Wyjątkowo nie piętnastego, a dzień wcześniej. Cóż, na tapecie mam teraz recenzję Głosów Pamano Jaume Cabré, a to nie jest książka, o której da się napisać o tak, w kilka chwil. Zapraszam Was na przegląd tego, co w wydawnictwach piszczy, czyli przegląd premier i wznowień planowanych na drugą połowę września (daty premier są przybliżone i niekiedy ruchome).
Ostrzegam: będzie tego sporo. Wrzesień jest niesamowicie bogaty w ciekawe propozycje na jesienne wieczory.
Czarna Owca
Marta Zaborowska Rajskie ptaki - 24.09
Parna czerwcowa noc. W odrestaurowanym dworku miejscowych notabli odbywają się długo oczekiwane zaręczyny ich syna Eryka z piękną, lecz osieroconą dziewczyną. Dom tonie w kwiatach, a szampan leje się strumieniami. Uroczystość zostaje przerwana tuż po północy. Narzeczona znika z posiadłości w tajemniczych okolicznościach. Na miejsce zostaje wezwana policyjna detektyw Julia Krawiec, której asystuje nowa ekscentryczna podopieczna, Michalina Bodnar.
Początkowe podejrzenia policji, że narzeczona Eryka rozmyśliła się i w kontrowersyjny sposób zrezygnowała ze zbliżającego się ślubu, zostają szybko zweryfikowane. W miasteczku dochodzi bowiem do kolejnych incydentów, które Julia musi powiązać ze sprawą zaginionej dziewczyny.
Tymczasem atmosfera w bogatym domu Kornatowskich staje się coraz bardziej napięta. Rodzina, której celem do tej pory było utrzymywanie wzorowego wizerunku, okazuje się daleka od ideału.
Malin Persson Giolito Ponad wszelką wątpliwość - 24.09
Trzynaście lat temu bestialsko zamordowano piętnastoletnią dziewczynę. Za zabójstwo skazano na dożywocie Stiga Ahlina, lekarza, który miał romans z ofiarą, a do tego był wcześniej podejrzany o molestowanie własnej córeczki. Mimo upływu czasu nikt nie zapomniał tej okrutnej zbrodni.
Sophia Weber, młoda sztokholmska prawniczka, na prośbę swojej mentorki wraca do tej historii. Odkrywając nieprawidłowości w śledztwie sprzed lat, postanawia pomóc Ahlinowi i dowieść jego niewinności. Swoją decyzją ściąga na siebie niechęć wielu osób, a im bardziej zagłębia się w sprawę, tym więcej ma wątpliwości. Kim właściwie jest jej klient? Co zrobił? Czy kiedyś uda się jej poznać prawdę?
Czarne
Andrzej Stasiuk Wschód - 24.09
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód – podróży we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga – do Rosji, Chin i Mongolii. To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. Opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. I o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.
Mikołaj Grynberg Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne - 29.09
Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć. Że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holokaustu w domach pełnych niewypowiedzianego smutku i wciąż obecnego strachu. Także to, że w większości nigdy nie poznali swych babć i dziadków, czasami nawet nie wiedzieli o istnieniu wujków, cioć czy siostrzeńców. Woleliby nie rozmawiać, bo w słowa trzeba ująć przeszłość, przez którą czują się okrutnie „wybrani”. Dla niektórych jednak to powinność, nadanie sensu życiu.
Johan Theorin Duch na wyspie -24.09
Ostatnie lato XX wieku na Olandii jest wyjątkowo upalne. Zbliża się "midsommar", noc świętojańska. Na wyspie już od dawna nie było tylu turystów. Jednak nie wszyscy chcą tylko korzystać z uroków olandzkiego lata. Jeden z letników przyjechał, by wyrównać rachunki z przeszłości. Kim jest? Jak dziś wygląda?
Pewnej nocy do drzwi Gerlofa Davidssona dobija się przerażony chłopiec. Opowiada staruszkowi o dryfującym statku widmie. Na jego pokładzie są umierający marynarze, a na mostku kapitańskim człowiek duch. Klucz do zagadki tkwi w wydarzeniach sprzed prawie siedemdziesięciu lat…
"Duch na wyspie" to ostatnia część olandzkiego cyklu, w którym Johan Theorin po mistrzowsku łączy przeszłość i teraźniejszość, świat duchów i ludzi.
Dolnośląskie
Robert Galbraith Jedwabnik - 24.09
Pisarz Owen Quine zaginął. Jego żona zleca sprawę prywatnemu detektywowi Cormoranowi Strike’owi. Kobieta sądzi, że mąż potrzebował kilku dni dla siebie, jak to zdarzało się już wcześniej. Strike ma go odnaleźć i sprowadzić do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód zniknięcia Quine’a może być znacznie poważniejszy niż podejrzewa żona. Pisarz właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana, zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. A kiedy ten zostaje odnaleziony – brutalnie zamordowany w dziwacznych okolicznościach – rozpoczyna się wyścig z czasem, by zrozumieć motyw bezwzględnego zabójcy, zabójcy, jakiego Strike do tej pory nie spotkał…
Walter Moers Labirynt Śniących Książek - 24.09
Zaintrygowany zagadkowym listem Hildegunst powraca do Księgogrodu. Odbudowane z przepychem miasto przeistoczyło się w tętniącą życiem metropolię literacką i mekkę księgarstwa, pełną wszelkiej maści zbzikowanych pasjonatów książek. Podążając tropem tajemniczej przesyłki, Rzeźbiarz Mitów zostaje wciągnięty w wir przygód, ledwo przekroczy granice miasta. Spotyka dawnych znajomych, m.in. kolegę po piórze, Owidiosa, któremu udało się osiągnąć Orma, eydetę Hachmeda Ben Kibicera i przeraźnicę Inaceę Anacaci. Natyka się też na wielu nowych mieszkańców, fenomeny i cuda; tajemniczych librinautów, osławionych lalalistów, a przede wszystkim poznaje najmłodszą i zarazem najpotężniejszą z atrakcji Księgogrodu – Lalacircus Maximus oraz jego Niewidziany Teatr, w którym skonfrontowany zostaje z własną historią.
