czwartek, 1 listopada 2018

Co w wydawnictwach piszczy
(listopad 2018 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)


Burda Książki


Will Dean Martwa cisza - 14.11

Kilka domów na odludziu. Sześćset kilometrów kwadratowych szwedzkiego lasu. Jedna reporterka. Dwa ciała… Cisza może czasem ogłuszać…

Dwa ciała pozbawione oczu zostają odnalezione w głębi lasu, niedaleko odludnego szwedzkiego miasteczka. Przypominają nierozwiązaną sprawę morderstw sprzed dwudziestu lat.

Tuva Moodyson, głucha reporterka małej lokalnej gazety, szuka tematu, który pomoże jej zrobić karierę i wreszcie wyrwać się z zapadłej dziury, jaką jest Gavrik. Podczas śledztwa odkrywa sieć tajemnic oplatającą miasteczko. Czy Tuva zdoła przechytrzyć mordercę, zanim stanie się jego ostatnią ofiarą? Najpierw musi stawić czoła własnym demonom.

"Martwa cisza" to pierwszy tom z serii z zawziętą Tuvą Moodyson w roli głównej.




Czwarta Strona


Anna Cleeves Biel nocy - 14.11

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem

Na Szetlandach jest połowa lata, czas białych nocy, kiedy to słońce nigdy nie zachodzi.
Plastyczka Bella Sinclair organizuje przyjęcie, aby uczcić wystawę swoich prac i zaprezentować obrazy Fran Hunter. Podczas tego wydarzenia pewien tajemniczy Anglik wybucha płaczem i stwierdza, że nie wie kim jest ani skąd się tu wziął. Wieczorne przyjęcie zmienia się w farsę, a następnego dnia mieszkańcy miasteczka znajdują zwłoki Anglika powieszone na krokwi w hangarze łodziowym na przystani. Mężczyźnie założono na twarz maskę klowna.

Detektyw Jimmy Perez jest przekonany, że to lokalna zbrodnia. Wkrótce w Biddista dochodzi do kolejnego morderstwa. Ginie Roddy, bratanek Belli, a dowody z miejsca zbrodni tylko utwierdzają Pereza w przekonaniu, że morderca czai się pośród mieszkańców wyspy.

Sytuację komplikuje dodatkowo niesamowita pora roku, w której noc miesza się z dniem i nic nie jest takie, jak się wydaje.


Edipresse Książki


Anna Klejzerowicz Ogród świateł - 14.11

Upalne lato, turystyczne miasteczko, zawikłane intrygi i przestępczość zorganizowana.

W niedużym turystycznym miasteczku dochodzi do brutalnego morderstwa: ginie cała rodzina pewnego biznesmena, nie wyłączając dzieci. Co kryje się za tą krwawą zbrodnią? Nieporozumienia rodzinne? Zawiść? Porachunki finansowe? Zemsta? Czy będzie więcej ofiar? Czy śledczy zdołają powstrzymać bestię?...

Na marginesie policyjnego śledztwa nieoficjalne dochodzenie w tej sprawie prowadzi ekscentryczna rzeczniczka prasowa urzędu gminy, Felicja Stefańska. Pomimo upartego milczenia mieszkańców gminy, Felicja nie daje za wygraną. Tropy zaprowadzą ją w niebezpieczne rewiry: w zawikłaną kryminalną przeszłość z czasów przemian ustrojowych na Wybrzeżu oraz… na skraj przepaści, gdzie będzie musiała walczyć również o własne życie.

Mroczna powieść kryminalna. Trzeba mieć mocne nerwy!


Literackie


Dorota Sumińska Rani z Sigiriji - 14.11

Baśniowa podróż do malowniczej Sri Lanki

Egzotyczny wschód, tajemnicza wyspa, filozofia i nieznany nam świat przyrody i zwierząt

Tajemnicza postać, pół-człowiek, pół-małpa od wieków zamieszkuje okolice skały Sigirija. To Rani, nałożnica króla, która ma do wypełnienia misję wśród ludzi. Jest córką króla małp urodzoną przez kobietę. Wychowała się w miejscu naznaczonym magią, w jaskini ponad pradawną skałą, która uzdrawia, daje moc i obdarza nieśmiertelnością. Jednak nie jest łaskawa dla każdego...

Dorota Sumińska ożywia historię tego miejsca, bazując na historycznych legendach o rodzinie zamieszkującej skałę. Oprócz ludzkich namiętności pokazuje nam życie tamtejszych zwierząt. Te światy doskonale się przenikają, stawiając na równi swoich przedstawicieli. Dzięki Rani przypomnimy sobie, o wspólnych przodkach i wspólnej karmie, a także o tym, że ludzkość powstała dzięki obcowaniu bogów z ziemskimi kobietami. Żyjemy na jednej planecie i to ona powinna być naszym priorytetem.

