*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)
Edipresse
Autorka jednego z najpopularniejszych blogów w Polsce "Krytyka Kulinarna", charyzmatyczna Magda Grzebyk, odkrywa wszystkie karty. Oto książka o miejscach, do których warto uciec w weekend, żeby zapomnieć o morderczym tempie. Dobrze się wyspać, pięknie wstać i zjeść śniadanie przygotowane z lokalnych i naturalnych składników. Do tego regionalne przepisy przypominające o naszym kulinarnym dziedzictwie.
"Człowiekowi po trzydziestce uruchamia się czynnik zupełnie innego odkrywania i smakowania naszego kraju. Czasami – jak to mówimy – planowanego zgubienia się. Książka "Cudne Manowce", jak sama nazwa wskazuje, cudnie do tego zachęca. A co więcej, jest gotowym i kompletnym przewodnikiem po świetnych miejscach. Na dobre kilka lat takiego podróżowania".
Ania i Marcin Nowakowie, Wędrowne Motyle
"To do osób, którym ufam, zwracam się z pytaniem: dokąd jechać? Magda jest szczera w swoich wyborach i wie, co dobre. Przed Wami efekt jej długiej podróży, okraszony pięknymi zdjęciami i mnóstwem przydatnych informacji oraz przepisów. Fantastyczny przewodnik, który przyda się w planowaniu wypraw do miejsc, gdzie można naładować wewnętrzne akumulatory. Polecam gorąco!".
Eliza Mórawska-Kmita, White Plate
"Panie, Panowie. Pakujcie do samochodów dzieci i manatki, zostawcie w domu problemy – oto Magda Grzebyk wyciąga z Polski to, co w niej najlepsze. Stylowe pensjonaty z kameralną ofertą noclegową na cztery pokoje i kuchnią najbardziej regionalną z możliwych. Ona tam wszędzie była, spała, zwiedzała i kosztowała. A teraz wyselekcjonowane obiekty noclegowe podaje nam na tacy, na deser serwując pyszne przepisy. Do zobaczenia, Polsko!".
Magdalena Kostyszyn, Chujowa Pani Domu
Marginesy
To pozycja, którą każdy miłośnik designu i kolekcjoner ceramiki powinien mieć!
Design przełomu dekad lat 50. i 60. XX wieku reklamowano często jako „new look”. Ten wpadający w ucho zwrot stał się hasłem wywoławczym debiutanckiej kolekcji Christiana Diora, do Polski zaś nowe trendy dotarły na krótko przed polityczną „odwilżą” 1956 roku. Niezwykłą rolę w propagowaniu „nowoczesności” i pojęcia „dobrego wzoru” odegrał założony przez Wandę Telakowską Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Ceramiczny design lat 50. i 60. w Polsce to jednak nie tylko projekty powstające w pracowniach Zakładu Ceramiki i Szkła IWP – to ciekawa i dotąd rzadko prezentowana oferta polskich wytwórni porcelany, porcelitu i fajansu.
W tej bogato ilustrowanej książce (ponad 200 kolorowych fotografii) znajdują się informacje o historycznych kontekstach rozwoju europejskiego i polskiego wzornictwa i animatorskiej roli IWP. Są też historie i dokonania poszczególnych ośrodków (fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Pruszkowie, Tułowicach, Bogucicach, Włocławku, Mirostowicach), wytwórni prywatnych (Steatyt) i zakładów związanych z Cepelią (Kadyny, Bolesławiec, Włocławek, Łysa Góra). Książkę wzbogacają zapisy rozmów z projektantami, wykaz projektów rzeźby figuralnej i biogramy artystów.
Znak
Niepublikowane dotąd listy dwóch poetek.
"A teraz fraszka: Oto, co mi się marzy: ujrzeć z powrotem maski zamiast twarzy… Napisała ją Kulmowa, przyjaciółka moja i poetka grubo niedoceniana, z którą nie wiem, czybym Cię poznała…" – pisała Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. Do samej Joanny Kulmowej zaś: "Podciągnij się!".
