piątek, 30 września 2016

Co w wydawnictwach piszczy
(październik 2016 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***



Akurat

Viet Thanh Nguyen Sympatyk - 12.10

Laureat Nagrody Pulitzera.

Kwiecień 1975, ogarnięty chaosem Sajgon, ostatnie chwile przed wkroczeniem oddziałów Północy. Generał armii południowowietnamskiej popija whisky w swojej willi i z pomocą zaufanego kapitana sporządza listę tych, którym będzie dane wejść na pokład ostatniego samolotu odlatującego z kraju. Generał i jego rodacy zaczynają nowe życie w Los Angeles, nie zdając sobie sprawy, że są obserwowani: kapitan, narrator opowieści, okazuje się podwójnym agentem. „Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, człowiekiem o dwóch twarzach” – Sympatyk, jak sam o sobie mówi, jest synem Wietnamki i Francuza; po ukończeniu amerykańskiego uniwersytetu wrócił do Wietnamu, by walczyć za sprawę komunizmu. Jeszcze długo po upadku Sajgonu będzie donosić swoim mocodawcom z Wietkongu o każdym ruchu generała. Kiedy jednak jego lojalność zostanie zakwestionowana, zrobi coś, co będzie go prześladować do końca życia.

W powieści znajduje odbicie wiele osobistych przeżyć Nguyena. Autor, urodzony w 1971 roku w Wietnamie, w 1975 roku znalazł się w Stanach Zjednoczonych jako uchodźca, wcześniej przebywszy prawie 200 kilometrów, by z matką i bratem dostać się do najbliższego portu. Podobnie jak bohaterowie powieści, Nguyen i jego bliscy osiedlili się w Kalifornii. Tworząc postać głównego bohatera, czerpał z doświadczeń dorastającego w Ameryce uchodźcy. Komitet nagrody Pulitzera określił „Sympatyka” jako „złożoną historię imigranta, opowiedzianą gorzkim, konfesyjnym tonem człowieka o dwóch umysłach, mającego dwie ojczyzny: Wietnam i Stany Zjednoczone".



Albatros

Mariusz Czubaj R.I.P. - 12.10

Marcin Hłasko – ekspert w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach – dostaje intratną propozycję: ma odnaleźć siostrzenicę wpływowej pani mecenas, Magdę Wolską. Ostatni ślad prowadził na Mazury, do Starych Kiejkut. Hłasko odrzuca ofertę, natrafia natomiast na nowy trop dotyczący zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Zaginięcie dziewczyny i Hłaski-seniora zdają się łączyć z tą samą osobą. Do Starych Kiejkut przybywa jednak ktoś jeszcze, by szukać odwetu za dawne występki.


Lee Child Jack Reacher. Nigdy nie wracaj - 12.10

Powieść z Jackiem Reacherem, byłym oficerem żandarmerii wojskowej, który, przemierzając autostopem Stany Zjednoczone, samotnie wymierza sprawiedliwość. Tym razem Jack, powodowany impulsem, po czternastu latach powraca do swojej macierzystej 110. jednostki specjalnej żandarmerii wojskowej, która zawsze kojarzyła mu się z domem. Reacher zamierza zameldować się u sierżant dyżurnej, lecz w gabinecie dowódcy nie zastaje major Susan Turner. Przyjmuje go podpułkownik Morgan, który dzień wcześniej zastąpił Turner na stanowisku. Mężczyzna ma dla Jacka same złe wiadomości, a każda z nich jest gorsza od poprzedniej. Okazuje się, że były oficer żandarmerii wpadł w prawdziwe kłopoty. Od Morgana Reacher dowiaduje się, że wytoczono mu sprawę karną o pobicie ze skutkiem śmiertelnym szesnastoletniego cywila, wniesiono przeciwko niemu pozew o ojcostwo, a także – tego spodziewał się najmniej – na mocy odpowiednich przepisów nadal podlega obowiązkowi obrony, co oznacza, że podpułkownik może powołać go z powrotem do służby wojskowej. Jack zachowuje swój stopień, lecz nie wolno mu się oddalać na więcej niż osiem kilometrów od siedziby jednostki. Z rozmowy z sierżant dyżurną dowiaduje się, że w areszcie pobliskiej bazy wojskowej pojawił się nowy więzień. Reacher odkrywa, że jest nim prawdopodobnie major Turner. Czy postawione obojgu zarzuty są ze sobą powiązane, czy to zwykły zbieg okoliczności? I czy Jack będzie żałował swojego powrotu?

