*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***
Agora
Walter Lord Titanic. Pamiętna noc - 8.04
Najważniejsza książka poświęcona tragedii Titanica, bez której nie byłoby słynnego filmu Jamesa Camerona, po raz pierwszy w polskim wydaniu.
Walter Lord przenosi nas na pokład tonącego statku, opisując minuta po minucie poruszającą historię walki o przetrwanie ponad dwóch tysięcy pasażerów. Opowiada przebieg dramatycznej nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku z perspektywy mostku kapitańskiego, salonów pierwszej klasy i kajut pasażerów tłoczących się na najniższych pokładach.
Autor towarzyszy ofiarom katastrofy od chwili zderzenia statku z górą lodową aż do ich śmierci lub szczęśliwego ocalenia w szalupach ratunkowych, pokazuje akty heroicznej odwagi i tchórzostwa. Pełna emocji opowieść pozwala czytelnikowi poczuć się jednym z pasażerów legendarnego transatlantyku, który miał być niezatapialny.
Piotr Głuchowski, Bożena Aksamit Zatoka świń - 7.04
"Ekskluzywne kluby nocne, w nich stręczyciele oferujący seks z dziećmi. Kokaina na stołach, policjanci na bramkach. Sopot by night.
Samobójcza śmierć 14-letniej Anaid i aresztowanie jej prześladowcy „Krystka”, łowcy nastolatek, to wierzchołek góry lodowej. Pod wodą Zatoki kryją się potwory.
"Kryminał non-fiction ujawnia kulisy głośnego seks-skandalu w Sopocie.
Zanim wzruszysz ramionami - że o co tyle krzyku, przecież te małe dziwki same się pakują w kłopoty, wsiadają do tych merców, audi i beemwic, pchają się do klubów, lgną do dzianych gości - pomyśl, proszę: a gdyby to była twoja córka, siostra, przyjaciółka..."
Piotr Stasiński, dziennikarz
"Ta historia oparta jest na faktach, co znaczy, że osiowe zdarzenia są autentyczne. Wiele szczegółów zmieniliśmy jednak i poprzestawialiśmy, aby odsłonić tajemnice w odpowiedniej kolejności. Wymyśliliśmy też nowe imiona skrzywdzonym dziewczynkom. Poza Anaid, która stała się symbolem tej sprawy."
Od autorów
Aleksandra Pawlicka, Jacek Pawlicki Siedem razy świat - 14.04
W Nowej Zelandii zrobili sobie maoryskie tatuaże. W Japonii wpadli na aukcję tuńczyka. W Ugandzie szukali w dżungli goryli. W Kostaryce odwiedzili szamana. Na Hawajach pływali okrętem podwodnym. Wszystko z powodu uzależnienia. Ale to dobre uzależnienie – od podróży. Aleksandra i Jacek Pawliccy od lat każdy urlop wykorzystują na to, żeby odkrywać razem świat. W odwiedzanych miejscach wcale nie odpoczywają, tylko oglądają wszystko, co się da, fotografują i opisują.
„Siedem razy świat” to opowieści, których kluczem są: tatuaż, dżungla, sierociniec, plaża, ryby, szaman, przemiana.
Albatros
Erich Segal Nagrody - 6.04
Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o najwyższe z trofeów - Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to wszystko czyni z "Nagród" powieść, od której nie sposób się oderwać.
Marisha Pessl Nocny film - 13.04
Historia dziennikarza ogarniętego obsesją na punkcie zagadkowego zabójstwa córki filmowego geniusza żyjącego od lat w nieznanym odosobnieniu. W wilgotną październikową noc w opuszczonym magazynie na dolnym Manhattanie zostaje odnalezione ciało pięknej młodej Ashley Codovy. Choć jej śmierć zostaje z miejsca uznana za samobójstwo, doświadczony detektyw śledczy Scott McGrath podejrzewa inną przyczynę zgonu.
Badając dziwne okoliczności śmierci dziewczyny i próbując dowiedzieć się czegoś o jej życiu, McGrath staje twarzą w twarz z dziedzictwem jej ojca – Stanislasa Cordovy, legendarnego otoczonego aurą tajemnicy, reżysera kultowych horrorów, którego nikt nie widział od ponad trzydziestu lat. Choć o filmach Cordovy napisano wiele, jego samego zawsze skrywał cień. W opinii dziennikarza kolejna śmierć w tej przeklętej rodzinie nie jest przypadkiem.
