niedziela, 15 lutego 2015

Co w wydawnictwach piszczy #39
(luty 2015 - cz. 2)

Plan wydawniczy na drugą połowę lutego zapowiada się wspaniale! Na moim podręcznym stosie czekają już: Płaczący chłopiecAnalfabetka, która potrafiła liczyć i Kasacja, a kilka innych książek trafi tam lada dzień.

A co znajdzie się na Waszych stosach? Na które lutowe premiery czekacie najbardziej niecierpliwie?

Amber
Sharon Bolton Mroczne przypływy Tamizy - 17.02

Lacey Flint, młoda policjantka z tajemniczą przeszłością, w czwartym tomie serii musi pokonać seryjnego mordercę,który zna jej najgłębsze lęki. Lacey Flint przeniosła się z wydziału zabójstw do londyńskiej policji rzecznej. Mieszka na jachcie i codziennie pływa w Tamizie. W rzece szuka spokoju. Zapomnienia o traumatycznych śledztwach i o mężczyźnie, którego kochała. Pewnego dnia na swojej stałej pływackiej trasie Lacey natrafia na zawinięte w całun zwłoki zaczepione o pal pomostu. Tak jakby ktoś chciał, żeby to właśnie ona je znalazła... Wkrótce Tamiza wyrzuca kolejne ciała kobiet – zawsze tam, gdzie pływa Lacey. Morderca jest bardzo blisko. Zna jej tajemnicę. I zmusza do gry...


Black Publishing

Agnieszka Bednarska Płaczący chłopiec - 18.02

Czy to możliwe, by na portrecie dziecka ciążyła straszliwa klątwa? A jeśli nie, to dlaczego wszystkie domy, w których pojawił się obraz, spłonęły?

Portret Dominika owiany jest mroczną tajemnicą, podobnie jak jego losy. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, czy pogłoski o klątwie są prawdziwe, czy stanowią jedynie wytwór wyobraźni. Prawdę chcą zgłębić Danielle, realistka od lat samotnie zmagająca się z życiem, i Susan Sparks, angielska arystokratka, która za błąd popełniony w przeszłości płaci wysoką cenę. Wywodzące się z odmiennych środowisk i różniące się niemal wszystkim kobiety łączy miłość do chłopca uwiecznionego na portrecie, a także pewność, że wyjaśnienie tajemnicy leży w historii dziecka sprzed lat.

Bohaterowie Płaczącego chłopca poruszają się na granicy dwóch światów, magicznego i realnego, dla każdego z nich przebiega ona w innym miejscu, wszyscy czegoś szukają – jedni sławy, inni zemsty, zasłużonej kary, odkupienia win… A jeszcze inni drogi do domu. 
Burda Książki
Mark Billingham Kości - 18.02

Niebezpieczna wyprawa w towarzystwie psychopatycznego przestępcy zmusi Toma Thorne'a do rozważań nad tym, czy cel uświęca środki... Detektyw wraca do służby w wydziale zabójstw i staje przed niezwykle trudnym wyzwaniem. Stuart Nicklin, przerażający seryjny morderca manipulujący ludźmi i nakłaniający ich do zbrodni, dogadał się z policją i zapowiedział, że ujawni miejsce, gdzie pogrzebał ciało jednej ze swoich pierwszych ofiar. Żąda, aby to właśnie Thorne eskortował go na odludną wyspę Bardsey u wybrzeży Walii. Mężczyźni spotkali się dziesięć lat wcześniej w mrożących krew w żyłach okolicznościach. Thorne doprowadził wówczas do aresztowania Nicklina, jednego z najgroźniejszych zabójców, z jakim zetknął się w swojej karierze. Czy sadystyczny przestępca ma jakieś ukryte intencje? Zamierza się zemścić? Czy uda się odnaleźć kości zamordowanego przed laty człowieka? Mimo licznych wątpliwości Thorne postanawia wykonać zlecone zadanie. Plan Nicklina okaże bardziej złożony, perfidny i okrutny, niż Thorne mógłby przypuszczać. Inspektor będzie miał przeciwko sobie nie tylko niegościnną, odciętą od świata wyspę, ale także własne sumienie. Przyjdzie mu dokonać wyboru, jakiego się nie spodziewał i zakwestionować wszystko, w co do tej pory wierzył...

