierować swoim życiem.
(opis dystrybutora)

Sam Levinson Assassination Nation

W miasteczku Salem cztery nastolatki są oskarżone o publikowanie online prywatnych informacji dotyczących członków tej niewielkiej społeczności. Zaczyna się całkiem dosłowne polowanie na czarownice: z początku dosyć niewinne, szybko przeradza się jednak w serię brutalnych, krwawych ataków z użyciem siły.
(opis festiwalowy)




Klara Kochańska, Kasper Bajon Via Carpatia

Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. "szlak bałkański". Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Plany zmienia im matka Piotra, która prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i oporu Julii, postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.
(opis dystrybutora)



29 listopada


Otto Bathurst Robin Hood: Początek

Zaprawiony w bojach podczas wypraw krzyżowych Robin z Loxley powraca w rodzinne strony, gdzie odkrywa, że jego zamek został splądrowany, a ziemie skonfiskowane przez chciwego Szeryfa z Nottingham. Co gorsza, ukochana Robina - piękna Marion, dając wiarę fałszywej wieści o jego śmierci, poślubiła innego mężczyznę. Żądny zemsty i sprawiedliwości Robin postanawia stanąć w obronie uciśnionych mieszkańców Nottingham. Jego kompanem i nauczycielem staje się dawny wróg Mały John. Już wkrótce w mieście pojawia się tajemniczy wojownik w saraceńskim kapturze, który obiera bogatym i rozdaje biednym. Szybko okaże się jednak, że okoliczności wymagają działań na większą skalę, bowiem Szeryf wraz z kościelnymi dostojnikami planują zdradę, która może zagrozić całemu królestwu. Robin musi więc zgromadzić siły zdolne do otwartej walki z regularną armią.
(opis dystrybutora)


30 listopada

Bradley Cooper Narodziny gwiazdy

Cooper wciela się w rolę Jacksona Maine’a, gwiazdora muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, kiedy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą.
(opis dystrybutora)



Krzysztof Zanussi Eter


Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem. Cena powodzenia to utrata duszy, ale miłość może wybawić Doktora od wiecznego potępienia.
(opis dystrybutora)


Marta Prus Over the Limit

20-letnia Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. W przygotowaniach do olimpiady w Rio de Janeiro pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.
(opis festiwalowy)


Sergei Dvortsevoy Ayka

Akcja dramatu "Ayka" rozpoczyna się w moskiewskim szpitalu.

Główna bohaterka Ayka rodzi dziecko. Pochodzi z Kirgistanu, a w Rosji przebywa nielegalnie. Dziewczyna nie ma pracy ani własnego lokum, jednak postanawia wychować dziecko pomimo niesprzyjających warunków. Ucieka z noworodkiem ze szpitala, aby nie zostać deportowana do Kirgistanu. To jednak dopiero początek jej problemów.

Film "Ayka" to niezwykle trudny seans opowiadający o kobiecie, która za wszelką cenę próbuje przetrwać.
(opis filmu: film.wp.pl)

Gabriela Pichler Amatorzy

Witamy w Lafors – małej, szwedzkiej społeczności, która rozpaczliwie potrzebuje nowego startu. Nadzieja na zmianę pojawia się, gdy niemiecki supermarket Suerbilly zaczyna rozważać rozpoczęcie działalności w tym regionie. 500 nowych miejsc pracy może zmienić wszystko! Musse z lokalnej administracji ma przygotować reklamę, która będzie promować niewielkie miasteczko. Jednak dwie z nastoletnich mieszkanek – Aida i Dana biorą sprawy oraz telefony w swoje ręce, by dać szansę tym, którzy nie są mile widziani w reklamie. Rozpoczyna się batalia o to, kto ma prawo opowiedzieć historię Lafors.
(opis dystrybutora)







25 komentarzy:

  1. Jest w czym wybierać :) Ja dzisiaj chcę iść na ,,7 uczuć" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Dziedziczki" - mój faworyt, ale kino to ja mam objazdowe :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeszcze nie wiem, na co się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest tego trochę...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Sporo tego ale nic nie wzbudziło mojej ciekawosci :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Widzę bardzo różnorodne propozycje, ale większość to chyba niekoniecznie moje klimaty, bo wolę mniej poważne, a bardziej rozrywkowe filmy... Chętnie obejrzę "Narodziny gwiazdy", bo jestem ciekawa jak Lady Gaga sobie poradzi na dużym ekranie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak znajdziesz coś, co jest właśnie typowo rozrywkowe, ale przy tym niegłupie, to koniecznie daj znać. :)

      Usuń
  7. Mnie interesują "Narodziny gwiazdy", bo Cooper. Co tam Lady Gaga, ale Cooper! :D
    Poza tym 'Utoya, 22 lipca", bo porusza temat, o którym było swego czasu bardzo głośno a ja wciąż nie przeczytałam książki na ten temat. Jestem ciekawa, jak zostanie to wszystko przedstawione w filmie. W sumie "Alfa" także brzmi ciekawie, lubię sięgnąć od czasu do czasu po tego typu filmy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Utoya też mnie ciekawi, choć też w końcu nic nie przeczytałam na ten temat. Trzeba będzie nadrobić.

      Usuń
  8. Teraz na czas przedświąteczny mam zamiar wybrać się na "Dziadka do orzechów i cztery królestwa" :)
    Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeszcze dzień życia! Czekam już na ten film już kilka miesięcy! Z niecierpliwości już kilka razy przeczytałam książkę, która chyba nigdy nie przestanie mnie zachwycać! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm... To chyba muszę przeczytać książkę. :)

      Usuń
  10. Druga połowa jesieni będzie w takim wypadku nie tylko świetna pod względem czytelniczym, ale również kinowym. My polecamy szczególnie "Jeszcze dzień życia" - zarówno w wersji filmowej, jak i papierowej!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę nadrobić przede wszystkim książkę. Nieco książek Kapuścińskiego jeszcze przede mną. :)

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...