Burda Książki

Anna Fryczkowska Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki) - 12.10

Kilka samotnych kobiet w domu na odludziu. Bawią się nie najgorzej, choć wkrótce śnieżyca odcina je od świata. I nagle jedna z nich zostaje zamordowana. W sytuacji ostatecznej w bohaterkach budzą się głęboko skrywane urazy.

Sześć podejrzanych, mnóstwo butelek wina, a policja ciągle daleko. Tej nocy są zdane tylko na siebie, więc same będą musiały poprowadzić śledztwo. Gdyby nie to, że bohaterki zamiast herbaty piją wino, dużo wina…, a rzecz się dzieje we współczesnej Polsce, tę historię mogłaby napisać sama Agatha Christie.


Czwarta Strona

Magdalena Knedler Nic oprócz milczenia - 12.10

Komisarz Anna Lindholm wyjeżdża do Włoch, porzucając bliskich. Chce skryć się przed światem wśród wąskich uliczek i kanałów Wenecji. Jednak nie tylko wspomnienia nie pozwalają jej odpocząć…

W dniu rozpoczęcia karnawału Anna znajduje ciało tajemniczego gondoliera. Jego strój i maska wyraźnie nie pasują do siebie… Czyżby morderca chciał w ten sposób coś przekazać? W Annie odzywa się policyjny instynkt, który wplątuje ją w śledztwo prowadzone przez pociągającego commissario, Antonia Vallego. Szybko okazuje się, że sprawa dotyczy więcej niż jednej zbrodni, a uwikłani są w nią członkowie potężnych i zamożnych weneckich rodzin….

Sarah Hilary Nie ma innej ciemności - 12.10

Marnie Rome – bohaterka najlepszego kryminału 2015 roku w Wielkiej Brytanii – powraca. Więcej mroku, więcej strachu, więcej niepokoju…

W ogrodzie jednego z domów na nowo powstałym osiedlu przypadkiem zostaje znaleziony stary bunkier, a w nim… ciała dwóch chłopców. Nie wiadomo, kim byli ani w jaki sposób zginęli, wiadomo natomiast, że zwłoki przeleżały tam około pięciu lat. Fakt, że bracia nie figurują w policyjnych kartotekach jako zaginieni nie ułatwia śledztwa. Czy to możliwe, żeby najbliżsi zgotowali im taki los?

To najtrudniejsza sprawa w karierze londyńskiej detektyw. Marnie Rome będzie musiała odsunąć na bok emocje i całą energię włożyć w znalezienie mordercy sprzed lat.

W obcej skórze wciskało w fotel. Nie ma innej ciemności sprawi, że strach zostanie z Wami na jeszcze dłużej.

Philipp Meyer Syn - 12.10

Syn Philippa Meyera to epicka, napisana z rozmachem powieść o amerykańskim Zachodzie. Wielopokoleniowa saga o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów – od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego – dla której najważniejszą wartością jest ziemia i honor. To także książka niepokojąca i działająca na wyobraźnię. Bez wątpienia można powiedzieć, że jest arcydziełem i kontynuacją najlepszej tradycji amerykańskiego kanonu – niezapomniana powieść łącząca pisarską sprawność Larry’ego McMurtry’ego z ostrością wyrazu Cormaca McCarthy’ego. Na podstawie powieści nagrywany jest serial, w którym główną rolę gra Pierce Brosnan.