Czarna Owca
Anders de la Motte Szczątki pamięci - 18.02

Oszust poszukujący prawdy.
Minister, który może stracić wszystko.
Oficer policji David Sarac odpowiada za kontakty z informatorami. Do jego zadań należą rekrutacja i opieka nad tajnymi źródłami informacji. Na co dzień ucieka się do manipulacji, łapówkarstwa i zastraszania. Dopóki osiąga wyniki, nikt nie zadaje mu pytań. Pewnego dnia wszystko się jednak zmienia…
Kiedy w wypadku samochodowym traci pamięć, a wraz z nią kontrolę nad rozbudowaną siatką oszustw i kłamstw, staje się łatwym celem dla wszystkich, którzy chcą zyskać dostęp do jego tajemnic.
Aby ochronić siebie i swoje kontakty, musi odnowić znajomość z bardzo niebezpiecznym człowiekiem. Okazuje się, że wiele osób, działających po obu stronach prawa, jest gotowych, nawet za cenę życia, poznać prawdziwą tożsamość przestępcy…
Szczątki pamięci to pierwsza książką w serii. Powieść została sprzedana do ponad 20 krajów, a wytwórnia filmowa Lionsgate produkuje amerykański serial telewizyjny, oparty na wszystkich częściach cyklu.

Håkan Nesser Sprawa G - 18.02

Sprawa G to dziesiąta i ostatnia część cyklu kryminalnych powieści z komisarzem Van Veeterenem w roli głównej.

Młoda Amerykanka Barbara Clarissa zleca prywatnemu detektywowi obserwację swojego męża Jaana G. Hennana. Nie podaje konkretnych powodów. Kilka dni później zostaje znaleziona martwa w pustym basenie. Podejrzenie pada na męża, lecz ten ma niepodważalne alibi. Okazuje się jednak, że nie jest on kryształową postacią.

Śledztwo podejmuje komisarz Van Veeteren. Sprawa niestety nie zostaje rozwiązana. Dopiero po piętnastu latach pojawia się nowy trop. Czy zagadka w końcu się wyjaśni?

Patrick Lee Uciekinierka - 18.02
Sam Dryden, były żołnierz sił specjalnych, wiedzie spokojne życie w południowej Kalifornii. Pewnego wieczoru spotyka na plaży przerażoną dziewczynkę, która próbuje uciec przed grupą uzbrojonych mężczyzn.
Dwunastolatka pamięta jedynie swoje imię i ostatnie dwa miesiące życia, kiedy była więziona przez służby specjalne i poddawana tajnym eksperymentom. Rachel ma ponadto wyjątkowe umiejętności – potrafi czytać w myślach.
Dryden decyduje się jej pomóc. Chce zrozumieć jej przeszłość oraz ochronić Rachel przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Z czasem zaczyna zdawać sobie jednak sprawę, że ludzie, przed którymi uciekają, są tylko częścią zagrożenia. Odkrywa, że w życiu dziewczynki kryje się coś o wiele bardziej przerażającego...
Czarne
Karolina Domagalska Nie przeproszę, że urodziłam - 18.02

W Nie przeproszę, że urodziłam Karolina Domagalska sięga po temat, który budzi wiele kontrowersji, wywołuje lęk, stawia trudne pytania o wartości etyczne. Zwłaszcza w Polsce, gdzie brak szczegółowych regulacji prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro.
Autorka odmalowuje szeroki i społecznie zróżnicowany obraz tego zjawiska. Sięga po historie i doświadczenia rodzin „klasycznych”, czyli heteroseksualnych, ale też „nowych”: lesbijskich lub gejowskich, pisze także o kobietach, które pragnęły mieć dziecko, mimo że nie miały partnera. Rozmówców szuka autorka również za granicą: podróżuje do Izraela, Holandii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, dzięki czemu czytelnik ma szansę poznać wiele odmiennych rozwiązań prawnych: zasady działania banków spermy, dawstwa anonimowego i nieanonimowego, poznaje samych dawców i ich motywację. Równie ważne stają się spotkania, w trakcie których autorka rozmawia o tym, co czują rodzice, którzy decydują się na ten typ rodzicielstwa, kobiety, które przechodzą proces zapłodnienia in vitro, wreszcie dzieci, które nie znają tożsamości biologicznych rodziców.

