piątek, 29 kwietnia 2016

Co w wydawnictwach piszczy
(maj 2016 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***



Albatros

Erich Segal Doktorzy - 6.05

Rok 1958. Piątka młodych ludzi, Laura, Barney, Bennet, Hank i Seth, zostaje przyjęta na pierwszy rok studiów w najbardziej prestiżowej uczelni medycznej w USA – Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda. Poznajemy ich splatające się losy, od czasów studenckich, poprzez staże zawodowe, aż po 1978 rok, kiedy są już doświadczonymi lekarzami, specjalistami w dziedzinie pediatrii, psychiatrii, chirurgii, ginekologii i interny. Każdy z nich ma własne marzenia, za których spełnienie zapłaci określoną cenę. Raz dokonane wybory zaciążą na dalszym życiu. Barney i Laura, którzy znali sie od dzieciństwa i uważali za przyjaciół, po latach odkrywają, ile naprawdę dla siebie znaczą. Czarnoskóry Benett będzie musiał walczyć z przejawami rasizmu. Wyjątkowa wrażliwość Setha nie pozwoli mu patrzeć bezczynnie na cierpienie pacjentów. Porażki i triumfy, miłości i zawody miłosne, osobiste tragedie, nieodłączne problemy związane z medycyną, składają się na wielobarwny i prawdziwy obraz życia lekarzy nie tylko w Ameryce.



Kate Morton Strażnik tajemnic - 11.05

Osadzona w latach 40., 60. i współcześnie powieść o marzeniach, które mogą prowadzić do zguby, o rodzinnych sekretach oraz niewyjaśnionym morderstwie sprzed pół wieku. Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i o swojej zawodowej przyszłości. W pewnym momencie widzi nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się do domu i podejmującego rozmowę z jej matką, która przystanęła w otwartych drzwiach z małym dzieckiem na rękach. Chwilę później dziewczyna jest świadkiem szokującej zbrodni, której obraz położy się cieniem na jej dalszym życiu. Anglia, rok 2011. Laurel, po latach pełnej sukcesów kariery aktorskiej, spotyka się z siostrami w domu rodzinnym w Suffolk, by wspólnie świętować dziewięćdziesiąte urodziny umierającej matki, Dorothy. Laurel zdaje sobie sprawę, że to jej ostatnia szansa na wyjaśnienie zagadki morderstwa sprzed pięćdziesięciu lat – nieuleczonej traumy z okresu dzieciństwa. Niczym puzzle składa fragmenty mrocznej tajemnicy, której korzenie sięgają początku II wojny światowej i trwających dwa lata bombardowań Londynu. Tragiczna przeszłość powraca we wspomnieniach matki i bliskich jej osób: splątane losy trójki młodych ludzi z zupełnie różnych światów, Dorothy, Vivien i Jimmy'ego. Historia przyjaźni i miłości wystawionych przez los na ciężką próbę.

Czarne

Iza Klementowska Szkielet białego słonia - 4.05

1498 rok – Vasco da Gama przybija do wybrzeży dzisiejszego Mozambiku, a dwa lata później wraca tam z grupą portugalskich kupców, którzy przejmują kontrolę nad handlem w regionie. Po prawie pięciuset latach Mozambik jako jedna z ostatnich afrykańskich kolonii odzyskał niepodległość. I choć od rozejścia się dróg obu narodów minęło już kilkadziesiąt lat, dla wielu to wciąż doświadczenie żywe i traumatyczne, tym bardziej że wyzwolenie dokonało się poprzez wojnę, w wyniku której Portugalczycy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju będącego od wielu pokoleń ich domem. Wojna rozpoczęła się w 1964 roku i trwała dziesięć lat. Zginęło ponad trzy tysiące żołnierzy portugalskich i kilka tysięcy bojowników Frontu Wyzwolenia Mozambiku. Niepodległość nie przyniosła jednak pokoju. W 1976 roku wybuchła wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 roku.

Iza Klementowska pojechała przyjrzeć się krajowi, w którym nie da się uciec przed historią. Dlatego opowieści o ludziach żyjących w XVI wieku przeplatają się z historiami tych, których trapią problemy współczesności, takie jak bieda i zbierająca wielkie żniwo malaria.

