Zapraszam na subiektywne zestawienie najciekawszych zapowiedzi na pierwszą połowę września.
Albatros
Akcja powieści toczy się w obszernym ale obskurnym i ponurym domu na obrzeżach nieznanego miasta. W Domu mieszkają kalekie dzieci: bez władzy w nogach, bądź w ogóle bez nóg, bez rąk, ociemniałe, cofnięte w rozwoju umysłowym, niezrównoważone psychicznie. Zostały oddane tu przez rodziców, którzy wprawdzie się ich nie wyrzekli, ale wolą trzymać się od nich z daleka. Odwiedzają je tylko na usilne żądanie kierownictwa Domu oraz wówczas gdy trzeba zabrać syna czy córkę po osiągnięciu przez nich określonego wieku. Mieszkańcy Domu tworzą swój własny świat wypełniony magią, mistyką, niesamowitymi opowieściami. Okazuje się, że osoby tak ciężko doświadczone przez los potrafiły stworzyć sobie Dom w jakimś sensie lepszy niż rzeczywistość poza jego murami. Toteż nie widzą potrzeby opuszczenia Domu z jego przyległościami. Wprost przeciwnie: perspektywa konieczności wyjścia do świata zewnętrznego po osiągnięciu pełnoletności budzi w nich lęk, który jednostki mniej odporne psychicznie popycha nawet do samobójstwa lub do zabójczej agresji. Autorka przedstawia kilka takich wstrząsających przypadków. Trwożne oczekiwanie na moment opuszczenia Domu, rozmowy na ten temat wychowanków między sobą i z wychowawcami, a także przygotowania wychowawców do tego dnia - to jeden z głównych wątków książki.
(6 września)
Fascynująca epicka opowieść o miłości, zdradzie i wierności młodzieńczym ideałom, osadzona w ogarniętej wojną domową zachodniej Afryce. Brytyjski psycholog, Adrian Lockheart, którego małżeństwo sypie się w gruzy, przybywa do stolicy Sierra Leone, by nieść pomoc ludziom, którzy ucierpieli podczas działań wojennych. W kraju, w którym, jak wykazały niezależne badania, 99 procent populacji cierpi na zespół stresu pourazowego, nie okazuje się to wcale takie łatwe. Nie bez znaczenia jest również bariera kulturowa i językowa. Po kilku tygodniach Adrianowi zostaje właściwie tylko dwoje pacjentów: umierający na zwłóknienie płuc profesor uniwersytetu Elias Cole, który opowiada mu historię swojego życia, widząc w nim w równym stopniu terapeutę co spowiednika, oraz Agnes, starsza kobieta cierpiąca na fugę dysocjacyjną, rzadką chorobę, której objawami są powtarzające się co pewien czas ucieczki z domu i późniejsza amnezja. Cole wspomina pełne optymizmu lata sześćdziesiąte i spalającą go, toksyczną miłość do Saffii – żony charyzmatycznego kolegi, którego nienawidził i który na zawsze pozostał dla niego niedościgłym wzorem – ta historia staje się coraz bardziej mroczna i w końcu wysłuchujący jej psycholog zmienia się wbrew woli z terapeuty w śledczego. Coraz bardziej zagubiony i wątpiący w sens swojej misji Adrian poznaje miejscowego młodego chirurga, Kaia Mansaraya, nie znającego tego rodzaju wahań: swoją użyteczność mierzy liczbą pacjentów, którzy po operacji odzyskują władzę w rękach i nogach. Jednak i Kai skrywa swoją mroczną tajemnicę. Świadczą o tym prześladujące go koszmary – Adrian, w którego przyszpitalnym mieszkaniu Kai często nocuje, prawie co noc słyszy, jak jego przyjaciel zmaga się z cieniami przeszłości. Okazuje się, że ponura trauma, którą przeżył Kai, doprowadziła do rozstania z jedyną miłością jego życia – piękną Nenebah, córką Saffii i Eliasa Cole’a…
(11 września)
Eric "Dutch" Heinrichs w swoim czasie był w Stanach Zjednoczonych sławnym jazzowym pianistą. Grał z Charlim Parkerem i Milesem Davisem, upijał się z Theloniousem Monkiem i przyjaźnił z Billie Holiday. Od dziesięciu lat nie usiadł do fortepianu i przemierza świat jak Latający Holender, ukrywając się w szemranych hotelach i imając się przypadkowych fizycznych prac, takich jak pomywacz, czy tragarz na statkach handlowych. Ucieka przed Nicolą “Moby Nickiem" Pappalardem, włoskim gangsterem z Nowego Jorku, którego był jego przyjacielem i który, w zemście za wyrządzoną mu przez Dutcha zniewagę, przybił go gwoździami do fortepianu. Holendrowi udaje się uciec kosztem bezpowrotnego zniszczenia rąk, ale mafioso Pappalardo wyznaczył nagrodę za jego głowę.
