piątek, 12 lutego 2016

Co w wydawnictwach piszczy
(luty 2016 - cz. 2)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca *** 


Albatros

Donato Carrisi Hipoteza zła - 17.02
W swoim domu zostaje zamordowany biznesmen, jego żona oraz dwójka starszych dzieci. Morderca oszczędził tylko najmłodszego synka po to, aby pomógł on policji ustalić sprawcę zbrodni.
Detektyw Mila Vasquez, idąc tropem pozostawionej wskazówki, odkrywa następne morderstwo. Jego ofiarą pada adwokat znany z tego, że pogrążał przed sądem kobiety i bronił przed wysokimi karami znęcających się nad nimi mężów. Sprawczyni, przestępstwa, popełnia samobójstwo na oczach Mili, pozostawia jednak wskazówkę umożliwiającą odkrycie kolejnego zabójstwa…

Odsunięta od śledztwa Mila podejrzewa, że morderstwa mają związek z toczącym się dwadzieścia lat wcześniej śledztwem dotyczącym zaginięć osób, które łączyło to, że cierpiały na bezsenność. Do wszystkich ofiar miał dzwonić tajemniczy Zaklinacz z pytaniem „Czy chciałbyś rozpocząć nowe życie?"



Antti Tuomainen Czarne jak moje serce - 19.02

Trzymający w napięciu kryminał króla podgatunku Helsinki noir.

W wieku 13 lat Aleksi traci matkę. Dwadzieścia lat później jest przekonany, że wie, kto ponosi za to winę. Wszystko wskazuje na biznesmena, Henrika Saarinena, jednak policja odmawia podjęcia śledztwa. Aleksi ma tylko jedno wyjście: zbliżyć się do Saarinena i dowiedzieć prawdy o tym, jaki los spotkał jego matkę. Jednak drążenie tajemnic rodu Saarinenów okazuje się trudnym i niebezpiecznym przedsięwzięciem.


Tim Weaver Zniknęli na zawsze - 26.02

Przedstawiamy pannę Phryne Fisher – najbardziej wyzwoloną, pyskatą i nieustraszoną ze wszystkich prywatnych detektywów. Tym razem wybiera się ona w podróż pociągiem do Ballarat. Nocą wszyscy pasażerowie zostają uśpieni chloroformem. Piękna detektyw będzie musiała powiązać nieprzystające do siebie tropy: dziewczynę cierpiącą na amnezję, starą damę, której skradziono klejnoty, białe niewolnictwo i czarną magię. 




Marisha Pessl Nocny film - 26.02

Historia dziennikarza ogarniętego obsesją na punkcie zagadkowego zabójstwa córki filmowego geniusza żyjącego od lat w nieznanym odosobnieniu. W wilgotną październikową noc w opuszczonym magazynie na dolnym Manhattanie zostaje odnalezione ciało pięknej młodej Ashley Codovy. Choć jej śmierć zostaje z miejsca uznana za samobójstwo, doświadczony detektyw śledczy Scott McGrath podejrzewa inną przyczynę zgonu.

Badając dziwne okoliczności śmierci dziewczyny i próbując dowiedzieć się czegoś o jej życiu, McGrath staje twarzą w twarz z dziedzictwem jej ojca – Stanislasa Cordovy, legendarnego otoczonego aurą tajemnicy, reżysera kultowych horrorów, którego nikt nie widział od ponad trzydziestu lat. Choć o filmach Cordovy napisano wiele, jego samego zawsze skrywał cień. W opinii dziennikarza kolejna śmierć w tej przeklętej rodzinie nie jest przypadkiem.

Wiedziony ciekawością, potrzebą poznania prawdy, ale także zemsty McGrath pogrąża się coraz bardziej w niesamowitym, hipnotyzującym świecie wykreowanym przez diabolicznego reżysera. Ostatnim razem, gdy był blisko zdemaskowania Cordovy, utracił rodzinę i pracę. Teraz ryzykuje znacznie więcej…

Bernardinum

Elżbieta Dzikowska Tam gdzie byłam 2 - 16.02

Druga część wyjątkowej książki, pokazującej osobiste podróże Elżbiety Dzikowskiej.

Tym razem autorka prowadzi nas przez Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador, Peru i Boliwię.