Edipresse Książki

Beata Pawlikowska Blondynka w Japonii - 12.10

Japonia, jeden z najbardziej legendarnych krajów świata!

Kto nie słyszał o cudownie zdrowym japońskim jedzeniu, o samurajach, gejszach, japońskiej precyzji, uprzejmości, japońskich komiksach, grach i gigantycznie wielkich, nowoczesnych miastach? O japońskiej tradycji, kulturze i niezwykłej religii shinto?... O medytacji zen, japońskich drzeworytach i sztuce japońskiego minimalizmu?... O zapasach sumo, sushi i słynnej japońskiej zielonej herbacie?

Ja słyszałam. Pojechałam do Japonii. I okazało się, że wszystko jest inaczej!!!!!!

Elżbieta Sęczykowska Randka z jeleniem - 12.10

To osobista i autentyczna relacja związana z czasem zakładania pierwszej w Polsce prywatnej farmy jeleni na Mazurach. Jest to niekiedy zabawna, a niekiedy nieco dramatyczna historia człowieka, który mieszkał wiele lat w Anglii i wraca do Polski po to, by zmagać się z popegeerowska rzeczywistością. Dokonuje pionierskich wyczynów pośród fantastycznych, ale i często bardzo nieprzyjaznych ludzi. Jest to prawie kryminał umiejscowiony pośród pięknej przyrody, zwierząt, ludzi i obyczaju.

Istotna role w książce odgrywa odnoszenie się do historii ciekawych miejsc Warmii i Mazur, a przede wszystkim do głębokiej, odchodzącej już tradycji polskiej i tworzenia nowych jej form o zupełnie odmiennych standardach.

Decyzja o przeniesieniu się na wieś nie tylko otworzyła nowy rozdział w życiu bohaterów, ale przede wszystkim zbliżyła ich do polskiej ludowej obrzędowości, do której tak chętnie odwołujemy się w naszych wyobrażeniach o sielskim życiu na wsi.

Muza


María Dueñas Templanza znaczy umiar - 12.10

Nic nie zapowiadało, że fortuna, którą Mauro Larrea zgromadził przez lata wytrwałej pracy, przepadnie. Przygnieciony przez długi i dręczony niepewnością Larrea gromadzi ostatnie środki i decyduje się na ryzykowny krok, który otwiera przed nim nowe perspektywy. Wtedy zaś na jego drodze pojawia się niepokojąca Soledad Montalvo, żona londyńskiego kupca winnego, by poprowadzić Larreę ścieżką, której nigdy by się nie spodziewał.

Z młodej republiki meksykańskiej do olśniewającej kolonialnej Hawany; z Antyli do XIX-wiecznego andaluzyjskiego Jerezu, który dzięki eksportowi win do Anglii stał się legendarną kosmopolityczną enklawą – taką drogę przebywa bohater tej książki, opowiadającej o sukcesach i klęskach, rodzinnych intrygach, kopalniach srebra, winnicach i wspaniałych miastach, których świetność z czasem zagasła. To historia męstwa w obliczu przeciwieństw losu i historia życia, które zmieniło się za sprawą niepowstrzymanej namiętności.

Sylwia Mróz Pejzaż bez kolców. Meksyk słońcem malowany - 12.10

Nie jest to kolejna książka podejmująca temat narkotyków, chociaż temat ten nie jest pominięty. Meksyk ma przecież znacznie więcej nam do zaoferowania. Majowie uważają, że poza wzrokiem, słuchem, węchem, dotykiem i smakiem naszym szóstym zmysłem jest serce, uczucia, intuicja. Dlatego warto się w Meksyku zgubić, iść na spacer bez wyraźnego celu, pobyć na targu, porozmawiać z ludźmi, pozwolić chwili trwać i cieszyć się nią. Dokładnie tak, jak robią to Meksykanie.