Wiedziony ciekawością, potrzebą poznania prawdy, ale także zemsty McGrath pogrąża się coraz bardziej w niesamowitym, hipnotyzującym świecie wykreowanym przez diabolicznego reżysera. Ostatnim razem, gdy był blisko zdemaskowania Cordovy, utracił rodzinę i pracę. Teraz ryzykuje znacznie więcej…
James Peter Dom na wzgórzu - 13.04
Mówili, że martwi nie mogą cię skrzywdzić. Mylili się...
Przeprowadzka z centrum Brighton na prowincję, to poważne przedsięwzięcie i wyzwanie dla trzyosobowej rodziny. Jednak Cold Hill House – ogromna, zrujnowana georgiańska posiadłość, budzi w Olliem niesamowitą ekscytację. Jeszcze nie wie, czy podoła finansowo temu wyzwaniu, ale od dziecka marzył o tym, by zamieszkać na wsi, a rezydencja wydaje mu się idealnym miejscem dla kochającej kontakt z naturą córki. Posiadłość jest inwestycją, która ma generować zyski i być bazą dla jego nowej firmy projektującej strony internetowe. Jego żona, Caro, podchodzi do tego mniej optymistycznie, a dwunastoletnia Jade nie jest zadowolona z rozstania z przyjaciółmi. Już po kilku dniach od przeprowadzki, staje się jasne, że Harcourtowie nie są jedynymi mieszkańcami Cold Hill House. Gdy dom zwraca się przeciwko nim, nie pozostaje im nic innego, jak pogrążyć się w jego mrocznej historii...
Burda Książki
Jakub Porada Porada na Europę. Tanie latanie - 13.04
Myślisz o urlopie? Wykorzystuj weekendy i każdy wolny dzień. Podpowiem ci, jak to zrobić. Barcelona, Brighton czy Liverpool? A może morawska toskania albo węgierska puszta? Wystarczy poszukać w sieci biletów albo usiąść za kółkiem. Każdy sposób jest dobry, by poznać nowe miejsca i ludzi.
Podobno przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się rozsądek. Myślę, że wzajemnie się one uzupełniają. Przekonaj się, że podróżowanie daje możliwość lepszego zrozumienia Polski i świata, radość z nauki historii, geografii oraz poznawania ludzi i języków obcych. Najważniejsze jest jednak coś, czego nie da się kupić ani nauczyć: radość życia. Jest bezcenna. Za inne rzeczy zapłacisz kartą.
Odwiedź ze mną: Barcelonę, Ostrawę, Berlin, Brighton, Sztokholm, Medzilaborce, Hajdúszoboszló, Rzym, Dublin, Liverpool.
Czarna Owca
Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska Nie oddam szczęścia walkowerem - 13.04
Nigdy nie wiadomo, co los przygotował za życiowym zakrętem. Warto się jednak odważyć, by to sprawdzić – zwłaszcza jeśli ma się wsparcie najlepszej przyjaciółki.
Zwariowana, słodko-gorzka opowieść o miłości, sile przyjaźni i poszukiwaniu szczęścia.
Bohaterki to trzydziestoparolatki, które po latach oddalenia przypadkowo wpadają na siebie w sklepie z odzieżą używaną.
Oto Magda – redaktorka w piśmie katolickim, której małżeństwo właśnie się z hukiem i wstydem rozpadło, poznaje Wiktora. Targana dylematami moralnymi, bezradnie się zakochuje i wdaje w romans, który jest rozbujaną huśtawką emocji. Wiktor długo nie potrafi się zdecydować, czy chce stworzyć z Magdą związek, czy wieść życie lekkoducha i bawidamka.
Oto Jagoda – która na łamach prasy kobiecej radzi czytelniczkom w sprawach sercowych. Modelowa matka i żona skrzętnie skrywa przed światem, a także samą sobą, że jej małżeństwo to farsa.
Do czasu. Pewnego dnia niewinny czuły gest dawnego znajomego obudzi w niej pragnienia, o które się nawet nie podejrzewała. Wtedy mąż „postanawia poprawę” i proponuje jej wspólną terapię dla dobra ich związku i rodziny.
Ale jak zapomnieć o Jerzym?
Rusza lawina zdarzeń. Przez niemal rok kobiety przeżywają swe miłości i rozterki, którymi dzielą się w mailowych relacjach.
