niedziela, 17 listopada 2019

Najciekawsze premiery książkowe listopada 2019 - część druga

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)





Agora


Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało - 27.11

Najnowsza biografia laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań ukaże się już 27 listopada nakładem wydawnictwa Agora. Jej autorami są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski - duet, który na swoim koncie ma bestsellerowe opowieści o Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim!

Mam szczęście, bo ciągle żyję - przyznaje Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów, po skupionych na sobie profesjonalistach.

Autorami książki są Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski - duet, który na swym koncie ma bestsellerową biografię Jerzego Kukuczki. To właśnie od premiery ich książki polski rynek wydawniczy owładnęła moda na literaturę górską! Autorzy napisali wspólnie także biografię Mirosława Hermaszewskiego “Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos”. Teraz znowu wrócili w góry. Na co dzień pracują w katowickim oddziale Gazety Wyborczej.



Bez Fikcji



Maurice Isserman, Stewart Weaver Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności - 27.11

Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli literatury górskiej!

Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary’ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest dobrze znanym faktem. Natomiast wiele osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi górami na świecie – Himalajami.

W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku niezwykle obszerną, obfitą w szczegóły oraz intersujące fakty historię wspinaczek himalajskich. W powieści znajdują się relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX wieku. Autorzy nie szczędzili także bardzo ważnej otoczki kulturalno-społecznej, która miała znaczący wpływ na zapoczątkowanie wielu z nich.

W powieści są przedstawione takie postaci jak: Martin Conway, który stał na czele pierwszej himalajskiej ekspedycji w 1892 roku, czy też Fanny Bullock Workman, pionierki w wyprawach po łańcuchu Karakorum. George’a Mallory’ego, romantycznego męczennika Everestu, Charlie Houstona, który poprowadził amerykańską ekspedycję na K2 w latach 30. i 50. XX wieku, Ang Tharkaya legendarnego Szerpy, i wielu innych.

Autorzy opisują wpływ politycznych i społecznych zmian na świat himalaizmu i przedstawiają złożoną analizę kultury wspinaczkowej i tego, co dawniej było ważne dla wspinaczy. Współpraca i partnerstwo himalaistów zostały zastąpione przez indywidualne ambicje i chęć zdobycia sławy.



Burda Książki



Dario Correnti Trucizna - 27.11

Autor "Zmowy" ponownie tworzy fascynujący świat wyrafinowanej intrygi i zapadających w pamięć postaci, a wszystko w majestatycznej i groźnej górskiej scenerii.

"Niedźwiedź rozszarpał mediolańskiego bankruta" jako informacja dnia? To ten typ zlecenia, które dostaje się na emeryturze. A Marco Besana może i jest na emeryturze, ale to nadal prawdziwy dziennikarz. Cóż, lata chwały ma już za sobą, a artykuł sam się nie napisze. Jednak Ilaria Piatti, młoda, ambitna koleżanka Marca po piórze, odkrywa, że okolice, w których doszło do nieszczęścia, są co najmniej podejrzane. Dolina w szwajcarskich górach była bowiem scenerią nie jednego, ale wyjątkowo wielu zagadkowych wypadków. A każda kolejna ofiara przed śmiercią cierpiała na tajemnicze dolegliwości.

Wszystko jest trucizną.

Podrzucona reporterom wskazówka naprowadza ich na trop słynnej osiemnastowiecznej trucicielki. Czy to możliwe, że jej postać stała się inspiracją dla groźnego seryjnego mordercy?

Besana i Piatti nie mają dowodów, borykają się za to z niechęcią miejscowej policji i naczelnym naciskającym na zamknięcie dziennikarskiego śledztwa.

Nie ma nic bez trucizny. I nikomu nie wolno ufać.

Mads Peder Nordbo Pustelnik -27.11

Bohaterowie bestsellerów "Dziewczyna bez skóry" i "Zimny strach" powracają w kolejnym mrożącym krew w żyłach thrillerze!

Mroczna strona skutego lodem i otulonego mgłą grenlandzkiego miasteczka.

