sobota, 30 stycznia 2016

Co w wydawnictwach piszczy
(luty 2016 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***


Albatros


Marc Levy Ona & on - 3.02

Nowe Notting Hill. Jedna z najlepiej sprzedających się książek we Francji w 2015 roku.

Subtelna i naprawdę zabawna historia miłosna, która uwiedzie i oczaruje czytelniczki. Nie ma tu księcia z bajki, jest zwykły facet i prawie zwykła dziewczyna, którzy po prostu się pokochali. Ona i on. Nic więcej. Aż tyle.

Mia i Paul poznali się poprzez internetowy portal randkowy i zamiast kochankami, zostali przyjaciółmi. Chcą, by nadal tak zostało.



Carson McCullers Serce to samotny myśliwy - 10.02

W centrum wydarzeń znajduje się głuchoniemy, życzliwy wszystkim John Singer. Do niego właśnie przychodzą pozostali bohaterowie. Wiecznie pijany wizjoner Jake Blount. Biff Brannon, właściciel kafejki i filozof amator. Doktor Benedict Mady Copeland, dla którego osiągnięcie mitycznego życiowego celu, który pozostaje niesprecyzowany, staje się obsesją. Głuchoniemy mężczyzna jest słuchaczem idealnym – nie przerywa, nie ocenia. Odwiedzający go okazują się egoistami. Żaden nie potrafi dostrzec własnej tragedii Singera – aż do chwili, w której jest już na to za późno.


Donato Carrisi Zaklinacz - 12.02

Sześć odciętych ludzkich rąk zakopanych w ziemi. Pięć zaginionych dziewczynek. Kim jest szósta, niezidentyfikowana ofiara? Kiedy ją porwano? Czy istnieje choć cień szansy, że jeszcze żyje?

Na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w tej makabrycznej sprawie staje doktor Goran Gavila, cywilny kryminolog i wykładowca uniwersytecki. Do grupy dołącza młoda policjantka Mila Vasquez, ekspert w odnajdywaniu zaginionych dzieci.
Sadystyczny morderca bawi się z ekipą śledczą w „kotka i myszkę”, nieustannie podsuwając jej nowe tropy. Zwłoki okaleczonych dziewczynek zostają odnalezione w starannie wybranych miejscach, wskazujących na ludzi, którzy popełnili inne, dotąd niewykryte zbrodnie.

Śledztwo przemienia się w koszmarną wyprawę w przeszłość morderców, udających porządnych obywateli: agenta handlowego, księdza, pomocnika murarskiego. Jakie są prawdziwe zamiary tajemniczego „inspiratora”, który pociąga za wszystkie sznurki? Odnalezienie ciała piątej ofiary w tymczasowym mieszkaniu śledczych przynosi nieoczekiwany zwrot w sprawie...


Czarna Owca



Laura Barnett Wersje nas samych - 3.02

Co by było, gdybyś wtedy powiedziała „tak”?

Są chwile, które wpływają na całe nasze życie. Fascynująca opowieść o tym, jak podejmowane codziennie decyzje mogą w zaskakujący sposób kształtować nasz los.

Wersje nas samych to trzy różne wersje historii znajomości Evy i Jima. Wszystkie łączy moment ich pierwszego spotkania. Kiedy nieznajomej dziewczynie psuje się rower, Jim oferuje jej pomoc nie wiedząc, że to zdarzenie będzie miało decydujący wpływ na całe późniejsze życie ich dwojga.

Debiutancka książka Laury Barnett to wyróżniająca się powieść o pozornie nieznaczących wyborach, jakich dokonujemy i różnych ścieżkach, jakimi mogą się potoczyć nasze historie

Co by było, gdyby jedna drobna decyzja mogła zmienić resztę twego życia?

Arne Dahl Gorące krzesła - 3.02

Muzyka przestaje grać. Kto zostanie bez krzesła – umiera

Detektywi Opcopu – specjalnej jednostki Europolu z Hagi – z Paulem Hjelmem na czele muszą wyjaśnić nietypową sprawę i powiązać ze sobą jej makabryczne wątki. W różnych częściach Europy dochodzi do nagłych i zaskakujących zgonów. Na światło dzienne wychodzą przerażające eksperymenty na ludziach prowadzone w imię nauki. Przetrzymywani na wyspie ludzie z głodu zaczynają zjadać się nawzajem.


Paulowi w śledztwie pomagają policjanci z całej Europy, między innymi Marek Kowalewski – warszawski gliniarz od papierkowej roboty, który zwalczał przestępczość gospodarczą w Europie Wschodniej.