Lambook
Tariq Ali Księga Saladyna - 22.09
Kair, rok 1181. Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina - potężnego władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące stale towarzyszy Saladynowi, poznając nie tylko jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, lecz także uczestnicząc w życiu dworu, haremu i armii.
By wykonać powierzone mu zadanie i nie stracić przy tym życia, Ibn Jakub musi nauczyć się funkcjonować w niezwykłym dla siebie świecie haremowych intryg, zakulisowych rozgrywek o władzę i manipulacji dworskich urzędników.
Fascynująca powieść historyczna, rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku i Jerozolimy, osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza realia wypraw krzyżowych i przetasowań na dworach muzułmańskich władców, przedstawiając przy tym niezwykle barwną galerię postaci historycznych. „Księga Saladyna” to drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego.
Literackie
Sue Monk Kid Czarne skrzydła - 24.09
Nowa książka autorki światowego hitu Sekretne życie pszczół. Numer 1 na liście bestsellerów New York Timesa, wyselekcjonowany do ekskluzywnego klubu książkowego Oprahy Winfrey!
Dwie kobiety, dwie walki o wolność, jedna niezwykła przyjaźń…
Sarah Grimké jest córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Nie potrafi się jednak podporządkować obowiązującym w jej świecie konwenansom. Marzy o tym, żeby studiować i zostać pierwszą kobietą prawnikiem. Na swoje jedenaste urodziny dostaje niecodzienny prezent – wyciągniętą z czworaków i obwiązaną lawendowymi wstążkami czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. To kolejny „obyczaj”, którego Sarah nie potrafi zaakceptować, bo drugiego nie można przecież „posiadać”… To dopiero początek jej problemów.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i życiem pierwszych abolicjonistek, sióstr Grimké, wspaniała powieść, która prowadzi nas do korzeni stanów południowych Ameryki. Niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości ponad podziałami. Świadectwo walki o wolność i prawo do głosu. Od czasów Przeminęło z wiatrem nie było takiej opowieści!
Błażej Przygodzki Niech cię strawi płomień - 24.09
Druga część cyklu z komisarzem Niedźwieckim w roli głównej
W nocy ktoś włamuje się do domu dobrze sytuowanego malarza Nikodema Patockiego – zabija go, a żonę Marlenę rani na tyle dotkliwie, że ta w stanie ciężkim trafia do szpitala. Kobieta komunikuje się z otoczeniem, tylko mrugając powiekami.
Równolegle poznajemy perypetie studentki, Poli Racewicz, która nieopacznie wchodzi w nierówny układ ze swoim wykładowcą, doktorem Oskarem Kwiecińskim. Ceną za zdany egzamin ma być seks.
Głównym podejrzanym o napad na Patockich jest marchand malarza, Tomasz Gorbaczewski. To na niego mrugnięciem wskazuje umierająca Marlena Patocka. Czy jest winny? Mecenas Jacek Dulkiewicz, uważany za najlepszego prawnika we Wrocławiu i za specjalistę od spraw beznadziejnych, zrobi wszystko, aby obronić swojego klienta. Niespodziewanie okazuje się, że mecenas ma na sumieniu coś, co łączy go ze sprawą studentki Poli Racewicz.
Z tym prawdziwym węzłem gordyjskim, pajęczyną niewidocznych na pierwszy rzut oka spisków i zależności, musi poradzić sobie komisarz Niedźwiecki, którego wspierają aspirant Zaręba i prokurator Rapacki. Wykrycie sprawców nie będzie łatwe, tym bardziej, że wysoko postawionym osobom zależy, aby śledztwo utknęło…w martwym punkcie.
Marginesy
Rosita Steenbeek W Rzymie jak w domu - 17.09
„Rzym jest jak morze. Im dalej, tym głębiej. Życia nie starczy, żeby to wszystko poznać” – mówi jeden z rzymskich znajomych Rosity Steenbeek. Autorka po dziesięciu latach wraca do Rzymu i opowiada o wiecznym mieście, a także na nowo się w nim zakochuje. Bywa w miejscach, o których turysta zaczytany w standardowych przewodnikach nie wie, mimo że ma je na wyciagnięcie ręki.
Wysypisko śmieci z czasów cesarza Augusta przebudowane na dyskoteki, podziemia Teatru Pompejusza we własnej piwnicy, kocie forum, tajne archiwum w Watykanie, Złoty Dom Nerona, zaćmienie słońca nad Rzymem, ruiny świątyni Wenus – to tylko skrawek tego, o czym dowiaduje się Rosita. A oprócz oglądania miejsc nieoczywistych, spotyka także niebanalnych ludzi: dawnych przyjaciół i znajomych, duchownych, archeologów, artystów i złodziei. Oraz wnuka Lugiego Pirandella, który – chcąc pozostać wolnym – mieszka na ulicy.
Anna Mieszkowska Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej - 24.09
Autorka głośnej, pierwszej i jedynej biografii Ireny Sendlerowej prezentuje zweryfikowane fakty dotyczące życia bohaterki. Po dziesięciu latach od pierwszego wydania – w nowej, rozbudowanej, poprawionej i uzupełnionej wersji, wzbogaconej zdjęciami i po raz pierwszy publikowanymi dokumentami – przedstawia życie Ireny Sendlerowej także z bardziej prywatnej perspektywy. Przede wszystkim dzięki wspomnieniom córki Sendlerowej – Janiny Zgrzembskiej, która włączyła się w prace związane z wydaniem „Prawdziwej historii…”, a także wzbogaciła ją wieloma pamiątkami ze swego prywatnego archiwum. Dzięki opowieści córki widzimy, jak wojenna działalność matki dzieci Holocaustu wpłynęła na jej późniejsze życie i życie jej najbliższych. Teksy Ireny Sendlerowej pokazują zaś, jak dbała ona o pamięć tych, z którymi wspólnie ratowała życie żydowskim dzieciom.
