niedziela, 29 marca 2020

Najciekawsze premiery kwietnia - część pierwsza

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z  pierwszej połowy miesiąca ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)



Czarna Owca



Christopher Berry-Dee Rozmowy z psychopatami - 15.04

Christopher Berry-Dee, kryminolog i autor bestsellerów, ukazuje czytelnikom mroczne zakamarki psychiki najbardziej bezlitosnych i niebezpiecznych morderców na świecie. Przez wiele lat prowadził wywiady z przestępcami przebywającymi w więzieniach – w tym osławionymi seryjnymi zabójcami – i odkrył, że okazywany przez nich brak wyrzutów sumienia jest często jeszcze bardziej przerażający od popełnionych zbrodni.

„Rozmowy z psychopatami i bestiami” niewątpliwie zmienią poglądy czytelników na to, kim są ludzie zdolni do najbrutalniejszych zabójstw, a poza tym stanowią dowód, że horror może być bliższy, niż sądzimy.

Julie Orringer Portfolio ocalonych artystów - 15.04

Wyczekiwana powieść bestsellerowej autorki! Julie Orringer zabiera nas do okupowanej Europy w porywającej opowieści opartej na prawdziwej historii.

W roku 1940 amerykański dziennikarz Varian Fry udał się do Marsylii, przewożąc ze sobą trzy tysiące dolarów i listę narażonych na niebezpieczeństwo artystów, których miał nadzieję ocalić w ciągu kilku tygodni. Zamiast tego został we Francji przez trzynaście miesięcy, pracując pod przykrywką organizacji humanitarnej, aby zdobywać fałszywe dokumenty, gromadzić fundusze ratunkowe i założyć podziemną linię kolejową, transportującą uchodźców. Wśród jego licznych klientów byli: Hannah Arendt, Franz Werfel, André Breton, Max Ernst, Marcel Duchamp i Marc Chagall.

Znakomicie napisana, niemożliwa do odłożenia, pierwszorzędna historyczna fikcja i kolejne potwierdzenie pisarskiego talentu Orringer.


Czwarta Strona


antologia Stulecie kryminału - 15.04

Stulecie kryminału. Miliony możliwych scenariuszy. Osiemnaście mistrzowskich opowiadań. I tylko jeden temat: zbrodnia. 

W lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji i tym samym narodziła się polska kryminalistyka. Od ponad stu lat policjanci stanowią niekiedy jedyną pomoc w walce z niesprawiedliwością, ludzką podłością i złem. 

Jak wyglądała praca policji wtedy, sto lat temu? Z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś? I jak może wyglądać tropienie przestępców za kolejnych sto lat?

Zyski ze sprzedaży książki zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.

Izabela Janiszewska Wrzask - 15.04

Genialny seryjny morderca i para śledczych, która nie cofnie się przed niczym, by go schwytać… Kryminalny debiut roku! 

Niezależna reporterka Larysa Luboń wpada na trop sadystycznego sponsora, mężczyzny płacącego studentkom za brutalny seks. Tymczasem ekscentryczny policjant Bruno Wilk usiłuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci młodej dziewczyny, która niepokojąco przypomina mu pewną sprawę sprzed lat. Każde z nich jest całkowicie oddane swojej pracy i zrobi wszystko, aby dotrzeć do prawdy. Niezależnie od ceny, którą przyjdzie im po drodze zapłacić. Na zawsze połączy ich osoba tego trzeciego – mężczyzny pozbawionego sumienia, więźnia własnych obsesji. Tylko jak mogą odnaleźć człowieka, który od lat oficjalnie nie istnieje?


Marginesy


Pierre Christin, Sebastien Verdier Orwell - 15.04

George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jedna z jego najbardziej uznanych powieści - "Rok 1984" - napisała została w 1949 roku, a znajdująca się w niej wizja państwa kontrolowanego przez Wielkiego Brata niepokojąco przypomina dzisiejszy świat, w którym nieustannie jesteśmy obserwowani przez kamery monitoringu, a informacje o nas zbierają wszelkie możliwe urządzenia.

Prywatne życie pisarza było równie fascynujące, co jego powieści. Studiował w szacownej uczelni w Eton, zasilił szeregi policji w ówczesnej Birmie, walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej, z pasją obnażał zbrodniczy stalinowski reżim, żył w slumsach Londynu, by móc opisać to doświadczenie...

Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierre'a Christina (współautora m.in. serii "Valerian") zabiera nas w te miejsca pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora "Folwarku zwierzęcego", czy "W hołdzie Katalonii". Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział na kartach tego albumu taki sław, jak Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.


Mova


Roman Klasa Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia - 15.04

Zaczynało się zawsze tak samo.
– Operator 36, w czym mogę pomóc?

Dalsza część rozmowy za każdym razem była wielką niewiadomą. Czy operatora czeka dziesięć minut wysłuchiwania wyzwisk od pijanego mężczyzny? A może właśnie dzwoni zrozpaczona matka, której dziecko odchodzi w jej ramionach? Lub po drugiej stronie jest samobójca, który za moment targnie się na swoje życie?

