Pamiętacie notkę Z książką po... Andaluzji? Długo zbierałam się do stworzenia podobnej o Barcelonie. Książek przybliżających to miasto jest całe mnóstwo i poniższa lista na pewno wielokrotnie będzie uzupełniania o nowe pozycje. Niektóre pozycje z listy, jak choćby Cień wiatru, są ściśle związane ze stolicą Katalonii, inne łączy z nią tylko część fabuły (np. powieści Jaume Cabré)
Czy kiedyś uda mi się przeczytać wszystkie te książki? Mam ogromną nadzieję, że tak.
Czwarta powieść z bohaterami Kalifornijskiej nocy, Pod słońcem Saint-Tropez i Zaczęło się w Monte Carlo.
Zagrożone uczucie, piękna sceneria i niebezpieczna intryga w najnowszym bestsellerze jednej z największych mistrzyń literatury kobiecej
Wszyscy znali Bibi. Piosenkarka, aktorka, celebrytka - była na ustach wszystkich. Każda kobieta chciała ją naśladować,każdy mężczyzna jej pożądał. Każdy, z wyjątkiem jej własnego męża i jej niewiernego kochanka.
Byłą gwiazdą - dopóki nie została oskarżona o morderstwo. Dla paparazzich to był raj, dla policji - trudny orzech do zgryzienia, bo nigdy nie udowodniono jej winy. Ale Bibi nie miała już czego szukać w Los Angeles. Zniknęła i nikt o niej więcej nie słyszał.
Aż do dnia gdy jej córka prosi prywatnego detektywa gwiazd filmowych Maca Reilly’ego i jego narzeczoną Sunny
o pomoc w odnalezieniu matki. Od wzgórz Hollywood po ulice Barcelony i winnice Katalonii Mac i Sunny rozpoczynają śledztwo, które narazi na niebezpieczeństwo ich życie i wystawi na próbę ich miłość…
***
Elizabeth Adler Pocałunki z Barcelony
Zagrożone uczucie, piękna sceneria i niebezpieczna intryga w najnowszym bestsellerze jednej z największych mistrzyń literatury kobiecej
Wszyscy znali Bibi. Piosenkarka, aktorka, celebrytka - była na ustach wszystkich. Każda kobieta chciała ją naśladować,każdy mężczyzna jej pożądał. Każdy, z wyjątkiem jej własnego męża i jej niewiernego kochanka.
Byłą gwiazdą - dopóki nie została oskarżona o morderstwo. Dla paparazzich to był raj, dla policji - trudny orzech do zgryzienia, bo nigdy nie udowodniono jej winy. Ale Bibi nie miała już czego szukać w Los Angeles. Zniknęła i nikt o niej więcej nie słyszał.
Aż do dnia gdy jej córka prosi prywatnego detektywa gwiazd filmowych Maca Reilly’ego i jego narzeczoną Sunny
o pomoc w odnalezieniu matki. Od wzgórz Hollywood po ulice Barcelony i winnice Katalonii Mac i Sunny rozpoczynają śledztwo, które narazi na niebezpieczeństwo ich życie i wystawi na próbę ich miłość…
„Bestie idą krok dalej w powieściach o wojnie domowej w Hiszpanii. Alzamora – łącząc thriller z kryminałem i powieścią gotycką – sprawia, że w każdym czytelniku, nawet najbardziej sceptycznym, wzbiera przenikliwe uczucie zagrożenia i chłodu, które nie znika nawet po odłożeniu książki”.
- Laura De Andrés Creus
Barcelona, 1936 rok, początek wojny domowej. Czas, gdy masowo giną księża i ludzie przyznający się do bliskości z religią, gdy płoną kościoły, a klasztory rabują antyklerykalne bojówki. W tym chaosie dobrze zorientowany w teologii człowiek twierdzi, że jest wampirem. Barwnie opisuje, jak zabił księdza i chłopca. Śledztwo prowadzi komisarz Gregori Muñoz, człowiek pozbawiony nadziei i złudzeń.
Podczas gdy siostry kapucynki stają się zakładniczkami w klasztorze, a wraz z nimi rzekomo zamordowany biskup Barcelony, człowiek wątpliwej moralności, sędzia i lekarz sądowy tworzą w katakumbach potwora. Bawią się w Boga.
Czas zamętu, czas śmierci. Pomimo licznych przykładów ludzkiej nikczemności, młodziutka nowicjuszka daje Muñozie siłę, by sądzić, że zło da się zwalczyć. Że można pokonać bestię czającą się w człowieku.
Intrygujący okres historyczny, bogata wielowarstwowa proza. Alzamora stawia poważne pytania, ale zachowuje szybkie tempo kryminału.
Nuria Amat Kraina duszy
Dla większości mieszkańców Barcelony wojna domowa kończy się przegraną. Odcięci od świata Katalończycy próbują jednak żyć dalej. Pośród codziennie rozgrywających się dramatów rozkwita piękna miłość - krucha i wrażliwa Nena spotyka Baltusa, który zakochuje się w niej do szaleństwa.
Lluis-Anton Baulenas Za worek kości
Ta książka to prawdziwy obraz powojennej Hiszpanii – wypełnia ogromną lukę w zbiorowej pamięci, upomina się o tysiące zaginionych przeciwników generała Franco.
Popularny pisarz kataloński, nazywany „kronikarzem Barcelony” nie umniejszając wagi tematu, proponuje czytelnikowi powieść przygodową o pokonywaniu niebezpieczeństw i próbie odzyskania ukrytego przed światem skarbu.
Joan Aleu, były żołnierz Republiki i więzień frankistowskiego obozu koncentracyjnego, zobowiązuje syna do wypełnienia niezwykłej misji: ekshumacji i godnego pogrzebania szczątków swego towarzysza, który ocalił mu niegdyś życie.
By spełnić ostatnią wolę ojca, Genezjusz Aleu musi stać się „niewidoczny” dla władzy, dlatego wstępuje w szeregi Legii Hiszpańskiej. Po kilku latach służby przyjeżdża do Mirandy, gdzie na terenie dawnego obozu stacjonuje jednostka wojskowa. Szukając miejsca pochówku zmarłego więźnia, Genezjusz odnajduje tajemniczą teczkę. Treść odkrytych informacji okazuje się porażająca...
Ángela Becerra Przedostatnie marzenie
Nie wiem, czy to przypadek, los, czy przeznaczenie podsunęły mi książkę Angeli Becerry Przedostatnie marzenie . Od lat czytam literaturę fakty, a tu powieść. Już po pierwszych stronach wiedziałam, że się od niej nie oderwę. Działała na moją wyobraźnię, żałowałam szybko ubywających kartek, więc od połowy książki zaczęłam czytać pomału, by dłużej z nią zostać... Gorąco polecam. (Beata Tyszkiewicz)
Niezwykle wciągająca, zapierająca dech w piersi, wręcz hipnotyczna powieść o wirze namiętności, który może zagarnąć każdą miłość.
Tadeusz Biedzki Ostatnie srebrniki - RECENZJA
Tadeusz Biedzki Ostatnie srebrniki - RECENZJA
W tureckiej części Nikozji żona autora kupuje starą, drewnianą szkatułkę. Trzy miesiące później w kościele w Barcelonie zamordowany zostaje kapłan. Co łączy te dwa fakty? Jaki jest ich związek z wydarzeniami w Jerozolimie sprzed dwóch tysięcy lat? I dlaczego skutkują aktami terrorystycznymi we współczesnej Europie? Jaką rolę odgrywa w nich założony w 2012 roku w Hiszpanii Zakon Piłata i Judasza? Próba rozwiązania tych zagadek okaże się śmiertelnie niebezpieczna.
Autor – wzorem Dana Browna i Umberto Eco – po mistrzowsku prowadzi nas przez zaułki historii, pokazując, jak wydarzenia z przeszłości wpływają na jej bieg, wywołują tragiczne skutki w ciągu dwóch tysięcy lat i powodują śmiertelne zagrożenie dla współczesnych Europejczyków. Historia, sensacja i kryminał w jednym.
Sabine Burger, Nelleke Geel, Alexander Schwarz Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie
Z tym przewodnikiem możesz odnaleźć kluczowe miejsca z Cienia wiatru: przejść się tymi samymi uliczkami, gdzie Fumero przetrzepał Ferminowi skórę, gdzie Daniela zaczepił człowiek w skórzanej masce, możesz trafić na skwerek, gdzie Nuria czytywała książki. Znajdziesz tu zarówno Barcelonę znana z nastrojowych fotografii Francesca Catala-Roca, jak i dzisiejsze nowoczesne miasto. Bohaterowie powieści maja Barcelonę w sercach. Któż nie pamięta labiryntu Cmentarza Zapomnianych Książek, przytułku Santa Lucia czy też arkad uniwersytetu, w których potajemnie spotkali się Bea i Daniel? Wędrując z autorami przewodnika po Barcelonie, Carlos Ruiz Zafón opowiada, co znaczą dla niego niektóre opisane w książce miejsca, dlaczego właśnie tam dzieje się akcja powieści, zdradza w sekrecie, co figuruje na jego "liście ulubionych zakątków miasta". W przewodniku zamieszczono ponadto informacje praktyczne, niezbędne każdemu turyście zwiedzającemu stolicę Katalonii.
Jaume Cabré Cień eunucha - RECENZJA
Służbowa kolacja z koleżanką z redakcji „Czasopisma”, Júlią, miała być dla błyskotliwego dziennikarza z redakcji muzycznej szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela, a tymczasem wszystko – potrawy, obsługa, towarzystwo, a przede wszystkim niefortunnie wybrany lokal, sprzysięgły się, by ten nostalgiczny wieczór stał się dla bohatera prawdziwym koszmarem.
Miquel Gensana to wielki nieudacznik. Z żadną kobietą mu nie wyszło (ostatnia była skrzypaczką), dzieci nie spłodził – na nim kończy się ród – chciał być artystą, ale nie starczyło talentu. Nie zapobiegł bankructwu firmy i stracił dom rodzinny, w którym teraz jest modna restauracja. Do tej właśnie restauracji zaprosiła go koleżanka na wieczór wspomnieniowy. Jak święty Piotr trzykrotnie się zaparł, że to był kiedyś jego dom, ale wspomnienia nasuwały się same.
Miquel staje przed trybunałem pamięci, by wystawić rachunek dwustuletniej rodzinnej historii i rozliczyć powojenną Hiszpanię, a przy okazji samego siebie, z doznanych krzywd, popełnionych błędów i niespełnionej miłości. A do tego większa niż w innych powieściach Cabré obecność muzyki pozwala wyciszyć traumę z czasów partyzantki miejskiej i przeboleć utratę wielkiego domu, którego pomieszczeń nie potrafią zliczyć nawet sami mieszkańcy.
Piękna powieść o potędze zła i o cenie, jaką trzeba zapłacić za poszukiwanie prawdy.
Historia zdradzonej miłości i uczuć zdolnych poruszyć słońce i gwiazdy. Opowieść o niewysłanych listach i pojedynku dwu niezwykłych kobiet… Głosy Pamano to rozpisana na wiele instrumentów symfonia, w której swoje partie mają także przemytnicy i partyzanci, wątpliwi święci i bezwzględni karierowicze, a nawet kot, który wie wszystko, ale rzadko się tą wiedzą dzieli.
Pewnego dnia Tina, cicha nauczycielka, udaje się do niewielkiej wioski, by zrobić zdjęcie szkoły przeznaczonej do rozbiórki. Za tablicą w jednej z klas znajduje pudełko, a w nim długi list, który, jak się okaże, nigdy nie dotarł do adresata. Tina zaczyna zgłębiać historię miasteczka, znajduje świadków wydarzeń sprzed lat, ujawnia historię o partyzantach, faszystach i anonimowych bohaterach, których życie zniknęło w mrokach niepamięci. Nie zdaje sobie sprawy, że zbudzi uśpione od lat namiętności, nienawiść i pragnienie zemsty…
Jaume Cabré Jaśnie pan - RECENZJA
Z jaką łatwością spada się ze szczytów władzy na dno piekła zniesławienia! Jak szybko pełnia życia może stać się igraszką śmierci!
Barcelona, koniec 1799 roku. W pokoju hotelowym zostaje znaleziona śpiewaczka, słowik z Orleanu, z poderżniętym gardłem i nożem wbitym w serce. Oskarżenie pada na młodziutkiego poetę, który spędził w jej pokoju namiętne chwile, ostatnie w jej życiu.
Ciąg niefortunnych wydarzeń splecie ze sobą losy poety i romantyka z losami wszechwładnego sędziego Massó, prezesa Sądu Królewskiego w Barcelonie, człowieka ogarniętego obsesją władzy, zafascynowanego astronomią, a także, na nieszczęście dla siebie, urodą młodych kobiet. Jaume Cabré wiernie odtwarza klimat epoki i powołuje do życia wiele postaci, wplątanych w sieć namiętności i intryg, korupcji politycznej i walki o władzę.