Otwarte

Nino Haratischiwli Ósme życie. Tom 2 - 12.10

Druga połowa XX wieku. Zimna wojna. Kitty Jaszi i jej brat Kostia żyją po dwóch stronach żelaznej kurtyny. On jest radzieckim oficerem zaangażowanym w budowę podwodnych okrętów atomowych, ona odnoszącą sukcesy piosenkarką. Dla obojga los bywa jednak podobnie niełaskawy. I dla ich bliskich. Kobietom z rodziny Jaszich trafiają się jedynie ulotne chwile szczęścia. A mimo to kochają, podsycają w sobie nadzieję, żyją… na przekór wszystkiemu.

„Ósme życie” to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl.

Prószyński i S-ka

Catherine Banner Dom na skraju nocy - 6.10

Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa.

Lekarz Amedeo Esposito, podrzutek z Florencji, przyjeżdża na Castellamare w poszukiwaniu pracy. Nieoczekiwanie znajduje tam przyjaciół, dom, rodzinę i swoje miejsce na ziemi, gdzie czas odmierza coroczna procesja świętej Agaty, patronki wyspy.

Amedeo otwiera bar w Domu na Skraju Nocy. Choć miejscowi uważają ten budynek za przeklęty, właśnie to miejsce stanie się sercem wyspy. Tutaj urodzi się czwórka dzieci Amedea i Piny, a później ich wnucząt i prawnucząt.

Castellamare wraz z czterema pokoleniami energicznych Espositów żegluje przez burzliwe stulecie, poddając się zmianom niesionym przez wojnę, recesję i… turystów. Zmieniają się reżimy, wychodzą na jaw zdrady, zawiązują się nieoczekiwane przyjaźnie, a Dom na Skraju Nocy trwa niezmiennie pośród szumu morza.

Olga Rudnicka Granat poproszę - 11.10

Kiedy wszystko wali się na głowę, można zrobić tylko jedno – wziąć sprawy w swoje ręce!

Emilia Przecinek – ma trzydzieści dziewięć lat, sto pięćdziesiąt sześć i pół centymetra wzrostu oraz prawie dziesięć kilogramów nadwagi. Jest znaną autorką powieści romantycznych, a także matką dwojga nastoletnich dzieci i przykładną małżonką Cezarego, który postanawia zostać szczęśliwym mężem innej kobiety. Nie dość że młodszej, to jeszcze wyższej, co szczególnie boli Emilię.

Los nie sprzyja przyszłej rozwódce. Bank domaga się spłaty kredytu, kochanka męża zostaje znaleziona martwa, a rodzina, mimo że daje Emilii niepodważalne alibi, zdaje się nie wierzyć w jej niewinność. Jej reputacja zawodowa zaczyna się walić, a w dodatku mąż jest poszukiwany za defraudację. To zdecydowanie dużo za dużo jak na jedną małą kobietkę.

Czyżby?

Agnieszka Osiecka, Violetta Oziminkowska Lubię farbować wróble - 11.10

Agnieszka Osiecka – królowa ozdabiania codzienności słowami. Mówiła: Nie otwieraj ust, jeśli nie masz puenty. Cytaty z jej tekstów na stałe weszły do języka potocznego.

Lektura udzielonych przez nią wywiadów okazuje się równie inspirująca. Celne podsumowania, poetyckie widzenie świata i ciekawe przemyślenia. Każde słowo wiernie spisane z rozmowy, bez przeinaczeń i nadinterpretacji.

Wszystko ubrane przez Violettę Ozminkowski w formę współczesnego wywiadu, tak by słowa zyskały autentyzm i spójność.

To nie jest rozmowa o tym, kto kogo znał albo kto kogo kochał, a kto kochać nie chciał. To nie jest rozmowa o tym, kto z kim przeciwko komu. To nie jest rozmowa o tym, jak żyć i czego nie jeść.