Rebis


Robert Bolt Misja - 13.11

Przejmująca historia o wierze i dramatycznych wyborach napisana przez autora scenariusza kultowego filmu
XVIII wiek. Łowca niewolników Rodrigo Mendoza po zabójstwie brata popełnionym w porywie gniewu, chcąc odpokutować zbrodnię, zwraca się do Boga. Jego losy splatają się z losami jezuitów, którzy w sercu paragwajskiej dżungli nie tylko nawracają tubylców, ale też wprowadzają ich w arkana rzemiosła i muzyki. Pewnego dnia jednak stają wobec wyboru: być posłusznym władzom kościelnym i zostawić Indian na pastwę łowców niewolników czy walczyć i umrzeć za prawdę i wiarę…

W filmie nagrodzonym w 1986 roku Złotą Palmą główne role grają Robert De Niro i Jeremy Irons. Przejmującą muzykę stworzył Ennio Morricone.


Sonia Draga


Sandrone Dazieri Zabić ojca - 14.11

Rzym: na peryferiach miasta policja znajduje zwłoki kobiety z odciętą głową. Jej sześcioletni syn zniknął. Do akcji wkracza policjantka przebywająca na urlopie zdrowotnym, a pomaga jej Dante – „mężczyzna z silosu”, oryginał opętany manią prześladowczą, ale obdarzony niespotykaną zdolnością dedukcji. Jest ekspertem w sprawach porwań i wykorzystywania nieletnich, ponieważ jako dziecko sam został uprowadzony i przetrzymywany wiele lat w odosobnieniu przez „Ojca”. Wszystko wskazuje na to, że potwór właśnie powrócił.


Jan Stocklassa Archiwum Stiega Larssona - 14.11

Dziesięć lat po śmierci Stiega Larssona, autora Millenium, po raz pierwszy otworzono jego prywatne archiwa, w których zgromadził m.in. materiały związane z jego pracą w magazynie „Expo”. Wyłączny dostęp do archiwum zyskał reporter Jan Stocklassa. W dwudziestu kartonowych pudłach odkrył nieznany życiowy projekt Stiega Larssona: śledztwo dziennikarskie dotyczące śmierci premiera Szwecji Olofa Palmego – jednego z najbardziej znanych i zarazem kontrowersyjnych polityków ówczesnej Europy – który zginął zastrzelony na ulicy w Sztokholmie, a okoliczności tego morderstwa do dziś nie zostały wyjaśnione. Zebrane materiały układają się w przekonującą teorię dotyczącą tego, w jaki sposób zaplanowano to zabójstwo i kto za nie odpowiada. Jest to fascynująca opowieść o śledztwie Stiega Larssona, o tym, jak pracował on nad rozwiązaniem zagadki, z którą nie poradziła sobie policja. Jan Stocklassa analizuje materiały bogatego śledztwa Larssona i teoria śmierci Palmego znów układa się w spójną całość, a Stocklassa podąża jej tropem. Finał będzie zaskakujący.

Daniel Cole Przynęta - 14.11

Detektyw Emily Baxter wciąż nie może dojść do siebie po poprzednim śledztwie i po zniknięciu swojego przyjaciela Williama „Wolfa” Fawkesa. Pomimo oporów przed angażowaniem się w kolejną makabryczną sprawę zostaje wysłana do Nowego Jorku, gdzie ma się przyłączyć do nowej grupy operacyjnej, którą tworzą połączone siły FBI, CIA i Scotland Yardu. Ogląda zdjęcia z miejsca zbrodni – wiszące nad jezdnią Mostu Brooklińskiego wygięte w nienaturalnej pozie ciało mężczyzny, na którego piersi sprawca wyciął słowo „Przynęta”.

Gdy presja ze strony mediów przybiera na sile, Baxter otrzymuje rozkaz przyłączenia się do śledztwa i udaje się na miejsce kolejnej zbrodni, której ofiara ma piersi wycięte słowo „Marionetka”.

Po obu stronach oceanu dochodzi do coraz bardziej szokujących morderstw, a detektywi bezradnie usiłują nadrobić zaległości. Baxter musi otrząsnąć się z żalu i strachu, które paraliżowały ją przez ostatni rok, i powstrzymać kolejnego przerażającego zabójcę, zanim będzie za późno.