Jaśnie pan to przełomowa powieść w karierze literackiej katalońskiego pisarza, pierwsza przyjęta z entuzjazmem przez czytelników i z uznaniem przez krytykę. Dzięki niej Jaume Cabré otrzymał Hiszpańską Nagrodę Literacką oraz szereg nagród katalońskich, jak Premi Joan Crexells, Crítica Serra d'Or, nagrodę czytelników pisma El Temps i nagrodę Prudenci Bertrana, przyznawaną przez czytelników i krytyków.
To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła – w świecie i sobie samym. Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.
Cabre, którego pasją jest muzyka, skomponował tę powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju, tempa i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza zachwyt.
Chmielewska Aleksandra Uczeń Czarnoksiężnika
Gran Teatre del Liceu to jeden z największych teatrów operowych na świecie. W trakcie sylwestrowego seansu „Nowy Rok z Rossinim” jego scena staje w płomieniach, a w pożarze giną dyrygent i wiolonczelista. Czy to wypadek, czy może ktoś jest odpowiedzialny za tak tragiczny koniec jednego z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w roku? Tę zagadkę postanawia rozwikłać dawny uczeń jednego ze zmarłych tragicznie muzyków, któremu wiele lat temu wiolonczelista złożył pewną nietypową obietnicę…
Martin Esteban, Andreu Carranza Tajemnica Gaudiego
Barcelona z początku XX wieku, światowa stolica niezwykłej sztuki modernistycznej, tajny lóż, sekretnych stowarzyszeń, bractw ezoterycznych i anarchistów. Antonio Gaudi, artysta niezwykły, człowiek ogromnej skromności i religijności, w dziełach projektowanych i budowanych na wzór wielkiego Bożego projektu, skrywa w rzeczywistości relikwię wyjaśniającą tajemnicę proroctwa sprzed tysiącleci. Jan Givell dożywający swoich dni w jednym z barcelońskich domów dla starców usiłuje wyjawić swojej wnuczce Marii szereg tajemnic związanych z jego mistrzem Antonio Gaudim. Chaotyczne wyznanie chorego starca Maria uznaje początkowo za całkowity bełkot. Dość szybko jednak pojmuje, że dzięki tym wyznaniom stała się powierniczką tajemnicy, którą odszyfrować może, wnikliwie analizując poszczególne dzieła Antonio Gaudiego, szczególnie zaś kościoła Sagrada Familia. Śmierć dziadka i kilku osób z nim związanych uświadamiają Marii, że sama stała się celem morderczej sekty, która w 1926 r., pozorując wypadek, zamordowała Antonio Gaudiego.
Ildefonso Falcones Katedra w Barcelonie
Katedra w Barcelonie to napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna, fascynująca panorama średniowiecza, przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii. W magicznej scenerii Barcelony rozgrywa się historia wielkich namiętności, tragicznych miłości, zdrad, spisków i zemsty. Jej fabuła nasuwa porównanie ze słynnymi Filarami Ziemi Kena Folletta, do czego zresztą autor przyznaje się bez ogródek.
Akcja książki toczy się w XIV wieku, w dobie religijnych niepokojów, nietolerancji i wojen. Stolica Księstwa Katalonii, Barcelona, panuje na szlakach handlowych i rozrasta się ku morzu. Mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować najwspanialszą i największą na świecie katedrę maryjną - słynny kościół Santa María del Mar
Historia budowy splata się z losami Arnaua Estanyola, syna uciekającego przed okrutnym panem pańszczyźnianego chłopa. Z przymierającego głodem zbiega Arnau przemieni się w zamożnego patrycjusza, człowieka prawego i szanowanego. Tragarza portowego, żołnierza, bankiera, a potem konsula morskiego. Żadne pieniądze, honory i zaszczyty nie uchronią go jednak przed niebezpiecznym spiskiem i długimi rekami inkwizycji...
Alicia Giménez-Bartlett Pieski dzieńCykl Petra Delicado, t. 2
W jednym z barcelońskich zaułków znaleziono nieprzytomnego, ciężko pobitego włóczęgę, który niebawem umiera w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności. Nie wiadomo, kim była ofiara, nie było żadnych świadków zdarzenia, z wyjątkiem... psa zabitego mężczyzny. Mimo swej brzydoty, z powodu której zasłużył sobie na imię Paskuda, pies doprowadzi policjantów inspektor Petrę Delicado i jej podwładnego, Fermina Garzona, bohaterów znanych już czytelnikom z powieści Śmiertelny talk-show do rozwiązania zagadki. Nim to jednak nastąpi, para detektywów pozna cały pieski świat Barcelony od psich salonów piękności po agencję detektywistyczną odnajdującą zaginione czworonogi ale nade wszystko skomplikuje sobie życie uczuciowe, bowiem powikłane tropy śledztwa doprowadzą panią inspektor do przystojnego weterynarza, a podinspektora Garzona do dwóch pięknych kobiet, których życie także ma wiele wspólnego z psami.
Alicia Giménez-Bartlett Puste gniazdo
Cykl Petra Delicado, t. 7
Cykl Petra Delicado, t. 7
Inspektor Petrę Delicado spotyka wyjątkowo niemiła przygoda: w centrum handlowym ukradziono jej służbowy pistolet. Co więcej, złodziejem jest mała dziewczynka, która w ciągu paru chwil gubi się w tłumie.
Ta dziwna kradzież okazuje się początkiem serii coraz bardziej złowrogich wydarzeń, prowadzących do ponurego świata handlarzy żywym towarem, matek sprzedających dzieci do zdjęć pornograficznych i bezwzględnych zabójców, terroryzujących swoje ofiary.
Petra Delicado angażuje się coraz bardziej osobiście i coraz mocniej przeżywa sprawę, którą przyszło jej prowadzić, zwłaszcza że sprawa ta nieoczekiwanie ściśle splata się z jej osobistymi sprawami.
Alicia Giménez-Bartlett Statek pełen ryżu
Cykl Petra Delicado, t. 6
Cykl Petra Delicado, t. 6
Szósty tom przygód nietypowej pary detektywów, których dzieli charakter, temperament i doświadczenia życiowe, ale łączy zarazem szorstka przyjaźń i solidarność zawodowa. Na ławce w barcelońskim parku znaleziono ciało zamordowanego żebraka. Choć rozwiązanie zagadki wydaje się proste – podejrzenie pada na grupę skinów – inspektor Petra Delicado i jej podwładny Garzón nie dają się zwieść pozorom. Śledztwo wikła się coraz bardziej, para detektywów przemierza schroniska i przytułki dla ubogich, penetrując barceloński świat żebraków i włóczęgów. W dodatku w ich życiu prywatnym pojawiają się komplikacje: Garzón musi się pogodzić z osobliwym wyborem życiowym swego syna, pani inspektor zaś, wbrew swoim zasadom, ulega urokowi psychiatry Ricarda Crespo...
Alicia Giménez-Bartlett Śmiertelne rytuały
Cykl Petra Delicado, t. 1
Cykl Petra Delicado, t. 1
Śmiertelne rytuały to pierwsza w kolejności powieść hiszpańskiej serii z Petrą Delicado i Ferminem Garzonem w rolach głównych. Petra Delicado pracuje w wydziale dokumentacji komisariatu w Barcelonie, a jednocześnie, po dwóch nieudanych małżeństwach, próbuje uporządkować swoje życie osobiste, choć niełatwo jej uwolnić się od byłych mężów i przeszłości.
Alicia Giménez-Bartlett Śmiertelny talk-show
Cykl Petra Delicado, t. 4
Cykl Petra Delicado, t. 4
Petra Delicado jest inspektorem policji w Barcelonie. Dwukrotna rozwódka, 40-letnia kobieta po przejściach, w przeciwieństwie do większości swoich kolegów utrzymuje ścisły kontakt z kulturą wysoką, co powoduje, że jest nieco odizolowana od tak zwanego prawdziwego życia, czyli tego, czym żyją przeciętni Hiszpanie. Tymczasem wraz ze swoim podwładnym otrzymują do rozwikłania zagadkę morderstwa, które wstrząsnęło hiszpańskimi salonami plotkarskimi. Ginie mianowicie zabity w bestialski sposób dziennikarz prasowy i telewizyjny, zajmujący się bagienkiem wyższych sfer . Petra musi więc zagłębić się w rejony dotąd jej niedostępne: w świat, gdzie króluje donos i szantaż na oczach milionów czytelników i telewidzów. Czy zabił ktoś, kogo denat wcześniej ośmieszył w swoich publikacjach i programach? Czy może była żona, licząc na spadek po robiącym kokosy popularnym showmanie? A może jacyś nieznani, wpływowi mocodawcy? Pozornie godna politowania śmierć bohatera moralnego rynsztoka nagle nabiera rangi, gdy okazuje się, że ten sam płatny zabójca zamordował też kochankę ministra. Mimo rzetelnej pracy śledczej Petrze i jej koledze nie udaje się zapobiec kolejnym morderstwom, co budzi zrozumiałą wściekłość szefów i pogłębia frustrację bohaterki. Kursując stale między Barceloną a Madrytem, Petra Delicado musi stawić czoło nie tylko upokarzającej rzeczywistości bulwarowego dziennikarstwa i zagadce krwawych, załatwianych skrycie porachunków ale także własnemu kryzysowi wieku średniego i tęsknocie za odmianą w życiu. Te przygnębiające rozmyślania prowadzi jednak z typowo hiszpańskim, autoironicznym dystansem, co sprawia, że i lektura książki staje się okazją do naszych własnych zabawnych rozmów z życiem.
Alicia Giménez-Bartlett Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie
Jest rok 1956. Renomowany francuski psychiatra, doktor Lucien Nourissier, udaje się do Barcelony. W swej pracy naukowej zajmuje się badaniem osobowości przestępców. Przedmiotem zainteresowania doktora jest Teresa Pla Meseguer, znana jako Pasterka, kobieta oskarżona o dwadzieścia dziewięć morderstw. Należy ona do maquis — antyfrankistowskiej partyzantki, dlatego też od dawna poszukuje jej Guardia Civil. Pasterka myli ścigającym tropy, ukrywa się samotnie w górach. Barceloński dziennikarz, Carlos Infante, jako jedyny, może mieć kluczowe informacje na temat poszukiwanej. Doktor Nourissier proponuje mu niecodzienne przedsięwzięcie: nie zadowalają go poznane dotychczas fakty dotyczące tajemniczej Teresy, marzy o osobistym spotkaniu z nią.
Lucien Nourissier i Carlos Infante wyruszają w podróż do regionu Maestrazgo, gdzie ukrywa się poszukiwana. Podczas wyprawy będą musieli zmylić czujność strażników, odróżnić tropy prawdziwe od fałszywych i stawić czoło tysiącom przeszkód.
Pasterka, bohaterka tej surowej, przejmującej opowieści, jest postacią autentyczną. Autorka kreśli sugestywny obraz zdumiewającej osoby, będącej zarówno kobietą, jak mężczyzną, całe życie uciekającej przed światem i samą sobą. Tam gdzie nikt cię nie znajdzie to powieść o ponownym odkrywaniu mrocznych okresów historii Hiszpanii, a także o bezbrzeżnej samotności człowieka.
Alicia Giménez-Bartlett Węże w raju
Cykl Petra Delicado, t. 5
Cykl Petra Delicado, t. 5
W luksusowym osiedlu aEl Paradsa, położonym w eleganckiej dzielnicy Barcelony, mieszkają zamożne rodziny z klasy średniej. ów araja, zgodnie z nazwą osiedla, wydaje się oazą spokoju i dobrobytu. Właśnie tam zostaje zamordowany młody wzięty adwokat Juan Luis Espinet. Prowadził ustabilizowane życie, miał śliczną żonę i dziecko, na pozór żadnych kłopotów. Był człowiekiem sukcesu i nic nie wskazuje, aby wdawał się w jakiekolwiek niejasne interesy czy też utrzymywał podejrzane kontakty. Czy zbrodni dokonał przypadkowy złodzieja Okoliczności wykluczają jednak tło rabunkowe morderstwa. A zatem kto jest sprawcąa śledztwo prowadzi inspektor Petra Delicado oraz jej podwładny Fermn Garzón. Pani inspektor jest kobietą niezależną, niekonwencjonalną, oddaną wyłącznie swojej pracy. Jednakże, znalazłszy się w aEl Paradsa, ulega urokowi tego miejsca. Nie całkiem zgodnie z procedurą zaprzyjaźnia się z jedną z mieszkanek a również żoną adwokata i matką prześlicznej córeczki. Nieoczekiwanie dla niej samej budzą się w niej tęsknoty do rodzinnej stabilizacji. Nie minie jednak zbyt wiele czasu, gdy odkryje, że zarówno sielankowa atmosfera, jak i harmonia rodzinna oraz sąsiedzka to tylko pozory, za którymi kryje się kłębowisko namiętności. Akcja powieści toczy się wartko na tle ukazanego z satyrycznym zacięciem obrazu współczesnej Barcelony.