Katherine Wilson Takie życie tylko w Neapolu - 13.04
Amerykanka po włosku
Dowcipna i pełna soczystych anegdot opowieść młodej Amerykanki, która przyjeżdża na staż do Neapolu. Krótki pobyt zamienia się w trwałą fascynację kulturą, kuchnią i mieszkańcami tego urokliwego miasta. Katherine zakochuje się w Salvatore i zaprzyjaźnia z jego rodziną. Będąc stałym gościem w ich domu, poznaje włoskie tradycje i uczy się siebie od nowa. Odkrywa niezwykłe jedzenie i wyjątkowe podejście Włochów do świętowania, cielesności i miłości.
Autorka, która przez wiele lat borykała się z zaburzeniami odżywiania, zaczyna po raz pierwszy w życiu doświadczać carnale, czyli poczucia zmysłowości i dobrego samopoczucia we własnym ciele. Uczy się też trudnej sztuki sdrammatizzare – umiejętności wysysania tragizmu z wydarzeń i wypluwania go z szerokim uśmiechem.
Czarne
Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje - 6.04
Bohdan Chmielnicki trafia na cztery lata do więzienia za czyn, którego nie popełnił, Ałłę z Kijowa terroryzuje bezkarny sąsiad polityk, Żenia z Ługańska obiera ukraińskich nieboszczyków ze wszystkiego, co można sprzedać na Zachód, smutnym Mikołajowem wstrząsa spalenie osiemnastolatki, w cichej Wradijiwce giną młode kobiety, a milicja zamiast szukać sprawców, zaciera ślady.
„Zbiorowa agresja, złość i frustracja kumulują się od lat i raz po raz wybuchają okrutną zbrodnią. Bo w swoim kraju nic nie znaczymy, bo władze robią z nami, co chcą, bo prawo pięści jest jedyną zasadą. Aż strach pomyśleć, czym się to wszystko skończy" – bohaterowie reportażu Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz od 2004 roku wciąż budzą się w tej samej rzeczywistości. Choć rewolucje obalają prezydentów i zmieniają rządy, z władzą na Ukrainie nie sposób wygrać. Jak mówi mądrość ludowa: nie można zabić smoka, bo ten, kto go zabił, sam staje się smokiem.
Czwarta Strona
Magdalena Knedler Nic oprócz strachu - 13.04
Jeszcze nigdy strach nie był tak namacalny.
Szwecja. Miasto Ystad. To tutaj mieszka komisarz Anna Lindholm. Tu toczy się jej kariera policyjna oraz poukładane życie prywatne, u boku kochającego męża. Pewnego dnia jednak harmonia znika, bo dwie życiowe ścieżki Anny zaczynają się niebezpiecznie splatać...
Vidar – mąż Anny, ulega wypadkowi, w wyniku którego przestaje chodzić. Niedługo potem policjantka otrzymuje list z więzienia, z którego dowiaduje się, że zdarzeniu winny jest Narcyz – seryjny morderca, którego doprowadziła do skazania. Faktów jednak nie udaje się potwierdzić, bo Narcyz umiera otruty. Anna natomiast zaczyna otrzymywać od tajemniczego nadawcy cytaty z utworów Oscara Wilde’a… Ból w odróżnieniu od przyjemności nie nosi maski.
Pierwsza część trylogii z komisarz Anną Lindholm to epicki kryminał z rozbudowaną warstwą obyczajową na miarę Camilli Läckberg.
Agnieszka Pietrzyk Śmierć kolekcjonera - 13.04
Sąsiedzi w jednym z elbląskich mieszkań odkrywają parę powieszonych staruszków. Kilka godzin później środowiskiem zbieraczy rzadkich obligacji wstrząsa morderstwo jednego z kolekcjonerów. Ginie mężczyzna, który poprzedniego wieczoru wylicytował na hotelowej aukcji wyjątkowo cenny okaz papierów wartościowych.
Czy obie tragedie są ze sobą powiązane? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć komisarz Kamil Soroka, który łączy siły z prokurator Mileną Łempicką-Krol. Bagaż własnych doświadczeń i obsesji zaprowadzi ten duet w wiele ślepych uliczek. Czas działa na ich niekorzyść, a lista podejrzanych się wydłuża.
"Śmierć kolekcjonera" to mroczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść kryminalna, która wciąga czytelnika nie tylko wartką akcją, ale też specyficzną atmosferą rzadkiego hobby, podsycanego przez teorie spiskowe.