Czarne

Peter Godwin Mukiwa. Biały chłopak w Afryce - 10.02

W 1964 roku sześcioletni Peter Godwin po raz pierwszy zdaje sobie sprawę, że Rodezję czekają spore zmiany. Jego sąsiad zostaje zamordowany, a wydarzenie to zapowiada nadejście wojny. Urodzony w Harare autor rekonstruuje historię swojego życia – od dzieciństwa spędzonego wśród białej klasy średniej i czarnoskórych pracowników domu, którzy wprowadzili go w magiczny świat kultury, religii i języka Afryki, przez pobyt w wojsku podczas wojny domowej aż po karierę dziennikarza śledczego ujawniającego kulisy służby w afrykańskiej armii, a wszystko to na tle krwawej historii przemiany Rodezji w Republikę Zimbabwe.

Opowieść Godwina to opis chylącego się ku upadkowi brytyjskiego kolonializmu. Mukiwa to także pasjonująca podróż przez życie autora, którego dorastanie pokryło się z okresem kształtowania nowej afrykańskiej historii.

Do 1980 roku Rodezją – dzisiejszym Zimbabwe – rządzili biali, chociaż nigdy nie stanowili więcej niż dwa procent mieszkańców. Peter Godwin opisuje ten świat poprzez swoje wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Jest to kraj zarazem bliski i ciepły, ale też okrutny i krwawy – bo to bardzo krwawa książka. Śmierć jest w tej historii zawsze obecna, ale autor traktuje ją z poruszającą oczywistością oraz spokojem, jak zwykły element krajobrazu. To fascynująca opowieść o kraju, którego już nie ma.
Adam Leszczyński

Wprawdzie świat białych chłopców i dziewcząt w kolonialnej Afryce zniknął, ale te piękne wspomnienia to świetny wkład w literaturę opowiadającą o tamtych czasach.
William Boyd, Sunday Times

Wspomnienia Godwina to zarówno przerażająca opowieść przygodowa, jak i przejmujący obraz człowieka dręczonego gorzkimi dylematami moralnymi.
Graham Lord, Daily Telegraph

Wolfgang Bauer Przez morza. Z Syryjczykami do Europy - 10.02

Ten exodus trwa, odkąd załamał się porządek polityczny na Wschodzie. Egipt, Somalia, Libia, Erytrea, Jemen, a zwłaszcza Syria – z każdego z tych państw tysiące uchodźców co roku próbuje przedostać się przez Morze Śródziemne, by uciec od wojen, dyktatur, by móc żyć bez lęku.

Dwóch dziennikarzy: fotograf Stanislav Krupar i reporter Wolfgang Bauer postanowiło przebyć drogę, którą pokonują uciekinierzy. Zmienili tożsamość, zaufali przemytnikom i przyłączyli się do Syryjczyków, którzy próbują się dostać z Egiptu do Włoch. Szybko okazało się, że morze jest tylko jednym z zagrożeń, które na nich czekały, a "ucieczka przed niebezpieczeństwem staje się coraz bardziej niebezpieczna".

Przez morze pokazuje prawdziwych ludzi, nie kolejne liczby w statystykach. Syryjczyków, z których każdy ma inną historię, rybaków, którzy pomimo strachu dają się przekupić, brutalnych przemytników, których uderzenia bolą. Ten dokument to apel do polityków o bardziej humanitarne traktowanie ludzi potrzebujących pomocy.


DM Sorus

Katarzyna Maniszewska Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia - 8.02

Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia jest zbiorem opowieści o przygodach podróżniczych autorki, która wędruje samotnie, z plecakiem, bez wcześniejszych planów i rezerwacji. Spotykające ją – często zabawne – perypetie przybliżają czytelnikowi odwiedzane przez nią kraje – ich historię, sytuację polityczną, problemy społeczne, obyczaje i wierzenia, a także np. zwyczaje kulinarne, jak próbowane przez nią potrawy lokalne, np. smażone pająki czy surowe serce kobry.

Choć przedstawiane historie dotyczą głównie Azji Południowo-Wschodniej, ich wspólnym mianownikiem nie jest rejon geograficzny, a ciekawi ludzie poznawani w trasie. Swego rodzaju lejtmotywem opowieści jest muzyka (tytuły rozdziałów nawiązują do utworów klasyki rocka) oraz łut szczęścia, który ratuje ją z wielu opresji, a nawet z zagrożenia życia.


Filia

L.H. Cosway Sześć serc - 10.02

Pierwszy tom serii Hearts.

Poznajcie opowieść, Jaya Fieldsa, iluzjonisty, mentalisty, spryciarza.

