piątek, 13 stycznia 2017

Co w wydawnictwach piszczy
(styczeń 2017 - cz. 2)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***



Agora

Anna Malinowska Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci - 18.01

Wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach, porwanych przez nazistów i zniemczanych, w założonych przez Himmlera ośrodkach Lebensbornu.

Po latach ofiary tamtych zdarzeń opowiadają autorce swoje zdumiewające, dramatyczne i pełne zaskakujących konsekwencji historie…

A więc można było i tak: mieć jasne włosy, błękitne oczy, odpowiedni rozmiar czaszki i kości policzkowych. Być kochaną przez mamę, rozpieszczanym przez tatę i mimo to, któregoś dnia, zostać uprowadzonym z domu do III Rzeszy wprost w objęcia nowych, niemieckich rodziców. Anna Malinowska opowiada przejmująco o losach germanizowanych dzieci, które po wojnie odnajdowane i oddawane polskim rodzicom już nigdy nie umiały odnaleźć się w życiu. Przywraca też pamięć wybitnego adwokata Romana Hrabara, który odkrył przed światem zbrodniczą działalność ośrodków hodowli nordyckiej rasy i poświęcił życie na niesienie pomocy ich ofiarom.



Rachel Swaby Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat - 25.01

Nie tylko Maria Curie-Skłodowska!
Dokonałaś przełomowego odkrycia, ale to twój rywal (i dziwnym trafem mężczyzna) dostał dzięki niemu Nobla?
Twojego męża zatrudnili na uniwersytecie w roli wykładowcy, ale tobie zaproponowali tylko bezpłatną posadę sekretarki?
Opatentowałaś urządzenie, które posłuży do stworzenia WI-FI, ale pamiętają cię głównie za jedną z pierwszych rozbieranych ról filmowych?

No cóż, witamy w świecie nauki!

„Upór i przekora” to dowód w sprawie. Sprawie 52 największych naukowczyń o prawo do kształcenia, pracy i równego traktowania. Wystarczy czytać jeden krótki rozdział tygodniowo, by po roku mieć pojęcie o tym, kto wynalazł niemnącą się bawełnę, czyje genialne testy ocaliły życie wielu kolejnych pokoleń noworodków, kto zainicjował powstanie Agencji Ochrony Środowiska. W zdominowanym przez mężczyzn środowisku kobiety od wieków dokonywały przełomowych odkryć i torowały drogę do kolejnych, ale do niedawna nikt nie opowiedział ich historii i nie oddał im sprawiedliwości. Książka Rachel Swaby to zmienia.

Simone Moro Misja Helikopter - 18.01

Simone Moro - najbardziej utytułowany i najpopularniejszy himalaista świata (bestsellerowy „Zew lodu”) to drugi po Jerzym Kukuczce, zdobywca czterech ośmiotysięczników zimą. I jeden z niewielu, który potrafił powiedzieć dość. Ale co robić, kiedy człowiek uzależniony od gór postanawia rzucić wspinaczkę w ekstremalnych warunkach? Trzeba spróbować zrealizować inne, wielkie marzenie. Marzenie o lataniu.

Simone Moro zawsze chciał pilotować helikoptery. Zdobył licencję, kupił śmigłowiec - ale nie po to, żeby uprawiać drogie hobby. Miał plan: stworzyć himalajskie pogotowie. Dowieść, że można nieść skuteczną pomoc również tym, którzy wspinają się na najwyższe szczyty. Sam dowiódł, że śmierć nie jest przeznaczeniem najwybitniejszych himalaistów świata. Teraz chciał zmienić los innych.

Okazało się, że był to plan nie mniej trudny a przygoda z himalajskim pogotowiem nie mniej fascynująca niż wspinaczkowe wyczyny Simone Moro.