Książka Karoliny Domagalskiej to niezwykle cenny głos w dyskusji o współczesnych modelach rodziny. Napisana z delikatnością i taktem, mówi jednak wyraźnie: rodzicem nie jest ten, kto rodzi czy płodzi, tylko ten, kto wychowuje i obdarza miłością.

Colin Thurbon Za murem. Podróż po Chinach -18.02
Książka Za Murem uhonorowana została dwiema nagrodami:
Thomas Cook Travel Book Award i Hawthornden Prize.

Kiedy w latach osiemdziesiątych Chiny, dotąd niemal niedostępne dla zagranicznych turystów, zmieniły politykę i otwarły granice przed obcokrajowcami, bogactwo nieznanych zakątków w trzecim co do wielkości kraju świata przyprawiało podróżników o zawroty głowy. Colin Thubron, opanowawszy podstawy mandaryńskiego, postanowił wyruszyć samotnie w liczącą ponad piętnaście tysięcy kilometrów podróż. Unikając utartych szlaków i odwiedzając mniej popularne, choć nie mniej ciekawe miejsca, odkrywa zaskakującą różnorodność krajobrazów i fascynujące losy mieszkańców kraju, który z trudem podnosi się z traumy rewolucji kulturalnej. Colin Thubron oczarowuje czytelnika prostotą i otwartością; po raz kolejny dowodzi, że zasługuje na miano jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy podróżników.

Czwarta Strona

Remigiusz Mróz Kasacja - 18.02

Manipulacje, intrygi i bezwzględny prawniczy świat…
Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Wina wydaje się oczywista, a morderca przez 10 dni nie pozbywa się ciał swych ofiar.
W kancelarii "Żelazny&McVay" sprawę prowadzi Joanna Chyłka, nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w ostatecznej batalii sądowej. Pomaga jej młody aplikant – Kordian. Mimo różnicy wieku ich znajomość rozwija się nie tylko na płaszczyźnie zawodowej. Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.
Dwoje prawników zostaje wciągniętych w wir manipulacji, który sięga dalej, niż sami mogliby przypuszczać.

Marginesy

Steven Galloway Wiolonczelista z Sarajewa - 18.02 

Jest rok 1992. Sarajewo podczas oblężenia. Snajperzy sieją śmierć, a pewien wiolonczelista siedzi przy oknie i gra Adagio Albinoniego. Chwilę później na ulicy wybuch pocisku zabija dwadzieścia dwie osoby stojące w kolejce po chleb. Przez kolejne dni wiolonczelista gra oddając hołd zmarłym.

W swojej powieści Steven Galloway opisuje historię z punktu widzenia trzech mieszkańców Sarajewa: Kenana, który usiłuje zdobyć wodę dla swoich bliskich, Dragana, który mocno przeżywa rozłąkę z synem i żoną, oraz „kontrsnajperki” o pseudonimie Strzała.

Prawa do wydania ksiązki zakupiło 30 krajów, sprzedano także prawa do ekranizacji.

David Hewson Domek dla lalek - 18.02

„To pędzący w ciemną noc pociąg porwany przez szaleńca”, napisał o niej Lindwood Barclay, autor bestsellerowych powieści Bez śladu i Za blisko domu.

David Hewson, znany polskim czytelnikom przede wszystkim jako autor rozgrywającego się w mglistej Kopenhadze Dochodzenia, zdobył sławę dzięki seriom kryminałów, których akcja toczy się w miastach europejskich. Przygotowując się do pisania kolejnych powieści, Hewson spędza dużo czasu w miastach, w których zamierza osadzić swoich bohaterów, dzięki czemu świetnie oddaje ich atmosferę i specyfikę. Wysoko oceniana przez krytyków trylogia Dochodzenie zaprasza czytelników do Danii, a seria z Nikiem Costą do Włoch.