Dolnośląskie
Anna Jansson Skrzydlata śmierć - 13.04
Gotlandię atakuje wirus ptasiej grypy. Wyspa zostaje odcięta od świata. Strach przed chorobą sprawia, że w niewielkiej społeczności narasta napięcie. Wkrótce w tajemniczych okolicznościach ginie pielęgniarka Sandra Hägg. Komisarz Maria Wern wpada na trop mężczyzny, który, posługując się fałszywą tożsamością, oferuje w internecie lek na ptasią grypę. Wszystko wskazuje na to, że spotkał się z Sandrą Hägg w dniu jej śmierci…
Powieść nominowana do nagrody Szklanego Klucza, przyznawanej za najlepszy skandynawski kryminał.
Edipresse Książki
Marcin Kydryński Biel. Notatki z Afryki - 13.04
Opowieści Marcina Kydryńskiego o Afryce to zapis wielu podróży, które autor odbywał przez ponad dwadzieścia lat.
Opis wrażeń i wspomnień białego człowieka na Czarnym Lądzie uzupełniają wyjątkowe zdjęcia pokazujące Afrykę oczami autora.
Jacek Bonecki Podróżnik fotograficzny - 13.04
"Podróżnik fotograficzny" to opowieść o wspaniałej fotograficznej przygodzie, która stała się sposobem na życie cenionego fotografa Jacka Boneckiego.
Po sukcesie jego pierwszej książki "Fotograf w podróży" Jacek ponownie zabiera nas w podróż w głąb swojej pasji w tej wyjątkowej pozycji, będącej syntezą albumu i poradnika.
Autor, fotograf mobilny, z absolutnie nowatorskim spojrzeniem na tę dziedzinę sztuki, zachęca nas do otworzenia się na piękno otaczającego świata. Nieważne kim jesteś! Nieważne ile kosztował Twój aparat! A może masz przy sobie tylko smartfona?! Może nigdy nie byłeś w egzotycznych plenerach?! Dzięki prostym poradom, które znalazły się w tej książce dziś i Ty możesz być artystą.
Piękne fotografie, przenoszące w niecodzienną rzeczywistość, niebanalne opisy, bezcenne sugestie, duża dawka wartościowej, merytorycznej wiedzy i specyficzne dla autora poczucie humoru. To doskonały podręcznik zarówno dla tych, którzy chcą rozwijać swoje fotograficzne umiejętności i szukają inspiracji, jak i dla tych, którzy są entuzjastami doskonałej fotografii.
Marginesy
Jenny Rogneby Leona. Kości zostały rzucone - 6.04
Naga, zakrwawiona siedmioletnia dziewczynka wchodzi w biały dzień do banku w centrum Sztokholmu i wychodzi z kilkoma milionami. Ten niezwykły napad, który budzi ogromne zainteresowanie mediów, ląduje na biurku Leony Lindberg, śledczej z Sekcji do Zwalczania Ciężkich Przestępstw. Biorąc pod uwagę jej wieloletnie doświadczenie i predyspozycje, to idealne rozwiązanie.
Ona sama zmaga się jednak z problemami. Ma osobowość antyspołeczną, która poważnie ogranicza jej życie emocjonalne, i jest niezdolna do odczuwania emocji (chyba że dotyczą dwójki jej dzieci). Działa w sposób zimny i rozważny, cieszy się przy tym uznaniem w środowisku policjantów, ale jednocześnie pozostaje kontrowersyjną outsiderką, która nie zawaha się sięgnąć po karkołomne i niekonwencjonalne metody, o ile pomogą jej osiągnąć cel.
Śledztwo robi się jednak coraz bardziej zagadkowe, a ślady prowadzą w nieoczekiwanym kierunku. Kto stał za tak brawurowym, a jednocześnie bezczelnym przestępstwem? Kim jest dziewczynka?
Pierwszy tom cyklu o Leonie, intrygujący kryminał o odwadze łamania norm, także społecznych, o życiowych wyborach i zuchwałej przestępczości w deszczowym i ponurym współczesnym Sztokholmie.
Prószyński i S-ka
Judith Claire Mitchell Subtelny urok samobójstwa - 7.04
Hipnotyzujący i oryginalny literacki majstersztyk, od którego nie sposób się oderwać. Trzy niezwykłe siostry, jedna rodowa klątwa, jeden list pożegnalny obejmujący historię czterech pokoleń.