Bezdroża

Wojciech Ganczarek Upały, mango i ropa naftowa - 21.01

"Upały, mango i ropa naftowa" to wszechstronna opowieść o Wenezueli. Wojciech Ganczarek podejmuje się ambitnego zadania, by jednym tekstem objąć gospodarkę i kulturę, zmieszać muzykę z pejzażami, a historię ozdobić anegdotami o barwnej codzienności. Jak głosi Przedmowa: w książce socjologiczne teorie przeplata wilgoć deszczu i smak kakao. Mnogość różnorodnych informacji naturalnie wkomponowuje się w relację z wielomiesięcznej podróży rowerowej autora po Wenezueli w dobie ostrego kryzysu. W sklepach brakuje podstawowych produktów żywnościowych, papier toaletowy jest na wagę złota, a przestępczość bije światowe rekordy. W kryzysowej rzeczywistości piętrzą się paradoksy, a w nich jak w lustrze – jasno i wyraźnie – odbijają się fundamentalne problemy kraju i jego mieszkańców. Dodatkowo wgląd w historię pozwala na dogłębne studium duszy wenezuelskiej i – ogólnie – latynoamerykańskiej. Zdecydowanie "Upały…" zadowolą wszystkich tych, którzy pragną nie tylko poznać, ale i zrozumieć.

Czarna Owca


Åke Edwardson Ostatnia zima - 25.01

10 tom serii o komisarzu Eriku Winterze.

Pewnego grudniowego poranka patrol policyjny zostaje wezwany do mieszkania w eleganckiej dzielnicy Göteborga. Mężczyzna, w stanie ciężkiego szoku, leży obok ciała zamordowanej partnerki.

Kilka dni później, w tej samej eleganckiej dzielnicy powtarza się schemat zbrodni. Znalezione zostaje kolejne ciało uduszonej kobiety i mąż pogrążony w szoku.

Podejrzenia śledczych kierują się w stronę obu mężczyzn, ale młody asystent policyjny zwraca uwagę na szczegół, który nie zgadza się z hipotezą śledczych…

Cztery Strony


Henryk Sienkiewicz Orso. Nowele amerykańskie - 25.01

Oglądając filmy Quentina Tarantino ("Django"), braci Joela i Ethana Coenów ("Prawdziwe męstwo") czy Alejandro Gonzaleza Iñárritu ("Zjawa") można zauważyć brak w nich jasnego, by nie powiedzieć jaskrawego podziału na dobro i zło, tak charakterystycznego dla klasycznych westernów, w których królował John Wayne. Dzisiejszym filmom z tego gatunku bliżej do "antywesternów" Sama Peckinpaha i spaghetti westernów Sergio Leone, w których "źli i brzydcy" bez wyjątku są łotrami walczącymi bez pardonu o złoto i dolary.

Pustynie i bezdroża Teksasu czy Nowego Meksyku okazały się niezwykle celną metaforą współczesnego kryzysu – zarówno ekonomicznego, jak i tak zwanych wartości. Mit dzielnych i prawych zdobywców Dzikiego Zachodu został odarty w tych filmach ze swego romantyzmu i ewangelicznego podtekstu. Można odnieść wrażenie, że ich twórcy musieli wzorować się na autorach, którzy podróżując po amerykańskim pograniczu na przełomie XIX i XX stulecia, nie dali się uwieść propagandzie o krzewieniu tam postępu i cywilizacji.

Do nich należał nasz przyszły noblista i twórca nieśmiertelnej Trylogii – Henryk Sienkiewicz przemierzający Amerykę w latach 1876–1878. Pochodząc z narodu bez państwa, z miejsca i bezbłędnie obnażył politykę Białego Domu wobec rdzennych mieszkańców Ameryki – Indian i nazwał ją po imieniu: eksterminacja. Jednocześnie jego opis Dzikiego Zachodu, w który niejednokrotnie wplata los żyjących tam Polaków nadal można określić jednym słowem: arcydzieło.

Niniejsza edycja "Nowel amerykańskich" wzbogacona została o komiks Tomasza Bohajedyna "Łowcy" inspirowany spaghetti westernami Sergio Leone i Sergio Cobrucciego.

