niedziela, 15 listopada 2015

Co w wydawnictwach piszczy
(listopad 2015 - cz. 2)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***

Akurat

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego - 18.11

Dwudziestolecie międzywojenne to niezwykły okres budowy niepodległej Polski, gwałtownych tarć politycznych, wielkiego kryzysu a zaraz potem szybkiego rozwoju gospodarki, a także emancypacji kobiet. Niektóre z nich tak bardzo wzięły sobie do serca hasła równouprawnienia, że śmiało wkroczyły na ścieżki do tej pory zarezerwowane dla mężczyzn, wiodące ku najcięższym przestępstwom, najokrutniejszym zbrodniom, bezwzględnym napadom i porwaniom.

O mrożących krew w żyłach dokonaniach zbrodniarek z zapałem informowała prasa brukowa; i właśnie przez pryzmat tych pisanych specyficznym językiem, sensacyjnych doniesień autorzy książki pokazują świat zbrodni w stylu retro, w którym główne role odgrywały bezwzględne kobiety.

Doskonale udokumentowana, bogato ilustrowana książka wciąga jak najlepsza powieść sensacyjna, równocześnie niosąc ogromny ładunek fascynujących informacji o świecie, którego już nie ma, a do którego wciąż z nostalgią wracamy wspomnieniami.


Amber

John Katzenbach Piąty student - 19.11

Kiedy w grę wchodzi zemsta, prawda nie ma już znaczenia…

Dziewięćdziesiątego dziewiątego dnia swojej trzeźwości doktorant historii Timothy Warner, nazywany „Ćma”, budzi się z przemożnym pragnieniem wypicia alkoholu i wie, że długo nie wytrzyma. Prosi swojego wuja Eda, byłego alkoholika, wziętego psychiatrę i czarną owcę rodziny, o wieczorne spotkanie.
Kiedy Ćma zjawia się w gabinecie, znajduje Eda w kałuży krwi, z dziurą w przestrzelonej skroni…
Ćma nie wierzy, że psychiatra - jak twierdzi policja - odebrał sobie życie. Zrozpaczony i bezsilny dzwoni do jedynej osoby, której ufa, ale z którą nie rozmawiał od lat – Andy, swojej byłej dziewczyny.
Ćma i Andy zapuszczają się w mroki życia Eda i w jego przeszłości odnajdują trop. Prowadzi w świat, w którym liczy się tylko zemsta… A oni z tropicieli staną się zwierzyną, na którą poluje szalony myśliwy…

Czarna Owca

Edward Rutherfurd Nowy Jork - 18.11

Edward Rutherfurd opisuje niezwykłą historię, która zaczyna się od majestatycznych pustkowi Nowego Świata, a kończy na drapaczach chmur miasta, które nigdy nie zasypia. Opowiada o drobnych szczegółach dnia codziennego, zarówno z czasów dawno minionych, jak i współczesności, w której życie pędzi z zawrotną szybkością. Jego pióro ożywia przed nami barwną historię czterech stuleci.

Rutherfurd wplata w swoją opowieść losy wymyślonych bohaterów i prawdziwych postaci, towarzyszy im w kolejnych wzlotach i upadkach, tak mocno połączonych z dziejami miasta. Jego książka mówi o tym, jak w ciągu czterystu lat Nowy Jork stał się stolicą świata, przez jednych kochanym, przez innych znienawidzonym do tego stopnia, że chcieli go zniszczyć. W tej epickiej opowieści o Nowym Jorku jak w soczewce skupia się historia Ameryki.

Czarne

Wojciech Chmielarz Wampir - 18.11

Mateusz nie miał powodu pragnąć śmierci. Był zwykłym dwudziestolatkiem. Studiował socjologię, ale planował przenieść się na informatykę. Chciał podróżować, zwiedzić świat. Pewnej majowej nocy wszedł na dach wieżowca i skoczył. Nie zostawił listu. Nikt niczego nie widział. Prokuratura uznała, że to samobójstwo.
Wynajęty przez matkę krnąbrny prywatny detektyw Dawid Wolski rozpoczyna śledztwo i wchodzi w zaskakująco bezwzględny świat nastolatków. Sprawa komplikuje się coraz bardziej, kiedy tajemnice gliwickich zaułków zaczynają splatać się z wirtualną rzeczywistością. Jakie sekrety skrywał Mateusz? Dlaczego niektórzy członkowie jego rodziny najwyraźniej woleliby ukręcić łeb śledztwu? I czy zawsze warto znać prawdę? Ta wciągająca i pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść otwiera gliwicki cykl kryminałów Chmielarza.