(13 września)
Amber
Kiedy Daniel dostał list, pomyślał, że chyba śni. Na kopercie widniało pismo jego brata...
Daniel nigdy wcześniej nie dostał listu od Maxa. Jednak to nie dlatego drżą mu ręce i coś ściska go za gardło. Zawsze tak się czuł przed spotkaniem z Maxem - jakiś nieokreślony niepokój. A w tym liście brat bliźniak prosi Daniela, żeby go odwiedził - w ekskluzywnym sanatorium dla ludzi „wypalonych”.
Położona w malowniczych szwajcarskich Alpach Rajska Dolina przypomina luksusowy hotel, chociaż pacjenci nie mogą jej opuszczać. Ale Daniel jest zachwycony pięknem przyrody i miłą atmosferą panującą w klinice.
Do czasu gdy dowiaduje się, że Max musi wyjechać i chce, żeby Daniel na kilka dni go zastąpił…
Zanim Daniel zdąży się zastanowić, Max znika. A Daniel zaczyna zdawać sobie sprawę, że Rajska Dolina ma swoje tajemnice. Idylliczne miejsce odsłania przerażające oblicze…
(10 września)
Buchmann
Druga część z kryminalnego cyklu, którego akcja rozgrywa się w hrabstwie Grant, na amerykańskiej prowincji.
To może być najtrudniejsza, a na pewno najbardziej bolesna – bo dotycząca dzieci – sprawa w karierze Jeffreya Tollivera, komendanta policji w niewielkim Heartsdale w stanie Georgia. W tym samym czasie, gdy Sara Linton – miejscowa doktor pediatrii i koroner – znajduje w publicznej toalecie poćwiartowane zwłoki noworodka, policjant musi zapobiec morderstwu nastoletniego Marka Pattersona przez domniemaną matkę dziecka, Jenny Weaver. Tylko dzięki interwencji policjanta udaje się uratować życie Marka. Jenny, niestety, nie miała tyle szczęścia…
Jak wykaże sekcja zwłok, nie miała go również wcześniej – liczne ślady na ciele dziewczynki jasno wskazują, że stosowano wobec niej najpotworniejsze formy przemocy, również seksualnej. Kto mógł się dopuścić takiego bestialstwa wobec dziecka? Odpowiedź na to pytanie przejdzie najśmielsze oczekiwania Tollivera i Linton, a skala okrucieństwa, jakie wyrządzono, na zawsze już położy się cieniem na historii na pozór spokojnego, normalnego miasteczka.
W serii Fabryka Sensacji ukazały się najnowsze książki Karin Slaughter:
Upadek i Zbrodniarz, a także Zaślepienie, pierwszy tom z cyklu hrabstwo Grant. W przygotowaniu są inne tytuły z tej serii: Zimny strach, Fatum, i Niewierny.
(11 września)
Czarne
Jak zostać przemytnikiem doskonałym? Potrzebna jest ciężka praca i dobry system. Można zbić kokainę w kostki, rozpuścić ją w wodzie, ukryć w blokach marmuru lub wewnątrz przewodów elektrycznych. I wystawić „muła”, który połknie kapsułkę czy ukryje towar w podwójnym dnie walizki (zgarnie go policja, ale to część systemu). Jeśli zrobisz to dobrze, będziesz bajecznie bogaty. Jeśli się pomylisz, resztę życia spędzisz w więzieniu…
Ale kokaina to nie tylko narkotyk — to towar, dzięki któremu można zbroić żołnierzy, przejmować władzę i wpływać na międzynarodową politykę. Gdyby zlikwidować handel narkotykami, gospodarka amerykańska poniosłaby dwudziestoprocentowe straty, a meksykańska zanotowałaby spadek o ponad połowę.