Dolnośląskie

David Baldacci Ostatnia mila - 18.01

Melvin Mars został skazany na śmierć za zamordowanie własnych rodziców. Odlicza ostatnie godziny przed egzekucją, gdy nagle dowiaduje się, że ktoś inny przyznał się do tej zbrodni. Zatrudniony przez FBI Amos Decker, detektyw obdarzony niezawodną pamięcią, ma sprawdzić, czyja wersja zdarzeń jest prawdziwa. Czy uda mu się nie dopuścić do egzekucji niewinnego człowieka?





Kobiece

Anna Badkhem Cztery pory roku w afgańskiej wiosce. Reportaże o wyplataniu dywanów - 26.01

Reportaż w najlepszym stylu – Anna Badkhen zaprasza do niepozornej wioski, gdzie sen o bogactwie to sen o życiu bez cierpienia.

W samym środku afgańskiej pustyni, we wiosce tak odległej, że nie da jej się zlokalizować nawet w Internecie, przy krośnie siedzą kobiety i wraz z dziećmi ręcznie wyplatają przepiękne kwiatowe wzory. W tym miejscu, w którym heroina kosztuje mniej niż ryż, mieszkańcy wioski wiedzą jedno – Ziemia jest płaska niczym dywan.

Anna Badkhen po raz pierwszy wyjechała do Afganistanu w 2011 roku, jako korespondentka wojenna. Od tamtej pory wraca do tego kraju co jakiś czas, przyciągana krajobrazem, który geografia uczyniła nieustającym polem bitewnym, a także mieszkającymi tu ludźmi, dla których ogromną wartością staje się zachowywanie szacunku dla tradycji. Przywołując symbol czterech pór roku, w trakcie których kobiety i dzieci zamieszkujące wioskę Oka tkają, jak co roku, kolejny dywan, autorka ukazuje blaski i cienie codziennej egzystencji w afgańskiej wiosce.

W czasach, kiedy pisarze zbyt często oglądają Afganistan zza płotu strzeżonego przez amerykańskich żołnierzy, Anna Badkhen robi zupełnie inaczej: postanawia samotnie spędzić cztery pory roku na zupełnym odludziu. Taka perspektywa – zintensyfikowana miłością autorki do kraju i jej gospodarzy – pozwoliła odmalować osobliwe piękno surowej codzienności.

Pięknie napisana książka o sercach złamanych na wieki… To cudowny skarb wydobyty na światło dzienne spod ruchomych piasków pustyni.


Dominika van Eijkelenborg Kiedy będziemy deszczem - 26.01

Cokolwiek robi, gdziekolwiek jest, czuje, że jego oczy ją śledzą

Inga de Graaf, z pochodzenia Polka, wychodzi na spacer z psem i już nie wraca. Zaniepokojony mąż zgłasza zaginięcie, nie wierząc, że kobieta mogłaby porzucić wszystko i odejść w ten sposób. Policja zaczyna akcję poszukiwawczą. Pierwsza doba nie przynosi żadnych rezultatów. Dopiero mailowa korespondencja zaginionej, którą odkryto w koszu jej laptopa, naprowadza na nikły ślad. Okazuje się, że Inga kryła mroczną tajemnicę. Sama siebie nazywa kobietą nie o dwóch, ale o stu twarzach. Jej zaginięcie to tylko początek lawiny przerażających zdarzeń i odkryć. Ktoś zginie. Czyjeś ciało zostanie odnalezione. Ktoś zostanie uratowany. Ktoś odejdzie. Cóż, każdy z nas wypracowuje własne sposoby na radzenie sobie z rozczarowaniami, które przynosi los. Niektórzy uciekają, walczą, popadają w odrętwienie. Inni? Mordują.

Thriller, który nęci zakazaną wonią zdrady, namiętności i mrocznych zagadek.

Marginesy

David Hewson Willa misteriów - 18.01

Zabawa, która przemieniła się w krwawą ceremonię.

