piątek, 28 marca 2014

Gwatemalski KONKURS!



Dziś mam dla Was konkurs. Do wygrania będzie powieść Głusi, której autorem jest gwatemalski pisarz Rodrigo Rey Rosa. Sama jeszcze tej książki nie czytałam, ale mam nadzieję, że zanim konkurs dobiegnie końca, zdążę nadrobić zaległości i podzielić się z Wami własnymi przemyśleniami.

NOTA Z OKŁADKI

Nowa powieść najwybitniejszego współczesnego pisarza gwatemalskiego chwalonego m.in. przez Roberto Bolano.

Rosa opisuje historię Clary, córki zamożnego bankiera, która ucieka od fałszywego świata luksusu i ukrywa się w małym szpitalu położonym na odludziu, w starożytnej wiosce Majów. Podążający za nią ochroniarz odkrywa, że pracujący tam lekarze przekraczają granice dobra i zła – nie jest jasne czy niepełnosprawne dzieci są naprawdę leczone, czy może poddawane eksperymentom? Ta szczególna powieść hipnotyzuje czytelnika. Każe myśleć o jej bohaterach i zdarzeniach, wbija w pamięć poszczególne zdania.


Jeśli opis z okładki Was nie przekonuje lub - tak jak ja - nie bardzo przepadacie za tą formą reklamy książki, zapraszam Was do lektury poniższych recenzji: Jarosława Czechowicza na blogu Krytycznym okiem, Karoliny Małkiewicz na blogu Zwiedzam wszechświat oraz na stronach Dla Lejdis i X-ray of books. Jak widzicie, opinie są różne. Nie wiem jak Was, ale mnie właśnie takie skrajności w odbiorze lektury, tym bardziej zachęcają do jej przeczytania.

Tyle tytułem wstępu. 


Zasady konkursu:

  1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga Myśli i słowa wiatrem niesione.
  2. Fundatorem nagrody w konkursie jest wydawnictwo Wielka Litera.
  3. Nagrodą w konkursie jest egzemplarz powieści Głusi, gwatemalskiego pisarza Rodrigo Rey Rosa.
  4. Czas trwania konkursu: 28.03. - 11.04.2014 do godz. 23.59.
  5. Wyniki konkursu: 13.04.2014.
  6. Informacje o wyniku konkursu pojawią się na blogu Myśli i słowa wiatrem niesione, ponadto zwycięzca otrzyma maila z informacją o wygranej.
Zasady udziału:
  1. W okresie 28.03 - 11.04 do godz. 23.59 należy pod niniejszą notką zgłosić chęć udziału w konkursie.
  2. Zgłoszenie musi zawierać e-mail (warunek konieczny) oraz standardową formułkę "zgłaszam się".
  3. Warunkiem przesłania nagrody jest podanie przez zwycięzcę adresu, pod który należy ją wysłać.
  4. W przypadku, gdy zwycięzca w ciągu 7 dni nie poda adresu, pod którym ma zostać wysłana nagroda, spośród pozostałych uczestników zostanie wyłoniony kolejny laureat.
  5. Nagroda zostanie wysłana w ciągu 7 dni roboczych od dnia otrzymania przez organizatora adresu, pod który należy ją wysłać.
  6. Należy zamieścić w widocznym miejscu na swoim blogu/profilu na FB/Google+/Twitterze baner konkursowy; jeśli nie będzie to główna strona Waszego bloga, proszę o link pod którym znajduje się baner (siłą rzeczy osoby nie posiadające bloga lub kont na wymienionych portalach są z tego punktu zwolnione).
  7. Nie jest wymagane dodawanie bloga do ulubionych na FB, dołączanie do obserwatorów lub kręgów Google+, aczkolwiek będzie mi miło, jeśli dołączycie do grona moich stałych czytelników.
  8. Należy krótko odpowiedzieć na pytanie konkursowe.
  9. Wyboru najciekawszej odpowiedzi dokona właścicielka bloga.

baner do umieszczenia na blogu


Jakieś pytania? Nie? To świetnie. Za to ja mam jedno. Konkursowe. Brzmi ono tak:

Najbardziej "pachnąca" egzotyką książka jaką znasz, to...?
(wybór uzasadnij)

Bardzo jestem ciekawa, czy lubicie sięgać po książki autorów z państw mało u nas popularnych na rynku literackim, którzy opisują egzotyczny dla nas świat lub czy interesują Was pozycje pisarzy europejskich/amerykańskich, którzy w swych historiach przenoszą bohaterów do takiej niezwykłej dla nas rzeczywistości.