Luca Rastello pozwala nam spojrzeć na świat z perspektywy grubej ryby narkobiznesu. I choć to perspektywa przerażająca, nie jest pozbawiona (czarnego) humoru.
(11 września)
„Bukareszt (...) jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. (...) Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.”
Zapytałam przyjaciół, co jest pięknego w Bukareszcie. Odpowiedzieli:
Bukareszt jest jak ciastko kupowane w niedzielę, niby czekoladowe i słodkie, ale z gorzką polewą. Nie znajdzie się tu łatwego piękna.
Bezwstyd, histeria stylu, fasadowość. Przy Bukareszcie każde europejskie miasto wydaje się tak statyczne, że aż nudne.
Dostałam też zdjęcie: nogi w czarnych rajtuzach i kolorowych skarpetkach, wetknięte do plastikowego kosza. Nurkujący manekin, który chce się utopić w śmieciach. I dopisek: „Trzeba na siłę wymyślać, co jest w Bukareszcie pięknego, a i tak się umiera z tęsknoty”.
Małgorzata Rejmer
(11 września)
Literackie
CUDowna powieść autora OŚCI
Anna ma 31 lat. Zawodowo jest neurologiem, a prywatnie atrakcyjną (ma nadzieję, że nadal jeszcze), samotną kobietą (z naciskiem na samotną). Mimo że ekscentryczności i wyobraźni mogłaby jej pozazdrościć sama Ally McBeal, w jej życiu nie dzieje się nic szczególnego — matka spiskuje przeciwko władzom spółdzielni, szef marzy o zdarciu z niej kitla, a sąsiad stale zajmuje j e j miejsce parkingowe.
Wszystko zmienia się pewnego zwyczajnego dnia (poniedziałek), w zwyczajnym miesiącu (czerwiec), na jednej z warszawskich ulic… Następnego wieczoru Anna wprowadza się do Mikołaja. Zakłada jego szlafrok, podkrada mu perfumy i podbiera z szafy wyprasowane koszule. Przypadła również do gustu jego ukochanej babci. Jest tylko jeden problem — Mikołaj nie żyje. To znaczy nie oddycha, ale i nie stygnie…
Cud to połączenie szalonego pomysłu, niebanalnej fabuły, wnikliwej obserwacji i ciętego języka. Przedsmak szczytowej formy autora ości — najgłośniejszej powieści ostatnich miesięcy — laureata Paszportu POLITYKI, dwukrotnie nominowanego do Literackiej Nagrody NIKE.
„Romeo ginie, Julia żyje. Czy tak mógłby wyglądać początek wielkiej miłości? Dlaczego nie. Cuda się zdarzają, jeśli nie za życia, to po śmierci”.
(11 września)
Muza
W tej książce nikt nie jest tym, za kogo się podaje.
Kate Moore nie jest jedynie wzorową panią domu, jak postrzega ją otoczenie. Ma pewną tajemnicę, która determinuje jej życie. Mąż Kate nieustannie pracuje, robiąc coś, czego ona nigdy nie rozumiała dla banku, o którym nie wolno jej nic wiedzieć. Kate czuje się coraz bardziej samotna i znudzona. Gdy zaczyna podejrzewać, że ich nowi znajomi nie są tymi, za których się podają, rozpoczyna własne śledztwo, odsłaniając warstwy otaczającej ją ze wszystkich stron mistyfikacji. Odkrywa fałszywe urzędy, nieistniejące korporacje i ukrytą broń, tajemniczą farmę i numeryczne konto z olbrzymimi kwotami pieniędzy, a wreszcie niewyobrażalne, ciągnące się od dawna oszustwo, które zagraża jej rodzinie, małżeństwo i życiu.
(11 września)
W tej książce jest wszystko to, do czego Bolano zdążył nas przyzwyczaić. Są dziwnie splatające się ludzkie losy: na przykład reportera, który uprowadził dwóch chłopców z indyjskiego burdelua, ale są też losy na oko banalne. Jest Meksyk i Latynosi w Europie, są poeci i warsztaty poetyckie, jest biznes pornograficzny i jego gwiazdy, są wątki autobiograficzne – jak wakacje w Acapulco i więzienie w Chile.