To jest rozmowa o tym, że życia nie da się ułożyć w chronologiczną całość, bo czas wcale nie pędzi do przodu. Dlatego jedne okruchy codzienności zapadają nam w pamięci na zawsze, a inne giną bezpowrotnie. To jest rozmowa o tym, że być może czas jest podobny do wiatru. To jest rozmowa o tym, że życie jest czymś innym, niż myśleliśmy, że jest.

Maria Ulatowska, Jacek Skowroński Historia spisana atramentem - 11.10

Miłość potrafi spaść z siłą żywiołu. Nie ma przed nią ucieczki nawet dla… księdza. Bez względu na przeciwności, bez względu na cenę, jaką przyjdzie płacić przez resztę życia. Czy było warto?

Gruby brulion w kartonowych okładkach, z mocno pożółkłymi kartkami, zapisywanymi atramentem przez długie wieczory i noce. Dzieje wielkiej, zakazanej miłości, która narodziła się przeszło sto lat temu. Czy to takie niezwykłe? Owszem, gdy bohaterem tej historii i autorem pamiętnika jest ksiądz.

To opowieść o młodym duchownym, od początków jego drogi kapłańskiej, poprzez rozterki i walkę z przymusem dochowania celibatu. O próbach opuszczenia Kościoła i powrotach przed ołtarz.

Czy miłość do kobiety przezwycięży autentyczne powołanie do służby Bogu?

Autorzy powieści odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie toczy się akcja tej opowieści, a jest ich sporo – Królestwo Polskie, Ukraina, Wołyń, Podole, stary Paryż i daleka Ruś. Udało im się przywołać tamtą atmosferę, dawne klimaty wiejskich plebanii i magnackich posiadłości, wielkie bale i tupot końskich kopyt na bruku miasteczek o znajomo brzmiących nazwach, gdzie jeszcze z rzadka słychać język polski.

A do tego pojawia się pewna tajemnica, którą tropią współcześni bohaterowie, podążający śladami księdza i jego ukochanej.

Dodatkową inspiracją dla prowadzonych z niemałym trudem poszukiwań stał się fakt, że gdyby pewien dziesięcioletni chłopiec sto lat temu nie postanowił uciec z domu, to współautorki tej książki nie byłoby na świecie…


W.A.B.

Zeruya Shalev Ból - 12.10

Świetna książka, która kończy się terapeutycznym katharsis.

Dziesięć lat po tym, jak została poważnie ranna w ataku terrorystycznym, Iris znowu doświadcza silnych ataków bólu. Ale to jeszcze nie wszystko: przypadkowe spotkanie z niewidzianym od lat Ejtanem, jej wielka młodzieńczą miłością, na nowo otwiera rany, które niosą ze sobą większe cierpienie niż fizyczne dolegliwości. Czy Iris może wybaczyć Ejtanowi porzucenie, które zniszczyło jej życie? Wydaje się, że nie, ból jest zbyt wielki. Ale czy stać ją na to, by odrzucić powrót człowieka, który kiedyś był – i chyba nadal jest – całym jej światem? Małżeństwo Iris utknęło w martwym punkcie. Jej dzieci wyrosły i są już prawie niezależne; ona sama stała się całkowicie oddaną pracy i odnoszącą sukcesy dyrektor szkoły. W jej życiu nie było miejsca na spontaniczność, namiętność i… radość. Ejtan zmienia wszystko. Za szczęście Iris musi jednak płacić wysoką cenę: kłamstwa, którymi karmi bliskich, z każdym dniem przybliżają jej rodzinę do kryzysu, który uderzy we wszystkich. Iris odkrywa, że jedyny sposób, by wreszcie uwolnić się od wieloletniego cierpienia, łączy się z zadaniem bólu tym, których kocha najbardziej.

Zeruya Shalev sugestywnie i z ogromnym kunsztem tworzy portret miłości tak głębokiej, że zdolnej przetrwać lata, i przyciągania tak niebezpiecznego, że można zaryzykować dla niego wszystko. Bezkompromisowa, szczera i poruszająca do głębi powieść Shalev to lektura, od której nie można się oderwać.

Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu - 12.10

Arcydzieło literatury światowej teraz z autografem pisarza. Najsłynniejsza powieść Milana Kundery wydana po raz pierwszy w 1984 r., z głośną adaptacją filmową z Danielem Day-Lewisem i Juliette Binoche. To poruszające studium przypadku, który rządzi ludzkim życiem i decyduje o tym, kim jesteśmy, czym się zajmujemy i kogo kochamy. W epoce totalitaryzmu zaś czynnik losowy jest tym bardziej paradoksalny, im bardziej wszechwładny ustrój stara się go wyeliminować i narzucić obywatelom sztuczne ograniczenia. Pomiędzy tymi dwoma żywiołami – prawdziwym i wymyślonym - poszczególne biografie wirują jak folia na wietrze.

Lone Theils Zaginione - 12.10

Dziennikarka Nora Sand na tropie seryjnego mordercy

Wspaniały debiut w klimacie najlepszych duńskich i brytyjskich kryminałów

W angielskim miasteczku ambitna duńska dziennikarka Nora Sand kupuje od handlarza starzyzną starą walizkę. W jej wnętrzu znajduje dwanaście fotografii dziewcząt, w tym Lisbeth i Lulu, których zaginięciem w latach 80. XX wieku żyła cała Dania. Pikanterii dodaje fakt, że na boku walizki widnieje napis „B. Hix”, co może oznaczać, że należała ona kiedyś do brytyjskiego seryjnego mordercy kobiet, który swoim ofiarom odcinał języki i trzymał je w formalinie. Wprawdzie William Hickley (Bill Hix) został złapany w 1992 roku przez brytyjską policję i osadzony w więzieniu Wolfhall, ale nie wszystkie ciała jego ofiar udało się zlokalizować. Ów psychopatyczny morderca nie współpracował bowiem z policją i dobrze się bawił, wprowadzając śledczych w błąd.

Nora postanawia wszcząć na własną rękę dziennikarskie śledztwo, w czym dzielnie sekunduje jej policjant Andreas, kolega ze szkolnej ławy, który bawi w Londynie z powodu szkolenia antyterrorystycznego w Scotland Yardzie. Z czasem okazuje się, że choć walizka mogła należeć do Billa Hixa, to jedno ze zdjęć z pewnością zostało zrobione już po jego osadzeniu w więzieniu. Nora chce za wszelką cenę wyjaśnić tę sprawę, spotyka się więc z Hixem. Między psychopatycznym, pozbawionym skrupułów i ludzkich odruchów mordercą a sprytną, choć z gruntu uczciwą dziennikarką rozpoczyna się rozgrywka, przywodząca na myśl fabułę i akcję "Milczenia owiec".

Fabuła powieści "Zaginione" oparta jest na prawdziwej historii amerykańskiego seryjnego zabójcy, który prześladował swoje ofiary i robił im zdjęcia tuż przed ich zabiciem.

Julia Heaberlin Polne Kwiaty - 12.10

Mroczna podróż do najciemniejszych zakątków duszy

Szesnastoletnia Tess zostaje znaleziona bliska śmierci na teksańskich polach. Miała być kolejnym Polnym Kwiatem, jedną z czterech ofiar seryjnego mordercy, nazwanych tak przez prasę ze względu na żółte kwiecie, jakie sprawca pozostawiał na miejscu zbrodni. To dzięki Tess przestępca został ujęty i skazany. Jednak po latach w okolicy znów pojawiają się żółte kwiaty… Czy na pewno skazana została właściwa osoba?

Polne Kwiaty to szokujący, wciągający i oryginalny thriller psychologiczny.





Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ioana Pârvulescu Życie zaczyna się w piątek - 12.10

Rok 1897. Na polach pod Bukaresztem znaleziony zostaje nieprzytomny mężczyzna. Nie wiadomo kim jest, ani skąd pochodzi. Może to oszust albo przestępca uciekający przed pościgiem? A może pacjent szpitala psychiatrycznego?

