Amber
John Katzenbach Czerwone Kapturki. Numer 1. Numer 2. Numer 3 - 21.10
"Nie znacie mnie, ale ja znam was. Postanowiłem was nazwać: Czerwony Kapturek numer 1, Czerwony Kapturek numer 2, Czerwony Kapturek numer 3. Wiem, że wszystkie zagubiłyście się w lesie. I tak jak dziewczynka z bajki zostałyście wybrane na śmierć".
Wilk
Trzy kobiety: Pięćdziesiąt jeden lat. Trzydzieści trzy. Siedemnaście.
Lekarka. Nauczycielka. Licealistka. Wszystkie są nieszczęśliwe.
Wszystkie są rude. I wszystkie dostają ten sam list.
Odtąd ich życiem zaczyna rządzić strach. Wilk śledzi je i pisze swoją nową powieść... o polowaniu na Czerwone Kapturki. Czeka na właściwą chwilę, żeby przeprowadzić mistrzowski plan. Tylko nie przewidział, że ofiara nie zawsze jest ofiarą...
Bernardinum
Stefan Czerniecki Czekając na Duida. Śladem szeptu amazońskiego potoku - ma pojawić się w okolicach TK w Krakowie (nie wytrzymałam i musiałam dopytać, bo na stronie wydawnictwa daty brak)
Będzie wiele o spotkaniach. Bardzo różnych spotkaniach. Od takich zwykłych, odbywających się przy ognisku. Gdy Indianie snują swoje legendy. Przez takie groźniejsze, gdy potężna anakonda wije się pod dziobem łodzi. Gdy ludzie zamiast pomóc, wolą raczej pocelować do ciebie z karabinu. Gdy pozostaje już tylko modlitwa. Po spotkania najpiękniejsze i najcenniejsze: z Panem Bogiem, z sobą samym oraz z nimi. Z oczami rozbawionych indiańskich dzieci.
„Czekając na Duida – śladem szeptu amazońskiego potoku” to opowieść o terenach zakazanych. O dziewiczej Amazonii. To opowieść o Indianach, o reżimie wojskowym Hugo Cháveza, a także o niezwykłym spotkaniu w samym sercu nieodstępnej dżungli. Wejście w jej najbardziej intymne i schowane przed światem białego człowieka tajemnice i sekrety. To uchylenie wieka od skrzyni pełnej skarbów: tak Indian, jak i lasu.
Czernieckiemu udało się wpłynąć na zamknięte, trudno dostępne tereny, na które od czasu objęcia władzy przez Cháveza obowiązywał restrykcyjny zakaz wstępu. Ta ziemia miała być tylko dla wojska. No i dla Indian. I to oni pomogli Czernieckiemu najwięcej. Oni nauczyli go, jak czekać na Duida.
Black Publishing
Sarah Dunant Krew i piękno - 22.10
W renesansowej Italii panoszą się korupcja i okrucieństwo. Źródło zła znajduje się w samym sercu Rzymu.
W 1492 roku Rodrigo Borgia zostaje papieżem i jako Aleksander VI musi się zmierzyć z potężnymi wrogami. Jest Hiszpanem w mieście Włochów, gdzie walkę o władzę prowadzi się za pomocą spisków, przekupstwa i zbrodni. Okoliczności wymagają, aby Borgia – charyzmatyczny i głodny sukcesu polityk – wykorzystał nie tylko potęgę swojego urzędu, ale także rodzinę. Jego brutalny i bezduszny syn Cesare ma wzbudzać lęk u wrogów, zaś młoda i niewinna córka Lukrezia stać się figurą w dynastycznych rozgrywkach. Ku jej rozpaczy, szybko okaże się, że w świecie misternie konstruowanych sojuszy nie ma miejsca na miłość.
Burda Książki
Beata Pawlikowska Blondynka na Rio Negro - 22.10
Rio Negro to największa na świecie rzeka o ciemnej wodzie i jeden z największych dopływów Amazonki. Przepłynęłam ją całą - w łódce, motorówką z czterema żołnierzami i jedną małpą, w indiańskim czółnie i na wojskowym statku.
Samotna wyprawa przez dżunglę amazońską - od rzeki Orinoko w Wenezueli, przez Rio Negro aż do Amazonki w Brazylii.
Dwa miesiące w wyprawie pełnej niespodziewanych zdarzeń, niezwykłych spotkań, odkryć i przygód. Uwielbiam tak podróżować!
Gillian Flynn Zaginiona dziewczyna - 22.10
Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę
ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia daleko mu do wymarzonego ideału - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, co się stało z jego cudowną żoną.
Czarne
Johan Theorin Zmierzch - 21.10
Pewnego wrześniowego dnia pięcioletni Jens wdrapuje się na mur okalający gospodarstwo jego dziadków i znika w jesiennej mgle. Wszyscy uważają, że chłopiec zgubił drogę i utopił się w pobliskiej zatoce. Tylko jego matka, Julia Davidsson, nie może się pogodzić z taką wersją wydarzeń.
Znakomita i trzymająca w napięciu intryga, mocny debiut nagrodzony przez Szwedzką Akademię Kryminału, a zarazem intelektualna przygoda nie tylko dla koneserów gatunku.
Literackie
Lars Saabye Christensen Półbrat - 22.10
Każdy nosi w sobie ranę, która mimo upływu lat nie chce się zabliźnić. Barnum to ceniony scenarzysta filmowy, który w głębi duszy jest ciągle chłopcem rozpaczliwie poszukującym swojego miejsca w świecie. Całe jego życie jest definiowane przez traumę — piętno, którym naznaczona jest jego rodzina, ma związek z jego matką i przyrodnim bratem.