Poznajcie Lady, Vee i Delph – trzy zachwycająco skomplikowane, dowcipne i błyskotliwe kobiety o nieokiełznanych fryzurach, mrocznym poczuciu humoru i odziedziczonych w genach skłonnościach samobójczych. Zbliża się koniec XX wieku, a ostatnie potomkinie długiej linii pechowego rodu Alterów postanawiają położyć kres również własnemu życiu. Żegnając się ze światem, spisują losy własne i swoich przodków, począwszy od pradziadka, nagrodzonego Noblem genialnego chemika, który opracował pierwszy gaz bojowy, a następnie środek owadobójczy, później wykorzystany w komorach gazowych obozów zagłady... Jego upiorna spuścizna kładzie się cieniem na całej rodzinie, bowiem Bóg zsyła kary za niegodziwość ojców na synów i wnuków aż do trzeciego i czwartego pokolenia... Klątwa latami zbiera swoje żniwo, doprowadzając do samobójstwa kolejnych członków rodu. Główne bohaterki: Lady – najstarsza, zdruzgotana nieudanym małżeństwem, Vee – zmagająca się z nawracającą chorobą nowotworową i żałobą po ukochanym mężu, oraz Delph – najmłodsza, nieprzystosowana do życia stara panna, należą do ostatniej generacji dotkniętej jej niszczycielskim działaniem...
To słodko-gorzka epicka opowieść o potędze krwi i przeznaczenia, o grzechu i rozgrzeszeniu, po części bezlitosna mowa pogrzebowa dla tych, którzy dawno już odeszli, a przede wszystkim głęboki i wnikliwy portret XX wieku.
Dawn Barker Pozwól jej odejść - 14.04
Do czego byłabyś w stanie się posunąć, żeby mieć rodzinę?
Czy są takie tajemnice, których nie wolno zdradzić najbliższym?
Zoe McAllister, zagubiona i zrozpaczona młoda kobieta, w środku zimy płynie promem na wyspę Rottnest. Tuli do piersi małe dziecko, umierając ze strachu, że odszuka ją tam jej mąż albo że jej siostra da znać na policję.
Wiele lat później, na tej samej wyspie, młoda dziewczyna imieniem Louise zostaje znaleziona w zaroślach, nieprzytomna i całkiem sama. Helikopter pogotowia ratunkowego zabiera ją na stały ląd. Po wyjściu ze szpitala Louise wraca do domu, gdzie przypadkowo podsłuchuje rodziców rozmawiających o jej przeszłości i o decyzjach, które podjęli. Ich sekrety, które stopniowo wychodzą na jaw, zaszkodzą niejednej rodzinie, a życie Louise zmieni się na zawsze.
„Pozwól jej odejść” to porywająca, pełna emocji opowieść o więzach rodzinnych, groźnych tajemnicach i krętych ścieżkach miłości. Łączy w sobie elementy literatury sensacyjnej i obyczajowej, a czytelnik jeszcze długo po lekturze zadaje sobie pytanie: co ja bym zrobił w takiej sytuacji?
Elisabeth Hermann Wioska morderców - 14.04
Pewnego majowego dnia w ogrodzie zoologicznym w Berlinie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Kiedy na miejscu zdarzenia zjawia się policjantka Sanela Beara, zastaje chaos i zamieszanie. Kilka dni później prasa opisuje przerażające okoliczności zdarzenia i ujawnia nazwisko kobiety podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Charlie Rubin przyznaje się, że to ona dopuściła się tej zbrodni. Sanela jednak ma wątpliwości i rozpoczyna własne dochodzenie w tej sprawie.
Profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler, którzy mają przygotować opinię na temat poczytalności Charlie Rubin, zaczynają podejrzewać, że zabójstwo ma coś wspólnego z dzieciństwem podejrzanej, spędzonym w Wendisch Bruch, niewielkiej wiosce w Brandenburgii, gdzie nie ma już ani jednego mężczyzny… I tylko psy szczekają tak jak przed laty, zwiastując swoim ujadaniem nadchodzące nieszczęście.
Mary Berg Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie - 14.04
Epicka opowieść o stracie i ocaleniu.
W dniu swoich piętnastych urodzin, gdy niemiecka armia dławi Warszawę w coraz mocniejszym uścisku, Mary Berg przystępuje do spisywania pamiętnika. Jeszcze nie wie, że zanim zapełni dwanaście małych notesów, przyjdzie jej wycierpieć cztery lata terroru i zanotować sugestywne szczegóły niektórych z najważniejszych wydarzeń XX wieku.