I jest oczywiście Arturo Belano!
(11 września)
Oficynka
Żona bogatego przedsiębiorcy zostaje porwana. Jej mąż gotów jest zapłacić okup, ale nie ufa porywaczom. Prosi więc o pomoc komisarza Grosza. Jednak plan działania porywaczy wyprzedza wszystkie akcje policji. Zrozpaczony mąż traci zaufanie do Grosza, a komisarz bliski jest zwątpienia w swoje umiejętności. W tej grze wygrać może tylko ten, kto znajdzie błąd w perfekcyjnym planie porywaczy.
„Zapłać im, proszę” to drugi tom serii powieści poświęconych śledztwom komisarza Grosza. Na ich kanwie powstał serial „Mrok” wyprodukowany przez TVP.
(6 września)
Kryminalna pieśń szamana z Albuquerque!
Porucznik Joe Leaphorne zostaje wezwany do rezerwatu Zuni, w którym zaginęło dwóch chłopców: Ernesto Cata z plemienia Zuni oraz George Bowgles z Nawaho. W miejscu porzucenia roweru przez jednego z nich znaleziono dużo krwi. Funkcjonariusz policji plemiennej spodziewa się najgorszego i wie, że walczy z czasem, jednak zagadka zaginięcia chłopców nie będzie łatwa do rozwikłania… Aby dojść prawdy, Leaphorne musi podążyć tropem pradawnych wierzeń indiańskich, zbliżyć się do zespołu antropologów i archeologów badających dzieje Człowieka z Folsom i stanąć na granicy śmierci.
Niezrównana atmosfera indiańskich kultur plemiennych, zajmująca intryga kryminalna i wspaniale odmalowane krajobrazy Nowego Meksyku – to najważniejsze cechy twórczości Tony’ego Hillermana.
„Jakkolwiek Hillerman nie był pierwszym pisarzem podejmującym w powieściach kryminalnych motyw etniczności, to jednak właśnie on stał się tym autorem, który z drgań tektonicznych kultury uczynił samoistny temat kryminałów. Bez wątpienia też wyprzedził swoje czasy. Dziś – w czasach niekończących się debat o płynności kultur, granicach i ich zaniku, tożsamości i jej braku – kryminalna pieśń szamana z Albuquerque rozbrzmiewa głośniej niż kiedykolwiek”. Mariusz Czubaj
(13 września)
Prószyński i S-ka
Zabrano ci wszystko. Oprócz strachu. Komu możesz zaufać, jeśli nikt ci nie wierzy? I kim rzeczywiście jesteś?
Wyobraź sobie, że świat, który znałaś, przestał istnieć. Wyobraź sobie, że twój mąż twierdzi, że nigdy w życiu cię nie widział, chociaż spędziłaś z nim wiele lat. Wyobraź sobie, że wszyscy uważają, że nigdy nie miałaś dziecka, chociaż tak bardzo kochasz swojego syna.
Właśnie w takiej sytuacji znalazła się Sybylle Aurich. Czy to spisek? Co ma na celu? A może istnieje jeszcze inne rozwiązanie?
(3 września)
To powieść, która wnika pod skórę, doprowadza krew do wrzenia, porusza do głębi…
W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów.
Tylko Tóti, młody wikariusz wyznaczony na opiekuna duchowego Agnes, próbuje ją zrozumieć, starając się uchronić jej duszę przed potępieniem.
Kiedy mija lato i nadchodzi surowa zima, a trudy wiejskiego życia zmuszają domowników do pracy ramię w ramię, mieszkańcy zagrody zaczynają lepiej poznawać Agnes. A gdy zbliża się dzień egzekucji, wszystkich dręczy pytanie: zabiła czy nie?
Oparta na faktach powieść „Skazana” to głęboko wzruszająca opowieść o wolności osobistej: o tym, jak nas widzą, w przeciwieństwie do tego, za kogo sami się uważamy, i o tym, jak można zaryzykować wszystko dla miłości.