Trzy pokolenia kobiet i dwaj chłopcy – rodzina z Oslo, w której życie wdarła się brutalnie w ostatni dzień II wojny światowej wielka historia.
Fascynująca książka z pięknymi sylwetkami kobiet oraz mistrzowsko wplecionymi aluzjami filmowymi i literackimi.
"Półbrat" po latach nadal jest uważany za jedną z najważniejszych książek w dorobku Larsa Saabye Christensena – klasyka współczesnej literatury norweskiej.
Wyróżniona prestiżową Nagrodą Literacką Rady Nordyckiej powieść Saabye Christensena ukazała się po raz pierwszy w Polsce w 2004 roku i szybko zniknęła z rynku, zyskując status książki kultowej.
Marginesy
Nic Pizzolato Galveston - 15.10
Scenarzysta popularnego serialu „Detektyw” („True Detective”) w mrocznej debiutanckiej powieści.
Roy Cady radzi sobie jak dotąd doskonale. Uzbrojony w metalową pałkę dwumetrowy brodacz, postrach niesolidnych dłużników w Nowym Orleanie, niezbyt lubiany, skuteczny. Do czasu. Wiadomość o toczącej go śmiertelnej chorobie i zdradziecka pułapka, w jaką wpada podczas rutynowej roboty, zmuszają go do zerwania z dotychczasowym życiem i podróży, w której przyjdzie mu się zmierzyć z duchami przeszłości. Rozpoczyna się mordercza zabawa w kotka i myszkę, prowadząca przez najbardziej obskurne zakątki amerykańskiego Południa, podejrzane speluny
i zapuszczone motele, w których Cady oczekuje na spotkanie z tym, co nieuniknione. Czy uda mu się ocaleć? Czy ochroni dziewczynę, której życie do czasu spotkania z nim było jednym wielkim pasmem rozczarowań? Czy znajdzie w sobie dość sił, by pomimo choroby, odkupić dawne grzechy?
Sebastia Alzamora Bestie - 17.10
Barcelona, lato 1936 roku, początek hiszpańskiej wojny domowej i szczególnie zajadłych prześladowań Kościoła przez ugrupowania antyklerykalne. W centrum miasta zostają znalezione zwłoki zakonnika należącego do zgromadzenia marianistów i siedmio-, może ośmioletniego chłopca, zamordowanych w dziwnych okolicznościach. Sprawę prowadzi komisarz Gregori Muñoz. Chce odkryć tożsamość mordercy, o którym wiadomo jedynie tyle, że przedstawia się jako wampir. W tym czasie siostry kapucynki stają się zakładniczkami w klasztorze, a wraz z nimi biskup Barcelony (rzekomo zamordowany).
Policyjne śledztwo, wątpliwości młodej nowicjuszki, dziwne eksperymenty sędziego i lekarza sądowego, a wreszcie starania zakonu marianistów o wyzwolenie klasztoru prowadzą do spektakularnego, pełnego napięcia finału.
Bestie to gotycki thriller, kryminał osadzony w Barcelonie czasów wojny domowej: dynamiczna narracja i konstrukcja, fuzja najróżniejszych gatunków oraz siła języka. Wspaniała historia starcia dwóch sił: zła i życia.
Kira Gałczyńska Srebrna Natalia - 22.10
Srebrna Natalia – jak nazwał ją w swym wierszu jej mąż Konstanty Ildefons Gałczyński – już za życia była legendą. I do legendy przeszła miłość „poety z bożej łaski” – wyrażana w wierszach, których była bohaterką i adresatką. Księżniczka gruzińska, prawdziwa, nie legendarna, urodziła się i wychowała w Kaliszu, w rodzinie silnych kobiet, których pokryte patyną czasu portrety możemy zobaczyć wśród archiwalnych zdjęć prezentowanych w tej książce. I potrafiła kochać, czekać i wybaczać jak one. Wspierać, rozumieć i rozgrzeszać. A po śmieci poety – umiała nie tylko dbać o pamięć o nim, ale też o jego spuściznę, zajmując się edycją dzieł.
Tę dbałość, uwagę i szacunek wobec dorobku rodziców przekazała swojej córce – Kirze – przez wiele lat kustoszce Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, autorce książek o Zielonym Konstantym i wyborów jego dzieł. W Srebrnej Natalii – w poszerzonym między innymi o wątki gruzińskie i na nowo opracowanym wydaniu pierwszej edycji – słychać ton inny niż w pozostałych książkach Kiry Gałczyńskiej: ton niezwykłego porozumienia dwóch mądrych, znających życie kobiet, matki i dojrzałej dziś córki, które łączy wielka wzajemna miłość i miłość do Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Kira Gałczyńska pięknym, pozbawionym sentymentalizmu stylem, opisuje życie Natalii u boku i dla Konstantego, korzenie i niezwykłe losy jej gruzińskich przodków, a także obraz swego ojca, który – wielokrotnie fałszowany – od lat stara się przedstawiać ze swojej perspektywy, nie tylko nie unikając, ale wręcz szczególnie dużo uwagi poświęcając tematom trudnym, obrosłym plotkami czy fałszywą legendą.
