piątek, 2 października 2015

Październik miesiącem literackich wrażeń



Nie wiem, czy dla czytelników istnieje piękniejszy miesiąc niż październik. Wydawnictwa szaleją - lista premier zdaje się nie mieć końca. Imprez literackich także nie brakuje. Niezadowolony z tego wszystkiego może być jedynie portfel, ale co tam - obiad w postaci ryżu z ketchupem podobno kiepsko smakuje tylko przez pierwszy miesiąc. Później można się przyzwyczaić.

Poniżej krótka ściąga zawierająca listę najciekawszych październikowych wydarzeń literackich.


***




*** PROGRAM ***

Połączenie poezji i muzyki. Ogłoszenie laureatów jubileuszowego 10. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, poezja nie tylko polska, ale i chorwacka czy norweska.

***




*** PROGRAM ***

Pierwsza edycja festiwalu wzbudza wiele emocji. Po cichu liczę na to, że okaże się sukcesem i Granda na stałe wpisze się w literacki jesienny rozkład jazdy. O samym Festiwalu pisałam Wam TUTAJ. Będzie można spotkać i wysłuchać tegorocznych laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru - Wojciecha Chmielarza i Katarzyny Bondy, spotkać pisarzy poznańskich (tak, tak, tych, którzy podobno nie istnieją - KLIK) i tych, którzy do Wielkopolski przyjadą z Opola, Krakowa czy Lublina.

***




*** PROGRAM ***

BSF jest międzynarodowym festiwalem sztuki i literatury. W tym roku jednym z głównych wątków imprezy będzie postać i twórczość Rafała Wojaczka. Wśród gości festiwalu spotkać będziecie mogli m.in. Jacka Dehnela, Ziemowita Szczerka, Andrzeja Stasiuka, Janusza Rudnickiego, Marcina Świetlickiego, Olgę Tokarczuk, Agatę Tuszyńską i słowackiego pisarza, Pavola Rankova (laureata Angelusa). 

***




*** PROGRAM ***

Festiwal, dzięki któremu niedowiarki mogą się przekonać, że polska literatura kobieca nie musi się kojarzyć z lekkimi, bzdurnymi czytadłami. FLK udało się już udowodnić, że w tym nurcie literatury można znaleźć bardzo dobrze napisane powieści, warte promocji, która pomogłyby kształtować gusta czytelnicze. Warto przyjrzeć się książkom, które trafiły do finału i walczą o główne nagrody w kategorii "pióro" (najbardziej poruszająca powieść) i "pazur" (najlepsza powieść z humorem),

***




*** PROGRAM ***

Festiwal Conrada to, jak można przeczytać na stronie organizatorów, największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. W tym roku wśród reprezentantów polskiej literatury będzie można spotkać m.in. Hannę Krall, Wiesława Myśliwskiego, Wojciecha Tochmana, Marcina Wilka, Wita Szostaka czy Mariusza Szczygła. Na liście gości zagranicznych znajdziecie takie nazwiska jak David Foenkinos, Jonathan Franzen,  Kristina Sabaliauskaitė czy Svetlana Alexievich.

***




*** PROGRAM ***

Obok targów organizowanych wiosną w Warszawie, to właśnie edycja krakowska przyciąga najwięcej miłośników literatury. Gigantyczne kolejki do wejścia (których jak ostatnia  ciapa, nie uwieczniłam na zdjęciu) mówią same za siebie: targi cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do niektórych stoisk ciężko się dostać, a po autograf do najpopularniejszych autorów stoi się w ogromnych ogonkach. Tegorocznym Gościem Honorowym Targów jest Litwa. Państwo to będą reprezentować: Kristina Sabaliauskaitė, Kęstutis Kasparavičius, Herkus Kunčius, Alvydas Šlepikas, Leonidas Donskis, Tomas Venclova

***



Rusza największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce! Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawi się już 1 października na ulicach największych polskich miast. W każdym z nich będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek - tak o akcji Czytaj PL! piszą organizatorzy.