O tym, jak Irena Sendlerowa zmienia się w ikonę (co często przesłania prawdziwego człowieka), najlepiej chyba wie autorka jej biografii, która była naocznym świadkiem budowania tej legendy – pięknej i wspaniałej jak działalność Ireny Sendlerowej, jednak często wymagającej faktograficznego uzupełnienia, niekiedy zaś sprostowania. I właśnie fakty – dziesiątki dokumentów z okresu wojny i okresu powojennego, a także listów i tekstów Ireny Sendlerowej – tworzą tę mocną, niepowtarzalną lekturę. Autorka mierzy się z legendą, obala mity, sprostowuje nieprawdziwe dane (przytaczając dokumenty), podaje przemilczane (a czasem specjalnie nienaświetlone, również przez samą Sendlerową) fakty. Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej jest równie wielka jak jej legenda, ale jeszcze bardziej tragiczna i… bardzo ludzka.
Giuseppe Tornatore Najlepsza oferta - 24.09
Ta niezwykła książka to autorski szkic scenariusza filmu Koneser (noszącego w oryginale tytuł Najlepsza oferta), opatrzony komentarzem polskiego reżysera Janusza Majewskiego, wzbogacony o zdjęcia z planu filmowego. To również bogactwo wiedzy o procesach powstawania filmu i o jego reżyserze.
MG
Leopold Turmand Wędrówki i myśli porucznika Stukułki - 24.09
Niedokończona, ale stanowiąca fabularną, całość minipowieść Leopolda Tyrmanda. W dzienniku 1954 pisał o niej tak: „Coś jakby zalążek leży w szufladzie. „Przygody i myśli porucznika Stukułki”, część pierwsza i jeden rozdział drugiej, moja nieukojona skłonność do osiemnastowiecznej powiastki filozoficznej. Zacząłem w 1949, po czym przez cztery lata nic, bo i po co? Kto to wyda?”
Chwila, w której poznajemy Jana Franciszka Stukułkę, porucznika służby czynnej 305 pułku piechoty, jest cząstką drugiego dnia wojny, kiedy to Polska stała się początkowo natchnieniem świata, później zaś, pod koniec — nieodzownym elementem popularnej gry pt. „co mam zrobić z tym fantem, który trzymam w ręku?”
Podążamy za porucznikiem Stukułką drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce: Warszawa, Kraków, Wolno.
Jak zwykle u Tyrmanda opowieść pełna jest celnych obserwacji , anegdot i opowiastek romansowych. Jak zwykle też dostrzegamy w nich fragmenty jego biografii. Opowieść kończy się decyzją bohatera, by wyjechać do Niemiec. Wszak najciemniej jest pod latarnią.
Virginia Woolf Pokrewne dusze - 24.09
W dorobku pisarskim Virginii Woolf listy stanowią szczególną pozycję. Podobnie jak dziennik, pisała je przez całe życie, często kilka dziennie. Do najbliższych, rodziny, przyjaciół, znajomych. Zachowało się ich ponad cztery tysiące, zarówno w zbiorach publicznych w Anglii i w Stanach Zjednoczonych, jak u osób prywatnych. Po obu stronach Atlantyku zostały wydane w sześciu tomach.
„Pokrewne dusze” to wybór z tego sześciotomowego wydania. Otwiera go dziecinny list do ojca, pisany drukowanymi literami przez sześcioletnią dziewczynkę. Zamyka ostatni, pożegnalny list do męża. Pomiędzy nimi możemy prześledzić całe życie Virginii Woolf, od dzieciństwa, przez lata panieńskie, pierwsze próby pisarskie, małżeństwo, załamanie, pierwszą wojnę, po sukcesy zawodowe i wydawnicze. Możemy przyjrzeć jej się z bliska, może nawet lepiej niż w Dzienniku, bo przecież dziennik pisała dla siebie, a tu spotykamy ją w rozmowie z innymi i widzimy wiele stron jej osobowości, bo inaczej pisze do siostry, inaczej do przyjaciółki z młodości, a jeszcze inaczej do osób, które dopiero poznaje.
Muza
Jennifer Clement Modlitwa o lepsze dni - 17.09
Książka jest udaną próbą realistycznego opisu sytuacji we współczesnym Meksyku. To pięknie napisana, chwytająca za serce opowieść – potężny, nieokiełznany świat handlarzy narkotyków, porywaczy, zabójców ukazany jest oczami dzielnej Ladydi, bystrej dziewczyny, której przyszło żyć w brutalnym świecie.
Guerrero, stan w Meksyku, gdzie dziewczęta przebierane są za chłopców, szpecone i ukrywane, aby nie zostały uprowadzone; tym, które wpadły w ręce porywaczy, stały się ich ofiarami, grozi, że zostaną zmuszone do szmuglowania narkotyków do Stanów Zjednoczonych lub uprawiania prostytucji; kartele narkotykowe, zbójcy rozprawiający się z ofiarami z zimną krwią to codzienność w tym miejscu.
Sępy wskazują miejsca porzucenia kolejnych ciał, z nieba spada deszcz pestycydów; Ladydi nazywa to miejsce domem.
Kevin Dutton Mądrość psychopatów - 17.09
Psychopata. Słowo to kojarzy nam się natychmiast z mordercami, gwałcicielami, zamachowcami-samobójcami i gangsterami. Ale inaczej niż w filmach, prawdziwi psychopaci nie zawsze uciekają się do przemocy i nie zawsze popełniają przestępstwa. Wręcz przeciwnie. Mają wiele zalet.