Alicia Giménez-Bartlett Wysłańcy ciemności
Cykl Petra Delicado, t. 3
Cykl Petra Delicado, t. 3
Petra Delicado i Fermín Garzón to niepowtarzalna, absolutnie nietypowa para współpracowników-policjantów, których w pracy motywuje coś więcej niż chęć wytropienia przestępców. Przerażająca sprawa potajemnych kastracji czy autokastracji młodych ludzi, którą usiłują rozwikłać, zaprowadzi ich w mroczne rejony Barcelony, jakiej nie poznaje przypadkowy turysta, oraz w rejony psychiki, w które strach się zapuścić.
Gaudi. Geniusz z Barcelony to barwna i dowcipna ilustrowana biografia artysty (1852–1926), a zarazem portret Katalonii, jej życia kulturalnego i politycznego, napisana wartko, wnikliwie i ze zrozumieniem.
„Rzadko się zdarza, aby biografia architekta była tak ludzka i pełna humoru. Udało się odtworzyć połączenie żartobliwości i powagi, jakie charakteryzowało Gaudiego” – Paul Preston.
Antonio Hill Lato martwych zabawek
Cykl Inspektor Salgado, t. 1
Barcelona, środek upalnego lata. Fascynujące miasto z wąskimi, ciemnymi, często niebezpiecznymi uliczkami w dzielnicy portowej oraz szerokimi alejami i pięknymi XIX-wiecznymi kamienicami należącymi kiedyś do katalońskich patrycjuszy. Héctor Salgado, urodzony w Argentynie inspektor katalońskiej policji, znajduje się w nienajlepszej sytuacji życiowej. Żona właśnie rzuciła go dla innej kobiety, stosunki z synem trudno uznać za modelowe i na dodatek nie układa mu się w pracy. Do czasu wyjaśnienia swego udziału w akcji przeciwko handlarzom żywym towarem, w której dotkliwie pobił podejrzanego, jest zawieszony. Szef powierza mu nieoficjalne dochodzenie: zbadanie okoliczności śmierci nastolatka z bogatej rodziny, który wypadł z okna. Wszystko wskazuje na wypadek, ale wersji tej nie dopuszcza matka chłopca. Z pozoru proste śledztwo komplikuje się. Aby zdobyć niezbędne informacje, Salgado musi zapuścić się w zamknięty świat barcelońskiej elity, poznać jej tajemnice i zwyczaje, przebić się przez zasłonę kłamstw i pozorów. Równolegle toczy się drugie, oficjalne dochodzenie: człowiek, którego pobił inspektor, zniknął bez śladu, a na jego biurku ktoś pozostawił zakrwawiony łeb świni. Gdy dziewczyna zmarłego zostaje znaleziona z podciętymi żyłami, Héctor zdaje sobie sprawę, że rozwiązania zagadki należy poszukiwać w przeszłości...
Antonio Hill Piękni samobójcy
Cykl Inspektor Salgado, t. 2
Noc Trzech Króli. Na barcelońskiej stacji metra pod kołami pociągu ginie młoda kobieta, Sara Mahler. Wszystko wskazuje na samobójstwo, poza przesłanym na jej komórkę makabrycznym zdjęciem.
Cztery miesiące wcześniej Gaspar Ródenas zabija żonę i dziecko, a następnie strzałem z pistoletu pozbawia życia siebie. Nic nie zapowiadało tej tragedii.
Sara i Gaspar razem pracowali. Przypadek? Nie można tego wykluczyć, ale kilka dni później inna pracownica tej samej firmy umiera po zażyciu środków nasennych.
Trzy samobójstwa? Bez wyraźnego motywu? Bez pozostawiania listów wyjaśniających powody?
Inspektor Salgado nie wierzy w taką wersję. By dojść do prawdy, będzie musiał się przedrzeć przez misternie utkaną pajęczynę kłamstw i rozbić mur zmowy milczenia.
Robert Hughes Barcelona
Robert Hughes Barcelona
Biografia "Barcelony" pióra autora "Rzymu", wybitnego amerykańskiego historyka i krytyka sztuki. Robert Hughes przedstawia burzliwe dzieje stolicy Katalonii, opowiada o jej władcach, poetach, pisarzach, architektach, malarzach i oprowadza czytelnika po najciekawszych miejscach miasta.
Od surrealistycznej świątyni Sagrada Familia do postmodernistycznych restauracji. Niezwykła książka, fascynująca bogactwem informacji oraz oryginalnym spojrzeniem na miasto i jego przeszłość.
Anna B. Kann Barcelona na zawsze - RECENZJA
Życie Ewy zmienia się w momencie, gdy dowiaduje się, że straciła męża. Choć żyli w separacji, nie wie jak zacząć od nowa. Czy powinna wrócić do Paco – swojej hiszpańskiej miłości, który ją zranił? A może zaangażować się w związek z Januszem – przyjacielem z lat studenckich? Powieść o dojrzałej miłości z Barceloną, flamenco i tangiem w tle.
Anna B. Kann Barcelona na zawsze - RECENZJA
Życie Ewy zmienia się w momencie, gdy dowiaduje się, że straciła męża. Choć żyli w separacji, nie wie jak zacząć od nowa. Czy powinna wrócić do Paco – swojej hiszpańskiej miłości, który ją zranił? A może zaangażować się w związek z Januszem – przyjacielem z lat studenckich? Powieść o dojrzałej miłości z Barceloną, flamenco i tangiem w tle.
Przesycona gorącymi rytmami flamenco opowieść o tym, jak szukając szczęścia, niespodziewanie można odnaleźć samego siebie
Trzy kobiety – przyjaciółki, rywalki – wyjeżdżają do Barcelony, by w najsłynniejszej katalońskiej szkole uczyć się flamenco.
Małżeństwo Ewy rozpada się, a jedyną odskocznią od rzeczywistości jest dla niej taniec. Swoją pasję dzieli z Gośką, przyjaciółką i prawdziwym aniołem stróżem. Z Martą znają się niezbyt blisko…
Wszystko zaczęło się jeszcze w Poznaniu, gdzie poznały Paco, przystojnego Hiszpana, mistrza flamenco i uwielbianego nauczyciela. Wakacyjny wyjazd, by to właśnie z nim kontynuować naukę, wydawał się doskonałym pomysłem.
Ta podróż daje im jednak znacznie więcej, niż ktokolwiek mógł się tego spodziewać – odmienia ich życie w najbardziej nieoczekiwany sposób. Bo czy szczęście jest zawsze tam, gdzie go szukamy?
Pierwsza powieść o flamenco napisana przez Polkę z polskiej perspektywy!
Anna B. Kann Powrót do Barcelony - RECENZJA
Carmen Laforet Złuda - RECENZJA
Jordi Llobregat Sekret Wesaliusza - RECENZJA
Anna B. Kann Powrót do Barcelony - RECENZJA
Znajdź szczęście w Barcelonie! Ewa stawia wszystko na jedną kartę – pragnie w końcu zrobić coś dla siebie. Uwalnia się z toksycznego małżeństwa i wyjeżdża do ukochanej Barcelony. Tam zaczyna życie od nowa. Odkrywa nowe miejsca, radości i pasje, którą oprócz flamenco, staje się również tango.
Na zmiany nigdy nie jest za późno!
Carmen Laforet Złuda - RECENZJA
Jedna z najlepszych hiszpańskich powieści XX wieku. Wciągająca i głęboko poruszająca, ma zapewnione miejsce wśród wielkich klasyków współczesnej literatury europejskiej - Carlos Ruiz Zafon, autor Cienia wiatru.
Wybitna powieść psychologiczno-obyczajowa z akcją w Barcelonie historia dziewczyny, wchodzącej w dorosłość po Wojnie Domowej poszukiwanie miłości, radości i sensu życia na barwnym tle Hiszpanii lat 40-tych.
Rok 1939. Osiemnastoletnia Andrea przyjeżdża z prowincji studiować w Barcelonie. Zamieszkuje z rodziną matki. Nowy dom okazuje się smutnym miejscem, pełnym skłóconych i przegranych ludzi. Prawdziwego życia Andrea szuka więc na uniwersytecie, wśród swych koleżanek i kolegów... Wartka akcja, świetne portrety psychologiczne, egzystencjalny ton.
„Tylko własny geniusz pozwala człowiekowi żyć wiecznie”.
Wesaliusz, AD 1564.
Barcelona, maj 1888 roku. Wkrótce rozpocznie się pierwsza w Hiszpanii wystawa światowa, a tymczasem w mieście pojawiają się okropnie okaleczone ciała dziewcząt. Ich rany przypominają starą, od dawna już zapomnianą klątwę. Seria śmierci staje się osią fabuły, wokół której obraca się śledztwo trzech głównych bohaterów.
Daniel Amat, mieszkający w Oxfordzie młody profesor, otrzymuje wiadomość o śmierci swojego ojca, co zmusza go do powrotu do Barcelony po latach nieobecności w tym mieście. Począwszy od tego momentu, profesor zostaje wciągnięty w pościg za bezlitosnym mordercą, a jednocześnie stawia czoło konsekwencjom własnej przeszłości.
Bernat Fleixa, reporter „Kuriera Barcelońskiego”, zainteresowany jedynie zdobyciem wiadomości, która uczyni go sławnym, oraz Pau Gilbert, tajemniczy student medycyny, skrywający własny sekret, dołączają do Amata w poszukiwaniu zabytkowego rękopisu anatomicznego, który może zmienić historię wiedzy i który okazuje się głównym celem zabójcy.
Tajemnice, zdrady i zakazane namiętności kłębią się w niespokojnej, fascynującej Barcelonie końca XIX wieku, gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje, i nikt nie jest bezpieczny, gdy do głosu dochodzi przeszłość.
Chufo Lloréns Władca Barcelony
Jeden z największych hiszpańskich bestsellerów ostatniego roku. Napisana z rozmachem powieść historyczna utrzymana w duchu i tematyce słynnej Katedry w Barcelonie. Barcelona, rok 1052. Wychowany w skrajnej nędzy Marti Barbany ma 19 lat, gdy trafia do pysznego i dumnego miasta. Oszołomiony możliwościami, jakie niesie ze sobą życie w metropolii, zrobi wszystko, aby stać się pełnoprawnym obywatelem, zasłużyć na miłość dziewczyny z bogatego rodu i odmienić swój los. Jego historia splata się z dziejami hrabiego Ramóna Berenguera I, darzącego występną miłością Almodis z Marchii, hrabinę Tuluzy, który wciąga miasto w niebezpieczny konflikt.
Chufo Lloréns Morze ognia. Władca Barcelony II
Morze ognia ukazuje Barcelonę u schyłku panowania Ramóna Berenguera I. Martí jest teraz właścicielem jednej z największych fortun hrabiowskiego miasta. Choć w interesach handlowych wiedzie mu się znakomicie, los nie szczędzi mu ciosów w życiu prywatnym. Ukochana Ruth umiera przy narodzinach drugiego dziecka. Pozostaje mu jedynie córka Marta; dla niej postanawia żyć dalej. Kiedy Marta ma kilkanaście lat, pragnąc zapewnić dziewczynie bezpieczeństwo i odpowiednie wykształcenie, oddaje ją pod opiekę hrabiny Almodis – żony Ramóna, władcy Barcelony. Sam musi opuścić miasto, by odzyskać jeden ze swoich statków, porwany wraz z załogą przez pirata Naguiba. W bitwie z Naguibem Martí użyje „greckiego ognia”, potężnej broni, którą otrzymał od swojego przyjaciela Rashida, strażnika formuły jej wytwarzania. Sekret „greckiego ognia” pragną poznać także inni ludzie, niechętni Martíemu. Pozbawiona opieki ojca Marta narażona jest w kipiącym od intryg pałacu Berenguerów na wiele niebezpieczeństw. Pomiędzy synami Ramóna, pierworodnym Pedro Ramónem, bliźniakami Ramónem Berenguerem II i Berenguerem Ramónem, toczy się bezpardonowa walka o sukcesję po ojcu, której ofiarą padnie Almodis. Największy wróg Martíego próbuje przejąć jego majątek i dobrać się do jego córki. W średniowiecznym świecie podziałów i uprzedzeń prawdziwa miłość jest nie do pomyślenia...