Adam Cioczek Zamieć - 14.11

Zamieć odsłania losy trzech osób, które nagle przepadają bez śladu. Łączy je wspólna nić.
Piotr wraz z policją i jasnowidzem poszukuje syna studenta, który nie wrócił z nocnej imprezy;
kto ukrywa rzeczywisty przebieg wydarzeń? Po dwudziestu latach pogodnego małżeństwa, Basia tropi życie męża, odkrywając czyny i postawy, których przed jego zniknięciem nie podejrzewała.
Janek, wnuk słynnego alpinisty, na kilka dni przed maturą ucieka z domu. Dlaczego narzuca sobie tę przedwczesną, pełną zagrożeń inicjację w dorosłe życie?
Książka jest misternym portretem psychologicznym zaginionego i poszukującego. Lustrem, w którym przegląda się złudna i powierzchowna wiedza o naszych najbliższych.

Jocelyne Saucier Ptaki padały deszczem - 14.11

Zapadająca w pamięć refleksja nad przemijaniem i dążeniem do samookreślenia. Uhonorowana dziesiątkami nagród i doceniona przez krytyków z całego świata.

Tom i Charlie, mocno już posunięci w latach, postanowili wycofać się z normalnego życia. Żyją teraz w oddaleniu, w środku lasu, gdzie szukają prawdziwej wolności. Wszystko zmienia się, gdy pewnego lata przybywają do nich dwie kobiety.

Jedna z nich to młoda fotografka dokumentująca serię katastrofalnych pożarów lasów, które spustoszyły północne Ontario na początku XX wieku. Kobieta szuka Teda Boychucka, ocalałego z pożarów. Druga to starsza kobieta, która w tym samym czasie opuszcza szpital psychiatryczny, w którym przebywała od szesnastego roku życia. Osiemdziesięciodwulatka dołącza do mężczyzn i jako Marie-Desneige zaczyna nowe życie. Z pomocą fotografki grupa znajduje serię obrazów zmarłego Teda, naznaczonych Wielkimi Pożarami, i zaczyna rozszyfrowywać historię artysty.


Znak


Eric-Emmanuel Schmitt Zemsta i przebaczenie - 14.11

Czy przebaczenie może okazać się najbardziej wyrafinowaną zemstą?

Bliźniaczki Barbarin, Lily i Moïsette, łączy nierozerwalna, ale i trudna więź. Choć wyglądają identycznie, jedna z nich od najmłodszych lat budzi powszechną sympatię, a druga tylko niepokój. Jedna idzie lekko przez życie i spogląda na świat z radością, a drugą trawi nieokiełznana żądza destrukcji i zemsty. Jedna zawsze wybacza drugiej.

Eric-Emmanuel Schmitt z niezrównaną wnikliwością diagnozuje najważniejsze problemy współczesnego człowieka. W swojej najnowszej książce opowiada poruszające historie zwykłych ludzi, którzy w przełomowych momentach życia stanęli przed dylematem – czy warto wybaczyć? Dokąd prowadzi zemsta, a dokąd przebaczenie? Czy z zapomnianych win może narodzić się jeszcze większe zło?

Wynik walki między sumieniem a instynktownym pragnieniem odwetu nie zawsze jest oczywisty.






22 komentarze:

  1. Już nie nadążam z tymi nowościami, najchętniej przeczytałabym je wszystkie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. "Przynęta" ma niezłą okładkę. Już mnie kusi ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę kilka ciekawych pozycji, po które chętnie sięgnę

    OdpowiedzUsuń
  4. Z wymienionych przez Ciebie zapowiedzi wydawniczych czekam tylko na książkę "Zemsta i przebaczenie" Erica-Emmanuela Schmitta ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dawno już nie czytałam książek tego autora.

      Usuń
  5. Z tej listy nic mnie nie zachęciło :)

    Pozdrawiam,
    Lady Spark
    [kreatywna-alternatywa]

    OdpowiedzUsuń
  6. Mnie ciekawi "Archiwum Stiega Larssona" i "Ogród świateł".

    OdpowiedzUsuń
  7. Kilka fajnych pozycji. ,,Zemsta i przebaczenie" wydaje się ciekawa :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Z tego zestawienia najbardziej podoba mi się "Martwa cisza". Osobiście czekam jeszcze na wznowienie książki Dana Simmonsa ("Letnia noc"), z nadzieją że znajdę czas w długie jesienno-zimowe wieczory na jej lekturę (i lekturę mnóstwa innych książek;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach, a ja muszę w końcu jego "Terror" przeczytać. :)

      Usuń
  9. Bardzo interesujące książki. Najbardziej zaciekawiła mnie ,,Archiwum Stiega Larssona :

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Noooo... To może być bardzo ciekawa pozycja. :)

      Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...