Agnieszka Wójcińska Perspektywa mrówki. Rozmowy z reporterami świata - 25.11

Agnieszka Wójcińska rozmawia z:

Swietłaną Aleksijewicz,
Markiem Dannerem,
Jeanem Hatzfeldem,
Chloe Hooper,
Kjetilem Stensvikiem Østli,
Martinem Pollackiem,
Yoani Sánchez,
Drauzio Varellą,
Edem Vulliamy,
Günterem Wallraffem,
Liao Yiwu,
Maciejem Zarembą Bielawskim.

Zbiór dwunastu rozmów z wybitnymi reporterami z całego świata to inspirująca podróż przez labirynt reporterskiej pracy. Agnieszka Wójcińska nie boi się zadawać pytań, często trudnych i nieoczywistych, a odpowiedzi bohaterów książki pozwalają zagłębić się w tajniki zawodu oraz spojrzeć na reportaże z innej, bardziej intymnej perspektywy.

HarperCollins


Mary Kubica Zajmę się tobą - 18.11

Tego dnia Chicago tonęło w deszczu, a ta dziewczyna stała bez ruchu na peronie. W rękach trzymała zawiniątko. Heidi od razu zwróciła na nią uwagę. Zauważyła podarte dżinsy, zniszczony płaszcz i niemowlę, które nastolatka próbowała chronić przed ulewą. Heidi nie byłaby sobą, gdyby nie zareagowała – zawsze miała ambicję, by naprawiać świat. Zaprosiła Willow pod swój dach, mimo protestów rodziny. Powinna dokładnie wypytać ją o przeszłość, powinna ustalić, przed kim i dlaczego ucieka, kto jest ojcem jej dziecka. Ale Heidi woli nie wiedzieć. Zapłaci za to wysoką cenę i skrzywdzi tych, których najbardziej kocha.


Kobiece


Claire Dunin 365 dni bez zapałek. Jak rok w australijskim buszu odmienił moje życie - 26.11 

Hipnotyzujący reportaż – historia wypalonej zawodowo kobiety, która decyduje się na roczny pobyt w australijskim buszu, by zmierzyć się nie tylko z naturą i jej żywiołami, ale także - z samą sobą.

Claire Dunn podejmuje decyzję o rzuceniu lukratywnej posady i wygodnego życia, by spędzić cały rok w zupełnej dziczy, w ramach programu surwiwalowego. Nie spodziewa się jednak tego, co przeżyje, kiedy znajdzie się w swoim nowym domu – w buszu, w którym zagrożenie czyha na każdym kroku i każdego dnia trzeba walczyć o schronienie, wodę, ogień i jedzenie.

Literackie


Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych - 18.11

Thriller moralny, który do ostatniej strony trzyma w napięciu.

Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich. Jak łatwo przewidzieć, nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a.

W okolicy zaczynają umierać kłusownicy i krzywdziciele zwierząt. Seria zgonów rośnie. Janina ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę. Jednak Janina wie więcej, bo czyta w gwiazdach, jak w otwartej księdze.

Andrzej Muszyński Podkrzywdzie -19.11

Magiczna. Realistyczna. Uniwersalna.

Powieść szeroko komentowanego reportażysty Andrzeja Muszyńskiego

Mała stara wieś, pośrodku wielkiego „nigdzie”. Tu życie płynie swoim rytmem. Pradawnym zwyczajom akompaniują niewyraźne echa dalekiego świata, docierające zza Zamczyska, rzeki Białej i Pustyni Błędowskiej.