Nina Majewska-Brown Wakacje
"Wakacje" to historia rodzinnego wypadu do Hiszpanii. Czteroosobowa rodzina. Gorący klimat, polscy turyści, dzieci, próba wzmocnienia więzi małżeńskiej, teściowie w tle – pierwsza część książki w humorystyczny sposób opowiada o tym wszystkim, co może się zdarzyć na wakacjach. Dramatyczny zwrot akcji sprawia jednak, że bohaterka musi na nowo uporządkować i przewartościować swoje życie.
Wciągająca, słodko-gorzka opowieść o tym, co w życiu ważne i najważniejsze.
Javier Marias Serce tak białe
Juan, młody tłumacz konferencyjny, przeżywa przełomowy i trudny, jak mu się wydaje, moment w swoim życiu – żeni się. Jego przeczucia, iż tym samym całkowicie odmienia swoje życie, całkowicie się sprawdzają, choć zupełnie niespodziewanie splot jego zawodowych umiejętności (wyczulenie na każde słowo wypowiedziane i nie wypowiedziane, a nawet przemilczane, na każdy gest jawny lub domyślny), przypadków związanych z niedawnym ślubem, jak też z pracą zawodową, niezwykłym darem wywoływania groteskowych przygód, powoduje, iż bohater dowiaduje się o tajemniczej śmierci siostry swej matki i roli, jaką odegrał w tym jego ojciec (zarazem mąż obu sióstr).
Esteban Martin Malarz cieni
W Barcelonie końca XIX wieku nastoletni Pablo Picasso musi stawić czoło legendarnemu mordercy – Kubie Rozpruwaczowi. Co może się wydarzyć, gdy wcielenie zła zderza się z wielkim geniuszem sztuki?
Nuria Masot Cień templariusza
Cykl Guillem de Montclar, t. 1
Jest rok 1265. Na pokładzie weneckiego statku do Barcelony przypływa szpieg z zakonu templariuszy. Nie wypełnia jednak swojej misji: zostaje otruty i mimo wysiłków starego żydowskiego lekarza umiera. Niezwykłej wagi dokumenty, które przywiózł ze sobą, znikają w tajemniczych okolicznościach.
Sprawą zajmuje się młody uczeń wytrawnego wywiadowcy, Guillem. Jego pierwsze samodzielne zadanie okazuje się o wiele trudniejsze, niż można by się spodziewać, a mroczna średniowieczna Barcelona aż roi się od szpiegów depczących sobie nawzajem po piętach. O dokumenty, których treść mogłaby zmienić historię Kościoła, walczą ludzie papieża, templariusze i wysłany przez króla Francji pozbawiony skrupułów zdrajca, legendarny Cień...
Eduardo Mendoza Awantura o pieniądze albo życie
Cykl Damski fryzjer, t. 4
Wielka, międzynarodowa afera i skromny, hiszpański fryzjer. Czy uda się zapobiec zamachowi na Angelę Merkel?
Upalne hiszpańskie lato daje się we znaki mieszkańcom Barcelony niemal tak mocno jak wszechobecny kryzys finansowy. Damski fryzjer najchętniej spędziłby ten czas na słodkim "nicnierobieniu" w swoim bankrutującym salonie, ale kiedy jego bliski przyjaciel niespodziewanie znika, musi działać. Staje przed nim kolejne kryminalne wyzwanie.
Okazuje się, że zaginięcie wiąże się z grubą, międzynarodową aferą, w której stawką jest życie samej Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec odkryje przed bohaterem swoje nieznane, romantyczne oblicze…
Eduardo Mendoza Brak wiadomości od Gurba
Wybierając się na planetę Ziemię, warto opanować następujące umiejętności:
• przechodzenie przez ulicę bez tracenia głowy,
• bieg na nartach latem główną ulicą Barcelony,
• dyskretne materializowanie się na oczach wiernych,
• robienie zakupów, które mieszczą się w furgonetce,
• głośne śpiewanie piosenki Całuj mnie, całuj i podobnych,
• pisanie oficjalnych listów tak, by nie zostały odebrane jako obleśne propozycje,
• prowadzenie pozornie nic nieznaczącej rozmowy ze sprzątaczką, by wywiedzieć się wszystkiego o seksownej sąsiadce,
• poszukiwanie żony.
Kosmita w gorącej Barcelonie ze swoim matematyczno-logicznym nastawieniem trafia prosto w realia ludzkiej codzienności. Dla niego zaczyna się wędrówka przez świat nieodgadnionych rytuałów i tajemniczych zachowań. Dla nas - wyborna zabawa przy jednej z najśmieszniejszych książek Eduardo Mendozy.
Eduardo Mendoza Lekka komedia
Jesteśmy w Barcelonie końca lat czterdziestych. Historia rozlicza zbrodniarzy, miasto odżywa po wojnie domowej, a jego mieszkańcy szukają łatwej rozrywki. Tej dostarcza gwiazda teatralnego światka i ulubieniec tłumów - komediopisarz Prullàs, który pracuje właśnie nad najnowszą sztuką o znaczącym tytule Pa, pa, cwaniaczku! Prullàs to postać kolorowa, fascynująca i... przyciągająca kłopoty. Wplątuje się w niefortunny romans z niejaką Lilí Villalbą - aktoreczką może mało zdolną, ale jakże pociągającą. Wkrótce pisarz staje się głównym podejrzanym w sprawie o zabójstwo wpływowego protektora dziewczyny, ściga go pewna Cyganka, dręczy primmadonna zespołu, a kiedy wydaje się, że jest już wystarczająco źle, wychodzi na jaw pewien monarchistyczny spisek, w którym nasz bohater podobno brał udział...
Eduardo Mendoza powraca z kolejną fascynującą i wciągającą kroniką Barcelony. To już trzecia - po Prawdzie o sprawie Savolty oraz Mieście cudów - książka autora poświęcona historii owego pasjonującego miasta. W tej docenionej przez czytelników i krytykę powieści pisarz, niezwykły opowiadacz, wciąga nas w środowisko bohemy, polityki i naprawdę dużych pieniędzy. Groteskowo i z właściwym sobie poczuciem humoru przedstawia miasto, w którym każdy z dnia na dzień może z gwiazdy zamienić się w ofiarę...
Eduardo Mendoza Mauricio czyli wybory
Tym razem mamy do czynienia z poważną powieścią o wyborach - nie tylko politycznych, ale przede wszystkim życiowych. Tytułowy bohater jest przeciętnym trzydziestolatkiem. Z zawodu dentysta, nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań. Sam uważa się za osobę dość nudną i bez polotu. Kiedy członkowie Socjalistycznej Partii Katalonii proponują mu miejsce na liście wyborczej, jest zaskoczony, ale zgadza się kandydować. To zapoczątkuje cały szereg wydarzeń, które w istotny sposób wpłyną na życie bohatera. W jego orbicie znajdą się dwie kobiety, między którymi też będzie musiał wybierać... Tłem powieści jest pofrankistowska Hiszpania - a dokładniej ukochana przez pisarza Barcelona - w czasie, kiedy ubiegała się o organizację igrzysk olimpijskich. Na oczach bohaterów umierają rewolucyjne ideały, a ich miejsce zajmują cyniczne rozgrywki polityczne
i podejrzane interesy.
Niewesoła opowieść o miłości i polityce.
Barcelona, przełomu wieków XIX i XX. Miasto pełne błota, przekrętów, salonów gier, burdeli i spelunek przekształca się w piękną i funkcjonalną metropolię za sprawą dwóch wielkich wystaw światowych z 1888 i 1929 roku.
Onufry Bouvila, sprytny wieśniak, przybywa do Barcelony w czasie przygotowań do pierwszej wystawy. Zatrudnia się przy roznoszeniu wśród robotników anarchistycznych ulotek, później wchodzi w spółkę z Efremem, siłaczem chroniącym go i pomagającym mu sprzedawać podejrzane pomady na porost włosów i szybko dorabia się fortuny. W wyniku licznych szwindli i morderstw Onufry Bouvila staje się jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Hiszpanii. Bezwzględny, inteligentny i nieczuły Onufry ulega tylko kobietom. Pojawiają się w jego życiu trzy. Pierwsza - Delfina, odrażająca córka gospodarza pensjonatu, uczyni go bogatym, druga - Margarita, wytworne dziewczę z dobrego domu, da mu dzieci, trzecia - Maria, o oczach koloru karmelu, córka wynalazcy samolotu, stanie się miłością życia Onufrego. Wszystkie trzy kobiety pozwolą Onufremu na wspięcie się w barcelońskiej hierarchii towarzyskiej, społecznej i finansowej oraz na osiągnięcie wpływów politycznych w kraju.
Onufry - jako prawdziwy reprezentant handlarzy katalońskich - zawsze potrafi wyczuć, skąd wieje wiatr, odpowiednio się ustawić i dobrze zainwestować pieniądze. Niestraszne mu rewolucje, przewroty ani zmiany polityczne. Jest uosobieniem katalońskiej zaradności, wytrwałości w czasach kształtowania się tożsamości regionu, pozostającego w wiecznym sporze z królewską Kastylią.
W „Mieście cudów” Eduardo Mendoza portretuje mieszkańców Barcelony - czasem z ironią, czasem z czułością, nie bojąc się ukazać ich śmiesznych stron i przywar, brawury, małostkowości, ale i odwagi oraz rozmachu.
Eduardo Mendoza Oliwkowy labirynt
Cykl Damski fryzjer, t. 2
Dlaczego zwyczajny damski fryzjer nieoczekiwanie staje się obiektem zainteresowania hiszpańskich służb specjalnych? Dlaczego to właśnie jemu pewien minister zleca zadanie transportowania walizki pełnej banknotów o wysokich nominałach? Mimo niejasnych okoliczności decyduje się wykonać zadanie.
O tym, jak niebezpieczna jest jego misja, fryzjer przekona się, gdy w bliskim otoczeniu zginie przypadkowy mężczyzna. Przerażony i zdezorientowany będzie musiał stawić czoło śmiertelnie niebezpiecznym przestępcom.
Pełna absurdalnego humoru i dynamiki powieść Mendozy to jeszcze jedna brawurowa odsłona jego sensacyjno-komicznej serii z szalonym, ale przeuroczym bohaterem, obdarzonym niezwykłym talentem do wikłania się w kryminalne kabały.
Eduardo Mendoza Prawda o sprawie Savolty
Debiutancka powieść Eduardo Mendozy, którą zdobył uznanie krytyki i czytelnik&ów. Barcelona, rok 1917. Miastem wstrząsa konflikt między walczącymi o swoje prawa robotnikami a właścicielami fabryk. Walka toczy się o wysoką stawkę. W tajemniczych wypadkach giną przywódcy strajk&ów, a władze robią niewiele, by schwytać winnych. W centrum tych wydarzeń znajduje się młody pracownik kancelarii prawnej Javier Miranda. Na swojej drodze spotyka dwóch niezwykłych ludzi. Pajarito de Soto jest idealistycznym dziennikarzem walczącym o prawa robotnik&ów, Paul-Andre Lepprince to czarujący drań, który ma za zadanie opanować zamieszki w fabryce broni. Intryga zatacza coraz szersze kręgi, w zamachu ginie fabrykant Savolta. Kto kontroluje spisek i jaka jest cena, którą przyjdzie zapłacić za prawdę a z wirtuozerią i finezją Mendoza prowadzi nas przez świat zdrady, kłamstwa, walki o władzę i pieniądze, a wszystko to w fantastycznej scenerii Barcelony początku XX wieku. Niczym w najmroczniejszym kryminale zapoznajemy się z szokującymi dokumentami, zeznaniami i listami. Prawda okaże się bardziej wstrząsająca niż najmocniejsza literacka fikcja.
Eduardo Mendoza Przygoda fryzjera damskiego
Cykl Damski fryzjer, t. 3
Pewien damski fryzjer, niezrównoważony lekkoduch, który jeszcze do niedawna pozostawał pod opieką lekarzy w szpitalu psychiatrycznym, wychodzi na wolność i niemal od razu wplątuje się w niebezpieczną intrygę. Uwiedziony przez seksowną femme fatale zgadza się wziąć udział we włamaniu. Nie ma pojęcia, że daje się wciągnąć w pułapkę, zastawioną przez tajemniczego, zamaskowanego przestępcę.
Przygoda fryzjera damskiego to zaskakujący i zarazem emocjonujący pastisz kryminału, który docenią zarówno wielbiciele gatunku, jak i oddani fani autora. Fabuła rodem z powieści Chandlera miesza się tu z przezabawną satyrą na rzeczywistość europejskiej metropolii.
Eduardo Mendoza Sekret hiszpańskiej pensjonarki
Cykl Damski fryzjer, t. 1
Z elitarnej szkoły znika bez śladu czternastoletnia uczennica. Nikt nie wie, jak udało się jej wyjść z internatu pilnie strzeżonego przez czujne zakonnice. Czy została uprowadzona? Staje się jasne, że pomóc w jej odnalezieniu może tylko tak wytrawny detektyw jak znany z innych powieści Mendozy damski fryzjer.