Bukowy Las

Nadia Szagdaj Love - 17.02

„Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości”.
Jim Morrison

Młoda dziennikarka i autorka widmo, Ina Fischer wraca do swego mieszkania we Wrocławiu z krótkich londyńskich wakacji. Po bolesnym zderzeniu z rzeczywistością topi smutki w alkoholu. Następnego dnia budzi się z dziwnym przeczuciem, które w wyniku splotu zdarzeń kieruje ją na stronę policyjnej bazy osób zaginionych. Tak właśnie Ina dowiaduje się, że kilka dni wcześniej bez śladu zniknęła jej dawna szkolna koleżanka. Choć nigdy się szczególnie nie lubiły, Ina postanawia zająć się sprawą zaginionej kobiety, licząc, że w końcu uda się jej napisać duży artykuł pod swoim nazwiskiem i uwolnić od ciężaru pracy na cudze konto. Nie podejrzewa jednak, że to, czego się dowie, zarówno o byłych kolegach z liceum, jak i o samej sobie, poprowadzi ją o wiele dalej, niż z początku zakładała, a śledztwo, którego się podejmie, okaże się początkiem drogi wiodącej w mrok.

„Love” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Wrocławiu. Wątki kryminalne i erotyczne równoważą się tu z warstwą obyczajową, a spoza intrygującej fabuły przeziera głębsze przesłanie.


Czarna Owca

Virginia Bailey Rzymski poranek - 17.02

Po wojnie nie zawsze nastaje pokój. Powieść o miłości i ocaleniu.

Rzym, rok 1943, szary świt. Dwie zupełnie obce sobie młode kobiety przez chwilę wymieniają na ulicy spojrzenia. Chiara Ravello ucieka właśnie z okupowanego miasta. Druga wraz z mężem i małymi dziećmi zostaje zapędzona na ciężarówkę, która ma wywieźć Żydów do obozu zagłady.

W ułamku sekundy Chiara podejmuje decyzję odmieniającą całe jej życie – prosi żołnierzy, by uwolnili małego chłopca z transportu.
Ku jej ogromnemu zdziwieniu spełniają prośbę. Ciężarówka odjeżdża, a do Chiary dociera, czego właśnie dokonała.

Trzydzieści lat później Chiara, niezależna i opanowana kobieta, mieszka sama
w Rzymie. Pozorne szczęście Pani Ravello od czasu do czasu zakłócają wspomnienia o uratowanym w czasie wojny chłopcu.

Aż przychodzi dzień, w którym odbiera telefon od pewnej nastolatki…

Viveca Sten Gorączka chwili - 17.02

Noc świętojańska w Sandhamn. Policja znajduje na plaży nieprzytomną nastolatkę. Dziewczyna jest pod wpływem silnych narkotyków. Nikt nie wie, jak do tego doszło.

Nora Linde po raz pierwszy obchodzi święto ze swoim nowym chłopakiem, Jonasem. Niestety muszą przerwać zabawę, ponieważ nastoletnia córka Jonasa, Wilma,  nie wraca do domu na noc.  Jonas i Nora nie zaprzestają desperackich poszukiwań Wilmy.

Następnego dnia na plaży znalezione zostają zwłoki młodego chłopaka. Inspektor Thomas Andreasson rozpoczyna śledztwo.

Wkrótce okazuje się, że każda z osób zaangażowanych w śledztwo ma własną wersję wydarzeń…

Grzegorz Piotr Michalik Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku - 17.02

Meksyk to kraj niewiarygodnych kontrastów. Kraj, w którym dawne rytuały i prekolumbijscy bogowie, kpiąc z upływu czasu, swobodnie trwają w sąsiedztwie internetu i smartfonów. To tutaj bose indiańskie akuszerki walczą z wprowadzaniem do rolnictwa GMO i z biopiractwem, a prostytutki i handlarze narkotyków mają swoich ulubionych świętych patronów.

Jakie dowcipy opowiadają sobie Indianie o antropologach? Dlaczego w latach 60. XX wieku Meksyk stał się mekką hipisów? Wreszcie, jak Meksykanie oswajają dziś horror codzienności, żyjąc w cieniu wojny z kartelami narkotykowymi?

Ta książka to wynik wielu lat obserwacji i badań antropologicznych autora. 