W jednej z chałup, na rozrogu porośniętym lipami, mieszkają dziadek i babka. Gospodyni sprawia wrażenie nieobecnej, chłop z każdym dniem wydaje się starszy — coraz częściej zaczyna szeptać do siebie niezrozumiałe, na wpół urwane zdania. Błądzi pustym wzrokiem i miewa napady obłędu. Gdzieś znika. Niekiedy na długie godziny. We wsi mówi się, że chodzi na Podkrzywdzie.

Wraz z nimi mieszka wnuk. Obserwuje codzienne rytuały, poznaje sekrety i fascynujące opowieści mieszkańców. Szybko orientuje się, że również jego rodzina ma swoją wielką tajemnicę… Kim lub czym jest nieokreślone „ono”, którego imię na wpół świadomie przywołuje dziadek? 

Z opowieści chłopca, snutej w połowie mieszkańców, a w połowie jego słowami, z zasłyszanych i dojrzanych elementów wyłania się świat, w którym to, co przyziemne i realistyczne, łączy się z symbolicznym i niedookreślonym. Świat, którego oddanie wymaga osobnego języka. Świat, w którym to, co tamtejsze, okazuje się uniwersalne i aktualne. 

Pachnąca lasem, paląca w gardło bimbrem i jęcząca głosem zarzynanych kaczek. Hipnotyzująca, sensualna opowieść, w której można zanurzyć się wszystkimi zmysłami.

Karl Ove Knausgård Moja walka. Księga 3 - 19.11

Knausgård zachwyca. Po raz trzeci!

Norwegia, początek lat 70. Czteroosobowa rodzina — matka, ojciec i dwóch chłopców — przenosi się na południe kraju. Nowy dom, nowe otoczenie. Dzieci są małe, a rodzice młodzi, życie stoi przed nimi otworem. Do czasu. W pewnym momencie ich przyszłość zostaje określona z góry. Kto lub co wyznacza ich drogę?

Moja walka. Księga 3 to książka, w której Karl Ove Knausgård powraca do czasów dzieciństwa. Okresu, w którym sukcesy dają najwięcej satysfakcji, porażki bolą najdotkliwiej, a każda próba odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” nie daje wystraczającej satysfakcji. Dla autora i głównego bohatera to czas przeplatania się codziennej beztroski z przerażającym lękiem. Matczynej miłości z okrucieństwem ojca.

Po tym jak w pierwszej części Karl Ove szokował naturalistycznym spojrzeniem na alkoholizm i śmierć, a w drugim tomie z bezwzględną szczerością pisał o ojcostwie i małżeństwie, Knausgård zachwyca po raz trzeci. Powieść ta to półmetek współczesnego fenomenu wydawniczego. Przed polskimi czytelnikami jeszcze trzy kolejne części, ale — jak pisał Krzysztof Varga na łamach „Gazety Wyborczej” — co będzie potem, jak sobie poradzimy, gdy skończymy lekturę szóstego, ostatniego tomu?

Muza

Jakub Szamałek Czytanie z kości - 17.11

Veii, 421 r. p.n.e. Leochares podejmuje się ostatniego zadania: ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Nic jednak nie idzie tak, jak powinno. Wspólnik mordercy woli zginąć, niż pomóc w śledztwie, a główny świadek o włos unika śmierci w zamachu.

Londyn, 2015 n.e. Inga Szczęsna, młoda archeolożka, przygotowuje prezentację na konferencję naukową. Niespodziewanie odkrywa tajemnicę, do której kluczem są liczące ponad dwa tysiące lat kości.

Dwie zbrodnie, dwa śledztwa. Pierwsze toczy się w starożytności, drugie - w dzisiejszych Włoszech. Zabójca jest jeden. I tylko czytelnik może go zdemaskować. 

Pascal

Joanna Nowicka, Małgorzata Łupina Indie. Trzy na godzinę - 18.11

Wstrząsające historie dziewczyn, które nie zawiniły, a poniosły karę.

Indie to kraj kontrastów. Z jednej strony bogactwo, z drugiej niesamowita bieda. Kobieta jest traktowana jak istota niższej kategorii i bardzo często doświadcza przemocy seksualnej.