W przejmującej, krystalicznie czystej prozie Hannah Kent przedstawia surowe piękno islandzkich krajobrazów, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, i pyta, jaką nadzieję może mieć samotna kobieta, gdy jej życie zależy od tego, co mówią o niej inni.
(5 września)
Czy można wybaczyć niewybaczalne? Najbardziej poruszająca powieść Jodi Picoult!
Ludzie doznają różnych strat, wielkich i małych. Można stracić kolejkę, cnotę, pracę. Głowę, serce albo rozum. Można stracić dom na rzecz banku, patrzeć, jak dziecko wyjeżdża na stałe na drugi kontynent, a mąż popada w demencję. Strata to nie tylko śmierć, a żal ma wiele postaci.
Osamotniona Sage Singer, zrozpaczona po śmierci matki, zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc? Czym będzie wówczas jej czyn: aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka czy wymierzeniem sprawiedliwości bezwzględnemu naziście? Czy ma do tego prawo?
(10 września)
Nowy zaskakujący thriller autora bestsellerów „New York Timesa”!
W hotelu na Bahamach ginie Robert Moreno, obywatel USA mieszkający w Ameryce Południowej. Zastrzelony przez snajpera Moreno, był obserwowany przez jedną z rządowych agencji bezpieczeństwa, która otrzymała sygnał o planowanym przez niego zamachu terrorystycznym na siedzibę koncernu naftowego na Florydzie.
Lincoln Rhyme i Amelia Sachs uczestniczą w śledztwie przeciwko służbom, które mogły wykonać egzekucję na rzekomym terroryście. Sachs zbiera informacje o Morenie, odtwarzając przebieg jego pobytu w Nowym Jorku, natomiast Rhyme wyrusza na Bahamy, aby na miejscu odnaleźć dowody fizyczne popełnionego przestępstwa. Tropiąc wytrawnego snajpera, sam naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo.
Rhyme i Sachs przekonują się, że ktoś popełnił błąd, a sprawa może się przedstawiać zupełnie inaczej, niż zakładali. Czy uda im się dotrzeć do prawdy? Czy zdołają odnaleźć winnych, wychodząc cało z opresji?
(10 września)
Najnowszy tom serii kryminalnej retro Pawła Jaszczuka, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.
Lwów, wiosna 1939 roku. Dziennikarz śledczy Jakub Stern zamawia garnitur u poleconego krawca. Kiedy przychodzi odebrać zamówienie okazuje się, że krawiec Lille zwany Szczęściarzem powiesił się. U stóp samobójcy Jakub znajduje fotografię zaginionej przed kilkoma dniami siedmioletniej Lei – przybranej córki Szczęściarza.
Parę dni później ginie dwóch klientów Szczęściarza – jeden w wypadku w fabryce, drugi zostaje brutalnie zamordowany. Opinię publiczną bulwersuję coś jeszcze – w ciągu kilku dni w różnych miejscach miasta znalezione zostają zamordowane noworodki. Każde z dzieci owinięte jest drewnianym różańcem.
Czy Jakubowi i jego koleżance z redakcji Wildze de Brie uda się rozwiązać zagadkę śmierci krawca i jego klientów? Czy mają one coś wspólnego z zabójstwami noworodków?
Wciągająca, świetnie skonstruowana intryga, z detalami oddany klimat końca czasu pokoju.
(12 września)
Świat Książki
Wyrafinowana intryga, niesamowity suspens i zdumiewające zakończenie - ten mrożący krew w żyłach szwedzki thriller będzie niebawem filmowany przez producentów trylogii „Millenium”.
Mike Zetterberg mieszka z żoną Ylvą i córką w willi koło Helsingborga. Kiedy Ylva znika bez śladu podejrzenia policji padają na jej męża, a życie spokojnej dotychczas miejscowości zmienia się nie do poznania. Wszystko wskazuje na kolejny dramat namiętności z tragicznym zakończeniem. Co się stało z Ylvą? Okazuje się, że wcale nie zginęła i przebywa znacznie bliżej, niż ktokolwiek przypuszcza…
(11 września)
Vincent Calvino to wyrzucony z palestry amerykański prawnik, który pracuje jako prywatny detektyw w stolicy Tajlandii. Jednym z jego klientów jest Rick Casey, na którego życiu mrocznym cieniem kładzie się niewyjaśniona sprawa zabójstwa jego syna.