Christie Laume Ostatnia miłość. Edith Piaf - 22.10
Powieść biograficzna siostry męża Edith Piaf, w której opisuje ona ostatnie lata życia słynnej pieśniarki, spędzone u boku Theo; znacznie młodszy mąż Edith był jej największą i najszczęśliwszą miłością.
Kiedy Edith Piaf poznaje Theo Lamboukasa przyciąga ich siła kontrastów. On wywodzi się ze szczęśliwej, kochającej rodziny greckiego pochodzenia. Ona jest sierotą z ubogich przedmieść Paryża.
(...)
Rodzicom Theo będzie trudno pogodzić się z myślą o związku ich syna z dużo starszą kobietą, nawet jeśli jest nią Edith Piaf. Niebawem, ujęci jednak wdziękiem pieśniarki, uświęcą ich związek w cerkwi. Młodsza siostra Theo zamieszka wkrótce z młodą parą. Osiemnastoletnia Christie zacznie dzielić z państwem Sarapo ich artystyczną codzienność: próby, koncerty, wywiady, zagraniczne tournée. Ale nie tylko. Christie stanie się pośredniczką obydwojga, choć w zupełnie różnych okresach. Najpierw połączy ją nić przyjaźni z żoną swojego brata. Edith pomoże jej umiejętnie wkraczać w dorosłość, zaś Christie będzie pocieszać Edith w chwilach słabości.
Wsparcie siostry okaże się nieocenione dla Theo, gdy Edith Piaf zacznie odpływać na drugi brzeg. Szpital, śpiączka, dieta, rekonwalescencja i kolejne nawroty choroby. Aż do pewnej październikowej nocy, gdy życie całkowicie straci swój sens.
Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow - 22.10
Jodi Picoult Już czas - 21.10
MG
Fiodor Dostojewski Bracia Karamazow - 22.10
Ostatnia i powszechnie uważana za najważniejszą powieść Fiodora Dostojewskiego – poświęcił jej pisaniu ponad dwa lata. W zamierzeniu pisarza w przyszłości miał powstać dalszy ciąg historii Aloszy. Niestety wkrótce potem pisarz zmarł.
Książka opisuje historię ojcobójstwa, w którą w różny sposób zamieszani są wszyscy synowie zamordowanego. Powieść analizuje psychologiczne pobudki kierujące bohaterami. Roztrząsa odwieczne dylematy ludzkości: istnienie wolnej woli, Boga, zła, miłości.
Dostojewski jest mistrzem analizy najmroczniejszych zakątków duszy ludzkiej i targających człowiekiem namiętności.
Pisząc tę książkę Dostojewski był pod wpływem filozofa Nikołaja Fiodorowa, który uważał, że ludzkość może osiągnąć zbawienie dzięki synom potrafiącym odkupić winy swoich rodziców.
Niewątpliwie ogromne też miała znaczenie osobista tragedia pisarza, ponieważ w czasie gdy pracował nad utworem, zmarł jego trzyletni synek Alosza.
Muza
Daniel Silva Angielska dziewczyna - 22.10
Siedem dni. Jedna dziewczyna. Jedna szansa…
Madeline Hart to wschodząca gwiazda partii rządzącej Wielką Brytanią, piękna i inteligentna, w dążeniu do sukcesu napędzana wspomnieniem ubogiego dzieciństwa. I ona ma jednak swój brudny sekret: jest kochanką brytyjskiego premiera, Jonathana Lancastera. W niejasnych okolicznościach informacja o tym dociera to nieodpowiednich ludzi. Madeline zostaje uprowadzona. Porywacze chcą sprawić, by brytyjski premier drogo zapłacił za swój grzech. Obawiając się skandalu mogącego przekreślić jego karierę, Lancaster postanawia nie angażować policji i rzecz rozwiązać nieoficjalnie. To ryzykowne zagranie, zarówno dla samego premiera, jak i dla agenta, którego zadaniem będzie odnalezienie uprowadzonej kobiety.
Gabriel Allon, biegły zabójca, konserwator sztuki i szpieg w jednej osobie, nieraz mierzył się z niebezpiecznymi zadaniami i politycznymi intrygami. Teraz podejmie walkę z nieubłaganie uciekającym czasem, by za wszelką cenę dostarczyć Madeline całą i zdrową z powrotem do kraju. Wypełniając zadanie, pokona trasę od Marsylii i jej przestępczego półświatka, przez odludną dolinę w górach Prowansji po okazałe choć nieco już przyblakłe brytyjskie gabinety władzy. Aż wreszcie – rzecz rozstrzygnie się w zapierającej dech w piersiach kulminacji na ulicach Moskwy, miasta szpiegów i przemocy, gdzie wielu życzy Gabrielowi śmierci.
Od pierwszych stron „Angielska dziewczyna” trzyma czytelnika w nieustannym napięciu i wciąga go w trans. Powieść w boleśnie aktualny sposób przypomina o tym, że w naszych czasach pieniądze są często ważniejsze od idei. Jest też kolejnym dowodem na to, że nie bez powodu Daniel Silva został uznany za najlepszego w swoim pokoleniu autora powieści z gatunku suspensu i międzynarodowych intryg.
Papierowy Księżyc
Patrick Ness Na ostrzu noża - 15.10
Na ostrzu noża to pierwszy tom bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej trylogii Ruchomy Chaos, autorstwa Patricka Nessa, znanego polskim czytelnikom z wyjątkowej powieści Siedem minut po północy. Poruszone w serii zagadnienia i literacki kunszt autora sprawiają, że jest idealną lekturą dla dorosłego czytelnika. Prawa do jej sfilmowania zostały nabyte przez wytwórnię Lionsgate, która przeniosła na ekran filmowy między innymi "Igrzyska Śmierci".