Kto stoi za zniknięciem nastolatki? Dlaczego nawet jej rodzicom zależy na ostatecznym zamknięciu śledztwa? Czy siostry lazarystki kryją w lochach swoich włości mroczne tajemnice?
Powieść Mendozy to rewelacyjny kryminał, z wdziękiem łączący absurdalny humor z sensacyjną fabułą.
Eduardo Mendoza Tajemnica zaginionej ślicznotki
Cykl Damski fryzjer
Bardziej przenikliwy niż Herkules Poirot, kreatywny w działaniu niczym Sherlock Holmes, bezkompromisowy w dążeniu do prawdy jak Mikael Blomkvist. Kultowy bohater Eduardo Mendozy, damski fryzjer, mierzy się z najtrudniejszą kryminalną aferą w swojej karierze.
Przezabawna i trzymająca w napięciu historia kryminalna, którą mogliby wymyślić Pedro Almodóvar z Agathą Christie na wspólnej herbatce „z prądem”.
Błyskotliwa drwina z wojującej lewicy i pogrążonej w swoich obsesjach skrajnej prawicy, dynamiczna akcja, żonglerka literackimi konwencjami – wszystko to sprawia, że Tajemnica zaginionej ślicznotki jest przepysznym i lekkim daniem dla wszystkich smakoszy kryminału i komedii.
Trójka sierot, która podróżując po trzech kontynentach, szuka swego przeznaczenia.
Eduardo Mendoza Tajemnica zaginionej ślicznotki
Cykl Damski fryzjer
Kiedy popularna topmodelka Olga Baxter ginie w zagadkowych okolicznościach, damski fryzjer zostaje wrobiony w jej zabójstwo. By dowieść swojej niewinności, musi stoczyć niebezpieczną rozgrywkę z tajemniczym syndykatem, którego bogaci członkowie od lat trzęsą przestępczym półświatkiem Hiszpanii. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu nowy pomocnik, czarujący transwestyta o pseudonimie panna Westinghouse.
Bardziej przenikliwy niż Herkules Poirot, kreatywny w działaniu niczym Sherlock Holmes, bezkompromisowy w dążeniu do prawdy jak Mikael Blomkvist. Kultowy bohater Eduardo Mendozy, damski fryzjer, mierzy się z najtrudniejszą kryminalną aferą w swojej karierze.
Przezabawna i trzymająca w napięciu historia kryminalna, którą mogliby wymyślić Pedro Almodóvar z Agathą Christie na wspólnej herbatce „z prądem”.
Błyskotliwa drwina z wojującej lewicy i pogrążonej w swoich obsesjach skrajnej prawicy, dynamiczna akcja, żonglerka literackimi konwencjami – wszystko to sprawia, że Tajemnica zaginionej ślicznotki jest przepysznym i lekkim daniem dla wszystkich smakoszy kryminału i komedii.
Asha Miró, Anna Soler-Pont Śladami drzewa sandałowego
Wspaniała powieść o drodze, którą trzeba przejść, by nauczyć się właściwie postrzegać wszystko, co nas otacza i prawdziwie zrozumieć miejsce, z którego pochodzimy.
Jest rok 1974. Muna, jedenastoletnia indyjska sierota pracująca niewolniczo w Bombaju, nie może zapomnieć o swej maleńkiej siostrze, którą jej zabrano. Sześcioletnia Sita, wychowana w sierocińcach w Nasik oraz Bombaju, marzy o nowych rodzicach. Solomon, etiopski ośmiolatek mieszkający w Addis Abebie, odkrywa, że jego świat się zmienia, lecz nie rozumie dlaczego.
Trzydzieści lat później krzyżują się losy Solomona, Muny i Sity. Ich przeznaczenie czeka gdzieś pomiędzy Bombajem, Barceloną a Addis Abebą. Śladami drzewa sandałowego to wspaniała powieść o losach osób, które są daleko, a zarazem tak blisko siebie.
Barcelona, rok 1979. Znany biznesmen Stuart Pedrell zostaje zamordowany na dalekich peryferiach, podczas gdy cała jego rodzina i znajomi są przekonani, że od roku podróżuje on po wyspach Polinezji. Prywatny detektyw Pepe Carvalho ma zbadać okoliczności jego śmierci. Stopniowo dowiaduje się, co Pedrell robił przez ten rok, poznaje jego specyficzny charakter i obsesję na punkcie mórz południowych, które w tej powieści są symbolem doskonałego, wymarzonego, lecz nieosiągalnego życia. W trakcie śledztwa detektyw odbywa niezwykłą wyprawę ? zapoznając się z życiem wszystkich warstw społecznych, od zamożnych elit po zapomniany świat ubogich przedmieść.
Mamy przed sobą obraz przedstawiający różnorakie postacie i środowiska, doskonały opis zbiorowych i osobistych konfliktów w ówczesnej Hiszpanii. Typowo kryminalna intryga jest tu przeplatana rozmowami z różnymi ludźmi, kształtującymi polityczny i socjologiczny wizerunek społeczeństwa. Język powieści jest ironiczno-satyryczny, chwilami gorzki, chwilami poetycki, tworzy niepowtarzalny klimat pełen humoru i melancholii. Manuel Vásquez Montalbán otrzymał za tę powieść w 1979 roku prestiżową nagrodę Premio Planeta.
Manuel Vázquez Montalbán Ptaki Bangkoku
Autor usiłuje wyjaśnić sprawę morderstwa pięknej Celii Mataix w Barcelonie oraz podąża do Tajlandii i Malezji śladem znajdującej się w niebezpieczeństwie swej przyjaciółki, Teresy Marse. Bogaci turyści z Zachodu znajdują w Bangkoku prawdziwy raj rozrywki, wykwintne restauracje, fachowe usługi niezliczonych domów relaksu , oszałamiające barwami i aromatami pływające targi.
Manuel Vázquez Montalbán Środkowy napastnik zginie o zmierzchu
Prywatny detektyw Pepe Carvalho ma zbadać i rozwikłać szczególną zagadkę. Do najpotężniejszego hiszpańskiego klubu piłkarskiego FC Barcelona przychodzą anonimy, pisane dziwacznym stylem, pełnym skomplikowanych metafor, grożące, że środkowy napastnik zginie o zmierzchu. Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że chodzi o niedawno zaangażowaną gwiazdę angielskiego futbolu - Jacka Mortimera. Kto jednak chciałby go zabić i dlaczego?
Mercadé Carla Gràcia Siedem dni łaski
Miłość, zdrada i skomplikowane rodzinne relacje na tle wielkiego zrywu społecznego.
Barcelona, koniec XIX wieku. Mariana, córka wyklętej przez rodzinę Elany, po śmierci matki dorasta w domu dziadków wraz ze swoimi kuzynami Feliksem i Marcialem. Zakochuje się w jednym z braci: Feliksie, młodzieńcu co prawda pięknym, ale o niedobrych skłonnościach. Tymczasem dziadkowie umierają, a między braćmi narasta niechęć, ponieważ „każdy z nich ma to, co pragnie mieć ten drugi”. Dziadek, stary Lledó, zapisuje cały majątek Marcialowi, natomiast Felix ma miłość Mariany. Jednak na mocy testamentu dziadka dziewczyna zostaje zmuszona do poślubienia Marciala. Tymczasem w Barcelonie narastają nastroje rewolucyjne. Rozporządzenie o kolejnym przymusowym poborze do hiszpańskich wojsk kolonialnych staje się przyczyną zamieszek - najbiedniejsi mieszkańcy miasta występują przeciwko rządzącym i bogatym, którzy złotem wykupują się od służby wojskowej. Do tej walki zagrzewa ich… Mariana.
Fascynująca opowieść o rodzinnych sekretach, sile namiętności oraz wielkiej polityce.
Jorge Molist Pierścień. Spadek po ostatnim templariuszu
Cristina, obiecująca nowojorska adwokatka, w dniu swoich dwudziestych siódmych urodzin otrzymuje dwa pierścionki. Pierwszy, z wielkim brylantem, jest pierścionkiem zaręczynowym od bogatego maklera giełdowego, nieznany jest natomiast ofiarodawca drugiego, starego pierścionka z rubinem . Cristina przyjmuje obydwa, nie wiedząc, że są one nie do pogodzenia, że pierścionek z czerwonym rubinem wciągnie ją w przygodę, która wiele nauczy ją o życiu, miłości i śmierci , stanie się dla niej niezapomnianą lekcją, która na zawsze odmieni jej los, jej widzenie świata. Tajemniczy pierścionek każe jej jechać do Barcelony, gdzie będzie musiała stawić czoło tajemniczym postaciom, uporać się ze wstydliwymi sekretami rodzinnymi, spotkać się ze swą pierwszą miłością , dowiedzieć się o istnieniu hermetycznej sekty, o enigmatycznym spadku, który będzie mogła odnaleźć dopiero po rozszyfrowaniu znaków ukrytych w gotyckich obrazach templariuszy.
Thriller historyczny, rozgrywający się w Barcelonie od średniowiecza po czasy współczesne. Tajemniczy narrator nieśmiertelny człowiek-wampir o wiecznie młodej twarzy prowadzi nas przez stulecia, snując opowieść o swym niezwykłym życiu w zmieniającym się, fascynującym mieście. Na jego trop przypadkowo wpadają adwokat Solana i jego asystentka Marta Vives, zajmujący się dziwną śmiercią pewnego multimilionera... Wartka akcja i misterna intryga na pełnym anegdot tle dziejów Barcelony, a zarazem uniwersalny, całkiem poważny traktat o walce Dobra ze złem.
George Orwell W hołdzie Katalonii
W Hołdzie Katalonii to po raz pierwszy publikowane w oficjalnym obiegu wspomnienia autora Roku 1984 dotyczące wojny domowej w Hiszpanii. Orwell, wnikliwy obserwator i precyzyjny komentator, odtwarza na kartach książki wydarzenia, w których dane mu było brać udział, kładąc szczególny nacisk na dokładny opis mechanizmów walki politycznej. Udaje mu się z powodzeniem rozszyfrować, skrywane za wojenno-rewolucyjną retoryką, polityczne intencje rywalizujących ze sobą ugrupowań. Obraz wojny rysuje Orwell z perspektywy zwykłego żołnierza, co pozwala mu ukazać jej codzienność - pełną brudu, zimna, głodu i nudy.
Wojna domowa w Hiszpanii stanowi w biografii Orwella istotną cezurę i daje początek intelektualnej i literackiej walce z wszelkiej maści totalitaryzmami.
Drastyczność opisów, szacunek dla szczegółów, opis mechanizmów manipulacji politycznej z jednej strony, z drugiej zaś autentyczne zaangażowanie autora, czynią z tej książki pasjonującą lekturę. Tym cenniejszą, iż wypełnia ona istotną lukę, jaką jest brak na polskim rynku czytelniczym rzetelnych opracowań dotyczących wojny domowej w Hiszpanii (1936 - 1939).
Marc Pastor Cienie Barcelony - RECENZJA
W Barcelonie znikają dzieci. Ich matki, prostytutki, boją się zgłaszać porwania policji. Po mieście krąży jednak coraz więcej pogłosek, które w końcu docierają do porywczego i niestroniącego od kieliszka inspektora Moisésa Corva. Szukając poszlak, policjant trafia do szemranych barów, teatrów, gabinetów fałszywych lekarzy i podejrzanych mieszkań. Śledztwo doprowadza go wreszcie do luksusowego burdelu Xalet del Moro i kasyna Arrabassada, gdzie wpływowi ludzie prowadzą potajemnie dochodowy interes związany z pedofilią.
Fabuła książki została oparta na prawdziwych zdarzeniach, mających miejsce w Barcelonie na początku XX wieku. Ich niechlubną bohaterką była tak zwana wampirzyca z ulicy Ponent.
Rosa Ribas, Sabine Hofmann Dar języków - RECENZJA
Barcelona, rok 1952
Barcelona za kilka tygodni będzie gospodarzem Kongresu Eucharystycznego i z odgórnego nakazu wizerunek miasta ma być nieskazitelny, ponieważ w grę wchodzi uznanie Reżimu na arenie międzynarodowej. Ana Martí, dziennikarka do tej pory zajmująca się kroniką towarzyską w dzienniku „La Vangardia”, dostaje odpowiedzialne zadanie – będzie relacjonować sprawę zabójstwa Mariony Sobrerocca, wdowy znanej w kręgach barcelońskiej burżuazji. W trakcie śledztwa Ana znajduje nowe tropy, oddalające się od oficjalnie przyjętej wersji wydarzeń, i prosi o pomoc swoją kuzynkę Beatriz Noguer, wybitną lingwistkę. Coś, co początkowo wydaje się zwykłą poradą językoznawczą, rozwija się w szereg kolejnych odkryć – w sprawę okazują się zamieszane najbardziej wpływowe osobistości barcelońskiej socjety… We wrogim środowisku, zdominowanym przez korupcję i przemoc, inteligencja i odwaga Any oraz wiedza i umiejętności Beatriz będą ich jedyną bronią, niezbędną do rozwiązania zagadki zabójstwa.