Ofiarami gwałtów są Hinduski i przybywające z różnych stron świata turystki – dorosłe kobiety, nastolatki, małe dziewczynki. Gwałty zdarzają się w biały dzień. Na ulicy, w kinie, w autobusie. Gwałciciel nie ponosi winy. Według mężczyzn zawsze winna jest kobieta: jej wygląd, strój, zachowanie. I właśnie dlatego trzeba o tym mówić, trzeba działać!

Książka "Indie. Trzy na godzinę" powstała na podstawie obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego w reżyserii Małgorzaty Łupiny. Szeroko omawia szokujący problem gwałtów w Indiach. Wyznania ofiar zestawia z opiniami polityków, stróżów prawa i adwokatów, którzy broniąc oprawców, obciążają winą ofiary. Aby poprawić los kobiet w Indiach, potrzebne są głosy sprzeciwu wobec bezprawia. Ta książka jest kolejnym z nich.

Prószyński i S-ka

Krystyna Januszewska Dziedzictwo - 17.11

Powieść, w której ścierają się namiętności, przeplatają narodziny i śmierć, łzy radości i smutku, której bohaterowie dokonują trudnych wyborów i ponoszą ich konsekwencje.

Czterdzieści rodzin opuściło domy i udało się w podróż w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Ludzie ci zostawili wszystko i odeszli. Mieli dość długich lat niewoli. Ileż jeszcze mogli wycierpieć? Chcieli zaznać spokoju, życia w poczuciu godności i bezpieczeństwa, codzienności, która będzie przewidywalna.

Rodzinna saga oparta na wspomnieniach świadków wydarzeń, monumentalna opowieść o ludziach odważnych i zdesperowanych, o Polakach, dla których praca była jedynym środkiem do realizacji marzeń. O tym, że człowiek prosty i niewykształcony może z poczuciem własnej wartości zabiegać o szczęście. 

Scott McCloud Stwórca - 17.11 (KOMIKS)

David Smith poświęcił życie sztuce. Dosłownie. Zawierając pakt ze Śmiercią młody rzeźbiarz zyskuje niezwykły dar – możliwość wyrzeźbienia rękoma wszystkiego co zapragnie. Cena za to jest olbrzymia – za dwieście dni David umrze. Czy w tym czasie spod jego ręki wyjdzie arcydzieło, które powali krytyków? Co wydarzy się w życiu bohatera, że układ ze Śmiercią przestanie być atrakcyjny? Czy warto zastawić życie za wszelką cenę?

„Stwórca" to historia o pożądaniu rzeczy niemożliwych – niezwykła opowieść pomiędzy fantazją a realnością.

„Stwórca" to jedna z najważniejszych powieści graficznych 2015 roku, której autor – Scott McCloud jest dobrze znany polskim czytelnikom dzięki wybitnej, komiksowej opowieści o tym jak działa komiks – Zrozumieć komiks. Planowana jest ekranizacja „Stwórcy".

Thomas Louis Berger Mały wielki człowiek - 19.11

Jack Crabb, stulatek, opowiada reporterowi historię swojego długiego i niezwykłego życia na Dzikim Zachodzie. Adoptowany przez Czejenów, musiał przystosować się do życia w odmiennej kulturze. Wrodzona umiejętność przystosowywania się do zmian pozwoliła mu poznać wielu ludzi i podejmować różne zajęcia. Był rewolwerowcem, osadnikiem, handlarzem, przewodnikiem gen. George’a A. Custera, świadkiem bitwy nad Little Bighorn i pomocnikiem Dzikiego Billa Hickoka. Crabb, opowiadając o swoim życiu, opowiada historię dziewiętnastowiecznej Ameryki. Pełna czarnego humoru opowieść zawiera wiele momentów dramatycznych oraz społeczny komentarz na temat uprzedzeń i niesprawiedliwości.
„Mały Wielki Człowiek” został przeniesiony na srebrny ekran w 1970 przez Arthura Penna. Rolę tytułową zagrał Dustin Hoffman.