Para amerykańskich turystów, żądna zdobycia trofeum z zagranicznej wycieczki, na własną rękę organizuje wykopaliska w pobliżu lotniska. Zamiast jednak oczekiwanego starożytnego posągu wydobywa z torfowiska zwłoki szesnastoletniej dziewczyny.
Wszystko wskazuje na to, że zamordowano ją w legendarnej Willi Misteriów podczas tajemniczego obrzędu, którego od wieków nikt już nie praktykuje. Kiedy łudząco do niej podobna turystka znika bez śladu, policja zaczyna podejrzewać, że krwawy kult wciąż ma grono wyznawców.
Dochodzenie prowadzą dwaj detektywi: młody Nico Costa, wegetarianin i biegacz, oraz starszy od niego Gianni Peroni, pięćdziesięciolatek ze sporą nadwagą, którego twarzy nie da się zapomnieć. Zupełnie nieoczekiwanie pomaga im patolożka, Szalona Teresa. Krąg osób zamieszanych w sprawę zaczyna się jednak niepokojąco rozszerzać. Na horyzoncie pojawia się też osobliwa mafia: starzejący się boss, syn zainteresowany wyłącznie zabawą i młoda żona mafiosa, sypiająca i z mężem, i z pasierbem…
David Hewson z detalami ujawnia kulisy działania włoskiej mafii i współpracującej z nią, skorumpowanej policji. Wszystkie wątki w niekonwencjonalny sposób łączą się ze sobą i zaskakują co krok.

Drugi – po Porze na śmierć – tom serii kryminałów z detektywem Costą.

Muza


Ryszard Ćwirlej Mocne uderzenie - 25.01

Rok 1988. Podczas Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie na polu namiotowym zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Już na pierwszy rzut oka widać, że przyczyną śmierci było zgruchotanie skroni jakimś tępym narzędziem. Mariusz Blaszkowski, podchorąży ze szkoły milicyjnej w Szczytnie, rozpoczyna śledztwo. Wkrótce przybywają mu w sukurs dwaj starsi koledzy z Poznania: kapitan Mirek Brodziak i chorąży Teofil Olkiewicz. Ten pierwszy to człowiek, który tylko przez przypadek został milicjantem, bo równie dobrze mógłby zostać przestępcą, drugi to zdeklarowany wielbiciel mocnych trunków, który zrobi wszystko byle tylko się nie przepracować.

Tymczasem w Poznaniu zostają znalezione zwłoki mężczyzny, który zginął w podobny sposób jak dziewczyna w Jarocinie. Ten człowiek to prawa ręka Grubego Rycha, szefa poznańskich cinkciarzy. Czyżby obie sprawy łączyły się ze sobą?

Noir Sur Blanc

Umberto Eco Jak podróżować z łososiem - 18.01

Czy byliście już zmuszeni do włożenia wędzonego łososia do minibarku w waszym pokoju hotelowym? Lub do zainstalowania nowego programu komputerowego przy wykorzystaniu trzytomowej instrukcji dołączonej przez producenta? A może zrezygnowaliście z zażycia łagodnego leku ze względu na straszne ryzyko, które według jego ulotki występuje w „pewnych przypadkach”? A może kupiliście za 59 dolarów Pulse Trainer, który nałożony na palec zadzwoni, gdy będzie groził Wam zawał? Jeżeli odpowiecie „tak”, na któreś z tych pytań, rozpoznacie na stronach tej książki przygody człowieka „dzisiejszego”, czyli kolejny wybór znakomitych felietonów Umberta Eco. Istotna jest przy tym wyraźna zmiana tonacji tych tekstów: o ile te z lat 90-tych są dowcipne i nieraz pokpiwają z mniej istotnych, choć często bardzo dokuczliwych aspektów naszej codzienności, to felietony pisane już w nowym tysiącleciu mają charakter zdecydowanie poważniejszy, podobnie jak poruszane w nich problemy.

