wtorek, 23 lutego 2016

Na co do kina?
* marzec 2016 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery marca.


4 marca

Todd Haynes Carol

"Carol" opowiada historię zakazanej miłości i rozgrywa się w Nowym Jorku na początku lat 50. XX w. Dziewiętnastoletnia Teresa pracuje w luksusowym domu towarowym, marzy o pracy fotografki. Podczas gorączki świątecznych zakupów poznaje Carol – niezwykłą kobietę, uwięzioną w małżeństwie bez miłości, jednak pełną lęków i obaw związanych z porzuceniem dotychczasowego życia. To spotkanie odmieni ich życie na zawsze, jednak cena za chwile szczęścia będzie naprawdę wysoka*.





Babak Najafi Londyn w ogniu

Premier Wielkiej Brytanii umiera w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego pogrzeb to największe zgromadzenie przywódców wolnego świata od dziesiątków lat. Wszystko wskazuje na to, że jest to najlepiej strzeżona impreza w dziejach, dopóki nie okaże się, że terrorystyczny spisek sięga samych szczytów zachodnich służb specjalnych, a spotkanie w Londynie od początku planowane było jako okazja do zamachu. Jedynym człowiekiem, który może jeszcze odwrócić bieg dramatycznych zdarzeń jest szef ochrony prezydenta USA czyli agent Mike Banning (Gerard Butler).


Kevin Reynolds Zmartwychwstały

Kevin Reynolds, twórca filmu "Robin Hood – książę złodziei", przedstawia historię zmartwychwstania Chrystusa. Na prośbę Poncjusza Piłata, wpływowy rzymski setnik, Clavius, rozpoczyna śledztwo w sprawie rzekomego zmartwychwstania żydowskiego mesjasza oraz poszukiwania zaginionego ciała Jezusa z Nazaretu. Ma to powstrzymać powstanie, do którego w 40 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa, dochodzi pośród ludu Jeruzalem.




Zhangke Jia Nawet góry przeminą

Liangzi i Zhang to przyjaciele z dzieciństwa, którzy zakochali się w tej samej dziewczynie — lokalnej piękności Tao. Tao decyduje się poślubić Zhanga, który jest majętniejszy z dwójki przyjaciół. Wkrótce rodzi im się syn, który otrzymuje imię Dollar Akcja filmu toczy się kolejno w 1999, 2014 i 2025 roku. Obejmująca 25 lat historia miłosnego trójkąta to zdecydowanie coś więcej niż opowieść o miłości, rozczarowaniu i rozstaniach. To ambitna próba spojrzenia na współczesne Chiny przez pryzmat takich zjawisk jak powolny zmierzch uprzemysłowienia, postępująca globalizacja, triumf dzikiego kapitalizmu i bezwzględna pogoń za pieniądzem.

Miguel Gomes Tysiąc i jedna noc – cz. 2, opuszczony

W jednym z wywiadów Gomes przytoczył portugalskie powiedzenie, że czasem dobre rzeczy wynikają ze złych okoliczności. Jego monumentalny projekt z pogranicza politycznego eseju i kina poetyckiego jest tego najlepszym przykładem. Po wielkim sukcesie Tabu reżyser powraca równie oryginalną i nostalgiczną, choć znacznie bardziej wielowarstwową opowieścią o portugalskiej duszy w czasach ekonomicznego kryzysu. Dokumentację rozpadającej się rzeczywistości nakłada na wybrane wątki z Baśni tysiąca i jednej nocy, wędrując między czasem przeszłym i teraźniejszym oraz realizmem i baśniowością – zarówno pod względem użycia środków filmowych, jak i na poziomie fabuły. Drugą część trylogii rozpoczyna od historii tajemniczego Simão – ukrywającego się przed prawem zabójcy, uważanego za lokalnego bohatera. Chwilę potem ponownie wprowadza na ekran Szeherezadę, czyniąc ją narratorką tej zanurzonej w bezczasie i zarazem aktualnych problemach opowieści. Jej wielką siłą – podobnie jak w wypadku pozostałych części – są hipnotyzujące zdjęcia Sayombhu Mukdeeproma, stałego współpracownika Apichatponga Weerasethakula.
Źródło: nowehoryzonty.pl

Katarina Launing Mecz życia

Anja uwielbia piłkę nożną, chociaż jej kolega z klasy Jonas uważa, że ten sport nie jest dla dziewczyn. Anja z humorem reaguje na zaczepki Jonasa, nie wiedząc, że tak naprawdę chłopak jest w niej zakochany. Nagle na dziewczynę spada straszny cios – rozpoznano u niej białaczkę. Mimo to pozostaje pełna optymizmu i energii i chce zagrać w szkolnym turnieju piłki nożnej. Kiedy się okazuje, że choroba może uniemożliwić jej udział w meczu, Jonas układa wyjątkowy plan.