W swojej przełomowej wyprawie w świat psychopatów ceniony angielski psycholog Kevin Dutton ujawnia, że istnieje coś takiego jak „skala szaleństwa”, na której każdy z nas ma swoje miejsce. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania mózgu i neurobiologii, wykazuje, że jedynie cienka linia oddziela zdolnego chirurga od seryjnego mordercy. A swoje spektrum psychopatii ilustruje niezwykle przekonującymi i zaskakującymi badaniami.
Dutton dekonstruuje źle pojmowany termin „psychopata” za pomocą śmiałych artykułów i oryginalnych badań naukowych. Rozmawia z psychopatami zamkniętymi w pilnie strzeżonym szpitalu Broadmore, poddaje się eksperymentowi, który czyni z niego psychopatę, odwiedza mnichów buddyjskich, by śledzić ruch ich gałek ocznych i mikroekspresje, i udowadnia, że dzisiejszy bandzior czający się na źle oświetlonym parkingu jutro może się stać bohaterskim żołnierzem Sił Specjalnych.
Wysuwa również kontrowersyjną tezę, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej psychopatyczne. Psychopaci są nieustraszeni, pewni siebie, charyzmatyczni, bezwzględni i skupieni na celu – a jest to zestaw cech niezbędnych, by odnieść sukces w dwudziestym pierwszym wieku.
Książka Duttona to prowokacyjna i zaskakująca podróż w głąb szaleństwa. Z pewnością wywoła w nadchodzących latach wiele dyskusji.
Mariusz Zielke Twardzielka - 24.09
Pierwszy kryminał o polskim show-businessie. Mocna historia o zepsuciu i zbrodni w świecie pełnym kłamstw.
Sześć dziewczyn: pięć trupów, jedna zaginiona. Ktoś brutalnie morduje piękne modelki. Ściągnięta ze szpitala psychiatrycznego agentka o specyficznej urodzie i poszarpanym życiorysie musi wyjaśnić tajemnicę, mierząc się także z własną, pełną sekretów przeszłością. W świecie okrutnych zbrodni, perwersyjnego seksu, luksusowej prostytucji, dziwacznych wynaturzeń zepsutego show-businessu rozegra się gra o najwyższą stawkę.
Twardzielka to bezkompromisowy thriller, którego akcja ukazuje prawdziwe oblicze cynicznego świata wielkich pieniędzy, gwiazd, mediów i salonów. Mocna lektura, pełna napięcia i dramatycznych wydarzeń.
Michael Codella, Bruce Bennett Alphaville. Witaj w świecie heroiny - 24.09
Książka to bardzo udany rezultat współpracy eks-policjanta z Brooklynu i znanego felietonisty. Wkład tego pierwszego - Michaela Codelli - to wspomnienia z pełnego przygód życia. Syn policjanta i wnuk szeregowego członka sycylijskiej mafii, wychował się w dzielnicy, w której miał później pracować, i poznał aż za dobrze jej ciemne sekrety. Ta wiedza ogromnie mu się przydała, kiedy został stróżem prawa, i pozwoliła działać tak skutecznie, że wśród przestępców zasłużył sobie na przydomek „Rambo". Historia jego zmagań z handlarzami narkotyków naprawdę wciąga, a jego głos brzmi przekonująco i autentycznie.
Bruce Bennett z kolei skrupulatnie odmalowuje obraz codziennego życia dzielnicy,
nie szczędząc drobnych detali, dzięki którym historie te tchną realizmem. Ponadto wzbogaca wspomnienia swego współautora o fascynujące tło historyczne; dzięki niemu poznajemy wielokulturowy Brooklyn, którego oblicze kształtowały kolejne fale imigrantów, i historię jego przestępczego półświatka, zdominowanego przez mafię, która zbijała fortuny na prohibicji.
Książka ma też bardzo dynamiczną, przemyślaną strukturę, w której opowieści o pracy policjanta przeplatają się z migawkami z dalszej przeszłości, a wszystko spina w jedną całość motyw poszukiwań nieuchwytnego bossa narkotykowego, zwanego „Niebieskookim Davey'em".
Tove Alsterdal Grobowiec z ciszy - 24.09
Katrine, mieszkająca w Londynie dziennikarka szwedzkiego radia, wraca po latach do Sztokholmu, żeby zająć się starą matką chorą na alzheimera. Okazuje się, że matka jest właścicielką domu we wsi za kołem polarnym, za który firma maklerska oferuje niezrozumiale wysoką kwotę. Katrine jedzie na północ, by szukać własnych korzeni. Poszukiwania prowadzą ją do rosyjskiej Karelii i archiwów w Pietrozawodsku, gdzie dociera do ukrywanych przez wiele lat dokumentów, w końcu do Petersburga. Wszystko wskazuje na to, że jej rodzina od dziesięcioleci ukrywa mroczną tajemnicę. Pojawienie się Katrine budzi uśpione demony; we wsi dochodzi do brutalnego zabójstwa a niemal równocześnie w Petersburgu ginie
jeden z mafijnych bossów. Szybko okazuje się, że te wydarzenia są ze sobą ściśle powiązane, a Katrine zostaje wplątana w rozgrywkę, w której stawką jest także jej życie.
Poligraf
Tomasz Jagielski, Beata Szlezynger-Jagielska Podróże z obiektywem. Ameryka Środkowa - 30.09
Nasza dwumiesięczna podróż po krajach Ameryki Centralnej dobiegła końca. Wracaliśmy pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia, pełni planów na przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że nasza wiedza o odwiedzonych miejscach może być jedynie powierzchowna, ponieważ nie sposób opisywać ludzi, miejsc i krajów przebywając na danym obszarze tak krótko, jak nam było dane. Żeby poznać i zgłębić daną kulturę należałoby obcować z nią przez lata, a i tak pewnie stanowiłaby źródło kolejnych tajemnic. Możemy jednak z całą stanowczością stwierdzić, że podróżowanie po krajach Ameryki Łacińskiej nie jest tak niebezpieczne, jak przedstawiają to niektórzy inni podróżnicy. Spotykaliśmy przesympatycznych, uprzejmych, przyjaźnie nastawionych do nas ludzi. Spotykaliśmy biednych mieszkańców tych krain, którzy odnosili się do nas serdecznie i życzliwie. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować tym wszystkim spotkanym w czasie naszej wędrówki osobom, którzy udzielili nam pomocy i służyli radą. W ciągu tych dwóch miesięcy nigdy nie zetknęliśmy się z agresją ze strony mieszkańców. Należy jednak uczciwie stwierdzić że w krajach Ameryki Centralnej są miejsca i miasta, których należy zdecydowanie unikać. My dostosowywaliśmy się zawsze do rad miejscowej ludności, która często ostrzegała nas przed ewentualnym zagrożeniem i radziła, których miejsc lub obszarów miast nie należy odwiedzać. I zawsze, naprawdę zawsze, staraliśmy się przestrzegać miejscowych zwyczajów, szanując mieszkańców danego kraju, ich religie, wierzenia i obyczaje.