31 komentarzy:

  1. Tym razem nie wezmę udziału w konkursie, bo czytałam dość niepochlebną recenzję tej książki i na razie nie czuję potrzeby posiadania własnego egzemplarza. Chyba, że zmienię zdanie pod wpływem Twojej recenzji :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fabularnie mnie książka zainteresowała, ale muszę pomyśleć nad odpowiedzią, bo na razie nic nie przychodzi mi do głowy tak na szybko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie, w takim razie czekam na zgłoszenie. :)

      Usuń
  3. Zgłaszam się!
    natka294@wp.pl
    Pierwsza książka, która wpadła mi do głowy to "Trzy metry nad Niebem"/"Tylko Ciebie chcę" Federico Mocci.
    Dlaczego one? Historia ta toczy się we Włoszech, które kiedyś chciałabym zobaczyć. I przeżyć to, co w książce zostało zawarte.
    Bannerek za kilka chwil będize na: http://recenzje-wedlug-natalii.blogspot.com/p/konkursy-wyzwania.html

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakoś nie jestem zainteresowaną tą książką, więc dam szansę innym :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zgłaszam się!
    ola.snoch@gmail.com

    Najbardziej egzotycznej dla mnie książce od Gwatemali nie daleko - książka dominikańska, "Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao" (Junot Diaz). Niesamowita saga, powieść o ludziach o całkiem innym sposobie myślenia (bo czy ktoś w Europie tak masowo wierzy w klątwy? I czy w Europie klątwy się spełniają?), mimochodem o kulturze i historii Dominikany, poza tym hiszpańskie słowa co rusz, a ja po hiszpańsku tylko "adios".

    I, cóż, mnie ciągnie po literackich zakątkach. Chcę przeczytać książkę z każdego kraju (z Gwatemali jeszcze nie miałam szansy), więc trochę egzotycznej mi się w ręce trafiło. Druga, o której pomyślałam, to "Obfite piersi, pełne biodra" (Mo Yan), znalazłoby się też więcej. Ale "Krótki..." była zdecydowanie najegzotyczniejsza, a przy tym godna polecenia, więc może ktoś się też skusi. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za zgłoszenie. :)

      Nie znam żadnej dominikańskiej książki - ciekawe, czy tę polecaną przez Ciebie znajdę w bibliotece.

      Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zgłaszam się.
    wiki.t@interia.pl
    Banerek zamieściłam w zakładce konkursy.

    Najbardziej "pachnąca" egzotyką książka jaką znam to "Woal" Any Veloso. Powieść dzieje się w Indiach Portugalskich w XVI wieku. Choć autorka jest niemieckiego pochodzenia, to klimat, panujący w hinduskim świecie, jest oddany z niezwykłą realnością. Czytelnik ma wrażenie, jakby żył w owych czasach i patrzył na nie oczami bohaterów. Można się wiele dowiedzieć się o zwyczajach panujących w Indiach i poznać tamtejszą kulturę i tradycję. Dużą zaletą tej powieści jest także bogactwo nazw hinduskich i stylizacja na gwarę kolonijną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powieść dzieje się w XVII wieku ;)

      Usuń
    2. Dzięki za zgłoszenie. :)

      A o książce nawet nie słyszałam. ;)

      Usuń
    3. A może chciałabyś ją poznać? ;)

      Usuń
    4. Aaa! Próba przekupstwa! :P

      Usuń
    5. Nie, to przy okazji Ci napisałam ;)

      Usuń
    6. O dziwo, jest u mnie w bibliotece. :)

      Usuń
  8. Zgłaszam się :)
    spod.poduszki@gmail.com
    Baner znajduje się na blogu http://zapiskispodpoduszki.blogspot.com/ w pasku bocznym po prawej stronie :)