Myślę trójkątami. Wy myślicie liniami prostymi. Pokażę wam stół i przekonam, że to krzesło. Dym i lustra, sztuczki i triki. Oszukuję i zwodzę. Ale przede wszystkim stawiam na dobre przedstawienie.

Wszyscy sądzą, że zabiłem człowieka, ale nie zrobiłem tego. Pragnę zemsty. Pragnę jej dla siebie i dla niej. Chcę rewanżu dla całej naszej szóstki. Ona mnie nie pamięta, choć jest przyczyną tego wszystkiego. Będzie moją nagrodą, gdy wszystko dobiegnie końca. Jeśli tylko okażę się dość silny.

Zatem śmiało, wybierzcie kartę. Wejdźcie i obejrzyjcie przedstawienie. Spójrzcie na moje dłonie, przyjrzyjcie się uważnie, tak byście nie widzieli tego, co się dzieje naprawdę. Zniszczę wasz świat w świetle reflektorów. Nie zorientujecie się co robię, dopóki nie będzie za późno. Mam tylko jedno serce, a kiedy moje wielkie oszustwo dobiegnie końca, wręczę je właśnie jej.

Usiądźcie wygodnie, znajdujecie się na początku jazdy z piekła rodem.


Jaguar


James Oswald Pieśń wisielca - 10.02

Pieśń wisielca to trzecia powieść z serii o inspektorze Jamesie McLeanie, której akcja ma miejsce w Edynburgu. Sprawa odnalezionego w pustym domu wisielca, dla edynburskiej policji wydaje się być kolejnym samobójstwem. Kilka dni później zostają jednak znalezione kolejne dwa ciała wiszące na takiej samej linie, a pętla została zawiązana za pomocą tego samego węzła.

Im McLean kopie głębiej, tym bardziej schodzi do świata, w którym rzeczywistość staje się niewyraźna, a najbardziej irracjonalne odpowiedzi stają się jedynymi wyjaśnieniami.


Kobiece


Parnaz Foroutan Dziewczyna z ogrodu - 02.02

Niezwykły debiut literacki. Trzymająca w napięciu opowieść o pożądaniu, obsesji i władzy, które doprowadzają do upadku zamożnej rodziny perskich Żydów w XX-wiecznym Iranie.

Pomimo wielkiego bogactwa i pozornego sukcesu – Asher będący głową rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah - nie może doczekać się syna, którego pragnie ponad wszystko. Jego młoda żona, Rakhel, musi mierzyć się z surowymi wymaganiami stawianymi kobiecie w społeczeństwie, w którym jej wartość ocenia się przez pryzmat zdolności do wydawania na świat zdrowych synów.

Zagubiona dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z presją otoczenia, która pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Z czasem Rakhel zaczyna hodować w sobie zazdrość i mściwość, które na zawsze ją odmienią. Wkrótce sfrustrowany Asher podejmuje fatalną w skutkach decyzję, która zaważy na losach całej rodziny i zatruje duszę Rakhel tak, że ta nie cofnie się już przed niczym, aby ocalić swój status.

Ta zainspirowana zdarzeniami z rodziny autorki książka została napisana z perspektywy jedynej żyjącej dziedziczki rodu, Mahboubeh, obecnie starszej kobiety żyjącej w Los Angeles. Historia, która wyryła się w jej pamięci, to sugestywna, przejmująca, liryczna, a zarazem napełniająca nostalgią opowieść i nieusuwalnym dziedzictwie, kształtującym całe pokolenia.


Literackie

Jerzy Pilch Zawsze nie ma nigdy - 3.02

Pierwszy wywiad rzeka z Jerzym Pilchem.

W książce Zawsze nie ma nigdy Jerzy Pilch, mistrz opowiadania, którego styl i poczucie humoru czytelnicy rozpoznają bez pudła, wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, do studiów, pracy w „Tygodniku Powszechnym”, przeprowadzki do Warszawy. Za bohatera opowieści często wybiera szczegół, biurko, pudełka czy ołówki, niemo przypatrujące się burzliwym kolejom Pilchowego żywota.

To przejmujące sprawozdanie z życia, jak na Pilcha przystało, przesiąknięte jest miłością do literatury, pisania, czytania, do pisarzy i pisarek wreszcie.

Wywiad ten pozwala też się przekonać, jak prawdziwe jest obiegowe powiedzenie – tyle że w odwróconej wersji – że na inteligentne pytanie padnie inteligentna odpowiedź. Ewelina Pietrowiak – reżyserka teatralna i operowa, scenografka – okazuje się wytrawnym rozmówcą. Pyta o rzeczy ważkie i banalne, podnosi kwestie filozoficzne i podpytuje o bieżące wydarzenia. Wydobywa z Pilcha tę gorzką intymność, która zachwyca i przejmuje każdego, kto miał okazję się z nim zetknąć.