Czarne


Jon Krakauer Pod sztandarem nieba - 17.02

Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział mu o świętym tekście, wyrytym na złotych płytach, który od wieków spoczywa ukryty pod kamieniem na pobliskim wzgórzu. Od tego zaczęła się historia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

24 lipca 1984 roku zamordowane zostały kobieta i jej piętnastomiesięczna córeczka. Według policji zabójstwo mogło być następstwem „objawienia” religijnego. Ogłaszając wyrok, sędzia przyznał, że nigdy nie orzekał w sprawie tak okrutnej zbrodni. Zabójca, wyznawca radykalnego odłamu mormonizmu, przyznał, że postępował zgodnie z wolą boską.

Krakauer szuka wyjaśnienia tej zbrodni. Podejmuje próbę zrozumienia natury wiary, której podstawą miały być cnotliwość, otwartość i posłuszeństwo.

Książka spotkała się ze zdecydowaną reakcją Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich. W rozesłanym do amerykańskich mediów oświadczeniu stwierdzono między innymi, że prezentuje ona „wyjątkowo jednostronny i nieprzychylny obraz mormońskiej historii".

Nie każdy mormon jest bestią. Nie każdy jest poligamistą. Ale zbrodnia z lipca ’84 jest faktem.

Anna Kańtoch Łaska - 24.02

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Na odzieży i ciele ma plamy zaschniętej krwi. Jak dziewczynce udało się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska.

Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w miejscowej podstawówce. Pewnego dnia jej nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przestawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Tego samego dnia zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi.

Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…

Czwarta Strona

Amy Stewart Dziewczyna z rewolwerem - 17.02

Prawdziwa i niezwykła opowieść o pierwszej kobiecie szeryf!

Nowy Jork, lata dwudzieste ubiegłego stulecia. Trzy siostry prowadzą położoną na uboczu farmę i żyją w izolacji od świata. Jednak kiedy pewnego dnia w ich powóz wjedzie samochód prowadzony przez mężczyznę spod ciemnej gwiazdy, z którym lepiej (na Boga!) nie wchodzić w zwadę, spokojny i poukładany świat sióstr Kopp legnie w gruzach.

Jedna z nich, Constance z braku lepszej alternatywy, będzie zmuszona zakasać rękawy i wziąć sprawy we własne ręce. Odważnie i bezpardonowo poradzi sobie z wszystkimi problemami i brawurowo obroni rodzinę przed czyhającym niebezpieczeństwem. A przy okazji zapisze się na kartach historii jako jedna z pierwszych kobiet piastujących stanowisko szeryfa w Stanach Zjednoczonych.

Amy Stewart wydobyła na światło dzienne zapomnianą postać historyczną Constance Kopp, czyniąc ją bohaterką fantastycznej, porywającej opowieści.

Joanna Opiat-Bojarska Gra pozorów - 17.02

Wyścig z czasem, tajemnicze nagrania, zaniki pamięci – „Gra pozorów” to porywająca opowieść i wymagająca gra, w której musisz być wyjątkowo czujny, by żaden szczegół ci nie umknął.

Wydawać by się mogło, że wiadomość o zaginięciu męża oraz jego śmierci to najgorsze, co mogło spotkać Aleksandrę – psycholog i matkę dwójki dzieci. Okazuje się jednak, że to dopiero początek. Kobieta pada ofiarą porwania. Po uwolnieniu, mimo niebezpieczeństwa i wbrew zdrowemu rozsądkowi, postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę. Zbierając nowe fakty, powoli wyciąga na światło bolesną prawdę, a lawina zdarzeń urasta do niespodziewanych rozmiarów.
Dasz się wciągnąć w niebezpieczną grę, w której pytania tylko pozornie przynoszą odpowiedzi?

HarpetCollins

Faye Kellerman Pętla - 17.02

Dom na przedmieściach Los Angeles. Z krokwi zwisa nagie ciało młodej kobiety. Opuchnięta twarz, kabel mocno owinięty wokół szyi. Tak zaczyna się kolejna sprawa detektywa Petera Deckera. Zamordowana kobieta była cenioną pielęgniarką, nigdy nie złamała prawa. A jednak ktoś uznał, że nie powinna dłużej żyć. Śledztwo idzie jak po grudzie, policja bezskutecznie szuka świadków i motywu zbrodni. Jednak Decker się nie poddaje. Gdy starannie prześwietla przeszłość ofiary, odkrywa, że miała więcej wrogów niż przyjaciół. Wszyscy są podejrzani, a niektórzy z nich nie zawahaliby się zabić. Deckera czeka jedno z najtrudniejszych śledztw w jego policyjnej karierze.