Akcja tej na poły kryminalnej powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie 13 dni: od piątku 19 grudnia do końca roku. Dzięki niezwykle żywo odmalowanym obrazom atmosfera Bukaresztu końca XIX wieku odtworzona jest niczym w filmie. Wystarczy otworzyć książkę, aby znaleźć się w stolicy Rumunii.

Książka otrzymała w 2013 roku Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

Znak

Katarzyna Kubisiowska Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia - 12.10

"Ty masz do opisania całe moje życie. Zostawiam ci baby i chlanie, w ogóle rób, jak tam chcesz, wtrącać się nie będę. Jeszcze będziesz mnie miała dość, zobaczysz."

Cała prawda o Jerzym Pilchu

Wydawać by się mogło, że Jerzy Pilch w swoich książkach powiedział o sobie wszystko. Nie jest to prawda. Nie jest też prawdą, że jego trzęsące się ręce to efekt alkoholowej choroby, albo – jak chcą inni – kara za grzechy.

Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę.

Jerzy Pilch:
– Ile dostałaś czasu?
– Dwa lata.
– Aha, czyli liczą na to, że przed wydaniem zdążę umrzeć.

Maryla Szymiczkowa Rozdarta zasłona - 12.10

Nowe śledztwo profesorowej Szczupaczyńskiej. Bestsellerowa seria kryminalna!

Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia – dopiero co przyuczona do służby – niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony. Czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku?

Po bestsellerowej "Tajemnicy domu Helclów" Maryla Szymiczkowa powraca z nowym śledztwem. Jeszcze więcej sekretów skrywanych w krakowskich kamienicach, spora dawka namiętności i jeszcze większa porcja humoru.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju”, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Po sukcesie "Tajemnicy Domu Helclów" postanowiła związać się na stałe z kryminałem.


Zysk i S-ka

Bill Bryson Herbatka o piątej - 3.10

"Herbatka o piątej!" to uroczy i zabawny, ale i uszczypliwy pean miłosny na cześć Wielkiej Brytanii. Ukazuje się niemal dwadzieścia lat po bestsellerowym klasyku literatury podróżniczej – "Zapiskach z małej wyspy" – w którym Bill Bryson opisał swój pierwszy gorący romans z przybraną ojczyzną.

Podążając trasami z Bognor Regis na południu do Cape Wrath na północy, zahaczając o całkiem nowe, nieopisywane wcześniej miejsca i spotykając ludzi, których zwykła codzienność jest źródłem nieustannego zagrożenia, ten niefrasobliwy Amerykanin odkrywa cudownie piękny, uroczo ekscentryczny i ujmująco specyficzny kraj. Czy to miasteczko perełka, uroczy pub, rozpieszczająca podniebienie lokalna przekąska, czy też korki na drogach, śmieci i nieuprzejmie ekspedientki – każda anegdota powoduje coraz większą ochotę, by ruszyć śladami Brysona. Dzięki osobliwej zdolności autora do przyciągania rzeczy śmiesznych, dziwnych, zdumiewających i niedorzecznych jego przygody nabierają szczególnych rumieńców, a książka jest przyczyną niekontrolowanych wybuchów śmiechu.

Trudno sobie wyobrazić lepszy przewodnik po Wielkiej Brytanii i równie pociesznego kompana!




29 komentarzy:

  1. Zdecydowanie "Sympatyk" zwrócił moją uwagę, bardzo jestem ciekawa tej książki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z niej na razie zrezygnowałam. Nie wiem czy ją udźwignę.

      Usuń
  2. Książka o prywatnej farmie jeleni mnie zainteresowała. Ile nowości!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tyle wspaniałości! Nie wiedziałam, że jest nowa powieść Olgi Rudnickiej! To i ja... "Granat, poproszę" ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Co miesiąc książek mi na liście do przeczytania przybywa, a czasu co raz mniej

    OdpowiedzUsuń
  5. Miesiąc październik znowu ogołoci mój portfel!