Tood Hewitt jest jedynym chłopcem w osadzie pełnej mężczyzn. Odkąd osadnicy zostali zarażeni Szumem, Todd słyszy wszystko, co mężczyźni myślą, a oni słyszą wszystko, co myśli on.
Za miesiąc Todd ma stać się mężczyzną, ale wśród otaczającej go kakofonii orientuje się, że mieszkańcy osady coś przed nim ukrywa - coś tak strasznego, że Todd zmuszony jest uciec wraz ze swoim psem, którego prosty, lojalny głos również słyszy.
Ścigani przez wrogo nastawionych osadników, natrafiają na dziwną, milczącą istotę: dziewczynę. Kim ona jest? Dlaczego nie została zabita przez chorobę, tak jak wszystkie inne kobiety w Nowym Świecie?
Chropowata narracja Todda wciąga czytelników w zapierającą dech podróż, w toku której chłopiec stojący u progu dorosłości musi się oduczyć wszystkiego, co zna, aby pojąć, kim naprawdę jest.
Poznańskie
Michał Paweł Markowski Dzień na ziemi - 22.10
Autorski projekt i pierwszy utwór beletrystyczny wybitnego krytyka literackiego łączący w sobie powieść, esej podróżniczy i fotografię. Książka przełamuje konwencję – wszystkie trzy wątki wzajemnie się uzupełniają i tworzą spójną narrację, w której znajdzie się miejsce dla tak różnych obszarów, jak architektura brazylijska i Szwejk, malarstwo holenderskie i futbol.
Michał Paweł Markowski – amator podróżowania i fotografowania, szef katedry literatury polskiej na University of Illinois w Chicago, autor i edytor kilkudziesięciu książek o literaturze i filozofii, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, laureat Nagrody im. Kazimierza Wyki za pisarstwo eseistyczne. Mieszka w Chicago i Krakowie.
Prószyński i S-ka
Od ponad dziesięciu lat Jenny Metcalf nie może przestać myśleć o swojej matce, Alice, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Jenny nie chce uwierzyć, że została porzucona, więc uparcie tropi matkę w Internecie i przegląda jej stare pamiętniki. Alice była badaczką słoni i pisała głównie o nich, ale Jenny ma nadzieję, że zapiski kryją wskazówki co do miejsca pobytu matki.
Niestrudzona w poszukiwaniach, zyskuje dwoje nieoczekiwanych sprzymierzeńców. Pierwszym jest Serenity Jones, jasnowidzka, która wsławiła się odnajdywaniem zaginionych osób – a następnie zwątpiła w swój dar. Drugi to Virgil Stanhope, zgryźliwy prywatny detektyw, który niegdyś prowadził sprawę zaginięcia Alice oraz dziwnej, być może powiązanej z nim śmierci jednego z jej współpracowników. I gdy wspólnymi siłami dążą do odkrycia prawdy, uświadamiają sobie, że zadając trudne pytania, staną w obliczu jeszcze trudniejszych odpowiedzi.
Czy więź łącząca matkę i córkę może być silniejsza niż śmierć? Czy świat, który poznajemy za pomocą zmysłów, to jedyna rzeczywistość, jakiej możemy doświadczyć?
To zwyczajna syryjska rodzina – niezbyt zamożna, kochająca się. Ojciec, drobny urzędnik, dorabia jako kierowca, matka uczy angielskiego. Aż pewnego dnia ojciec trafia do assadowskiego więzienia. Jako jeden z niewielu wraca, ale całkiem odmieniony. A kiedy na Zabadani, miasteczko, w którym mieszkają, zaczynają spadać bomby, postanawia zabrać żonę i dzieci do swojej rodziny w Damaszku.
Dla najstarszej córki, Fayzy, to dramat – rozłąka z ukochanym, którego w dodatku nie akceptują jej bardzo religijni i tradycyjni dziadkowie ze strony ojca. Dzieci zaczynają żyć więc w aurze głębokiego konfliktu i wrogości dwóch rodzin – postępowej i fanatycznej. Pod wpływem swojej matki i sióstr ojciec zaczyna katować żonę, od córek żąda bezwzględnego posłuszeństwa, noszenia czadoru, podporządkowania się woli jego rodziny, co dla Fayzy oznacza zerwanie z ukochanym.
Jej narzeczony walczy w Zabadani z reżimem. W końcu, kiedy grozi mu śmierć, razem z rodzicami opuszcza kraj i wyjeżdża do Libanu.
Życie w ciągłym strachu i biedzie, w terrorze politycznym i przemocy w domu staje się dla Fayzy nieznośne. Kiedy po ciężkiej chorobie umiera wspierająca ją zawsze matka, postanawia uciec. Odtąd jest nie tylko niepokorną dziewczyną, ale tą, która okryła rodzinę hańbą. Krewni ojca nigdy jej tego nie wybaczą.
W Libanie, z trudem zdobywając grosze na przetrwanie, razem z mężem wychowuje najmłodszego brata, nie poddając się i wciąż marząc, że kiedyś będą mogli cieszyć się wolnością i normalnością.