Od oblężenia Warszawy do ostatecznego, brutalnego stłumienia powstania w getcie – autorka dokumentuje ciężką dolę uchodźców, życie nuworyszów, przymusowy werbunek do pracy, deportacje i heroizm bojowników ruchu oporu, którzy powstali przeciwko niemieckiemu uciskowi. Mary, uratowana wraz z rodziną dzięki alianckiej akcji wymiany więźniów, przemyciła z Warszawy pamiętnik rozpoczęty cztery lata wcześniej. Tym samym ujawniła jeden z najbardziej niewiarygodnych dokumentów z okresu II wojny światowej – jedyną w swoim rodzaju, osobistą opowieść o zetknięciu się kochającej życie dziewczyny z niesłychanym ludzkim cierpieniem, niezwykłą relację o jednym z najmroczniejszych rozdziałów historii.
Wydanie, które oddajemy w ręce czytelników, jest w nowym tłumaczeniu i wzbogacone o nowe, do tej pory niepublikowane materiały.
Rebis
Jo Soares Xango z Baker Street - 12.04
W drugiej połowie XIX w. giną skrzypce Stradivariusa należące do cesarza Brazylii. Na pomoc w wyjaśnieniu zbrodni zostaje wezwany sam Sherlock Holmes w towarzystwie Watsona. Dwóch Brytyjczyków stawia czoła nieokiełznanej brazylijskiej naturze i kulturze, co wywołuje efekty zaskakujące, najczęściej niebywale komiczne. Czy uda im się rozwiązać zagadkę? Jaką rolę w przestępstwie grał cesarz? I co Kuba Rozpruwacz miał wspólnego z voo doo?
Mons Kallentoft Zimna burza - 12.04
Pewnego majowego dnia, w rowie przy Göta Kanal znalezione zostają zwłoki młodego mężczyzny. Jest nagi, a na ciele nie widać żadnych wyraźnych śladów przemocy. Gdy Malin Fors przyjeżdża na miejsce, panuje tu dziwna cisza. Tak jakby wszystkie głosy zostały stłumione. Wieczorem tego samego dnia zgłoszone zostaje zaginięcie szesnastoletniej dziewczyny. Najprawdopodobniej doszło do porwania. Istnieją wskazówki świadczące o tym, że obie te sprawy są powiązane.
W toku śledztwa Malin Fors zaczyna zdawać sobie sprawę, że ktoś pogrywa sobie z policją – przemawia poprzez morderstwa i nie zamierza pozwolić się uciszyć. Ale co ten ktoś próbuje powiedzieć? Trzeba się śpieszyć ze znalezieniem odpowiedzi. Być może dziewczyna jeszcze żyje.
Smak Słowa
Jørn Lier Horst Ślepy trop - 13.04
Samotna matka, Sofie Lund, przeprowadza się z roczną córeczką Mają do domu, który odziedziczyła po dziadku, trudnym w kontaktach człowieku, od lat pozostającym w kręgu zainteresowania policji. Sofie postanawia wynająć firmę sprzątającą, aby wyrzucić z domu wszystkie pamiątki po krewnym, o którym najchętniej chciałaby zapomnieć. Pozostaje po nim tylko sejf, przytwierdzony na stałe do podłogi w piwnicy.
W sejfie leży coś, co zaskoczy nie tylko Sofie Lund, ale też wszystkich pracowników komendy policji w Larviku. Tajemniczy przedmiot doprowadzi do ponownego otwarcia sprawy, która od dawna nie daje spokoju Williamowi Wistingowi.
Wisting dostrzega wreszcie możliwe rozwiązanie, nić, po której można spróbować dojść do kłębka. Aby tego dokonać, będzie musiał złamać koleżeńską solidarność i podważyć zaufanie do instytucji, którą sam reprezentuje.
Sonia Draga
Steve Berry Zagadka aleksandryjska - 13.04
Cotton Malone zrezygnował z pracy w agencji Departamentu Sprawiedliwości USA . Niebezpieczną służbę w środowisku elitarnych agentów zamienił na beztroski żywot antykwariusza. Jednak jego spokojną egzystencję przerywa anonimowy e-mail: „Masz coś, czego pragnę. Aleksandryjskie ogniwo. Jeśli się nie odezwiesz przed upływem 72 godzin, staniesz się bezdzietnym rodzicem”.