Mroźna wyspa, która nie zna litości…

Na Grenlandii, w pobliżu wikińskich ruin, położonych w odizolowanej osadzie Sandnæs, na dnie studni zostaje znalezione ciało mężczyzny.

Gdy policja dochodzi do wniosku, że zabiła go kobieta, która zmarła półtora roku wcześniej, na niewielką arktyczną społeczność pada blady strach. Jak to możliwe? A jeśli to qivittoq – tajemniczy grenlandzki pustelnik, którego jedynym celem jest zemsta?

Śledczy skupiają uwagę na młodej Inuitce Tupaarnaq, która wcześniej odsiadywała wyrok za zabójstwo ojca, a teraz zniknęła. Na poszukiwania wyrusza jej jedyny przyjaciel, dziennikarz Matthew Cave. I wkrótce odkrywa, że Tupaarnaq nie jest osobą, za którą ją uważał…

Tymczasem policja znajduje kolejne zwłoki, a Matthew nagle staje się nie tylko podejrzanym, ale także zwierzyną łowną dla przestępcy.


Initium


Piotr Kościelny Zwierz - 22.11


„Właściwie zabijałem, odkąd pamiętam. Zaczynałem od zabijania zwierząt. Pierwszą ofiarą był kot sąsiadów. To było u babci na wakacjach. Mieszkała na wsi. Miałem zaledwie siedem lat. Zabiłem go kamieniem. Podchodził do mnie i się łasił. Głaskałem go po plecach, a drugą ręką sięgnąłem po kamień. Potem było więcej zwierząt. Ptaki złapane w siatkę, psy, jeże, najczęściej jednak koty. Człowieka zabiłem pierwszy raz, jak miałem dziesięć lat."

Zwłoki młodej dziewczyny odkryte we Wrocławiu to dla doświadczonego komisarza Marka Mikulskiego nie pierwszyzna. Jednak gdy po kilku dniach w lesie w okolicach Wołowa znalezione zostają ciała kolejnych dwóch osób, a przy nich tajemniczy list, policjant wie już, że ma do czynienia z seryjnym mordercą. 
Psychopatyczny zabójca, który podpisuje się pseudonimem „Zwierz”, ostrzega, że będzie mordował tak długo, aż zostanie złapany. Działa profesjonalnie i z niewiarygodnym okrucieństwem. Nie pozostawia po sobie żadnych śladów i zatacza coraz szersze kręgi. 
Kulisy zbrodni doskonałej i brutalna prawda o pracy polskich śledczych. 
Zaskakująca konstrukcja i mrożące krew w żyłach zwroty akcji.
Kim jest „Zwierz”? Jaką grę prowadzi?



Literackie



Hanna Kowalewska Okna z widokiem na Weronę - 27.11

Nowa powieść z bestsellerowego cyklu o Zawrociu.

Dom, który zniknął.

Wiolonczelistka, która gra na uczuciach innych.

Sekrety, których nikt nie chce zdradzić.

Nudny luty na prowincji? Nic z tego. Gdy tylko Paweł wyjeżdża w sprawach rodzinnych i zawodowych do Paryża, Matylda trafia na trop kolejnej tajemnicy. Należąca do Zawrocia Werona, pokryta bluszczem posesja wraz z jeziorkiem w kształcie podkowy, przyciąga ją jak magnes. Matylda szybko jednak pojmuje, że sekrety Werony nie będą tak łatwe do odkrycia ani tak przyjemne, jakby sobie tego życzyła. Zmowa milczenia i ostrzeżenia nie są jednak w stanie powstrzymać Matyldy przed dociekaniem prawdy o wydarzeniach sprzed lat, które zmieniły życie bliskich jej osób.

Czy uda się jej odkryć prawdę, gdy nikt nie chce jej w tym pomóc?

Czy zdoła naprawić to, co zostało zniszczone?

"Okna z widokiem na Weronę" to opowieść o zmaganiu się z rzeczywistością i splątaniu ludzkich losów oraz o tym, jak przeszłość nieodwracalnie wpływa na naszą teraźniejszość.