Nighat M. Ghandi Kobiety w islamie. Miłość w życiu muzułmanek - 19.11

„Kobiety w islamie” to owoc podróży autorki przez Indie, Pakistan i Bangladesz w poszukiwaniu prawdy o miłosnym i erotycznym życiu islamskich kobiet. Nighat Gandhi nie zadowala się powielaniem schematów – interesują ją zagadnienia stanowiące na co dzień tabu, dlatego wśród jej rozmówczyń znajdzie się zarówno młoda kobieta żebrząca w sufickiej świątyni, nawrócona na chrześcijaństwo muzułmanka, która przez całe życie czci jednocześnie Allacha i Jezusa, jak przedstawicielka „trzeciej płci” – Nisho, pisarka Firdaus Haider czy Nusrat - żyjąca w związku z kobietą wykładowczyni akademicka.
„Kobiety w islamie” to zaskakujące studium kobiecości, która – rozmaicie pojmowana i wyrażana – daje bohaterkom siłę i pozwala im odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i kulturze.
„Kobiety w islamie” to niezwykła książka o miłości.

Sonia Draga

James Ellroy Biała gorączka - 18.11

Dla podgrzania atmosfery Klein zostaje wystawiony jako przynęta. Gorączce poddają się wszyscy: lokalni politycy, szefowie policji, gangsterzy oraz narkotykowi bossowie. Wszyscy są mocno zdeterminowani, by fakty nie ujrzały światła dziennego.

Ucieczka ze świata bezwzględnych ambicji, zachłanności i wszelkiego wypaczenia może okazać się bardzo trudna. Klein jednak za wszelką cenę próbuje się z niego wydostać…

Przykuwająca uwagę, wciągająca powieść kryminalna, która nikogo nie pozostawi obojętnym!

James Ellroy Tajemnice Los Angeles - 18.11

Odkrywający tajemnice show biznesu sierżant Jack Vincennes, pozbawiony skrupułów Bud White i obsesyjne przywiązany do przepisów prawa Ed Exley muszą rozwiązać zagadkę masakry w nocnym barze. Każdy z policjantów poprowadzi je na własną rękę, bo każdy ma powody, by milczeć przed resztą…
Sprawa, która z pozoru wygląda na robotę czarnoskórych oprychów, prowadzi prosto na sam szczyt skorumpowanych elit Los Angeles, zahaczając po drodze o pewną luksusową i bardzo oryginalną agencję towarzyską…

Fascynująca wizja upadłego miasta będącego siedliskiem
wszelkiej maści gangsterów, skorumpowanych polityków i stróżów prawa,
handlarzy narkotyków, seryjnych morderców i psychopatycznych zwyrodnialców
– czyli Los Angeles według Jamesa Ellroya.

Chris Carter Krucyfiks - 18.11 - RECENZJA!!!

Przyprawiający o dreszcze, mroczny i niepokojący thriller, który wbija w fotel i długo nie pozwala zasnąć.

W głębi parku narodowego Los Angeles National Forest, w opuszczonej chacie, policjanci odkrywają zwłoki młodej kobiety. Przed śmiercią ofiarę okrutnie torturowano, a na koniec przywiązano ją za nadgarstki do dwóch równolegle ustawionych drewnianych pali. Kolana kobiety dotykały ziemi, jak podczas modlitwy, a na jej karku morderca zostawił podpis: tajemniczy symbol podwójnego krzyża. Ten sam, którego kilka lat wcześniej używał seryjny morderca ochrzczony przez media Krucyfiksem. Problem w tym, że przed dwoma laty Krucyfiksa złapano i stracono... Czy to możliwe, by naśladowca dotarł do szczegółów starej zbrodni, znanych tylko wąskiej grupie pracujących przy dochodzeniu policjantów? A może skazano wówczas niewłaściwego człowieka?
Pracujący przy tamtym śledztwie detektyw Robert Hunter nigdy nie był przekonany, że udało się złapać prawdziwego mordercę. Kiedy więc pewnego dnia odbiera telefon i słyszy ten sam, znajomy i zniekształcony specjalnymi urządzeniami, głos, czuje, że koszmar sprzed dwóch lat odżywa na nowo, ze zdwojoną siłą. A morderca znów próbuje go wciągnąć w swą chorą grę.