Tym razem rzecz dzieje się Amsterdamie, gdzie przed trzema laty w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła Anneliese, szesnastoletnia córka amsterdamskiego policjanta Pietera Vosa. Rozpaczliwe poszukiwania prowadzone przez ojca a zarazem detektywa nie dały żadnych rezultatów. Ostatecznie porzucił on pracę w policji i zamieszkał na zniszczonej łodzi w Jordaanie, barwnej dzielnicy Amsterdamu.

Zdruzgotany, regularnie wyprawia się do Rijksmuseum, gdzie godzinami wpatruje się w domek dla lalek – w jakiś tajemniczy sposób powiązany ze sprawą zniknięcia jego córki.

Właśnie w Rijksmuseum pewnego dnia spotyka się z Laurą Bakker, osobliwą policjantką z niewielkiego prowincjonalnego miasta, która powiadamia go o zaginięciu córki ważnego amsterdamskiego polityka. Okoliczności zniknięcia nastoletniej Kati Prins bardzo przypominają sprawę Anneliese.

U boku intrygującej, choć zarazem bardzo niezręcznej Laury Bakker Pieter Vos mimowolnie wraca do roli detektywa. Ma nadzieję, że cudem znajdzie jakąkolwiek wskazówkę prowadzącą do wyjaśnienia sprawy córki, o której zaginięcie nieustannie się obwinia…
Muza
Stephanie Lehmann Butik na Astor Place - 18.02
Nowy Jork z przełomu XIX i XX wieku. Historia dwóch kobiet, które dzieli stulecie, lecz łączą dążenie do niezależności, talent do interesów oraz wyzwania, jakie stawia przed kobietą każda epoka. Amanda Rosebloom jest właścicielką butiku z ubraniami vintage "Astor Place". Pewnego dnia spotyka się ze starszą zamożną damą, która chce wycenić i sprzedać swoje dawne suknie. W jej mieszkaniu w kufrze ze strojami przypadkiem znajduje zaszyty w mufce dziennik. To zapiski Olive Westcott, młodej kobiety, która w 1907 roku zamieszkała na Manhattanie. Chociaż Olive żyła przed stu laty, Amanda wkrótce pojmuje, że łączy je ze sobą niezwykle silna więź. 
Claire Kendall Wiem o tobie wszystko - 18.02
Wstrząsający thriller psychologiczny dla wszystkich, którym spodobały się Zaginiona dziewczyna i Zanim zasnę. Clarissa z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona przez Rafe’a. Gdziekolwiek spojrzy, widzi jego twarz, w którąkolwiek stronę się odwróci, dostrzega jego cień, dokądkolwiek pójdzie, on podąża za nią. A wszystko dlatego, że Rafe się w niej zakochał. Śmiertelnie. Stalking – to słowo budzi coraz większy lęk nie tylko wśród celebrytek, ale i wśród całkiem zwyczajnych kobiet. Omotane pajęczą nicią intrygi, prześladowane za dnia i w nocy, zastraszone i zagubione, rozpaczliwie szukają pomocy… lecz nie zawsze mogą ją znaleźć. A czasem, nawet jeśli pomoc nadchodzi, jest już za późno.
Nasza Księgarnia 
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Fortuna i namiętności. Klątwa - 18.02

Nowa powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, autorki bestsellerowych serii Cukiernia Pod Amorem oraz Podróż do miasta świateł! Zupełnie nowi bohaterowie, całkiem nowe perypetie, ten sam kunszt literacki, ta sama dbałość o realia historyczne.

Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć… Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę. W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa?

Prószyński i S-ka
Virginia C. Andrews Bramy raju - 17.02

Czwarty tom nowej sagi autorki bestsellerowych Kwiatów na poddaszu.

