wtorek, 27 października 2015

Na co do kina?
* listopad 2015 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów.


6 listopada

Sam Mendes Spectre

Tajemnicza wiadomość na temat przeszłości Bonda skieruje go na trop złowrogiej organizacji WIDMO. Podczas gdy M toczy polityczną batalię o przyszłość MI6, agent 007 odkrywa przerażającą prawdę o najpotężniejszej instytucji przestępczej świata.






Sarah Gavron Sufrażystka

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw - wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne.


Pablo Moreno Zakazany Bóg

Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji! "Zakazany Bóg" to piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków – ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

13 listopada

Maciej Dejczer Listy do M. 2

Kontynuacja Listów do M., czyli jak potoczyły się losy znanych już bohaterów. Minęły cztery lata, zbliża się kolejna Wigilia. Co wydarzy się tym razem?







Jacques Audiard Imigranci

Dheepan (Antonythasan Jesuthasan) jest jednym z Tygrysów, grupy tamilskich rebeliantów. Kiedy wojna domowa na Sri Lance ma się ku końcowi, a nieuchronna porażka jest coraz bliżej, mężczyzna decyduje się na ucieczkę. Towarzyszą mu nieznajome - kobieta i mała dziewczynka. Ma nadzieję, że dzięki ich obecności łatwiej będzie mu uzyskać azyl w Europie. Po dotarciu do Paryża uciekinierzy nie mogą znaleźć dla siebie miejsca aż do chwili, w której Dheepan znajduje pracę dozorcyzaniedbanego bloku na przedmieściach. Usiłuje stworzyć dom dla nowej "żony" oraz "córki", jednak przemoc, z którą styka się co dzień, na nowo otwiera w nim wojenne rany. Mężczyzna musi znów rozbudzić w sobie wojownicze instynkty, aby chronić osoby, z którymi ma nadzieję stworzyć prawdziwą rodzinę.

Nanni Moretti Moja matka 

Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?

Ciro Guerra W objęciach węża

Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym szaman towarzyszy przez 40 lat. Ich podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, podczas których szaman prowadzi naukowców przez Amazonię, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się odbywają. Naukowcy uświadamiają sobie, że logika, którą się kierują, jest bezużyteczna w świecie mitów i rytuałów realniejszych od nauki. Po drodze wiele na nich czeka: od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu. Film pokazuje fantasmagoryczną podróż zarówno w głąb Amazonii, jak i samego siebie. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równorzędne role. Skojarzenia z "Czasem Apokalipsy" Coppoli czy jego pierwowzorem, "Jądrem ciemności" Conrada, nie są przypadkowe. Czarno-biały film powstał na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Niemca Theodora Kocha-Grunberga i Amerykanina Richarda Evansa Schultasa.

20 listopada

Francis Lawrence Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2

Ostatnia część ekranizacji bestsellerowej trylogii autorstwa amerykańskiej pisarki Suzanne Collins. Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) i nieobliczalny Peeta Mellark (Josh Hutcherson) muszą stawić czoła bezlitosnemu Kapitolowi. Wraz z buntownikami próbują wygrać wojnę domową.





John Maclean Slow West

Szkocki panicz (Kodi Smit-McPhee) przemierza rozległe prerie Dzikiego Zachodu w poszukiwaniu zaginionej miłości swojego życia – pięknej i odważnej Rose (Caren Pistorius). Wkrótce okazuje się, że dziewczynę chce odnaleźć także grupa bezwzględnych łowców nagród. Młodemu chłopakowi, któremu od początku po piętach depczą bandyci, niespodziewanie z pomocą przychodzi wyjęty spod prawa tajemniczy wędrowiec (Michael Fassbender). Czy wspólnie uda im się uratować dziewczynę? Czy w dzikich rejonach legendarnej krainy, gdzie lepiej nie pojawiać się bez naładowanej broni i zapasu amunicji, może liczyć się coś więcej, niż tylko przetrwanie?

Angelina Jolie Nad morzem

Film opowiada historię kryzysu w związku amerykańskiego pisarza Rolanda (Brad Pitt) i jego żony Vanessy (Jolie Pitt). Całość dzieje się w malowniczej Francji lat siedemdziesiątych. Według słów aktorki i reżyserki, nawiązuje do tradycji kina europejskiego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. To opowieść o związku naznaczonym stratą, ale także o trwałości wbrew okolicznościom i wreszcie o drodze do wybaczenia i akceptacji.




Bence Miklauzič Parking

Otoczony kilkoma zaniedbanymi budynkami plac w centrum Budapesztu. Okazyjnie parkuje tu kilka samochodów. Królem tego miejsca jest Legionnaire. Dla niego plac to centrum świata. Codziennie otacza opieką mieszkającą tu rodzinę gołębi. Pewnego dnia wydarza się tragedia: jeden z ptaków zostaje zabity przez kota. Załamany bohater grzebie gołąbka i poprzysięga zemstę oprawcy. Na domiar złego pojawia się Imre, właściciel wychuchanego Forda Mustanga, który chce parkować na grobie ptaka. Od tej pory Legionnaire będzie toczył nierówną bitwę z dwoma przeciwnikami: przebiegłym kotem oraz równie bezwzględnym właścicielem czterokołowego cudeńka rocznik 1968…

27 listopada

Justin Kurzel Makbet

Producenci oscarowego "Jak zostać królem" przedstawiają ponadczasową opowieść o żądzy władzy, zdradzie, pasji i szaleństwie. Krwawa gra o tron w średniowiecznej Szkocji z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard w rolach głównych. Wiedźmy przepowiadają, wracającemu z wojennej wyprawy lordowi Makbetowi, świetlaną przyszłość. Budzące się w nim ambicje i żądzę władzy podsyca Lady Makbet. Prorocze słowa czarownic spełnią się, ale jego droga na tron spłynie krwią, a korona na jego skroniach okupiona zostanie szaleństwem.