Literackie


Richard Flanagan Klaśnięcie jednej dłoni - 17.02

Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem.

Richard Flanagan jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich. W 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera za "Ścieżki północy". "Klaśnięcie jednej dłoni" to kolejna głośna powieść Flanagana, jaką Wydawnictwo Literackie prezentuje polskim czytelnikom.

Marginesy

Gregory David Roberts Shantaram - 17.02

Brawurowa, awanturnicza powieść, owiana legendą. Historia młodego Australijczyka, który po sprytnej ucieczce z więzienia dostaje się do Indii, gdzie ukrywa się w slumsach, leczy biedaków i jest żołnierzem bombajskiej mafii. Jego codzienność to gangsterskie porachunki, handel narkotykami i bronią, fałszerstwa, przemyt, ale też fatalna miłość, niezawodna przyjaźń i poszukiwanie przewodnika duchowego. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę!

"»Shantaram« to przypadek ciężkiego uzależnienia: jeżeli przeczytasz kilka pierwszych stron, jesteś stracony dla świata na nadchodzący czas."
Marcin Meller

Stefan Ahnhem Ofiara bez twarzy - 17.02

W szkolnej pracowni stolarskiej zostają znalezione zwłoki brutalnie zamordowanego nauczyciela. Obok ciała leży stare zdjęcie klasowe z przekreśloną głową zabitego.

Fabian Risk – po wielu latach pracy w sztokholmskiej policji – wraz z rodziną przenosi się do rodzinnego Helsingborga. Ledwo wprowadza się do nowego domu, a już zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Zabity nauczyciel to jego dawny kolega z klasy. Staje się jasne, że zabójca postępuje zgodnie z drobiazgowym planem. Na liście ma więcej osób. Kto będzie następny?

Fabian wpada w skomplikowane śledztwo, które budzi w nim wspomnienia z czasów szkolnych, pełne obrazów brutalnego znęcania się nad jednym z uczniów. Nie ma powodów do dumy. Wkrótce sprawy przybierają tak nieoczekiwany obrót, że nikt nie potrafi odgadnąć, co tak naprawdę się dzieje.
Ofiarą bez twarzy doświadczony scenarzysta Stefan Ahnhem wynosi szwedzki kryminał na wyższy poziom. Inteligentnie łączy thriller psychologiczny z opowieścią o seryjnym zabójcy w iście amerykańskim stylu oraz tradycyjnym kryminałem.

Muza

Luz Gabás Czarownice z Pirenejów - 17.02

Gorąca miłość, która przetrwała wieki – nowa powieść autorki "Palm na śniegu".

Brianda z Lubicha jest jedyną spadkobierczynią potężnego rodu w Aragonii w XVI wieku. Kiedy ojciec zostaje zamordowany przez przeciwników politycznych, Brianda wie, że jej bezpieczny dotąd świat nigdy nie wróci. Ma u swego boku męża, którego kocha i któremu jest przeznaczona, jednak nawet on nie uchroni jej od zguby.

Wskutek knowań Brianda wraz z dwudziestoma trzema kobietami z sąsiedztwa zostaje oskarżona o uprawianie czarów i skazana na śmierć. Przed egzekucją przysięga wieczną miłość mężowi i rzuca klątwę na swego oprawcę.

Historia tego gorącego uczucia znajdzie swój nieoczekiwany finał dopiero teraz, po kilku stuleciach. Pewna młoda pani inżynier o imieniu Brianda dręczona sennymi koszmarami wraca w rodzinne strony w Pireneje, by odzyskać spokój ducha, a także szaleńczo zakochać się w tajemniczym cudzoziemcu i dopełnić przysięgi sprzed wieków.
Otwarte

Sofia Caspari W krainie wodospadów - 17.02

Nigdy nie zapominaj, by podążać za głosem serca.

Clarissa w tragicznych okolicznościach traci męża. Zmuszona do ucieczki z rodzinnego domu trafia do ogarniętego dżumą Buenos Aires. Tam poznaje młodego lekarza, Roberta, do którego zaczyna czuć coś więcej. Czy Clarissa może pozwolić sobie na rozkwit nowego uczucia i czy uchroni się przed zemstą rodu swojego męża?
Na tle argentyńskich pejzaży rozgrywa się wielowątkowa historia pełna ogromnych emocji i licznych zwrotów akcji.