Przez trzy tomy sagi rodu Casteelów śledziliśmy trudne, tragiczne życie Heaven Leigh. Kiedy wydaje się, że w końcu, mimo przeciwności losu, Heaven – wyzwolona od demonicznych wpływów swoich dwóch ojców – ma szansę osiągnąć stabilizację u boku Logana, oboje małżonkowie giną w wypadku samochodowym. Jej osierocona córka, Annie Casteel Stonewall, musi zmierzyć się z dramatycznym dziedzictwem matki i podjąć wyzwanie losu. Czy będzie ono równie trudne? Tak się wydaje. Annie, zdominowana przez Tony’ego Tatterotona, tęskni za rodziną ze strony matki, a zwłaszcza za swoim przyrodnim bratem Lukiem, z którym łączy ją szczególnie silna więź. Kiedy – jak niegdyś jej matka – odkrywa tajemniczy domek, ukryty za ogrodowym labiryntem, przeszłość zaczyna ją osaczać. Czy jej uczucie do Luke’a Casteela juniora zdoła przezwyciężyć odwieczną klątwę rodu Casteelów… czy zdoła przemóc zdradę, intrygę, mroczną tajemnicę? 
Diane Chamberlain Milcząca siostra - 19.02

Autorka licznych bestsellerów Diane Chamberlain napisała wielowymiarową opowieść o siostrach i mrocznych tajemnicach.

Riley MacPherson przez całe życie sądziła, że jej starsza siostra Lisa we wczesnej młodości popełniła samobójstwo. Teraz, ponad dwadzieścia lat później, odnajduje dowody, że to nieprawda. Lisa żyje. Przybrała nową tożsamość. Dlaczego jednak przed laty postanowiła uciec z domu i jakich tajemnic strzeże do dziś? Poszukując prawdy, Riley musi zdecydować, co przeszłość oznacza dla jej obecnego życia.

A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie… Co byś zrobiła? Czy chciałabyś poznać prawdę?

Katarzyna Puzynska Trzydziesta pierwsza - 24.02
Kolejny po „Motylku” i „Więcej czerwieni” tom sagi o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo.

Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

W Lipowie nastał świąteczny czas. Wszystko pachnie sosnowym igliwiem, a w ceglanym kościele śpiewa się kolędy. Jedno tylko mąci spokój mieszkańców wsi: już za kilka dni ma wrócić morderca. Przez długie piętnaście lat nikt we wsi nie wymawiał nawet jego imienia. Młodszy aspirant Daniel Podgórski ma szczególne powody, żeby nienawidzić mężczyzny - sprawcy pożaru, w którym bohaterską zginął ojciec policjanta. Jakby tego było mało, we wsi zjawia się rodzeństwo ze Szwecji, które grozi jednemu z mieszkańców. Podgórski stara się zapanować nad sytuacją. Nie spodziewa się jednak, że na dzień przed Wigilią zabójczy ogień zapłonie na nowo.

Sarah Waters Za ścianą - 24.02

Sarah Waters powraca do motywów, za które ją pokochaliśmy: jest tu miłość – namiętność gwałtowna i czasami niszcząca, jest zwrot akcji i tajemnica. „Za ścianą” to opowieść, która trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

Londyn, 1922 rok. Świat jeszcze się nie otrząsnął z wojennej zawieruchy, a już zbierają się nad nim kolejne ciemne chmury. Ludzie stracili złudzenia i domagają się zmian. Tymczasem na południu miasta, w eleganckiej dzielnicy Champion Hill, w domu, gdzie wspomnienia wojny są wciąż żywe, życie z dnia na dzień ma się zmienić nie do poznania.

Owdowiała pani Wray i jej dwudziestosześcioletnia córka Frances – niezamężna, o intrygującej przeszłości i widokach na staropanieństwo – są zmuszone przyjąć lokatorów. Przybycie Lilian i Leonarda Barberów, młodego, nowoczesnego małżeństwa z „klasy urzędniczej”, wnosi niespodziewany chaos w ich szarą rzeczywistość: hałaśliwą gramofonową muzykę, atmosferę nieustannej zabawy i koloryt. Zaintrygowana Frances zagląda do ich życia przez uchylone drzwi i nasłuchuje odgłosów zza ściany. Kiedy nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec bliskich staje pod znakiem zapytania. Rodzi się wiele pytań, jedna strona wraca do przeszłości, druga otwiera zupełnie nowy rozdział. I nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki to wszystko znajdzie finał.