Calvino zgadza się śledzić pewną kobietę, czyli kochankę tajskiego mia noi, polityka. Takie zlecenie nie jest wyzwaniem dla doświadczonego detektywa, ale jak się okaże, sprawa szybko wciągnie go w niebezpieczną sieć powiązań politycznych i rodzinnych.
Aby ratować życie, Calvino będzie musiał sięgnąć po wszelkie znane sobie kontakty i skorzystać z pomocy tajemniczych znajomych.
„Ulice Bangkoku” to bodaj najlepsza książka Moore'a. Trzymająca w napięciu opowieść o handlu ludźmi, najemnikach, znikających nagraniach z policyjnych przesłuchań, międzynarodowych spiskach i żądzy rewanżu, której akcja rozgrywa się na odrażających bocznych uliczkach egzotycznego miasta, a te Moore zna lepiej niż ktokolwiek z nas.
(11 września)
W.A.B.
Rok 1981. Na świat przyszedł Mateusz Rosiński. Po pewnym czasie lekarze zdiagnozowali u niego porażenie mózgowe. Nie dali rodzicom zbyt wielu nadziei. Uznali chłopca za roślinę. Mateusz jednak prawidłowo rozwijał się intelektualnie, tylko jego ułomne ciało nie pozwalało mu na komunikację ze światem. Przez lata chłopiec z dystansem i autoironią przyglądał się zmaganiom swoich rodziców niechcących się pogodzić z kalectwem najmłodszego syna. Obserwował, jak dorasta jego rodzeństwo. Wielokrotnie próbował skomunikować się z otoczeniem i przekazać światu wiadomość, że nie jest rośliną. Uda mu się to dopiero wiele lat później. Niespodziewanie znajdzie się ktoś, kto wreszcie zrozumie sygnały wysyłane przez Mateusza.
Chce się żyć to oparta na prawdziwych wydarzeniach, niepokorna, a zarazem pełna ciepła i humoru opowieść o ogromnej woli życia osoby skazanej przez świat na milczenie.
(4 września)
Na niewielkiej bałtyckiej wyspie od dwunastu lat mieszka samotnie Frederick Welin, sześćdziesięciosześcioletni emerytowany lekarz. Rytm jego życia wyznaczają codzienne poranne kąpiele w wykuwanym codziennie przeręblu. Jedynymi towarzyszami jego samotnej egzystencji są stary pies i równie wiekowy kot oraz pojawiający się od czasu do czasu hipochondryczny listonosz. Tak trwa to niezmącone niczym życie aż do momentu, w którym na otaczającym wyspę lodzie pojawia się kobieca postać, wspierająca się na chodziku. Okazuje się nią Harriet, miłość życia Fredericka, którą prawie czterdzieści lat wcześniej opuścił bez słowa. Dawna kochanka żąda spełnienia złożonej wiele lat wcześniej obietnicy – chce, żeby Frederick zawiózł ją nad leśne jezioro, o którym niegdyś opowiadał. Ruszają więc w podróż, która całkowicie zmieni starzejącego się, złamanego życiem człowieka.
Dziwaczna prośba dawnej miłości pociągnie za sobą lawinę zdarzeń i spotkań, które nie pozwolą byłemu lekarzowi wieść dawnej, wycofanej egzystencji, ale zmuszą go do powrotu do życia i rozliczenia z przeszłością.
(11 września)
Znak
Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.
O tym – choć nie tylko o tym – mówi jego najnowsza powieść "Ostatnie rozdanie", kolejne prozatorskie arcydzieło, na które czekaliśmy kilka lat. Myśliwski publikuje rzadko, pisze długo, zgodnie z przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.
"Ostatnie rozdanie" to dzieło „totalne”, które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej – przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.
(4 września)
Zysk S-ka
Egipt to zdumiewające miejsce, gdzie przeszłość uparcie wdziera się w teraźniejszość. Życie codzienne jest kolażem dziejów następujących po sobie cywilizacji wraz z ich wspaniałościami i niepokojami. Jego gorące piaski zachowały ślady bogatego dziedzictwa, które czas próbował zatrzeć...