Zawsze nie ma nigdy to nie tylko świetna lektura, obowiązkowa dla fanów Pilchowej frazy, ale też prawdziwy album. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii – z czasów studenckich, okresu krakowskiego, warszawskiego i oczywiście z dzieciństwa. Na okładce pierwsza z nich – mały Jurek jest pochłonięty dziełem wstrząsającym i ostatecznym, czyli numerem Przeglądu Sportowego.


Marginesy

Nic Pizzolatto W drodze nad Morze Żółte - 3.02

Debiut twórcy serialu True Detective.

Akcja jedenastu opowiadań w debiutanckim tomie scenarzysty popularnego serialu True Detective toczy się na południu Stanów Zjednoczonych. To historie o odnajdowaniu piękna w samotności, o tym, jak ciężko znaleźć porozumienie nie tylko między ludźmi, ale także między przeszłością i teraźniejszością, czy zgodę z samym sobą.

Recenzenci przywołują klimat prozy Richarda Forda, gdzie uczucia samotności i rozczarowania życiem opisane są niezwykle precyzyjnym językiem, wciągając czytelnika w niekonwencjonalne opowieści. Strach, wstyd i poczucie wyobcowania towarzyszą bohaterom: matce ze złamanym sercem, która straciła synka, weterynarzowi w depresji, amatorowi BASE jumpingu, który właśnie oddaje skok ze spadochronem z łuku St. Luis czy jedenastoletniemu chłopcu, który po rozwodzie rodziców spędza weekend z ojcem i widząc, jak ten próbuje zrobić wrażenie na jednej z kobiet, uświadamia sobie z przerażeniem, że może mieć cechy swojego rodziciela. Jest także historia o nieudanej próbie odbicia córki trenera wkręconej w porno biznes.

Bohaterowie Pizzolatty nie umieją łatwo pogodzić się ze stratą, walczą, choć sukces raczej nie jest im pisany. Ale to nie ma znaczenia. Smutne i piękne historie pozostają z czytelnikiem na długo.


Nasza Księgarnia

Astrid Lindgren Dzienniki z lat wojny 1939-1945 - 10.02

Podczas całego okresu drugiej wojny światowej Astrid Lindgren pisze dziennik, w którym opowiada o świecie w tym nieludzkim czasie, o codzienności w Sztokholmie i o tym, jak toczy się życie w jej rodzinie. Między własne notatki wkleja wycinki ze szwedzkich gazet i komentuje je.

Dzienniki z lat wojny 1939–1945 to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis, jak dramatyczne wypadki rozgrywające się na świecie wpływają na nas wszystkich. Tekst pełen smutku i lęku.

Książka zawiera wiele niepublikowanych zdjęć rodzinnych oraz wkładkę ze skanami kilkunastu stron oryginalnego dziennika pisarki.


Ośrodek Karta

Edward Herzbaum Między światami. Dziennik Andersowca 1939-1945 - 8.02

Wyjątkowe, pisane z wrażliwością artysty i z rzadko spotykanym w przypadku relacji na gorąco dystansem wojenne dzienniki młodego inteligenta.

Edward Herzbaum oszczędnie, ale obrazowo, a czasem ironicznie notuje, jak zagarnia go bezlitosna, uwłaczająca człowieczeństwu rzeczywistość wojenna. To refleksyjny dziennik człowieka, który zdaje sobie sprawę, że jego dotychczasowy świat się skończył, a przyszłości może nie być. W potajemnych notatkach z łagru walczy z depresją, szuka siły, by się nie poddać. Po dołączeniu do armii Andersa staje się żołnierzem doskonale świadomym, co niesie ze sobą wojna, poszukując sensu istnienia wobec tego, co bezpowrotnie utracił. I trudno mu się pogodzić z koniecznością przejścia do porządku nad potwornościami, których doświadczył.

Autor we wrześniu 1939 ochotniczo zaciągnął się do Wojska Polskiego, trafił do niewoli niemieckiej, z której uciekł. W grudniu 1939 przez zieloną granicę dostał się do Lwowa, gdzie w 1940 został aresztowany przez NKWD i wysłany do łagru. Po „amnestii” dotarł do Tatiszczewa i wstąpił do Armii Andersa, z którą przebył szlak bojowy aż do Monte Cassino.