Prószyński i S-ka
Arno Strobel Schemat - 23.09
Kilka lat temu napisał wstrząsającą powieść kryminalną o seryjnym mordercy. Teraz ktoś skrupulatnie kopiuje opisane w niej zbrodnie, popełniane przez niespełnionego pisarza. Czy sam autor, Christoph Jahn, jest sadystycznym mordercą, obdzierającym ofiary ze skóry, by umieszczać na niej fragmenty swojej powieści?
Czy może mordercą jest chory psychicznie wielbiciel talentu Jahna, który kilka lat wcześniej popełnił zbrodnię wzorowaną na jednej z jego poprzednich książek i nigdy nie został schwytany?
Pewne jest tylko jedno: przerażająca historia z ostatniej powieści Christoph Jahna powtarza się.
PWN
Viviane Forrester Virginia Woolf. Biografia - 22.09
Virginia Woolf, czołowa pisarka XX wieku i mentorka współczesnych feministek. Jej życie zainspirowało nagrodzony Oscarem film Godziny z Nicole Kidman w roli pisarki. Viviane Forrester pokazuje tę niezwykłą postać, analizując listy i pamiętniki Virginii oraz jej męża Leonarda. Kreśli portret kobiety, której dotąd nie znaliśmy, obala niektóre mity na jej temat, między innymi o niechęci do dzieci czy o źródle frustracji i depresji, za wszelkie niepowodzenia oskarżając męża Viginii. Forrester stawia pisarkę w nowym świetle i w przeciwieństwie do poprzednich biografii, pokazuje ją jako kobietę silną, pewną siebie, a jednocześnie bardzo skrzywdzoną przez najbliższe otoczenie.
Książka została nagrodzona w 2009 r. prestiżową Prix Goncourt de la Biographie, przyznawaną najlepszym powieściom biograficznym przez Towarzystwo Literackie im. francuskiego pisarza Edmonda de Goncourta.
Rebis
Bernard Minier Nie gaś światła - 23.09
Christine Steinmeyer myślała, że mail, który otrzymała, nie był przeznaczony dla niej, ale mężczyzna telefonujący do jej radiowego programu miał zgoła inne zdanie...
Martin Servaz przebywa w klinice dla znerwicowanych policjantów. Pewnego dnia otrzymuje pocztą kartę magnetyczną do pokoju hotelowego, w którym rok wcześniej pewien artysta popełnił samobójstwo.
Ktoś chce, by Servaz wrócił do pracy. Co kryje się w mroku? Nie gaś światła... a jeśli to zrobisz, przygotuj się na najgorsze.
Replika
Anna Klejzerowicz Cień gejszy - 24.09
Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz w tajemniczym świecie japońskich zasad i przeznaczenia Spokojne życie znanego gdańskiego dziennikarza - Emila Żądło - zostaje zakłócone: okazuje się, że ktoś podszywa się pod niego na licznych forach internetowych. Zostawiane komentarze dotyczą zagadkowych japońskich drzeworytów. Zaintrygowany sprawą Żądło rozpoczyna prywatne śledztwo.
Co łączy ludzi, którzy w tajemniczy sposób giną w Trójmieście?
Co kryje historia drzeworytów i jaki ma związek z morderstwami?
Dlaczego namiętna miłość pięknej gejszy i oficera niemieckiej marynarki zakończyła się ich tragiczna śmiercią?
Świetnie skrojona intryga kryminalna, pasjonująca lekcja historii, niepokojąco tajemniczy nastrój, niesamowicie sugestywne obrazy, od których trudno się oderwać, zagmatwane historie z przeszłości, połączone z obecnymi wydarzeniami
Sonia Draga
Mohsid Hamid Jak ćma do płomienia - 24.09
Akcja powieści toczy się w czasie upalnego lata w Lahore i przedstawia upadek Daru Shezada, młodszego bankiera ze skłonnościami do haszyszu i żartów. Jego poczucie niepewności wzrasta, kiedy ze Stanów wraca przyjaciel z dzieciństwa i rywal. Ozi ma to wszystko, czego nie ma Daru: mitsubishi pajero, świetnie płatną pracę, zagraniczne wykształcenie, bogatego skorumpowanego ojca i piękną żonę, która w tajemnicy prowadzi drugie życie jako dziennikarka śledcza.
Podczas gdy cała trójka bierze udział w dekadenckich przyjęciach znudzonej elity Lahore, Daru nawiązuje
niebezpieczny romans z żoną przyjaciela, Mumtaz. Jak tytułowe ćmy, które przez swą śmiertelną fascynację płomieniami świec zmieniają się w dym, Daru dąży do samozagłady. Na tle narastającego napięcia związanego z arsenałem nuklearnym pomiędzy Indiami a Pakistanem Daru coraz bardziej ulega nałogowi i obsesji na punkcie Mumtaz, przez co jego pozycja towarzyska i finansowa legnie w gruzach. W tym świecie chwila chemicznej lub seksualnej ekstazy jest równa totalnej destrukcji.