Część z tych felietonów znamy z pierwszych „Zapisków na pudełku od zapałek”, ale jest też część po raz pierwszy prezentowana polskiemu czytelnikowi.

Prószyński i S-ka

Karolina Szewczykowska Druga strona miasta - 17.01

Nie istnieją rodziny bez tajemnic.

Co łączy dwie kobiety, które giną prawie w tej samej chwili? Dlaczego policjant strzela do swojego syna? Kim jest zagadkowy mężczyzna, który postanowił zostać bogiem? Czy wart wiele milionów koncern farmaceutyczny skłóci rodzinę i pokaże i jej prawdziwe oblicze?

Zagadkowa śmierć obiecującej aktorki Luizy Orłowicz szokuje rodzinę i znajomych. Ciało ofiary przypomina obraz Toulouse-Lautreca. Sprawą jej morderstwa zajmuje się duet starych przyjaciół – prokurator Aleksander Zawadzki oraz były policjant Modest Tokaj. Przypadkowa zbrodnia? Ofiara szaleńca? A może Luiza sama była sobie wina? Wszystkie tropy prowadzą do wydarzeń z przeszłości, za które zapłacić muszą wszyscy…

Aleksandra Kowalska Ucieczka - 19.01

Pewnego kwietniowego poranka w mieszkaniu na warszawskiej Ochocie Paulina czeka na wyjście męża do pracy i przygotowuje się do popełnienia samobójstwa. Kilka godzin później w miasteczku Merriton w Kanadzie jej syn Piotr odbiera telefon od tajemniczego informatora, który ostrzega go o zamiarze matki. Piotr wyrusza natychmiast do Polski, rozpoczynając wyścig z czasem. Na miejscu okazuje się jednak, że Paulina zniknęła bez śladu.

Jej zniknięcie uruchamia lawinę pytań i rozliczeń w rodzinie. Mąż Pauliny musi przyjrzeć się swojemu małżeństwu i relacjom z bliskimi, a Penny – synowa – w zamęcie codzienności dostrzec Piotra. Ta niezwykła podróż matki i syna to nie tylko walka z kilometrami, przeglądanie się w oczach innych, ale przede wszystkim pokonywanie lęków i ograniczeń – po to, by zrozumieć siebie i najbliższych.

Ucieczka to powieść o tym, że w życiu każdego nadchodzi chwila na zastanowienie się, co możemy zrobić, by być szczęśliwszymi...

John Brooks Mogło być inaczej - 19.01

Dziecko adoptowane w Polsce przez amerykańskie małżeństwo i historia, którą powinien poznać każdy, kto ma problemy z dzieckiem.

W 1991 r. John Brooks i jego żona Erika adoptowali w Polsce czternastomiesięczną dziewczynkę. Nadali jej imię Casey. Przez kilkanaście lat John, Erika i Casey byli szczęśliwą rodziną. W wieku dojrzewania u Casey pojawiły się objawy poważnych zaburzeń emocjonalnych, niespodziewane napady złości i agresji, depresja i skłonności samobójcze. John i Erika przez kilka lat szukali pomocy psychologicznej. Nie znaleźli jej, a wyjaśnienie zaburzeń, na które cierpiała Casey pojawiło się zbyt późno.

"Mogło być inaczej" to książka o rodzicach, którzy desperacko poszukiwali pomocy, starając się ochronić swoją adoptowaną córkę, przed nią samą. To książka o rodzicach, którzy – podobnie jak wielu spośród nas – nie potrafili dostrzec, z jak poważnymi problemami boryka się ich dziecko, ani nie wiedzieli, w jaki sposób można próbować je rozwiązać. To wreszcie książka o rodzicach, którzy – chociaż przegrali walkę – nie spoczęli, dopóki nie zrozumieli, dlaczego tak się stało. To w końcu książka o ojcu Casey, autorze tej książki – książki, która może uratować niejedno życie.

Andrzej Nowak-Arczewski Zmiłuj się nad nami - 24,01

Reporterska opowieść o tajemnicy żydowskiego miasteczka.