Zbyt długo i zbyt z bliska przyglądałem się śmierci i widziałem coś dużo straszniejszego od niej – prawdziwą duszę ludzi, zdziczałą, zwierzęcą i piekielną, duszę ludzi wypraną z pokrywki kultury i cywilizacji. Wiem teraz, jaka cienka jest ta skórka i jak mało trzeba, by ją zerwać.
Wołgołag, 6 października 1940

Jeśli się czegoś boję, to nie śmierci, a życia. Boję się pierwszego dnia po wojnie.
Tarent, 9 marca 1944

Za co to oni leżą? Żaden z nich nie lubił szumnego gestu, wzniosłych słów, po prostu szli swoją drogą… Więc dlaczego? Łatwo powiedzieć: »Płacili za sławę!« albo »Polegli, by stworzyć legendę!«. Ale oni nie chcieli legendy i stworzyli ją dla nas, a nie dla siebie. Ponurą legendę o Cassino. Nie znam się na polityce, nie rozumiem się na patriotyzmie, ale widzę jedno – straszną, niepowetowaną i niemożliwą do naprawienia krzywdę ludzką.
Cmentarz wojenny w Acquafondata, 3 czerwca 1944, Edward Herzbaum, Między światami


Prószyński i S-ka



Henry James Amerykanin - 4.02

Historia podróży do Europy amerykańskiego biznesmena Christophera Newmana. Zakochuje się on w młodej wdowie Claire de Bellegarde. Jej arystokratyczna paryska rodzina, zszokowana manierami biznesmena, odrzuca oświadczyny. Gdy Newman odkrywa tajemnicę rodziny de Bellegarde, staje przed dylematem moralnym: czy wyjawić ją na światło dzienne, dając upust zemście, czy zachować dla siebie?

Amerykanin to połączenie romansu, komedii, dramatu społecznego i realistycznej powieści obyczajowej. Henry James w mistrzowski sposób ukazał kontrast pomiędzy odmiennym sposobem życia czy umysłowością Amerykanów i Europejczyków w XIX wieku.
Amerykanin, pierwotnie opublikowany w odcinkach w miesięczniku The Atlantic Monthly, w 1877 roku wydany został w formie książkowej.

Henry James przerasta innych powieściopisarzy – tak jak Szekspir wyrasta ponad innych poetów.
Graham Greene

Diane Chamberlain Chcę Cię usłyszeć - 9.02

Obietnica złożona przez Laurę Brandon umierającemu ojcu była prosta: odwiedziny u starszej kobiety, o której wcześniej nie słyszała, a która nie pamięta nic poza odległą przeszłością. Wizyta u Sarah Tolley wydawała się niewielkim poświęceniem. Rzecz jednak w tym, że obietnica Laury skutkuje kolejną śmiercią. Jej męża. Świadkiem samobójstwa była ich pięcioletnia córka Emma, która nie chce o tym mówić... nie chce wcale mówić. Zdruzgotana, gnębiona poczuciem winy Laura kontaktuje się z jedyną osobą, która może być w stanie jej pomóc – mężczyzną, którego spotkała tylko raz przed sześciu laty. Który nie wie, że jest prawdziwym ojcem Emmy. Próbując spełnić obietnicę daną ojcu i pomóc własnej córce, Laura odkrywa opowieść o miłości i rozpaczy, o odwadze i niewypowiedzianym złu, opowieść okrytą całunem milczenia...

Czy prawda nas wyzwoli?
Czy zawsze dotrzymujesz obietnic?
A ty co byś zrobiła, aby pomóc swojemu dziecku?

Ng Celeste Wszystko czego wam nie powiedziałam - 11.02

Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą… Tak zaczyna się ta znakomita debiutancka powieść opowiadająca o rodzinie Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszkającej na prowincji w Ohio w latach siedemdziesiątych.

Lydia jest oczkiem w głowie Marilyn i Jamesa Lee, odziedziczyła jasnoniebieskie oczy matki i kruczoczarne włosy ojca. Rodzice pragną, by Lydia spełniła marzenia, które sami musieli porzucić – Marilyn chce, żeby została lekarzem, a nie gospodynią domową, James, żeby miała powodzenie wśród rówieśników i prowadziła bogate życie towarzyskie.

Kiedy policja odnajduje ciało Lydii w pobliskim jeziorze, równowaga panująca w rodzinie Lee ulega gwałtownemu zaburzeniu i zmusza domowników do stawienia czoła długo skrywanym tajemnicom, które powoli oddalają ich od siebie.