11 marca

Peter Landesman Wstrząs

Dramat, którego powstanie zainspirował artykuł w magazynie "GQ", przedstawiający dowody na powiązanie mikrowstrząsów oraz urazów głowy sportowców z ich późniejszymi samobójstwami. Na związek między tymi zdarzeniami wpadł dr Bennett Omalu (Will Smith), który połączył urazy, na jakie narażeni są sportowcy, z "przewlekłą traumatyczną encefalopatią", której objawy często doprowadzają do depresji i śmierci samobójczej.




Eva Husson Bang Gang

Współczesna historia miłosna. Dwie przyjaciółki, George i Laetlia, zabijają wakacyjną nudę na imprezach w domu Alexa. Podczas jednego wieczoru przebojowa George prowokuje grę w Bang Gang, która szybko staje się obowiązkowym punktem następnych imprez. Seks, alkohol, narkotyki, zabawa do samego rana – bez zahamowań, wszystko zostaje wśród znajomych. Ale beztroski czas szybko się kończy, kiedy George odkrywa, że chłopak, w którym jest zakochana, zdradza ją z najlepszą przyjaciółką. A na dodatek Bang Gang zaczyna wymykać się spod kontroli.


Anne Fontaine Niewinne

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Nicolas Benamou, Philippe Lacheau Wszystko zostanie w rodzinie

Zakochani w sobie po uszy Sonia i Franck zapraszają znajomych na wakacje w słonecznej Brazylii. Ekipa zamieszka w luksusowym hotelu, którego właścicielem jest pozbawiony poczucia humoru ojciec Sonii – Alain, już od początku traktujący kandydata na zięcia z dużą rezerwą. Wkrótce spokój i ekologiczna atmosfera wakacyjnego raju zostaną wystawione na ciężką próbę. Do hotelu przybywają kumple Francka: wiecznie uganiający się za dziewczynami Sam, ekscentryczny pasjonat komputerów Ernest oraz postrzelony operator kamery Alex wraz ze swoją zadziorną dziewczyną Estelle. Ich wymarzone wakacje to sporty ekstremalne, samba do białego rana i dzikie imprezy. Tymczasem Franck planuje oświadczyć się Sonii. Wcześniej musi przekonać do siebie zaborczego ojca dziewczyny. W towarzystwie nieobliczalnych znajomych nic nie idzie tak, jak sobie zaplanował…

Pablo Trapero El Clan


Argentyna, początek lat 80. Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro, kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw. Na czele klanu stoi ojciec Arquímedes, wyglądający czasem jak niegroźny dziadek z sąsiedztwa, a czasem jak wcielony diabeł o zimnym spojrzeniu, Alejandro, jego najstarszy syn, gwiazda słynnej drużyny rugby CASI, umiejętnie wskazuje mu potencjalne ofiary. Jego sława sprawia, że jest on poza podejrzeniami. Pozostali członkowie rodziny, w mniejszym lub większym stopniu, są zaangażowani w porwania, i mają swój udział w zyskach z okupu od rodzin ofiar.

Martti Helde Na skrzyżowaniu wichrów

Po inkorporowaniu krajów bałtyckich do ZSRR zaczęły się, odbyte w niegodnych warunkach, masowe wywózki rdzennej ludności na Syberię. Pośród ponad 40 tysięcy wysiedlonych znajduje się Erna, rozdzielona z mężem - wojskowym, matka małej dziewczynki. Na miejscu czekają ją liczne upokorzenia, zimno, głód i praca ponad siły. Pomimo 15-tu lat spędzonych na Syberii Erna nigdy nie straciła poczucia wolności oraz nadziei na powrót do ojczyzny i odnalezienie ukochanego. Wydarzenia tamtych dni przedstawiono za pomocą czarno-białych tableaux vivants, czerpiąc z listów, a także pamiętnika prowadzonego przez samą Ernę.