Giuseppe Catozella Nie mów, że się boisz - 25.11

Samia jest somalijską dziewczynką. Bieganie ma we krwi. Ze swoich marzeń zwierza się Aliemu, przyjacielowi i pierwszemu trenerowi. Chociaż jej ojczyzna udręczona jest ciągłymi bratobójczymi walkami, Samia patrzy w przyszłość i czuje, że jej szczupłe nogi mają do spełnienia misję: mogą przyczynić się do wyzwolenia kraju, a zwłaszcza somalijskich kobiet. Nocne treningi na pustym stadionie i pierwsze sukcesy pozwalają jej zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Dobiega wprawdzie ostatnia, ale staje się symbolem dla kobiet muzułmańskich na całym świecie. Wielkie nadzieje wiąże z igrzyskami w Londynie. Wyrusza w długą, niebezpieczną i wyczerpującą podróż, głęboko wierząc, że jej sen się kiedyś spełni.

„Poruszająca historia. Gdyby zdobyła Premio Strega, mogłaby dotrzeć do większej liczby ludzi, być może także do tych, którym nie są obojętne losy uchodźców”.

Świat Książki


Steven Naifeh, Gregory White Smith Van Gogh. Życie - 18.11

Nowa, pełna nieznanych informacji biografia geniusza malarstwa. Książka Naifeha i White Smitha rzuca nowe światło na głębokie zainteresowanie artysty literaturą i sztuką, jego nieobliczalne i burzliwe życie miłosne, ataki depresji i choroby psychicznej, a także niejasne okoliczności śmiertelnego postrzelenia w wieku trzydziestu siedmiu lat. 

Autorzy dzięki współpracy z Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie uzyskali dostęp do dotychczas niewykorzystanych materiałów - wśród nich do nieopublikowanych listów członków rodziny malarza. Choć na temat van Gogha powstało wiele książek, a jego tragiczny los jest od dawna obecny w kulturze popularnej, to nikt nie podjął próby zbadania życia tego twórcy w sposób tak poważny i ambitny. Naifeh i White Smith odtworzyli je w sposób zdumiewająco żywy i przenikliwy psychologicznie.

W.A.B.

Cezary Łazarewicz Elegancki morderca - 18.11

Jedna z najgłośniejszych historii kryminalnych powojennej Polski.

Znajomi i sąsiedzi mówili o nim, że dobrze wychowany, kulturalny, uczynny, taki wrażliwy – często jeździł na grób swojego pieska, posadził tam nawet kwiaty. Na zdjęciach z prokuratorskich akt wygląda jak filmowy amant. Ciemne, zaczesane do góry włosy, wyniosła mina bez cienia uśmiechu; biała koszula, krawat, dobrze skrojona ciemna marynarka. Zajmował się szeroko pojętymi „interesami”, ale nikt dokładnie nie wiedział, z czego tak naprawdę żyje. Krążyły pogłoski, że w czasie wojny kolaborował z gestapo, przypuszczano, że współpracuje z UB, co zapewniało mu nietykalność. Jego proces elektryzował w latach 50. całą Polskę. Krążyły pogłoski, że Władysław Mazurkiewicz, pierwszy polski powojenny seryjny morderca, przyznał się podczas śledztwa do aż ponad trzydziestu morderstw. Jak to się stało, że elegancki morderca mógł działać bezkarnie przez tak długi czas?

Cezary Łazarewicz pasjonująco odtwarza zbrodnie i proces Mazurkiewicza na tle realiów stalinowskich czasów.

Aleksandra Marinina Stylista - 18.11

Brudne interesy, seryjny morderca, wielowątkowe śledztwo… Nowy wyśmienity kryminał carycy kryminału!

Nastia Kamieńska na swojej drodze ponownie spotyka Władimira Sołowiowa, w którym przed wielu laty kochała się bez wzajemności. Dziś Władimir jest inwalidą i pracuje jako tłumacz japonista dla znanego wydawnictwa Shere Khan, zajmując się przekładami bestsellerowych powieści.

Sytuacja operacyjna zmusza Nastię do odnowienia kontaktów z Sołowiowem, a co zupełnie niespodziewane: do prowadzenia z byłym kochankiem skomplikowanej gry. Sołowiow mieszka bowiem w zamkniętym willowym osiedlu pod Moskwą, gdzie urywa się trop nieuchwytnego seryjnego zabójcy, i zespół dochodzeniowy wiąże z misją Kamieńskiej spore nadzieje.