    OdpowiedzUsuń
  6. Z tego zestawienia chcę Pilcha:) A jeszcze wyrzutem jest seria "Ósme życie", które mnie też intryguje...

    OdpowiedzUsuń
  7. O, "Sympatyk" i "Syn"! Ta druga książka to zresztą finalistka Pulitzera 2015.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja na pewno skuszę się na książki wydawnictwa Czwarta Strona i W.A.B.

    OdpowiedzUsuń
  9. Uch za dużo tego... :P Na pewno przeczytam "Rozdartą zasłonę", ale ciekawią mnie też "Polne kwiaty", "Zaginione", "Dom na skraju nocy", "Pejzaż bez kolców" i "Nie ma innej ciemności".

    OdpowiedzUsuń
  10. Szymiczkowa, Fryczkowska, Rudnicka i panie z Czwartej Strony, taki zestaw poproszę;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Podobają mi się przedstawione przez Ciebie nowości;) z pewnością parę tytułów wybiore do szybkiego zdobycia. Ta część Reachera jest bardzo fajna, już ją czytałam. Tylko ten kto wybrał do tej roli Cruisa, raczej nie czytał książki:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurcze, a wiesz, że ja chyba jeszcze w ogóle nie czytałam Reachera? Albo czytałam, ale sto lat temu i kompletnie nie pamiętam. O_o

      Usuń
  12. Hmm... Może ta "Blondynka w Japonii". Co do Billa Brysona, to sceptycznie podchodzę, bo jedną już jego książkę czytałam i nic tylko narzekał i w ogóle nie próbował zrozumieć ludzi z innych kultur. Tylko się naśmiewał. I nawet nie w ten sposób, co Anglicy czasami, bo oni to takie swoje specyficzne poczucie humoru mają. Nie. Taki jakiś się wydawał grubiański i niedojrzały. Mam jeszcze jedną z jego książek. Mam nadzieję, że lepsza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uuuu... Trochę ostudziłaś mój zapał. Pamiętam taką książkę "W drodze na Hokkaido" Fergussona i tam właśnie było tak, jak piszesz. Autor ogromnie naśmiewał się z Japończyków i bardzo mi to przeszkadzało w lekturze. Zwłaszcza, że potrafił śmiać się nawet z ich uprzejmości i tego, że specjalnie dla niego nadrabiali drogi, byle tylko mu pomóc i go gdzieś podrzucić. Niefajne.

      Usuń
  13. Gdyby nie bardzo osobisty stosunek do Agnieszki Osieckiej, długo wahałabym się, po co sięgnąć na początku. Nie ocenia się po okładce, ale bardzo zaskoczyła mnie ta od "Nieznośnej lekkości bytu''. Posiadam wcześniejsze wydanie, jest delikatnie błękitne, bardzo minimalistyczne i uważam, że doskonale tym wpasowuje się w treść, ta wersja wcale do mnie nie przemawia. Świetnie zestawienie, gdyby tak mieć więcej czasu, miejsca i pieniędzy... wybór stałby się bardziej oczywisty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam "Nieznośną..." w czarnym wydaniu i nie wyobrażam sobie innego. :)

      Usuń
  14. Anna Fryczkowska Sześć kobiet w śniegu oraz książka Rudnickiej- to coś dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  15. Dla siebie nic nie widzę, ale na pewno skusimy się na ksiązkę lub e-book Rudnickiej, bo Paulina czytała już niemal wszystkie jej książki oprócz jednej, która już czeka na przeczytanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na poprawę humoru książki Olgi Rudnickiej są idealne, więc cieszę się, że pojawiła się kolejna.

      Usuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

  18. Bardzo czekam na ,,Syna", bo jego premiera była zaplanowana już w sierpniu i ją przełożono. I ,,Sympatyk" i Osiecka... Oj za szeroki mam gust...

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.