Wszystko czego wam nie powiedziałam to opowieść o rodzinie, historii i o tym, co dla człowieka znaczy dom, jednocześnie trzymająca w napięciu lektura i czuły portret rodzinny, przedstawiający podziały międzykulturowe i konflikty wewnątrzrodzinne, ukazujący sposoby, w jakie matki i córki, ojcowie i synowie, mężowie i żony przez całe życie usiłują się nawzajem zrozumieć.


Rebis

Deborah Moggach Hotel Marigold - 2.02

Czy w jesieni życia można zacząć wszystko od nowa? Odważyć się całkowicie zmienić sposób bycia? Czy warto? Na te poważne egzystencjalne pytania w lekki, zabawny, a zarazem głęboko poruszający sposób odpowiada Hotel Marigold.

Grupa emerytów z kompletnie odmiennym bagażem życiowych doświadczeń daje się skusić reklamie ekskluzywnego hotelu i wizji sielskiego życia w Indiach. Marząc o pięknej pogodzie i tanich drinkach z sokiem z mango, opuszczają starą, dobrą Anglię. Po przybyciu na miejsce odkrywają jednak, że hotel dni świetności ma dawno za sobą, obsługa jest nieco ekscentryczna, a czasy Indii pod brytyjskim panowaniem to odległa przeszłość. Ale szybko się przekonują, że na pełnię życia zawsze jest odpowiednia pora…

Na podstawie książki w 2011 roku nakręcono film z m.in. Judi Dench, Maggie Smith, Billym Naughym i Tomem Wilkinsonem w rolach głównych. Powstała już także kontynuacja tego przeboju kinowego pt. Drugi hotel Marigold.


W.A.B.

Marc Elzberg Zero - 3.02

Z sieci nigdy nie znikniesz.

Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych, obiecując milionom swoich użytkowników lepsze, obfitujące w sukcesy życie. Jednak ktoś ostrzega stawiającą pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości dziennikarkę przed Freemee i jej potęgą. Tym kimś jest Zero, jeden z najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Im szersze kręgi zatacza dziennikarskie śledztwo, tym większe niebezpieczeństwo grozi Cynthii. Ale w świecie pełnym kamer, terminali płatniczych i smartfonów ucieczka okaże się niemożliwa…

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Blackoutu


Wielka Litera


Krzysztof Varga Setka - 3.02


Wybór stu najlepszych felietonów czołowego felietonisty Dużego Formatu.

Zazdroszczę felietonistom politycznym, oni mogą codziennie napisać wystrzałowy felieton. Wystarczy, że rano włączą radio, wejdą do internetu, przejrzą gazety. Pisanie felietonów, do których punktem wyjścia jest kultura, wymaga jednak przeczytania książek, obejrzenia filmów i wysłuchania płyt. Ale satysfakcja jest niepomiernie większa, niż w przypadku doraźnego komentowania. Nawet, jeśli owe książki, filmy, płyty są grafomańskie i nieudaczne. A wręcz powiedziałbym, że satysfakcja jest wówczas jeszcze większa, ponieważ felietonistyka jest zajęciem dla autorów szczycących się ponadnormatywnym poziomem złego charakteru, niesympatyczności i zgorzknienia. Ten, kto ma dobry charakter, przyjazne usposobienie i prawdziwie chrześcijańską miłość bliźniego od pisania felietonów trzymać się powinien z daleka.


Znak

Renata Kosin Sekret zegarmistrza - 3.02

Każda rodzina ma swoje sekrety, które czekają, by je odkryć.

Lena mieszka w odziedziczonym po przodkach dworku na Podlasiu. Rytm jej życiu nadaje tykanie starych zegarków, pamiątek po dziadku zegarmistrzu. Spokojne życie niespodziewanie nabiera barw, gdy odkrywa pewne znalezisko – nadpalony dziennik z 1885 roku. Notatki są bardzo zniszczone, ale udaje się odczytać nazwisko – Emilie de Fleury. Czy to ona jest autorką dziennika? Co łączy rodzinę Leny z właścicielką butiku na południu Francji?
W poszukiwaniu odpowiedzi Lena i jej córka udadzą się w podróż do słonecznej Prowansji. Nie wiedzą jednak, że komuś bardzo zależy na tym, by rodzinne sekrety nigdy nie ujrzały światła dziennego. Grozi im prawdziwe niebezpieczeństwo…

Doskonała lektura na długie wieczory. Znajdziecie w niej rodzinne tajemnice, wielkie uczucia i malowniczy, pisany sercem portret Podlasia. Polecam!
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Michale Dobbs House of Cards. Ostatnie rozdanie - 3.02

Do czego zdolna jest grupa trzymająca władzę, która obawia się utraty kontroli?