Świat Książki
Brian Freeman Cmentarzysko - 24.09
W spokojnym mieście Grand Rapids w Minnesocie z sypialni okazałego domu nad jeziorem znika dziecko. Czy dziewczynka została porwana, czy też jej ojciec ukrywa straszliwą tajemnicę?
Tego samego wieczoru młoda policjanta gubi drogę we mgle i przypadkowo staje się świadkiem przerażającej zbrodni. Sadystyczny morderca postanawia włączyć ją do swojej zabójczej rozgrywki.
Porucznik Jonathan Stride i jego zespół muszą działać bardzo szybko, jeśli chcą uratować dziecko i powstrzymać szerzącą się plagę zabójstw. Wraz z nadejściem zimy Stride uświadamia sobie, że każde zasypane śniegiem pole może się stać kolejnym cmentarzyskiem.
Porucznik wnika coraz głębiej w rozległą sieć oszustw i pożądania, a jednocześnie napotyka coraz większe trudności ze strony ludzi, którym stara się pomóc. Jak daleko ośmieli się posunąć matka, by ocalić dziecko i co zrobi zdesperowana policjantka, ratując własne życie?
Santa Montefiore Tajemnica morskiej latarni - 24.09
Wciągająca historia o poróżnionej rodzinie, skrywanej przeszłości i miłości, która nigdy nie umiera.
Ellen Trawton ucieka od swojego płytkiego londyńskiego życia i władczej matki, która rozpaczliwie próbuje ją sobie podporządkować. Czy istnieje lepsza kryjówka niż dom pośród surowej scenerii Connemary, zamieszkany przez skrywaną przed rodziną ciotkę, z którą matka Ellen od lat nie utrzymuje kontaktów?
Jednak dzikość i piękno irlandzkiej ziemi skrywają niewyjawione od lat sekrety i zagadkę z przeszłości, której nikt dotąd nie rozwikłał.
Conor Macausland to nieodgadniony, samotny mężczyzna. Jego żona Caitlin zmarła młodo w tragicznym wypadku w starej latarni morskiej, a jej
śmierć doprowadziła go do rozpaczy. Kiedy ścieżki Conora i Ellen krzyżują się, rodzi się między nimi uczucie, jednak niespokojny duch Caitlin gotów jest zrobić wszystko, by Conor już nigdy nikogo nie pokochał.
Joanna Jodełka Polichromia - 24.09
Komisarz poznańskiej policji Maciej Bartol ma niezbyt poukładane życie. Apodyktyczna matka nie może mu darować, że nie chce się ożenić z kobietą, która ma urodzić jego dziecko. W pracy też szykuje mu się trudna sprawa. W pełnym cennych przedmiotów mieszkaniu zostają odnalezione zwłoki emerytowanego konserwatora zabytków, samotnego wdowca Apoloniusza Mikulskiego, a do sprawy zostaje przydzielony wymuskany prokurator Pilski, którego Bartol nie znosi. W śledztwie, oprócz braku motywów, szczególnych problemów nastręczają dziwne upozowanie zwłok i odkryte przy nich symboliczne przedmioty oraz łacińskie sentencje, wskazujące na to, że morderca zamierza kontynuować dzieło. I rzeczywiście, pojawia się kolejna ofiara... Co łączy te spektakularne zbrodnie?
Boris Akunin Lewiatan - 24.09
Kryminał retro wysokiej próby
Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp - bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją.
Wyjątkowa powieść kryminalna łącząca paradoksalną intrygę z błyskotliwą stylizacją.
W 1878 roku Paryżem wstrząsnęła sensacyjna wiadomość o "zbrodni stulecia", dokonanej w posiadłości kolekcjonera indyjskich antyków. Aby ukraść cenną statuetkę, złodziej zabija gospodarza i dziewięcioro służących. Pewien drobiazg znaleziony na miejscu przestępstwa wskazuje, że morderca przebywa na pokładzie luksusowego statku płynącego z South Hampton do Kalkuty. Wśród pasażerów "Lewiatana" znajduje się też dyplomata Erazm Fandorin...
Karin Wahlberg Pocieszyciel -24.09
W późny piątkowy wieczór pogrążona w myślach kobieta wraca do domu obok cmentarza w spokojnym Oskarshamn. Zza cmentarnego ogrodzenia dobiegają ją dziwne odgłosy. Kiedy próbuje wezwać pomoc, nieoczekiwanie wyrasta przed nią jakaś postać. Napastnik zadaje kobiecie cios nożem i znika.
Ordynator Veronika Lundborg, żona komisarza Claesa Claessona, pełni ostry dyżur w szpitalu i zajmuje się ranioną kobietą. Operacja przebiega bez komplikacji i pacjentka w stabilnym stanie trafia na szpitalną salę. Zaledwie kilka godzin później zostaje znaleziona martwa w swoim łóżku. Czy Veronika Lundborg popełniła błąd podczas operacji, czy też za śmiercią kobiety kryje się inna przyczyna?
Wielka Litera
Inga Iwasiów Smaki i dotyki - 24.09
„Smaki i dotyki" to zbiór wydanych już wcześniej opowiadań Ingi Iwasiów wzbogacony o kilka nowych tekstów. W każdym z nich do głosu dochodzi kobieta – zawsze inna, osadzona w innej rzeczywistości i realiach kulturowych, otoczona inną, ale zawsze w jakiś sposób bolesną codziennością.
Znajdziemy tu między innymi relacje z życia: alkoholiczki, matki na oddziale położniczym, prostytutki, zdradzającej żony, siostry chorej na raka, kochanki oczekującej spełnienia w ramionach kochanej kobiety czy niekochanego mężczyzny. Każda z nich, uwięziona w jakiejś roli kulturowej i społecznej, jest ciągle w ruchu, w nieustającej psychicznej i fizycznej pogoni za spełnieniem, poszukiwaniem smaku prawdziwego życia i dotyku na swój sposób rozumianego szczęścia. Może je odnajdzie w miłości lesbijskiej, może w nowej relacji heteroseksualnej, przynoszącej chwilowy spokój w erotycznym uniesieniu.