„Mam wrażenie, że jestem tu już całe swoje życie. Jakby czas płynął w Mozambiku zupełnie inaczej, wolniej niż w reszcie świata. Wierz mi, chciałbym wyjechać, ale nie jestem w stanie, nie mogę” – powiedział Izie Klementowskiej spotkany nad oceanem Andre, który w Rumunii zostawił rodzinę. Zauroczyła go, niczym mitycznych bohaterów, zieleń, która w nocy zamieniała się w najczarniejszą czerń – jednocześnie przerażającą i pociągającą. Tak jak Mozambik.


Dowody na Istnienie

Mariusz Szczygieł Projekt Prawda - 4.05

„Projekt: prawda” to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.

Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce.

Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”.

Mariusz Szczygieł – znany reporter, autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj”, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 – twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: „Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor”.

Reporter szuka prawdy w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Nowym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Jej dostarczycielami są postaci znane jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński, ale i przygodnie poznani pasażerowie pociągów, goście knajp, taksówkarze czy bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata.

(...)Ze wszystkich książek Mariusza Szczygła to właśnie w „Projekcie: prawda” znajdziemy najwięcej gry między autorem a światem. Nie tylko reporter przeszukuje świat w poszukiwaniu zdań-kluczy. Czasem świat sam zgłasza się do reportera, na przykład pod postacią starszej kobiety: „Ja, proszę pana – powiedziała – mam prawdę jak cegłę. I mogłabym nią pana uszkodzić”.

Filia

Petti Lavinia Złodziej z mgły - 11.05

Wspaniała i magiczna podróż w poszukiwaniu utraconych wspomnień, która zachwyci wielbicieli Jonathana Carrolla, Carlosa Ruiza Zafona i Michaela Ende. Pisarz Antonio M. Fonte odniósł międzynarodowy sukces, ale sława i bogactwo nie mają dla niego żadnego znaczenia. Roztargniony samotnik, niemal obsesyjnie unika ludzi. Pewnego dnia w stosie korespondencji od wielbicieli swej twórczości, znajduje list sprzed pię tnastu lat adresowany do nieznanej mu kobiety. Ku jego zdumieniu – i nie ma co do tego wątpliwości – jego nadawcą jest… on sam. W liście opowiada o utraconych wspomnieniach i… o zamordowanym, być może przez niego samego, człowieku. Antonio niczego jednak nie pamięta. Czeka go długa podróż w głąb enigmy, do krainy ciągłych zmian i metamorfoz, w poszukiwaniu własnej tożsamości… Porównywana do Cienia wiatru i Niekończącej się historii cudownie nostalgiczna i pełna ukrytego piękna współczesna baśń dla dorosłego czytelnika która zachwyciła krytyków we Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Prószyński i S-ka

Sarah Waters Niebanalna więź - 5.05

Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...

Suzanna Eibuszyc Pamięć jest naszym domem - 12.05

Niezwykłe świadectwo dwóch pokoleń naznaczonych Holokaustem.

„Pamięć jest naszym domem” to przejmujące wspomnienia urodzonej w Polsce pod koniec I wojny światowej Romy Talasiewicz-Eibuszyc, Żydówki, która dorastała w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej zdołała przedostać się do Związku Radzieckiego i tam walczyła o przetrwanie. Jej pamiętnik, przeplatany wspomnieniami córki, Suzanny, przedstawia zmagania żydowskiej rodziny, która po Holokauście próbuje odbudować życie w powojennej, komunistycznej Polsce. Jest też świadectwem niezwykłej odwagi i wytrwałości Romy, która – choć doświadczona tragedią – nie zatraciła woli życia.

Obejmująca cztery dekady opowieść o miłości i utracie, o nadziejach i wierze w lepsze jutro stanowi fascynującą lekturę. Barwnie i z rozmachem ukazuje codzienność żydowskiej społeczności, która nawet w trudnych warunkach wierzy, że zdoła zbudować nowy świat.