Roman Klasa przez prawie sześć lat pracował w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku jako operator numeru alarmowego 112. Nigdy nie widział swoich rozmówców, jednak często to właśnie od niego zależał ich dalszy los.

Książka "Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia" to poruszająca i szokująca opowieść człowieka, który przez lata był uczestnikiem ludzkich dramatów. Autor wspomina proces rekrutacji do CPR, przywołuje najciekawsze przypadki zgłoszeń na numer 112 i przedstawia realia pracy ludzi, którzy nie są zauważani, mimo że każdego dnia biorą na siebie ogromną odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie.


Muza


Louise Candish Na progu zła - 15.04

W słoneczne styczniowe popołudnie na przedmieściach Londynu pewna rodzina wprowadza się do domu, który właśnie kupiła. Niby nic nadzwyczajnego. Poza tym, że to jest twój dom. I wcale nie był na sprzedaż.

Misternie zaplanowana intryga, świetnie poprowadzona narracja, kłamstwa, sekrety oraz szokujący finał. Nagrodzone British Book Awards 2019 „Na progu zła” wciąga czytelnika w sam środek zastraszająco rzeczywistego koszmaru, w którym w jednej chwili cały na pozór dobrze znany porządek świata wali się w gruzy.

Gdy po powrocie z kilkudniowego wyjazdu Fiona Lawson zastaje obcych ludzi, którzy wprowadzają się do jej wartego miliony funtów domu, jest przekonana, że zaszło nieporozumienie. Gdzie się podziały rzeczy jej rodziny? Co z meblami i ubraniami? Nie może uwierzyć, że cały ich dobytek rozpłynął się w powietrzu. Zrozpaczona na oczach nowych właścicieli bez powodzenia próbuje dodzwonić się do męża. Wszystko wskazuje na to, że Bram, z którym Fi żyje w separacji, przepadł bez wieści, a wraz z nim zniknęli ich synowie. Usiłując zapanować nad tą niewyobrażalnie absurdalną sytuacją, Fiona stopniowo odkrywa całą prawdę.

Powieść Louise Candlish to hipnotyzujący thriller psychologiczny o ludziach ogarniętych obsesją posiadania. Recenzenci podkreślają, że jest zatrważająco realistyczna, zaskakuje i przejmuje do głębi. Wciąga bez reszty i napawa trwogą, a oryginalna forma narracji przebija wszystko.


Poznańskie


Rebecca Makkai Wierzyliśmy jak nikt - 15.04

Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg "New York Timesa", "The Washington Post" i "Entertainment Weekly".

W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam. 

Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale'a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.

Losy Yale'a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.


Sonia Draga


Chris Carter Polowanie na zło - 15.04

„Każda historia musi się pewnego dnia zakończyć”

Poznali się na studiach, dzielili pokój w akademiku. Obaj należą do najzdolniejszych absolwentów Uniwersytetu Stanforda.

Po latach spotykają się ponownie w Quantico w Wirginii - tym razem jako przeciwnicy. Robert Hunter dowodzi sekcją SO wydziału zabójstw w Los Angeles. Lucien Folter jest najbardziej niebezpiecznym seryjnym mordercą, z jakim detektyw się kiedykolwiek zetknął.

Jednak po trzech i pół roku odsiadki Lucien ucieka z więzienia. Jest wściekły.

Przez cały ten czas myślał tylko i wyłącznie o zemście. Osoba odpowiedzialna za jego aresztowanie mu zapłacić. Musi cierpieć.

Tą osobą jest... Robert Hunter.

A teraz nadszedł czas na wprowadzenie tego planu w życie.


Wielka Litera


Jerzy Pilch 60 felietonów najjadowitszych - 15.04

Pilch jako bokser wagi ciężkiej.

„Autor pragnie poinformować Czytelników, iż podczas przygotowywania tekstów nieobce mu były tak podstawowe chwyty, jak: tendencyjny dobór materiału, preparowanie fragmentów, wyrywanie cytatów z macierzystego kontekstu, ogólnie zła wola oraz szereg innych, pomniejszych ekscesów krytycznoliterackich.”

Pilch złośliwy i uszczypliwy, czujny komentator absurdów rzeczywistości, tropiciel potknięć nieudolnych kolegów po piórze – sieje popłoch i bezlitośnie kąsa, ale jak zawsze robi to w znakomitym stylu.

W felietonach zebranych w tym zbiorze czytelnik może znaleźć nieomal wszystko: zielone zęby przewodniczącego Mao, drwiny z grafomańskich powieści komunistycznych aparatczyków, ale też spory o piosenkę Kasi Nosowskiej, bokserskie potyczki Andrzeja Gołoty. Przy czym Pilchowe felietony – choć powstały jakiś czas temu – nie straciły nic na swej aktualności.