Rebis

Hanna Cygler Złodziejki czasu - 17.02

Lata 2013-2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk.
Zwariowana, zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej. Każda z nich uprawia inny gatunek literacki, są w różnym wieku, ale łączy je pasja pisania. To, co przeżywają –  miłość i zdrada, problemy małżeńskie i przez lata skrywana tajemnica, wzajemna pomoc w trudnych życiowych chwilach, a także próba założenia zespołu muzycznego – jest doskonałą inspiracją dla twórczych umysłów. Co z tego wyniknie?

W.A.B

James Scott Bez litości - 18.02

Debiut Jamesa Scotta, który zebrał znakomite recenzje i podbił serca czytelników!

Wyśmienity thriller osadzony w realiach prowincji stanu Nowy Jork z przełomu XX wieku. Debiut powieściowy Jamesa Scotta, który przywodzi na myśl książki Michaela Ondaatjego, Cormaca McCarthy’ego i Bonnie Jo Campbell. Stany Zjednoczone, zima 1897 roku: zbrodnia, tajemnica z przeszłości i odkupienie. Okrutna i przyprawiająca o dreszcz historia rozgrywa się na amerykańskiej prowincji, w surowym, dzikim pejzażu. W domu na odludziu zostają zamordowani mężczyzna i jego troje dzieci. Z rzezi uchodzą cało jego żona, Elspeth Howell, i 12-letni syn, Caleb. Przebaczenia nigdy nie będzie: matka i dziecko ruszają śladem trzech morderców...

Jonas Jonasson Analfabetka, która potrafiła liczyć - 18.02

Bohaterką Analfabetki, która potrafiła liczyć jest Nombeko Mayeki, która urodziła się wprawdzie w południowoafrykańskiej dzielnicy nędzy, sercu apartheidu, jednak ma w życiu dużo szczęścia. Dzięki temu po latach przyszło jej jeść kolację z królem i premierem Szwecji. Chociaż w momencie, w którym to się zdarzyło, chyba już nic nie było w stanie jej zdziwić… Międzynarodowa polityka, skomplikowane zagadki matematyki i fizyki, los chińskich emigrantów, podrabianie starożytnych dzieł sztuki, fanatycy szwedzkiej monarchii, stały kontakt z bombą atomową oraz ludzie, którzy teoretycznie nie istnieją, bo nie figurują w żadnych urzędowych rejestrach, ale można z nimi porozmawiać i ich dotknąć - to tylko niektóre z dziwnych rzeczy, do których przywykła Nombeko, i o których przeczytamy w tej książce. Jonas Jonasson daje lekcję historii najnowszej z przymrużeniem oka, przy okazji sprawiając, że wciągnięty w wir akcji czytelnik będzie się zaśmiewał do łez, przewracając jak najszybciej kolejne strony powieści.

Jón Kalman Stefánsson Smutek aniołów - 18.02

Na Islandii nie ma wiosny, nie ma łatwo przejezdnych dróg. Jest tylko śnieg – smutek aniołów, który okrywa całą wyspę grubą pierzyną, by chronić i zabijać, łączyć i rozdzielać.

Gdy osieroconemu chłopakowi udaje się wreszcie znaleźć swoje miejsce i troskliwych opiekunów, musi porzucić listy od matki, wiersze i perspektywę nauki. Razem z listonoszem Jensem udaje się w długą podróż na północ. Tam, gdzie nikt przy zdrowych zmysłach nie wyrusza o tej porze roku – przynajmniej nie bez powodu.