Ten wzruszający dwugłos matki i córki to niezwykłe świadectwo dwóch pokoleń naznaczonych Holokaustem i ich wspólne wołanie, „by czas nie zaćmił i niepamięć”.

Sonia Draga

Alan Furst Misja w Paryżu - 11.05

Kolejna znakomita powieść autora bestsellerowych Szpiegów w Warszawie!
Dwa kontynenty, które wpłynęły na życie jednego człowieka.
Pełna perfekcyjnie dopracowanych szczegółów historycznych, trzymająca w napięciu i niesamowicie urokliwa opowieść tocząca się w przedwojennym Paryżu.
(...)

Urodzony w Wiedniu w rodzinie inteligenckiej Fredric Stahl, amerykański aktor filmowy, w wieku szesnastu lat ucieka na morze, a fale doprowadzają go do dalekiej Ameryki. Tam, dzięki niezwykłemu urokowi i czarującej aparycji, odziedziczonym zapewne do europejskich przodkach, szybko staje się gwiazdorem kina i bożyszczem kobiet.
Jesienią 1938 roku Stahl wyrusza w podróż do Paryża, by kręcić nowy film. Ale decyzja o rozpoczęciu prac nad produkcją wydaje się czystym szaleństwem – wojna wisi w powietrzu, a narastający na całym świecie niepokój zaczyna przenikać nawet do aktorskiego światka.
Wkrótce po przybyciu do stolicy Francji Stahl zostaje wciągnięty przez międzynarodową organizację szpiegowską w sieć tajnych operacji. W końcu jako przybysz z neutralnej Ameryki i światowej sławy aktor, swobodnie podróżujący po całej Europie, może okazać się bardzo użyteczny…
Znak

Elif Shafak Uczeń architekta - 11.05

Intryga, pasja i klątwa w sercu XVI-wiecznego Stambułu.

Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.

Elif Shafak stworzyła powieść wielowarstwową, intrygującą i misternie skonstruowaną. Uczeń architekta zachwyca rozmachem, maestrią pióra i wiernym portretem epoki, uwodząc czytelnika i wciągając w świat niczym z "Opowieści z tysiąca i jednej nocy."

Hanna Samson Patyk - 11.05

Co się stanie, gdy zabijesz?

Barbara prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. Śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. W każdej chwili może zostać aresztowana – i ta myśl niespodziewanie mobilizuje ją do działania. Rozpoczyna wędrówkę w przeszłość, aby wyrównać swoje rachunki ze światem. Traumatyczne wydarzenie stwarza szansę, na jaką wcześniej nie liczyła. Happy end jest w zasięgu ręki.

Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie skonstruowanej fabule bohaterka, postawiona wobec doświadczenia granicznego, zrzuca z siebie kolejne warstwy wstydu, rozgoryczenia i lęku. Obserwacja tego procesu, opisanego z niezwykłym wyczuciem, jest w nowej powieści Samson tak samo ważna, jak powtarzające się podczas lektury pytanie: kto tu tak naprawdę jest ofiarą, a kto myśliwym?

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jakub Hein Berlin. Hipsterska stolica Europy - 12.05

Mnóstwo dworców, co najmniej dwa śródmieścia, ale żadnego nowoczesnego lotniska – to możliwe tylko w Berlinie! Jakob Hein z sympatią i humorem opisuje miasto, które zmienia się jak żadne inne, i jego mieszkańców. Specjalnie dla nas degustuje latte macchiato w dzielnicy z rekordową liczbą wózków dziecięcych, staje w kolejce do budek z kebabem w Neukölln i odwiedza najmodniejsze kluby w mieście. Udowadnia, że Berlin, a nawet każdą jego dzielnicę, można rozpoznać po zapachu.

„Berlin. Hipsterska stolica Europy” to napisana niezwykle lekko „instrukcja użytkowania” stolicy Niemiec. Pokazuje nowoczesne miasto, ale nie bagatelizuje znaczenia jego przeszłości. W końcu okoliczności historyczne znacząco wpłynęły na rozwój Berlina, mentalność jego mieszkańców i różnice pomiędzy poszczególnymi dzielnicami.