Miguel Gomes Tysiąc i jedna noc – cz. 3, oczarowany

Finałowa część trylogii opowiadającej o rozczarowanym politycznymi zmianami portugalskim społeczeństwie, pogrążającym się w recesji. Pragnąłem zrobić film, w którym mógłbym przedstawić nierzeczywistą, uwodzącą widza historię. Ale równie mocno zależało mi też na tym, aby zawrzeć w nim opowieść o tym, w jak dotkliwym kryzysie znajduje się aktualnie moja ojczyzna – wyznał Gomes, uważany za jeden z najciekawszych głosów nowego kina portugalskiego. W trzeciej części cyklu skupia się na historii uciekającej z pałacu sułtana Szeherezady. Zestawia jej miłosne perypetie m.in. z opowieścią o bezrobotnych mężczyznach przygotowujących swoje ptaki do konkursu śpiewu i obrazami antyrządowych demonstracji w Lizbonie z listopada 2013 roku, przedstawionych z perspektywy Chinki. Podobnie jak w innych częściach, reżyser nasyca tę symboliczną historię subtelną ironią, humorem i melancholią. Hipnotyzując widza rozgrzanymi słońcem kadrami, niczym w pieśni fado przenosi punkt ciężkości na to, co kryje się w utracie i niespełnieniu.
Źródło: nowehoryzonty.pl

18 marca



John Hillcoat Psy mafii

Wielowątkowa historia o nieoczekiwanych splotach i zwrotach akcji, rozgrywająca się w skorumpowanym środowisku policji, brutalnych gangsterów i rosyjskiej mafii. Zaufanie to najbardziej niebezpieczny przywilej, który może kosztować życie. Gangsterzy i powiązani z nimi policjanci szykują się do wielkiego skoku. By odwrócić uwagę policji, planują zamach na życie jednego z oficerów. Nad wszystkim czuwa brutalna, nieprzewidywalna rosyjska mafia, na której czele stoi jej królowa – Irina Vlaslov, w której postać wciela się laureatka Oscara Kate Winslet.



Nicholas Hytner Dama w vanie

Oparta na prawdziwych wydarzeniach poruszająca historia przyjaźni dwojga ludzi, która na zawsze zmieniła ich życie. Pojawienie się ekscentrycznej starszej pani w jednej z eleganckich dzielnic Londynu budzi niepokój jej mieszkańców. Panna Shepherd mieszka bowiem w vanie, którego, jak twierdzi, zaparkowała "tymczasowo" na podjeździe domu Alana Bennetta. Spędziła tam kolejnych 15 lat. Z każdym dniem relacje tych dwojga zacieśniają się, przechodząc powoli w prawdziwą przyjaźń.



Simone Stone Powrót

Lokalna społeczność. Na ślub ojca, miejscowego bogacza (Geoffrey Rush), z o wiele młodszą kobietą, przyjeżdża Christian (Paul Schneider). Podczas swojego pobytu w rodzinnym mieście odnawia kontakt z Oliverem, przyjacielem z dzieciństwa. Z czasem poznaje też jego najbliższych i odkrywa sekret, który może zniszczyć rodzinę Olivera. Gdy historia zmierza do wielkiego finału, fakty, które miały na zawsze zostać pogrzebane niespodziewanie wychodzą na jaw. Skomplikowana przeszłość i ukrywane przez lata tajemnice okazują się być poważnym zagrożeniem dla rodzinnych więzi.

Jean-Pierre Améris Historia Marii

Historia pobytu czternastoletniej, głuchoniemej Marie Heurtin w prowadzonym przez siostry zakonne specjalnym ośrodku. Między dziewczynką a jedną z opiekunek zawiązuje się szczególna relacja.







25 marca

Samuel Martin Mateos, Andrés Luque Pérez Obsesja zemsty

Ta historia zaczyna się w Kolumbii, w trakcie bezpardonowej wojny między wojskiem a partyzantką. Obie strony wykazują się podobną bezwzględnością, a ofiarami padają głównie wieśniacy. Jedną z nich jest Maria: najpierw traci męża, a następnie żołdacy gwałcą jej córkę. I ją z kolei będzie Maria opłakiwać na pogrzebie. Przypadkiem znajduje zdjęcie jednego z napastników. To Ivan, hiszpański najemnik. Maria rusza jego śladem do Hiszpanii. Po przyjeździe do Europy musi poradzić sobie z traumą syna Daniela, który z ukrycia był świadkiem gwałtu na siostrze. Jednocześnie prowadzi poszukiwania domniemanego sprawcy. I dopina swego, a przy okazji dokonuje na nim okrutnej zemsty. Tyle, że do końca nie jest pewne czy rzeczywiście był on jednym z gwałcicieli. A prawdę o faktycznej przyczynie śmierci siostry zna tylko Daniel, ukryty świadek jej tragedii.
Źródło: vivarto.pl