Miejscowość jakich w Polsce wiele. Mord na żydowskich sąsiadach. Tajemnica, której po dziś dzień nie może poznać nikt obcy. Co dzieje się z ludźmi, którzy zamykają się przed światem zewnętrznym?

To nie jest kolejna książka o pogromach. To nie jest próba szukania winnego. To opowieść o mechanizmach pamięci małego miasteczka, której udziałem staje się eksterminacja Żydów.

Klimontów, niewielka miejscowości w okolicach Sandomierza, w czasie okupacji jest świadkiem wielu okrutnych scen. Ale na tym nie koniec, zaraz po wojnie dochodzi do zdarzeń, które zostawiają piętno na Polakach. Po wielu latach, kiedy wszystkim wydaje się, że prawdę zatarł czas – wracamy do miasteczka. Odwiedzamy mieszkańców, którzy zajęli domy swych dawnych sąsiadów i chcemy wysłuchać prawdy o tamtych zdarzeniach. Tylko czy da się przerwać to milczenie?

Bartosz Janiszewski Grzesiuk. Król życia - 31.01

Pierwsza biografia barda warszawskiej ulicy.

Mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę. Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. W swojej najsłynniejszej książce „Boso, ale w ostrogach” ocalił od zapomnienia świat przedwojennej Warszawy i jej charakternych dzieci. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.

To książka o człowieku, który nigdy nie pił na smutno. Pił z radości życia. Tak samo żył, niezależnie od tego jak mocno los akurat go poniewierał. Na biednym przedwojennym Czerniakowie, w piekielnych obozach koncentracyjnych, w sanatoriach i szpitalach dla gruźlików – wszędzie był królem życia. Autor dotarł do bliskich Stanisława Grzesiuka, odnalazł niepublikowane nigdzie do tej pory opowiadania i teksty barda Warszawy. Po latach, wbrew utartym już faktom i opowieściom, poznajemy prawdziwą opowieść o człowieku, który tak kochał życie, że sam zadecydował o jego końcu.

Replika


George du Maurier Trilby. Iluzja miłości - 17.01

Nie będziesz dostrzegać niczego, słyszeć niczego. Nie będziesz myśleć nic innego, tylko Svengali, Svengali, Svengali!

Maestro Svengali jest zimnym, pozbawionym skrupułów człowiekiem, wykorzystującym ludzi do własnych celów za sprawą stosowanej od lat hipnozy. Kiedy przypadkiem spotyka w mieszkaniu sąsiadów prześliczną Trilby, zakochuje się w niej bez pamięci. Dziewczyna jednak ma na oku kogoś innego… Obsesja starszego człowieka połączona z umiejętnością perswazji powoduje, że Trilby ostatecznie wiąże się ze swoim adoratorem. Wkrótce dziewczyna, od najmłodszych lat posiadająca niebywały słuch i uwielbiająca śpiewać, zostaje znaną diwą i wielce szanowaną madame 4321Svengali…

Powieść Trilby, niesamowicie popularna przez całe lata, przeniesiona została na sceniczne deski w formie sztuki, doczekała się cyklu popularnych filmów i zaowocowała stworzeniem kapelusza trilby.

George Du Maurier, autor Trilby, był uznanym karykaturzystą magazynu „Punch”. Jego doskonałe rysunki wzmacniają znacząco czar tej powieści.

Sonia Draga

Peter Robinson Mroczne miejsca - 18.01

Kiedy w tajemniczych okolicznościach znika dwóch młodych mężczyzn, miejscowa społeczność jest zaniepokojona. Niedługo później w opuszczonym hangarze z czasów drugiej wojny światowej zostaje odkryta plama krwi, a należącą do jednego z zaginionych przyczepę ktoś podpala – nie wróży to niczego dobrego.
Przydzielony do sprawy nadinspektor Banks i jego zespół są skonsternowani. Wkrótce dochodzi do tragicznego wypadku samochodowego i przerażającego odkrycia. Śledztwo nabiera tempa, prowadząc w zupełnie nowym kierunku. Banks i jego ludzie rozpaczliwie poszukują zaginionego chłopaka, który ma klucz do zagadki. Zaczyna się wyścig z czasem, a oni sami zamieniają się w ściganą zwierzynę...