Może odnajdzie ciche miejsce gdzieś daleko w świecie, a może we własnym wnętrzu, może w rodzinie. A może kluczem okaże się akceptacja swojego losu? A może nic? Bardzo zmysłowo, bardzo emocjonalnie, bardzo refleksyjnie i bardzo analitycznie, ale bez dopowiedzeń – po prostu bardzo kobieco napisana książka.
Inga Iwasiów W powietrzu - 24.09
Powieść psychologiczno-obyczajowa o erotycznym zabarwieniu.
Bohaterka – kobieta w średnim wieku, intelektualistka, opowiada historię dochodzenia do poznania, oswojenia i pokochania swojego wewnętrznego „ja”.
Opisuje swoje pierwsze platoniczne erotyczne doświadczenia, przeróżne zmysłowe doznania, wczesne szkolne „miłości” czy wreszcie inicjację seksualną z nauczycielem. Zostawia za sobą szereg kochanków i kochanek-przyjaciółek lub tylko kochanek, plącze się w trójkąty damsko-męskie, hołduje wolnej miłości, która chociaż na chwilę zaspokaja jej skomlące „ja”, a jednocześnie próbuje sprostać wymaganiom samotnej matki i mimo wszystko być wzorem dla córki.
Znak
Katarzyna Pisarzewska Zmowa milczenia - 24.09
Każdy nosi w sobie jakiś sekret. Niektóre są jednak mroczniejsze od innych.
Gosztowo to mała miejscowość, w której spokojne życie mieszkańców toczy się w sennym rytmie codziennych rytuałów. Szkoła, praca, wizyta w miejscowym supermarkecie, niedzielna wyprawa do kościoła. Młodzi marzą tylko o wyjeździe, starsi trwają w życiowym letargu. Kiedy jednak w zagadkowych okolicznościach zginie młody chłopak, poruszeni tym faktem mieszkańcy powoli zaczną ujawniać swoje zupełnie inne, nieznane oblicze...
Sierżant Maria Gajda, by rozwiązać sprawę, będzie musiała zmierzyć się z demonami, drzemiącymi za sielankową fasadą prowincjonalnej społeczności. Nie mniejszym wyzwaniem będzie dla
niej poradzenie sobie z prywatnymi problemami. Kontakt z toksyczną matką komplikuje dodatkowo jej i tak już niełatwe relacje z mężczyznami.
Gęsta atmosfera najnowszej książki Katarzyny Pisarzewskiej, łączącej wciągający kryminał z opowieścią obyczajową, przywodzi na myśl tę znaną ze skandynawskich kryminałów.
Tutaj też nic nie jest takie, jakim wydaje się na początku.
Poprzednie zapowiedzi
Tyle propozycji i jakoś nic dla siebie nie widzę, nie wiem, co się ze mną dzieje :/ Mogę polecić "Czarne skrzydła" - naprawdę dobra opowieść o niewolnictwie na południu Stanów Zjednoczonych - i tyle. Reszta jakoś mnie nie zainteresowała :S
OdpowiedzUsuńZaskakujesz mnie. :D
UsuńJak dużo wspaniałości. :) Na pewno chcę książkę Johana Theorin, bo zapoznałam się z całą serią jego książek - chętnie przeczytam ostatnią. Podobnie z "Jedwabnik" i "Cień gejszy" - znam poprzednie tomy chętnie przeczytam nowe. :) I jeszcze "Twardzielka" i "Grobowiec z ciszy" :)
OdpowiedzUsuńSporo ciekawych lektur do czytania: czarna seria, nowa powieść Pisarzewskiej i inne.
OdpowiedzUsuńChyba najchętniej przeczytałabym ,,Czarne skrzydła" :)
OdpowiedzUsuńJedwabnik i Czarne skrzydła - moi faworyci :))
OdpowiedzUsuńJakoś nie widzę nic dla siebie, ale to dobrze, bo poświęcę więcej czasu lekturom z mojej domowej biblioteczki.
OdpowiedzUsuńCmentarzysko i Pocieszyciel to moje typy, po które chętnie sięgnę :) i oczywiście czarna seria!
OdpowiedzUsuńMusiałaś się niesamowicie napracować! Tyle nowości:) Uwielbiam czytać takie posty, bo teraz nie mam czasu śledzić tego na bieżąco. Znalazłam sobie kilka fajnych pozycji, które dodaję do biblioteczki:)
OdpowiedzUsuńTym razem było w czym wybierać, to fakt. :)
UsuńWrzesień jak zawsze bogaty, choć ja wybrałabym nieco inne pozycje - widzę ze skupiłas się głownie na kryminałach
OdpowiedzUsuńPowybierałam takie, które są w moim guście, a ja uwielbiam kryminały. :)
UsuńDużo tego, szczególnie jednak zainteresowała mnie jedna pozycja: "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
OdpowiedzUsuńZaintrygowała mnie "Mądrość psychopatów". To może być dobre.
OdpowiedzUsuńWrzesień będzie bolesny dla mojego portfela...Do kupienia "Jedwabnik", "Czarne skrzydła", Nie gaś światła" i "Duch na wyspie". Poza tym do przeczytania: "Cmentarzysko", "Tajemnica morskiej latarni", "Podróże z obiektywem", "Grobowiec z ciszy", "Modlitwa o lepsze dni" i "Rajskie ptaki".
OdpowiedzUsuńdo wyzwania:
OdpowiedzUsuń"Bezsenność Jutki" - Dorota Combrzyńska-Nogala
http://magicznyswiatksiazki.pl/bezsennosc-jutki-dorota-combrzynska-nogala-recenzja-541/
Myślę, że na "Czarne skrzydła" skusze się na pewno :)
OdpowiedzUsuńMultum dobrze zapowiadających się pozycji. Zobaczymy jak to wyjdzie 'w praniu'.