    Takich książek pewnie się by trochę w mojej biblioteczce znalazło, ale pierwsze, co mi akurat przyszło na myśl to jeden z tytułów Tiziano Terzani. W tym wypadku mam na myśli książkę "Powiedział mi wróżbita". Pewna przepowiednia jaką autor usłyszał przed laty stała się dla niego punktem wyjściowym do odbycia podróży przez azjatyckie kraje (m.in. Birmę, Mongolię, Laos, Malezję i inne). Podróży niezwykłej, ponieważ odbytej w dawnym stylu - pieszo, łodzią, pociągiem, autobusem, wozem, etc. Dzięki temu czytelnik wraz z Terzanim poznał wszystkie smaki, zapachy i kolory poznawanych miejsc z ogromną intensywnością.

    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za zgłoszenie.

      Słyszałam o Terzanim wiele dobrego.

      Usuń
    2. Bardzo lubię czytać jego książki.

      Ann RK, chciałabym dać znać, że baner konkursy przeniosłam do zakładki KONKURSY :)

      Usuń
  9. Nie mam pomysłu na odpowiedź. Życzę wszystkim powodzenia! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze masz czas. Może coś wpadnie Ci do głowy. :D

      Usuń
  10. Zgłaszam się
    brata1@wp.pl
    banerek w pasku bocznym
    No nie pamiętam gdzie to egzotyka najbardziej mi pachniała, chyba ostatnio w podróżach z Martyną Wojciechowską w cyklu " Kobiety na krańcu świata "

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za zgłoszenie.

      A cykl bardzo lubię. :)

      Usuń
  11. Zgłaszam się
    pelc.barbara@wp.pl
    bannerek dodam na mojej stronie głównej na dole.
    Egzotyka? Hmmm, wybieram książkę "Życie Pi" Martela. Liznęłam tam, ba, zatopiłam się, zalałam pięknem opisów świata, morza, miejsc, jakich nigdy nie poznałam, które są niesamowicie inne i taki bardzo egzotyczne, że niemal trudno je sobie wyobrazić. I jeszcze ta cała historia jest podobno jednak prawdą - bohater tego sobie nie wymyślił (jak ostatnio mówiono gdzieś w wiadomościach).

    OdpowiedzUsuń
  12. Zgłaszam się:)
    mail: magda.ciukaj@gmail.com
    baner dostępny w zakładce Konkursy/Rozdania: http://pozeracz-slow.blogspot.com/p/konkursy.html

    Może stwierdzisz, że jestem monotematyczna, ale mój wybór w organizowanym przez Ciebie konkursie znów pada na książkę „Wzgórze Dzikich Kwiatów”, której akcja ma miejsce w oddalonej o tysiące kilometrów Tasmanii. Była to pierwsza i jak do tej pory jedyna powieść, traktująca o tym tajemniczym zakątku świata, jaką miałam okazję czytać. Miejsce, w którym boleśnie dały się odczuć uprzedzenia rasowe, w którym napiętnowano rdzenną ludność ze względu na kolor skóry. Autorka w swojej powieści odnosi się właśnie do tej niechlubnej strony ludzkiej natury. Podkreśla też przyrodniczą unikatowość wyspy, która w wielu aspektach rządzi się własnymi prawami. Tasmania może i nie jest tak egzotycznym miejscem jak wspomniana przez Ciebie Gwatemala, niemniej jednak dla wielu jest ona miejscem niedostępnym, tajemniczym, znanym jedynie z pięknych fotografii przyrody, co według mnie czyni ją miejscem równie niezwykłym jak Gwatemala.
    I choć wiem o istnieniu takiego państwa jak Gwatemala, musiałam się upewnić, czy właściwie lokuję je na mapie świata. Ufff… z moją geografią nie jest tak źle:P Niestety na pytanie postawione przez Ciebie na początku recenzji książki nie potrafię odpowiedzieć:P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za zgloszenie.

      A książką bardzo mnie zaintrygowałaś. Na razie z biblioteki ktoś ją świsnął, ale będę na nią polować.

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.