Francis dzięki swojej przebiegłości i bezwzględnym wybiegom wygrał wszystko, co na scenie politycznej było do wygrania. Dla niego to jednak wciąż za mało. Tylko miesiące dzielą go od tytułu najdłużej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Wyniki sondaży są jednak coraz gorsze. Groźba utraty władzy staje się realna. Francis musi posunąć się dalej niż kiedykolwiek, by nie utracić swojej pozycji. Nawet niebezpieczny pomysł wywołania międzynarodowego konfliktu stanie się opcją wartą zaryzykowania…

Mroczny thriller polityczny Michaela Dobbsa to trzymająca w napięciu opowieść, która prześwietla uniwersalne mechanizmy władzy. Postać Francisa Urquada jest pierwowzorem bohatera, którego w serialu tak rewelacyjnie wciela się Kevin Spacey.

Powieść, w której znajdziesz to, czego nie zobaczysz w serialu!

Jonas Karlsson Rachunek - 3.02

Błyskotliwa, podszyta absurdalnym humorem powieść w Kafkowskim stylu.

Ponad pięć i pół miliona koron. Suma tak absurdalnie wysoka, że aż zabawna. Ktoś chciał z niego zakpić? Oszukać go? Rachunek wyglądał na autentyczny, ale przecież nie mógł być prawdziwy.

Nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań wobec życia. Ma mieszkanie, ale wynajęte. Pracuje w starej wypożyczalni video, ale tylko na pół etatu. Miał dziewczynę, ale ich związek się rozpadł. Jest outsiderem, któremu wygodnie jest w jego małym, zamkniętym świecie. Kiedy otrzymuje wystawiony przez tajemnicze ministerstwo rachunek za całe dobro, którego w życiu doświadczył, jest w szoku, że musi aż tyle zapłacić. Dlaczego inni otrzymali dużo niższe rachunki? Dlaczego jego szczęście zostało wycenione tak wysoko?

Zabawna i zarazem gorzka refleksja nad znaczeniem tego, co nazywamy szczęściem. Paraboliczna opowieść, w której niczym w krzywym zwierciadle przegląda się nasza współczesność.


Zysk i S-ka



Mary Elizabth Braddon Tajemnica lady Audley - 2.02


Najsłynniejsza powieść sensacyjna epoki wiktoriańskiej.

Gdy piękna i młoda Lucy Graham przyjmuje oświadczyny sir Michaela Audleya, jej szczęście i przyszłość wydają się zabezpieczone. Lecz przeszłość lady Audley spowita jest tajemnicą i bratanka sir Michaela, Roberta, zaczynają dręczyć złe przeczucia. Pewnego dnia znika jego bliski przyjaciel, George Talboys. Robert postanawia go odnaleźć i jest gotów poruszyć ziemię, żeby poznać prawdę o jego losie. Poszukiwania ujawniają zagmatwaną historię oszustów, zbrodni i intryg. Czy podejrzenia Roberta okażą się prawdziwe?

Bigamia, morderstwa, szaleństwa namiętności - Tajemnica lady Audley, wydawnicza sensacja swoich czasów, to ekscytująca powieść o zbrodni i nikczemności, która i dziś jest niezwykle atrakcyjna.





39 komentarzy:

  1. Motyw z "Wersji nas samych" był już dawno temu w nieśmiertelnym "Przypadku" Kieślowskiego. Dzięki za info o opowiadaniach Pizzolatto, wygląda dołująco ale intrygująco :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, czy widziałam ten film i nie mogę wymyślić. O_o
      A jego powieść "Galveston" czytałeś? Też dołująca i intrygująca. ;)

      Usuń
    2. O "Galveston" czytałem, samej książki nie dorwałem. Może kiedyś, bo na liście w schowku mam, więc pewnie się doczeka. Trudno o nią w bibliotekach, a nie będę chyba szukał do zakupu, bo aż tak mi nie zależy. Poza tym Pizzolatto zawalił drugi sezon "Detektywa" i jego notowania u mnie spadły :)

      Za to "Przypadek" byłby u mnie na bank w pierwszej piątce polskich filmów, gdybym miał układać listę. Megakult film, a motyw główny (tu: Boguś Linda goni odjeżdżający pociąg i jego życiorys zależy od wyniku biegu) był kopiowany m. in. na przykład "Biegnij Lola, biegnij" i "Przypadkowej dziewczynie". "Przypadek" jest znany w USA dzięki Martinowi Scorsese, który jest jego wielbicielem (jak również polskiego kina w ogólności). Trzeba znać.