PWN
Christiane Fux Ostatnia posługa - 20.10
Ciało nie jest dla Theo niczym nadzwyczajnym, ponieważ jest lekarzem. A martwe ciało tym bardziej, ponieważ prowadzi on zakład pogrzebowy. Jednak śmierć starszej kobiety, Anny, którą znaleziono zamarzniętą na plaży nad Łabą, budzi jego podejrzenia. Policja zamyka sprawę, a Theo wszczyna prywatne dochodzenie. Odkrywa przy tym straszliwą zbrodnię, sięgającą czasów drugiej wojny światowej – i zbrodniarza, który oficjalnie nie żyje od kilkudziesięciu lat.
Rebis
Michael Cunningham Z ciała i duszy - 21.10
Poruszające studium ludzkich namiętności pióra autora "Godzin".
Lata czterdzieste. Constantine Stassos, grecki imigrant, w poszukiwaniu lepszego życia przybywa do Stanów Zjednoczonych. Jego małżeństwo z Mary Cuccio, Włoszką z pochodzenia, daje początek nowej amerykańskiej rodzinie. Związek, który się zrodził z miłości, przez lata balansuje jednak na wąskiej krawędzi między brakiem zrozumienia a nienawiścią.
Opisane na przestrzeni stu lat dzieje rodziny Stassos odzwierciedlają nie tylko problemy jednostki – wygórowane ambicje, niezaspokojone pragnienie miłości, brak akceptacji własnej osobowości; rzucone są na tło amerykańskiego snu o sukcesie i rzeczywistości po przebudzeniu.
Tomasz Sekielski Sejf 3. Gniazdo kruka - 21.10
Kontynuacja bestsellerowych powieści "Sejf" i "Obraz kontrolny".
Po podwójnym zabójstwie w studiu DTV i dymisji premiera Andrzejewskiego atmosfera na szczytach władzy gęstnieje. Rywalizacja służb specjalnych staje się bezpardonowa, szantaż i porwania są na porządku dziennym, a do gry włącza się jeszcze zdemoralizowany magnat rynku informatycznego. Alicja Berchart, nowy premier, stara się opanować sytuację, nie zapominając przy tym o działającym w kraju rosyjskim agencie – Kruku. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że w gnieździe tego ostatniego rozgościł się nowy, znacznie groźniejszy drapieżnik...
Klasyka powieści sensacyjnej – szpiedzy, hakerzy, płatni zabójcy, politycy i służby specjalne. Władza, pieniądze i seks w wysokoenergetycznej pigułce!!
Carla Montero Złota skóra - 21.10
Autorka bestsellerowej "Szmaragdowej Tablicy" powraca z kolejną fascynującą powieścią!
Wiedeń 1904 rok. Społecznością stolicy cesarstwa wstrząsa seria bestialskich morderstw. Ofiarami są modelki, młode, piękne kobiety o wątpliwej reputacji, skupione wokół kochanki i muzy jednego z najbardziej znanych malarzy tamtych czasów: pięknej i enigmatycznej Inés. I choć Montero nie wymienia nazwiska konkretnego malarza, jego charakter i usposobienie wskazują na postać Gustava Klimta.
Wyznaczony do przeprowadzenia śledztwa detektyw Karl Sehlackman wkracza w świat luksusu i wiedeńskiej secesji oraz w najniższe sfery upadającego imperium. Rozwiązanie najmroczniejszej zagadki w jego policyjnej karierze jest trudniejsze, niż przypuszczał. Głównymi podejrzanymi są bowiem: jego przyjaciel, książę Hugo von Ebenthal, i kobieta, w której zakochał się bez pamięci…
Powieść osadzona w intrygującym świecie modelek i malarzy z początku XX wieku, której główną bohaterką jest zjawiskowa Ines, kobieta, której ciała pragnęli wszyscy, ale tylko jeden zdołał obnażyć jej duszę.
Replika
Dean Koontz Szepty - 21.10
ON WRÓCIŁ Co znaczy śmiertelny lęk, Hilary Thomas dowiedział się jako dziecko,
jednak nigdy nie bał się tak, jak teraz.
ON WRÓCIŁ
Poluje na nią napędzany żądzą bardziej przerażającą
niż wszelka nienawiść. I oto znów znalazł się w jej domu.
ON WRÓCIŁ
Wchodzi po schodach i nie można go powstrzymać. Hilary zabił go już kiedyś,
lecz on wciąż powraca. Raz za razem.
ON WRÓCIŁ
I już stoi pod drzwiami jej sypialni.
Sonia Draga
Sabine Ebert Tajemnica znachorki - 29.10
Rzesza Niemiecka pod panowaniem cesarza Fryderyka Rudobrodego. Żona kasztelana Wulfharta rodzi martwego syna, więc ten chce ukarać młodą akuszerkę Martę, obcinając jej stopy i dłonie. Dziewczynie cudem udaje się uciec z rodzinnej wsi we Frankonii.
By przeżyć, przyłącza się do grupy osadników, którzy zmierzają na wschód do Saksonii, aby tam na dziewiczych terenach zbudować sobie nowe, wolne życie.