"W krainie wodospadów" to ostatni tom żywiołowo opowiedzianej trylogii z zapierającą dech dziewiętnastowieczną Argentyną w tle. Sofia Caspari opowiada o pokoleniu kobiet, które nie bały się walczyć o swój los.

Prószyński S-ka

Sarah Waters Muskając aksamit - 18.02

Anglia, schyłek XIX wieku. W uporządkowane życie Nancy Astley, córki sprzedawcy ostryg, niespodziewanie wkracza Kitty Butler, gwiazda wodewilu. W pogoni za marzeniami Nancy opuszcza rodzinną miejscowość i wraz z nową przyjaciółką wyrusza na podbój Londynu, gdzie wkrótce sama staje na scenie…

„Muskając aksamit” to historia o poszukiwaniu – miłości, szczęścia i tożsamości, również seksualnej. Ma ono wymiar uniwersalny: po drodze Nancy dozna wielu upokorzeń, straci niewinność, lecz zyska wgląd do własnej duszy oraz świadomość swoich potrzeb i pragnień, co pozwoli jej wreszcie odnaleźć szczęście. Jest to również wspaniała powieść historyczna, autorka niesłychanie dokładnie przedstawia społeczne tło epoki oraz mentalność ludzi, których przysłowiowa wręcz pruderia skrywała perwersyjne skłonności.

Maria Stefanelli, Manuela Moresco A oni wciąż mnie słuchają - 18.01

Żyje z wyrokiem śmierci i wciąż ucieka przed przeszłością.

Maria Stefanelli w 1998 roku wystąpiła przeciwko kryminalnej organizacji, w której się urodziła i dorastała. Została świadkiem koronnym. Małżeństwo z mafijnym bossem było początkiem koszmaru. Jej życie zostało całkowicie podporządkowane interesom męża, parającego się handlem narkotykami i bronią. Nie odmieniło się na lepsze, nawet gdy zginął on w wyniku porachunków
między klanami.

Maria za wszelką cenę pragnęła uchronić córkę od losu kobiet ‘ndranghety i ustrzec ją przed spiralą pomocy. Zgodziła się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości i wraz z córką zaczęła nowe życie pod fałszywym nazwiskiem. W swoich poruszających wspomnieniach Maria Stefanelli ujawnia tajniki i zasady działania ‘ndranghety, nawołując jednocześnie do walki wszystkie kobiety podległe organizacji.

Sonia Draga


Xavier Velasco Diabeł stróż - 17.02

Violetta ma piętnaście lat, kiedy ucieka do Stanów Zjednoczonych z walizką, w której niesie przeszło sto tysięcy dolarów skradzionych własnym rodzicom, równie wielkim miłośnikom cudzej własności.

Dzięki dużej dozie szczęścia trafia do Nowego Yorku, gdzie przez cztery lata żyje na maksa, nie oglądając się na nikogo, wydając na kilogramy zdobyte podstępem pieniądze. By zachować zawrotny rytm, zwiększony dodatkowo białym proszkiem wciąganym w pokaźnych ilościach do nosa, łata budżet podrywając zamożnych podróżnych w holach luksusowych hoteli. Nie wie nawet (zresztą wcale jej to nie interesuje) ile praw, zasad i granic przekracza przy tej okazji. Nie wie także, że Nefastofeles, domniemany bogaty dziedzic, z którym wiąże wielkie nadzieje, okaże się sztyletem wbitym w jej piękne plecy, źródłem niewypowiedzianej udręki póki wreszcie, już po powrocie do Meksyku, Violetta nie spotka Piga. Wraz z nim wybije godzina Diabła Stróża.

Jest jednak coś, z czego Violetta doskonale zdaje sobie sprawę: nadszedł czas na zamknięcie oczu i rzucenie kości, desperacko, jakby w głębi duszy pragnęła, by raz wreszcie wszystko diabli wzięli; tak jak rzuca się, kiedy wszystko wskazuje na to, że faktycznie nie ma już ratunku.