Śledztwo jednak nie przynosi spodziewanych rezultatów, a pewnej nocy w domu Sołowiowa dochodzi do podwójnego morderstwa: jego kochanka oraz asystent zostają zastrzeleni przez nieznanego sprawcę...

Znak

Marta Szreder Lolo - 18.11

Opowieść posłużyła za kanwę scenariusza filmu "Czerwony pająk".
Inspirowana faktami powieść o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów.

Zło czai się blisko nas. Czasem pod zupełnie niewinną postacią.
Z pozoru niczym się nie wyróżniał. Skromny, cichy, unikający bliższego kontaktu. Grzeczny uczeń krakowskiego technikum, który nie sprawiał problemów wychowawczych. Nikt nie dostrzegł w nim mroku, jaki nosił głęboko w sobie. Nikt nie podejrzewał, do czego jest zdolny.
Osiemnastolatek, który został oskarżony o serię zbrodni dokonanych w Krakowie w latach 60. Jeden z najsłynniejszych polskich seryjnych morderców. Wokół jego postaci narosło wiele mitów. Karol Kot stał się budzącą grozę legendą, ale za jego okrucieństwem krył się osobisty dramat.

Powieść Marty Szreder to zaskakujący portret zabójcy, młodego człowieka, którego wewnętrzny świat okazuje się mroczny i przerażający, ale o tym wie tylko on sam. Inspirowana faktami książka próbuje odgadnąć motywacje seryjnego mordercy, szuka odpowiedzi, skąd w tak młodym chłopaku wzięło się takie okrucieństwo i wściekłość.

"Lolo" to także nadzwyczajny obraz Krakowa lat 60., miasta mrocznych zaułków, klubów jazzowych, zadymionych kawiarni, ponurych kamienic.

Zysk i S-ka

Michele Giuttari Loża niewiniątek - 23.11

Tajemnicze i szalone zwroty akcji oraz krążący nad wszystkim cień mafii...

W "Loży niewiniątek" komisarz Michele Ferrara znajduje się w centrum zagmatwanej intrygi: z przedawkowania narkotyków umiera dziewczynka, a w mieście popełnione zostają dwa zabójstwa. W świecie podziemia wciąż toczy się bezpardonowa walka o wpływy w Toskanii między albańską mafią a Cosa Nostrą. Te dwa ciągi pozornie ze sobą niepowiązanych wydarzeń okazują się częścią większej sprawy, którą może rozwiązać tylko Ferrara.

Śledztwo zaczyna go angażować emocjonalnie szczególnie od chwili, kiedy jego najlepszy przyjaciel Massimo Verga znika w tajemniczych okolicznościach i jest poszukiwany w związku z morderstwem w Versilia. Komisarz Ferrara będzie musiał stawić czoło zmowie milczenia i wszechmocnym organizacjom przestępczym, a po tym jak zostanie zawieszony, będzie mógł liczyć jedynie na miłość swojej żony Petry i lojalność najbliższych współpracowników. Znajdzie się w piekle, gdzie wszystko jest na sprzedaż, wszystko ma swoją cenę, a ofiarami są bezbronni, często bezimienni ludzie.

Peter Ackroyd Golem z Limehouse - 23.11

Jedna z najdziwniejszych afer kryminalnych w historii Londynu…

Jesień 1880 roku. Londynem wstrząsa seria brutalnych morderstw dokonanych na prostytutkach. Scenariusze kolejnych zabójstw są do siebie bardzo podobne: nieznany sprawca atakuje mieszkanki biednej, portowej dzielnicy Limehouse. Ciała ofiar, odnalezione przez funkcjonariuszy policji, są bestialsko okaleczone. Morderca tworzy z nich skomplikowane kompozycje, traktuje doczesne szczątki prostytutek jak rzeźbiarz glinę, z której powstaje dzieło sztuki. Kiedy włamuje się do domu znanego talmudysty, prasa nadaje mu miano Golema z Limehouse. W śledztwo zostaje wplątany w charakterze podejrzanego Dan Leno, wybitny komik musicalowy, przez swych współczesnych nazywany "najzabawniejszym człowiekiem świata"…

W tej powieści głęboka fascynacja wiktoriańską kulturą popularną łączy się z niezwykłym obrazem miasta, a mitologia, nauka i filozofia tamtej epoki tworzy część uniwersalnego wzorca naszej egzystencji i naszego przeznaczenia.