Od starożytnych osadnictw, przez wyprawy krzyżowe, po współczesność każda strona tej niezwykłej książki Amitava Ghosha aż pęka w szwach od smakowitych szczegółów historycznych, egzotycznych anegdot i kulturowych ciekawostek.
Autor jako młody doktorant z Indii z fascynacją otworzył się na jakże inny i obcy mu surowy świat islamu. A że głęboko zżył się z mieszkańcami Egiptu, jego sugestywne i wnikliwe opisy daleko wykraczają poza ramy zwykłej książki podróżniczej.
To magiczna, pobudzająca wyobraźnię biografia Egiptu o ludzkim obliczu.
(9 września)
Jak zwykle najwięcej ciekawych zapowiedzi znalazłam w wydawnictwie Prószyński i S-ka. Może nie ma w tym zestawieniu takiej książki, którą chciałabym mieć natychmiast w swoich rękach, ale wszystkie chciałabym kiedyś przeczytać.
Jodi Picoult to mój "must have". :)
OdpowiedzUsuńA ja muszę jeszcze nadrobić poprzednie jej powieści, ale tej też jestem ciekawa.
Usuń"Dom, w którym..."- koniecznie, koniecznie muszę mieć tak samo jak propozycje od Prószyńskiego
OdpowiedzUsuńPrószyński już mnie przyzwyczaił do ciekawych zapowiedzi. ;)
UsuńPremiera "Pamięci miłości" ciągle się przesuwa. Teraz na stronie wydawcy widnieje data: październik.
OdpowiedzUsuńInteresuje mnie ta książka, więc obserwuje też na bieżąco datę wydania.
I jeszcze "AiA Kuryłowicz" co to za wydawnictwo??? To chyba po prostu Albatros, no nie ;p
UsuńUgh... Nie lubię tego. Zwłaszcza jak na coś czekam. =/
UsuńTen, tego, no... Klasyczny przykład wpadki pt. "Ann pisze notkę z trudem utrzymując otwarte oczy". Już poprawiłam. :)
Nie będę oryginalna - Jodi Picoult to mój wybór :)
OdpowiedzUsuńOj tak, pewnie wiele osób czeka na tę książkę.
UsuńJa czekam na nową Marthę Grimes. :)
OdpowiedzUsuńNie znam autorki, niestety.
UsuńNa razie staram się nie oglądać za nowościami, bo "starocia" czekają na półkach. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńNa razie też nie zamierzam niczego kupować, ale nowości śledzę.
UsuńOj chciałabym większość.
OdpowiedzUsuńJa tam chciałabym wszystkie. :P
Usuń"Rajska dolina" i "Pokój straceń" - chyba zrobię sobie prezent urodzinowy i w jakiś sposób zdobędę te książki;) Chociaż nie...lepszy będzie "Doktor sen";)
OdpowiedzUsuńJak szaleć to szaleć, urodziny są raz w roku, więc można kupić trzy (albo zrobić zamówienie u rodziny :D).
Usuń"Trakt" mam w planach. :)
OdpowiedzUsuńTo dobrze. Milo będzie przeczytać recenzję przed zakupem. :P
UsuńWłaśnie czytam "Cud" Karpowicza i jestem pod wrażeniem:)
OdpowiedzUsuńPoza tym nie mogę doczkać się Picoult i Myśliwskiego!
Karpowicz mnie ogromnie intryguje. Właściwie to chętnie sięgnęłabym po którąkolwiek książkę, bo żadnej jeszcze nie czytałam. :(
UsuńCiekawy zestaw :)
OdpowiedzUsuńRóżnorodny. ;)
UsuńCo tu duzo mówić, czekam na Myśliwskiego, pewnie zamówię jak tylko będzie dostępna i pożrę natychmiast :)
OdpowiedzUsuńSuper! Będę wyczekiwać recenzji.
Usuń"Cud" Karpowicza i ukażą się również we wrześniu jego "Gesty". Te 2 bym pochłonęła niczym jamochłon z prędkością światła:D
OdpowiedzUsuńWyobraziłam sobie jamochłona próbującego pochłonąć książkę... O mamo... :P
Usuńhehe - to byłabym niby ja! mła:P
UsuńNieeee... Ty jesteś sympatyczną żyrafą. :P
UsuńSporo tu świetnie zapowiadających się książek. Osobiście najchętniej wyciągnęłabym rękę po "Dom, w którym...", "Skazana" i "To, co zostało".