Marc Pastor Cienie Barcelony - RECENZJA
W Barcelonie znikają dzieci. Ich matki, prostytutki, boją się zgłaszać porwania policji. Po mieście krąży jednak coraz więcej pogłosek, które w końcu docierają do porywczego i niestroniącego od kieliszka inspektora Moisésa Corva. Szukając poszlak, policjant trafia do szemranych barów, teatrów, gabinetów fałszywych lekarzy i podejrzanych mieszkań. Śledztwo doprowadza go wreszcie do luksusowego burdelu Xalet del Moro i kasyna Arrabassada, gdzie wpływowi ludzie prowadzą potajemnie dochodowy interes związany z pedofilią.
Fabuła książki została oparta na prawdziwych zdarzeniach, mających miejsce w Barcelonie na początku XX wieku. Ich niechlubną bohaterką była tak zwana wampirzyca z ulicy Ponent.
Núria Pradas Barcelońskie sny - 15.02
Historia słynnego barcelońskiego domu mody
Niezwykła historia miłości i wojny, opowiedziana przez pryzmat losów pracowników słynnego barcelońskiego domu mody.
Barcelona, 1917 rok. Piękna Laia rozpoczyna staż w słynnym domu mody Santa Eulalia. Wkrótce wdaje się w romans z żonatym Ferrnandem, głównym projektantem i znanym uwodzicielem. Ferran i jego szwagier Andreu, właściciel firmy, pragną stworzyć własną, niepowtarzalną kolekcję, która rozsławi ich markę na pierwszym w mieście pokazie mody…
Rosa Ribas, Sabine Hofmann Dar języków - RECENZJA
Barcelona, rok 1952
Barcelona za kilka tygodni będzie gospodarzem Kongresu Eucharystycznego i z odgórnego nakazu wizerunek miasta ma być nieskazitelny, ponieważ w grę wchodzi uznanie Reżimu na arenie międzynarodowej. Ana Martí, dziennikarka do tej pory zajmująca się kroniką towarzyską w dzienniku „La Vangardia”, dostaje odpowiedzialne zadanie – będzie relacjonować sprawę zabójstwa Mariony Sobrerocca, wdowy znanej w kręgach barcelońskiej burżuazji. W trakcie śledztwa Ana znajduje nowe tropy, oddalające się od oficjalnie przyjętej wersji wydarzeń, i prosi o pomoc swoją kuzynkę Beatriz Noguer, wybitną lingwistkę. Coś, co początkowo wydaje się zwykłą poradą językoznawczą, rozwija się w szereg kolejnych odkryć – w sprawę okazują się zamieszane najbardziej wpływowe osobistości barcelońskiej socjety… We wrogim środowisku, zdominowanym przez korupcję i przemoc, inteligencja i odwaga Any oraz wiedza i umiejętności Beatriz będą ich jedyną bronią, niezbędną do rozwiązania zagadki zabójstwa.
Rok 1930, Barcelona. Piękna Natalia zostaje poproszona do tańca przez Quimet’a. Pewny siebie młodzieniec zapewnia, że w przeciągu roku zostanie ona jego żoną. Rodzą się kolejne dzieci, a przyszłość w pochłoniętej wojną Hiszpanii staje się coraz bardziej niepewna. Zaborczy, zazdrosny Quimet wpada na pomysł złotego biznesu. Zaczyna hodować gołębie. Biznes upada, Quimet wyrusza na front, tam ginie, a gołębie odlatują. Natalia z dwójką małych dzieci do wykarmienia, zajęta dodatkową pracą sprzątaczki coraz bardziej traci wiarę na lepsze jutro. Sytuacja się pogarsza, wszechobecna bieda i głód doprowadzona ją do ostateczności. Los się jednak do niej uśmiecha. Lata mijają, a ona znajduje miłość, schronienie i nadzieję. Powoli uczy się kochać na nowo.
Diamentowy plac to pięknie napisana i bogata powieść o bohaterstwie, za które nie otrzymuje się orderów, a szansę na życie. To opowieść o wielkich marzeniach i jeszcze większych rozczarowaniach. Miłość jest tu zapomnianym skarbem odkrytym po latach niewyobrażalnego bólu. Liczą się: odwaga, determinacja i szczęście. Natalia pomału zaczyna rozliczać się z przeszłością. Odnajduje miłość, może i nie tak młodzieńczo szaloną, ale dającą nowe życie.
W książce zawarty jest obraz społeczeństwa czasu wojny i okresu powojennego, codzienności, w której znaleźli się mieszkańcy bez względu na status czy wiek.
Młodzi czy starzy, wszyscy wyjechali na wojnę, a ona wessała ich i wypluła martwych.
Autorka w sposób bardzo szczery i pozbawiony sentymentalizmu przedstawia życie zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w niezwykłej sytuacji. Poruszająca narracja głównej bohaterki, jej tragiczna historia, bogate opisy sprawiają, że książka nie daje o sobie zapomnieć. To jedna z tych pozycji, z którymi trzeba się przespać, żeby móc ubrać w słowa odczucia jakie kłębią się w nas po jej przeczytaniu.
Choć wydana po raz pierwszy w latach 60, niesie ze sobą wartości uniwersalne, o których w dzisiejszych czasach niestety pozwalamy sobie zapomnieć. Mądra i klasyczna literatura, którą z ręką na sercu można polecić każdemu.
Andromeda Romano-Lax Hiszpański smyczek
Ta porównywana z Cieniem wiatru, napisana z niezwykłym rozmachem powieść jest poruszającym koncertem na wiolonczelę, w którym splatają się losy człowieka i pogrążonego w chaosie świata.
Pod koniec XIX wieku w miasteczku Campo Seco rodzi się chłopiec. Nikt jeszcze nie przeczuwa, że wkrótce zostanie okrzyknięty królem smyczka i największym wiolonczelistą w historii Hiszpanii. Tymczasem dwór królewski w Madrycie, pełen intryg i zepsucia, chyli się powoli ku upadkowi. Chmury gromadzą się również nad resztą Europy, zwiastując nadejście nowej, okrutnej epoki. Po dojściu do władzy faszystów życie genialnego muzyka staje się nieustającym wyborem pomiędzy osobistym szczęściem a nienawiścią do reżimu. Jego miłość do pięknej żydowskiej skrzypaczki jest zagrożona, podobnie jak stary ład na kontynencie, a ratowanie najbliższych wiąże się ze zhańbieniem własnego nazwiska...
Emilii Rosales Niewidzialne miasto
Powieść psychologiczno-obyczajowa z wątkiem sensacyjnym, rozgrywająca się współcześnie i w XVIII wieku. Nostalgiczna, niespiesznie opowiedziana historia grupy przyjaciół, których młodość związana jest z malowniczymi ruinami nieopodal Barcelony. Po latach, w niebezpieczny sposób połączy ich tajemniczy manuskrypt, opisujący dzieje tego miejsca i zaginiony obraz mistrza Tiepolo, wart pięć milionów euro...
Julián Sánchez Antykwariusz
Znany antykwariusz, Artur Aiguader, wchodzi w posiadanie bezcennego manuskryptu. Wynika z niego, że na terenie Barcelony jest ukryty niezwykły przedmiot, tzw. Kamień Boga o magicznej mocy, schowany w XV wieku na prośbę Żydów-przechrztów. Po brutalnym morderstwie Aiguadera sprawą zajmuje się jego przybrany syn i spadkobierca, pisarz Enrique Alonso. Będzie próbował rozszyfrować zagadkę z przeszłości, znaleźć skarb i rozwikłać tajemnicę zabójstwa antykwariusza. Intryga a la Agatha Christie i wątki biblijne.
Aga Sarzyńska Barszalona - RECENZJA
"Barszalona" to debiutancka powieść Agi Sarzyńskiej, obieżyświatki, która dwanaście lat temu rzuciła pracę w korporacji i wyjechała z Polski. Mieszkała w Kenii, Tajlandii, Wietnamie i Indiach, a w 2010 roku osiadła w Barcelonie.
Aga Sarzyńska portretuje taką stolicę Katalonii, jakiej nie da się znaleźć w przewodnikach. "Barszalona" — przekorna, pikantna i błyskotliwa jak filmy Pedra Almodóvara.
Matylda, główna bohaterka książki, zarabia na życie, ucząc angielskiego. Mieszka w Ravalu, kolorowej, cieszącej się złą reputacją dzielnicy Barcelony. Prawie połowa mieszkańców Ravalu to imigranci: od Pakistańczyków, poprzez Filipińczyków i Marokańczyków, na przybyszach z Europy Środkowo-Wschodniej kończąc. Ci, którzy nigdy tu nie mieszkali, uważają to miejsce za brudne i niebezpieczne. Ale Matyldę osobliwe międzynarodowe towarzystwo, pełne życiowych rozbitków, przyciąga i fascynuje. Nie robi na niej wrażenia zła sława tego miejsca ani to, że co rano budzą ją kłócące się pod oknem prostytutki.
Przewrotna, niecukierkowa powieść o znajdowaniu swojego miejsca na ziemi? A może historia o tym, że szczęście może być pokręcone i szalone?
Jordi Sierra i Fabra Cienie w czasie
Rok 1949. Hiszpania nie otrząsnęła się jeszcze z szoku po wojnie domowej. W zrujnowanej Barcelonie żyje się trudno, ale przynajmniej nie brakuje pracy. Carmen Cerón opuszcza więc rodzinną wieś i wraz z trójką nieletnich dzieci wyrusza w podróż do tego miasta, by po czterech latach rozłąki dołączyć do pracujących w mieście męża i najstarszego syna.
Zamachy bombowe, wizyta generała Franco, strajk robotników, Kongres Eucharystyczny, fale emigracji zarobkowej i politycznej – wszystkie te wydarzenia polityczne i przemiany społeczno-obyczajowe są tłem dla pełnej dramatycznych zwrotów akcji sagi obejmującej 20 lat z życia rodziny Ceronów.
Jordi Sierra i Fabra Dwa dni w maju - 15.02
Katalońska powieść detektywistyczna z Miguelem Mascarellem, której akcja osadzona jest w Barcelonie za czasów republikańskich oraz pod rządami Generała Franco.
Rok 1949, dziesięć lat i cztery miesiące po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej. Miguel Mascarell, dawny inspektor policji z czasów republiki, otrzymuje wiadomość o śmierci Mateo Galvany'ego, swojego byłego szefa, człowieka, który kiedyś uratował mu życie. Córka Galvany'ego, Maria, wyznaje Mascarellowi, że podejrzewa, że jej ojciec został zamordowany. Kilka dni wcześniej policja bez powodu aresztowała ich oboje. Maria została zwolniona następnego ranka. Jej ojciec wrócił po kilku dniach, był torturowany. Zdołał jeszcze powiedzieć córce, że jeśli coś mu się stanie, powinna odszukać Mascarella. Pomimo represji, które trwają w Barcelonie i całym kraju, Mascarell postanawia spełnić prośbę Marii i rozwiązać zagadkę śmierci jej ojca.
Dzięki wskazówkom znalezionym w osobistym notatniku Mateo Galvany'ego, Mascarell ustala tożsamość czterech mężczyzn, z którymi ostatnio kontaktował się jego były szef, tak trafia na trop wyjątkowo groźnych przestępców i spiskowego planu zabicia dyktatora.
Lektura idealna dla miłośników powieści Carlosa Ruiza Zafona.
Jordi Sierra i Fabra Dwa dni w maju - 15.02
Katalońska powieść detektywistyczna z Miguelem Mascarellem, której akcja osadzona jest w Barcelonie za czasów republikańskich oraz pod rządami Generała Franco.
Rok 1949, dziesięć lat i cztery miesiące po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej. Miguel Mascarell, dawny inspektor policji z czasów republiki, otrzymuje wiadomość o śmierci Mateo Galvany'ego, swojego byłego szefa, człowieka, który kiedyś uratował mu życie. Córka Galvany'ego, Maria, wyznaje Mascarellowi, że podejrzewa, że jej ojciec został zamordowany. Kilka dni wcześniej policja bez powodu aresztowała ich oboje. Maria została zwolniona następnego ranka. Jej ojciec wrócił po kilku dniach, był torturowany. Zdołał jeszcze powiedzieć córce, że jeśli coś mu się stanie, powinna odszukać Mascarella. Pomimo represji, które trwają w Barcelonie i całym kraju, Mascarell postanawia spełnić prośbę Marii i rozwiązać zagadkę śmierci jej ojca.