Chris Carter Geniusz zbrodni - 25.01

Po osobliwym wypadku, do którego dochodzi w prowincjonalnym miasteczku w Wyoming, szeryf aresztuje człowieka podejrzanego o podwójne morderstwo, lecz w trakcie śledztwa dokonuje o wiele bardziej przerażającego odkrycia – okazuje się, że schwytał seryjnego mordercę, który od co najmniej dwudziestu pięciu lat uprowadzał, torturował i okaleczał swoje ofiary na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Aresztowany twierdzi, że został uwikłany w potężną sieć kłamstw i mistyfikacji – ale czy można mu wierzyć?

Sprawę natychmiast przejmuje FBI, ale tym razem agenci muszą poprosić o pomoc z zewnątrz. Zwracają się do Roberta Huntera, psychologa, który swego czasu specjalizował się w badaniu zachowań przestępców, a obecnie jest inspektorem policji w Los Angeles w wydziale zajmującym się szczególnie brutalnymi przestępstwami. Przesłuchując zatrzymanego Hunter zaczyna docierać do straszliwych tajemnic, których nikt się nie spodziewał, a tożsamość samego mordercy okazuje się tak niejasna, że nawet FBI nie zdawało sobie sprawy z jego istnienia… aż do tej pory.


Trzecia Strona


Jacek Matecki Dramat numer trzy - 19.07

Minął rok od ukazania się głośnej książki Jacka Mateckiego "Co Wy,…, wiecie o Rosji?" W tym oryginalnym reportażu, napisanym jak nikt przed nim, zdał raport z kilkuletniej włóczęgi od Kaliningradu po Kamczatkę, od Archangielska po pustynie Azji Środkowej.

To miał być koniec wschodniej przygody, lecz ciągnie wilka do lasu… Wrócił i zaszył w dziwnym budynku na wschodnich stokach Uralu i przez ponad dwa miesiące z niego nie wchodził. Cóż może być takim miejscem, które jak soczewka skupia w sobie obraz wielkiego kraju?
To teatr, Szanowni Państwo! Prowincjonalny teatr gdzie wystawiają Szekspira, bajki dla dzieci i coś, co podobne jest do sitkomu…

Kto go tam wpuścił, aby brał udział w próbach, oglądał spektakle od kulis, bawił się na popremierowych bankietach, wyjazdach gościnnych, podsłuchiwał odprawy kierownictwa i balangował w garderobach?

Poza tym wszystko o rosyjskiej cenzurze, robieniu historii na scenie, skandalu którego nikt nie widział, reżyserze, który z miłości zepsuł własną inscenizację… To wszystko w najnowszej książce Jacka Mateckiego „Dramat numer trzy”.

Znak


Andrzej Fidyk Świat Andrzeja Fidyka - 25.01

Jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów, twórca legendarnej "Defilady" i autor kultowego cyklu "Czas na dokument" opowiada o swoim szalonym świecie. Czas na Andrzeja Fidyka!

Gdy jego ekipa trafiła do Korei Północnej, filmował świat takim, jakim chciał go widzieć Wielki Wódz. Zastosował się do najbardziej absurdalnych zaleceń propagandy. Ani tamtejsze władze, ani polska cenzura nie zorientowały się, że dzięki temu zrobił film, który odsłonił prawdziwe oblicze totalitaryzmu. Kiedy Związek Radziecki walił się w gruzy, sfilmował byłych aparatczyków, którzy zakładali w Moskwie… szkołę striptizu. W Indiach dołączył do niezwykłego objazdowego kina, a w Kazachstanie podglądał ekipę BBC, która – w ramach krzewienia demokratycznych ideałów – uczyła, jak wyprodukować telenowelę.
Andrzej Fidyk zabiera nas w podróż we wszystkie zakątki świata – od Białorusi przez afrykańskie królestwo Suazi aż po Brazylię. Przywołuje mrożące krew w żyłach wspomnienia i przede wszystkim uczy patrzenia na świat. A przy okazji zdradza tajniki sztuki filmowej.

