poniedziałek, 29 grudnia 2014

Na co do kina?
* styczeń 2015 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów.

2 stycznia


Damián Szifrón Dzikie historie

Pedro Almodovar przedstawia dziką komedię, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczą nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą "dość!" i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem. Dzikie historie ze ścieżką dźwiękową autorstwa nagrodzonego Oscarem Gustavo Santaolalla (Babel), największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat, są jak Pulp Fiction wyreżyserowane przez Almodóvara w szczytowej formie.


Angelina Jolie Niezłomny 

Film na podstawie bestsellerowej książki Laury Hillenbrand. Dzięki pomocy rodziny Zamperini (Jack O'Connell) został jednym z najlepszych biegaczy. II wojna światowa przekreśliła jego plany bicia rekordu świata na dystansie 1 mili i rzuciła nad Pacyfik. Jego samolot został zestrzelony, 47 dni dryfował na oceanie, przeżył 2 lata w japońskich obozach jenieckich.



Tim Burton Wielkie oczy

Wielkie oczy to film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane w reżyserii jednego z największych wizjonerów współczesnego kina – Tima Burtona. W rolach głównych występują nominowana do Oscara Amy Adams (American Hustle) oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz (Django). Wielkie oczy to jeden z najpoważniejszych kandydatów do Nagród Akademii w 2015 r. W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo.

9 stycznia

Ridley Scott Exodus: Bogowie i królowie

Najnowsza produkcja Ridleya Scotta, legendarnego twórcy filmów Obcy - 8 pasażer Nostromo oraz Łowca androidów. Tym razem opowiada on o losach biblijnego Mojżesza. W głównych rolach gwiazdy kina Christian Bale, Joel Edgerton oraz Sigourney Weaver.





Bennett Miller Foxcatcher

Film jest inspirowany prawdziwą historią. John du Pont (Steve Carell), dziedzic fortuny, schizofrenik, zbudował w swojej posiadłości ośrodek szkoleniowy dla zapaśników. Zapaśnik Mark Schultz (Channing Tatum) nawiązał współpracę ze sponsorem, przygotowując się do igrzysk olimpijskich w 1988 roku w Seulu. Współpraca ta doprowadziła do nieoczekiwanych wydarzeń, jako że obaj - du Pont i Mark - czuli się gorsi od brata Marka, Davida (Mark Ruffalo).


Olivier Magaton Uprowadzona 3

Bryana Millsa nikomu przedstawiać nie trzeba. Od lat oczyszcza świat z najbardziej zwyrodniałych szumowin. Przestępcy już kilka razy próbowali go za to ukarać i za każdym razem przypłacali to życiem. Tym razem zaatakują wyjątkowo boleśnie. Gdy jego ukochana żona zostanie zamordowana, a podejrzenie padnie na niego, Bryan znów będzie musiał zrobić użytek ze "swych wyjątkowych umiejętności", by dorwać winnych, oczyścić się z zarzutów i przede wszystkim ochronić najdroższą córkę. Jednak tym razem wróg okaże się wyjątkowy...

Waldemar Krzystek Fotograf

Na terenie współczesnej Moskwy grasuje nieuchwytny seryjny morderca. Funkcjonariusze nadali mu przydomek Fotograf, gdyż przy ciałach swoich ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują zwłoki i potencjalne dowody na miejscach zbrodni. Tropy prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam w latach 70. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do Polski, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji (Adam Woronowicz). W składzie ekipy jest milicjantka Natasza - jedyna osoba, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć. Jedyna, która jest w stanie go rozpoznać, gdyby doszło do konfrontacji.

Damien Chazelle Whiplash

Andrew (Miles Teller) jest utalentowanym młodym perkusistą, uczniem konserwatorium muzycznego na Manhattanie. Chłopak marzy o wielkiej karierze. Aby zrealizować plany, postanawia dołączyć do szkolnej orkiestry jazzowej prowadzonej przez okrutnego nauczyciela Terence'a Fletchera (J.K. Simmons), który często wyładowuje swoje frustracje na uczniach. Pod kierunkiem bezwzględnego Fletchera, Andrew zaczyna dążyć do doskonałości za wszelką cenę - nawet własnego człowieczeństwa.


16 stycznia

Morten Tyldum Gra tajemnic

Historia niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii.

Alejandro González Iñárritu Birdman

Tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu i własnemu ego, odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.