Dzięki wskazówkom znalezionym w osobistym notatniku Mateo Galvany'ego, Mascarell ustala tożsamość czterech mężczyzn, z którymi ostatnio kontaktował się jego były szef, tak trafia na trop wyjątkowo groźnych przestępców i spiskowego planu zabicia dyktatora.
Lektura idealna dla miłośników powieści Carlosa Ruiza Zafona.
Jordi Sierra i Fabra Cztery dni w styczniu
Cykl Inspektor Mascarell, t. 1
Cykl Inspektor Mascarell, t. 1
Styczeń 1939 roku. Tylko cztery dni dzielą Barcelonę od wkroczenia wojsk frankistowskich i ostatecznej klęski. Przegrana republikanów w bitwie nad Ebro przypieczętowała los Katalonii. Inspektor Mascarell nie dołącza do grona uciekinierów, nie chce utracić resztek godności. Ostatni policjant w ogarniętej żałobą Barcelonie decyduje się pozostać w mieście wraz ze śmiertelnie chorą żoną. Gdy po raz ostatni jest w pracy, na opustoszałym komisariacie, zjawia się znana Mascarellemu od dawna prostytutka i prosi mężczyznę o pomoc w odnalezieniu piętnastoletniej córki. Niedługo później umiera. Przerażony i bezradny inspektor postanawia, mimo braku środków, dowiedzieć się, kto stoi za zniknięciem dziewczyny i wątpliwym samobójstwem jej matki.
Jordi Sierra i Fabra Pięć dni w październiku
Cykl Inspektor Mascarell, t. 3
Hiszpania kilka lat po II wojnie światowej. Miguel Mascarell, inspektor policji w czasach republikańskich, był przekonany, że osiągnął już spokój po wieloletnim pobycie w więzieniu i uniknięciu wyroku śmierci. Nagle jednak, niczym widmo, wraca do jego życia Benigno Saéz, bezwzględny frankista, który zleca mu odnalezienie grobu siostrzeńca zabitego w pierwszych dniach hiszpańskiej wojny domowej. Saéz utrzymuje, że chce w ten sposób spełnić ostatnią wolę swojej siostry, śledztwo jednak przekonuje inspektora, że wcale nie o sentyment i honor może tu chodzić…
Jordi Sierra i Fabra Siedem dni w lipcu
Cykl Inspektor Mascarell, t. 2
Miquel Mascarell, ostatni policjant w republikańskiej Barcelonie, aresztowany w 1939 i skazany przez reżim generała Franco na karę śmierci, wychodzi na wolność po ośmiu i pół latach spędzonych w więzieniu i obozie pracy.
Jest rok 1947. Miquel powraca do rodzinnego miasta, które teraz stało się dla niego miejscem obcym, smutnym i groźnym. W Barcelonie królują bieda, czarny rynek i ciemne interesy. Były inspektor policji nie ma pracy, jakiegokolwiek dobytku ani nawet mieszkania, które podczas jego nieobecności przejęła rodzina falangistów.
Żona zmarła tuż przed aresztowaniem. Miquel nie wie, co stało się z jego przyjaciółmi – i nikt też nie wie, czy on sam pozostał przy życiu. Kilka godzin po zatrzymaniu się w przypadkowo wybranym pensjonacie, otrzymuje kopertę z zagadkową zawartością: fotografią pięknej dziewczyny, paczką nowiutkich banknotów oraz dwoma kartkami. Na pierwszej jest nazwa hotelu, na drugiej ręcznie wypisane pytanie: „Czy chce pan znowu poczuć się policjantem?”. Instynkt detektywa oraz ciekawość, a także kiepska sytuacja finansowa nie pozwalają mu zignorować tej przesyłki. Rozpoczyna śledztwo, zdając sobie jednocześnie sprawę, że teraz jest praktycznie nikim, że zadając pytania naraża się sam na niebezpieczeństwo.
Los stawia na jego drodze Patro – dziewczynę, której kiedyś uratował życie. Dzięki niej znajduje dojście do ważnego źródła informacji, środowiska barcelońskich prostytutek. Przez kilka następnych dni Mascarell będzie starał się odkryć, czy śmierć młodej kobiety pod kołami pociągu metra była tragicznym wypadkiem, czy zaplanowanym morderstwem. I jak się okaże – nie ostatnim...
Przemysław Słowiński Gaudi. Kapłan piękna z Barcelony
Biografia genialnego artysty, autora niekonwencjonalnych projektów architektonicznych, które od stulecia nie przestają zadziwiać swoim pięknem. Sekretem jego architektury było inteligentne obserwowanie natury stworzonej przez Boga, w której znajdował modele struktur i dekoracji. Ten głęboko religijny samotnik nie przywiązywał wagi do pieniędzy i dóbr materialnych. Pod koniec życia codzienny rytm dnia wyznaczała mu poranna praca w Sagrada Familia, spowiedź, msza i powrót do domu. Trzy z jego dzieł trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a w Watykanie rozpoczął się proces beatyfikacji Gaudiego.
Paula Soler Sekretne miejsca
Młody prawnik David Ferrer ma świetną pracę, poukładane życie i narzeczoną, którą kocha. Właśnie planuje ślub, kiedy na swojej drodze spotyka tajemniczą i uwodzicielską Irene Beltrán. Nikt by nie pomyślał, że ta atrakcyjna kobieta czerpie seksualną rozkosz ze sprawowania władzy nad mężczyznami. Dla świata jest inteligentną, bogatą bizneswoman, niezależną kobietą z klasą. I nikt by nie pomyślał, że przystojnego prawnika mogą pociągać uroki zniewolenia...
Kiedy pewnego deszczowego popołudnia ich ścieżki się krzyżują, Irene i David rzucają się w wir namiętności. Nie przeczuwają, że rozkosz poprowadzi ich drogą, z której nie będzie można zawrócić. Wybuchowy związek, pełen elektryzującego erotyzmu, doszczętnie zburzy ich dotychczasowe wyobrażenia o miłości i zupełnie zmieni marzenia o przyszłości...
"Bohaterowie, których dobrze rozumiemy, seks, wyrafinowany erotyzm i miłość - wszystko pisane wielką literą i przedstawione na tle współczesnej Barcelony".
Josep Tarragona Gaudi. Boży architekt
Josep Tarragona Gaudi. Boży architekt
Biografia znanego hiszpańskiego architekta, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Książka napisana jest lekkim, pełnym dialogów językiem. Ukazuje nie tylko imponujące osiągnięcia architektoniczne Gaudiego, ale również głęboką wiarę, która widoczna jest w dziełach „Bożego architekta”.
Michael Tonello W pogoni za torebką
Powieść "W pogoni za torebką" autorstwa Michaela Tonello to prawdziwa historia jednego z największych przekrętów w świecie mody. Wielka moda, wielki świat i jedno wielkie oszustwo!
Która z kobiet nie marzy o tym, żeby wyglądać jak gwiazda filmowa, nosić ciuchy od najlepszych projektantów i przyciągać spojrzenia mężczyzn oraz zieleniejących z zazdrości kobiet? Carrie Bradshaw z "Seksu w wielkim mieście" uszczęśliwiały buty od Manolo Blahnika, diabeł ubierał się u Prady, a gwiazdy takie, jak Sharon Stone, Victoria Beckham czy Naomi Campbell wydawały fortuny na... torebkę Birkin.
Czy torebka, która kosztuje tyle co samochód, może być przedmiotem pożądania? Choć wydaje się to szaleństwem, na torebkę Birkin trzeba czekać nawet dwa lata, a lista oczekujących jest dłuuuga. Michael co prawda nigdy nie słyszał o słynnej torebce, jednak szybko się zorientował, że są kobiety, które dałyby wiele, aby tylko stać się jej posiadaczką. Postanowił przechytrzyć gwiazdy świata mody i obmyślił sprytny plan. Był w stanie kupić i sprzedać kilka birkinek tygodniowo. Przy okazji wiele dowiedział się o ludzkiej naturze, o tym jak łatwo człowieka omamić i wzbudzić w nim sztuczne potrzeby. Okazuje się, że to żadna sztuka przekonać kogoś, że nowa torebka czy buty gwarantują szczęście.
Xulio Ricardo Trigo Mgły nad portem w Barcelonie
Wielowarstwowa powieść dla miłośników historii. Akcja toczy się w późnośredniowiecznej Barcelonie, w przełomowych dla niej czasach poprzedzających epokę Wielkich Odkryć Geograficznych. Pełno w niej przygody i sensacji, jest też śmiały wątek miłosny.
Xulio Ricardo Trigo dołożył starań, żeby opisać perypetie bohaterów, które pozwolą poznać atmosferę i zgłębić tajniki ogromnego przedsięwzięcia budowlanego i logistycznego, jakim była budowa barcelońskiego portu.
Pablo Tusset Najlepsze co może przydarzyć się rogalikowi
Trzydziestopięcioletni Pablo, cynik, utracjusz i obibok, żyje byle jak, byle gdzie i za byle co. Jego ulubione zajęcia to jedzenie, picie, palenie trawki, filozoficzne dyskusje przez Internet, od czasu do czasu akcik seksualny bez zbędnych zobowiązań. Jest czarną owcą w rodzinie, w przeciwieństwie do Sebastiana, który pewnego dnia znika. a społeczny pasożyt ma odnaleźć brata... Tak zaczyna się wędrówka przez podejrzane lokale, zakamuflowane ekskluzywne domu publiczne, po tajemnicze lochy, gdzie więziony jest Sebastian. Pablo może go uwolnić, ale musi przystać na układ, na który nikt inny nie odważyłby się zgodzić...
Sergio Vila-Sanjuan Spadkobierczyni z Barcelony
Katarzyna Wolnik-Vera Przystanek Barcelona
Sergio Vila-Sanjuan Spadkobierczyni z Barcelony
Kolejny po Cieniu wiatru i Marinie Zafóna, literacki portret stolicy Katalonii.
Politycy, wojsko, monarchia, zbuntowani anarchiści - cały ten ferment składa się na książkę, od której trudno się oderwać.
Barcelona lat dwudziestych zeszłego stulecia jest miejscem fascynującym, gdzie ścierają się ze sobą anarchiści, ludzie prawicy i lewicy, wojsko i arystokracja, gdzie mimo terroru i strachu odbywają się przyjęcia, bale i spotkania...
Pablo Vilar, młody dziennikarz i adwokat, katolik i monarchista, wierzy w prawo. Mimo że nie pochodzi z bogatej rodziny dzięki swojej pracy jest bywalcem barcelońskich salonów i obraca się w wysokich kręgach, mając za przyjaciół ludzi z towarzystwa i z arystokracji. Jednocześnie za darmo broni w sądzie ludzi z nizin społecznych. Razem z Vilarem przenosimy się z grot zamieszkałych przez bezdomnych i chorych na wystawne przyjęcia, gdzie zbiera się elita, z zebrań anarchistów na sale sądowe. Świetność Barcelony zaczyna powoli blednąć, a w powietrzu czuć nadchodzącą burzę.
Katarzyna Wolnik-Vera Przystanek Barcelona
Barcelona jest kobietą, cygańską czarodziejką z piosenki Pereta. Uwodzi i rzuca czar, nie przestaje zaskakiwać.
Książka o Barcelonie, której bohaterami są bary, balkony i fiesty? Nie może zabraknąć wielkich Gaudiego i Miró, ale czas poznać nowoczesną, ekologicznie zrównoważoną architekturę i samych barcelończyków, odwiedzić muzeum szynki iberyjskiej lub sklep Johana Cruyffa. Posłuchajcie raz energetycznej katalońskiej rumby, a zapomnicie o dramatycznym flamenco. Przejdźcie uliczkami Starego Miasta, a zobaczycie zachwycającą sztukę uliczną. Czy wiedzieliście, że Barcelonę można podziwiać z ponad dwudziestu punktów widokowych, a pamiątek i miejsca na obiad najlepiej szukać z dala od La Rambli? Barcelona zachwyca i rozkochuje, ale daje się poznać tylko tym, którzy zejdą z turystycznego szlaku i przyjrzą się jej krytycznym okiem.
Zapraszam do mojej Barcelony.
Ewa Wysocka Barcelona - stolica Polski - RECENZJA
Ewa Wysocka Barcelona - stolica Polski - RECENZJA
Barcelonę od Polski dzieli ponad 2000 km, ale dusza tego miasta jest bardzo słowiańska. Co ciekawe, Katalończyków od wieków nazywają Polakami i prawie na każdym kroku można znaleźć wpływy polskiej kultury, ślady wybitnych Polaków oraz odkryć wspólną historię.