Lene Kaaberbøl, Agnete Friis Śmierć słowika - 17.02

Ucieczka Nataszy Doroszenko w drodze na przesłuchanie na komendzie głównej w Kopenhadze daje początek serii brutalnych wydarzeń. Jej dawny narzeczony zostaje znaleziony martwy, a jego zmiażdżone palce wyglądają tak samo jak zmaltretowane dłonie zamordowanego trzy lata wcześniej w Kijowie męża Nataszy. Znika ukraiński funkcjonariusz policji. Ktoś próbuje porwać ośmioletnią córkę Nataszy z ośrodka dla uchodźców prowadzonego przez Czerwony Krzyż.

Policja podejrzewa Nataszę, lecz pielęgniarka z ośrodka, Nina Borg, nie wierzy, aby okrutnej zbrodni mogła dokonać młoda matka z Ukrainy. Wkrótce ma się jednak przekonać, jak mało w rzeczywistości wie o kobiecie, której od kilku lat starała się pomóc.

Okazuje się, że zagadka ma długie krwawe korzenie sięgające czasów Wielkiego Głodu w stalinowskiej Ukrainie i wydarzeń, które wstrząsnęły życiem pewnej wioski.

Alexis Rogougneau Madonna z Notre-Dame - 24.02

Policja i prokurator Claire Kauffmann muszą rozwikłać zagadkę: kim jest zamordowana kobieta w białej sukience? Czym kierował się degenerat, który zlepił jej waginę woskiem z kościelnej świecy? Czy zmarła przyszła na procesję w piętnastego sierpnia, by prowokować strojem i zachowaniem, czy też z pobudek religijnych?

Ojciec Kern, kapłan z katedry Notre-Dame, jest przekonany, że śledczy podążają złą drogą i sprawca pozostanie bezkarny. Aby wyjaśnić tę tajemniczą zbrodnię, duchowny dotrze do jądra zła.


W.A.B.

Ottessa Moshfegh Byłam Eileen - 17.02

Pełna zwrotów akcji historia o współczuciu, bezsilności oraz okrucieństwie.

Eileen Dunlop, skromnej młodej kobiecie, życie upływa między opieką nad uzależnionym od alkoholu ojcem w domu, którego nędza jest tematem numer jeden wśród sąsiadów, a pracą jako sekretarka w Moorehead, domu poprawczym dla chłopców, gdzie codziennie mają miejsce najstraszliwsze rzeczy. Trawiona żalem i wstrętem do samej siebie, Eileen spędza swoje ponure dni na perwersyjnych fantazjach i marzeniach o ucieczce do dużego miasta. Za to noce i weekendy wypełniają jej kradzieże w sklepach i sprzątanie bałaganu, który zostawia po sobie jej coraz bardziej obłąkany ojciec. Gdy w Moorehead pojawia się któregoś dnia promienna, piękna i wesoła Rebecca Saint-John, Eileen jest nią oczarowana i nie może się oprzeć jej urokowi. Wydaje się, że po raz pierwszy ma szansę na naprawdę cudowną przyjaźń. Jej przywiązanie do Rebeki ostatecznie prowadzi ją do współudziału
w zbrodni.

Jeden z najciekawszych nowych głosów współczesnej literatury amerykańskiej.

Wielka Litera


Anna Dziewit-Meller Góra Tajget - 17.02

Historia o ludzkim strachu i krzywdzie bezbronnych. Tak prawdziwa, że długo nie da się zapomnieć.

Dawno nie było w polskiej literaturze powieści, która poruszając temat wojny wybrzmiewa głosem tak świeżym i przejmującym. Anna Dziewit-Meller łączy świat prywatnych lęków z dramatyczną przeszłością, która naznaczyła śląskie pogranicze. Rezultatem jest literatura najwyższej próby, dowodząca pisarskiej dojrzałości, niewykłej wrażliwości i empatii.

Współczesny Śląsk. Spokojną codzienność Sebastiana uporczywie zakłóca strach o bezpieczeństwo maleńkiej córeczki. Nie zdaje sobie sprawy, jakie zbrodnie miały miejsce podczas II Wojny Światowej w szpitalu, w którym obecnie mieści się jego apteka.

Rysio idzie szpitalnymi korytarzami prowadzony przez mężczyznę w esesmańskim mundurze. Mały chłopiec nie rozumie, dlaczego się tu znalazł i kim jest ta pani o łagodnym uśmiechu.