W wypożyczalnie e-booków zostaną zamienione nośniki reklamowe na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Aby wypożyczyć książkę wystarczy pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować przy jej pomocy kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. E-książki będzie można czytać na smartfonie lub tablecie. (...) Wśród tytułów, które będzie można wypożyczyć w trzystu e-bibliotekach znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. 

Jakie? Spójrzcie na plakat lub na stronę czytajPL (poniższy plakat jest z gatunku tych niedużych).



Coś w tym zestawieniu pominęłam? A może w Waszej okolicy dzieje się coś fajnego? No i ostatnie, najważniejsze pytanie: weźmiecie udział w którymś z powyższych wydarzeń?



26 komentarzy:

  1. Właśnie dziś zaczyna się w Szczecinie Festiwal Książki Słuchanej. Zapowiada się bardzo ciekawie, niestety nie dam rady jechać;(
    Ale dziękuję za Twoje informacje Siedlce czy Warszawa to bliżej może uda się wybrać, no i mam chęć na Kraków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie słyszałam o tym festiwalu. Widzę, że postanowili zmienić nazwę na Festiwal Czytania, żeby rozszerzyć tematykę. Lista gości imponująca!

      Usuń
  2. Rzeczywiście październik obfituje w wydarzenia :) Na pewno będę na targach w Krakowie. Przypomniałaś mi o "Piórze i pazurze", a że jest niedaleko to może si się wybiorę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na "Pióro i pazur" też bym chciała pojechać, ale październik to kiepski dla mnie termin, ze względu na Kraków. :/

      Usuń
  3. Na szczęście zarejestrowani blogerzy pewnie znowu mają swoje okienko na Targach, bo te kolejki rok temu były przerażające.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Yhm. A ja zgubiła wejściówkę na któryś z dni i w takiej kolejce musiałam stać. I jak na złość, akurat tego dnia zaspałam i straciłam przez to wszystko kilka spotkań. :/

      Usuń
  4. Chciałabym być w Krakowie. Mam nadzieję, że mi się uda.

    OdpowiedzUsuń
  5. Szkoda, że zdecydowana większość tych wydarzeń ma miejsce z dala od mojego miejsca zamieszkania... :) Tradycyjnie już pojawię się na Targach w Krakowie, przynajmniej taki mam plan :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam ten ból. Dlatego zostaje mi Poznań i oczywiście wyprawa do Krakowa.

      Usuń
  6. A ja będę na www.festiwalczytania. pl i bardzo się cieszę ☺

    OdpowiedzUsuń
  7. No przecież to byłby grzech, gdybym nie brała udziału w Bruno Schulz Festiwal! I jak zwykle zapraszam do siebie na bloga na relację z gali Angelusa, która to nagroda od jakiegoś czasu towarzyszy festiwalowi.

    OdpowiedzUsuń
  8. Sporo tych wydarzeń. Trzeba mocno trzymać się za portfel. Mnie ciekawi Pióro & Pazur.
    A z tym ketchupem to chyba tylko przez pierwszy tydzień nie smakuje ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też, mimo kiepskiej znajomości tematu.
      A za ketchupem nie przepadam. Do ryżu też mam uraz, jeszcze z czasów studiów. :P

      Usuń
  9. Rzeczywiście dużo się dzieje, szkoda, że nic w mojej okolicy ;) Ale Krakowskie Targi mocno kuszą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kuszą, kuszą i na pewno znów będzie świetnie. :)

      Usuń
  10. na ten festiwal kryminału bym chętnie poszła:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Miałem w planach wybrać się na festiwal z Brunem Schulzem w tle, ale nie wiem czy mi się uda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapowiada się fajnie, więc trzymam kciuki, żeby się udało. :)

      Usuń
  12. Kochana jak dobrze, że napisałaś o tym festiwalu we Wrocku, nie miałam pojęcia, a tak może akurat będę w któryś dzień, widzę już ten kiermasz książek :D P.S. Będę musiała spróbować ryżu z keczupem, ja pół sierpnia w czasie posuchy jadłam chleb z majonezem jako każdy posiłek haha :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chleb z majonezem? Nieźle. Jak widać są różne sposoby na przetrwanie. :D

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...