Polityka, sport, pisarze, kobiety, rzeczywistość, literatura, ojczyzna – Pilch nie oszczędza nikogo ani niczego. Wali prosto w oczy kolegów literatów (wymienianych z nazwiska), polityków (takoż), ale też członków własnej rodziny – jak się okazuje, choć byli oni z pozoru po luterańsku porządni, to tak naprawdę żaden z nich ani razu uważnie nie przeczytał Biblii.

Autor „Wielu demonów” podszczypuje autorytety, bez litości boksuje słabszych twórców, wyśmiewa rodzime bolączki, szuka dziur w rzeczywistości – poszukując przy tym rzeczy ważnych i trwałych.

Pilch w sensie ścisłym.


Znak


Ewa Ornacka, Dionisios Sturis Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia - 15.04

"Kiedy stało się to po raz pierwszy, opiekunka powiedziała Charlotcie, że to był sen. George przełamał wstyd i poszedł na komisariat, ale nikt mu nie uwierzył. John usłyszał od pielęgniarki, że opowiada brednie i pewnie musiał się zranić. Takich jak oni były setki. Od swoich opiekunów, policji, personelu sierocińca wszyscy usłyszeli to samo. Że mają siedzieć cicho."

W lutym 2008 roku pod schodami Haut de la Garenne, największego sierocińca na wyspie, dr Julie Roberts znalazła niewielki przedmiot. Antropolożka uznała po wstępnej analizie, że jest to fragment dziecięcej czaszki. Od miesiąca na terenie dawnego sierocińca poszukiwano dowodów na zbrodnie popełniane na dzieciach. Tego dnia rozpętało się prawdziwe piekło.

Nie dało się już dłużej ukrywać faktu, że sierocińce na Jersey były terenem łowów dla pedofilów. Śledczy ze zdumieniem odkrywali siatkę powiązań i przestępstw, które milcząco aprobowała cała wyspa.

Dwoje wybitnych reportażystów odkrywa prawdę o przestępstwach w sierocińcach. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis próbują odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że w XXI wieku nadal istnieją miejsca, w których panuje milczące przyzwolenie na zło. Śledzą wzajemne zależności, układy oraz pokazują bohaterską walkę tych, którzy sprawili, że mechanizm zła zaczął się kruszyć.

Aleksandra Rybka Pokaż mi swoją bibliotekę - 15.04

Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem ci…

Kto najchętniej czyta w toalecie i kto trzyma tam książki swoich ulubionych pisarzy? Dla kogo "Pięćdziesiąt twarzy Greya" to pozycja obowiązkowa, a kto bierze do ręki powieści Wiesława Myśliwskiego jedynie „z przyzwoitości”? Kto wie dokładnie, co znajduje się w jego księgozbiorze, a w czyim mieszkaniu poruszanie się utrudniają stosy książek?

Aleksandra Rybka rozmawia z pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, znawcami literatury i języka o najintymniejszej sferze ich życia – o domowych bibliotekach. Pokaż mi swoją bibliotekę to szczera, wielogłosowa opowieść o wyborach, wspólnych rodzinnych przyjemnościach i wspomnieniach związanych z książką. Jerzy Bralczyk, Justyna Sobolewska, Sylwia Chutnik, Michał Rusinek i inni zdradzają swoje guilty pleasures, wspominają o powinnościach literackich i największych czytelniczych grzechach.





14 komentarzy:

  1. Władców strachu bardzo chcę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio widzę, że trochę premier zostaje przesuniętych...

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie zaciekawiła ostatnia pozycja "Pokaż mi swoją bibliotekę".

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja nie mogę się doczekać "Operatora 112" i marginesowskiego "Orwella".

    OdpowiedzUsuń
  5. Jakoś chyba nic dla mnie❤

    OdpowiedzUsuń
  6. "Władcy strachu" - to mnie zainteresowało :)

    OdpowiedzUsuń
  7. "Portfolio ocalonych artystów" to jest literatura, na którą czekam. :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Na półce mam „Rozmowy z mordercami”, ale już zdążyłam zamówić „Rozmowy z psychopatami”. I nie mogę się doczekać, aż wpadnie w moje ręce (to nic, że pierwszej z cyklu nie przeczytałam jeszcze!). Niestety dziś empik przesłał e-maila, że będzie trzeba troszkę dłużej na nią czekać :(
    „Wrzask” również mocno mnie zaintrygował!

    OdpowiedzUsuń
  9. Zapowiada się obiecujący miesiąc dla moli książkowych. Skoro powinno się siedzieć w mieszkaniu i nie wychodzić to poświęcę się czytaniu!

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć "Wierzyliśmy jak nikt", bo bardzo intryguje mnie ten tytuł. Na pewno przeczytam też komiks o Orwellu oraz "Władcy strachu".

    OdpowiedzUsuń
  11. "Polowanie na zło" jest na mojej półce z tytułami :)
    Pozdrawiam,
    Zaczytana Wiedźma.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja czekam z niecierpliwością na "Na progu zła". :D

    Pomistrzowsku

    OdpowiedzUsuń
  13. Właśnie czytam Stulecie kryminału :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Słyszałam że "Wrzask" dobry kryminał ;)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...