Osadników prowadzi szlachetny rycerz Chrystian, w którym rodzi się fascynacja młodą znachorką. Jednak jej uroda i szczególny dar uzdrawiania zwracają także uwagę Randolfa, zaciekłego wroga Chrystiana. A potem w ich nowej osadzie odkryte zostają złoża srebra…
Marta zaprasza niedawno poznanego Victora do swojego madryckiego apartamentu. Wszystko dzieje się pod nieobecność męża, który przebywa w podróży służbowej w Londynie. Kiedy zasypia jej dwuletni syn, Victor i Marta udają się do sypialni. W ramionach niedoszłego kochanka Marta nagle umiera. Przerażony mężczyzna ucieka ze stanikiem i z kasetą magnetofonową sekretarki automatycznej jako jedynymi łupami miłosnymi i z gryzącym go poczuciem winy wobec niemal sobie nieznanej zmarłej. To niecodzienne zdarzenie daje początek niezwykłej próbie wyjścia bohatera z cienia, z nijakości, z nicości...
Javier Marias, w swojej ekscentrycznej i niesamowitej powieści, twardo stąpa po ziemi ukazując, co kryją kłamstwa, a co skrywa prawda.
Krisztiny Tóth Pixel - 23.10
Borys Akunin Czarne miasto - 22.10
Henning Mankell Wspomnienia brudnego anioła - 22.10
Jacek Dehnel Matka Makryna - 22.10
Studio Emka
Krisztiny Tóth Pixel - 23.10
„Pixel” węgierskiej pisarki Krisztiny Tóth to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. Książka jest zbiorem krótkich, pozornie odrębnych opowiadań, w których w sposób ciekawy, miejscami wzruszający, zaskakująco trafnie opisane są perypetie zwykłych ludzi. Składa się z trzydziestu rozdziałów (pixeli), zatytułowanych różnymi częściami ciała. Głowa, serce, ręka: z każdym z nich związana jest jakaś historia. Opowiadania w luźny sposób łączą się ze sobą, krzyżują, przenikają, tworząc powieść. Z bliska widać jedynie pixele, jednak gdy patrzymy z pewnej odległości, wszystko zlewa się w jedno ciało. „Fragmenty nieraz płowieją, z upływem czasu zmienia się ich barwa. Należy o tym pamiętać. Czasem ciemnieją i trzeba je poprzekładać. Na pierwszy rzut oka dzieło wygląda jak bezforemna pryzma, skupisko nieregularnych wypukłości. Lecz jeśli kilkakrotnie obejdziemy je dookoła, powoli, krok po kroku nabierze ono wyraźnych kształtów.” To cytat z opowiadania „Historia kolana”, które idealnie zwieńcza cały zbiór.
„Pixel” cechuje oryginalność ujęcia, ironiczny dystans, zaskakujące skojarzenia. Język opowiadań – często chropowaty, potoczny, pełen przemilczeń, niedopowiedzeń, urwanych zdań, powtarzanych słów – jest silnie zmetaforyzowany i obfituje w oryginalne środki poetyckie, co nie powinno dziwić, ponieważ Krisztina Tóth to przede wszystkim znakomita poetka.
Świat Książki
Borys Akunin Czarne miasto - 22.10
Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp - bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją.
Czy Erast Fandorin zdoła odkryć groźny rewolucyjny spisek? Dlaczego słynnym detektywem interesuje się austriacki wywiad? Jak zakończy się walka z diabelsko przebiegłym terrorystą Odyseuszem?
Książki Borisa Akunina przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy
W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej pięćdziesięcioośmioletni Erast Fandorin przybywa do Baku z tajną misją. W mieście przeżywającym naftowy boom musi odszukać niebezpiecznego terrorystę. Kolejne zamachy na życie Fandorina dowodzą determinacji przestępcy. Detektyw wpada na trop spisku i odkrywa, że w sprawę zamieszany jest wpływowy urzędnik. Śledztwo prowadzi do tytułowego Czarnego Miasta, które jest przemysłowym przedmieściem Baku...
W.A.B.
Henning Mankell Wspomnienia brudnego anioła - 22.10
Wspomnienia brudnego anioła opowiadają historię samotnej białej kobiety, która przebywała w afrykańskiej kolonii na początku XX wieku.
Hanna, dziewczyna z biednej szwedzkiej wioski w górach, wyrusza do miasta nad morzem. Tam u dalekich krewnych ma szukać lepszego życia, gdyż w domu rodzinnym nie przelewa się, a matka Hanny, Elin, obawia się, że nie zdoła nawet wyżywić córki. Hanna zaczyna pracę jako służąca u zamożnego kupca i niebawem opuszcza Szwecję na pokładzie statku handlowego, gdzie pracuje jako kucharka. I wtedy w jej życiu znów dochodzi do wielkiej zmiany, w czasie rejsu Hanna wychodzi za mąż za drugiego oficera. Wydarza się jednak nieszczęście, mąż Hanny umiera na tropikalną chorobę i zostaje pochowany w morzu. Wówczas zrozpaczona dziewczyna ucieka ze statku w portugalskim porcie w Afryce Południowej i zatrzymuje się w hotelu O Paraiso. Tam pozostaje dłużej, gdyż ciężko choruje. Opiekują się nią czarne kobiety i wtedy Hanna dowiaduje się, że hotel faktycznie jest domem publicznym, własnością niejakiego senhora Vaza…
„Najniezwyklejsze podróże człowiek odbywa zawsze w swoim wnętrzu, gdzie nie istnieją ani przestrzeń, ani czas”, myśli Hanna, samotna wśród białych, obca wśród czarnych. Jej historia rozegra się w brutalnym kolonialnym świecie, pełnym przemocy i nienawiści.
Historia słynnej oszustki religijnej podziwianej przez papieży i… Juliusza Słowackiego.