Milan Kundera Niewiedza - 18.02

Rok 1969. Aksamitna Rewolucja w Czechosłowacji. Irena właśnie spodziewa się drugiego dziecka. Za mężem decyduje się wybrać los emigrantki i budować namiastkę nowego, lepszego życia w obcym kraju. Mijają lata. Martin umiera, także żona Josefa oddaje ostatnie tchnienie. Irena i Josef. Poza wdowieństwem łączy ich naprawdę wiele: dawna miłość, emigracja i decyzja o wielkim powrocie do ojczyzny po dwudziestu latach banicji.



Justin Paecock Aleja ślepca - 18.02

Pełen napięcia kryminał prawniczy! Niebezpieczne śledztwo dziennikarskie, korporacyjny prawnik, ciemne interesy i Nowy Jork, jakiego nie znamy!

Aleja ślepca to pełen napięcia kryminał prawniczy, który ukazuje konflikt między interesami firmy, oczekiwaniami zamożnego klienta i sumieniem adwokata. Na miejscu budowy Aurora Tower, prowadzonej przez Roth Properties, potężną nowojorską firmę deweloperską, dochodzi do śmiertelnego wypadku. Na pozór nieszczęśliwy zbieg złych okoliczności otwiera puszkę Pandory i uwalnia całą serię zdarzeń pociągających za sobą śmierć kolejnych osób.

Maeve Binchy Dom nad klifem -18.02

Stoneybridge to urokliwa wioska w zachodniej Irlandii, gdzie czas płynie wolniej i wszyscy się znają. Dwudziestoletnia Chicky wyrusza z prowincji do Nowego Jorku w poszukiwaniu własnego przepisu na szczęście.

Po latach wraca w rodzinne strony i zostaje właścicielką rozpadającego się domu. Postanawia przywrócić mu dawną świetność i zamienić go w pensjonat. Z pomocą przyjaciół Chicky przygotowuje Kamienny Dom na przybycie pierwszych gości.



Juan Gabriel Vásquez Reputacje - 18.02

Piękna powieść wpisująca się w najlepsze tradycje literatury iberoamerykańskiej, autorstwa Kolumbijczyka uznanego za następcę Gabriela Garcii Marqueza.

Sławny karykaturzysta Javier Mallarino, którego obrazy i słowa tak często wywierały znaczący wpływ na rzeczywistość, obchodzi hucznie czterdziestolecie pracy artystycznej. Niespodziewane pojawienie się dawnej koleżanki jego córki i wspomnienie pewnego zdarzenia zmusi go do zrewidowania swych ocen. Uczciwość, władza, sukces i szczęście – na wszystko to spojrzy inaczej w wyniku zaledwie jednej rozmowy. Ponieważ pamięć potrafi płatać okrutne figle.

Znak

Żanna Słoniowska Dom z witrażem - 18.02

Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację.

Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów – miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina.

Dom z witrażem to historia otwierania oczu na sztukę i historię. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu.

Arturo Pérez-Reverte Cierpliwy snajper - 18.02

Jeśli to jest legalne, to nie jest graffiti. Madryt, Lizbona, Werona, Neapol – kolejne miasta stają się polami bitwy. To wojna, w której prawo walczy z wolnością. Konflikt, w której street art mierzy się ze Sztuką. Spór, w którym miejska partyzantka ściera się z publicznym porządkiem. Pościg trwa, znaczony nowymi graffiti i śmiertelnym zagrożeniem. Każda ściana to pole do demonstracji,  każdy wpis to szansa na przebudzenie zastygłych w letargu ludzi. Za tym wszystkim stoi On. Cierpliwy Snajper. Nikt nie widział jego twarzy, nikt nie wie, jaki będzie jego kolejny krok. Bóg graffiti jest chroniony przez armię lojalnych wyznawców, gotowych złożyć mu najwyższą ofiarę. To jego szuka Alejandra Varela - Lex. Na czyje zlecenie działa ta dziewczyna? Czyżby Snajper był teraz na celowniku?