Zefka wróciła na Śląsk po dwuletnim pobycie na robotach w Niemczech. Nie chciała wracać. Tęskni za Emmą, która okazała jej tyle miłości.

Profesor Luben jest wielbicielką opery. W innym życiu prowadziła eksperymenty naukowe na dzieciach. Teraz się boi, ale nie czuje się winna.

Znak


Donna Tartt Mały przyjaciel - 17.02

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii.

Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa.

Mały przyjaciel, druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize. To amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu.

Eric Emmanuel Schmitt Zazdrośnice - 17.02

Nienawidzę miłości. Pragnę się buntować przeciwko niej. Jeśli kochać oznacza cierpieć, przestać być panem samego siebie, zostać niewolnikiem, to ja nie chcę kochać.
Wolę uderzać. Wolę prowokować.
Pragnę pokoju, nie wojny. Jednak gdyby okazało się, że to nieuniknione, prowadziłabym wojnę.

Anouchka, Julia, Raphaëlle, Colombe – cztery przyjaciółki od serca, na zawsze. Od dziecka zwierzały się sobie ze wszystkiego, dzieliły każdą radością i smutkiem. Wierzą, że miłość przemija, lecz przyjaźń jest wieczna. Jednak gdy Raphaëlle zaczyna korespondować z chłopakiem, z którym spotykała się Julia, więzi łączące cztery przyjaciółki zostają wystawione na ciężką próbę…

W swojej najnowszej książce Eric-Emmanuel Schmitt sprawdza, do czego jesteśmy zdolni, gdy zawładnie nami zazdrość i uraza. Jak cienka linia dzieli miłość i nienawiść, przyjaźń i zemstę?

22 komentarze:

  1. Oj, jest tego sporo. Kilka z nich również wypatrzyłam, ale Dzikowskiej nie. Będę szukać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jeszcze nie czytałam nic Dzikowskiej, a bardzo jestem jej ciekawa.

      Usuń
  2. "Czarownice..." gorąco polecam:) "Grę pozorów" przeczytałam, "Dziewczyna z rewolwerem" mnie ciekawi. Ale najbardziej intrygująca wydaje mi się "Góra Tajget".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Czarownice..." też przeczytałam. Myślałam, że to będzie banalny romans, ale... Recenzja jutro! :)

      Usuń
  3. Za dużo tych nowości! Bunt ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. "Klaśnięcie jednej dłoni" i "Czarownice z Pirenejów" mnie zainteresowały, poza tym chętnie sprawdziłabym, w jakiej formie jest Schmitt ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Czarownice..." fajne. Myślę, że w Twoim guście.

      Usuń
  5. Kilka tytułów bardzo mnie interesuje! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. ,,Tam gdzie byłam" chętnie poznam, bo czytałam pierwszą częćć.

    OdpowiedzUsuń
  7. Będzie co czytać. Mam w planach "Muskając aksamit" i "Podmiejskim do Indian" oraz "Klaśnięcie jednej dłoni" Flanagana.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ale ciekawe zapowiedzi,aż mm dylemat co wybrać do czytania- chyba prawie wszystkie by się chciało.

    OdpowiedzUsuń
  9. Hipotezę zła, Dziewczynę z rewolwerem i W krainie wodospadów mam zamiar kupić. Albatros niestety po raz kolejny przełożył wydanie nowej książki Weavera :( Interesująco zapowiada się Łaska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ech... To przekładanie terminów jest irytujące. A w Albatrosie irytująco częste.

      Usuń
  10. Wydawnictwa nie próżnują, jest kilka tytułów które zainteresowały mnie, ale o zakupie mogę zapomnieć, będę ich wypatrywac w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  11. Mnóstwo tytułów mnie interesuje, szczególnie książka Dzikowskiej :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Tyle tytułów, które chciałabym mieć ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. "Łaska" najbardziej mnie ciekawi!

    OdpowiedzUsuń
  14. ,,Czarownice z Pirenejów" jedynie nas zainteresowały (na szczęście ;)), a ,,Zazdrośnice" już za nami, świetne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Czarownice..." fajne. Niedawno skończyłam. :)

      Usuń
  15. Osobiście polecam ''LOVE''oraz ''Grę pozorów''. Sama natomiast poluję na ''Łaskę''.

    OdpowiedzUsuń
  16. Dla mnie oczywiście Schmitt :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...