„Matka Makryna” to monolog przeoryszy klasztoru bazylianek w Rzymie, matki Makryny Mieczysławskiej. W latach 40-tych XIX wieku stała się obiektem fascynacji i uwielbienia polskiej emigracji i europejskiej prasy, kiedy opowiedziała o prześladowaniach, jakie spotkały ją ze strony władz rosyjskich. Sięgnęła szczytów władzy, zarówno świeckiej jak i kościelnej.
P.D. James Śmierć przybywa do Pemberley - 22.10
P.D. James wkracza w świat "Dumy i uprzedzenia" Jane Austen. Akcja sequela rozpoczyna się sześć lat po ślubie Elizabeth i pana Darcy’ego.
Niestety, okazuje się, że nie prowadzą oni tak szczęśliwego życia, jak moglibyśmy oczekiwać. Prócz niedopowiedzeń, intryg, zazdrości i rozczarowania swym związkiem główni bohaterowie napotykają też trudności zupełnie innej natury.
Widziane w pobliskim lesie widmo zapowiada nieszczęścia, w tym zabójstwo jednego z członków rodziny. Przepełniona miłością, zazdrością, kłamstwem i cierpieniem Śmierć przybywa do Pemberley uwodzi czytelnika, który z wielką łatwością wkracza w ten XIX-wieczny świat i dzieli z postaciami ich namiętności, lęki i nadzieje.
Znak
Marcin Ciszewski Krüger. Szakal - 22.10
Willhelma Krügera nie zdziwiło to, że strażnicy warszawskiego Banku Zachodniego byli przerażeni. Gdyby w jego stronę wymierzono dziewięciomilimetrowy otwór lufy pistoletu maszynowego Bergmann, też byłby przerażony.
Na szczęście, to on trzyma broń.
Kiedy bierze kogoś na cel, nie drgnie mu ani ręka, ani sumienie. Nie szuka przyjaciół, bo ma niezawodnych wspólników. Od dawna rozumie, że świat należy do tych, którzy potrafią rzucić się mu do gardła, niczym szakal.
Nie wie, że pierwsze strzały zmienią jego los na zawsze.
Mistrz literackiej sensacji Marcin Ciszewski pokazuje swoje nowe oblicze i przedstawia nowego bohatera. Wraz z nim przenosi nas w czasy narodzin niepodległej Rzeczpospolitej i w samo serce ogarniętego walkami Lwowa.
Poprzednie zapowiedzi
Dzięki za zestawienie. Mnie najbardziej kuszą Szepty
OdpowiedzUsuń,,Czekając na Duida. Śladem szeptu amazońskiego potoku" i ,,Blondynka na Rio Negro" kuszą mnie najbardziej :)
OdpowiedzUsuńPoza 2., 3. pozycją i Akuninem niestety, ale kusi mnie wszystko.
OdpowiedzUsuńChętnie poczytałabym o Edith Piaf :)
OdpowiedzUsuńZ całego serca polecam "Ostatnią posługę", a sama na pewno kupię Dehnela :-)
OdpowiedzUsuńTak naprawdę, to co druga książka mnie zainteresowała ;) Ale chyba tak najbardziej to "Na ostrzu noża" i "Czekając na druida" :)
OdpowiedzUsuńmoże tym razem Szepty?
OdpowiedzUsuńWiele ciekawych premier nas czeka, ale ja chyba wybiorę tylko ''Szepty''.
OdpowiedzUsuń"Szepty" Koontza czytałam stare wydanie. Całkiem niezła książka.
OdpowiedzUsuńA z wymienionych obczaję na pewno "Angielską dziewczynę", bo opis mnie zaintrygował.
Ile ciekawych nowości. Moja kieszeń chyba tego nie wytrzyma.
OdpowiedzUsuńMoja też. Ale w sumie wielkich szaleństw nie planuję. Czas zacząć oszczędzać na wakacje. ;)
UsuńJuż? Gdzie tym razem chcesz jechać? I na ile? :)
UsuńNajwyżej na tydzień, bo drugi tydzień urlopu zostawiam na wyjazd do rodziców.
UsuńMarzy mi się Andaluzja. Póki co tylko marzy, bo oszczędzanie nie wychodzi, ale jest jeszcze trochę czasu, więc... :)
Och nowy Akunin, i P.D. James i Picoult :)
OdpowiedzUsuńDuuużo tego :) Ja zapewne byłabym w stanie kupić w ciemne książkę o Eraście Fandorinie, bo uwielbiam o nim czytać :)
OdpowiedzUsuńW sumie czytałam tylko jedną część. Za mną "Azazel", którego prawie nie pamiętam, ale może czas sobie odświeży pamięć i poznać bliżej autora?
UsuńNowy Czerniecki! Muszę, muszę, muszę mieć! *.* Jeszcze jaki temat, jaka okładka... :o
OdpowiedzUsuń"Półbrat" też mnie ciekawi, ale to raczej lektura na dłuższe wolne.