Lektura obowiązkowa dla każdego wielbiciela reportażu i kina.

Zysk i S-ka


opracowanie zbiorowe Spalić paszport - 23.01

„Spalić paszport” to fascynujące opowiadania polskiego franciszkanina z Ugandy. Autor jest współzałożycielem misji w Kakooge niedaleko Kampali. Ta książka to owoc jego ponad piętnastoletniego pobytu w kraju nazywanym przez wielu podróżników „perłą Afryki”. Bogusław Dąbrowski wiarygodnie ukazuje problem wytrwania na misji w Afryce. Szok kulturowy powoduje załamania u księży nawet tych z największym powołaniem. W archiwum ojców białych, pierwszych misjonarzy tego kontynentu, autor znalazł zapiski o tym, że palili oni swoje paszporty, by nie mieć możliwości powrotu.

Ta książka to świadectwo wielkiej miłości do Ugandy, jej przyrody, mieszkańców, a jednocześnie dowód zmagania się z poczuciem obcości, zwątpieniami, chorobami, koniecznością akceptowania zachowań Afrykańczyków, ich „synkretycznej wiary”. Misjonarz musi „dzielić się” swoimi parafianami z przewodnikami tradycyjnych religii afrykańskich. „Spalić paszport” przynosi egzotyczne obrazy i stawia niełatwe pytania dotyczące tożsamości i sensu współczesnych misji.





21 komentarzy:

  1. ,,Kiedy będziemy deszczem" chętnie bym przeczytała:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakoś tak styczeń mi nie podchodzi pod względem nowości wydawniczych, chyba że spojrzymy na fantastykę: nowy Sanderson! Oj tak! <3
    Pozostałym tytułom mówię na razie nie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na fantastykę spoglądam tylko wtedy, jak szukam prezentu dla męża. :P

      Usuń
  3. Póki co nic mnie nie kusi, ale tradycyjnie po pierwszych recenzjach pewnie się to zmieni:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pozycje od Sonia Draga wyglądają ciekawie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, zwłaszcza Carter. Jest też kilka innych ciekawych premier, ale ograniczyłam się do tych dwóch. :)

      Usuń
  5. Jakoś nic mi szczególnie nie wpadło w oko, może dlatego, że próbuję nadrobić zeszłoroczne zaległości, a czasu na czytanie bardzo niewiele.

    OdpowiedzUsuń
  6. Karolina Szewczykowska Druga strona miasta- ach tajemnice

    OdpowiedzUsuń
  7. Chyba się starzeję, albo robię marudna, bo w styczniu nie ma ani jednej książki, którą musiałabym koniecznie mieć. Pewnie skuszę się kiedyś na Cartera :)

    OdpowiedzUsuń
  8. ,,Spalić paszport" najbardziej mnie zaciekawiło, to mój typ!

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawe. Szczególnie ta o wiosce w Świętokrzyskiem, o franciszkaninie i afgańskiej wiosce.

    OdpowiedzUsuń
  10. Sporo tego! Zaciekawiło mnie kilka tytułów, muszę sobie dodać na LC. Na pewno pierwsza pozycja zasługuje na uwagę. Do tego afgańska wioska, Wenezuela i helikopter. Ja czekam na "Dzień dobry, Północy". Szkoda, że na Legimi nie trafiła do puli książek darmowych w abonamencie, bo już bym ją pewnie czytała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy "Dzień dobry, północy" to książka dla mnie, ale jak napiszesz o niej kilka słów po lekturze, to chętnie poczytam. :)

      Usuń
  11. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...