30 komentarzy:

  1. "Golem z Limehouse" to mój absolutny must have. Poza tym chciałabym się przyjrzeć tej nowej biografii van Gogha...

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie osobiście zaintrygował ''Wampir'' Chmielarza.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nowa biografia van Gogha mnie zainteresowała.

    OdpowiedzUsuń
  4. "Najokrutniejsze kobiety" dotrą do mnie pewnie w przyszłym tygodniu. Skusiłabym się jeszcze na "Nowy Jork" i "Wampira". Co do Knausgaarda mam mieszane uczucia. Po lekturze pierwszego tomu nie wiem czy chcę przeczytać kolejne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do mnie dotarły dziś. Przejrzałam. Zapowiadają się świetnie!

      Usuń
  5. "Czytanie z kości" mi się podoba :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zainteresowało nas ,,Zajmę się Tobą", które będziemy miały.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja z pewnością sięgnę po ''Bezlitosne'', jest to książka, która łączy w sobie dwa tematy, które najbardziej lubię: kobiety i dwudziestolecie międzywojenne

    OdpowiedzUsuń
  8. Miałam propozycje do recenzji tych okrutnych kobiet, ale tak się nią przestraszyłam, że się nie zdecydowałam. Może będzie mi lepiej jak nie będę znała szczegółów :]

    OdpowiedzUsuń
  9. "Krucyfiks" to coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam gorąco wszystkie książki tego autora! Mają moc!

      Usuń
  10. Bardzo czekam na "Podkrzywdzie" i "Eleganckiego mordercę", zresztą wspominałam już o tych książkach na swoim blogu. Po "Bezlitosne" i biografię Van Gogha też pewnie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  11. "Lolo" zapowiada się intrygująco :)

    OdpowiedzUsuń
  12. No i gdzie będziesz człowieku zdrów, jak tyle nowych, świetnie zapowiadających się książek, a portfel wcale się nie powiększa :/

    OdpowiedzUsuń
  13. Jestem zaintrygowana "Zajmę się tobą", "Moją walką" oraz "Indiami".

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja tu mam dwie perełki dla siebie... Już się nie mogę doczekać:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ola, Ty zawsze jesteś taka tajemnicza. A tytuły gdzie?

      Usuń
  15. Z tych tytułów niewiele kojarzę, nic bezwzględnie nie chciałabym przeczytać, ale kto wie, może to się zmieni :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Na pierwszym miejscu "Czytanie z kości"!

    OdpowiedzUsuń
  17. "Golem z Limehouse" - muszę to przeczytać ;) To zdecydowanie moje klimaty :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Najbardziej chciałabym przeczytać dwie książki: "Wampir" i "Czytanie z kości" :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Książka o Van Gogh mnei neizywkle intryguje. Bedę jąbacznie obserwować :>
    kruczegniazdo94.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  20. Pierwsza pozycja na Twojej liście i już ją chcę mieć!

    OdpowiedzUsuń
  21. Nie wiem, co o tym myśleć, bo wybrałabym "Bezlitosne", "Lolo" i "Eleganckiego mordercę". Ekhm, mam się bać sama siebie, że tylko o zbrodniarzach chcę poczytać? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tam, a co ja mam powiedzieć? Ty masz bardziej różnorodne lektury. Więc to mnie się bój. W końcu wiem jak wyglądasz. :D

      Usuń
    2. Ale Ty masz tak niewinne oczęta, że jakoś trudno mi się bać;)

      Usuń
    3. Ha! Powinnaś wiedzieć, że ci z niewinnymi oczętami są najgorsi!

      Usuń
    4. Widzisz, czyli jeszcze dużo się muszę nauczyć, to chyba dlatego taki wybór lektur:)

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...