Arturo Pérez-Reverte Dzień gniewu - 18.02

2 maja 1808 roku. Madryt wrze. Wściekłość trawi hiszpański lud, który wstępuje na barykady. Przeciwko Napoleonowi, jego żołnierzom i zdradzie, której dopuścili się Francuzi.
Szewcy, ślusarze, prostytutki, dzieci i starcy bronią Ojczyzny. W imieniu Hiszpanii sprzeciwiają się swojemu uległemu rządowi, broniąc honoru, godności i Króla.
Arturo Perez-Reverte, dzięki reporterskiemu zmysłowi korespondenta wojennego z rozmachem opowiada historię, którą znamy z obrazów Goi. Historię, która zmieniła Hiszpanię na zawsze.

30 komentarzy:

  1. ile fajnych zapowiedzi.. aż ciężko mi się zdecydować, na które czekam najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach, jak by się chciało prawie wszystkie przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zainteresował mnie "Płaczący chłopiec" i "Wiolonczelista z Sarajewa" ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja czekam z niecierpliwością na ''Kasację''.

    OdpowiedzUsuń
  5. O rajusiu, w pierwszym momencie myślałam, że pierwsza książka jest autorstwa Becketta i się podjarałam, a tu jednak nie... :( ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, to mi przypomina, że mam dwie książki do nadrobienia...

      Usuń
  6. Aż za dużo tego dobrego...Nową Bolton pożyczę od koleżanki, bo jest fanką jej książek i na pewno będzie miała. Poza tym mam ogromną ochotę na "Klątwę", "Milczącą siostrę", "Za ścianą", "Bez litości" i "Butik na Astor Place" :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam już u siebie "Butik na Astor Place" i "Cierpliwego snajpera". Świetne książki, niebawem napiszę o nich. Ile nowości, i jak tu nie kupować książek!

    OdpowiedzUsuń
  8. Dostrzegam wiele ciekawych perełek, a najbardziej uwidacznia się "Wiem o tobie wszystko".

    OdpowiedzUsuń
  9. Luty obfituje w wyjątkowo dużo ciekawych zapowiedzi wydawniczych i co druga książka zwraca moją uwagę ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. "Kasację" i nową Chamberlain chętnie przygarnę na moją półkę :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Dostałam "Płaczącego chłopca" i będę niebawem czytała tę książkę. I mam ochotę na "Kasację" Mroza. :)

    OdpowiedzUsuń
  12. 18 lutego z pewnością będę w księgarni po "Kasacje" Mroza i najnowszą powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Rany, mnóstwo książek chciałabym przygarnąć, ale chyba najbardziej zaciekawił mnie "Płaczący chłopiec" :)

    OdpowiedzUsuń
  14. "Płaczący chłopiec" i "Analfabetka..." to moje numery 1 tego zestawienia. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam chętkę na "Kasację" i pewnie kiedyś też skuszę się na propozycje Czarnego.

    OdpowiedzUsuń
  16. "Klątwa" i "Kasacja" bardzo mnie interesują, a "Butik na Astro Place" mam już za sobą - bardzo ciekawa książka ;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Można się załamać! Prawie wszystkie książki mam ochotę przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Prószyński zachwyca jak zwykle :) Czarne też daje radę! :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Dużo tytułów, które z chęcią bym przeczytała więc wymieniać nie będę :).

    OdpowiedzUsuń
  20. Kości i Wiem o tobie wszystko - mogłabym przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Kości, Kasacja i Milcząca siostra bym chciała przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  22. Nasłuchałam się i naczytałam o „Kasacji”, więc na pewno po nią sięgnę, podobnie z „Milczącymi siostrami” :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Czytam teraz "Butik..." - bardzo mi się podoba. Chce przeczytać "Wiem o Tobie wszystko", "Kasację" i "Bramy...(lubię tę serię). Książkę Puzyńskiej też, ale najpierw chcę poznać 2 poprzednie tomy :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Trochę wspaniałości jak bym miała już to Puzyńska i Cygler ;)

    OdpowiedzUsuń
  25. Mam już bardzo ograniczony budżet w tym miesiącu ale bardzo chciałabym "Butik na Astor Place" :)

    OdpowiedzUsuń
  26. "Kasację" mam i niedługo się zapoznam. Kusi mnie "Wiem o Tobie wszystko" ;)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.