Przerażona eks-małżonka potwierdza, że zagrożenie jest realne – ich nastoletni syn został uprowadzony. Kiedy księgarnia Malone’a w Kopenhadze zostaje puszczona z dymem, staje się jasne, że odpowiedzialni za porwanie nie cofną się przed niczym, byle tylko
dotrzeć do zaginionych zbiorów Biblioteki Aleksandryjskiej. Jedynie Malone dysponuje wiedzą, która pozwoli im podjąć trop. Stawką w grze są starożytne dokumenty, których ujawnienie może doprowadzić nie tylko do diametralnej zmiany sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale nawet wstrząsnąć posadami trzech wielkich religii monoteistycznych…
Malone wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi, mając u boku wynajętego przez kartel zabójcę. Trop zaczyna się w Anglii, prowadzi do Portugalii, zahaczając po drodze o najwyższe szczeble rządowej administracji w USA i prowadząc w końcu na pustynię Synaj. Wszystko wskazuje na to, że światu grozi poważny konflikt…
Świat Książki
Marta Owczarek, Bartek Skowroński Byle dalej. W 888 dni dookoła świata - 13.04
Byle dalej - od nudy, rutyny, codzienności
160 000 kilometrów
24 państwa
17 par zdartych klapek
2 zaćmienia słońca
2 złamane nogi…
Autorzy tej książki to zwykli ludzie. Pewnego dnia wstali zza biurek, wyłączyli komputery, spakowali plecaki, zamknęli za sobą drzwi, porzucili wygodne, spokojne, przewidywalne życie i wyruszyli w podróż dookoła świata.
Przejechali Azję, wyspy Pacyfiku, Australię, Nową Zelandię i Amerykę Południową. Przemieszczali się pieszo, rowerami, skuterami, a nawet samochodem, aż wreszcie doszli do wniosku, że najlepiej okrążać świat na motocyklach - i tak już zostało do końca podróży.
Marta Owczarek, Bartek Skowroński Byle dalej. Pod stopami słońca - 13.04
Autorzy popularnego bloga www.byledalej.com w szalonej wyprawie przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan, Uzbekistan i Turkmenistan.
W.A.B.
Sigrid Combuchen Skrawki - 13.04
Gdy fikcja literacka spotyka prawdziwą przeszłość…
Pisarka dostaje list od swojej czytelniczki. Hedwig Langmark rozpoznała się na zdjęciu opisanym w jednej z książek. Z korespondencji, która wywiązuje się między kobietami, i samodzielnych poszukiwań pisarki wyłania się historia Hedwig z czasów młodości. Opowieść o tym, jak o jej życiu zadecydował przypadek i kilka nieprzemyślanych decyzji, które podjęła w wieku dziewiętnastu, dwudziestu lat. Oraz tego, jak przypadek lub los zepchnął ją z drogi życia przewidzianej dla dziewczyny z wyższej klasy średniej.
Blanca Busquets Dom ciszy - 13.04
Wszystkie dźwięki Barcelony.
Pogrążony w ciszy, tajemniczy dom w Barcelonie. Trzy kobiety, genialny kompozytor oraz skrzypce – Stainer, rocznik 1726, wygrzebany gdzieś z rupieci. Jak ten instrument wpłynie na losy osób, dla których najważniejsza jest muzyka?
Przejmująca opowieść o miłości i jej poszukiwaniu. Miłości zabójczej, zaborczej, niespełnionej…
Sara Nović Dziecko wojny - 13.04
Nie musisz czegoś doświadczyć, żeby zapamiętać.
Ana jako dziecko doświadczyła piekła wojny w Jugosławii. Po dziesięciu latach spędzonych w USA wciąż nie może się uwolnić od traumatycznej przeszłości. Postanawia wrócić do Chorwacji i tam zmierzyć się ze swymi demonami. Czym jest wojna z perspektywy dziecka i jak zmierzyć się z bolesną samotnością, która dręczy tych, co ocaleli?
Robię miejsce na półce na Skrawki i Pamiętnik Mary Berg.
OdpowiedzUsuńJa bym potrzebowała więcej miejsca. :D
UsuńMary Berg i 'Zabić smoka' ale nie wiem czy je zdobędę :(
OdpowiedzUsuńWystarczy wyprawa do księgarni. ;)
Usuń"Skrzydlata śmierć i "Zagadka aleksandryjska" - te 2 tytuły w pierwszej kolejności bym czytała.