W tej powieści ogień płonie nie tylko w kominku, gotowy niszczyć i spopielać. Zawrocie jednak pozostaje niezmiennie azylem, światem jak ze szklanej kuli, w której śnieg wiruje tylko przez chwilę.



Marginesy



Virginia Greiner, Daphne Collignon Tamara Łempicka - 20.11

Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara de Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.

Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!

Komiks „Tamara de Łempicka” autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu Art Deco.

Karol Darwin Podróż na okręcie Beagle - 20.11

Dziennik wyprawy, która zmieniła oblicze świata.

Pod koniec grudnia 1831 roku angielski okręt „Beagle” pod dowództwem kapitana Roberta Fitzroya wypłynął z portu w Plymouth, aby sporządzić mapy wybrzeża Ameryki Południowej. W podróż wyruszył również dwudziestodwuletni ambitny i świetnie wykształcony przyrodnik Karol Darwin, który miał przywieźć nieznane okazy roślin i zwierząt. Przywiózł jednak znacznie więcej...

Odwiedził Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie w wysokim paśmie skał odkrył muszle, stanowiące dowód dla teorii o wznoszeniu i opadaniu lądu, Patagonię, w której odkrył szczątki wymarłych ogromnych ssaków, nieznanych dotąd nauce, był także w Chile, Peru, Tahiti, Nowej Zelandii i Australii. Okręt dotarł także na Galapagos – tam Darwinowi świat się zachwiał w posadach, a obserwacje fauny i flory stały się punktem wyjścia dla teorii ewolucji. Zaplanowana na dwa lata wyprawa ostatecznie trwała ponad pięć lat.

"Podróż na okręcie "Beagle"" czyta się jak najlepsze książki przygodowe. To nie tylko opowieść o odkrywaniu nieznanego, dziewiczego świata, gdzie nigdy dotąd nie stanęła stopa człowieka, ale i wgląd w jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów epoki. Opowieść o tym, jak wiara zderza się z nauką – w końcu to Darwin pokazał, że wszystkie żywe organizmy pochodzą od tego samego przodka.



Skarpa Warszawska



Jacek Ostrowski Sarkofag - 27.11

Mecenas Zuza Lewandowska powraca!

Tym razem Zuza Lewandowska musi się zmierzyć z nierozwiązaną sprawą sprzed lat. Chodzi o tajemnicze zaginięcie kolegi jej ojca. Sprawa na pozór prosta zaczyna się gmatwać. Giną kolejni ludzie, krąg podejrzanych zaczyna się powiększać. Tym razem charakterna pani mecenas musi się zmierzyć z nie tylko z duchami przeszłości, ale również ze służbą bezpieczeństwa. Czy i tym razem uda jej się rozwiązać zagadkę kryminalną? Czy znów ośmieszy kapitana Mariańskiego? Czy niepokorna papuga Zgaga w końcu znajdzie swojego poskromiciela?

SARKOFAG to powieść oparta na faktach. Ta historia wydarzyła się naprawdę!









8 komentarzy:

  1. Tym razem nic nie interesuje mnie na tyle, abym czuła przeogromną potrzebę przeczytania danego tytułu. Bardzo mnie to cieszy, bo i tak mam przed sobą ogrom książek do przeczytania NA JUŻ. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba tym razem nic mnie nie przekonuje ale nie mówię stanowczego nie. Może jakaś recenzja sprawi, że się zachęcę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na targi strasznie dużo ukazało się nowości ja przebieram w okładkach świątecznych haha licząc na coś uroczego ;)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Akurat tym razem bardziej czekam na pewne zagraniczne premiery♥

    OdpowiedzUsuń
  5. Jednym słowem, jest co czytać :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Widzę kilka pozycji dla siebie, jednak najbardziej mnie ciekawi książka o Darwinie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wybieram "Pustelnik",zapowiada się ciekawie i przeniesie mnie do innej krainy.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...