Kto by pomyślał, że najpopularniejszy w Katalonii program satyryczny ma tytuł „Polonia”, a emisja kończy się słowem „Koniec”, które znają wszyscy. Wszakże w dzieciństwie byli „karmieni” polskimi kreskówkami takimi jak „Bolek i Lolek”. Katalończycy kochają Mrożka i Kantora, a spacer po mieście zaprowadzi nas do miejsc, gdzie chodził Chopin, Anders, Kapuściński i Gombrowicz. Po drodze znajdziemy polskie restauracje i sklepy, gdzie można kupić suchą krakowską, która jednak smakuje zupełnie inaczej. W katedrze wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a sukces klubu Barca zaczął się od polskiego piłkarza, który grał tam bez pensji.
Cykl Cmentarz zapomnianych książek, t. 1
W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść Cień wiatru niejakiego Juliana Caraxa.
Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.
Cykl Cmentarz zapomnianych książek, t. 2
W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może, coś więcej.
Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor "Cienia wiatru" ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarza Zapomnianych Książek, by obdarować niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści.
Carlos Ruiz Zafón Labirynt duchów - RECENZJA
Cykl Cmentarz zapomnianych książek, t. 3
Nowa powieść autora światowego bestsellera "Cień wiatru", długo wyczekiwana przez ponad 40 milionów fanów.
Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco.
Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Wydaje się, że może mieć to związek z przeszłością, kiedy Valls był dyrektorem budzącego grozę więzienia Montjuic. Alicja, wraz z przydzielonym do tego dochodzenia, kapitanem policji ma kilka dni na odnalezienie ministra. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii "Labirynt duchów". Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere & Synowie. Czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha.
Zafón ostatecznie zamyka swoją tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Po mistrzowsku rozsupłuje wszystkie splątane wątki wielopiętrowej intrygi i prowadzi czytelnika do emocjonującego finału.
"Labirynt duchów" to jednocześnie hołd dla świata książek, sztuki snucia opowieści i magicznych powiązań między literaturą a życiem.
Carlos Ruiz Zafón Marina
Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać...
Carlos Ruiz Zafón Więzień nieba - RECENZJA
Cykl Cmentarz zapomnianych książek, t. 3
Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się "rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć".
Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć. I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafón mówi nam wprost, że "prawdziwa Historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła".
praca zbiorowa Barcelona noir
Barcelona Noir to część dużego wydawniczego projektu zainicjowanego w 2004 roku przez nowojorskie wydawnictwo Akashic Books. Wydali oni już szereg tomów poświęconych miastom Ameryki (w tym kultowy już, rozpoczynający serię Brooklyn Noir), a także światowym stolicom, takim jak Paryż, Londyn, Dublin, Stambuł, Hawana Noir. Ideą, która przyświecała autorom tego projektu, było zebranie kilkunastu najważniejszych autorów, którzy spróbowaliby zmierzyć się w swoich opowiadaniach z mroczną stroną danego miasta, ukazać zakamarki jego zagadkowej duszy.
Barcelona Noir to książka nie tylko dla tych, którzy pragną poznać uroki Las Ramblas, czy podziwiać piękno architektury Antonio Gaudiego. Jest to zbiór opowiadań, pozwalających czytelnikowi przyjrzeć się temu wspaniałemu miastu z innej, trochę bardziej mrocznej strony. Autorzy tacy jak Audreu Martin, Lolita Bosh, Santiago Roncagliolo, Jordi Sierra i Fabra, czy Francisco Gonzáles Ledesma to tylko niektórzy z twórców, przenoszących nas w świat barcelońskich ciemnych zaułków i tajemniczych postaci. Książka zainteresuje z pewnością każdego ciekawego świata czytelnika, który pragnąłby skręcić z wytyczonej przez przewodnika drogi, i zwiedzić choć przez chwilę nieznane turystom oblicze tego jakże pięknego miasta.
***
Jeśli znacie jakieś barcelońskie tytuły, które pominęłam w zestawieniu, to koniecznie dajcie znać, a na pewno uzupełnię listę.
Czytaliście książki z tego zestawienia? Co polecacie?
Woow, nawet nie przypuszczałam, że akcja tylu książek osadzona jest w Barcelonie. Sama najbardziej kojarzę "Katedrę w Barcelonie" i książki Zafona a wychodzi na to, że mam sporo do nadrobienia. Świetny wpis :)
OdpowiedzUsuńJa też. Gdybym wiedziała, to bym się pięć razy zastanowiła, zanim zabrałabym się ze tę notkę. :D
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
UsuńJa znam tylko serię Zafona, a widzę, że pozycji do czytania miałabym na cały rok :P
OdpowiedzUsuńEeee... Najwyżej na pół. ;)
UsuńTrochę tego jest:)
OdpowiedzUsuńCo to dla Ciebie! :D
UsuńCzytałam pięć książek z Twojej listy, ale jeszcze więcej chciałabym przeczytać:)
OdpowiedzUsuńJa bym chciała wszystkie... :P
Usuńjejku, nawet nie wiedziałam, ze jest aż tyle książek związanych z moim miastem marzeń; muszę je szybko wpisać na moją czytelniczą listę ;) Jeśli miałabyś chwilkę to zapraszam do siebie; była bym bardzo wdzięczna za opinię na temat moich recenzji ( bądź ogólnie mojego bloga)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
http://books-jewellery-leisure.blogspot.com/
Wpisuj koniecznie, a później czytaj i baw się dobrze. :)
UsuńIle tego! Nie kończąca się lista :D Ze swej strony mogę Ci jedynie życzyć spełnienia tego czytelniczego marzenia:)
OdpowiedzUsuńZachodziła obawa, że prędzej ja się wykończę tworząc tę listę, niż lista dobiegnie końca.
UsuńDzięki! :)
O matko! Ile tego jest! Część czytałam, niektóre już na mnie czekają na półkach, a inne są w planie do kolekcji. Ja polecam bardzo obie części "Władcy Barcelony". Mimo, że to cegły, to czyta sie cudownie szybko.
OdpowiedzUsuńChyba muszę sobie gdzieś zapisać ten Twój wpis, żeby nie zgubić i mieć sciągę na przyszłość.
Mam pierwszą część "Władcy...", ale wcześniej chciałabym sobie przypomnieć Falconesa. Jeśli nie czytałaś, to polecam ogromnie. "Katedra w Barcelonie" jest super!
UsuńWow, imponująca lista! Czytała tylko "Przedostatnie marzenie", całkiem niezłe zresztą, i Zafona oczywiście :) Reszta przede mną, po część ww. lektur na pewno kiedyś sięgnę ;)
OdpowiedzUsuńW ogóle tego nie kojarzę. :/
UsuńA mnie zaciekawiły kryminały Alicii Giménez-Bartlett. Ciekawe czy ciekawe. :P
oczywiście też mam za sobą, przy dwa lata temu zwiedziłam z przyjaciółką kilka miejsc z jego książek, z przewodnikiem Sergi Doria w ręku, ale... po katalońsku. To był przypadek, szukałam po angielsku, ale nie było, więc pomyślałam, że przecież hiszpański nie jest taki trudny. Nie zauważyłam, że to nie był hiszpański, tylko kataloński :D Ale w sumie teraz się cieszę, że kupiłam ten przewodnik :D
UsuńNie wiem co się dzieje z tymi komentarzami :( Tam wyżej chodziło o Zafona.
UsuńA Katedrę też czytałam. Piękna! Chufo Llorenz wprowadza podobny klimat :)
Jakbym miała przewodnik po katalońsku, to mogłaby sobie najwyżej obrazki pooglądać. :P
UsuńZaciekawiłaś mnie tym Llorenzem. Muszę się jednak najpierw wykopać z egzemplarzy recenzenckich. ;)
Sporo tego! Ja czytałam Zafony, większość książek Mendozy, "Lato martwych zabawek", "Bestie" i "Głosy Pamano. Reszta jeszcze przede mną :)
OdpowiedzUsuńMendozę znam tylko z trzech książek. Mam nadzieję, że sobie je odświeżę, a później sięgnę po kolejne. "Lato martwych zabawek" zapowiada się ciekawie. Polecasz?
UsuńCzytałam parę książek C. Zafona, ale teraz mam w planach "Głosy Pamano" Cabre, bo "Wyznaję" było rewelacyjne.
OdpowiedzUsuńTo czytaj szybko, bo niebawem kolejna książka! :)
Usuńnono, jest trochę tych książek! Powodzenia, mam nadzieję, że je przeczytasz :)
OdpowiedzUsuńAch, zaledwie kilka tytułów. Ze dwa-trzy życia i na pewno się uwinę. :D
UsuńBardzo ciekawy post, niestety spośród wymienionych autorów poznałam tylko Mendozę :)
OdpowiedzUsuńMoże warto nadrobić resztę?
Usuńpodoba mi się sam pomysł...jest co czytać. Kilku autorów znam, ale poza Carlos Ruiz Zafón nikogo nie czytałam ;)
OdpowiedzUsuńOj, jest. I mam nadzieję, że lista będzie się wydłużać.
UsuńMoje opinie o tym, co czytałam: "Tajemnica Gaudiego" jest średnia, nic nadzwyczajnego, "Katedra w Barcelonie" genialna, we "Władcy Barcelony" bardzo nie podobały mi się pewne warstwy fabuły, "Malarz cieni" i "Miasto poza czasem" - bardzo słabe powieści, "Antykwariusz" świetny (właśnie zbliża się druga część). Oczywistości nie wymieniam! :) Połowę z tych tytułów mam na półkach, ale jeszcze nie czytałam - okaże się. Koniec wyliczanki! :)
OdpowiedzUsuń"Katedra..." to faktycznie cudo. Mam wreszcie własny egzemplarz, więc liczę na to, że do niej wrócę. Wrócić też muszę do "Antykwariusza", bo czytałam tę powieść dawno temu.
UsuńMusisz mieć dużo fajnych rzeczy na tych swoich półkach. ;)
Nawet sobie nie wyobrażasz! :) :D :P
UsuńW sumie wolę sobie nie wyobrażać. Chyba, że marzysz o tym, żeby mnie przygarnąć na jakiś czas. ;)
UsuńTyle tytułów. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać chociaż kilka z nich:).
OdpowiedzUsuńI tego Ci życzę. :)
UsuńO ja Cię... To mam sporo zaległości;)
OdpowiedzUsuńNie Ty jedna, jeśli Cię to pocieszy. :P
Usuńkilka z wymienionych pozycji czytałam i bardzo mi się podobały :D więc pewnie na resztę też kiedyś zerknę chociaż lista jest na prawdę długa :) myślę, że jest też sporo fajnych książek z Paryżem może kolejna wycieczka z książką po Francji :D
OdpowiedzUsuńKolejne części są w planie, ale obawiam się, że nie tak bliskim. O Paryżu jest na pewno o wiele więcej książek niż o Barcelonie i blednę na samą myśl o zebraniu ich wszystkich. :P Ale na pewno prędzej czy później to zrobię. :)
UsuńBardzo ciekawy post, szczegolnie dla osoby, ktora w duzej mierze, to wlasnie ksiazki pochaly i pchaja nadal, w strone poszczegolnych miejsc!
OdpowiedzUsuńSama do takich należę i mam nadzieję, że przy okazji inni na tym skorzystają.
UsuńWitaj.
OdpowiedzUsuńWybieramy się rodzinnie do Barcelony. Moja 13-letna córka szuka czegoś co wprowadziłoby ja w klimat miasta. Co możesz polecić dla takiej młodej ( ale zapalonej ) czytelniczki ?
Trudne pytanie, szczerze mówiąc, bo kompletnie nie orientuję się w literaturze młodzieżowej, a ponadto - większość książek o Barcelonie, jakie znam, mają dość mroczny charakter, więc trudno w nich o klimat tej Barcelony słonecznej, radosnej, turystycznej. :(
UsuńŚwietnie pisze Zafón, ale to także nie są ciepłe, wakacyjne lektury.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńTak na szybko, bo było ich tyle ;) Postaram się sukcesywnie uzupełniać,choć znskomita większość jest już wymieniona. Brakuje Care Santos "Czekoladowe pragnienie" i "Zamknięte pokoje" . Sprawdzałam też Julię Navarro, ale tam był Madryt,dlatego proponuję oddzielną zakładkę książek z Madrytem w tle, bo też jest ich sporo. W tym niesamowitych��
OdpowiedzUsuńI jeszcze z serii "must have" a raczej "must read"😁: Złote kolczyki B.Alexandra, Smutek samuraja V.del Arbol, Dom ciszy B.Busqets, Obiecaj, że będziesz wolny J.Molist.
OdpowiedzUsuńNiesamowity ogrom pracy - dziękuję!
OdpowiedzUsuń