      Usuń
    3. Muszę w końcu obejrzeć ten serial. Próbowałam jeden odcinek, ale było późno, serial do dynamicznych nie należy i tak jakoś mi się zasnęło. :P Ale nadrobię na pewno. Podobnie jak "Przypadek". Filmweb mówi, że go nie widziałam i że "kiedyś obejrzę". ;)
      Za to "Przypadkową dziewczynę" widziałam (wiem, wiem - nie ten kaliber). To jeszcze w czasach jak miałam telewizor i takie wynalazki jak Polsat czy TVN.;)

      Usuń
  2. "Zaklinacza" czytałam i polecam. Sama skusiłabym się na "Zero" i nową książkę Diane Chamberlain.

    OdpowiedzUsuń
  3. "Dziewczyna z ogrodu" czeka już na półce, więc zabiorę się za nią w pierwszej kolejności. Jednak parę nowości jeszcze mnie intryguje, więc na pewno rozważę przeczytanie ich. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chamberlain koniecznie, mam nadzieję, że będzie w bibliotece. "Sekret zegarmistrza" gorąco polecam. No i na "Tajemnicę lady Audley" miałabym ochotę. Ale ogólnie to mam wrażenie, że tak w miarę spokojnie się luty zapowiada;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, ale i tak wyłowiłam więcej tytułów niż mogę przeczytać. ;)

      Usuń
  5. Tyle nowości, a czasu brak :(

    OdpowiedzUsuń
  6. Gorąco polecam Perera Godwina! Przede wszystkim "Kiedy krokodyl zjada Słońce" (mam nadzieję, że nie przekręciłam tym razem polskiego tytułu), choć "Mukiwa" też jest świetny.

    OdpowiedzUsuń
  7. "Ona i On" mam na półce, na Chamberlain czekam - mam nadzieję, że dotrze ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Pilch, Lidgren i James... Co do drugiej pozycji, to jestem przekonana, że tym razem nie będzie sielankowo... Autorka podobno podczas wojny zupełnie w dziennikach nie pisała o sobie, swoje życie prywatne zepchnęła na plan dalszy. Zajęła się raczej studiowaniem sytuacji w Europie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tym ciekawsza może być lektura. Astrid z innej strony. Dla mnie brzmi interesująco.

      Usuń
  9. Kusi sporo tytułów.....
    "Serce to samotny myśliwy" ...tyle, że ja chcę go w serii Nike...
    Obydwie książki wspomnieniowe mile byłyby u mnie widziane i ten "Hotel Marigold", bo o emerytach...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jeszcze...."Amerykanin"

      Usuń
    2. "Hotel Marigold" znam z filmu. Jeśli będziesz miała problem z dostępem do książki, to koniecznie obejrzyj choć film. Jest super! Ciepły, zabawny i refleksyjny. Naprawdę warto. :)

      Usuń
  10. Kusi mnie ,,Sześć serc'', ale poczekam jeszcze na pierwsze recenzje tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ona i On mnie zainteresowała.
    Oczywiście porównanie do Notting Hill mnie kupiło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydawcy wiedzą na jaki haczyk łapać czytelników. :D

      Usuń
  12. "Dziewczyna z ogrodu" mnie zainteresowała. Pierwsze recenzje zachęcają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama jestem już po lekturze i polecam. Ciekawy, inny świat. I mnóstwo emocji.

      Usuń
  13. Można siedzieć i czytać :D

    OdpowiedzUsuń
  14. Intrygują mnie "Gorące krzesła", a o zegarmistrzu niedługo poczytam sobie ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Dwie pozycje dla siebie .znalazłam

    OdpowiedzUsuń
  16. O kurde, kolejna książka Henry Jamesa w pięknym wydaniu! Chciałabym bardzo! :)

    OdpowiedzUsuń
  17. O zgrozo kusi mnie Zaklinacz :P

    OdpowiedzUsuń
  18. Chamberlain i Kosin, ich książki obowiązkowo muszę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  19. Być możemy skusimy się na ,,Chcę Cię usłyszeć" i ,,Dziewczyna z ogrodu". W lutym nie widzimy za bardzo nic dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  20. Nowa Diane Chamberlain, Dzienniki Astrid Lindgren i pozycje od Czarnego interesują mnie najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  21. "Tajemnica lady Audley" i "Ona i on" - to tytuły, które tak jakoś pachną walentynkami i lutym, miesiącem przytulania. ;)
    Dzięki za takie zestawienie, coś czuję, że już w lutym nie obędzie się bez kupienia książki (a tak ładnie się trzymałam i w styczniu wyczytywałam półki! Buuu... ;)).
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Mnóstwo interesujących publikacji, mój numer 1 to ,,Dziewczyna z ogrodu"!

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.