A "Na ostrzu noża" chyba jednak nie wyszło. PK po raz 3 przełoży premierę? Chyba coś koło tego. Ale to u nich standardzik, więc nawet nie warto umieszczać ich książek w jakichkolwiek zapowiedziach. :p
Czerniecki zapowiada się świetnie. :)
UsuńJest kilka takich wydawnictw, które lubią przekładać premiery. Irytujące. :/
Dehnel ze swoją "Matką Makryną" mnie zaintrygował. ;)
OdpowiedzUsuńWiele ciekawych książek, rozciągnijmy jakoś dobę :)
OdpowiedzUsuńTy ciągnij w jedną, ja w drugą - zobaczymy co z tego wyniknie. ;)
Usuń"Galveston" mnie intryguje, a raczej kusi mnie fakt, że facet od "True Detective ma coś wspólnego z powieścią :)
OdpowiedzUsuńA ja muszę wreszcie serial obejrzeć. ;)
UsuńDehnel, Dehnel, Dehnel! A poza tym J. Picoult. Chętnie przeczytałabym o Edith Piaf i Srebrnej Natalii. Intryguje też zapowiedź Polbrata... Zostaje tylko zadac pytanie - kiedy ja to przeczytam ?!
OdpowiedzUsuńNajlepiej w tym życiu, bo z kolejnym może być różnie. ;)
UsuńKusić, to kuszą. Mało powiedziane. Ale jest kilka pozycji, które po prostu MUSZĘ MIEĆ! Po co tu wlazłam... chociaż po prawdzie - o kilku już przecież wiedziałam...
OdpowiedzUsuń+ dla Ciebie jeszcze Tokarczuk. ;)
UsuńZdecydowanie zbyt dużo tych nowości mnie kusi... Ciekawa jestem czy w końcu Papierowy Księżyc wyda "Na ostrzu noża" :P
OdpowiedzUsuńPewnie nie. :P
UsuńI tak na pewno nie przeczytam tych wszystkich pozycji :/
OdpowiedzUsuńDlatego musisz wybrać te najciekawsze. ;)
Usuń"Zmierzch" mogę polecić. Dawno czytałam, ale pamiętam tę książkę jako dobry klimatyczny kryminał. Po nim przeczytałam kolejne o Olandii, teraz jestem w trakcie "Ducha na wyspie", ale musiałam odstawić, bo dostałam w bibliotece dosłownie "na chwilkę" dwie książki tegorocznego Noblisty. Ale z trzech dotychczasowych "Zmierzch" wspominam najlepiej.
OdpowiedzUsuńZ tych, które wymieniłaś, kupiłam już ebooka Mankella, nie dlatego, że muszę przeczytać natychmiast, ale dlatego, że był w promocji za 19,90. A teraz chyba poszukam jakiejś kliniki leczenia uzależnień :D
Gdzie wypatrzyłaś datę premiery "Matki Makryny"? Zaglądałam na stronę Grupy Foksal i nie znalazłam informacji. Na szczęście jest Twój blog :)
Na pewno przeczytam "Zmierzch", bo mam za sobą "Świętego Psychola" i zdecydowanie są to moje klimaty.
UsuńE tam, jakieś uzależnienie trzeba mieć. :)
Na FB. Jest informacja o spotkaniu w Warszawie w dniu premiery książki - 22.10.
Dla odmiany jedyny Theorin, którego jeszcze nie czytałam (pomijając podczytywanego z doskoku "Ducha...") to właśnie "Święty Psychol", a kupiłam ebooka zaraz po wydaniu.
UsuńBliżej mi na Twój blog niż na FB :D
To obydwie musimy nadrobić. Z tym, że ja więcej. :P
UsuńSłusznie. :P
Widzę, że "Zaginiona dziewczyna" doczekała się wznowienia. Może tym razem uda mi się ją zdobyć. Co do najnowszej książki Sekielskiego, to nie bardzo rozumiem ten tytuł. Był "Sejf", potem "Obraz kontrolny" (a nie "Sejf 2. Obraz kontrolny"), a teraz "Sejf 3. Gniazdo kruka" - to takie nielogiczne ;) W każdym razie muszę zdobyć :P
OdpowiedzUsuńLogiczne czy nie i tak na pewno warto przeczytać. :D
UsuńMam e-book "Zaginiona dziewczyna." Jeżeli jesteś zainteresowana, to mogę wysłać go Tobie e- mailem:)
UsuńEch, i znów nie da się przeczytać wszystkiego. :(
OdpowiedzUsuńTyle świetnych książek! Szczególnie interesuje mnie 'zaginiona dziewczyna' -książka i film, a także 'galveston' bo uwielbiam true detective :-)
OdpowiedzUsuńSzkoda, że mój fundusz jest ograniczony dość mocno w tym miesiącu. Jestem ciekawa książki Picoult.
OdpowiedzUsuńZnowu sporo ciekawych tytułów. Chciałabym przeczytać "Półbrata" "Tajemnicę znachorki" i parę innych.
OdpowiedzUsuńCiekawe tytuły, ale propozycja od Wydawnictwa Amber najbardziej mnie zaciekawiła. ;)
OdpowiedzUsuńZaryzykuję stwierdzenie, że kto nie czytał Dostojewskiego, ten nic nie wie o literaturze - podobnie jak ten, "kto wyobraża sobie, że wszystkie owoce dojrzewają w tym samym czasie co poziomki, nic nie wie o winogronach".
OdpowiedzUsuńCiekawa teoria. :D
UsuńTo chyba się nie przyznam, że w klasyce mam spore braki, a Dostojewskiego znam z jednej, wiadomej, książki. ;)
Kurt Vonnegut ujął to w ten sposób: "Wszystko, czego można dowiedzieć się o życiu, jest w Braciach Karamazow Fiodora Dostojewskiego".
UsuńRzutem oka przykuła mnie pierwsza pozycja ;) sięgnęła bym z ciekawości też po Sejf 3 Sekielskiego
OdpowiedzUsuń