27 marca

Patricia Riggen Cuda z nieba

Film oparty na prawdziwej historii Annabel Beam, dziewczynki, która za życia odwiedziła Niebo. Narratorką opowieści jest jej matka Christy Beam (Jennifer Garner). Annabel większość dzieciństwa spędziła w szpitalach, przykuta do łóżka przez rzadką chorobę, która nie dawała jej szans na normalne życie. Kiedy poczuła się na tyle dobrze, by móc wyjść na zewnątrz i pobawić się z siostrami, zdarzył się wypadek, który mógł kosztować ją życie… Annabel wpadła do środka wielkiego, spróchniałego drzewa. Znaleziono ją nieprzytomną. I kiedy wszyscy, łącznie z lekarzami, byli przygotowani na śmierć dziewczynki, ta obudziła się i opowiedziała niezwykłą historię o tym, jak spotkała Jezusa. Niejako na potwierdzenie tych słów, lekarze stwierdzili, że jej dotychczasowa choroba cofnęła się…

Film na podstawie książki pod tym samym tytułem.
Źródło: multikino.pl


*wszystkie opisy, jeśli nie są opisane inaczej, pochodzą ze strony filmweb.pl




27 komentarzy:

  1. Po styczniu i lutym, marzec wydaje się ciut biedniejszy. Ale z chęcią wybrałabym się na "Carol", "Niewinne", "Psy mafii" i "Damę w wanie" (trailer mnie zmiótł:)).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie, premiery są nieco mnie emocjonujące. Ale wszystkie powyższe filmy prędzej czy później chciałabym obejrzeć.

      Usuń
  2. ,,Carol" najchętniej bym obejrzała! Lubię grę Cate Blanchett !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tak średnio ją lubię, ale filmu jestem ciekawa.

      Usuń
  3. Najbardziej czekam na "Londyn w ogniu". Lubię tego typu filmy, a do tego Gerard Butler... <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja akurat za tego typu filmami nie przepadam, ale od czasu do czasu oglądam. Tak w ramach przerywnika między dramatami i kryminałami. ;)

      Usuń
  4. Z chęcią wybrałabym się na Carol :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zdecydowanie jedna z ciekawszych premier. :)

      Usuń
  5. Na "Na skrzyżowaniu wichrów" chyba się wybierzemy, choć to na pewno nie będzie łatwy film.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak myślę. Ale jestem niemal pewna, że to będzie dobry film.

      Usuń
  6. Ja subiektywnie wyglądam "Carol" ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wygląda na to, że najwięcej osób czeka właśnie na ten film.

      Usuń
  7. Jestem ostatnio na bakier w kinem i filmami ogólnie, ale ciekawie brzmią "Obsesja zemsty", "Dama w vanie" (Maggie!!) i "Niewinne".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja staram się być na bieżąco z oscarowymi, więc mi pasuje choćby "Carol". :)
      Maggie zasługuje na jeszcze więcej wykrzykników. ;)

      Usuń
  8. ,,Wstrząs,, może być dobry.

    OdpowiedzUsuń
  9. Myślę, że najbardziej godny uwagi jest film "Carol". Podałaś sporo premier na marzec, ale w moim najbliższym kinie niekoniecznie wyświetlą te, które mnie interesują. Chciałam iść na "Zjawę", ale wyświetlają ją w tygodniu o 15.00, więc pracujący człowiek nie ma szans by zobaczyć ten film.

    OdpowiedzUsuń
  10. Sporo ciekawych propozycji. Może zacznę od "Carol". :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja bym poszła na 'Niewinne', ale się boję.

    OdpowiedzUsuń
  12. Widzę propozycje dla siebie,ale raczej poczekam, aż pojawią się w sieci ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Na "Carol" planuję iść. Może na Nawet góry przeminą...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzę, że "Carol" wzbudza największe zainteresowanie. Ciekawe, czy będzie tak dobry, jak wszyscy na to liczą.

      Usuń
  14. Mam problem, bo większość filmów mnie zainteresowała :D Ale pewnie jak zwykle do kina nie pójdę...

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.