23 stycznia
Yi'nan Diao Czarny węgiel, kruchy lód

W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały - oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety - prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

David Koepp Bezwstydny mortdecai

Mortdecai wśród płci pięknej znany jest ze swego uroku oraz najbardziej zniewalającego wąsa na Wyspach Brytyjskich. Pewnego dnia wpada na trop zaginionego obrazu Goi zawierającego wskazówki pozwalające przejąć konto bankowe pełne zrabowanego złota. Mortdecai z właściwym sobie wdziękiem i nonszalancją rusza tropem obrazu flirtując przy tym z niemal każdą napotkaną pięknością. Apetyt na skarb ma jednak także rosyjski oligarcha, amerykański miliarder i pewien tajemniczy terrorysta. Największym rywalem Mortdecaia okaże się jednak jego dawny kolega, a obecnie agent wywiadu Alistair Martland (Ewan McGregor), który ma chrapkę nie tylko na obraz Goi, ale także na piękną żonę Charliego – Johannę (Gwyneth Paltrow).

Jacek Lusiński Carte Blanche

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

30 stycznia


Simon J. Smith, Eric Darnell Pingwiny z Madagaskaru

Kinowy film animowany o przygodach paczki pingwinów, bohaterów bijącego rekordy popularności serialu TV i trzech filmów z serii Madagaskar, które w polskich kinach obejrzało w sumie niemal 5 500 000 widzów.




James Marsh Teoria wszystkiego

Teoria wszystkiego koncentruje się na relacji astrofizyka Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne) z jego pierwszą żoną, Jane Wilde (Felicity Jones). Młoda para poznała się na studiach w Cambridge w latach 60., a w 1965 roku pobrała się. W wieku 21 lat u naukowca zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne. Dawano mu dwa lata życia, przewidywali, że nie będzie mówił. Dziś jednym z najwybitniejszych naukowców.



Borys Lankosz Ziarno prawdy

W Sandomierzu zostaje popełniona straszliwa zbrodnia. Ciało zamordowanej kobiety, powszechnie lubianej działaczki społecznej, zostaje podrzucone nagie w miejscu publicznym. Sposób w jaki pozbawiono ją życia przywodzi na myśl mord rytualny. Lokalni stróże prawa pod wodzą niedawnego gwiazdora stołecznej prokuratury, Teodora Szackiego, będą musieli nie tylko rozwiązać zagadkę kryminalną, ale także stawić czoło rozhisteryzowanej opinii publicznej.


Simindis Kundzuli Wyspa kukurydzy

Jest 1992 rok, trwa wojna abchasko-gruzińska. Na jednej z wielu wysepek w środku nurtu rzeki mieszka stary, gruziński rolnik Abga i jego nastoletnia wnuczka Asida, którzy usiłują uprawiać na niej kukurydzę. Otaczają ich patrole wojskowe obu stron. Pewnego dnia dziewczynka odkrywa, że na wyspie ukrył się młody, gruziński żołnierz. Idylla Kukurydzianej Wyspy się kończy.




Alice Nellis Przeboje i Oldboje

Historia czterech muzyków, których rockowa kapela SMOKE rozpadła się w niewyjaśnionych okolicznościach w 1972 roku, i którzy - z różnych względów - po latach, zdecydowali się na spektakularny powrót na scenę. Reaktywacja zespołu daję muzykom nową energię do działania i szanse na "drugie rockowe życie". W rezultacie muzycy ujawniają swój wielki sekret - powód dla którego zespół rozpadł się przed laty. Przeboje i Oldboje - to ciepła, pełna humoru opowieść o męskiej przyjaźni, sławie i jej przemijaniu, miłości do muzyki, radości koncertowania na żywo oraz o zmaganiu się ze zwykłą codziennością w dojrzałym wieku. Historia muzyków potwierdza, że na rock and rolla - nigdy nie jest za późno.

***


W styczniu zostaną wręczone Złote Globy, poznamy też listę produkcji nominowanych do Oscarów. Już się nie mogę doczekać!

29 komentarzy:

  1. Tyle do obejrzenia, tak mało czasu...

    OdpowiedzUsuń
  2. "Niezłomny" ma ciekawą fabułę, zobaczymy co z tego będzie. " Wielkie oczy" pewnie obejrzę z ciekawości,
    jak wszystkie filmy Burtona, a "Gra tajemnic" to film, którego nie mogę przegapić! Ciekawe premiery :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa jestem tego Burtona, bo jakoś tak dziwnie się ma ten film, do pozostałej jego twórczości. ;)

      Usuń
  3. Ja osobiście zamierzam obejrzeć 'Uprowadzoną 3'', gdyż poprzednie części szalenie mi się podobały.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie druga część rozczarowała, ale pierwsza była świetna!