Steven Spielberg Most szpiegów

Thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się w okresie Zimnej wojny lat 50. XX wieku. Amerykański prawnik zostaje wysłany przez CIA do Związku Radzieckiego, by pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam pilota wojskowego.






Marcin Koszałka Czerwony pająk

"Czerwony pająk" to film, którego inspiracją jest historia Karola Kota, seryjnego mordercy działającego w Krakowie w latach 60., znanego też jako "Wampir z Krakowa". Karol z "Czerwonego pająka" jest nastolatkiem takim jak wszyscy - młody, dobrze zbudowany, u progu życia. Pochodzi z dobrego domu, nie ma problemów w szkole, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Wszystko powinno być dobrze, ale nie jest. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. W ten sposób odkrywa mroczną stronę swojej natury, której istnienia nie był świadomy.



Poprzednio

32 komentarze:

  1. Zaintrygował mnie ''Czerwony pająk'' i chętnie obejrzałabym ten film.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawi mnie ta historia i mam nadzieję, że jej nie zmarnują.

      Usuń
  2. Z miłą chęcią wybiorę się na "Spectre", gdyż bardzo lubię filmy o agencie 007. Nie bez znaczenia też jest dla mnie D. Craig. Zastanawiam się także nad "Mostem szpiegów" z uwagi na tematykę. Nad "Czerwonym pająkiem" też się zastanawiam, ale ilekroć po obejrzeniu polskiego filmu mówię sobie że nigdy więcej, to jakoś zawsze wracam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Eeee... Kilka dobrych filmów mamy na koncie. A polsko-rosyjskiego "Fotografa" oglądałaś? Widziałam niedawno. Niezły!

      Usuń
  3. "W objęciach węża" i "Most szpiegów". Nad "Czerwonym pająkiem" się zastanowię.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mało ambitne będzie to, co napiszę, ale obejrzę Spectre [przez słabość do Bonda i Craiga] i Listy do M. [nie znoszę Karolaka, ale uwielbiam Dygant!].

    OdpowiedzUsuń
  5. Oczywiście Bond, z moim ulubionym Bondem (Craig), to obowiązkowa wyprawa do kina :-)))

    OdpowiedzUsuń
  6. Sporo ciekawych propozycji, na pewno wszelkie kontynuacje, no i na Imigrantów się wybiorę, spor czytam na temat, jakby nie było problem jeden z aktualniejszych obecnie. Zresztą i złota Palma zachęca w tym wypadku także.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zainteresował mnie film Imigranci, zwiastun bardzo przejmujący. Temat niesamowicie aktualny i dotyczy nas wszystkich.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego zestawienia, mnie też najbardziej ciekawią "Imigranci".

      Usuń
  8. Muszę obejrzeć "Sufrażystki", "Listy do M. 2", "Moją matkę" oraz "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2".

    OdpowiedzUsuń
  9. Most szpiegów na pewno obejrzę.

    OdpowiedzUsuń
  10. Listopad obfituje w świetne produkcje. Myślę, że "Imigranci" będzie super obrazem. Nie lubię filmów o niczym, a ten faktycznie ma mocno osadzoną w realiach historię i po prostu nie można spodziewać się po tym reżyserze innego filmu jak bdb.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam takie samo nastawienie i mam nadzieję, że się nie zawiedziemy. Zapowiada się naprawdę nieźle.

      Usuń
  11. Sporo ciekawych premier się zapowiada. Na pewno idę na Listy do M 2, nie mogę się już doczekać tego filmu :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja nie mogę się doczekać Kosogłosa! :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Zastanawiam sie nad Kosogłosem i Mostem Szpiegów.
    http://kruczegniazdo94.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Most szpiegów, Listy do M 2, właściwie to wszystkie byśmy obejrzały, ale te dwa to musimy koniecznie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nikt na Makbeta się nie cieszy? ;) Ja na pewno się wybiorę. No i na Kosogłosa to wiadomo, pewnie na premierę pójdziemy :) Zestawienie przydatne, dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja się cieszę. ;)
      Ale "Imigranci" bardziej mnie kuszą. Co do "Kosogłosa", to plan jest taki, żeby obejrzeć poprzednią część na dvd i zaraz później pójść na drugą do kina, ale nie wiem co z tego wyjdzie.

      Usuń
  16. W planach mam "Igrzyska śmierci" i "Makbeta" :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Niestety to nie są filmy dla mnie . Zaintrygowały mnie jedynie "Listy do M. 2", choć nie oglądałam jedynki . Natomiast co do Makbeta to omawiałam taką książkę na lekcjach i polecam ;)

    http://mylittlelifex3.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  18. Wybieram się na pokaz przedpremierowy Spectre (wraz ze Skyfall'em) za tydzień w środę w kinie Helios (taka drobna reklama) i już nie mogę się doczekać. :D

    OdpowiedzUsuń
  19. ,,Listy do M. 2" chciałabym zobaczyć. Ale pewnie to już nie będzie to samo co 1 część :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Widzę 3 filmy dla siebie - "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2", "Makbet", "Czerwony pająk" ;)

    OdpowiedzUsuń
  21. "Sufrażystka" najbardziej mnie zainteresowała :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Mam wielką chęć zobaczyć Imigrantów, mam wrażenie, że to będzie taki sztos sezonu :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.