OdpowiedzUsuńMnie by było trudno zdecydować się na dwa. :D
UsuńHistorię Titanica chętnie bym przygarnęła :-)
OdpowiedzUsuńNooo... Może być ciekawa. :)
UsuńWidzę kilka tytułów dla siebie.
OdpowiedzUsuńNa przykład?
UsuńChętnie przeczytałabym "Ślepy trop", "Xango z Baker Street" i "Leonę" :)
OdpowiedzUsuń"Ślepy trop" już mam, a jutro zapraszam na fotorelację ze spotkania z autorem. :)
UsuńTo o Titanicu wygląda jak to wydanie książki o Batorym. Ta sama seria wydawnicza? Jeśli tak, to super, bo tą o Batorym mam i niesamowicie ładnie graficznie dopracowane wydanie :). Nawet ma na dole stron taką uroczą, staromodną animację statku :).
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc, nie wiem. Na stronie wydawnictwa nie znalazłam na ten temat informacji. Ale skoro wydawnictwo to samo, to całkiem możliwe.
UsuńMoją uwagę zwrócił "Dom na wzgórzu" oraz "Wioska morderców". Moje zapowiedzi ukażą się jutro, wyhaczyłam kilka innych ciekawych pozycji ;)
OdpowiedzUsuńPewnie historycznych. :D
UsuńDom na wzgórzu i Wioska morderców zapowiadają się intrygująco!
OdpowiedzUsuńBookeaterreality
O tak. Zdecydowanie moje klimaty. :)
UsuńCzwarta Strona ma od jakiegoś czasu najbardziej interesującą ofertę. Przekonują mnie też zapowiedzi Prószyńskiego i "Biel". No i "Titanic", okładka kojarzy mi się z "Batorym" z tego samego wydawnictwa.
OdpowiedzUsuńMega mocno się rozkręcili!
UsuńDzięki za skondensowany przegląd
OdpowiedzUsuńDo usług. ;)
UsuńWszystko to same nowości dla mnie. Muszę dopiero rozeznać się w temacie. Dziękuję za przegląd... Sporo książek związanych z podróżami, znak zbliżającego się sezonu:)
OdpowiedzUsuńO tak. Widziałam też wysyp przewodników i kuszą mnie zakupy. ;)
UsuńSkrawki i Dom ciszy chętnie przeczytam.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że to będą lektury warte uwagi. :)
UsuńCoraz więcej nowych autorów, nikogo nie znam ...;)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Zawsze możesz to zmienić. ;)
UsuńPo raz kolejny trudny wybór :)
OdpowiedzUsuńJak co miesiąc. :D
UsuńPamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie i Pozwól jej odejść nas zainteresowały najbardziej.
OdpowiedzUsuńZapowiadają się ciekawie, więc wcale się nie dziwię. :)
UsuńChętnie przeczytałabym "Zatokę świń", "Subtelny urok samobójstwa" i "Pamiętnik Mary Berg" :)
OdpowiedzUsuńDaj znać, jak coś zrecenzujesz. Chętnie przeczytam. :)
UsuńJesteś zła i niedobra, jak co miesiąc! Wszystkie trzy propozycje od Wydawnictwa W.A.B. mam ochotę przeczytać. Wciągam na listę, by nie zapomnieć. ;)
OdpowiedzUsuńGorzej: jak dwa razy w miesiącu. :P
Usuń"Dziecko wojny" mam też na swojej liście :).
OdpowiedzUsuńJakby co, to koniecznie daj znać jak wrażenia z lektury. :)
UsuńBędzie co czytać - "Ślepy trop" już czeka na półce. :)
OdpowiedzUsuńNa mojej też. :)
UsuńKwiecień zapowiada się ciekawie ;)
OdpowiedzUsuńZ bólem portfela przyznaję rację. ;)
Usuń,, W 888 dni dookoła świata" mam i muszę w końcu przeczytać. Poza tym, widzę nowa książka o fotografowaniu Jacka Boneckiego... Ehh, byłam na spotkaniu z nim 2 lata temu i kupiłam książkę, która leży nietknięta do tej pory ;] Cóż, chyba w końcu powinnam po nią sięgnąć, naczekała się sporo :D
OdpowiedzUsuńEch. Jak zwykle sporo zaległości. :)
Usuń