Jakob Hein urodził się pod koniec 1971 roku w Lipsku, a od początku 1972 roku mieszka w Berlinie, gdzie studiował oraz gdzie pracuje jako lekarz i pisarz. Jego żona i dzieci urodziły się w Berlinie, autor ma zatem wszelkie podstawy do tego, aby czuć się prawdziwym berlińczykiem.

Zysk i S-ka

Marcin Wolski Ciemna brama - 4.05

Wolski ten sam, ale inny niż w pozostałych swoich powieściach, bez wielkiej polityki i wątków kryminalnych. A przecież rzecz o młodości, starości, miłości i śmierci wciąga od pierwszy stron. Parę dni, które stary człowiek w roku 2015 życiowo przegrany, może ponownie spędzić w czasach swej młodości i to w momencie, w którym jego życie uległo dramatycznej zmianie – pozwala mu dostrzec nieznane: prawdę o sobie, swoich kolegach i PRL-u.

Fantastyczna, pełna zjawisk dziwnych i nadprzyrodzonych, wycieczka w późne lata 60, do świata zbuntowanej młodzieży, kabaretów i teatrzyków, wolnej miłości i służby bezpieczeństwa.



28 komentarzy:

  1. Dużo tytułów, ale jakoś żaden mnie mnie nie przekonał. Może poczekam na twoje recenzje :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam przede wszystkim na Watere. Po przeczytaniu "Złodziejki" się zakochałam :) Dorzuciłabym do tego jeszcze wznowienie Bukowskiego "Na południe od nigdzie" i autobiografię Sheili Kitzinger.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po Bukowskiego muszę w końcu sięgnąć. Już dawno sobie to obiecuję.

      Usuń
  3. Moje typy to "Niebanalna więź" i "Złodziej z mgły", z naciskiem na ten pierwszy tytuł :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tylko rzut oka i już jestem załamana. Trzy książki...

    OdpowiedzUsuń
  5. Dużo książek dla mnie. ,,Doktorzy" - Siegal kiedyś już czytałam i bardzo dobrze wspominam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Doktorów" też czytałam. Bardzo mi się ta książka podobała.

      Usuń
  6. Dość sporo tych zapowiedzi, ale z przedstawionych nie mamy zamiaru żadnej kupować.

    OdpowiedzUsuń
  7. "Złodziej z mgły" ciekawi mnie chyba najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nowy Szczygieł zapowiada się ciekawie:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Czytałam Strażnika tajemnic K. Morton i gorąco Ci polecam! :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Wiele ciekawych propozycji. Jedna książka Klemenowskiej już za mną, teraz na pewno dam szansę ,,Szkieletowi białego słonia".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta o Portugalii? U mnie leży i czeka na swoją kolej.

      Usuń
  11. "Ucznia architekta" mam i mam nadzieję, że będę też miała "Patyk" ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Moje typy to "Uczeń architekta" i "Złodziej mgły". W drugiej połowie maja czeka nas jeszcze więcej przepysznych zapowiedzi :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Interesujące zapowiedzi. Pewno niewiele zobaczę, ale "Doktorów" przeczytam, bo nabyłam sobie stare wydanie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Mam ochotę na "Doktorów", ale ilość książek do przeczytania stale rośnie zamiast się zmniejszać...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry wybór - ta książka jest naprawdę dobra.

      Usuń
  15. Dużo ich, ale żadna mnie nie ujęła. Ja najbardziej czekam na "Noc perseidów" Edyty Świętek :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Niecierpliwie wyczekuję Ucznia architekta! ;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Myślę, że "Pamięć jest naszym domem" może być dobrą lekturą.

    OdpowiedzUsuń
  18. Elif Shafak <3 A tak to reszta aż za bardzo mnie nie kusi. Na szczęście, bo bym zbankrutowała!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę zrobić drugie podejście do twórczości tej pani, a akurat ten tytuł zapowiada się ciekawie.

      Usuń
  19. Zainteresowała mnie Petti Lavinia Złodziej z mgły :-)

    OdpowiedzUsuń
  20. Ojej, nie czytam za bardzo takich powieści, więc w sumie żadna nie przykuła mojej uwagi. :c
    Lost in books

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.