OdpowiedzUsuńRajskie ptaki, Czarne skrzydła i Niech strawi cię płomień chciałabym na pewno przeczytać.
OdpowiedzUsuńNad Lewiatanem i Zmową milczenia jeszcze pomyślę.
Czarne skrzydła - czekam
OdpowiedzUsuńCiekawi mnie ta "Tajemnica morskiej latarni" :)
OdpowiedzUsuńOjej, ile ciekawych pozycji :) Największa ochotę mam na "Czarne skrzydła", które zbierają pozytywne opinie oraz na książkę A.Stasiuka :) O świecie heroiny też mogłabym poczytać :)
OdpowiedzUsuńFaktycznie sporo tych zapowiedzi. Dla mnie pomijając Czarną Owcę to interesująco zapowiada się "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej".
OdpowiedzUsuńJako ta zakochana we Włoszech będę musiała dorwać "W Rzymie jak w domu". Listy Virginii Woolf i "Mądrość psychopatów" też mnie do siebie przekonują... tylko skąd wytrzasnąć pieniądze? I czas? :/
OdpowiedzUsuńNa te pytania jeszcze nie znaleziono odpowiedzi. :D
UsuńParę w miarę :). Ale chwilowo nie planuję nowości kupować.
OdpowiedzUsuńJestem urzeczona nowościami Wydawnictwa MG i po prostu muszę przeczytać te książki. Poza nimi kusi mnie jeszcze "Oskarżam Auschwitz". ;)
OdpowiedzUsuńOd dawna czekam na "Jedwabnika" oraz chciałabym przeczytać "Czarne skrzydła". Właśnie niedawno w oko wpadły mi "Tajemnica morskiej latarni". Uwielbiam taką tematykę. O wielu z tych zapowiedzi nawet nie wiedziałam. Zainteresowałaś mnie "Schematem", "Grobowcem z ciszy" oraz "Duchem na wyspie". Aj, ile cudownych nowości!
OdpowiedzUsuńhttp://pasion-libros.blogspot.com
Tyrmanda i Stasiuka muszę mieć natychmiast :D
OdpowiedzUsuńMam już u siebie "Labirynt Śniących Książek" i lektura zapowiada się obiecująco. Poza tą pozycją nie widzę tu nic, co by wywołało u mnie napad zakupoholizmu :D
OdpowiedzUsuńOoooo PWN!!! OOOOooo biografia VW!!! Oooooo, dlaczego nie wiedziałam, że wychodzi!!!! OOOOoooo, muszę ja mieć! Bo już "Pokrewne dusze" mam już zamówione :D
OdpowiedzUsuńTo się nazywa entuzjazm. :D
UsuńMnie wrzesień powalił... Tyle dobrych pozycji! Człowiek nie ma lekko, oj nie :) :) :)
OdpowiedzUsuń:O WOW ILE TEGO
OdpowiedzUsuńZ chęcią sięgnęłabym po "Oskarżam Auschwitz" i "Jedwabnika", ale wtedy najpierw chciałabym przeczytać "Wołanie kukułki". :)
Duuużo, ale wątpię, że na coś się zdecyduję, bo brak funduszy, brak czasu i brak miejsca na półce ;)
OdpowiedzUsuńRewelacyjne zapowiedzi. Chciałabym przeczytać prawie wszystkie książki z Twojego zestawienia.
OdpowiedzUsuńTo i tak nieźle, bo ja bym chciała przeczytać wszystkie bez prawie. :P
UsuńKocham Moersa i wykreowany przez niego świat, więc nie mogę się, oczywiście, doczekać "Labiryntu Śniących Książek".
OdpowiedzUsuńCzytając dawno temu książkę o Irenie Sendlerowej bardzo brakowało mi mniej oficjalnego spojrzenia na tę postać. Byłam nastawiona na szczegóły dotyczące akcji, które przeprowadzała, na ich opisy, a dostałam strony pełne nazwisk, nazw organizacji i dat. Byłam zawiedziona na całej linii. Może wznowienie będize bogatsze o to, czego mi brakowało.
"Grobowiec z ciszy" ma cudowną okładkę :)
Seria kryminałów Akunina o Fandorinie ma teraz tak piękną szatę graficzną, że aż się czasami zastanawiam, czy by tu sobie nie sprawić drugiego kompletu (jak choroba, to choroba. Mam pierwsze wydania, kupione lata temu :) O wiele piękniejsze niż wydanie drugie, ale o niebo brzydsze od wydań, które pojawiają się obecnie. Myślisz, że to normalne, żeby się tak podniecać okładkami? :)
Pominęłaś biografię Cumberbatcha (a właściwie dwie) - cóż za niedopatrzenie! ;) ;) ;)
Uuuu... Strony pełne nazwisk, nazw i dat to nie jest to, co tygryski lubią najbardziej. :/ Liczę na to, że z tą książką tak nie będzie, bo zasnę zanim dotrę do dwudziestej strony. ;)
UsuńZ Akuninem muszę się bliżej zaprzyjaźnić. Wieki temu czytałam kryminał "Azazel", nic z niego nie pamiętam i to właściwie tyle, jeśli chodzi o Akunina. :D
Jako osobnik podniecający się okładkami, twierdzę, że normalne. :D
Taaaaa... Rażąceeee niedopatrzenie. Nie wiem jak to się mogło stać. :P
Akunin to nie tylko Fandorin (świetny!), dla mnie to przede wszystkim "Historie cmentarne" - rewelacyjne. Jak tak spoglądam na półkę z kryminałami, której 3/4 zajmuje właśnie Akunin, to stwierdzam, że on jest chyba moim ulubionym, obok Agathy Christie, twórcą tego typu literatury.
UsuńNo widzisz - tak ignorować potrzeby wiernej czytelniczki! ;) ;)
Mnie się póki co kojarzy tylko a Fandorinem i to przez mgłę. Nadrobię na pewno, bo wstyd nie znać.
UsuńAle to ten no... przypadek był. :P