      Usuń
  4. Niezłomny i Teoria wszystkiego - to coś dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wybieram się na "Wielkie oczy", ponieważ jest to film mojego ulubionego reżysera Burtona. Poza tym interesuje mnie "Birdman" :)

    OdpowiedzUsuń
  6. No to ja już nie kumam, kto reżyseruje te Dzikie historie, bo jak Almodovar, to ja jestem pierwsza na ten film, jeszcze nowy Burton, ale najbardziej czekam na Carte blanche, historia tego nauczyciela jest wprost niewiarygodna, a jeszcze widziałam zajawki- to będzie bardzo dobry film

    OdpowiedzUsuń
  7. ,,Niezłomny,, i ,,Teoria wszystkiego,, tak na początek roku mogłabym obejrzeć:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Naprawdę wysyp świetnych filmów. Ja wyczekuję na Exodus:)
    Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Wczoraj byłam w kinie na trzeciej części Hobbita i widziałam zwiastun "Wielkich oczu" i przyznam, że zrobił on na mnie wielkie wrażenie. Zapowiada się ciekawy film!
    Oprócz tego mogłabym zobaczyć "Pingwiny z Madagaskaru" - bardzo lubię ich humor i zwariowane przygody :P

    OdpowiedzUsuń
  10. To co naprawdę muszę zobaczyć to:

    Gra Tajemnic
    oraz Ziarno prawdy.

    Poza tym nie pogardziłabym Carte Blanche, zwiastun który widziałam w Multikinie był naprawdę intrygujący.

    OdpowiedzUsuń
  11. Siódmy Syn nie wygląda na potencjalnie dobry film ;) ? Julianne Moore, Jeff Bridges, Ben Barnes i niezły zwiastun według mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mój gatunek. Aczkolwiek jak znam mojego męża, to i tak prędzej czy później to obejrzę. :D

      Usuń
  12. Styczeń zapowiada się filmowo rewelacyjnie. Jest kilka, na które chętnie bym się udała. Straszy mnie tylko to, że bilety do kina są tak pieruńsko drogie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Za dużo tych dobrych filmów :D Ale najchętniej zobaczyłabym chyba ,,Niezłomnego"...

    OdpowiedzUsuń
  14. "Ziarno prawdy" na 100%, chętnie też "Wielkie oczy", "Gra tajemnic" i "Bezwstydny Mordecai.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja w styczniu wybieram się przede wszystkim na Hobbita (chociaż premierę miał niedawno), a poza tym fascynują mnie Wielkie oczy - obrazy (albo reprinty) malarki, o której jest ów film, zawisną kiedyś w moim mieszkaniu :)) Są cudowne i intrygujące.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aż sprawdzę z ciekawości, bo jakoś nie wpadłam na to, żeby obejrzeć twórczość tej malarki.

      Usuń
  16. Zaciekawił mnie film "Niezłomny" :)

    OdpowiedzUsuń
  17. W sumie zaciekawił mnie film James Marsh Teoria wszystkiego. O Pingwiny na dużym ekranie :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja czekam wciąż na wiele ekranizacji książek, które zapowiadane są od dawa, a nic o nich nie słychać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakich, na przykład?

      Usuń
    2. Np. Seria o Flawii de Luce - na skrzydełku czwrtej części była już informacja o planowanym filmie. Wyszła piąta część i nadal nic z filmem się nie dzieje.
      Na stronie autorki Fałszywego księcia też od dawna jest informacja, że Paramount kupił prawa do sfilmowania (czy jam to się tam nazywa) i nic.
      Na koniec - wciąż nie mogę doczekać się czwartej części Narnii :c

      Usuń
    3. Ach, Flawia mnie ostatnio prześladuje. Wiele osób ją poleca.

      O "Narnii..." już zupełnie zapomniałam. Może dlatego, że tylko pierwsza część naprawdę mocno mnie zauroczyła na ekranie.

      Usuń
    4. To znak, że musisz sięgnąć po Flawię :)
      Co do Narnii, to rzeczywiście, tylko pierwsza część na ekranie jest tak wspaniała, za to książki wszystkie są niesamowite! Może jedynie bez czwartej części, bo czasami staje się nudna, ale właśnie dlatego czekam na film, który może być ciekawszy :)

      Usuń
    5. Nie pamiętam o czym była czwarta, ale wg. BiblioNETki oceniłam ją wyżej od Kapisana. ;)
      Szkoda, że nie można pamiętać wszystkich przeczytanych książek.

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...