OdpowiedzUsuńMiesiąc w miesiąc to samo. Istne bankructwo. :D
UsuńJakoś wyjątkowo z powyższych zapowiedzi nic mnie nie zainteresowało na dłużej, ale może to dobrze, gdyż zaoszczędzę sobie trochę grosza :-)
OdpowiedzUsuńSzczęściara. Będziesz miała większe fundusze na kolejne miesiące. :)
UsuńKilka książek chętnie bym przeczytała :)
OdpowiedzUsuńTytuły, moja droga! Tytuły!
Usuń"Pokój straceń", "Płytkie nacięcie" czy Zapłać im, proszę". Na pewno byś nie zgadła :P
UsuńTotalne zaskoczenie. :D
UsuńZ Muzy bym chętnie te dwie przeczytała i Picoult ;)
OdpowiedzUsuńKsiążka Picoult jest chyba najgorętszym tytułem z tej listy.
UsuńNa Jodi Picoult może się skuszę:)
OdpowiedzUsuńDobry wybór. :)
UsuńMam w planach 'Dom, w którym...' 'Pokój straceń' także brzmi dość ciekawie.
OdpowiedzUsuńCiekawe, czy będzie równie interesujący, jak się zapowiada.
UsuńOj, kilka bym przygarnęła. Deavera z pewnością. Nowości Świata Książki również :) I choć póki co muszę nadrobić zaległości, bo przez wakacje utworzył mi się (sam!) całkiem sporawy stos, a jeszcze przyznam, że nakupowałam książek jak głupi piwa na kiermaszach książki, to ja już w ogóle - normalnie mogłabym utonąć w ilości książek. Heh. Ale nie narzekam! Lubię to :) Dlatego póki co pasuję, jak nadrobię zaległości to chętnie rozejrzę się po nowościach :) Ach, i witaj, bejb :P
OdpowiedzUsuńNARESZCIE! :)))))))))))))
UsuńStos Ci się sam utworzył? A to ciekawe. :P
Tyle świetnych książek będzie miało premierę, że nie mam pojęcia od której zacząć. A najpierw trzeba opracować jakiś tajny plan, żeby wszystkie zmaterializowały się w mojej biblioteczce :)
OdpowiedzUsuńNie utajniaj tego planu tak mocno, tylko podziel się pomysłem. Niektórzy chcieliby z niego skorzystać. ;)
UsuńDużo, nie powiem... ale odzywa się mój skąpiec, bo na wszystkie szkoda mi kasy.
OdpowiedzUsuńNajwyraźniej żaden z tych tytułów nie zwalił Cię z nóg. ;)
UsuńRaczej nic nie kupię z tych pozycji, ale chętnie przeczytałabym "Włoskie buty", "Ona już nie wróci", "Trakt", "Pamięć miłości", "Rajską dolinę" i "Przemytnika doskonałego".
OdpowiedzUsuńW tym wypadku też bardziej liczę na bibliotekę ew. na promocje.
UsuńJak zwykle najbardziej zainteresowały mnie propozycje Wydawnictwa Czarne. Powinnam dostawać od nich rabat za wykupywanie ich książek z księgarni:)
OdpowiedzUsuńZrób zdjęcie biblioteczki i im podeślij, może uwzględnią Twoją sugestię. :P
Usuń"Chcę żyć" z chęcią bym przeczytała! Lubię takie historie..:)
OdpowiedzUsuńJa też. Filmu też jestem ciekawa.
UsuńKilka pozycji mogłabym zdjąć z półki w księgarni:)
OdpowiedzUsuńNa przykład? :)
Usuń"Dom, w którym..." i Jodi Picoult - na te dwie pozycje się nastawiam :)
OdpowiedzUsuńCiekawe, czy okażą się dobre. :)
UsuńJa sobie upatrzyłam nowego Deavera, jego książki to zawsze biorę w ciemno. :)
OdpowiedzUsuńTia. Ja póki co muszę przeczytać pewnego starego Deavera, zanim pewnej osobie się skończy cierpliwość. :D
Usuń