Choć zachowało się tylko jedno ich wspólne zdjęcie, niezwykła przyjaźń dwóch poetek przetrwała w licznych listach. W korespondencji pełnej serdeczności, żartobliwych uwag, wzajemnego wsparcia i ciepła, ale też sekretnych wyznań i refleksji nad twórczością i przyszłością poezji. Genialnie napisane, wzruszająco szczere i troskliwe listy Szymborskiej i Kulmowej przedstawiają kulisy pięknej kobiecej przyjaźni.
Edycja została wzbogacona o rękopisy listów poetek.
Numer 1 na liście bestsellerów "Sunday Times". Ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w Wielkiej Brytanii.
Prawdziwa historia poruszająca niczym "Tatuażysta z Auschwitz" i "Chłopiec w pasiastej piżamie".
Gustav, skromny tapicer polskiego pochodzenia, i jego nastoletni syn Fritz byli Żydami. W Austrii w przededniu wojny nie było gorszego przewinienia. W 1939 roku, rozdzieleni z rodziną, trafiają do obozu w Buchenwaldzie. Tam każdego dnia znoszą głód, katorżniczą pracę i najgorsze ludzkie okrucieństwa. Ale mają siebie. Niezwykła więź daje ojcu i synowi siłę, by przetrwać. Kiedy więc Gustav trafia na listę do Auschwitz, Fritz wie, że to wyrok śmierci. Podejmuje heroiczną decyzję: sam zgłasza się do obozu.
Napisana na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia.
Opowieść o miłości, która daje odwagę, by zejść do piekła. I siłę, by to piekło przetrwać.
Zysk i S-ka
Metafizyczny thriller G.K. Chestertona łączy surrealizm z fantastyką w konwencji utrzymanej w zawrotnym tempie opowieści grozy.
W Londynie za czasów króla Edwarda z młodym człowiekiem nazwiskiem Gabriel Syme nawiązuje kontakt agent Scotland Yardu. Szybko zwerbowany przez policję, która dąży do infiltracji i sparaliżowania organizacji anarchistycznych, młody Syme zostaje skierowany w stronę podejrzewanego o anarchistyczne powiązania człowieka, który nazywa się Gregory. Wyrobiony literacko Syme debatuje z tym mężczyzną i zyskuje dostęp do jego szemranej organizacji - rady europejskich anarchistów. Tropy wiodą Syme’a do Francji, gdzie jego nadrzędnym celem staje się ustalenie tożsamości członków rady, których pseudonimy pochodzą od nazw dni tygodnia, i zdemaskowanie ich zbrodniczych planów…
"Prawdziwymi postaciami tej książki są idee. Zwariowany projekt Chestertona w sumie jest dość prosty: pokazać, że salonowy nihilizm i relatywizm moralny są diabelskie. Byłoby to jednak zupełnie nieciekawe, gdyby autor jednocześnie nie oddał diabłu tego, co mu się należy. Każdą cząstką swojej fantazji i retorycznej weny Chesterton ożywia siły chaosu i anarchii".
Jonathan Lethem, autor "Osieroconego Brooklynu"
Ostatnia propozycja mnie zainteresowała. Myślę, że to coś dla mnie.
OdpowiedzUsuńMyślę, że "O chłopcu, który poszedł z tatą do Auschwitz. Prawdziwa historia" to książka, która przypadłaby mi do gustu.
OdpowiedzUsuńBardzo chciałabym przeczytać książkę O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz. 😊
OdpowiedzUsuńTrzy książki bardzo mnie zainteresowały :)
OdpowiedzUsuńTak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! - Ta pozycja dałaby mi dużo radości :)
OdpowiedzUsuńJest co czytać :)
OdpowiedzUsuńTo ja na początek na manowce. :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie ostatnia pozycja - to może być kawałek świetnej lektury!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)